גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המסחר בבורסה בת"א ננעל בירידות בדומה לעולם; אשטרום נכסים זינקה ב-18%

מדד ת"א 35 איבד 1.19%, מדד ת"א בנקים נפל ב-1.4% ● ירידות חדות בבורסות אירופה ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט ● מספר מקרי הקורונה באירופה ובארה"ב ממשיך לעלות ● אלביט מערכות תבצע מחיקה חד פעמית בהיקף של כ-60 מיליון דולר

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס
בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

יום המסחר השני לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל בירידות על רקע הירידות בשוקי המניות באירופה ובארה"ב. באירופה מדד דאקס הגרמני צונח ב-3.4% בצל העלייה בתחלואה, וכך גם בוול סטריט, שם המדדים יורדים בכ-2%, כשבכרקע מרחפת אי ההסכמה בין בית הנבחרים לממשל טראמפ על חבילת הסיוע.

מדד ת"א 35 איבד 1.19%, ת"א 125 ירד ב-1.13%, מדד ת"א בנקים נפל ב-1.4% ומנגד  מדד הנדל"ן טיפס ב-0.33%. אשטרום נכסים זינקה בכ-18.5% בעקבות עדכון הצעת הרכש של החברה האם.

16:35

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בירידות שהתגברו בשעה החולפת בצל הירידות מעבר לים. מדד ת"א 35 מאבד כ-1% במהלך חד, כאשר באירופה הדאקס הגרמני צונח ב-2.7% בצל העלייה בתחלואה בנגיף הקורונה, ובוול סטריט המדדים מאבדים כ-1.5% בצל היעדר הסכמות על תוכנית סיוע כלכלית ולצד העלייה בתחלואה בנגיף הקורונה.

מחזור המסחר בשוק המניות מסתכם בשעה זו ב-1.1 מיליארד שקל.

15:10

יום המסחר השני לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה האדומה. מדד ת"א 35 מאבד 0.7%, ת"א 90 יורד בשיעור דומה וכך גם מדד הבנקים.

אשטרום ואשטרום נכסים בולטות בזינוקים של 6% ו-16% בהתאמה, אפי נכסים עולה ב-1.4, וגם גב ים עולה בניגוד למגמה בשוק.

מחזור המסחר מסתכם בשעה זו בכ-780 מיליון שקל.

13:10

ירידות בבורסה, מדד ת"א 35 נסוג כעת בכ-0.6% ומדד ת"א 90 יורד בשיעור דומה. 

ירידות בולטות רושמות מניות אבגול , דוראל אנרגיה , פרשמרקט , נובולוג, נייס ואוגווינד. 

בהראל פיננסים מציינים בסקירה השבועית כי "ההתפרצות המחודשת של הקורונה בעולם מפנה את המבט לסקטורים שחווים צמיחה דווקא על רקע המגבלות. לא מדובר רק במניות טכנולוגיה, אלא בתחומים כמו עבודה מהבית או ציוד רפואי הנהנים ממדיניות הסגר והריחוק החברתי בעולם. בנוסף, תחום הכלכלה הירוקה, צפוי להרוויח מהיתרון של ביידן בסקרים, חלקו כבר מגולם במחירים. בנוסף, אנו סבורים כי לאור העליות המשמעותיות שרשמו המניות הגדולות בארה"ב לעומת שאר המניות, ישנה הצדקה לשלב מניות פחות גדולות. בשוק המניות המקומי, אנו שומרים על חשיפה לחברות מבוססות ורווחיות שנפגעו ועשויות לצמוח כמו סקטור הבנקים, הביטוח והנדל"ן". 

11:10

ירידות בבורסה, במקביל למגמה שלילית באירופה ובמסחר בחוזים על מדדי המניות בוול סטריט.

קבוצת אשטרום משפרת את הצעתה לרכישת החזקות הציבור במניות החברה הבת, אשטרום נכסים  , ודוחה פעם נוספת את מועד הקיבול האחרון של הצעת הרכש שלה, במטרה להשלימה בהצלחה. השיפור המוצע פרמיה של כ-14% על מחיר מניית אשטרום נכסים בבורסה ותוספת תמורה של כ-170 מיליון שקל לבעלי המניות מקרב הציבור.

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח במגמה שלילית, על רקע ירידות של כ-1% במסחר החוזים עתידיים על מדדי וול סטריט. הסוחרים בארץ ובעולם מודאגים מהמשך התפשטות מגפת הקורונה באירופה ובארה"ב.

