גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התמורה תלך לבנקים: קרן ארבל תזרים 450 מיליון שקל כנגד מחצית ממניות דלק ישראל

לאחר השקעתה צפויה הקרן של אמיר הסל וגבי לב לפעול להשבחת חברת תחנות הדלק ולהנפקתה בבורסה, והיא צופה תשואה שנתית של כ-15% ● מניית קבוצת דלק צנחה ב-87% מתחילת השנה, והאג"ח שלה נסחרות בתשואות זבל של עד 90%

שילוט בתחנת דלק של דלק ישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס
שילוט בתחנת דלק של דלק ישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בהמשך למסע מימושים שהיא מבצעת לצורך הגדלת הנזילות והפחתת המינוף, חתמה קבוצת דלק ערב החג על הסכם מחייב עם קרן ארבל, בהובלת אמיר הסל וגבי לב, להשקעה של 450 מיליון שקל במזומן בחברה הבת דלק ישראל.

בתמורה תקבל הקרן מניות רגילות (20% מההון) ומניות בכורה (29.9% מההון) המהוות יחד 49.9% מהון המניות של דלק ישראל, הפועלת בתחום תחנות הדלק וחנויות הנוחות. בכוונת הצדדים לבצע שורה של פעולות להשבחתה של דלק ישראל לקראת הנפקה לציבור בבורסה בת"א. בכך ירד מהפרק מהלך שניסו להוביל להב אל אר ורמי לוי לרכישת השליטה בדלק ישראל.

לאחר העסקה עם קרן ארבל תמשיך קבוצת דלק של יצחק תשובה להחזיק 50.1% ממניות דלק ישראל. בתום תקופת השקעה של חמש שנים, ותחת ההנחה שדלק תפדה את מניות הבכורה שהוענקו לקרן ארבל, בהתאם להסכם, היא תגדיל את חלקה להחזקה של 80% מדלק ישראל, וקרן ארבל תיוותר עם כ-20% מהון המניות (מניות רגילות), בכפוף להתאמות. המועד הסופי לקבלת האישורים הדרושים מצדדים שלישיים להשלמת העסקה נקבע ל-15 באוקטובר.

מניית קבוצת דלק  עלתה ב-9% בעקבות הדיווח על העסקה בדלק ישראל, אך מתחילת השנה היא צנחה ב-87%, והיא משקפת שווי חברה של כמיליארד שקל בלבד - לנוכח חובות הענק (כ-6 מיליארד שקל) למחזיקי האג"ח. אג"ח קבוצת דלק נסחרות כיום בתשואות זבל של 30%-90%.

במסגרת ההסכם נקבע כי אם עד למועדים הקבועים להשלמת העסקה יתקבלו כל האישורים הנדרשים, למעט השלמת עסקת תחנות הכוח (שעליה חתמה דלק ישראל עם רפק אנרגיה בתמורה לסכום של 367 מיליון שקל, ושהשלמתה צפויה במהלך השבועות הקרובים), הרי שסך של 350 מיליון שקל מתוך התמורה של קרן ארבל יועבר לנאמן לצורך ביצוע פירעון מוקדם של יתרת החוב לבנקים בסך של כ-340 מיליון שקל. היתרה תוחזק בנאמנות עד להשלמת עסקת תחנות הכוח ותועבר עם השלמתה לפירעון על חשבון החוב של חברת DKL (חברת בת של קבוצת דלק המחזיקה בשרשור במניות חברת איתקה) לבנק זר.

זכויות הניהול יעברו לשותף הכללי

דלק ישראל היא אחת מארבע החברות הגדולות בישראל בתחום תחנות הדלק וחנויות הנוחות (באמצעות רשת חנויות "מנטה"). נכון לסוף יוני, לדלק ישראל 238 תחנות תדלוק ציבוריות (מתוכן 179 בהפעלת דלק ישראל) ו-195 חנויות נוחות (מתוכן 161 בהפעלת דלק ישראל והיתר בזכיינות).

זכויות הניהול בדלק ישראל במהלך תקופת ההשקעה יעברו לשותף הכללי (GP) של קרן ארבל, אשר ינהל את החברה באמצעות הדירקטורים, כאשר בהסכם הוסדרו נושאים ספציפיים שבהם תהיה לנציגי קבוצת דלק בדירקטוריון דלק ישראל זכות וטו. ארבל תחזיק זכות למינוי ארבעה דירקטורים בדלק ישראל, ודלק תמנה שני דירקטורים מטעמה בדירקטוריון.

