גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מדינה ענייה, אוכלוסייה צעירה ופוטנציאל גדול: ההסכם עם סודאן עשוי לייצר רווחים גדולים למשקיעים מישראל

בניגוד לאיחוד האמירויות העשירה, המדינה השלישית שמצהירה על כוונותיה לנרמול היחסים עם ישראל היא אחת משלוש המדינות העניות באפריקה, שהייתה נתונה במלחמת אזרחים מתמשכת ● עם נקודת הפתיחה הבסיסית הזו מגיעים גם שפע מים ואדמה פורייה, חופים בתוליים ואתרי צלילה וגם אוכלוסייה תוססת וצעירה שמייחלת לקידמה

נשים סודאניות נושאות תרומות שמן מארגון המזון העולמי. שטחי חקלאות ענקיים / צילום: רויטרס
נשים סודאניות נושאות תרומות שמן מארגון המזון העולמי. שטחי חקלאות ענקיים / צילום: רויטרס

נקדים ונאמר, אין עדיין הסכם שלום או נורמליזציה עם סודאן. מה שיש זו הצהרת כוונות משותפת לעשות כן, והיא תלויה לא מעט בנעשה בסודאן. המועצה השלטת משלבת את קבוצת הגנרלים בראשות יו"ר המועצה, הגנרל עבד אל פתאח אל בורהאן, והממשלה האזרחית שבראשה עבדאללה חמדוכ, כלכלן בהכשרתו שהיה סגן מזכ"ל הנציבות הכלכלית של האו"ם לאפריקה.

גורם ממשלתי טען בשבת כי כל הסכם בינלאומי טעון אישור של המועצה המחוקקת, גוף שטרם הוקם ויש עדיין ויכוח על ניסוח החקיקה שתביא לבחירתו. לכן, המועצה הזמנית תיקח לעצמה ככל הנראה את הסמכויות ותאשר הסכם. בסודאן ממתינים גם לבחירות בארה"ב כדי להיווכח אם ביידן (אם ייבחר) ימשיך להיות מחויב להבטחות של טראמפ.

ראש ממשלת סודאן, עבדאללה חמדוכ  / צילום: רויטרס

גורם במשרד החוץ של סודאן אומר ל"גלובס" כי "המהלך לא היה יוצא אל הפועל ללא תמיכה רחבה, וכעת זה הבשיל. אנחנו מצפים בקוצר רוח להתחלת המגעים להסכמים כדי להביא את הצרכים שלנו, כי אנחנו מאמינים שבאמצעות ישראל ומדינות אחרות השותפות לכך, עתידה של סודאן נראה טוב בהרבה".

הגורם מצטט עבורנו ראיונות של בכירי הפוליטיקאים במדינה התומכים במהלך. כמו מובארק אל פאדל יו"ר מפלגת האומה, שאמר כי המתנגדים למהלך הם מיעוט וההסכמים נחוצים מאוד כדי לספק את הצרכים הכלכליים הדחופים של סודאן. הוא הדגיש את החקלאות המתקדמת של ישראל ככזו שתצעיד את החקלאות הסודנית לעידן חדש.

חקלאות: פוטנציאל להפוך לאסם התבואה של אפריקה

ובהנחה שהכול יקרה, מהבחינה הכלכלית/מסחרית, סודאן היא סיפור אחר לגמרי מהמפרציות. היא אחת משלוש המדינות העניות באפריקה - היבשת הענייה בעולם, מדינה שהייתה נתונה במלחמת אזרחים מתמשכת של כמעט 20 שנה, אזרחיה הנוצרים היו קורבנות למסע רצח שיטתי שחיסל מאות אלפים מהם בחבל דארפור ומקומות אחרים. 30 שנות שלטונו של עומאר אל באשיר, תחת חוקי האסלאם ומשטר הטרור שהנהיג, גרמו לדלדול משאביה ולניתוק מהעולם המתקדם.