ירידות בולטות נרשמות במניות אנרג'יאן, אלביט מערכות, מבנה , פועלים  ומגדל.

בשוק המטבעות, הדולר והאירו מתחזקים קלות מול השקל. הדולר נסחר סביב 3.384 שקלים והאירו סביב 4 שקלים לאירו. וסיליוס קיונאקיס, ראש אסטרטגיית המסחר במט"ח בבנק השוויצרי לומברד אודייה, מציין בסקירה שפרסם כי "השקל הישראלי נמצא במעקב של בנק לומברד אודייה בשנים האחרונות, וכעת אנו צופים בבנק ירידה נוספת בערך הדולר ביחס לשקל, עד כדי כך שערך הדולר יגיע בתוך 12 חודשים לשיעור של מתחת ל- 3.30 שקלים. זאת למרות שהתפרצות מחודשת של המגפה בישראל והסגר בחודש האחרון הובילו את שער הדולר לשיעור של קרוב ל- 3.50 שקלים. כדי לקבל תמונה רחבה על השקל לטווח הארוך, יש לשים לב לביצועי מניות טכנולוגיות ומרווחי האג"ח האמריקאי. ביצועים נמוכים של המניות הטכנולוגיות ו/או עלייה משמעותית במרווחי האג"ח צפויים להחליש משמעותית את השקל ביחס לדולר. סיכון משמעותי שאנו רואים בבנק לערך השקל ביחס לדולר הוא שבנק ישראל יפעיל מדיניות מט"ח קפדנית תוך התערבות בשוק והשפעה משמעותית על שער השקל ביחס לדולר" .

09:20

אלביט מערכות  הודיעה הבוקר כי על רקע השפעות מגפת הקורונה על התעופה האזרחית והירידה בביקושים למטוסים וחלקים בתחום זה, היא תבצע מחיקה חד פעמית בהיקף של כ-60 מיליון דולר בדוחות הרבעון השלישי.  כתוצאה מהשפעת המגפה, חוותה אלביט מערכות הפחתה בביקוש למוצרים ושירותים שהיא מספקת לשוקי התעופה האזרחית. 

08:00 

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה

1. תל-אביב: צפי לירידות קלות בפתיחת המסחר

לאחר שאתמול ננעל המסחר בבורסה של תל אביב בעליות, צפוי להיפתח הבוקר יום המסחר המקומי, כפי הנראה, במגמה מעורבת עם נטייה לירידות במדדי המניות. זאת,  על רקע מגמה מעורבת בבורסות אסיה וירידות קלות במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט.

מניות האנרגיה המתחדשת, ביניהן אנרג'יקס , אנלייט אנרגיה  ואלומי, עשויות לטפס. זאת, לאחר שהממשלה אישרה אתמול את הצעת משרד האנרגיה להעלאת יעדי האנרגיה המתחדשת מ-17% ל-30% עד שנת 2030, וכך גם את הגדלת השימוש בגז לכדי 70%. 

2. האם מדינות באירופה בדרך לסגר נוסף?

הסוחרים בארץ ובעולם ימשיכו לעקוב גם היום, ובימים הקרובים, אחרי התפשטות מגפת הקורונה באירופה ובארה"ב.  צרפת שוברת בימים האחרונים שיאים אירופיים בתחלואה. ביממה האחרונה נרשמו שם יותר מ-50 אלף מקרי קורונה ביום אחד, שלוו ב-138 קורבנות. קרוב ל-2,500 צרפתים מאושפזים בטיפול נמרץ. בארה"ב, שהולכת ומתקרבת לבחירות (שיתקיימו ב-3 בנובמבר) עומד מספר הנדבקים בנגיף על יותר מ-80,000 ליום בשתי היממות האחרונות. 

ובארץ,  המכון למחקר ביולוגי ומשרד הבריאות הודיעו אתמול כי יתחילו בשלב הניסויים הקליניים בבני אדם בחיסון הישראלי לקורונה. הניסוי ייחל ביום ראשון הקרוב ולשם ביצועו יוצרו במכון הביולוגי יותר מ-25 אלף מנות חיסון לשלב הניסויים הקליניים. 

3. עונת הדוחות: ענקיות הטכנולוגיה בארה"ב במוקד

עונת הדוחות לרבעון השלישי של 2020 מעלה הילוך. בשוק המקומי יפרסמו השבוע החברות אודיוקודס, פריון, אופקו הלת', לייבפרסון, פרוטליקס ואורמת טכנולוגיות.

