גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קרן ה-AI של גוגל השקיעה בסטארט-אפ הישראלי Mine

הסטארט-אפ, שמסייע למשתמשים לשלוט במידע האישי שנאסף עליהם ברשת, גייס 9.5 מיליון דולר ● לפי החברה, מאז השקת המוצר בתחילת השנה בוצעו דרכו מעל 1.3 מיליון בקשות למחיקת המידע האישי על ידי גולשים

מייסדי הסטארט-אפ מיין. מימין: קובי ניסן, גל גולן וגל רינגל  / צילום: יח"צ
מייסדי הסטארט-אפ מיין. מימין: קובי ניסן, גל גולן וגל רינגל / צילום: יח"צ

הסטארט-אפ הישראלי מיין (Mine), שמסייע למשתמשים לשלוט במידע האישי שנאסף עליהם ברשת, הודיע היום (ד’) על גיוס 9.5 מיליון דולר במסגרת סבב A. סיבוב הגיוס הסתיים בפועל כבר ביוני אך במיין מכריזים עליו רק כעת.

סבב הגיוס הובל על ידי קרן ההון סיכון של גוגל המתמחה בתחום הבינה המלאכותית (AI), קרן גרדיאנט ונצ'רס (Gradient Ventures), המבצעת השקעה ראשונה בחברה ישראלית. בסבב השתתפו עוד שתי קרנות חדשות - קרן MassMutual וקרן e.ventures - לצד המשקיעים הקיימים של החברה, הקרנות סבן ונצ'רס ובאטרי ונצ'רס.

מיין הוקמה בסוף 2018 על ידי גל רינגל (מנכ"ל), גל גולן (טכנולוג ראשי) וקובי ניסן (מנהל מוצר ראשי). החברה גייסה ב-2019 סבב סיד בגובה 3 מיליון דולר ועם הגיוס הנוכחי מגיע המימון שקיבלה החברה ל-12.5 מיליון דולר. החברה מעסיקה 16 עובדים בישראל, ומתכננת לגדול ל-20-21 עובדים עד סוף השנה.

הבעיה שמיין מנסה להתמודד איתה אקטואלית מאוד. בזמן שמשתמשים מבצעים עסקאות אונליין או נרשמים לשירותים שונים ברשת, האתרים והיישומים שומרים עליהם מידע אישי. המידע הזה יכול להסתכם בשם וכתובת מייל בלבד, אך יכול לכלול גם מספר דרכון, תאריך לידה או פרטי כרטיס אשראי, כאשר בוצעו תשלומים באתר. המידע הזה יכול להישמר חודשים ושנים באתרים, עד ששכחנו ממנו לגמרי. לשמירת המידע יכולות להיות כמובן גם יתרונות, למשל שלא נצטרך להקליד שוב ושוב את פרטי האשראי בכל פעם שנעשה קניות או שנקבל הנחות ביום ההולדת. שמירת היסטוריית הרכישות שלנו למשל מאפשרת לנו לקבל המלצות מותאמות אישית לקניות.

רינגל וגולן הכירו במסגרת שירותם הצבאי הארוך ב-8200, שם עסקו בסייבר התקפי ואבטחת מידע. "במהלך השירות הזה הבנו כמה מידע הוא דבר חשוב ועד כמה אנחנו חשופים לסכנות הקשורות במידע אישי כמו גניבת זהות ומניפולציה", אמר רינגל ל"גלובס". "עם זאת, אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שאנשים מקבלים ערך משיתוף המידע האישי שלהם ברשת בתמורה לקבלת שירות טוב יותר. המטרה שלנו לכן היא לא לבנות חומות שימנעו את השיתוף של המידע האישי, אלא לתת למשתמשים כלים שיעזרו להם לנהל ולשלוט על המידע האישי שלהם ברשת ולמחוק אותו כשאין להם צורך בשמירתו".

