גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ירוק בוהק בתל אביב: ת"א 35 עלה ב-1.5%, ת"א 90 קפץ ב-2.8%

העליות הקיפו את כל המגזרים ● מדד הביומד בלט בעלייה של 4.9%, מדד הבנקים עלה ב-0.9%, מדד ביטוח הוסיף 1.6% ומדד נפט וגז התקדם ב-2.8% ● אבוג'ן המריאה 43%, דלק קפצה 8% ● הדולר נחלש ב-0.2% ל-3.459 שקלים

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס
בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

דריכות לקראת העימות בארה"ב, איך מתמחרים את השוק המקומי בסגר ואיך מניות הבנקים מושפעות מהדחיות במשכנתא?

17:25

יום המסחר בבורסה של תל אביב ננעל בעליות חדות שחצו את כל המגזרים. מדד ת"א 35 עלה ב-1.5%, מדד ת"א 125 התקדם ב-2% ומדד ת"א 90 קפץ ב-2.8%. כאמור, העליות הקיפו את כל המגזרים וכל המדדים הענפיים ננעלו בעליות. מדד הביומד בלט בעלייה של 4.9%, מדד הבנקים עלה ב-0.9%, מדד ביטוח הוסיף 1.6% ומדד נפט וגז התקדם ב-2.8%.

אבוג'ן טסה 43%, דלק קפצה ב-8% לאחר העסקה עם קרן ארבל, לייבפרסון עלתה ב-5%.

15:35


הדולר נחלש ב-0.2% ושערו היציג נקבע על 3.459 שקלים. הליש"ט התחזקה ב-0.5% לשער של 4.4531 שקלים והאירו התקדם ב-0.1% לשער של 4.0519 שקלים.

בניגוד למגמה בעולם, בבורסה נמשכות עליות השערים, מדד ת"א 35 עולה ב-1.4%, מדד ת"א 125 מוסיף 1.6% ומדד ת"א 90 עולה ב-1.8%.

14:00

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל לפי שעה בעליות חדות, וזאת בהמשך לעליות שנרשמו בימי המסחר האחרונים בוול סטריט ולמרות חוזר הוודאות במשק נוכח הסגר שצפוי להימשך אם כי לא ברור באיזה מתווה.

מדד ת"א 35 עולה ב-1.5%, ת"א 90 מטפס ב-2.1% ומדד הבנקים עולה ב-1.2%. 

מניית דלק מזנקת ב-9% על רקע הדיווח של החברה לפיה קרן ארבל נכנסת להשקעה בדלק ישראל. 

אבוג'ן בולטת בזינוק חד של 28%, אלקטריאון עולה בכ-5%, איי.אפ.אפ מטפסת ב-5%.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם בכ-800 מיליון שקל.

בנק ישראל הודיע על הרחבה נוספת של מתווה דחיית ההלוואות במערכת הבנקאית שיכנס לתוקפו החל מתחילת אוקטובר. בבית ההשקעות איי.בי.איי מעריכים כי האפסייד על מניות הבנקים גבוה (בין 30%-45%), אך סבורים כי עדיף להיחשף לסקטור דרך מניות דיסקונט, פועלים ולאומי, וזאת לאור התמחור הנמוך המשקף עוצמת פגיעה גבוהה יותר מהצפוי. "לצד מתווה הדחייה, שהיה צפוי לאור הסגר הנוכחי, ייתכן מאוד כי הבנקים ירשמו הפרשות להפסדי אשראי גבוהות גם ברבעון השלישי. נציין כי הפרשה גבוהה נוספת כבר מגולמת במודלים שלנו כחלק מההנחות שלנו לחזרה לשגרה באופן מתון, הנחה כי תחזית המאקרו השלילית יותר של בנק ישראל יותר ריאלית וכן על רקע חוסר הוודאות לקראת חודשי החורף", כך כתבו כלכלני איי.בי.איי.

