גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הגרף היומי: תוך כמה ימים הופך סגר לאפקטיבי ומה אפשר ללמוד מאירופה?

בניגוד לרצונה, ישראל הופכת למקרה בוחן עולמי להתמודדות עם גל שני של קורונה • באירופה עוקבים אחרי המודל ה"ייחודי" שגובש בארץ, ואחרי סיכויי ההצלחה שלו • במקביל מנסים האירופאים להימנע מסגר שני - וארגון הבריאות העולמי סבור שזה בהחלט אפשרי

רחוב שומם בפריז בזמן הסגר באפריל. שיעורי תמותה נמוכים ביחס לתחלואה / צילום: BENOIT TESSIER, רויטרס
רחוב שומם בפריז בזמן הסגר באפריל. שיעורי תמותה נמוכים ביחס לתחלואה / צילום: BENOIT TESSIER, רויטרס

ישראל נכנסת בימים אלה למים לא נודעים. לא רק משום שהיא הראשונה במערב להכריז על סגר שנועד לעצור את הגל השני של מגפת הקורונה, אלא גם בגלל ההיקף המתוכנן של השבתת המשק במדינה. מעט מדינות באירופה שיתקו את הפעילות העסקית שלהן כפי שמתוכנן בארץ. ספרד ואיטליה הותירו רק תעשיות חיוניות מתפקדות (בערך 30% מהמשק), ולכן אולי היו גם אלו שספגו את הפגיעה הכלכלית הקשה ביותר ביבשת ברבעון האחרון. אך הסגר ההדוק בהן נמשך חודשיים, ולא שבועיים בלבד כפי שמתוכנן כאן. במקום יישום מודל שבדי או מודל אירופי, נוצר מודל ישראלי ייחודי.

מבחינה אפידמיולוגית, מסכימים באירופה, סגר הדוק הוא מוצא אחרון. זה הצעד שיש לנקוט כשכל האמצעים האחרים נכשלו, כשהתחלואה יצאה מגדר שליטה. הוא הוכרז באיטליה ואומץ ביבשת בתחילת המגפה, כשרב היה הנסתר על הגלוי. מחקרים שנעשו עליו בדיעבד הוכיחו כי למרות העלות העצומה והפגיעה בחיים - הוא הוכיח את עצמו מבחינת תחלואה.

שקפים שהוצגו בדיונים על הסגר בישראל התייחסו להתפרצות בצפון איטליה כאל תמרור אזהרה למצב מערכת הבריאות בארץ, כאילו לא עברה חצי שנה מאז. מבחינה זו, הלקח האירופי הרלוונטי ביותר הוא כמה זמן לקח למדינות היבשת להפחית את התחלואה הגבוהה בהן בגל הראשון.

לפי הנתונים לגבי ארבע המדינות הגדולות ביבשת, נראה כי הטווח עומד בין 15 יום בגרמניה ל-18 יום באיטליה, כאשר באמצע נמצאות ספרד וצרפת (16 יום). זה פרק הזמן שנמדד מהטלת הסגר הארצי בהן, ועד לשיא התחלואה (שהתגלתה רק בדיעבד), שאחריה נמדדה ירידה. אם מחשבים את הסגר-לייט שהוטל על ישראל לפני ראש השנה, מועד זה יתרחש בשבוע הראשון של אוקטובר; אם לוקחים בחשבון את התנועה הרבה, התפילות, ארוחות החג שהוקדמו ואווירת הזלזול הכללית - ייתכן שיש להתחיל את המדידה רק החל מסוף השבוע שלפני יום הכיפורים.

אופציית הסגר הוולונטרי

על פניו, לגל השני יש מאפיינים שונים, וישראל אינה יכולה לסמוך לגמרי על הניסיון האפידמיולוגי מאירופה, לחיוב או לשלילה. הגיל הממוצע של הנדבקים בגל הנוכחי נמוך הרבה יותר מזה שהיה באירופה באביב, ובתי האבות והדיור המוגן בישראל מוגנים בשלב זה, לעומת ההתפרצויות הגדולות שנרשמו בהם באירופה בגל הראשון; הידע הרפואי על טיפול והתנהלות התקדם מאז (למשל השימוש הנרחב במסכות) ומעל הכול - מערך הבדיקות פועל באופן יעיל יותר.

כרגע, כל אירופה מנסה להימנע מסגר. ארגון הבריאות העולמי סבור כי יש לה את היכולת לעשות זאת. בניגוד לישראל, חלק מהמדינות ניצלו את הידע הנצבר על הסכנה שבאירועים במקומות סגורים ובאירועים משפחתיים כדי לבלום את המגפה.