בוול סטריט שבוע עמוס דוחות צפוי להסתיים ביום חמישי עם פרסום הדוחות של אפל, פייסבוק, טוויטר ואמזון לאחר הנעילה של המסחר. היום גוגל (אלפאבית) תפרסם דוחות לאחר הנעילה, ביום שלישי תהיה זו ענקית השבבים AMD לאחר הנעילה של המסחר, בואינג תפרסם ברביעי לפני הפתיחה, ויזה ואי.ביי יפרסמו דוחות לאחר הנעילה ברביעי.

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, מציין בסקירתו השבועית כי כ-27% מהחברות ב- S&P 500 שכבר פרסמו את הדוחות סיפקו בינתיים שיעור שיא של הפתעות חיוביות. בלטו במיוחד חברות בענפים Consumer Goods ,Health Care , Industrials ו- Basis Materials שלא רק הכו בשיעור גבוה יותר את התחזיות, אלה גם הציגו גידול ברווח לעומת הרבעון המקביל אשתקד, לעומת ירידה כללית של כ-16% בכל החברות שהייתה עד עתה.

4. הנפט והזהב נחלשים

בזירת המסחר בסחורות רושם הזהב ירידה קלה ונסחר סביב 1,898 דולר לאונקיה, והנפט מסוג ברנט רושם ירידה של כ-1.6% לרמה של 41.1 דולר לחבית. 

5. מאקרו: סקר ה-IFO בגרמניה ומכירות בתים בארה"ב

בתחום המאקרו, היום יתפרסם בגרמניה סקר ה-IFO (שאמור לשקף את מצב העסקים במדינה) שצפוי לעמוד ברמה של 93.1 נק'. 

בארה"ב יתפרסם נתון מכירות בתים חדשים (ספטמבר) שצפוי להגיע לכ-1.02 מיליון ב-12 החודשים האחרונים. 

התשואות על אג"ח אמריקאיות ל-10 שנים עלו לאחרונה לרמה של 0.84% והיום הן נסחרות סביב 0.82%. "לפי תחזיות לגירעון האמריקאי של כ-4 טריליון דולר בשנת 2020 וכ-2 טריליון ב-2021, אם הפד לא יגדיל קצב הרכישות, הגירעון המצטבר של ארה"ב ב-12 החודשים יעלה על קצב רכישות הפד ביותר מ-2 טריליון דולר באמצע 2021, כמעט כפול מהשיא של העשור האחרון. ספק שהאוצר האמריקאי יוכל למצוא רוכשים אחרים לאג"ח שלו בסכומים כל כך גבוהים. לכן, בסיכוי גבוה התשואות יעלו או שה- FED יצטרך להגדיל משמעותית קצב הרכישות", מציין זבז'ינסקי. 

עוד כתבות

10,800 עסקאות בדקה: בכמה גיהצו הישראלים בבלאק פריידי

מנתוני שב"א, שבדקה את הוצאות הישראלים בכרטיסי אשראי בין השעות 12-9, גוהצו 400 מיליון שקל - מדובר על ירידה של 10% לעומת השנה שעברה בצל מגבלות הקורונה ופתיחה של פיילוט מצומצם של 15 קניונים ותחת מגבלה של 10 לקוחות בחנות ● הדקה העמוסה ביותר הבוקר - 11:55

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

ועדת הבדיקה לרכש הצוללות טרם התחילה וחברת צוות אחת הוחלפה

חברת הצוות יעל גריל לא תשב בוועדת הבדיקה, שכן היא שימשה בתפקידים רשמיים במשרד הביטחון בתקופת רכש הצוללות כפי שחשף העיתונאי אראל סג"ל ● את גריל תחליף ישראלה פרידמן, אשר כיהנה בתפקידים שונים במנהל הרכש במשרד הביטחון

בדיקות קורונה בכניסה לאילת / צילום: שלומי יוסף

10 עובדים אותרו חיובים לקורונה במלון ישרוטל בים המלח

העובדים התגלו במסגרת דיגום שנעשה בהתאם לתוכנית האי הירוק ● שרת התיירות אורית פרקש הכהן: "איתור החולים אינו 'תקלה' במתווה האיים הירוקים. להיפך. הוא מראה שהמנגנון מפוקח ומנוהל בזכות הבדיקות התכופות והבקרה"

