גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אי אפשר להישאר מחוץ לשוק ולחכות להזדמנויות, הוא רץ למעלה בלי מעצורים"

כיצד ישפיעו הבחירות בארה"ב על שוקי ההון? ומי המניות הישראליות המומלצות כיום? המנכ"לים המשותפים של אופנהיימר ישראל לא לגמרי מסכימים ביניהם על אסטרטגיית ההשקעה המומלצת, אבל מאוחדים בדעה כי על המשקיעים להיערך לכך שהקורונה תלווה את השווקים עוד זמן רב

עצרת בחירות של טראמפ בפנסליבניה / צילום: Keith Srakocic, Associated Press
עצרת בחירות של טראמפ בפנסליבניה / צילום: Keith Srakocic, Associated Press

בעוד פחות משבועיים ייערך יום הבחירות לנשיאות בארה"ב. אם בניגוד לבחירות הקודמות הפעם הסקרים צודקים, הרי שלפחות נכון להיום, צפוי המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן לנצח את הנשיא המכהן הרפובליקני, דונלד טראמפ. איך ישפיעו תוצאות הבחירות על שוקי ההון, ומהי אסטרטגיית ההשקעות הנכונה לקראתן, כשברקע נמשך משבר הקורונה? אביבית מנה קליל והראל גילאון, המנכ"לים המשותפים של בנק ההשקעות אופנהיימר ישראל, מנסים להשיב על כך בראיון ל"גלובס".

הראל גילאון ואביבית מנה קליל, מנכ"לים משותפים של אופנהיימר ישראל / צילום: תמר מצפי, גלובס

האם השוק האמריקאי כבר מתמחר ניצחון של ביידן, כפי שחוזים הסקרים, ומה צפוי בהנחה שהוא אכן ינצח בבחירות?
גילאון: "השוק ודאי לא מתמחר הפתעה. לא ברור מה ניצחון של ביידן יגרום לשוק המניות, כי יש שתי אסכולות: אחת, שניצחון שלו יחד עם שליטה בסנאט ובקונגרס יביא לאישור מהיר של תוכנית תמריצים חדשה ועצומה, שתמשיך לדחוף את שוק המניות קדימה, ותגרום לייצוב של הכלכלה האמריקאית, לקראת איזשהו 'אקזיט' מהקורונה בטווח של 12 חודשים.

"אסכולה שנייה היא לפי ניתוח התוכנית הכלכלית של ביידן, שעיקרה הגדלה משמעותית של מס החברות, ובעיקר על כספים שנמצאים בחו"ל, הגדלה של מס הכנסה ליחידים מעל לרף מסוים - אלה דברים שהבורסה האמריקאית לא אוהבת, וזה יכול בהחלט לגרום לירידות בשוק שנמצא כיום ברמה גבוהה.

"בדימיונות הכי פרועים שלי, אני לא חושב שמישהו העריך שב-2020 תהיה מגפה, השוק יירד ב-40% ואז יעלה בכמעט 50% וישבור את השיאים שלו. זה חריג מאוד, בעיקר כשחלקים וסקטורים משמעותיים נמצאים בתקופה הרעה בתולדותיהם - תעופה, תיירות, קמעונות שאינה אונליין. אגב, אם מוציאים את חברות הטכנולוגיה הגדולות מהמדדים ומסתכלים פנימה, המצב לא כל כך טוב, וכל זה שברירי מאוד, אם תהיה פגיעה בחברות האלה, כפי שמדברים כיום וכבר מתבצעים שימועים. מצד שני, צריך לזכור שאנחנו עדיין בתקופה של ריבית אפסית, ובהינתן זאת, הכספים ימשיכו לזרום".

מנה קליל: "למעשה, השוק אדיש לבחירות. כשמסתכלים על השוק היום, נראה כאילו מבחינתו המציאו חיסון לקורונה. במקביל, השוק שונא אי-ודאות; אם יש משהו שיגרום למשקיעים להגיב, זה שלא תהיה תוצאה חד-משמעית לאחר האירוע. כל אי-ודאות שתיכנס למערכת - למשל, סירוב של טראמפ לפנות את כיסאו, רעשים שיגרמו לבחירות לא להסתיים בתוך כמה ימים - עלולה להחליש מאוד את השוק".