12:00

"היעילות של הסגר מוטלת בספק. ההערכות לעלייה בתחלואה, קטיעת שרשרת ההדבקה ועוד... לא נעשו. בסופו של דבר הסגר יהיה חיובי אם נדע לצאת ממנו טוב", כך אמר רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות איי.בי.איי, בראיון ל"גלובס" הבוקר. "הבעיה היא שאם אנו מרחיבים את הפריזמה ניתן להטיל ספק בהנחה זו. יש לנו שתי בעיות עיקריות. האחת, פוליטית. ניהול עם ניגודי אינטרסים. יש קושי לאכוף את המלצות הדרג המקצועי. השני, הפן הכלכלי. אין תחלופה בין מצב בריאותי וכלכלי. צריכים לטפל בבריאות כדי שהכלכלה תעבוד. בסופו של דבר זה בדיוק מה שאנו עדים בו כרגע. אם נעים מסגר לסגר אתה מבין שזו השגרה ולא מדובר במשבר חולף ובשגרה כזו הפגיעה חריפה יותר".

11:15

מתמתנות העליות בבורסה ומדד ת"א 35 רושם כעת עלייה של כ-1%. 

מניית מיקרונט  מזנקת לאחר שהחברה דיווחה הבוקר על קבלת הזמנה ראשונה מיצרנית משאיות בינ"ל מובילה בעולם, למוצרי הסמארט-האב (קופסה שחורה) והסמארט-טאב (טבלטים ייעודיים קשיחים) של החברה. הזמנה זו (בשלב זה בכמות מוגבלת) הנה חלק מהסכם הנמצא בשלבי חתימה לתקופה של 3 שנים לרכישת מוצרי הדגל של החברה עם ענקית אוטומוטיב אירופאית. ליצרנית המשאיות הבינ"ל אופציה להארכת ההסכם בתנאים דומים לתקופה של שנתיים נוספות. 

גם תאת  רושמת עלייה חדה, לאחר שבסוף השבוע הוסיפה לערכה בוול סטריט כ-40% בעקבות חוזה חדש עם לקוח משמעותי ותיק. תאת טכנולוגיות, שבשליטת קרן פימי בראשותו של ישי דוידי, מספקת מוצרים ושירותים לתעשיית התעופה. בסוף השבוע עדכנה החברה על חתימת חוזה תחזוקה ותיקונים (MRO) עם ענקית התעשייה מארה"ב Honeywell, העוסקת בין היתר בתחום התעופה ומספקת מערכות שונות לתעשייה. 

10:00

שבוע מסחר מקוצר בבורסה החל במגמה חיובית, בעקבות העליות החדות בוול סטריט בשני ימי המסחר האחרונים. מדד ת"א 35 מתקדם בכ-1.7%. 

עליות חדות רושמות מניות טאואר, לייבפרסון , איי.אפ.אפ, אוגווינד , נייס, אלקטריאון ואודיוקודס. 

קבוצת דלק  חתמה על הסכם מחייב עם קרן ארבל להשקעה בדלק ישראל, בסכום של 450 מיליון שקל. השלמת העסקה תאפשר לקבוצה לפרוע בפירעון מוקדם את מלוא יתרת החוב לבנקים המובטחים ברמת קבוצת דלק וחברות המטה בהיקף של 340 מיליון שקל. 

07:20

1. יום המסחר בבורסה צפוי להיפתח במגמה חיובית. זאת, לאחר שבניו יורק נרשם אתמול עוד יום של עליות חדות. באסיה המגמה מעורבת כעת ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות עליות קלות.

2.  המשקיעים מסתכלים כנראה לעתיד שמעבר למגפת הקורונה, שכן בינתיים מספר החולים המאומתים בקורונה בארץ ובעולם ממשיך לעלות. מספר המתים מנגיף הקורונה ברחבי העולם חצה את רף המיליון, על פי נתונים של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. ארבע מדינות אחראיות על כמחצית מכלל המתים, לפי הנתונים המדווחים - ארצות הברית, ברזיל, הודו ומקסיקו. בארץ הגיע ל-1,507 מספר המתים מקורונה ומספר החולים קשה הגיע ל-772 חולים. 