בצד אחד של מצב התחלואה ניצבת גרמניה, שבה מספר הנדבקים עומד ביציבות על כ-2,000 מקרים חדשים ביום (שיעור קטן פי 25 מישראל, ביחס לאוכלוסייה), לבין ספרד, שבה מספר הנדבקים זינק ליותר מ-10,000 ביום (שיעור קטן פי שלושה מישראל, ביחס לאוכלוסייה). גם בצרפת יש מספר גבוה מאוד של מקרים חדשים ביום-  כ-12 אלף, אך שיעור התמותה אינו גבוה.

במדריד מדברים על "סגר וולונטרי" ומגבילים את שעות הפעילות של המסעדות, בגרמניה מתכוננים לגל נוסף שאין להם ספק שיגיע. "רק עכשיו גרמניה תתחיל באמת להתמודד עם המגפה", אמר וירולוג מוביל בראיון.

ישראל בחמישייה הפותחת של תמותה

בינתיים, ישראל יכולה להתעודד מהעובדה שסגר, כשהוא מיושם כראוי במדינות מתקדמות (בניגוד להודו ופרו, למשל), אכן מוביל ככל הנראה לירידה בתחלואה. מדענים בריטיים חישבו כי הוא מוריד ב-80% את שיעור ההדבקות, בין אם הוא הוטל בשלב מאוחר של ההתפרצות או בשלב מוקדם.

ישראל גם יכולה להתעודד מהסיכוי לאימוץ נרחב של בדיקות מהירות מבוססות-חלבונים לקורונה, שמעניקות תשובות בתוך חצי שעה, ושכבר הושקו השבוע באירופה. אבחון מהיר, מעריכים בגרמניה, יכול לשנות מהיסוד את ההתמודדות עם המחלה ולאפשר "שליטה" טובה יותר בהתפשטות שלה - בתקווה שמערכת הבריאות הישראלית תקבל גישה לבדיקות אלה.

בכל מקרה, בניגוד לרצונה, ישראל הופכת כעת למקרה בוחן עולמי להתמודדות עם קורונה. שיעור התמותה היומי מהמחלה בשבוע האחרון עומד על כ-2.5 בני אדם למיליון תושבים - בחמישייה הפותחת של הדירוג העולמי (אחרי ברזיל, מקסיקו וספרד, יחד עם ארה"ב, לפי נתוני אתר Our World in Data), ושיעור התחלואה שלה פר תושב נמצא בראש הדירוג העולמי כבר ימים ארוכים.

העיתונים מדווחים על "חניון ענק" שהפך למחלקת קורונה בבית החולים רמב"ם בחיפה, או על "החמרת הסגר" שהתרחשה השבוע. כפי שבחנו באירופה את הנעשה באיטליה בגל הראשון, מסתכלים המומחים כעת על הנעשה בארץ בגל השני. הם בודקים את "המודל הישראלי" ואת סיכויי הצלחתו. 

עוד כתבות

מנהל האגף לקשרים בינלאומיים בלשכת המסחר זאב לביא ויו"ר לשכת המסחר בבחריין סמיר נאס בחתימה על ההסכם / צילום: איגוד לשכות המסחר

"היתרון העצום של הכניסה לבחריין, הוא הקשר שלה לסעודיה"

איגוד לשכות המסחר חתם על הסכם שת"פ עם לשכת המסחר בבחריין ● מנהל האגף לקשרים בינלאומיים בלשכת המסחר זאב לביא: "הקשר המסחרי החדש עם בחריין משמעו שבתוך שעתיים וחצי טיסה יוכל איש העסקים ישראלי לשבת עם עמית סעודי ולעשות עמו עסקים"

עו"ד ליאת בן ארי / צילום: שלומי יוסף

הפרקליטות לביהמ"ש: העברנו את כל חומרי החקירה בתיקי נתניהו

בתגובה לבית המשפט המחוזי בירשולים, דחתה הפרקליטות את דרישת הסנגורים לקבל חומרי חקירה נוספים ● "מסרה המאשימה לידי הנאשמים את מלוא חומרי החקירה כנדרש על פי הדין, ולא אחת אף מעבר לכך"

ניסוי בחיסון של מודרנה. בעיגול: ד"ר טל זקס / צילום: Ted S. Warren / AP, יוטיוב

הישראלי שמאחורי החיסון של מודרנה: "ההתעשרות שלי הייתה לא צפויה, לא ציפיתי לסכומים שהגיעו"

