גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הירידות בבורסה בת"א התמתנו בסיום; אורמת קפצה ב-5.7%

מחזור המסחר הסתכם בכ-2.85 מיליארד שקל ● ירידות חדות נרשמו במניות אלקטריאון, קומפיוג'ן, גזית גלוב, אפריקה מגורים ואבוג'ן ● בסיכום שבועי רשם מדד ת"א 35 ירידה של כ-3.7%, ומתחילת השנה ירד ב-24.2%

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס
בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

17:30

גם היום נמשכה המגמה השלילית בבורסה של תל אביב, אם כי בשעה האחרונה נרשמה התמתנות בירידות במדדי המניות המובילים. זאת, בשעה שמדדי המניות בוול סטריט עברו לטריטוריה חיובית. 

מדד ת"א 35 ננעל בירידה של כ-1% ואילו ת"א 90 נפל בכ-2.3%. מחזור המסחר הסתכם בכ-2.85 מיליארד שקל.

ירידות חדות נרשמו במניות אלקטריאון, קומפיוג'ן, גזית גלוב , אפריקה מגורים ואבוג'ן .

מנגד, עליות בולטות רשמו מניות אורמת, מבנה  ורמי לוי. 

בסיכום שבועי רשם מדד ת"א 35 ירידה של כ-3.7%, ומתחילת השנה ירד ב-24.2%. מדד ת"א 90 ירד השבוע ב-4.2%, ומתחילת השנה נסוג ב-8.6%.

16:05

נמשכות הירידות בבורסה לקראת סיום המסחר. מדד ת"א 35 נסוג בכ-1.6%. מחזור המסחר מסתכם בכ-2.15 מיליארד שקל.

ירידות חדות נרשמות במניות אלקטריאון , באטמ, יוחננוף , פז, טבע  והמלט.

מנגד, עליות נרשמות במניות אורמת , מבנה ורמי לוי.

14:25

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה המקומית מתנהל בירידות שהתגברו בשעה החולפת וזאת לקראת הסגר ההרמטי שצפוי להיכנס מחר בשעה 14:00 לתוקף. מדד ת"א 35 משלים ירידה של 10% בחודש האחרון ושל 25% מתחילת השנה, מדד ת"א 90 צונח ב-2.1% ומדד הבנקים יורד ב-1.3%.

מניות הבנקים מזרחי טפחות ולאומי יורדות ב-2.4% וב-1.7% בהתאמה. נייס צונחת ב-2.7%, טבע מאבדת 3.5%, פריגו יורדת בכ-2% ובזק מאבדת 2.25%.

בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בירידות קלות של עד 0.4% בהמשך לירידות החדות שנרשמו אתמול.

12:00

נובולוג  רוכשת 51% ממניות חברת סאלוס תמורת כ-9.2 מיליון שקל. סאלוס הינו מרכז רפואי בו פועל מערך של רופאים מומחים המעניקים שירותי רפואה מותאמת אישית. במרכז מנוהלים כל ענייניו הרפואיים של המטופל, על ידי רופאים מומחים המגיעים לבית המטופל וכוללים מגוון טיפולים ובדיקות, ובכלל זה טיפול בחולי קורונה בביתם.

נקסט ג'ן צונחת בצל פיצוץ בדירקטוריון (ראו עדכון מטה). המשביר 365, קשרי תעופה ואבוג'ן צונחות ב-7% כ"א, כנפיים צונחת ב-5% בצל חילופי השליטה באל על והורדת דירוג לאג"ח החברה, פורסייט מאבדת 3.8%, נורסטאר צונחת ב-3.7%.

11:25

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בירידות על רקע החלטת הממשלה על הטלת סגר הרמטי על המשק החל ממחר בשעה 14:00, וזאת בניסיון למנוע את התפשטות נגיף הקורונה בישראל.

מדד ת"א 35 מאבד 1%, ת"א 90 צונח ב-1.6%, ומדד ת"א ביומד מאבד 2.7% מערכו. 

טאואר וטבע בולטות בירידות של 2.2% ו-3.1% בהתאמה. לייבפרסון צונחת ב-3.8%, שיכון ובינוי מאבדת 1.3%.

מחזור המסחר כולל הפקיעה מסתכם ב-930 מיליון שקל. 

10:00

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בירידות שערים בצל הסנטימנט השלילי מעבר לים, והחמרת ההגבלות על המשק בצל הקורונה. התקנות המלאות עם רשימת מקומות העבודה החיוניים שיאושרו לפעול במגבלות הסגר יפורסמו לאחר אישור בממשלה בהמשך היום.