הסגר השני בארץ, שהחל ביום שישי האחרון, הביא את בנק ישראל ואת המערכת הבנקאית להחליט על מתווה שלישי לדחייה רוחבית בהחזרי הלוואות, שנלקחו על ידי הציבור קודם לקרות המשבר. הבנק המרכזי והבנקים הגיעו להבנה לפיה המועד הסופי להגשת בקשות לדחיית החזרי הלוואות יידחה מסוף אוקטובר הקרוב עד סוף דצמבר. כך שלפי שעה הציבור יוכל להגיש עד סוף השנה בקשות לדחיית החזרי הלוואות צרכניות רגילות (של עד 100 אלף שקל יתרה), משכנתאות והלוואות לעסקים. עד סוף השנה יוכלו הפונים לקבל דחייה בהחזרים או להאריך דחייה שכבר ניתנה להם, כל עוד לא מיצו אותה (להוציא בהלוואות צרכניות רגילות). 

3. המניות הדואליות חזרו לתל אביב עם פערי ארביטראז' חיוביים בולטים, לאחר עליות חדות בניו יורק בשני ימי המסחר האחרונים. אבוג'ן  בולטת עם פער של כ-35%, איי.אפ.אפ  כ-5.8% ומניות טבע , טאואר, נייס , נובה, אודיוקודס ופריגו עם פערים של עד 4.5%. 

4. בגזרת הסחורות, הזהב חזר לטפס בימים האחרונים וגם היום נסחר בעלייה קלה סביב 1,888 דולר לאונקיה (חזה לדצמבר). הנפט מסוג ברנט רושם ירידה קלה לרמה של 42.25 דולר לחבית. הדולר נחלש בכ-0.1% מול האירו ונסחר סביב 1.167 דולרים לאירו.

5. אלשטיין איבד את אי.די.בי: בית המשפט המחוזי בת"א הוציא ביום שישי צו לפתיחת הליכים כנגד חברת אי.די.בי פיתוח וכן צו לפירוקה, לאחר שנקבע כי החברה היא חדלת פירעון. במקביל, מינה השופט חגי ברנר את עו"ד אופיר נאור כנאמן לחברה, שנשלטה עד כה בידי אדוארדו אלשטיין. בנוסף, השופט נענה לבקשת נאמני אגרות החוב המובטחות מסדרות י"ד ו-ט"ו, להחליט למנות כונסי נכסים זמניים ל-70 אחוז ממניות דסק"ש ול-5 אחוז ממניות כלל ביטוח, משועבדות לטובתם, בהתאמה.

עוד כתבות

עצרת בחירות של טראמפ בפנסליבניה / צילום: Keith Srakocic, Associated Press

"אי אפשר להישאר מחוץ לשוק ולחכות להזדמנויות, הוא רץ למעלה בלי מעצורים"

כיצד ישפיעו הבחירות בארה"ב על שוקי ההון? ומי המניות הישראליות המומלצות כיום? המנכ"לים המשותפים של אופנהיימר ישראל לא לגמרי מסכימים ביניהם על אסטרטגיית ההשקעה המומלצת, אבל מאוחדים בדעה כי על המשקיעים להיערך לכך שהקורונה תלווה את השווקים עוד זמן רב

יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ / צילום: תומר אפלבאום, הארץ

האם משרד הביטחון מנסה לגלגל את עלות עסקת מטוסי החמקן על הציבור?

לפי הצעת המשרד, ממשלת ישראל תיתן ערבות למחזור של הלוואה שלקחה יצרנית נשק אמריקאית למימון המטוסים ב-2014 וכן תשלם את הריבית בשל דחיית הפירעון ● באוצר משוכנעים שמשמעות ההצעה היא שמימון העסקה יועבר לתקציב המדינה ● ההצעה תעלה לאישור הקבינט הביטחוני בקרוב

פרופ' ג'ונתן ג'אביט, מנכ"ל NeuroRX / צילום: יח"צ

תוצאות טובות לתרופה שעברה הסבה מאין-אונות לקורונה

NeuroRX הישראלית ו-Relief השווייצרית הראו שיפור משמעותי במצבם של חולי קורונה קשים