ד"ר טל זקס, המנהל הרפואי של מודרנה, אופטימי לגבי תוצאות הניסוי שייחשפו בקרוב, הודף את טענות המבקרים על יהירות החברה, ומסביר מדוע החיסון של מודרנה עדיף על זה של פייזר • האם יחזור בעתיד לישראל? "אני מקווה שהמדינה תמשיך להתפתח בכיוון הביוטק, ואהיה איפה שיותר יעיל"

מנהל רשות החברות הממשלתיות, יעקב קוינט. / צילום: שלומי יוסף

מנהל רשות החברות יעקב קוינט מתקרב לכסא מנהל רמ"י

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אישרה כי משרת מנהל רמ"י פטורה ממכרז, אך המליצה על הקמת ועדת איתור ● יעקב קוינט, מנהל רשות החברות ומועמדו של שר השיכון לשעבר ליצמן, ל"גלובס": "זה עוד לא נסגר ומתקדם בביורוקרטיות המקובלות"

מאיימים על רשתות אמריקאיות / צילום: Shutterstock

סוכנות הריגול האמריקאית מזהירה מפני האקרים סיניים שיתקפו את הצבא, ההגנה והתעשייה

הסוכנות לביטחון לאומי האמריקאית, NSA, קוראת למשרד ההגנה ולתעשיות הצבאיות להיערך למגננה מפני מתקפות סייבר

הנתיב המהיר / צילום: רוני שיצר

השרה רגב מבקשת לאשר הקלות לנסיעת רכבים פרטיים בנתיב המהיר

כיום, יכולים משתמשי הנתיב המהיר לנסוע ללא תשלום כאשר ברכב פחות מארבעה בני אדם רק בשעות השפל, אך כעת יוכלו לנסוע 3 אנשים ברכב לאורך כל שעות היום ● קיים חשש כי מהירות הנסיעה בנתיב תואט, וכי נוסעים רבים יותר ידורבנו להשתמש בו

יאיר אבידן / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

הפיקוח בבנק ישראל לבנקים: תפעלו בזהירות מול הבנקים הפועלים באיחוד האמירויות הערביות

מבחינת הפיקוח מדובר כאן בצעד מאוד לא טריוויאלי ● המפקח על הבנקים יאיר אבידן: "אנו שמחים להיות שותפים למהלך ההיסטורי של קידום יחסי השלום והכלכלה בין המדינות. יחסים אלו הם בעלי יתרונות כלכליים לשתי המדינות" אך "יש לזכור כי לצד ההזדמנויות יש להקפיד על ניהול הסיכונים"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: AP

תחקיר של "ניו יורק טיימס": לפי רישומי מס, טראמפ מחזיק חשבון בנק בסין

העיתון חשף כי נשיא ארה"ב מחזיק בסין חשבון בנק שלא דווח בעבר, משום שהוא נרשם בשם אחת מהחברות שלו ● נציגו של טראמפ טען כי חשבון הבנק שימש רק לחיפוש עסקאות מלונאות בסין, ואינו בשימוש מאז 2015

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

קבינט הקורונה החליט שלא לפתוח את חנויות הרחוב ומערכת החינוך

בסיום ישיבת הקבינט, אמר נתניהו כי 9 שלבי יציאה הם פרק זמן מורכב מדי ומסובך עבור הציבור ● משרד הבריאות וגמזו חושבים שיציאה הדרגתית ואיטית תמנע סגר שלישי ● שר האוצר דרש לפתוח את חנויות הרחוב כבר ביום ראשון הקרוב ובתחילת נובמבר להחזיר את המסחר כולו

סדנה בקמא־טק / צילום: קמא־טק

"לנשים מהחברה החרדית יש מיתוג של מי שרוצות לחזור לילדים מוקדם. גילינו שזה הפוך"

ארגון קמא-טק מקדם שילוב חרדים בהייטק כבר כמה שנים, אך גם שם הופתעו מהביקוש של נשים מהחברה החרדית לקורס בניתוח נתונים ● הנשים ניצלו את יתרונות הלמידה מרחוק כדי לשפר את יכולותיהן, במטרה להתקבל לחברות טובות יותר ● האם ניתן לצמצם פערי שכר בהייטק, דווקא עכשיו?