סודאן היא אחת מהמדינות הגדולות באפריקה, ולה אוכלוסייה של 44 מיליון נפש, רובם מוסלמים דוברי ערבית. מחצית מהאוכלוסייה צעירה בגילאים של פחות מ-30, וזו העירונית, שם רובה מתרכזת, מחוברת היטב לרשתות החברתיות, נתון שמביא לתסיסה בלתי פוסקת, ובאופן ישיר להפלת הרודן אל באשיר לפני פחות משנתיים. התסיסה נמשכת על רקע המצב הכלכלי והאבטלה: באוגוסט שיעור האבטלה הרשמי הגיע ל 13% ובספטמבר כבר טיפס ל-25%. הנתונים מוערכים בלבד וכנראה גדולים בהרבה שכן אין הם כוללים את האוכלוסייה הפריפריאלית במחוזות המרוחקים.

הענף הכלכלי העיקרי הוא החקלאות באגן הנילוס העובר דרכה, בואכה מצריימה. בחרטום בירת המדינה מתאחדים הנילוס הלבן והכחול, ולאורך מסלול שני חלקי הנהר מאתיופיה וקניה בדרום ועד מצרים, יש שטחי חקלאות ענקיים. המים והאדמה הפורייה המגיעה מהרי אתיופיה הם הפוטנציאל להיותה אסם התבואה של אפריקה, אלא שהמשטר והמלחמות פגעו קשה גם בענף הזה. הגידולים העיקריים הם דגנים וכותנה, וגם עדרי בקר ענקיים בחוות ובשטחים פתוחים.

לפי פרסומים שונים, סעודיה, השותפה מאחורי הקלעים למהלכים המדיניים, רואה בשטחי החקלאות של סודאן פתרון לבעיות הביטחון התזונתי שלה, ותהיה מוכנה לכן להשקיע רבות בהשבחתה. כשנכנסת הטכנולוגיה החקלאית הישראלית למשוואה, הפוטנציאל עצום. החקלאות בסודאן מיושנת ומשתמשת בין השאר בשיטות בזבזניות להשקיה. טכנולוגיות ישראליות חדשניות בחקלאות ובשימוש במים, כבר מיושמות בהצלחה במורד הנילוס, במצרים וגם במדינות אפריקאיות אחרות באזור, והשת"פ יכול להביא להכפלה של ממש ביבולים. ובניגוד גמור לאגן הנילוס, ביתר חלקי המדינה, המדבריים, יש מחסור חמור במים בשל תשתיות רעועות עד לא קיימות. גם כאן, הטכנולוגיות הישראליות יכולות להביא פתרונות רבים לאוכלוסיות העניות ביותר במדינה.

גם מדינות ערביות אחרות יהיו שותפות למהלכים הכלכליים. שר הכלכלה של האמירויות עבדאללה בין טוק אמר בראיון ל"גלובס", כי בכוונת ארצו לפתח שותפויות משולשות עם ישראל ומדינות בצפון ומזרח אפריקה, לרבות סודאן, לפרויקטים כלכליים בתחומי האנרגיה, החקלאות והמים. גם מצרים, שכנתה של סודאן מצפון, מעורבת. האינטרס שלה קשור גם למאבק מול אתיופיה בסוגיית הקמת הסכר על הנילוס הכחול, העובר בשלוש המדינות, ולכן כל סוגיית הגברת היעילות בשימוש במי הנילוס חשובה במיוחד.

תוכנה והייטק: אוכלוסייה משכילה שממתינה לפריצה הטכנולוגית

בתחומים המתקדמים יותר של תוכנה והייטק, הפוטנציאל שונה לגמרי מהמפרציות. באלה, פועלות אלפי חברות בינלאומיות והן מהוות מרכזי סחר ופיננסים עולמיות. סודאן נמצאת בשלב בסיסי מאוד של הקידמה הטכנולוגית ואולי דווקא זה הפוטנציאל הגדול לחברות ישראליות להיכנס. המדינה שבה אוכלוסייה משכילה גדולה יחסית ודוברת אנגלית (בעיקר בצפון בחרטום והערים סביבה) משוועת וממתינה לפריצה הטכנולוגית הגדולה, שבה מרחב ההייטק הישראלי/בינלאומי יכול להשתלב מצוין.