מתקן התפלה אשקלון, הפועל בשיטת האוסמוזה ההפוכה / צילום: שאטרסטוק

דלק רכב מחליפה שותפה ומבססת את החזקתה במתקן ההתפלה באשקלון

דלק רכב השלימה את רכישת חלקה של שותפתה באשקלון, IDE טכנולוגיות, בחברת התיפעול והתחזוקה של מתקן ההתפלה (חברת אדום), תמורת כ-106 מיליון שקל

יו"ר ומנכ"ל IFF, אנדראס פיביג / צילום: איל יצהר

איי.אפ.אפ נגרעת מהמסחר עם תשואה שלילית של 24% מאז שהצטרפה לבורסה

החלטתה של החברה האמריקאית מזכירה מהלך שנקטה בעבר מיילן ● עם זאת, היא לא בהכרח מאפיינת חברות ששורשיהן אינם נטועים בישראל אך עדיין נסחרות בשוק המקומי

מנכ"ל תנובה, אייל מליס

מי משרד הפרסום שהקריב תקציב רק כדי להתמודד על תנובה מזון?

ל"גלובס" נודע כי במכרז שמתקיים על תקציב הפרסום של "תנובה מזון" נכח בשלב הפרזנטציות דרג המנהלים הגבוה ביותר בקבוצה ● עד עתה הציגו בפני החברה אדלר חומסקי ופרסום אברהם, ויש מי שכבר "הקריב" תקציב כדי שיוכל להתמודד

עודף התכנון של שטחי תעסוקה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שישה ראשי ערים מגלים ל"גלובס" מה הם מוכנים לעשות בשביל למשוך ארנונה ועסקים לעיר

תעריף מיוחד לסטארט-אפים? קו פתוח לטלפון של ראש העיר? מסלול ירוק ברישוי? שישה ראשי ערים מספרים מה הם מוכנים לעשות כדי למשוך אליהם חברות עסקיות שישלמו ארנונה ויספקו מקומות עבודה

הנתיב המהיר / צילום: רוני שיצר

השרה רגב מבקשת לאשר הקלות לנסיעת רכבים פרטיים בנתיב המהיר

כיום, יכולים משתמשי הנתיב המהיר לנסוע ללא תשלום כאשר ברכב פחות מארבעה בני אדם רק בשעות השפל, אך כעת יוכלו לנסוע 3 אנשים ברכב לאורך כל שעות היום ● קיים חשש כי מהירות הנסיעה בנתיב תואט, וכי נוסעים רבים יותר ידורבנו להשתמש בו

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

2,676 דורשי עבודה חדשים נרשמו בשירות התעסוקה

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה"

השרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל./ צילום: יצחק הררי

משרד הבריאות: הבאג בתוכנה לא השפיע על חקירת גמליאל

לפני מספר ימים, טענו במשרד המשפטים שבאג בתוכנה של משרד הבריאות הוביל לשינוי אוטומטי של מיקומה של גמליאל מטבריה, המקום בו שהתה, לתל אביב, עיר מגוריה ● במשרד הבריאות בדקו את הדברים וגילו כי הבאג אינו רלוונטי לחקירה עצמה ואין לו השפעה על המערך האפידמיולוגי

אימאן ח’טיב יאסין, הרשימה המשותפת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

תעלומת השיטור: האם תחנות חדשות ביישובים ערביים מגבירות פשיעה?

השיטור בחברה הערבית גבר, וגם האלימות. האם זה קשור? חסרים נתונים ● "המשרוקית של גלובס"

בחירות בארה"ב - הספירה לאחור

טראמפ נגד ביידן: סופרים את הימים עד לבחירות בארה"ב

ב-3 בנובמבר 2020 תצעד אמריקה לבחירות ● מה אומרים הסקרים? איזה קלפים מפתעים שלפו המועמדים מהשרוול? ולאיזו מציאות תתעורר ארה"ב ביום שאחרי? ● "גלובס" עם כל מה שצריך לדעת

שר הבריאות הגרמני יינס שפאן / צילום: Markus Schreiber, רויטרס

שר הבריאות הגרמני השתתף בישיבת ממשלה כשהוא חולה בקורונה

בישיבת הקבינט, שבה נכחה בין היתר הקאנצלרית אנגלה מרקל, לבשו הנוכחים מסיכות ושמרו מרחק, כך שהנוכחים לא יצטרכו להיכנס לבידוד ● בצ'כיה הורחב הסגר החלקי ● הרשויות בשבדיה הטילו הגבלות על אזור העיר אופסלה