כיום הקורונה בכותרות, אבל עד לפני כמה חודשים מה שהכי השפיע על שוק ההון היה מלחמת הסחר בין סין לארה"ב. אם ביידן ייבחר, תהיה מדיניות אחרת בנושא?
מנה קליל: "לדעתי, שום דבר לא יקרה. אם יש משהו שעליו ביידן וטראמפ חושבים אותו דבר, זה האיום הסיני על ההגמוניה האמריקאית. זוהי מלחמה על הבית. יש שם דעה אחידה על המכסים, הניסיון לשמור על התוצרת האמריקאית והיתרון היחסי - כך שלא משנה מי יעלה לשלטון, אני חושבת שהמדיניות הנוכחית תימשך".

גילאון: "אני חושב שביידן ידבר עם הסינים יותר".

מנה קליל: "ידבר יותר, כי הוא עדין יותר מטראמפ, ויקיים פגישות, אבל התוצאה הסופית תהיה אותה אג'נדה".

אם כך, על רקע הנתונים האלה, מהי אסטרטגיית ההשקעות הנכונה לקראת הבחירות בארה"ב?
מנה קליל: "אני לא הייתי משנה כרגע כלום, כי אי-אפשר לדעת מה יקרה. הייתי מתמקדת כרגע בעולם ה-fundamentals (היסודות הכלכליים) ומתנתקת מרמת המאקרו, הבחירות, האירועים הגדולים".

גילאון: "אני חושב שכן הייתי עושה הגנות, ומוותר קצת על תשואה לטובת קניית ביטוחים, וכן שימוש באמצעים שקיימים בשוק כמו אופציות ונגזרים, משום שאני חושב שהשוק נמצא ברמות גבוהות, אנחנו עדיין בתקופה של טרום-בחירות, יש מגפה - ואנחנו לא יודעים לאן כל זה יתפתח.

"כלומר, יש הרבה נקודות של חוסר ודאות; מצד שני, אי-אפשר להישאר מחוץ לשוק ולחכות להזדמנויות, כי הוא רץ למעלה בלי מעצורים לפעמים. אז כן הייתי מקריב תשואה להגנות, שכיום הן לא כל כך יקרות. כשיתחילו הירידות, הן יכולות להיות מהירות ואגרסיביות מאוד, כמו שראינו במרץ".

"גויסו סכומים אדירים באג"ח להמרה"

בהקשר זה מציין גילאון את אחד הטרנדים החמים של התקופה האחרונה - גיוס איגרות חוב להמרה על ידי חברות טכנולוגיה, כולל כמה חברות טכנולוגיה ישראליות שגייסו באחרונה בריבית 0%.

לדבריו, "האג"ח להמרה מתחבר לסיפור של ההגנות. מהכיוון של החברות זוהי הצלחה אדירה: הן מגייסות סכומים אדירים, פי 4-5 ממה שהיו מגייסות בהנפקת מניות. לדוגמה, לסולאראדג' הייתה הנפקה מדהימה בעלות אפסית, והאג"ח להמרה שלה כבר נכנסה לכסף (מחיר ההמרה בהנפקה, כ-278 דולר, שיקף אז פרמיה של 50% - וכיום, כחודש לאחר מכן, המחיר הוא 310 דולר; שח"ו).

"זה סיפור מדהים", אומר גילאון. "מבחינת המשקיע, להחזיק את האג"ח להמרה שנכנס ל'מסלול המנייתי', נותן לו גם את האפסייד של המניה, כי כבר יש מעין אופציית call שסוחבת את האג"ח למעלה כמעט באותו יחס, וכמובן יש תחתית - הכסף שצריך לחזור למשקיעים. כלומר, יש פה הגנה מסוימת. גוף שמחזיק במניות סולאראדג', Wix, פייבר - המניות עלו נהדר, אז איך לשמר את האפסייד ולהגן על הדאונסייד? דרך אחת זו האג"ח להמרה. זאת אחת הסיבות שההנפקות האלה כל כך מצליחות".