מדד ת"א 35 צונח ב-1%, ת"א 90 שצנח ב-3% בפתיחה מאבד כעת 1.5%, ומדד הבנקים מאבד 0.5%. השקל נחלש בחדות מול סל המטבעות. הדולר  מזנק ב-1.2% מול השקל ל-3.48 שקלים, האירו  מתחזק ב-0.7% מול השקל ל-4.06 שקלים.

דלק קידוחים  דיווחה כי שותפות לוויתן חתמה עם תחנת הכוח רמת חובב על הסכם למכירת גז טבעי לתקופת הביניים, עד לכניסת מאגרי כריש תנין למשק הישראלי. במסגרת ההסכם יספק פרויקט לוויתן כמות של כ-1.3 BCM גז טבעי לתחנת הכוח רמת חובב בהיקף של כ- 190 מיליון דולר.

מיזוג בנק מזרחי טפחות  ובנק אגוד יצא לדרך. בהמשך לכך, פנינסולה הודיעה כי המועד הצפוי להשלמת עסקת רכישת תיק האשראי ליהלומנים מבנק אגוד הינו ה-30 בספטמבר.

סטיבן אריק ברמייסטר התפטר מתפקידו כדירקטור בחברת נקסט ג'ן  בצל חילוקי דעות עם המנכ"ל יניב חברון. לטענתו חברון פועל בניגוד עניינים שחושף את החברה לסיכון חריף. חברון בתגובה דורש מברמייסטר לחזור בו מהאשמות "שיקריות" אלו ולזגר מכתב התפטרות נקי מאלו. חברון תובע מיליון דולר מברמייסטר בגין פגיעה בשמו הטוב והוצאת לשון הרע. ברמייסטר, יהודי ממוצא אוסטרלי שהיה ממייסדי חברת שיתוף הקבצים פורצת הדרך "קאזה", אמור היה להוביל לצד היו"ר שולם לפידות מיזוג לתוכה של נקסג'ן טכנולוגיה מתחום האבחון, אשר לדבריה מתאימה גם לזיהוי נגיף הקורונה.

3 דברים שכדאי לדעת לפני הפתיחה בבורסה בתל אביב

1. סגר הרמטי. הממשלה אישרה הלילה (ה') הטלת סגר מלא ברחבי הארץ, החל מיום שישי, כשתפילות והפגנות ייערכו במתווה מצומצם. המתווה שהובא לאישור השרים הוא של סגר מלא למשך 16 ימים - החל מיום שישי הקרוב ועד אחרי שמחת תורה. בתקופה זו, לא תהיה עבודה במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי, למעט עובדים חיוניים. 

2. סגירה צורמת בוול סטריט. בורסות ניו יורק רשמו אתמול ירידות חדות של כ-3% בצל החשש מהתפשטות הקורונה. פער הארביטרז' על השוק המקומי מגיע ל-1%. בקרב המניות הדואליות אבוג'ן חוזרת עם פער שלילי של 9.8%, אופקו הלת' חוזרת עם פער שלילי של 2.9%, איי.פ.אפ עם פער שלילי של 2%, אלביט מערכות עם פער שלילי של יותר מ-1% וטבע חוזרת עם פער שלילי של 4.1%.

3. המשך ירידות? החוזים העתידיים על המדדים בניו יורק ממשיכים להילחץ מטה בהובלת מניות הטכנולוגיה. באסיה מניות הטכנולוגיה יורדות. סופטבנק צונחת ב-3%, שיאומי הסינית צונחת בכ-4%, טנסנט יורדת ב-1.5%. המדד המרכזי בבורסה בדרום קוריאה מוביל את הירידות בצל המתיחות עם צפון קוריאה. הניקיי היפני מאבד 0.8%, שנחאי צונחת ב-1.5%, הבורסה בהונג קונג יורדת ב-1.8%.

עוד כתבות

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על יעזוב את תפקידו על רקע חילופי השליטה בחברה

כפי שפורסם ב"גלובס", הדירקטוריון החדש כבר החל בהקמה של ועדת איתור לחיפוש אחר מנכ״ל חדש יחד עם רוב השדרה הניהולית שצפויה להתחלף ● גונן אוסישקין צפוי לעזוב את התפקיד בינואר 2021

קרייריסטית / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

אני רק שאלה: "המנהל שאל אותי אם אני 'קרייריסטית'. מה לענות?"

