גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לעובדים ולמנהלים: כך עושים חשבון נפש מקצועי, לא רק ביום כיפור

התבוננות עצמית וחשבון נפש מבחינה מקצועית וניהולית הם דברים חשובים מאין כמוהם,  ולא רק ביום כיפור או בשיחות משוב והערכה עם המנהל שמעליך

חשבון נפש מקצועי / איור: shutterstock, שאטרסטוק
חשבון נפש מקצועי / איור: shutterstock, שאטרסטוק

בכל הארגונים שלוקחים את עצמם ברצינות מקיימים טקסים תרבותיים סביב שנת עבודה, בדומה לטקסים הדתיים סביב עונות השנה שקיימים בכל הדתות. יש טקס תוכניות עבודה, יש טקס הכנת תקציב ויש טקס הערכה ומשוב, שכמו הרבה חגים גם לו יש שמות נוספים כמו (Focal, Annual feedback ,R&R (rating and ranking ועוד.

התהליך אמור להעביר לפרט את דעת "המערכת" על תפקודו, למנהל הזדמנות ליצירת שיח בונה ולמערכת הזדמנות לערוך בחינה תקופתית בנוגע לתפקוד, שיבוצים, קידומים ושיפור הטעון שיפור. במילים אחרות - את מי לסמן כמצטיין ומועמד לקידום, את מי לשים במשבצת המיועדים לפיטורים במקרה של צורך להתייעל וכל השאר.

התקופה בה מבוצעות שיחות החתך מאופיינות במתח גדול, סוג של "ימים נוראים", ומניסיוני כמי שמלווה חברות, ארגונים ומנהלים, הוא כרוך גם בפגיעה בתפקוד של כלל הארגון. העומס שנוצר על המנהלים בשל שיחות ההערכה הללו והמתח שסביב סוגיות השכר והקידומים אף גורם לחלק מהארגונים להפריד בין שיחות תפקוד לשיחות שכר.

1. זה הזמן להתבוננות עצמית

יעילותן של שיחות המשוב הללו מוטלת בספק, על אף הניסיונות הרבים להפוך את התהליך להוגן, שקוף וקשור בקשר הדוק למציאות ולתרבות של הארגונים החדשים. ועדיין, כל משוב המגיע מגורם חיצוני מהווה מידע חלקי ולא מדויק . ברוב הארגונים מנהלים לא יודעים, או לא רוצים, לתת לאחרים משוב. בעיקר, אגב, כשהוא שלילי. חוסר הנעימות הכרוך בלהיות כנים עם מישהו ולתת לו, או לה, ביקורת, גורם למנהלים רבים "לדלג" על השלב.

זה אולי המקום (והמועד בשנה) לעצור ולשאול אם התהליך נכון ומתאים לתקופות כאוטיות כמו זו שאנחנו חיים בה, ואולי הגיע הזמן לעבור לסוג אחר של התבוננות והערכה: תהליכי מודעות ורפלקציה עצמית. במאה העשרים פרסם גורו הניהול פיטר דרוקר ספר בשם "המנהל האפקטיבי בפעולה" בו הוא מלמד, באמצעות כתיבה רפלקטיבית - חשיבה מכוונת, רצונית, לא מקרית, על פעולות עשייה שבעבר, במגמה לשפר. ולקדם אותן בראייה לעתיד . המטרה: להבין את השילוש הקדוש של מחשבה-התנהגות -תוצאה.

גם פרופסור מק'ללנד מהרווארד ווורן בניס מ-MIT הציעו שיטות של כתיבת יומן לצרכי התבוננות ופרשנות של טעויות, הצלחות וגדילה אישית, שלא דרך משובים חיצוניים ומעריכים.

נראה שככל שהזמנים משתנים בסחרור מהיר יותר, ככל שהטכנולוגיה מתפתחת ומתרבות התופעות הבלתי ניתנות לחיזוי, מאבדים הכלים והמודלים מכוחם. עלינו להיות מסוגלים ללמוד מניסיוננו אנו, לתת לעצמינו משוב פרשנות וסדרה של עצות טובות ולא לצפות מאף אחד אחר לעשות כן. שום גמדים לא יבואו.

