גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תעלת המזגן הייתה המקום הכי חשוב שהייתי בו השבוע

דרור פויר נאלץ להכנס השבוע לתעלת המזגן כדי לנקות פילטרים - וכשיצא משם הכול נראה אותו דבר - רק טיפה יותר טוב

צילום: יונתן בלום
צילום: יונתן בלום

א. תעלת המזגן הייתה יבשה וקרירה, ואפלה נעימה ושקטה שררה בה. כדי להגיע אל הפילטרים שהייתי צריך לנקות - אבותיי צדו ממותות, אני מנקה פילטרים - לא הייתה ברירה אלא להידחק רובי ככולי אל עומק התעלה בין הצינורות המבודדים והחלליים למראה. אורות חלושים בקעו מתריסי היציאות במורד התעלה והביאו עימם קרעי שיחות מעורפלים משיעורי הזום של הילדים; היא למדה כימיה בסלון, הוא למד אנגלית במטבח.

הלוואי והייתי יכול להישאר כאן בתעלה עוד קצת, חשבתי לעצמי, להאריך את פרק הזמן המתוק של השלב הראשון בעבודות התחזוקה הביתיות - השלב מלא המוטיבציה שבו אתה עדיין חושב שאתה יודע מה אתה עושה, עדיין זוכר איפה שמת את כל הברגים שהברגת החוצה, כולך אומר מקצועיות נינוחה ובטוחה בעצמה ובני הבית נושאים אליך עיניים בתקווה ליום כיפור ממוזג יותר.

עוד מעט דברים יתחילו להידפק; חלקים שהוצאת לא ייכנסו בחזרה למקומם, כנראה תיפצע קלות, סביר להניח שתאבד מעט מקור הרוח, 80% שתאשים מישהו אחר, אבל עד אז… הלוואי והייתי יכול להישאר עוד קצת במקום הזה ובזמן הזה, חשבתי לעצמי בעודי מתקדם בין הצינורות העבים כמו חייל אמריקאי בג'ונגל של אלומיניום ואבק, הפילטרים כבר נראים מעורפלים באופק כמו קו השמיים של עיר רחוקה.

עכשיו, כשאני בתעלת המזגן, אפשר לטעון שאני המזגן. הנשימות שאני נושם מתפשטות בתעלה וזורמות אל כל חדרי הבית. אני לא סתם מזגן, אני מזגן מרכזי. הלב הפועם של הבית. אבל רגע, אם הנשימות מתפזרות, למה לא המחשבות? אם כך הדבר, אני מחליט, הרי שכל מה שאני צריך לעשות זה לשכב פה בשקט בתעלת המזגן הקרירה והאפלה ולחשוב מחשבות טובות שימלאו את הבית בסירקולציה חיובית. כל מה שאני צריך זה זמן ומחשבות טובות, וזמן יש לי בשפע.

אני מגשש בחשיכה אחר הטלפון שנמצא בכיס המכנסיים; לאחרונה נתקלתי במשהו נורא יפה וחיובי שרציתי לחלוק עם בני הבית דרך המחשבות שעוברות בתעלת המזגן, ועם הקוראים דרך המילים בעיתון.

המטרה: למלא את הבית בסירקולציה חיובית / איור: תמיר שפר

ב. במקום המייל נפתחת לי אפליקציית החדשות. "מירי מסיקה מוחקת ויורדת למחתרת!", מבליחה כותרת של אתר הרכילות TMI באפלת התעלה. זה בהחלט לא הדבר היפה והחיובי שרציתי לחלוק, אבל הלינק כבר נלחץ מעצמו. המחשבות הטובות יחכו עוד רגע. בנשימה חנוקה ובעיניים דומעות - מאבק, כן? - אני קורא שהזמרת נקטה "צעד דרמטי", הפסיקה לעקוב אחרי כל חברותיה וחבריה המפורסמים באינסטגרם "ולא הסבירה להם ולנו מדוע בחרה לעשות את הצעד המעליב".