חנות של טופשופ / צילום: רויטרס, Tim Wimborne

״הבעלים של טופשופ על סף קריסה בתוך ימים ספורים״

לפי דיווח ברשת סקיי ניוז קבוצת ארקדיה שבבעלות פיליפ גרין עשויה למנות כונס נכסים כבר ביום שני הקרוב ● לדברי גורם בתעשיית הקמעונאות הקריסה הפכה לבלתי נמנעת, לאחר ששיחות עם מספר גופים פיננסיים בניסיון לגייס הלוואת חירום של 30 מיליון ליש"ט הסתיימו ללא הצלחה

פעילי 'אין מצב' מוחים נגד אלימות משטרתית בבלפור / צילום: אין מצב

השבוע ה-23 ברציפות: אלפים מפגינים נגד נתניהו בבלפור

במקביל להפגנה בבלפור, ישנם גם מאות מפגינים בקיסריה ובתל אביב בהפגנות של התנועה לאיכות השלטון, בדרישה למנות ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות

"לתמיכה רגשית הקש 3" / איור: חן ליבמן

חברות מחפשות פתרונות יצירתיים למניעת שחיקה של עובדים בימי המגפה

מימי חופש בהפתעה ועד קבוצות תמיכה הדדית וסדנאות ניהול אמפתי למנהלים ● חברות אמריקאיות רבות כמו דל, HP, רשת הילטון ואחרות מחפשות פתרונות לתחושות הדכדוך והשחיקה שיצר עידן הקורונה

אתר שאיבת נפט באיראן / צילום: ראהיב הומוודני, רויטרס

נשיא איראן רוחאני: ישראל אחראית לחיסול מדען הגרעין

בהודעה שנמסרה מטעם חסן רוחאני, נמסר כי חיסולו של אחד ראשי תכנית הגרעין של איראן מראה את היאוש שאליו נקלעה ישראל ● שגריר איראן באו"ם פנה למזכ"ל הארגון ולמועצת הביטחון וטען כי יש בידי איראן סימנים לכך שישראל אחראית לחיסול

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

הרחבת העדפת תוצרת כחול לבן: מוותרים על מכרזי משרד הבריאות, והאוצר מסיר את התנגדותו

בימים האחרונים גובשה טיוטת הצעת מחליטים חדשה בנוגע להרחבת העדפת רכש כחול לבן, אשר מוסכמת על האוצר, משרד רה"מ, נשיאות המגזר העסקי וההסתדרות  ● הנושא המרכזי שירד מהשולחן הנו המנגנון שנועד להעמיק את העדפת תוצרת הארץ

ביקורת דרכונים בנתב"ג / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

שני אנשי עסקים שנחתו מדובאי ללא אישור כניסה גורשו מישראל

"ישראל היום" פרסם כי בני זוג שהגיעו לפגישות עסקים גורשו מישראל לאחר שהתברר שהחברה המארחת לא הסדירה את אישורי הכניסה ● במקביל, כעשרה ישראלים סורבו לעלות על טיסה לדובאי בשל בעיה עם אישורי הכניסה

מעגן הדייגים בג'סר א־זרקא / צילום: יותם יעקבסון

נחל תנינים: גשר עתיק מחודש, פריחה סתווית וציפורים נודדות

הגשר שמעל נחל תנינים בשמורת מעגן מיכאל שוקם, ומי שיגיע אליו יוכל ליהנות גם משמורת נחל תנינים הסמוכה, עם פריחה סתווית וציפורים נודדות, וגם מכפר הדייגים ג'סר א-זרקא

"איך לקדם אג'נדה בארגון?" / איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מהי הדרך הטובה ביותר לקדם אג'נדה במקום העבודה?

באיזה סוג של מסרים כדאי להשתמש כדי למזער שימוש בכלים חד פעמיים במקום העבודה, במיוחד עכשיו, בתקופת הקורונה, כשהשימוש בהן עלה מאוד? ● מדור ייעוץ

מיכל ברנס / צילום: איל יצהר

"האוכל שלנו משקף את האדמה, ההרים, הצמחים, העצים והמערות. את כל זה להכניס למשלוח?!"

