גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תחקיר: כך מטה טראמפ הוציא את הרוח מהמפרשים של הבוחר השחור

ערוץ 4 הבריטי השיג מסמכים שמלמדים על כך שב־2016 מטה טראמפ חילק כ־200 מיליון אמריקאים ל־8 קטגוריות שונות ● אחת מהן שסוווגה כ"הרתעה" כללה 3.5 מיליון בוחרים שחורים ● בחירות אלה היו הראשונות מזה שני עשורים שבהן ירד שיעור השתתפותם של מצביעים שחורים

נשיא ארה”ב, דונלד טראמפ / צילום: Tasos Katopodis, רויטרס
נשיא ארה”ב, דונלד טראמפ / צילום: Tasos Katopodis, רויטרס

מעל שלושה מיליון בוחרים שחורים במדינות מפתח בארה"ב זוהו על ידי הנשיא טראמפ בקמפיין שלו ב־2016 כאנשים שצריך לשכנעם להישאר בבית ביום הבחירות, כדי לסייע לו להגיע לבית הלבן. התחקיר הזה שראה אור בבריטניה אתמול (ב'), מגיע 24 שעות לאחר התחקיר הדרמטי ב"ניו יורק טיימס" על התנהלות טראמפ בכל הנוגע להחזרי המס.

הגילוי הזה מגיע מהדלפת נתונים ענקית שהגיעה לידי מערכת ערוץ 4 של הטלוויזיה בבריטניה. המסמכים מלמדים על כך שלפני ארבע שנים, מטה טראמפ הכין תיקים על כמעט 200 מיליוני מצביעים אמריקאים, שחולקו לשמונה קטגוריות שונות. אחת מהן, שניתנה ל־3.5 מיליוני בוחרים שחורים, הייתה תחת הכותרת "הרתעה".

הבחירות של 2016 היו הראשונות מזה שני עשורים שבהן ירד שיעור השתתפות של מצביעים שחורים. הדבר אפשר לטראמפ לזכות, ככל הנראה, בנצחונות המפתיעים ברוב דחוק במדינות כמו וויסקונסין ומישיגן, ולהגיע לבית הלבן למרות שיותר אמריקאים בחרו בהילארי קלינטון.

"פרויקט אלאמו"

הקמפיין הדיגיטלי של טראמפ, שנקרא "פרויקט אלאמו" ופעל מסן אנטוניו, טקסס, כלל צוות מומחים מהחברה הבריטית שנסגרה בינתיים, קיימברידג' אנליטיקה, שעבדה עם צוות מהוועדה הארצית הרפובליקנית. כיום עובדים שני בכירים לשעבר בחברה גם על קמפיין 2020 של טראמפ. כזכור, קיימברדג' אנליטיקה קרסה אחרי תחקירים של חדשות ערוץ 4 הבריטי, "האובזרבר" והניו יורק טיימס ב־2018.

צוות הקמפיין הדיגיטלי של טראמפ היה קריטי לניצחון הדחוק שלו ב־2016. לערוץ 4 הבריטי יש רשומות של נהלי העבודה הלא־אתיים של קיימברידג' אנליטיקה, שניתחה נתונים של פייסבוק על עשרות מיליוני בוחרים אמריקאים, שהצוות של טראמפ השתמש בהם.

הרשומות המודלפות מראות ששחורים אמריקאיים הוגדרו באופן חריג כ"הרתעה" בקמפיין של 2016 ביחס לאוכלוסייה הכללית. לדוגמה, בג'ורג'יה השחורים מהווים בערך שליש מהאוכלוסייה, אך 61% מקטגוריית ה"הרתעה" של מטה טראמפ היו במדינה זו. אותה המגמה תועדה גם בצפון קרוליינה ובוויסקונסין.

במבט כללי, מיעוטים - שחורים, היספנים, אסיאתים ואחרים - היוו 54% מקטגוריית ה"הרתעה". בניגוד לכך, רשימות המצביעים שהקמפיין רצה לעודד לצאת לקלפיות היו ברובן לבנות. קשה לקבוע עד כמה יעיל היה הקמפיין הזה, אך מחקר מראה ששיעור ההצבעה בקרב שחורים ירד ב־8 נקודוות אחוז ב־2016.

"פוסטים שחורים"

הנתונים לא מציגים תמונה מלאה של איך בדיוק נוצלה קטגוריית ה"הרתעה", אם כי סביר להניח שהרשימה הזו הייתה יעד למסרים בפייסבוק בחודשים שהובילו ליום הבחירות ב־2016.