לעזאזל! קיללתי וקולי חזר אליי כהד מדפנות התעלה, זל-זל-זל. אבא, אתה בסדר שאל בני (הילדים שלי מדברים בלי סימני פיסוק). כן, עניתי, אבל ביני לביני חשבתי: כמה זמן אני נמצא בתעלת המזגן הזאת?! כשעליתי הנה העולם אומנם היה כבר מטורף לגמרי, אבל לא עד כדי כך. מה יחכה לי שם בחוץ כשארד בסולם עם הפילטרים המאובקים? האם נותר על מה להילחם? מחשבות נוגות מתחילות לזרום בתעלה ואני מתעשת. איפה הדבר החיובי והיפה שחיפשתי, נו.

איפה הוא היה? אולי במייל? אני פותח ורואה הודעה חדשה מאוניברסיטת בן גוריון: "צפו בתיעוד גל המוות מתפשט בין התאים". טוב, גם זה בטח לא מה שחיפשתי, אבל נשמע מעניין, לא? המחשבות הטובות יכולות לחכות עוד דקה. אני מיטיב את התנוחה בין הצינורות ותלתלי האבק וקורא שחוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב (ועמיתים מניו יורק) הצליחו להראות מנגנון תקשורת בין תאים בגוף: כשתא אחד מת, עניין רגיל שברגילים, הוא מצליח "לשכנע" את התא שלצדו למות איתו. תא מת כשהגרעין שלו מתבקע. החוקרים זיהו את האות של מנגנון מוות ספציפי, כזה שאפשר לשלוט בו, והחדירו חומר פלורסנטי לגרעין התא. כשזה התבקע, נראה המוות הירוק מתפשט כגל מהיר בין התאים. מרשים. אני קורא שמטרת המחקר היא טיפול בסרטן על ידי הפעלת אותו "סיגנל מוות" כדי שיתפשט בין התאים החולים ויניח את הבריאים לנפשם.

האור בטלפון כבה, אבל במקום להפיץ מחשבות חיוביות על ההתקדמות האנושית, אני ממשיך לדמיין את הסיגנל הירוק מתפשט בין התאים כמו העצבים והפחדים שמתפשטים ברחובות בין האנשים. כמי שגר במרכז תל אביב, אפשר היה לחוש את מפלס הקריזה עולה בחדות; לחדשות מגיעים סיפורים מזעזעים כמו המוכר שהותקף בברוטליות אחרי שהעיר ללקוחה בלי מסכה, אבל זה קורה כל הזמן ובכל מקום בגרסאות מרוככות יותר. לבקש מבנאדם לשים מסכה זה עניין מסוכן. אני הפסקתי להעיר לאנשים. רוצה קורונה, קבל קורונה, אכפת לי ממך כמו שלך אכפת ממני. אם כל אחד דואג לעצמו, אז בסדר.

אני עושה רשימה בלב של כל האנשים שהגעתי איתם קרוב למכות בזמן האחרון ומתחיל לכעוס והכעס מחלחל בתעלה ומתפשט בחדרים. הילדים מתחילים לריב ביניהם בלי סימני פיסוק, ואני קולט שבתור מזגן מרכזי אני עושה עבודה מחורבנת למדי; גם לא החלפתי את הפילטרים, גם לא פיזרתי שמחה, רק רובץ לי פה בתעלת המזגן, בחושך, סופח אבק וקורא דברים באינטרנט.

איפה הדבר הזה שחיפשתי, נו.

ג. אין ברירה. אני מפלס את דרכי אל הפילטרים בעומק תעלת המזגן, בנקודה שבה כל הצינורות העבים מתלכדים וצריך להידחק, שולף אותם בזה אחר זה, יורד איתם בסולם - העולם נראה פחות או יותר באותו המצב שבו השארתי אותו, אבל על הבית שורה אווירת דכדוך קלה שעליה אני לוקח אחריות מלאה.

באמבטיה אני שוטף מהפילטרים כמויות עצומות של אבק, אין סוף לאבק בעולם, שם אותם לייבוש בשמש ומטפס בחזרה לתעלת המזגן כדי לחפש צינורית או מכל ניקוז ולרוקן אותו. המזגן שאותו ראיתי בסרטון ההסבר לא דומה בכלל למזגן שאני פוגש בתעלה. אני מפשפש באפלה בתוך משהו שיכול להיות קומפרסור. איפה הדבר הזה שאני מחפש, איפה הדבר הזה שחיפשתי.