תיירות: מועדון הצלילה ששימש את המוסד

תחום בתולי שלישי שם, הוא התיירות. רצועת החוף הארוכה של סודאן בים סוף, לא מפותחת כלל, אין בתי מלון כמעט, למעט מספר מועט של חופים מוסדרים ומועדוני צלילה קטנים. מועדון צלילה כזה כיכב באחד מהמבצעים המדהימים של המוסד היה בהעברת העולים שהגיעו בחשאי מהאתר לחופי ים סוף אל ישראל. המבצע שהונצח גם בסרט של נטפליקס "אתר הצלילה בים האדום".

תמורה מיידית: חבילת סיוע אמריקאית

משרד החוץ האמריקאי הודיע על חבילת סיוע הומניטרית מהירה של 81 מיליון דולר לחרטום. בהודעה נאמר כי סודאן סובלת ממשבר כלכלי והומניטרי עמוק הן בשל מספר הפליטים הרב (כשלושה מיליון) שנמלטו מבתיהם בשל מלחמת האזרחים הממושכת, והן בשל בצורת כבדה מחד גיסא ושיטפונות מהגדולים בתולדותיה מאידך גיסא. מנתוני ארגוני הסיוע בסודאן עולה כי יותר מתשעה מיליון בני אדם סובלים מרעב, מחסור חמור במים, היעדר טיפול רפואי ועוד, ורבים מהם במחוזות המרוחקים, ובעיקר בדארפור, חבל הארץ שבו החלה מלחמת האזרחים בעשור הקודם. בהודעת משרד החוץ האמריקאי נאמר כי הכסף יועבר ישירות לארגונים ולסוכנויות המטפלים באוכלוסייה המורעבת, ללא נגיעה של נציגי הצבא או ארגוני המודיעין של הממשלה. הסיבה לכך היא חששם של פליטים המשויכים למורדים מדארפור כי הצבא יאתר בתואנת הסיוע את ראשי הארגונים הללו, שמקצתם נמלטו לחבלי הארץ המרוחקים. הסיוע יכלול מבנים ניידים, ציוד וסיוע רפואי לרבות לטיפול בקורונה, מתקני טיהור מים, מזון ועוד.

העובדים הסודאנים הם "שגרירים" של ישראל

סוגיית העובדים הזרים מסודאן עלתה גם היא על הפרק בעקבות ההכרזה על ההסכמים הקרבים. ייתכן וימצא בשל כך פתרון להחזרת רבים מהם לארצם, או לאפשר הישארות חלקם בישראל, אבל יש לכך גם היבט אחר. בראיון לטל שניידר ב"גלובס" בחודש אוגוסט אומר הד"ר חיים קורן מהמרכז הבינתחומי בהרצליה ומי שהיה שגריר ישראל בדרום סודאן ובמצרים, כי דווקא מהגרי העבודה מסודאן שהגיעו לישראל הם בעצם מעין שגרירים חיוביים שלנו שם. לדבריו כ-12 אלף עובדים ששבו לסודאן מספרים לרוב דברים חיוביים על ישראל, לאחר כמה שנים טובות של עבודה בארץ ורווח כספי נאה. בסך הכול הגיעו לישראל כ-40 אלף סודאנים, שמדברים עברית ואנגלית, רבים מהם עבדו או עובדים בתעשיית המלונאות למשל ומעורים ברשתות החברתיות של סודאן. הם מהווים חלק משינוי השיח במדינה כלפי ישראל, אומר קורן.

חה"כ מאי גולן מהליכוד תהיה מהדוחפות להחזרת השוהים הבלתי חוקיים לארצם. בהודעה שפרסמה נאמר: הסכם הנורמליזציה עם סודאן טומן בחובו הזדמנות להחזרת המסתננים הבלתי חוקיים מסודאן אל ארץ המוצא שלהם. אני נמצאת בקשר ישיר עם רה״מ ולשכתו וממשיכה לעבוד לילות כימים כדי לפעול להחזרת אותם מסתננים כמה שיותר מהר ולהחזיר את השפיות והשקט לתושבים המקוריים של השכונות, וכמו כן לבסס בצורה מוחלטת את מדיניות ההגירה במדינת ישראל".