כך תעמידו את המנהל במקומו כשתישאלו שאלות שהן לא לעניין ● טור ייעוץ

רות פולצ'ק וצביקה וגמן / צילום: כפיר זיו. פרופס: באדיבות חברת ס.י.מדה ציוד למעבדות

התכתבות בווטסאפ גרמה להם לעזוב הכל ולהקים סטארט-אפ מבטיח לבדיקות קורונה

הודעה בקבוצת ווטסאפ בתחילת המשבר הפילה לרות פולצ'ק ולצביקה וגמן אסימון בנוגע לאופן שבו צריכות להתבצע בדיקות קורונה - שילוב בין השיטה המוכרת של איגום לאלגוריתמיקה ● השבוע חברת הסטארט-אפ שהקימו זכתה לאישור רגולטורי לבצע בדיקות שיכולות להגדיל פי 10 את מספר הנבדקים

רוני שמאי / צילום: רוני שמאי

"כל שכונה יכולה לחפש את אותו מבוגר בודד שזקוק שמישהו יזעק בשבילו"

מעצב התאורה רוני שמאי נחשף למצוקת הקשישים העריריים עוד לפני הקורונה, לאחר ששכן ביקש ממנו עזרה טכנית ● הוא פתח עם שותפים קבוצת פייסבוק ייעודית שמארגנת סיוע לאותם אנשים ● מדור חדש מציג אנשים ועסקים שעושים טוב באמצע המהומה

הפעלת תו קנייה מקוון / אילוסטרציה: שאטרסטוק

צרכן קנה 8 זוגות נעליים ב-322 שקל, החנות ביטלה את העסקה. מה אמר ביהמ"ש?

האם טעות במחיר מחייבת את המוכר? התשובה לפי פסיקה שהתקבלה בבית משפט לתביעות קטנות בחדרה היא לא ● "צריך היה להיות ברור, לתובע שהמחיר המוצג נמוך מדי"

טים קוק, מנכ"ל אפל /  צילום: רויטרס Thomas Peter

ההכנסות מהאייפון אכזבו - ומניית אפל יורדת במסחר המאוחר

הפתעה לטובה במכירות האייפדים ומחשבי מק פיצו על הירידה בהכנסות מהאייפונים, והחברה עקפה את התחזיות ● אפל לא סיפקה תחזית לרבעון הבא, שיכלול את מכירות האייפונים החדשים

עובד חברת החשמל על מנוף / צילום: תמר מצפי

בעקבות תקלה טכנית: הפסקות חשמל דווחו ברחבי הארץ

תושבי באר שבע, אשקלון, חיפה, ראשון לציון ויישובים רבים נוספים דיווחו על הפסקות חשמל למשך דקות ארוכות ● לדברי חברת החשמל, הסיבה להן הייתה תקלה ביחידות ייצור, שהובילה להשלת עומס ● במקרים מסוג זה המערכת מתוכננת לשוב בתוך כרבע שעה

פסל "הילדה חסרת הפחד" מול הבורסה לניירות ערך בוול סטריט, ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

וול סטריט ננעלה בירוק בהמתנה לדוחות ענקיות הטכנולוגיה

יום המסחר התאפיין בדריכות לקראת פרסום דוחותיהן של ענקיות הטכנולוגיה ● כלכלת ארה"ב התרחבה ב-33.1% ברבעון השלישי ● הנפט צונח ב-3% בצל ההגבלות שהושתו בחלק מהמדינות בצל התפשטות הקורונה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

עִזבו אותי לגסוס במסדרון, הצילו את נטלי דדון!

המרוץ לפיתוח החיסון הוא בקושי חימום ומתאבן למרוץ האמיתי - המרוץ לחיסון עצמו ● ואם אתם לא חושבים שהמקורבים יזכו לחיסון ראשונים, כנראה שהפרוטקציה שלכם כל-כך חזקה שאתם כבר לא שמים לב אליה

ג'ף בזוס / צילום: Charles Krupa, AP

אמזון לא עוצרת: ניפצה את תחזית הרווח למניה ב-300%; ההכנסות זינקו ב-37%

הרווח למניה הסתכם ב-12.37 דולרים - מעל לתחזיות השוק לרווח של 7.41 דולרים למניה ● ההכנסות הסתכמו ב-96.15 מיליארד דולר לעומת הצפי להכנסות של 92.7 מיליארד דולר ● אמזון מעלה את התחזיות לרבעון הבא, אם כי הטווח לרווח התפעולי רחב מדי

חנויות סגורות בקניון דיזנגוף סנטר. סגר סבב ב' / צילום: כדיה לוי, גלובס

רשתות האופנה והמסעדות התייאשו: מפסיקות את הדיונים עם הממשלה

הצהרת התאגדות רשתות המסחר, האופנה וההסעדה להפסיק את ההתדיינות מול הממשלה מגיעה לדבריהם לאחר ש"פניותיהם נפלו על אוזניים ערלות" ● "החל מיום ראשון כל אחד יהיה חייב לקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבורו, עבור עובדיו ועבור משפחתו"