אני מוצא משהו שנראה לי כמו מכל ניקוז. יש בו טיפה מים, אז אני זוחל מהתעלה, יורד בסולם, שופך את המים, עולה בסולם, נכנס בחזרה לתעלה ומחזיר את המכל למקומו. האמת שכבר נזכרתי במה שרציתי לחלוק עם כולם, אבל עכשיו אני חושש שעשיתי לזה יותר מדי בילד-אפ וזה בעצם לא מי יודע מה, אבל כבר הגענו עד לכאן אז אני שולף את הטלפון מהכיס, פותח את המייל הנכון ועושה עוד ניסיון של סירקולציה חיובית מתוך אפלולית התעלה.

זה נוסח של תפילה רפורמית שקיבלתי במייל ונגעה לליבי: היא נאמרת, כך למדתי, על-ידי כמה קהילות לאחר תפילת הווידוי ביום הכיפורים - אשמנו, בגדנו, גזלנו וכו' - ומכילה וידוי חיובי. לצד כל המעשים, המחשבות והדיבורים הרעים שעליהם מתוודים, יש מקום גם לכל הדברים הטובים שעשינו ואמרנו וחשבנו וראינו - ובטח שעשינו כאלה גם בשנה הזאת. כל-כך קל בימים הנוראים האלה לחשוב רק על הדברים הרעים.

אז אני פותח את המייל בחשכה וקורא בלב: אהבנו, בירכנו, גדלנו, דיברנו יופי, התעקשנו, ויתרנו, זרענו, חיפשנו, טיהרנו שקר, יצרנו, כאבנו, למדנו, מחלנו, ניסינו, סלחנו, עזרנו, פרגנו, צחקנו, קיבלנו, רדפנו צדק, שמחנו, תיקנו.

כשאני יוצא מהתעלה, הכול נראה אותו דבר, רק טיפה יותר טוב.

הרהור: יש מקום גם לכל הדברים הטובים, ובטח שעשינו כאלה גם בשנה הזו. כל-כך קל בימים הנוראים לחשוב רק על הדברים הרעים.

עוד כתבות

ראש המנהל האזרחי, תת אלוף רסאן עליאן / צילום: דובר צה"ל

ראש המנהל האזרחי חתם על רישיון הפעלה של חברת בזק באזור יהודה ושומרון

בזק סיפקה שירות מלא ביהודה ושומרון אבל רישיונה באזור מעולם לא הוסדר

קניון MY MALL בלימסול, קפריסין / צילום: מצגת החברה

האם קרן מקטאר תסייע בהחזר עיקר החוב לנושי בסר אירופה?

דווקא בתקופת הקורונה נעשה ניסיון נוסף לממש את קניון MYMALL בקפריסין, שהוא הנכס העיקרי שהותירה חברת הנדל"ן שקרסה, ולהשיב חלק משמעותי מחוב של 100 מיליון שקל למחזיקי האג"ח

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

ככנרים ללא מנצח: דוח המבקר הביא את הנחת הסלב לאבסורד

בדוח שכותרתו היא "התמודדות מדינת ישראל עם משבר הקורונה" נראה שנעלמו שרי הממשלה ורה"מ ● לבחון את המערכת הממשלתית מבלי לבדוק את תפקוד ראש הממשלה, חורג ממידת הסבירות ●  עולה ממנו שמערכות הבריאות, החינוך, השב"כ, הביטוח הלאומי - כולן פועלות עצמאית

דלית זילבר, עדיאל שמרון ומרדכי כהן ועידת ישראל לנדל"ן של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

דלית זילבר: "לא נחזור לתמ"א 38. ב-15 שנה חוזקו אלף מבנים, זו בדיחה"

בפאנל "הרפורמות הגדולות שבדרך" בוועידת ישראל לנדל"ן של "גלובס" אמר מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן כי הסכמי הגג מעמידים בסכנה חלק מהרשויות המקומיות ● מנכ"לית מינהל התכנון דלית זילבר: "ברור שבלי מטרו אין לנו מה לעשות במטרופולין תל אביב"

האחים שלומי ויוסי אמיר, בעלי פרשמרקט / צילום: יח"צ

יינות ביתן ממשיכה להצטמק, פרשמרקט ממשיכה להתרחב: תרכוש מביתן 3 סניפים ב-47 מיליון שקל