המידע האישי שלנו נמצא אצל 450 חברות בממוצע

הפתרון של מיין מתבסס היום על אתר אינטרנט, שעלה לאוויר בינואר השנה. היעד של החברה ל-2021 הוא לבנות אפליקציית מובייל מקבילה. כאשר משתמש נכנס לאתר של מיין, הוא מתבקש למסור את כתובת המייל שלו ולתת ליישום הרשאה לסרוק את התיבה. הסריקה מזהה כותרות במייל שמודיעות על הצטרפות לשירותים או רכישות שביצענו באתרים מסוימים, בהם ככל הנראה שמורים פרטים אישיים כאלו ואחרים שלנו.

בשלב הראשון ממפה היישום של מיין את כל האתרים הללו עבור המשתמש. היישום של מיין יודע גם לזהות איזה מידע ככל הנראה האתרים שומרים עלינו, האם פרטים מזהים או גם מידע פיננסי למשל, על בסיס האינטראקציות שלנו מול אותם אתרים ועל בסיס מדיניות הפרטיות שלהם. לבסוף מיין מאפשר למשתמשים לשלוח אוטומטית מייל כדי לבקש מאחד או כל האתרים האלו למחוק את המידע האישי שלנו. הטכנולוגיה של מיין מסוגלת לזהות מידע בעשר שפות שונות אבל כרגע הממשק של החברה הוא באנגלית בלבד, וכך גם שליחת המיילים לחברות.

מבדיקה שערכה מיין עולה כי כ-350 חברות מחזיקות במידע אישי של כל משתמש בממוצע, כאשר בקרב משתמשים ישראלים הממוצע עולה ל-450 חברות. בכ-80% מהפעמים מדובר במידע שנמסר עבור שירות חד-פעמי בלבד ולשמירתו אין ערך עבור המשתמשים. מאז השקת האתר של מיין מעל ל-100 אלף משתמשים גלובליים עשו בו שימוש, עם מעל 1.3 מיליון בקשות למחיקת המידע האישי שנשלחו ליותר מ-150 אלף חברות ברחבי העולם. השירותים המקומיים שישראלים ביקשו למחוק מהם את המידע האישי שלהם הכי הרבה הם האתרים יד2, וואלה שופס, ארקיע, פלאפון, הוט ואתר המכירות הפומביות winwin.

האם האתרים אכן מגיבים לבקשות מחיקת המידע?
רינגל: "זה מאוד תלוי. באירופה נכנס לתוקף לפני שנתיים וחצי חוק הפרטיות GDPR שנותן לך את הזכות להישכח, ולכן חברות אירופיות מחויבות להגיב לבקשות כאלה ואכן עושות זאת. לעומת זאת בארה"ב ההיענות של החברות יותר נמוכה, כיוון שרק במדינות קליפורניה ונבדה יש חוקים המחייבים חברות להגיב. גם בישראל חוק הפרטיות הוא משנות ה-70 ודורש עדכון. בפועל בארץ יש חברות שיענו לבקשות ויש כאלו שלא".

עד כאן נשמעת מטרה ראויה, אבל מה המודל העסקי של מיין?
"נתחיל במה אנחנו לא עושים. אנחנו לא מוכרים מידע של משתמשים. אנחנו גם לא נכנסים למידע הפרטי של המשתמשים במייל ורק קוראים את שורת הנושא של הדואר האלקטרוני. יש לנו שני מודלים עסקיים, הראשון הוא מודל B2C קלאסי. כרגע האתר חינמי לחלוטין אבל בעתיד אנחנו מתכננים מכירת מנוי פרימיום במחיר של כמה דולרים, שיעזור לך למחוק את המידע שלך מחברות. בנוסף, מאז שהשקנו את האתר השנה כבר פנו אלינו החברות עצמן שרוצות שנעזור להן להתמודד עם בקשות המחיקה, כי הן לא ערוכות. אנחנו נמצאים מול 15 חברות בארה"ב ואירופה בתהליך של בניית שותפות ומפתחים כלים שיעזרו להן לסגור בקשות".