מבצעים ברשתות אופנה ומזון / צילום: שני מוזס, גלובס

העליון שם סוף לשיטת המבצעים הפופולרית: הפסיקה שמסעירה את ענף המזון והאופנה

ביהמ"ש העליון אשרר את החלטת המחוזי בת"א לפיה גם במקרה של מבצעים קצרי מועד יש לציין על המוצר או על שלט את המחיר הסופי לאחר ההנחה, ולא ניתן יותר להסתפק רק בהצגת אחוז ההנחה ● עו"ד סיטון-זלקינד המייצגת קמעונאיות בתחום האופנה והמזון: "נטל כבד ביותר על הקמעונאים שעלול להביא להימנעות ממבצעים קצרי טווח"

טראמפ רוקד בעצרת באוהיו בשבת / צילום: Jeff Chiu, Associated Press

הסושיאל הולך להכריע את הבחירות בארה"ב. השאלה לטובת מי

ביידן מצידו עוד לא סיים ללמוד על הסושיאל את מה שטראמפ הספיק כבר לשכוח ● מאידך, הוא הספיק ללמוד לא מעט מהטעויות של הילארי ● אמנם עוד לא ניתן לדעת מי ינצח ואפילו לא מתי נדע זאת, אבל מנצח בטוח אחד כבר יש

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

וול סטריט סגרה את אוקטובר באדום: הנאסד"ק התרסק ומניות ענקיות הטק נפלו

בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת, הדאקס והפוטסי ירדו בעוד הקאק עלה ● מדד VIX ("מדד הפחד") טיפס ● חמישה ימים נותרו עד לבחירות בארה"ב ● כל מניות הטק נפלו מלבד אלפאבית ● בורסות אסיה ננעלו בירידות חדות

נתב"ג בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

משרד הבריאות: סרביה תהפוך למדינה האדומה הבאה

החל מה-8 בנובמבר הנכנסים מסרביה יחויבו ב-14 ימי בידוד ● מדינות נוספות שייכנסו לרשימת המדינות האדומות הן איטליה, גרמניה, לטביה וליטא

אבישי אברהמי, מייסד ומנכ”ל Wix  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אבישי אברהמי מנכ"ל Wix: "ישראל היא אחת המדינות הגרועות בעולם המערבי בסיוע לאזרחיה במשבר הקורונה"

אבישי אברהמי בפוסט שפרסם: "אני אמנם לא ממש מבין בפוליטיקה, אבל אני ממש טוב עם מספרים, והאמת היא שבשורה התחתונה, ישראל היא אחת המדינות הגרועות בעולם המערבי בסיוע לאזרחיה במשבר הקורונה"

חתימת הסכם השלום עם איחוד האמירויות ובחריין בבית הלבן / צילום: Alex Brandon, AP

מדינות מהמפרץ פנו לישראל כדי לבחון רכישת מערכות נגד טילים

ההסכמים בין המדינות הובילו לפניות ראשוניות מצד המפרציות לרכישות מהתעשיות הביטחוניות בישראל - כך נודע ל"גלובס" ● ההתעניינות כוללת הצטיידות במיגון לכלי רכב משוריינים, מערכות נגד טילים ומערכות "מעיל רוח" מתוצרת רפאל ● במפרץ מעוניינים לשפר את ההגנה על מתקני הנפט בעקבות התקיפה בסעודיה ב-2019

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

תלונה למבקר המדינה נגד אופן המינוי במועצת התאגיד

חברת המועצה לשעבר אורנה דויטש פנתה בתלונה למבקר המדינה על האופן שבו מונו חברי המועצה החדשה ● דויטש טוענת בין היתר שאופן מינוי הועדה התנהל באופן לא תקין במספר מובנים ● מינוי החברים למועצה מתעכב שוב ושוב כמה מספר רב של חודשים

פינוי פצועים מהריסות בניין בטורקיה / צילום: Tuncay Dersinlioglu, רויטרס

לפחות ארבעה הרוגים ועשרות פצועים ברעידת אדמה במערב טורקיה

באיי סאמוס ביוון ובאזור איזמיר שמבערב טורקיה הורגשה רעידת אדמה חזקה שגרמה לקריסת בניינים ולהצפות ● אמבולנסים וצוותי הצלה פינו עד כה יותר ממאה ועשרים פצועים וארבע גופות של נפגעי הרעש ● באיזמיר קרסו עשרות בניינים ולפי התקשורת המקומית לפחות 25 צוות הצלה וחילוץ מנסים לאתר ניצולים בין ההריסות

הבחירות בארה"ב: כל הדיווחים והפרשנויות של כתבי גלובס