מדובר בשני סניפים בעיר אשדוד וסניף אחד בפתח תקווה בשטח מסחרי כולל של כ-3,000 מ"ר ● פרשמרקט מציינת כי במסגרת ההסכם, התחייבה המוכרת, יינות ביתן-מגה, לאי תחרות בתחום הפעילות הנרכשת

בצלאל סמוטריץ’ / צילום: רפי קוץ

מירי רגב חשפה בועידת "גלובס" כי תתנגד לתוכנית המטרו ועוררה את זעמו של בצלאל סמוטריץ': "כבר לא יכול לשתוק"

במסגרת ועידת ישראל לנדל"ן של "גלובס", הכריזה שרת התחבורה במפתיע כי היא מתנגדת לתוכנית המטרו בגוש דן ● דבריה הובילו את השר הקודם לשבור שתיקה: "מדובר באמירה פופוליסטית ומופרכת" ● עקב דבריו, השניים החלו להתקוטט בטוויטר

זאב רוטשטיין. תומך בהגדלה מסיבית של הבדיקות  / צילום: ליאור מזרחי

רוטשטיין: "באיחוד האמירויות רוצים להעביר את בית החולים הדסה אליהם"

מנכ"ל בית החולים זאב רוטשטיין, שביקר לאחרונה בדובאי, מספר כי באיחוד האמירויות הביעו נכונות לפתוח בית חולים חדש ולקלוט אליו לפחות 1,000 אנשי צוות של בית החולים מירושלים ● ברקע הדברים משא ומתן של רוטשטיין עם משרד האוצר על גירעונות בית החולים

שליחה של "תן ביס" / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אחרי וולט: גם תן ביס תיתן הקלות למסעדות

חבילת ההטבות של תן ביס מכוונת להעניק תמיכה מיידית למסעדות הנמצאות בסיכון הגבוה ביותר ● אותן מסעדות יקבלו הנחה של 25% בעמלות בשירות המשלוחים

פרופ' איתמר גרוטו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

סערה בוועדת הכלכלה על סוגיית פתיחת הצימרים: פרופ' גרוטו נטש את הישיבה

חבר הכנסת כעס שהצימרים נשארים סגורים ואיתמר גרוטו נטש את הישיבה אחרי שהטיח בו כי הוא "חוצפן" ● הצימרים שבעליהם חיכו לדיון שיכריע את גורלם יישארו סגורים

שליחי יאנדקס ברוסיה. החברה החלה בימים האחרונים לגייס עובדים לפיילוט בישראל   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ענקית הטכנולוגיה יאנדקס מרוסיה מגייסת עובדים בישראל כדי להקים שירות משלוחי מזון

החברה הרוסית שהחלה להפעיל שירותי מוניות בישראל לפני כשנתיים, מתרחבת גם לתחום משלוחי המזון ● הפיילוט צפוי לצאת לדרך כבר בימים הקרובים ויתמקד באזור תל אביב

מתקנים סולאריים של משק אנרגיה / צילום: מצגת החברה

משק אנרגיה גייסה 220 מיליון שקל בהנפקת אג"ח ייעודי למימון פרויקטים סולאריים

משק אנרגיה, בה גרעין השליטה מורכב מהארגונים הכלכליים של הקיבוצים, הבטיחה גיוס ממוסדיים בהנפקת סדרת אג"ח חדשה ● חן מלמד, מנכ"ל משק אנרגיה: "הביקושים הגבוהים שנרשמו כבר בשלב המוסדי, מעידים על הצלחת המודל שיביא ערך רב לחברה ולבעלי המניות"

רמי שבירו / צילום: אביב חופי

הפרקליטות הגישה כתב אישום, בכפוף לשימוע, נגד חברת רמי שבירו בחשד לגרימת מותו ברשלנות של פועל

זאת בגין מותו של פועל הבניין יונג קסו ז"ל באתר בניה בגליל ים בהרצליה, ב-4 בספטמבר אשתקד ● התאונה אירעה בשעה שהפועל טיפס לקומה 9 לצורך פירוק תבניות ליציקת בטון ● בפרקליטות מציינים כי הוא היה ללא קסדה ולא קשר את עצמו לרתמת בטיחות

צחי גולן, יעל סלומון ועדי קין קרני, בועידת ישראל לנדל"ן / צילום: איל יצהר, גלובס

מנהלת אגף המטרו במינהל התכנון: "בלי המטרו מטרופולין גוש דן יקרוס"