2. אתה אחראי על ההתפתחות שלך

בחברת מיקרו-אלקטרוניקה גדולה וגלובלית שעבדתי איתה עוד לפני עידן הקורונה, נמדדה רמה גבוהה של היעדר שביעות רצון מתהליך הערכת הביצועים. סקר מהיר שהועבר בין מעריכים ומוערכים חשף שלא הייתה הלימה בין הקצב שבו התקיימו שיחות ההערכה לבין קצב האירועים בארגון. הסתייגויות אחרות התייחסו לטפסים הסטנדרטיים שעוצבו לפני כמה שנים, ולא יצרו שיחה איכותית ופתוחה המאפשרת לשני הצדדים ללמוד, ללמד ולהטמיע שינויים. אבל יותר מכול צרמה הסתירה בין המסר של "אתה אחראי על ההתפתחות שלך, כעובד וכמנהל, ואנו מצפים ממך להיות פרואקטיבי (יוזם) בתהליכי הלמידה וההתפתחות האישיים, לבין המסר המועבר בעקיפין בשיחות הערכה "אני המנהל שלך, ואני יודע עליך יותר טוב ממך מה אתה עושה טוב ומה לא והיכן עליך להשתפר".

מסקנות הסקר תורגמו במהירות לכמה שינויים משמעותיים. למנהלים הועברה תפיסה של מה שהם קראו לו "שיחה משמעותית". מאז שיחות משוב משמעותיות אינן מבוצעות בזמן קבוע מראש במידה אחידה התפורה לכולם. שיחה משמעותית אמורה להתרחש בסמוך לאירוע משמעותי, מבחינת העובד או הצוות. כדי לסייע למנהלים העמוסים, בכל זאת נקבעו ארבעה מועדים בשנה לביצוע שיחות (לקראת סוף רבעון) אולם המסר היה דיאלוגים פתוחים, הדדיים ואותנטיים סביב אירועים בזמן אמת.

באותה רוח בוטלו גם הטפסים המסודרים וכלל המנהלים ואנשי המקצוע קבלו אוגדן המכיל קווים מנחים לביצוע שיחות ופרמטרים, שסביבם עשויה להתהוות שיחה למקרה שקיים אצל המשתתפים בה קושי לתמלל רגשות. בצעד חריג, שהיווה קושי מסוים, נותק הקשר, שהפך עם השנים לטקס של ממש, בין המשוב על תפקוד והתפתחות לבין שיחת הקידום והשכר. זו הייתה הנקודה הקשה ביותר להתרגל אליה, בעיקר למנהלים הוותיקים יותר.

3. כלים למסע

לצד כל אלה הושם דגש על הרעיון של "אני ככלי התפתחותי של עצמי". גם בארגון זה, כבכל הארגונים הגדולים, מנהל נכנס לתוכנית פיתוח אחת לחמש שנים בממוצע. גם שם יודעים שההתפתחות והגדילה האמיתיות אינן מגיעות מתואר אקדמי, או מתוכנית סדורה. ההתפתחות מגיעה מלימוד עצמי דרך ניסוי וטעייה. ההמתנה למשוב של גורם אחר, חיצוני, גורמת באופן לא מודע למנהל שלא לקחת אחריות על ההתפתחות שלו.

לצד המסר הבהיר והברור למנהלים, הם צוידו גם בתוכניות פיתוח ובארגזי כלים לשימוש עצמי. אלה עזרו להם לשכלל את יכולות הכתיבה הרפלקטיבית, הניתוח והסקת מסקנות, את יכולות האבחון שלהם ועוד, ובאופן כללי גישה פרואקטיבית לקבלת משובים מעמיתים, מספקים, מלקוחות, מכפיפים ומממונים. המסר וארגז הכלים אמרו למנהלים ולאנשי המקצוע הטכנולוגים: אתם ילדים גדולים. אנחנו נסייע בידע ובכלים, אולם האחריות על ההתפתחות שלכם היא שלכם.

מטבע הדברים המסר נקלט מהר יותר, גבוה יותר וחזק יותר על-ידי המנהלים הצעירים, שהיו רגילים יותר ליזום יציאה לכנסים והשתלמויות, לחפש מידע הנוגע להתפתחותם ברשתות ובאים לבקש משוב אפילו כאשר זה איננו נדרש.