בתקופת ההשקעה תיהנה הקרן מתשואה שנתית של 10% אשר תתקבל מדיבידנדים בהיקף של 45 מיליון שקל לשנה שיחולקו מהפעילות השוטפת של דלק ישראל למחזיקי מניות הבכורה. ככול שלא ניתן יהיה לחלק את דיבידנד הבכורה במהלך שנים מסוימות של תקופת ההשקעה, נקבעו בהסכם מנגנונים ותנאים לצבירתו לסוף תקופת ההשקעה.

השקעתה של הקרן מבוצעת בתנאי "נון רקורס" כאשר זכות החזרה הינה למניות דלק ישראל בלבד. שווי המניות שייוותרו בידי הקרן בסוף תקופת ההשקעה, בהיקף מינימלי של 20%, בכפוף להתאמות, אמור להשלים את התשואה השנתית של הקרן במהלך תקופת ההשקעה ל-15%.

ארבל היא קרן פרייבט אקוויטי וחוב מתוחכם, שמתמקדת במימון חברות ישראליות פרטיות בגודל בינוני ובמימון פרויקטים ונכסים. היקף הנכסים של הקרן עולה על מיליארד שקל. הקרן הוקמה על-ידי הסל ולב לפני כשלוש שנים. הסל כיהן בעבר כמנהל ההשקעות הראשי של קבוצת הביטוח הראל, ואילו לב היה מראשי קרן המנוף KCPS.

עידן וולס, מנכ״ל קבוצת דלק, אמר כי "השלמת העסקה מהווה אבן דרך חשובה בשיפור חוסנה הפיננסי של החברה ויישום האסטרטגיה שלה. העסקה מאפשרת לקבוצה גם ליהנות מאפסייד עתידי בדלק ישראל כתוצאה מפעולות ההשבחה שבכוונת הצדדים לבצע במהלך תקופת ההשקעה.

"העסקה הנוכחית מצטרפת לשורה של מימושים שביצעה הקבוצה בחודשים האחרונים בהיקפים חסרי תקדים, ומוכיחה פעם נוספת, שגם בתקופה של חוסר יציבות בשווקים, הקבוצה יודעת להשלים מהלכים עסקיים חשובים ומורכבים, בהתאם למועדים וליעדים שקבעה, ובכוונתנו להמשיך ולעבוד במלוא המרץ ליישום מוצלח של האסטרטגיה של הקבוצה", דברי וולס. 

עוד כתבות

יו"ר ומנכ"ל IFF, אנדראס פיביג / צילום: איל יצהר

איי.אפ.אפ נגרעת מהמסחר עם תשואה שלילית של 24% מאז שהצטרפה לבורסה

החלטתה של החברה האמריקאית מזכירה מהלך שנקטה בעבר מיילן ● עם זאת, היא לא בהכרח מאפיינת חברות ששורשיהן אינם נטועים בישראל אך עדיין נסחרות בשוק המקומי

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

קבינט הקורונה החליט שלא לפתוח את חנויות הרחוב ומערכת החינוך

בסיום ישיבת הקבינט, אמר נתניהו כי 9 שלבי יציאה הם פרק זמן מורכב מדי ומסובך עבור הציבור ● משרד הבריאות וגמזו חושבים שיציאה הדרגתית ואיטית תמנע סגר שלישי ● שר האוצר דרש לפתוח את חנויות הרחוב כבר ביום ראשון הקרוב ובתחילת נובמבר להחזיר את המסחר כולו

ניסוי בחיסון של מודרנה. בעיגול: ד"ר טל זקס / צילום: Ted S. Warren / AP, יוטיוב

הישראלי שמאחורי החיסון של מודרנה: "ההתעשרות שלי הייתה לא צפויה, לא ציפיתי לסכומים שהגיעו"