מנה קליל: "בנושא ההגנות, למרות הקפיצה המטורפת במניות הזהב, כדאי לבנות פורטפוליו של כמה חברות חוץ מקניית הזהב עצמו. מדברים כיום על התייקרות חומרי הגלם ועל קשיים לוגיסטיים בשל המגפה, אז החזקה במניות אלה בהחלט רלוונטית".

"צריך חשיפה לאורח החיים השונה"

בהסתכלות ספציפית על סקטורים, מנה קליל ממליצה לא לוותר על החזקה בסקטור הטכנולוגיה ללא תלות בתוצאות הבחירות, וגם אם בכמה מהתחומים המחירים גבוהים מאוד, אבל משקפים, להערכתה, "מהפכה ושיבוש חיוני בהתנהלות השוטפת של כל התחומים בחיינו".

לדבריה, חברות טכנולוגיה בינלאומיות גם פחות רגישות לרפורמות מיסוי שביידן מתכנן, משום שהן נהנות מהכנסות בכל העולם. "דבר נכון נוסף לעשות, לא משנה מי ייבחר, הוא לבנות תיק של 'מניות קורונה': חברות שמפתחות חיסון או בדיקות יעילות יותר", אומרת מנה קליל. "זה קצת כמו אחרי פיגועי 11 בספטמבר, שהובילו להשקעות בעולם האבטחה. צריך לחשוב על חשיפה לאורח החיים השונה.

"נוסף על כך, מדברים על כך שאם ביידן ייבחר, תגבר המחויבות לאנרגיה ירוקה ולשמירת הסביבה. לכן, המלצנו באחרונה על כמה ETF (תעודות סל) של אנרגיה נקייה ואנרגיה סולארית. תחום אחר הוא מניות ששידרגו את נתח המכירות שלהן באונליין, כמו וולמארט, ויש את Salesforce.com, שעשתה שדרוג מטורף לענן ומספקת פתרונות תוכנה לניהול קשרי לקוחות. יש כיום הרבה יותר דגש על חיים בעולם של מגפה ודיגיטציה מואצת מאשר על תוצאות הבחירות. ועוד כיוון הוא חברות סיניות שנסחרות בארה"ב: השוק הסיני ממשיך לצמוח גם אם בשיעור נמוך יותר".

גילאון: "בכל מקרה, חשוב לזכור שאנחנו עדיין בתוך האירוע של הקורונה. אנחנו עוד זוכרים מה שהיה קודם, ושואפים לחזור למצב הקודם, אבל אני חושב שדברים לא יחזרו להיות נורמליים, אלא יהיה 'הנורמלי החדש'. למשל, תעשיית התעופה בסגמנט של טיסות עסקיות לא תחזור למה שהייתה קודם, לפחות לא בטווח הנראה לעין של 5-7 השנים הקרובות, אחרי מה שעברנו עם זום, Webex וכדומה. אני מעריך שלא יוותרו על המבט בעיניים ולחיצת היד או 'חבטת המרפק', אבל למדו שאפשר לקיים מו"מ, לסגור עסקאות ולרכוש חברות גם בפגישה אחת ולא ארבע.

"כבר כיום יש לכך השפעה על תעשיית התעופה, וכיום זום שווה יותר מכל חברות התעופה האמריקאיות יחד. זה לא שיהיה חיסון והכל ייגמר, וגם עד לחיסון יש זמן - ובינתיים נתקדם עוד יותר עם העולם הזה שנוצר וההשפעות שלו. מה שהכרנו לפני פברואר 2020, לא יחזור. יהיה טוב, אבל שונה".