מיכל ויעקב ממסעדת מג’דה היפהפייה שבכפר עין ראפא, משלבים מטבח ערבי מסורתי כפרי, מטבח איטלקי ובישול אישי ● "איך אני אמורה להכניס את כל הסיפור הזה לתוך משלוח?" ● שיחה עם יהודייה שגרה בכפר ערבי

Andy Wong AP נשים מבוגרות ברחוב בבייגין

סין מציגה: כך נראים החיים ללא מזומנים בארנק (וזה לא כזה פשוט כמו שנדמה)

שורה של סרטונים שפורסמו בחודשים האחרונים ברשתות החברתיות המחישו את הקושי של אזרחים סינים מבוגרים להסתדר במציאות הדיגיטלית ● כעת הממשלה הסינית דורשת מחברות ועסקים לחזור ולתת שירות גם בערוצים הישנים - פנים אל פנים, ובמזומן

גניבת מטבעות דיגיטליים / איור: שאטרסטוק

סין לכדה 4.2 מיליארד דולר במטבעות קריפטו במאבק נגד הונאת פלוס-טוקן

לפי פסק דין של בית משפט סיני שנחשף השבוע, פלטפורמת מסחר הקריפטו המזויפת פיתתה יותר מ-2.6 מיליון משקיעים ● פלוס-טוקן גנבה מהם את מטבעות הקריפטו שהפקידו בידיה, בשווי שנאמד כיום ביותר מ-11 מיליארד דולר

אורי אונטרמן, יאללה באסטה: אמזון מוכרת סיורי תיירות וירטואליים / צילום: יח"צ

אמזון מוכרת סיורי תיירות וירטואליים ומפרגנת לחברה ישראלית

אמזון בחרה ביאללה באסטה לאחת מ-5 החברות המובילות במיזם החוויות הווירטואליות שהשיקה ● מדריכי יאללה באסטה ידריכו סיורים פרטיים וירטואליים ללקוחות אמזון מכל העולם, שיוכלו תוך כדי הסיור לשוטט בזמן אמת באתרים ולרכוש מזכרות שיישלחו עד לביתם

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / צילום: גלובס

הקומבינה של המגפה והונאת הפונזי הגדולה: הסיפורים הבולטים הסופ"ש

נתניהו מנסה לפצל את הרשימה המשותפת ● כך יצרה הקורונה הבדלי מעמדות במשק הישראלי ● איך מתמודדות המשפחות העשירות בישראל עם שאלת הירושה ● סין לכדה 4.2 מיליארד דולר במטבעות קריפטו במאבק נגד הונאת פונזי ועוד שלושה סיפורים בולטים מהסופ"ש

אורון שוורץ, יוצר הפודקאסט “משפט חוזר” / צילום: איל יצהר

"כארכיאולוג, למדתי שהדמוקרטיה עלולה להיעלם כמו התרבויות הקדומות"

אורון שוורץ, עו"ד, ארכיאולוג ויוצר הפודקאסט "משפט חוזר" ("כאן"), מצא את המשותף בין רצח ארלוזורוב, משפט אייכמן ופרשת ואנונו: "החרדה הקיומית הישראלית" ● בראיון מיוחד הוא מספר על הקשר בין משפט לארכיאולוגיה, על הדרך לחסל אדם ברומא העתיקה, ועל הרצח במועדון הברנוער

רון יקותיאל. “אנחנו לא מחפשים להימכר, אבל אם תגיע ההצעה הנכונה - נשקול אותה”
צילומים: איל יצהר,

"זום ייצרה סוס מהיר יותר, אנחנו מנסים לייצר חללית"

לפני 14 שנה הקים רון יקותיאל עם כמה חברים את קלטורה, חברה שמפתחת פתרונות וידיאו לארגונים ● בראיון לגלובס הוא מדבר על המהפכה שרק החלה ("חשבתי שאנשים יהיו יותר גמישים"), על התוכניות האסטרטגיות של החברה ("כל האופציות על השולחן") וגם על חוויית היזמות

שר השיכון יעקב ליצמן / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

מתנה מליצמן והסיפור שמאחורי שיאי המשכנתאות השנה. כותרות הנדל"ן

איך זה שדווקא השנה הציבור נטל יותר משכנתאות מאי פעם ● האם רוכשי דירות בפריפריה עומדים לקבל משר השיכון "מתנה" של 100 אלף שקל ● המחקר שמבקש ללמד מדוע הפקקים לא נעלמו ● ולידיעת מירי רגב (שמתלבטת האם להתנגד למטרו) -עד כה תכנון הפרויקט עלה חצי מיליארד שקל

יותם דהאן. סיור פואטי-אקולוגי / צילום: אנטולי מיכאלו

מיודפת וכליל ועד "העיר האבודה": מכירים לעומק את הגליל המערבי

סדרת טיולים בגליל המערבי בהובלת מורי דרך מקומיים ● כל אחד מהם יביא פן אחר של האזור