והמנהלים הוותיקים יותר? חלקם הסתגל מהר, חלקם לאט, ובאופן טבעי יש עזיבות שלא תמיד ברור מה מקורן. אולם לארגון ברור כי האחריות להתפתחות אישית בעולם כאוטי חייבת להיות בידי המנהלת, או המנהל, אחרת לא ניתן לזוז מספיק מהר וגמיש בעולם של אי ודאות.

4. אפילוג ליום כיפור

בדת היהודית חונכנו כבר מגיל הגן שאלוהים בוחן כליות ולב, וביום כיפור אנו נשפטים לשבט או לחסד. רוב התפילות ביום הכיפורים עוסקות בהתנהגותנו במהלך השנה. סוג של תהליך הערכה ומשוב, הכולל ענישה לסוררים וקידום למצטיינים. לא כדאי להמתין לטקס יום כיפור. הלימוד, ההתפתחות והמשובים המתקנים אמורים להיות "סלף מייד", לאורך השנה כולה. עלינו ללמוד, להפיק לקחים, לגדול, להשתנות ולא לצפות מאף אחד לעשות עבורנו את העבודה.

במקורות היהודיים מצוין במפורש כי יום הכיפורים מכפר על עבירות בין אדם למקום (אלוהים), אך לא על עבירות שבין אדם לחברו. אפילו בדת כל כך מסודרת, עם שיחת משוב בינינו לבין אלוהים פעם בשנה, נאמר במפורש כי שכשיש תקלה במערכות היחסים, עלינו לתקן אותה לבד. כי זה חשוב, כי זה שלנו וכי הממונה איננו מוכן להתערב בשום צורה באחריות שלנו לתיקון. גמר חתימה טובה!

משפט מחץ לסיום: "צריך לכתוב בעבור עצמנו; זו הדרך היחידה שבה נוכל להגיע אל זולתנו", אז'ן יונסקו.

ניל"י גולדפיין היא משנה למנכ"ל קבוצת נירם גיתן NGG, מומחית למנהיגות וניהול בעולם של הפרעה

עוד כתבות

הקו הכחול הרכבת הקלה בעמק רפאים / הדמיה: תוכנית אב לתחבורה

שפיר לקראת חתימה על הסכם מימון ענק: 3.5 מיליארד שקל להרחבת הרכבת הקלה בירושלים

את קונסורציום המלווים מוביל בנק הפועלים, כשלצדו יהיו בו הבינלאומי, מגדל ואלטשולר שחם ● סגירה פיננסית כשנה לאחר זכייה במכרז נחשבת לפרק זמן קצר יחסית להסכם מימון בהיקף ובמורכבות כאלה ● גורמים בשוק: "תמיד אחד הפתרונות במשברים כלכליים הוא השקעה בתשתיות"

מנכ"ל תנובה, אייל מליס

מי משרד הפרסום שהקריב תקציב רק כדי להתמודד על תנובה מזון?

ל"גלובס" נודע כי במכרז שמתקיים על תקציב הפרסום של "תנובה מזון" נכח בשלב הפרזנטציות דרג המנהלים הגבוה ביותר בקבוצה ● עד עתה הציגו בפני החברה אדלר חומסקי ופרסום אברהם, ויש מי שכבר "הקריב" תקציב כדי שיוכל להתמודד

יו"ר ומנכ"ל IFF, אנדראס פיביג / צילום: איל יצהר

איי.אפ.אפ נגרעת מהמסחר עם תשואה שלילית של 24% מאז שהצטרפה לבורסה

החלטתה של החברה האמריקאית מזכירה מהלך שנקטה בעבר מיילן ● עם זאת, היא לא בהכרח מאפיינת חברות ששורשיהן אינם נטועים בישראל אך עדיין נסחרות בשוק המקומי

חיסון לקורונה / אילוסטרציה: Dado Ruvic, רויטרס

גם הניסוי של ג'ונסון אנד ג'ונסון בחיסון בקורונה עשוי להתחדש בשבוע הבא

אסטרהזנקה וג'ונסון אנד ג'ונסון, אשר הניסויים שלהן הופסקו בגלל חששות לגבי בטיחות, עשויות לקבל אישור לחדש את הניסויים הללו כבר בשבוע הבא ● ג'ונסון אנד ג'ונסון לא מסרה מה קרה למטופל שבגינו הניסוי הוקפא, אלא רק כי הוא "חלה". ככל הנראה, הרשויות השתכנעו כי המחלה החדשה בסבירות גבוהה לא החלה בתגובה לחיסון