ד"ר טל זקס, המנהל הרפואי של מודרנה, אופטימי לגבי תוצאות הניסוי שייחשפו בקרוב, הודף את טענות המבקרים על יהירות החברה, ומסביר מדוע החיסון של מודרנה עדיף על זה של פייזר • האם יחזור בעתיד לישראל? "אני מקווה שהמדינה תמשיך להתפתח בכיוון הביוטק, ואהיה איפה שיותר יעיל"

רפת פרות / צילום:  איל יצהר

מילאוטיס גייסה 20 מיליון דולר לפיתוח תרופה לפרות שתחליף אנטיביוטיקה

החברה מפתחת תרופה המיועדת לטיפול בדלקת העטין בפרות בלי שימוש באנטיביוטיקה ● החלבון בתרופה, שהופק במקור מחלב, יכול להערכת החברה לשמש גם לחיזוק מערכת החיסון האנושית

עודף התכנון של שטחי תעסוקה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שישה ראשי ערים מגלים ל"גלובס" מה הם מוכנים לעשות בשביל למשוך ארנונה ועסקים לעיר

תעריף מיוחד לסטארט-אפים? קו פתוח לטלפון של ראש העיר? מסלול ירוק ברישוי? שישה ראשי ערים מספרים מה הם מוכנים לעשות כדי למשוך אליהם חברות עסקיות שישלמו ארנונה ויספקו מקומות עבודה

אימאן ח’טיב יאסין, הרשימה המשותפת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

תעלומת השיטור: האם תחנות חדשות ביישובים ערביים מגבירות פשיעה?

השיטור בחברה הערבית גבר, וגם האלימות. האם זה קשור? חסרים נתונים ● "המשרוקית של גלובס"

משקאות שוופס/ צילום: יחצ

ביהמ"ש: בעלות על סימן מסחרי לא מגנה מפני יבוא מקביל

יבוא מקביל של המשקה שוופס לישראל הוא חוקי – כך קבע השבוע בית משפט המחוזי מרכז ● בית המשפט קבע כי העובדה שיפאורה-תבורי מייצרת את משקאות השוופס בישראל ומחזיקה בבעלות על סימן המסחר, אינה הופכת את היבוא של המשקה לבלתי חוקי

המטרו / צילום: נת"ע

מראשון לציון ועד גבעתיים: המטרו צפוי לעצור את הבנייה בעשרות מתחמים בגוש דן

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה תדון בהקפאה מיידית של בנייה ברדיוס של מאות מטרים סביב תחנות המטרו • בעתיד צפויה הגדלה של אחוזי בנייה בשטחים שסמוכים לתחנות

עצרת בחירות של טראמפ בפנסליבניה / צילום: Keith Srakocic, Associated Press

"אי אפשר להישאר מחוץ לשוק ולחכות להזדמנויות, הוא רץ למעלה בלי מעצורים"

כיצד ישפיעו הבחירות בארה"ב על שוקי ההון? ומי המניות הישראליות המומלצות כיום? המנכ"לים המשותפים של אופנהיימר ישראל לא לגמרי מסכימים ביניהם על אסטרטגיית ההשקעה המומלצת, אבל מאוחדים בדעה כי על המשקיעים להיערך לכך שהקורונה תלווה את השווקים עוד זמן רב

השרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל./ צילום: יצחק הררי

משרד הבריאות: הבאג בתוכנה לא השפיע על חקירת גמליאל

לפני מספר ימים, טענו במשרד המשפטים שבאג בתוכנה של משרד הבריאות הוביל לשינוי אוטומטי של מיקומה של גמליאל מטבריה, המקום בו שהתה, לתל אביב, עיר מגוריה ● במשרד הבריאות בדקו את הדברים וגילו כי הבאג אינו רלוונטי לחקירה עצמה ואין לו השפעה על המערך האפידמיולוגי

איתי בן זאב, מנכ"ל בורסת ת"א  / צילום: תמר מצפי

לקראת עימות משפטי נוסף? הבורסה שוקלת לעתור לבג"ץ נגד החשכ"ל

הבורסה מתנגדת לפסילת ברק קפיטל מעשיית שוק באג"ח ממשלתיות, לאחר שתבעה מוקדם יותר השנה את האוצר • החשכ"ל: "עולה השאלה לגבי האינטרס לערער על ההחלטה העניינית של האגף"

מנהל האגף לקשרים בינלאומיים בלשכת המסחר זאב לביא ויו"ר לשכת המסחר בבחריין סמיר נאס בחתימה על ההסכם / צילום: איגוד לשכות המסחר