קיבלתם השקעה מקרן של גוגל, חברה שידועה באיסוף מסיבי של מידע על משתמשים. איך זה מסתדר?
"השירות של גוגל עובד טוב מאוד. בתמורה לשימוש בשירות הטוב של גוגל אנחנו משלמים במסירת המידע שלנו. אם הערך שאנחנו מקבלים מהשירות של גוגל לא היה עולה על העלות שבמתן הפרטים שלנו, לא היינו משתמשים בו. אבל אנחנו באופן עקרוני לא לוקחים צד בשאלה האם זו חברה טובה או לא טובה. הקרן שהשקיעה בנו עושה השקעות פיננסיות ולא השקעות אסטרטגיות, וגם אין לנו קשר ישיר עם גוגל".

עוד כתבות

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן / צילום: יוסי זמיר

דוח מבקר המדינה מכוון את הזרקור לחור השחור שבממשק בין הפרקליטות למשטרה

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן מצביע על אי-הסדרת הסמכויות של הפרקליטים המלווים ● הדוח מציין כי פרקליט המדינה לא הגדיר כללים ברורים לממשק בין הפרקליטות למשטרה ● גם השיקולים הנדרשים לאישור תרגילי חקירה נשארו מעבר להרי החושך

זירת האסון בגבעת זאב / צילום: דוברות מד"א

האסון בגבעת זאב: כך נראה המחדל, שלב אחר שלב

שניים נהרגו ויותר מ-200 נפצעו בקריסת הטריבונה בבית הכנסת בגבעת זאב, מתוכם 15 במצב קשה • ראשי המועצה המקומית טוענים כי יש להטיל את האשמה על המשטרה ועל מערך הכיבוי וההצלה • עו"ד רונן ורדי, מומחה בטיחות: "השימוש במקום אסור לשימוש על פי חוקי התכנון והבניה"

יצחק הרצוג/ צילום: תמר מצפי

מה עומד מאחורי ההחלטה לאפשר חופש בחירה בבחירות לנשיא בליכוד

המרוץ לנשיאות מעלה הילוך, כאשר מחר יידרשו המועמדים להציג את החתימות שאספו ● בין המתמודדים: יהורם גאון, פרופ' שמעון שטרית, ויהודה גליק ● גורם בכיר בליכוד אמר לגלובס ש"הסיבה לחופש הצבעה היא כי אם רה"מ יצטרך חנינה, הוא לא יוכל לבקש אותה מנשיא שפעל לבחירתו"

תושבים באשקלון תופסים מחסה בזמן נפילת הרקטות / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

חרדתך חשובה לנו, אנא המתן: דוח המבקר מצביע על כשלים בטיפול בנפגעי החרדה בשעת חירום

מעל 500 איש נפגשו במשך 22 מפגשים כדי לבנות את תוכנית החוסן הלאומית שהובילה להצעת החלטה, שמעולם לא נדונה בממשלה ● משרד ראש הממשלה: "מחלוקת על סמכויות, המציאות הפוליטית, ממשלת המעבר והיעדר תקציב לא אפשרו ליישם את הסיכום"

וונדליזם בכבישים במסגרת המהומות / צילום: נתיבי ישראל

מחיר הוונדליזם: הנזק לכבישים שמוערך ב-20 מיליון שקל

בנתיבי ישראל מסרו כי לאור העובדה שבחלק גדול מהמקומות טרם תוקנו הנזקים, יש לשים לב כי הנסיעה באזורים הללו צריכה להתבצע בזהירות מוגברת ● "הושחתו רמזורים בעשרות צמתים"

אולפן כאן בערבית / צילום: יח"צ

בלאגן בחטיבה הערבית בכאן: כתבה ששודרה חשודה בניגוד ענייינים חריף

במייל שהוציאו אתמול לעובדי חטיבה המדיה בערבית של התאגיד, אמרו האמונים על החטיבה כי כתבה ששודרה ואשר סיכמה את הישגי החטיבה "לוקה בחוסר עניין ציבורי ובניגוד עניינים" ● תגובת עאסר עטילה: "בשידורה של הכתבה לא נפל כל פגם או רבב"