המטרו / צילום: נת"ע

מראשון לציון ועד גבעתיים: המטרו צפוי לעצור את הבנייה בעשרות מתחמים בגוש דן

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה תדון בהקפאה מיידית של בנייה ברדיוס של מאות מטרים סביב תחנות המטרו • בעתיד צפויה הגדלה של אחוזי בנייה בשטחים שסמוכים לתחנות

סדנה בקמא־טק / צילום: קמא־טק

"לנשים מהחברה החרדית יש מיתוג של מי שרוצות לחזור לילדים מוקדם. גילינו שזה הפוך"

ארגון קמא-טק מקדם שילוב חרדים בהייטק כבר כמה שנים, אך גם שם הופתעו מהביקוש של נשים מהחברה החרדית לקורס בניתוח נתונים ● הנשים ניצלו את יתרונות הלמידה מרחוק כדי לשפר את יכולותיהן, במטרה להתקבל לחברות טובות יותר ● האם ניתן לצמצם פערי שכר בהייטק, דווקא עכשיו?

עצרת בחירות של טראמפ בפנסליבניה / צילום: Keith Srakocic, Associated Press

"אי אפשר להישאר מחוץ לשוק ולחכות להזדמנויות, הוא רץ למעלה בלי מעצורים"

כיצד ישפיעו הבחירות בארה"ב על שוקי ההון? ומי המניות הישראליות המומלצות כיום? המנכ"לים המשותפים של אופנהיימר ישראל לא לגמרי מסכימים ביניהם על אסטרטגיית ההשקעה המומלצת, אבל מאוחדים בדעה כי על המשקיעים להיערך לכך שהקורונה תלווה את השווקים עוד זמן רב

TIKTOK / צילום: שאטרסטוק

טיקטוק תגביל פרסומים על "תכנים השוללים את השואה וטרגדיות עולמיות אחרות"

שבוע וחצי לאחר שפייסבוק הודיעה על שינוי מדיניות חופש הביטוי שלה בהקשר הכחשת השואה, הודיעה גם טיקטוק כי תפעל להסרת מידע מוטעה בנושא ● "הוחלט לנקוט בפעולות נוספות להסרת מידע מוטעה וסטריאוטיפים הפוגעים בקהילות יהודיות, מוסלמיות ואחרות, ותכנים שפוגעים בקהילת הלהט"ב"

מתקן התפלה אשקלון, הפועל בשיטת האוסמוזה ההפוכה / צילום: שאטרסטוק

דלק רכב מחליפה שותפה ומבססת את החזקתה במתקן ההתפלה באשקלון

דלק רכב השלימה את רכישת חלקה של שותפתה באשקלון, IDE טכנולוגיות, בחברת התיפעול והתחזוקה של מתקן ההתפלה (חברת אדום), תמורת כ-106 מיליון שקל

קו החוף של דובאי. מיתוג מחדש כמדינה מתקדמת ומפותחת באמצעות השקעות במערב / צילום: Matthias Seifert, רויטרס

ענף התיירות הישראלי מתעורר עם פתיחת הטיסות לאיחוד האמירויות

הביקוש והעניין שמעוררים היעדים החדשים לתייר הישראלי באיחוד האמירויות מתורגמים ליצירת חבילות ולהשקת טיסות

השרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל./ צילום: יצחק הררי

משרד הבריאות: הבאג בתוכנה לא השפיע על חקירת גמליאל

לפני מספר ימים, טענו במשרד המשפטים שבאג בתוכנה של משרד הבריאות הוביל לשינוי אוטומטי של מיקומה של גמליאל מטבריה, המקום בו שהתה, לתל אביב, עיר מגוריה ● במשרד הבריאות בדקו את הדברים וגילו כי הבאג אינו רלוונטי לחקירה עצמה ואין לו השפעה על המערך האפידמיולוגי

יאיר אבידן / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

הפיקוח בבנק ישראל לבנקים: תפעלו בזהירות מול הבנקים הפועלים באיחוד האמירויות הערביות