מטה טראמפ הוציא 56 מיליון דולר על פייסבוק לבדה ב־2016, עם כמעט שישה מיליון גרסאות שונות למסרים ממוקדים מאד שנשלחו ישירות לפיד של מצביעים ברחבי ארצות הברית. רבות מהמודעות היו מה שנקרא "פוסטים שחורים" (Dark posts) שיכלו להיעלם מהפיד של הנמענים כאשר הקמפיין הפסיק לשלם עבורן. פירוש הדבר הוא שלא קיימות רשומות פומביות של המודעות שהוצגו בפייסבוק ב־2016, או של רשימות המקבלים של המסרים. למרות זאת ערוץ 4 דיווח שהוא איתר כמה ראיות לכך שמטה טראמפ דחף מודעות למצביעים שחורים שנועדו להשחיר את דמותה של הילארי קלינטון.

מטה טראמפ הכחיש מכל וכל שהוא פנה ספציפית למצביעים שחורים. ברד פרסקייל, מנהל הקמפיין הדיגיטלי ב־2016, אמר לערוץ הטלויזיה הציבורי בארה"ב, PBS: "הייתי אומר שאני בטוח בכמעט 100% שלא ניהלנו קמפיינים שאפילו פנו אל אפרו־אמריקאים".

הראיות שערוץ 4 הבריטי חשף כוללות קטעי וידאו שבהם מתייחסת הילארי קלינטון לצעירים שחורים כ"טורפי־על", ששודרו בתשדירי בחירות בטלוויזיה 402 פעמים באוקטובר 2016 וקיבלו מיליוני צפיות בפייסבוק.

ואולם מנתונים שהגיעו לערוץ 4, קיימברידג' אליטיקה הודתה שקמפיין טראמפ פנה ל־AA (אפרו-אמריקאים) עם "וידאו הטורפים" - ושילמה על כך 55,000 דולר במדינת ג'ורג'יה לבדה.

בתגובה לגילויים של חדשות ערוץ 4 הבריטי, ג'מאל ווטקינס, סגן נשיא ההתאחדות הלאומית של אנשים שחורים בארה"ב, NAACP, כינה את התופעה: "קמפיין דיכוי מודרני".

"הדבר שמזעזע כאן זה הקטגוריה של דיכוי או הרתעה. גם אנחנו משתמשים בנתונים, אבל כדי להניע, לשכנע ולעודד אנשים להצביע. אנחנו לא משתשמים בנתונים כדי לומר את מי להרתיע ולהשאיר בבית. זה נראה באופן בסיסי חריגה מעקרונות הדמוקרטיה", אמר ווטקינס. "זה כבר לא, 'תנו למועמד הטוב ביותר לנצח' אלא 'תנו למכונת ההצבעה עם הכי הרבה משאבים להרתיע מצביעים ולהחזיק אותם בבית, ולכן לזייף את הבחירות כדי שמישהו ינצח בהן".

ווטקינס הוסיף ש"אני לא מאמין שפייסבוק חשפה במלואה את התפקיד שהיא מילאה בזה, ואת סוגי המודעות שפורסמו באתר שלה, מי היה מעורב בזה, ואיך הם שיתפו פעולה עם קמפיין טראמפ כדי לאפשר את כל זה".

דובר של פייסבוק אמר בתגובה: "מאז 2016, הבחירות השתנו וכך גם פייסבוק. מה שקרה עם קיימדרידג' אנליטיקה לא יכול לקרות היום". החברה ציינה את החוקים החדשים שלה שאוסרים הרתעת בוחרים, ואת ספריות המודעות הפוליטיות שאפשר לחפש בהן, והן אינן נעלמות מן האתר כפי שקרה ב-2016.

מקמפיין טראמפ לא התקבלה כל תגובה.

עוד כתבות

הנתיב המהיר / צילום: רוני שיצר

השרה רגב מבקשת לאשר הקלות לנסיעת רכבים פרטיים בנתיב המהיר

כיום, יכולים משתמשי הנתיב המהיר לנסוע ללא תשלום כאשר ברכב פחות מארבעה בני אדם רק בשעות השפל, אך כעת יוכלו לנסוע 3 אנשים ברכב לאורך כל שעות היום ● קיים חשש כי מהירות הנסיעה בנתיב תואט, וכי נוסעים רבים יותר ידורבנו להשתמש בו

יאיר אבידן / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

הפיקוח בבנק ישראל לבנקים: תפעלו בזהירות מול הבנקים הפועלים באיחוד האמירויות הערביות

מבחינת הפיקוח מדובר כאן בצעד מאוד לא טריוויאלי ● המפקח על הבנקים יאיר אבידן: "אנו שמחים להיות שותפים למהלך ההיסטורי של קידום יחסי השלום והכלכלה בין המדינות. יחסים אלו הם בעלי יתרונות כלכליים לשתי המדינות" אך "יש לזכור כי לצד ההזדמנויות יש להקפיד על ניהול הסיכונים"

יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ / צילום: תומר אפלבאום, הארץ

האם משרד הביטחון מנסה לגלגל את עלות עסקת מטוסי החמקן על הציבור?