מי המניות הישראליות המומלצות בתקופה זו?
מנה קליל: "יש לנו רשימה של 10 מניות מומלצות - Israelist. אחת המניות שנכנסה לרשימה באחרונה היא אינמוד מתחום האסתטיקה, עם טיפול יחסית לא פולשני, שמתקרב בתוצאות לניתוחים פלסטיים ועם רווח גולמי גבוה מאוד. אף שחושבים שאנשים לא פנויים כיום לטיפולים כאלה, דווקא כיום אנשים לא נוסעים ומטיילים, אז מפנים לכך תקציבים - במיוחד אם אנשים רואים את עצמם על המסך בזום חצי יום. אינמוד מציעה טיפול מהפכני, שמאפשר לרופא להרוויח הרבה יותר.

"מניה אחרת היא צ'ק פוינט  - גם כי היא זולה וגם כי הצמיחה שלה קפצה - יחסית, כמובן - ואנו מעריכים שהרבעון האחרון השנה יהיה חזק מאוד אצלה.

"הכנסנו לרשימה גם את נובה , שפוזיציית המזומנים שלה השתפרה משמעותית ושנהנית מהפריחה בעולם האלקטרוניקה. גם במניית ורינט אנו רואים פוטנציאל להצפת ערך". 

** המידע האמור הוא למטרות מידע בלבד, ואין לראות בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. אין לראות באמור ייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

עוד כתבות

אילן ישועה על דוכן העדים / צילום: ניצן שפיר

אלוביץ' לישועה: כלכליסט אמרו לבזק - תנו לנו חסויות ב-400 אלף שקל בשנה, ולא נכתוב נגדכם

חקירתו הנגדית של מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה התחדשה היום ● ישועה: אלוביץ' השתמש בתקציבי בזק כמנוף לחץ נגד פרסומים ● הדיון הסתיים מוקדם בשל תהלוכה של מפגינים ערבים בשייח ג'ראח

דן עדיקא - מנכ"ל הסטארט אפ הישראלי ווקמי WalkMe / צילום: חברת WalkMe

עוד חד קרן ישראלי בדרך לנאסד"ק: walkme הגישה תשקיף

בשלב זה לא ידוע השווי אליו שואפת החברה, אך ב-2019 בסבב הגיוס האחרון שוויה היה כ-1.9 מיליארד דולר ● מאז הקמתה ב-2011 היא גייסה 308 מיליון דולר

מטה גוגל בקליפורניה / צילום: Shutterstock

"אנשים מראים סימני עייפות דיגיטלית": גוגל משיקה כלים חדשים ל-Docs ו-Sheets

ענקית האינטרנט קיימה הערב את כנס המפתחים השנתי שלה, I/O, שם הכריזה על כמה כלים חדשים שנועדו לשנות את סביבת העבודה המוכרת לנו ● בין השינויים: שיתוף קבצים אחרים בתוך קבצי הדוקס, הצעות שפה ויכולות עבודה משופרים

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן / צילום: יוסי זמיר

דוח מבקר המדינה מכוון את הזרקור לחור השחור שבממשק בין הפרקליטות למשטרה

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן מצביע על אי-הסדרת הסמכויות של הפרקליטים המלווים ● הדוח מציין כי פרקליט המדינה לא הגדיר כללים ברורים לממשק בין הפרקליטות למשטרה ● גם השיקולים הנדרשים לאישור תרגילי חקירה נשארו מעבר להרי החושך

פגיעה הישירה בבית אריזה במועצה איזורית אשכול / צילום: דובר זק"א

היום ה-9 למבצע: מטחים לאשדוד, אשקלון ועוטף עזה

אירוע רב נפגעים באשכול - שני הרוגים, תשעה פצועים ● התחדש ירי הרקטות לעבר עוטף עזה, אשקלון ובאר שבע ● הנחיתות בנתב"ג שבו לסדרן ● לאחר תקיפות על המשאיות שנשאו הציוד ההומניטארי לעזה, נסגרו המעברים בשנית