מנהל רשות החברות הממשלתיות, יעקב קוינט. / צילום: שלומי יוסף

מנהל רשות החברות יעקב קוינט מתקרב לכסא מנהל רמ"י

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אישרה כי משרת מנהל רמ"י פטורה ממכרז, אך המליצה על הקמת ועדת איתור ● יעקב קוינט, מנהל רשות החברות ומועמדו של שר השיכון לשעבר ליצמן, ל"גלובס": "זה עוד לא נסגר ומתקדם בביורוקרטיות המקובלות"

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, Associated Press

לקראת קו הסיום: אלה הנתיבים לניצחון במירוץ לבית הלבן

האם ג'ו ביידן יכול להיכנס לחדר הסגלגל מבלי לנצח בפלורידה? ● אילו מדינות הפכו למכריעות במיוחד ● והאם ישנו סיכוי למהפך בדרום? ● יפתח דיין, בעל הבלוג 'על פילים וחמורים', מתארח ב'מדריך לטראמפיסט' כדי לפענח את הנתיבים לניצחון במירוץ לנשיאות ארה"ב ● האזינו

יאיר אבידן / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

הפיקוח בבנק ישראל לבנקים: תפעלו בזהירות מול הבנקים הפועלים באיחוד האמירויות הערביות

מבחינת הפיקוח מדובר כאן בצעד מאוד לא טריוויאלי ● המפקח על הבנקים יאיר אבידן: "אנו שמחים להיות שותפים למהלך ההיסטורי של קידום יחסי השלום והכלכלה בין המדינות. יחסים אלו הם בעלי יתרונות כלכליים לשתי המדינות" אך "יש לזכור כי לצד ההזדמנויות יש להקפיד על ניהול הסיכונים"

דני נוה,/ צילום: שלומי יוסף

דני נוה פועל להקמת קרן של 100 מיליון דולר להשקעות בפינטק

נוה, שעזב לאחרונה את תפקיד יו"ר כלל ביטוח, הקים בעבר קרן השקעות בתחום הבריאות שמנהלת כ-100 מיליון דולר ● נוה סיים לאחרונה את שבע השנים בחברת כלל ביטוח עם שכר ותגמולים בעלות כוללת של 21 מיליון שקל

פנינה עין מור, בעלת "אגדת עין כרם" / צילום: תמונה פרטית

"היום ההכנסה העיקרית שלי היא התגובות שאני מקבלת מאנשים"

פנינה עין מור, 70 בחודש הבא, בעלת 'אגדת עין כרם', שעושה אירועים אישיים וימי גיבוש לחברות ● "בשמונת החודשים האחרונים גם אין פעילות, וגם נאלצנו לשלם הרבה שכירות על המשרדים" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי. התגובה של גוגל היא ניסיון להציג עצמה כחלום ההייטק / צילום: Jim Young, רויטרס

ארה"ב נגד גוגל: השאלות סביב התביעה נגד ענקית החיפוש

במשך שנים חמקה גוגל מסנקציות בארה"ב על התנהגות אנטי־תחרותית, אך נראה שכללי המשחק השתנו והוגשה נגדה תביעה ראשונה ● עד כמה הטענות נגדה חזקות, האם תיפגע כמו מיקרוסופט ומה המחלוקת בין הדמוקרטים לרפובליקנים

אורן קובי / צילום: תמר מצפי

אורן קובי הוא איש העסקים שנעצר בחשד לעבירות הונאה והלבנת הון בהיקף של עשרות מיליוני שקלים

קובי חשוד כי בעת שנקבע כי הינו פושט רגל, פתח חברות נדל"ן, תוך רישומן באופן כוזב על ידי אנשי קש במסמכי תאגיד, כל זאת על מנת להונות את נושיו ● מדובר בפרשה חדשה, לאחר שבתחילת השנה הוגש נגד קובי כתב אישום המייחס לו עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והלבנת הון