מכונית פורד פיאסטה / צילום: יח"צ

אובדן הדומיננטיות של מאזדה ופורד - כבר לא "דלק רכב וכל השאר"

בלי פעילות ליסינג עצמאית משלה ועם שני מותגי מכוניות שבקושי מפגינים נוכחות בשוק, המתחרים של דלק רכב עושים לה בית ספר ● אבל לא היינו ממהרים להכניס את החברה לדפי ההיסטוריה - לדלק רכב ולבעלים אגמון יש מוניטין של שליפת שפנים מהכובע

חדשות 12 מדווח ממקום פגיעת טיל

האם מקום נפילת הטיל קובע את מהירות הפריצה לשידור?

מעקב של עיתונאי Ynet רן בוקר מעלה שערוצי השידור המרכזיים נוטים לפרוץ לשידור יותר מהר ככל שהטיל נופל יותר צפונה מעוטף עזה ● בערוצים מסבירים שהם משדרים אולפנים פתוחים ברוב שעות היממה ומדי פעם מגוונים ● וגם: התת–דיווח על תקיפות של יהודים

בורסת פרנקפורט / צילום: shutterstock

מגמה מעורבת בניו יורק: נאסד"ק עולה 0.5%; נעילה מעורבת באירופה

מדד דאקס נחלש ב-0.1%, פוטסי 100 ננעל ביציבות וקאק 40 איבד 0.2% ● התחלות הבנייה בארה"ב צנחו באפריל ב-9.5% ● הביטקוין מתאושש ● וול מארט, מייסיס והום דיפו עקפו את תחזיות האנליסטים

בית הארחה מליסנדה בעכו, שחדריו הוצתו בידי פורעים / צילום: מיכל מטלון

הסופ”ש הארוך שאיכזב: המלונאים חיכו לחג השבועות, אבל קיבלו גל ביטולים

ענף המלונאות לא מצליח להתאושש ממגפת הקורונה ● החשש ממהומות בכבישים הביא גם לגל ביטולים באזורים שלא נפגעים ישירות מטילים ● מלונאים: "אנחנו יודעים שנצטרך כיסים עמוקים ועוד הלוואות מהמדינה"

השותפים בסילבר קסטל (מימין): מיזרוח, רביד וזיו / צילום: כדיה לוי

שלושה ענקי פיננסים וקמעונאות חברו יחדיו. המטרה: להביא את הביטקוין לבורסה של תל אביב

שלושה מנהלים בכירים לשעבר מתכוונים להביא את הביטקוין לבורסה בתל אביב ● בראיון לגלובס מסבירים מנכ"ל הפועלים לשעבר צבי זיו, מנכ"לית פסגות לשעבר גבי רביד ומנכ"ל גולף לשעבר אלי מיזרוח, איך מתגברים על הפיגור הישראלי בכל הקשור למטבע הדיגיטלי ומה הבעיה ברגלוציה הקיימת

לוד, התפרעויות בין ערבים ליהודים / צילום: איל יצהר

כתבי אישום ראשונים נגד יהודים שפעלו ממניע גזעני בבת ים

הפרקליטות הגישה עד כה עשרות כתבי אישום, מרביתם נגד אזרחים ערבים, בגין ביצוע עבירות במהלך גל ההתפרעויות ברחבי הארץ ● שלושה אזרחים יהודים נאשמים בגין עבירות שהתרחשו בבת ים בשבוע שעבר ● אחד הנאשמים צעק לעבר השוטרים: "אנחנו הולכים לזיין את הערבים"

יונדאי סונטה הייבריד החדשה  / צילום: יח"צ

הסכם ביטול המכסים עם קוריאה נחתם, אך רוכשי הרכבים יצטרכו להמתין לשנה הבאה

גורמי סחר מעריכים כי המכס לא יבוטל בפועל לפחות עד סוף השנה בשל תהליכי אשרור ממושכים