נמל ליבורנו באיטליה / צילום: Reuters, Max Rossi

ועדי עובדים בנמלים באיטליה מוחים נגד העברת נשק בספינות לישראל

אונייה בבעלות "צים" מעוררת סערה באיטליה בימים האחרונים, אחרי שבמל בגנואה ובליבורנו טענו כי היא נושאת משלוח נשק לישראל וסירבו להשתתף בהטענתה ● האונייה נמצאת בדרכה לישראל וצפויה להגיע לנמל אשדוד מחר בערב

יאיר אבידן / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

המפקח על הבנקים: "הבנקאות הפתוחה באה להגדיל את הנכס שלך כלקוח"

יאיר אבידן השתתף במפגש עם סטודנטים ואמר כי הבנקים יהיו חייבים לייצר שיתופי פעולה עם פינטקים על מנת לשרוד • על רפורמת המעבר בין הבנקים בקליק, שתיכנס לתוקף בספטמבר: באנגליה לא ראינו שכמות האנשים שעוברים גדלה, אבל אני משוכנע שהרפורמה תקטין את מידת חוסר שביעות הרצון של הלקוחות

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

בקרוב: הבנקים יחויבו להציג ללקוח את העמלות והתשואות על ניירות הערך שלו

הפיקוח על הבנקים יחד עם רשות ני"ע גיבשו טיוטת הוראות שנועדה לשפר את מתן המידע לציבור ● כמו כן פועלים שני הרגולטורים לקביעת נוסח אחידה לחישוב התשואה, כך שהלקוח יוכל להשוות בין מוצרים חלופיים

חדשות 12 מדווח ממקום פגיעת טיל

האם מקום נפילת הטיל קובע את מהירות הפריצה לשידור?

מעקב של עיתונאי Ynet רן בוקר מעלה שערוצי השידור המרכזיים נוטים לפרוץ לשידור יותר מהר ככל שהטיל נופל יותר צפונה מעוטף עזה ● בערוצים מסבירים שהם משדרים אולפנים פתוחים ברוב שעות היממה ומדי פעם מגוונים ● וגם: התת–דיווח על תקיפות של יהודים

תחנת דלק פז/ צילום: תמר מצפי

שיכון ובינוי מציעה לרכוש השליטה בחברת האנרגיה פז

היום שלחה שיכון ובינוי מכתב ליו"ר פז, הראל לוקר, ובו הצעה למזג את החברה הבת, שיכון ובינוי אנרגיה לתוך פז, בתמורה להקצאת 58% ממניות פז לידיה של שיכון ובינוי

תקיפה אווירית ישראלית על בניין בעזה / צילום: Reuters, MOHAMMED SALEM

בכירים חוסלו, משגרים הושמדו ותשתיות טרור נהרסו; חמאס נואש ובישראל מוכנים להמשך המערכה

מצרים הציעה חצי מיליארד דולר, בקטאר הבטיחו לסייע בסכום נכבד לכל משפחה בעזה שאיבדה את ביתה, באיחוד האמירויות עצרו את התוכנית להשקיע בתשתיות, וישראל עצרה בינתיים את הכסף השוטף שנכנס לרצועה ● הפיתוי הכספי מעמיד את חמאס בפני דילמה לא פשוטה - לעצור עכשיו ללא תמונת ניצחון או להיות אחראי להחזרת הרצועה שנים רבות לאחור

לוגו MGM / צילום: יוטיוב

אמזון בוחנת רכישה של אולפני MGM

כך על פי דיווח בניו יורק טיימס, פייננשל טיימס ו־CNN ● השווי המוערך של האולפנים הוותיקים עם סמל האריה השואג הוא בין 7 ל־10 טריליון דולר

עובדי ועובדות סלקום במחאה למען דו קיום / צילום: דוברות סלקום

סלקום קיימה אירוע לעובדים וקראה לדו קיום. לא כולם אהבו את זה

בתגובה, מועצת גוש עציון הודיעה כי תפסיק לעבוד עם סלקום ● ראש המועצה שלמה נאמן: "אנחנו מצפים מחברת סלקום שתסייע למשק הישראלי, לא שתזיק לו מבפנים עם שביתות וחיזוק לגרועים שבאויבנו" ● סלקום: "העיתוי היה שגוי"