"היתרון העצום של הכניסה לבחריין, הוא הקשר שלה לסעודיה"

איגוד לשכות המסחר חתם על הסכם שת"פ עם לשכת המסחר בבחריין ● מנהל האגף לקשרים בינלאומיים בלשכת המסחר זאב לביא: "הקשר המסחרי החדש עם בחריין משמעו שבתוך שעתיים וחצי טיסה יוכל איש העסקים ישראלי לשבת עם עמית סעודי ולעשות עמו עסקים"

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

2,676 דורשי עבודה חדשים נרשמו בשירות התעסוקה

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה"

קו החוף של דובאי. מיתוג מחדש כמדינה מתקדמת ומפותחת באמצעות השקעות במערב / צילום: Matthias Seifert, רויטרס

ענף התיירות הישראלי מתעורר עם פתיחת הטיסות לאיחוד האמירויות

הביקוש והעניין שמעוררים היעדים החדשים לתייר הישראלי באיחוד האמירויות מתורגמים ליצירת חבילות ולהשקת טיסות

יאיר אבידן / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

הפיקוח בבנק ישראל לבנקים: תפעלו בזהירות מול הבנקים הפועלים באיחוד האמירויות הערביות

מבחינת הפיקוח מדובר כאן בצעד מאוד לא טריוויאלי ● המפקח על הבנקים יאיר אבידן: "אנו שמחים להיות שותפים למהלך ההיסטורי של קידום יחסי השלום והכלכלה בין המדינות. יחסים אלו הם בעלי יתרונות כלכליים לשתי המדינות" אך "יש לזכור כי לצד ההזדמנויות יש להקפיד על ניהול הסיכונים"

פרופ' ג'ונתן ג'אביט, מנכ"ל NeuroRX / צילום: יח"צ

תוצאות טובות לתרופה שעברה הסבה מאין-אונות לקורונה

NeuroRX הישראלית ו-Relief השווייצרית הראו שיפור משמעותי במצבם של חולי קורונה קשים

חוקרת עובדת על החיסון לקורונה של אסטרה-זנקה / צילום: MinPro/Handout / Latin America News Agency, רויטרס

מת משתתף בניסוי של אסטרהזנקה לפיתוח חיסון לקורונה

מדובר במתנדב בניסוי שנערך בסאו פאולו, ברזיל ● אתמול דיווחה רויטרס כי הניסוי בחיסון לקורונה (Covid-19) של אסטרהזנקה בארה"ב, עשוי להתחדש בשבוע הבא, כחודש לאחר שהופסק בעקבות הופעת שיתוק לא מוסבר אצל אחת המטופלות

מנהל רשות החברות הממשלתיות, יעקב קוינט. / צילום: שלומי יוסף

מנהל רשות החברות יעקב קוינט מתקרב לכסא מנהל רמ"י

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אישרה כי משרת מנהל רמ"י פטורה ממכרז, אך המליצה על הקמת ועדת איתור ● יעקב קוינט, מנהל רשות החברות ומועמדו של שר השיכון לשעבר ליצמן, ל"גלובס": "זה עוד לא נסגר ומתקדם בביורוקרטיות המקובלות"

מתקן התפלה אשקלון, הפועל בשיטת האוסמוזה ההפוכה / צילום: שאטרסטוק

דלק רכב מחליפה שותפה ומבססת את החזקתה במתקן ההתפלה באשקלון

דלק רכב השלימה את רכישת חלקה של שותפתה באשקלון, IDE טכנולוגיות, בחברת התיפעול והתחזוקה של מתקן ההתפלה (חברת אדום), תמורת כ-106 מיליון שקל

מנכ"ל תנובה, אייל מליס

מי משרד הפרסום שהקריב תקציב רק כדי להתמודד על תנובה מזון?

ל"גלובס" נודע כי במכרז שמתקיים על תקציב הפרסום של "תנובה מזון" נכח בשלב הפרזנטציות דרג המנהלים הגבוה ביותר בקבוצה ● עד עתה הציגו בפני החברה אדלר חומסקי ופרסום אברהם, ויש מי שכבר "הקריב" תקציב כדי שיוכל להתמודד