לפי הצעת המשרד, ממשלת ישראל תיתן ערבות למחזור של הלוואה שלקחה יצרנית נשק אמריקאית למימון המטוסים ב-2014 וכן תשלם את הריבית בשל דחיית הפירעון ● באוצר משוכנעים שמשמעות ההצעה היא שמימון העסקה יועבר לתקציב המדינה ● ההצעה תעלה לאישור הקבינט הביטחוני בקרוב

דן שולמן, מנכ"ל פייפאל / צילום: רויטרס

שוק הקריפטו מתרגש: פייפאל תאפשר קנייה ומכירה של ביטקוין

בעקבות הכרזת ענקית התשלומים האמריקאית כי לקוחותיה יוכלו להשתמש במטבעות קריפטו כבר בתחילת 2021, זינק מחיר הביטקוין לכ-12,400 דולר - רמתו הגבוהה ביותר בחודשיים האחרונים

מנהל רשות החברות הממשלתיות, יעקב קוינט. / צילום: שלומי יוסף

מנהל רשות החברות יעקב קוינט מתקרב לכסא מנהל רמ"י

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אישרה כי משרת מנהל רמ"י פטורה ממכרז, אך המליצה על הקמת ועדת איתור ● יעקב קוינט, מנהל רשות החברות ומועמדו של שר השיכון לשעבר ליצמן, ל"גלובס": "זה עוד לא נסגר ומתקדם בביורוקרטיות המקובלות"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

ארה"ב: איראן ורוסיה מנסות להשפיע על הבחירות

ראש המודיעין הלאומי בארצות הברית ג'ון רטקליף אמר במסיבת עיתונאים כי איראן ורוסיה השיגו מידע על רישומי הבוחרים האמריקאים, והן מנסות להשפיע על הבחירות, שייערכו בעוד 12 יום ● "איראן שלחה מיילים מזויפים שנועדו להפחיד את המצביעים, לגרום לתסיסה חברתית ולפגוע בנשיא דונלד טראמפ"

משקאות שוופס/ צילום: יחצ

ביהמ"ש: בעלות על סימן מסחרי לא מגנה מפני יבוא מקביל

יבוא מקביל של המשקה שוופס לישראל הוא חוקי – כך קבע השבוע בית משפט המחוזי מרכז ● בית המשפט קבע כי העובדה שיפאורה-תבורי מייצרת את משקאות השוופס בישראל ומחזיקה בבעלות על סימן המסחר, אינה הופכת את היבוא של המשקה לבלתי חוקי

פרופ' ג'ונתן ג'אביט, מנכ"ל NeuroRX / צילום: יח"צ

תוצאות טובות לתרופה שעברה הסבה מאין-אונות לקורונה

NeuroRX הישראלית ו-Relief השווייצרית הראו שיפור משמעותי במצבם של חולי קורונה קשים

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

ירידות קלות בנעילה בת"א: או.פי.סי קפצה ב-6%, פתאל עלתה ב-3.2%

מדד ת"א 35 ירד ב-0.2%, מדד ת"א 90 נסוג ב-0.1% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.1 מיליארד שקל ● שותפות מו"פ בתחום האגרו-טק Smart Agro תונפק בבורסה בתל אביב

סדנה בקמא־טק / צילום: קמא־טק

"לנשים מהחברה החרדית יש מיתוג של מי שרוצות לחזור לילדים מוקדם. גילינו שזה הפוך"

ארגון קמא-טק מקדם שילוב חרדים בהייטק כבר כמה שנים, אך גם שם הופתעו מהביקוש של נשים מהחברה החרדית לקורס בניתוח נתונים ● הנשים ניצלו את יתרונות הלמידה מרחוק כדי לשפר את יכולותיהן, במטרה להתקבל לחברות טובות יותר ● האם ניתן לצמצם פערי שכר בהייטק, דווקא עכשיו?

הקו הכחול הרכבת הקלה בעמק רפאים / הדמיה: תוכנית אב לתחבורה

שפיר לקראת חתימה על הסכם מימון ענק: 3.5 מיליארד שקל להרחבת הרכבת הקלה בירושלים

את קונסורציום המלווים מוביל בנק הפועלים, כשלצדו יהיו בו הבינלאומי, מגדל ואלטשולר שחם ● סגירה פיננסית כשנה לאחר זכייה במכרז נחשבת לפרק זמן קצר יחסית להסכם מימון בהיקף ובמורכבות כאלה ● גורמים בשוק: "תמיד אחד הפתרונות במשברים כלכליים הוא השקעה בתשתיות"

עודף התכנון של שטחי תעסוקה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שישה ראשי ערים מגלים ל"גלובס" מה הם מוכנים לעשות בשביל למשוך ארנונה ועסקים לעיר