יעל סלומון, מנהלת אגף מטרו במינהל התכנון, אמרה בוועידת ישראל לנדל"ן של "גלובס" כי בלי המטרו לא יהיה פתרון תחבורתי הולם למטרופולין גוש דן הגדל ● גם ערן כהן, מנכ"ל בומברדייה, טען כי עקב המצב התחבורתי בישראל, לא ניתן לוותר על המטרו

אבי חימי/  צילום: יונתן בלום

לשכת עורכי הדין מקדמת רפורמה: בחינת הסמכה לפני ההתמחות

הלשכה תציע בוועדה לבחינת הליך ההסמכה שתתכנס לראשונה בשבוע הבא, כי הבחינות ייערכו בתום התואר וכתנאי להתחלת ההתמחות ● זאת, בניגוד למצב כיום שהן נערכות בתום שנה וחצי של התמחות

ג'ו ביידן ובנו האנטר / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

מרוסיה באהבה? הדגלים האדומים מעל פרשת המחשב של בנו של ביידן

בתחילת החודש פורסמה כתבה מרעישה ב"ניו יורק פוסט": העיתון השיג עדויות שמוכיחות לכאורה שבעוד שאביו כיהן כסגן נשיא, הוא נפגש איתו ועם ואיש עסקים אוקראיני ● רועי צינמן, לשעבר מפקד באמ"ן אומר כי הפרסום מעלה סימני שאלה באשר למעורבות רוסית בהשגת והפצת החומרים ● האזינו

תחנה לבדיקת קורונה בישראל / צילום: Oded Balilty, Associated Press

משרד הבריאות רכש בדיקות ב-98 מיליון שקל, אך לא גיבש תוכנית לשימושן

לפי ממצאי ביניים של דוח מבקר המדינה, משרד הבריאות טרם גיבש תוכנית לשימוש ב-2.1 מיליון ערכות בדיקה - הרוב הגורף של הבדיקות הסרולוגיות שנרכשו

עמדה של עליפיי בשנחאי. מתווכת בין לקוחות למוסדות פיננסיים / צילום: Aly Song, רויטרס

ההנפקה הראשונית הגדולה אי פעם: אנט גרופ, זרוע הפינטק של עליבאבא, תגייס 34.5 מיליארד דולר

חברת הפינטק הסינית, שייסד ג‘ק מא, צפויה לגייס לפחות 34 מיליארד דולר בבורסות בהונג קונג ושנחאי ● החברה הודיעה כי מחיר המניה בהנפקה יעמוד על 10.2 דולרים, מה שייתן לאנט גרופ שווי שוק של 313 מיליארד דולר כבר בהנפקה

הרמטכ"ל אביב כוכבי בביקור במפקדת "אלון" של פיקוד העורף / צילום: דובר צה"ל

למשרד הבריאות עדיין אין כלי לניהול יעיל של מערך החקירות האפידמיולוגיות

שמונה חודשים לאחר תחילת התפשטות הקורונה מצביע מבקר המדינה על שורה של כשלים בהקמת המערכת לקטיעת שרשראות ההדבקה ● בין הכשלים: מספר חוקרים נמוך ביחס לאוכלוסייה, שיטות עבודה מיושנות ומערכת ממוחשבת מסורבלת

כיתה ריקה בבית ספר בבת ים / צילום: אביבה גנצר, גלובס

קבינט הקורונה אישר את מתווה פתיחת הצהרונים

הקבינט ידון בהכנת התנאים לפתיחת הלימודים בכיתות א' עד ד' ובחלקים של המגזר העסקי שניתן יהיה לפתוח החל מיום א' הקרוב ● ראש שירותי בריאות הציבור: "בגל הראשון לבית הספר היה חלק בעלייה בתחלואה

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ / צילום: איל יצהר, גלובס

"מחירי הדיור יזנקו אבל לא ב-2021. קבלנים לא יצליחו לשרוד סגר שלישי"

בוועידת ישראל לנדל"ן של "גלובס" נשיא התאחדות בוני הארץ ראול סרוגו קרא לממשלה לאפשר לחברות בנייה רב-לאומיות לעבוד רק במשותף עם חברות ישראליות ● "30 מיליארד דולר ברחו מישראל לסין – זה הזמן לכחול לבן"