רונן אלעד / צילום: יח"צ

קרן פורטיסימו מעבירה את הבעלות בחברת התעשייה סינרג'י כבלים לידי רונן אלעד

במסגרת העסקה תמוזג סינרג'י לחברת מגוון של אלעד, כנגד הקצאת מניות בשווי של כ-20 מיליון שקל ● הנדל"ן של מפעל הכבלים בעיר שדרות יישאר בידי פורטיסימו, שרכשה את הפעילות בסינרג'י במסגרת הסדר חוב בתחילת שנת 2015

חברת רויאל קריביאן / צילום: יח"צ

מה מציעה רויאל קריביאן לנופשים שהזמינו שייט שבוטל?

צרכנים שהזמינו חופשת שייט באחד מעשרות הקרוזים שתוכננו במסלולים מעגליים מחיפה לקפריסין או יוון, קיבלו הודעת ביטול ובה שתי הצעות: קבלת שובר מוגדל בשווי של 125% למימוש בקרוז עתידי של החברה - או קבלת החזר מלא על הסכום ששילמו

יאיר אבידן / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

המפקח על הבנקים: "הבנקאות הפתוחה באה להגדיל את הנכס שלך כלקוח"

יאיר אבידן השתתף במפגש עם סטודנטים ואמר כי הבנקים יהיו חייבים לייצר שיתופי פעולה עם פינטקים על מנת לשרוד • על רפורמת המעבר בין הבנקים בקליק, שתיכנס לתוקף בספטמבר: באנגליה לא ראינו שכמות האנשים שעוברים גדלה, אבל אני משוכנע שהרפורמה תקטין את מידת חוסר שביעות הרצון של הלקוחות

"אנחנו לא מספיק מכווננים לדרישות והרצונות של האזרחים", אמר נשיא צ'ילה, סבסטיאן פיניירה (משמאל) / צילום: Associated Press, Esteban Felix

צ'ילה בחרה במועצה בעלת נטייה שמאלנית להחלפת החוקה מתקופת הדיקטטורה

שוק המניות במדינה צנח לאחר שתוצאות הבחירות גרמו לחששות לגבי עתידו של מודל השוק החופשי בצ'ילה

ארז רפאל / צילום: דור מלכה

דריו הלת' הישראלית רוכשת חברת תמיכה נפשית מרחוק תמורת 30 מיליון דולר

דריו הלת' רוכשת את WayForward תמורת 30 מיליון דולר, מהם 19 מיליון דולר במניות דריו ● הכנסות דריו צמחו ברבעון הראשון ב-73 והסתכמו ב-3.6 מיליון דולר בלבד, ההפסד הנקי עמד על 15 מיליון דולר

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

"אפס השפעה לאירוע הביטחוני": הנפקות מוצלחות להראל ויזל ושמעון אקהויז

בימים האחרונים הושלמו בהצלחה שתי הנפקות משמעותיות – של חברת מותגי הספורט ריטיילורס מקבוצת האופנה פוקס, שהבטיחה סכום של כ-570 מיליון שקל, וחברת סופווייב מדיקל של יזם חברות האסתטיקה הרפואית שמעון אקהיז, שגייסה 160 מיליון שקל

יוליה שמאלוב–ברקוביץ’, יו”רית הרשות השנייה  / צילום: כדיה לוי

מכתב שהוציאה יו"ר הרשות השנייה לגבי סיקור מוטה מכעיס את חברות החדשות

שמאלוב עומדת בראש הגוף המפקח על הערוצים המסחריים ולכן איש שם איננו ממהר להתנגח בה גלויות, אך גורם בכיר בחברה הביעה היום כעס ותסכול על האופן שבו שמאלוב בחרה להתבטא: "שעה שעיתונאים עושים לילות כימים בסיקור מאוזן, עוסקת הרשות השנייה בטענות משוללות יסוד להטייה בסיקור"