השותפים בסילבר קסטל (מימין): מיזרוח, רביד וזיו / צילום: כדיה לוי

שלושה ענקי פיננסים וקמעונאות חברו יחדיו. המטרה: להביא את הביטקוין לבורסה של תל אביב

שלושה מנהלים בכירים לשעבר מתכוונים להביא את הביטקוין לבורסה בתל אביב ● בראיון לגלובס מסבירים מנכ"ל הפועלים לשעבר צבי זיו, מנכ"לית פסגות לשעבר גבי רביד ומנכ"ל גולף לשעבר אלי מיזרוח, איך מתגברים על הפיגור הישראלי בכל הקשור למטבע הדיגיטלי ומה הבעיה ברגלוציה הקיימת

ערן וולף, מנכ"ל מימון ישיר / צילום: מימון ישיר

הציבור לקח הלוואות, הריבית והמדד תרמו ומימון ישיר רשמה רווח של 46 מיליון שקל ברבעון הראשון

ההכנסות ברבעון הראשון של 2021 צמחו ל-175 מיליון שקל, פי 2.5 לעומת הרבעון המקביל אשתקד, הרבה בזכות גידול של כ-315 מיליון שקל בהלוואות ללקוחות • המנכ"ל ערן וולף: נקטין את שיעור תיקי ההלוואות שנמכור לצדדים שלישיים וניכנס לאשראי לנדל"ן

לוד, התפרעויות בין ערבים ליהודים / צילום: איל יצהר

כתבי אישום ראשונים נגד יהודים שפעלו ממניע גזעני בבת ים

הפרקליטות הגישה עד כה עשרות כתבי אישום, מרביתם נגד אזרחים ערבים, בגין ביצוע עבירות במהלך גל ההתפרעויות ברחבי הארץ ● שלושה אזרחים יהודים נאשמים בגין עבירות שהתרחשו בבת ים בשבוע שעבר ● אחד הנאשמים צעק לעבר השוטרים: "אנחנו הולכים לזיין את הערבים"

איתמר דויטשר / צילום: לירון אלוני

2 מיליארד ש' הכנסות ועלייה ברווח הנקי: רבעון ראשון מוצלח לאלקטרה

הכנסות החברה ברבעון הראשון של 2021 עמדו על כ- 2 מיליארד שקל, סכום שמשקף עלייה של כ-6.7% לעומת הרבעון המקביל ב-2020. מנכ"ל אלקטרה, איתמר דויטשר: "נמשכת מגמת הצמיחה של צבר העבודות שלנו"

"אנחנו לא מספיק מכווננים לדרישות והרצונות של האזרחים", אמר נשיא צ'ילה, סבסטיאן פיניירה (משמאל) / צילום: Associated Press, Esteban Felix

צ'ילה בחרה במועצה בעלת נטייה שמאלנית להחלפת החוקה מתקופת הדיקטטורה

שוק המניות במדינה צנח לאחר שתוצאות הבחירות גרמו לחששות לגבי עתידו של מודל השוק החופשי בצ'ילה

שביתה כללית ברחובות שכם הפלסטינית / צילום: Associated Press, Majdi Mohammed

השביתה בחברה הערבית מעוררת סערה ברשת: פיטורים או פרופילים מזויפים?

גורם משטרתי העוסק בתחום אומר לגלובס כי בדיקה פשוטה למדי העלתה כי התכתובות שנבדקו בידיהם הן "פייק" המופצות על מנת להלהיט את הרוחות ● עם זאת, ישנם מספר אירועים של פיטורים שנראים אותנטיים ומופצים ברשת

המערכת של טוויין / צילום: יח"צ

טוויין גייסה 28 מיליון דולר לצביעת חוטים בשוק הטקסטיל הבינלאומי

את סבב ההשקעות בטוויין הובילו מנורה, מיטב-דש ואנליסט והא נוהל בליווי ברק קפיטל ● הטכנולוגיה שפיתחה החברה מאפשרת לצבוע חוט בכל אורך וצבע באופן מיידי