תעריף מיוחד לסטארט-אפים? קו פתוח לטלפון של ראש העיר? מסלול ירוק ברישוי? שישה ראשי ערים מספרים מה הם מוכנים לעשות כדי למשוך אליהם חברות עסקיות שישלמו ארנונה ויספקו מקומות עבודה

ועדת חוקה על הצעת החוק למניעת אלימות כלכלית / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

החוק למניעת אלימות כלכלית: צורך השעה או טרלול משפטי

בעקבות הדיון הסוער בועדת החוקה בכנסת על החוק למניעת אלימות כלכלית: האם מדובר בצעד חשוב להגנה על נשים או בהתערבות יתר בחיי המשפחה? ● הצטרפו לשידור החי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: AP

תחקיר של "ניו יורק טיימס": לפי רישומי מס, טראמפ מחזיק חשבון בנק בסין

העיתון חשף כי נשיא ארה"ב מחזיק בסין חשבון בנק שלא דווח בעבר, משום שהוא נרשם בשם אחת מהחברות שלו ● נציגו של טראמפ טען כי חשבון הבנק שימש רק לחיפוש עסקאות מלונאות בסין, ואינו בשימוש מאז 2015

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי. התגובה של גוגל היא ניסיון להציג עצמה כחלום ההייטק / צילום: Jim Young, רויטרס

ארה"ב נגד גוגל: השאלות סביב התביעה נגד ענקית החיפוש

במשך שנים חמקה גוגל מסנקציות בארה"ב על התנהגות אנטי־תחרותית, אך נראה שכללי המשחק השתנו והוגשה נגדה תביעה ראשונה ● עד כמה הטענות נגדה חזקות, האם תיפגע כמו מיקרוסופט ומה המחלוקת בין הדמוקרטים לרפובליקנים

טפסי ההצבעה במשרדי הדואר של מדינת וושינגטון / צילום: Elaine Thompson, Associated Press

ארה"ב: הבחירות הקרבות, השיקולים הפוליטיים והמאבק על כספי סיוע למובטלי הקורונה

דילמה אמריקאית: איך לנהל ארץ ענקית בעיצומו של משבר עצום ממדים שבועיים לפני בחירות דרמטיות ● שר אוצר ויושבת ראש בית נבחרים מנסים לחלץ כלכלה משרטון ● האם נשיא זועף ויושבת ראש כועסת יוכלו לעשות עסקים? בשלב הזה, קצת קשה להאמין

חיסון לקורונה / אילוסטרציה: Dado Ruvic, רויטרס

גם הניסוי של ג'ונסון אנד ג'ונסון בחיסון בקורונה עשוי להתחדש בשבוע הבא

אסטרהזנקה וג'ונסון אנד ג'ונסון, אשר הניסויים שלהן הופסקו בגלל חששות לגבי בטיחות, עשויות לקבל אישור לחדש את הניסויים הללו כבר בשבוע הבא ● ג'ונסון אנד ג'ונסון לא מסרה מה קרה למטופל שבגינו הניסוי הוקפא, אלא רק כי הוא "חלה". ככל הנראה, הרשויות השתכנעו כי המחלה החדשה בסבירות גבוהה לא החלה בתגובה לחיסון

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

קבינט הקורונה החליט שלא לפתוח את חנויות הרחוב ומערכת החינוך

בסיום ישיבת הקבינט, אמר נתניהו כי 9 שלבי יציאה הם פרק זמן מורכב מדי ומסובך עבור הציבור ● משרד הבריאות וגמזו חושבים שיציאה הדרגתית ואיטית תמנע סגר שלישי ● שר האוצר דרש לפתוח את חנויות הרחוב כבר ביום ראשון הקרוב ובתחילת נובמבר להחזיר את המסחר כולו

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

ירידות קלות בנעילה בוול סטריט; נטפליקס צנחה בכ-7%

בורסות אירופה ננעלו בירידות של 1.4%-1.9% ● הליש"ט קפצה ב-1.5% מול הדולר על רקע דבריו של נציג האיחוד האירופי במו"מ על הברקזיט ● הביטקויון מזנק בכ-15% למחיר של 12,700 דולר

חוקרת עובדת על החיסון לקורונה של אסטרה-זנקה / צילום: MinPro/Handout / Latin America News Agency, רויטרס

מת משתתף בניסוי של אסטרהזנקה לפיתוח חיסון לקורונה

מדובר במתנדב בניסוי שנערך בסאו פאולו, ברזיל ● אתמול דיווחה רויטרס כי הניסוי בחיסון לקורונה (Covid-19) של אסטרהזנקה בארה"ב, עשוי להתחדש בשבוע הבא, כחודש לאחר שהופסק בעקבות הופעת שיתוק לא מוסבר אצל אחת המטופלות