חוקרת עובדת על החיסון לקורונה של אסטרה-זנקה / צילום: MinPro/Handout / Latin America News Agency, רויטרס

מת משתתף בניסוי של אסטרהזנקה לפיתוח חיסון לקורונה

מדובר במתנדב בניסוי שנערך בסאו פאולו, ברזיל ● אתמול דיווחה רויטרס כי הניסוי בחיסון לקורונה (Covid-19) של אסטרהזנקה בארה"ב, עשוי להתחדש בשבוע הבא, כחודש לאחר שהופסק בעקבות הופעת שיתוק לא מוסבר אצל אחת המטופלות

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

ירידות קלות בנעילה בוול סטריט; נטפליקס צנחה בכ-7%

בורסות אירופה ננעלו בירידות של 1.4%-1.9% ● הליש"ט קפצה ב-1.5% מול הדולר על רקע דבריו של נציג האיחוד האירופי במו"מ על הברקזיט ● הביטקויון מזנק בכ-15% למחיר של 12,700 דולר

דני נוה,/ צילום: שלומי יוסף

דני נוה פועל להקמת קרן של 100 מיליון דולר להשקעות בפינטק

נוה, שעזב לאחרונה את תפקיד יו"ר כלל ביטוח, הקים בעבר קרן השקעות בתחום הבריאות שמנהלת כ-100 מיליון דולר ● נוה סיים לאחרונה את שבע השנים בחברת כלל ביטוח עם שכר ותגמולים בעלות כוללת של 21 מיליון שקל

מהומה בכנסת על אישור הקמת ועדת חקירה לצוללות שהעלתה ח"כ תמר זנדברג / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

מהומה בכנסת: הקמת ועדת חקירה לנושא הצוללות אושרה בהצבעה, וישר בוטלה

רגעים ספורים לאחר ההצבעה הודיע יו"ר הכנסת יריב לוין כי הוא מבטל את תוצאותיה מאחר שלא הוכרזה ההצבעה כנדרש, וחברי הליכוד שנכחו במליאה לא הצביעו נגד ● הייעוץ המשפטי של הכנסת בודק את הנושא

טפסי ההצבעה במשרדי הדואר של מדינת וושינגטון / צילום: Elaine Thompson, Associated Press

ארה"ב: הבחירות הקרבות, השיקולים הפוליטיים והמאבק על כספי סיוע למובטלי הקורונה

דילמה אמריקאית: איך לנהל ארץ ענקית בעיצומו של משבר עצום ממדים שבועיים לפני בחירות דרמטיות ● שר אוצר ויושבת ראש בית נבחרים מנסים לחלץ כלכלה משרטון ● האם נשיא זועף ויושבת ראש כועסת יוכלו לעשות עסקים? בשלב הזה, קצת קשה להאמין

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

תשעה מבכירי רשות המסים פורשים עד סוף השנה מתפקידם

הרקע לפרישה הנה תכנית פרישה מרצון שפורסמה ביולי השנה לסגל הבכיר בשירות המדינה, ופונה גם לעובדי רשות המסים

טד ליווינגסטון / צילום: רויטרס

התביעה נגד הנפקת הקריפטו של Kik מסתיימת בקנס של 5 מיליון דולר

תשלום הקנס נקבע במסגרת הסכם עם ה-SEC, שתבעה את חברת התוכנה הקנדית בגין הפרת חוקי ניירות ערך של ארה"ב ב-ICO שבו גייסה 100 מיליון דולר ● ההסכם כפוף לאישורו של בית המשפט הפדרלי בניו יורק

איתי בן זאב, מנכ"ל בורסת ת"א  / צילום: תמר מצפי

לקראת עימות משפטי נוסף? הבורסה שוקלת לעתור לבג"ץ נגד החשכ"ל

הבורסה מתנגדת לפסילת ברק קפיטל מעשיית שוק באג"ח ממשלתיות, לאחר שתבעה מוקדם יותר השנה את האוצר • החשכ"ל: "עולה השאלה לגבי האינטרס לערער על ההחלטה העניינית של האגף"

דונלד טראמפ נגד ג'ו ביידן / צילום: Associated Press

ביידן או טראמפ? המשקיעים בוחרים אסיה

בזמן שהבחירות לנשיאות בארה"ב מתקרבות, כלכלנים רבים סבורים כי השווקים באסיה מגלמים פוטנציאל השקעה מעניין ● הערכות אלה באות בעיקר על רקע ההתאוששות הכלכלית שמפגינה סין, והרגיעה הצפויה במלחמת הסחר במקרה שג'ו ביידן ינצח בבחירות

דן שולמן, מנכ"ל פייפאל / צילום: רויטרס

שוק הקריפטו מתרגש: פייפאל תאפשר קנייה ומכירה של ביטקוין

בעקבות הכרזת ענקית התשלומים האמריקאית כי לקוחותיה יוכלו להשתמש במטבעות קריפטו כבר בתחילת 2021, זינק מחיר הביטקוין לכ-12,400 דולר - רמתו הגבוהה ביותר בחודשיים האחרונים