מבחינת הפיקוח מדובר כאן בצעד מאוד לא טריוויאלי ● המפקח על הבנקים יאיר אבידן: "אנו שמחים להיות שותפים למהלך ההיסטורי של קידום יחסי השלום והכלכלה בין המדינות. יחסים אלו הם בעלי יתרונות כלכליים לשתי המדינות" אך "יש לזכור כי לצד ההזדמנויות יש להקפיד על ניהול הסיכונים"

בית ישראכרט, תל אביב / צילום: איל יצהר

בגלל הפרידה מהפועלים: הדירקטור שהיה בישראכרט 41 שנים פורש

אלדד כהנא היה דירקטור מטעם בנק הפועלים בחברת כרטיסי האשראי שהפכה אשתקד לעצמאית ● הוא החל לכהן בדירקטוריון ישראכרט כשהיה בן 35 ופורש ממנו בגיל 76 משום שלא יעמיד עצמו לבחירה מחדש

פנינה עין מור, בעלת "אגדת עין כרם" / צילום: תמונה פרטית

"היום ההכנסה העיקרית שלי היא התגובות שאני מקבלת מאנשים"

פנינה עין מור, 70 בחודש הבא, בעלת 'אגדת עין כרם', שעושה אירועים אישיים וימי גיבוש לחברות ● "בשמונת החודשים האחרונים גם אין פעילות, וגם נאלצנו לשלם הרבה שכירות על המשרדים" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

קבינט הקורונה החליט שלא לפתוח את חנויות הרחוב ומערכת החינוך

בסיום ישיבת הקבינט, אמר נתניהו כי 9 שלבי יציאה הם פרק זמן מורכב מדי ומסובך עבור הציבור ● משרד הבריאות וגמזו חושבים שיציאה הדרגתית ואיטית תמנע סגר שלישי ● שר האוצר דרש לפתוח את חנויות הרחוב כבר ביום ראשון הקרוב ובתחילת נובמבר להחזיר את המסחר כולו

עודף התכנון של שטחי תעסוקה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שישה ראשי ערים מגלים ל"גלובס" מה הם מוכנים לעשות בשביל למשוך ארנונה ועסקים לעיר

תעריף מיוחד לסטארט-אפים? קו פתוח לטלפון של ראש העיר? מסלול ירוק ברישוי? שישה ראשי ערים מספרים מה הם מוכנים לעשות כדי למשוך אליהם חברות עסקיות שישלמו ארנונה ויספקו מקומות עבודה

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

ארה"ב: איראן ורוסיה מנסות להשפיע על הבחירות

ראש המודיעין הלאומי בארצות הברית ג'ון רטקליף אמר במסיבת עיתונאים כי איראן ורוסיה השיגו מידע על רישומי הבוחרים האמריקאים, והן מנסות להשפיע על הבחירות, שייערכו בעוד 12 יום ● "איראן שלחה מיילים מזויפים שנועדו להפחיד את המצביעים, לגרום לתסיסה חברתית ולפגוע בנשיא דונלד טראמפ"

שכונה בבנייה / צילום: דיאגו מיטלברג

מחירי הדירות צפויים לעלות, אבל זה לא מעניין את הממשלה

חוסר התפקוד הממשלתי הביא בכירים בענף הנדל"ן לנבא כי עליית מחירי הדירות תחזור ● כעת גם במשרד השיכון מאשרים שאנחנו בדרך לשם

אלון מאסק / צילום: John Raoux, AP

טסלה היכתה את התחזיות: המניה מזנקת כ-4% במסחר המאוחר

בשורה העליונה הציגה טסלה הכנסות של 8.77 מיליארד דולר ברבעון, ובשורה התחתונה רווח מתואם של 76 סנט למניה

עו"ד ליאת בן ארי / צילום: שלומי יוסף

הפרקליטות לביהמ"ש: העברנו את כל חומרי החקירה בתיקי נתניהו

בתגובה לבית המשפט המחוזי בירשולים, דחתה הפרקליטות את דרישת הסנגורים לקבל חומרי חקירה נוספים ● "מסרה המאשימה לידי הנאשמים את מלוא חומרי החקירה כנדרש על פי הדין, ולא אחת אף מעבר לכך"