עוד כתבות

איציק רכלבסקי / צילום: איל יצהר

איציק רכלבסקי: "ההייטק חטף מכה בתקופות הקורונה, אבל התאושש ממנה לגמרי"

איציק רכלבסקי הוא נשיא קבוצת יעל, שעוסקת ביישום והטמעת חומרי תוכנה וחומרה ● "ניהול המשבר ברמת המדינה מאכזב. אי פיצוי עסקים באופן יעיל, פרויקטור שלא נותנים לו לעבוד ואנשים שלא מבינים בחומר ונותנים עצות רעות"

ד"ר סימונה בר חיים / צילום: אייל פישר

מפגש עם מדען מתוכנית החלל גרם לה לעזוב הכל ולהתחיל לטפל בנפגעי שבץ

לאחר שנפגשה עם מדען מתוכנית החלל הרוסית, החליטה ד"ר סימונה בר חיים לעזוב משרה בטוחה ולהתחיל ליישם את עקרונות תורת הכאוס בטיפול שיקומי ● היום היא מנהלת מעבדה ייחודית לשיקום נפגעי שבץ, ומובילה ניסוי מכריע בירדן. אם הוא ייכשל, "כל תחום השיקום יצטרך לחשב מסלול מחדש"

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

המשך הסערה ביינות ביתן: ביתן במכתב פיטורים לשלמה רודב

לגלובס נודע כי נחום ביתן הוציא מכתב להנהלת יינות ביתן במסגרתו הוא מפטר את רודב וחסם אותו מהגישה למחשבים בחברה

קידום / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מהי הדרך הטובה ביותר ליזום שיחת קידום?

מחקר משנת 2007 מצא כי אחת הסיבות שנשים מקבלות שכר נמוך יותר מגברים הוא בגלל שהצעת הפתיחה שלהן נמוכה משמעותית והן עוסקות פחות בקידום עצמי ● מדור ייעוץ

קניון איילון לאחר שפתיחתו במסגרת הפיילוט / צילום: כדיה לוי

עמיר פרץ: נמליץ לפתוח 40 קניונים מיום שני; יולי אדלשטיין: נתנגד

קבינט הקורונה צפוי לדון מחר בהרחבת הפיילוט לקניונים נוספים ● שר הכלכלה עמיר פרץ יציג מחר את ממצאי הביניים לגבי הפיילוט, שהוגדר כ"הצלחה" ● משרד הבריאות צפוי להמליץ שלא לפתח קניונים נוספים

רחוב קורצ’אק 5–7, קרית אונו / צילום: זיתוני הדמיות אדריכליות

"יש פה אנשים מבוגרים שכבר קשה להם לעלות ארבע קומות ברגל"

הדיירים ברחוב קורצ'אק 5-7 בקרית אונו בחרו קבלן שכבר בנה בכמה מקומות בעיר: "הלכנו לראות בעיניים את הדירות"

טל שניידר וטוויטר / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

טוויטר: יומן מסע של טל שניידר בתעלת ביוב עם השפעה

כבר 12 שנים שאני מצייצת בטוויטר והפכתי לאחת העיתונאיות הישראליות המוכפשות והשנואות ביותר ברשת הזו • אבל אם טוויטר היא מקום כה רעיל ומדכא, למה אני נשארת שם? • עיתונאית גלובס טל שניידר על יחסי האהבה-שנאה עם הרשת הכי אלימה

החיסון של חברת "ביונטק" ופייזר / צילום: אתר החברה

עניין של טיימינג: מה עומד מאחורי הדיווח שהפיל את מניית פייזר?

בדיווח של ה"וול סטריט ג'ורנל" נטען אמש כי תקלה בשרשרת האספקה של פייזר וביונטק תחתוך בחצי את מספר החיסונים שיסופקו השנה ● אלא שאז התברר כי מדובר בחדשות ישנות ● ההבהרה שהגיעה בהמשך כבר לא הועילה למניה או מנעה מכלי תקשורת ברחבי העולם לצטט את הדיווח

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / צילום: גלובס

שירביט, הסוף? מה חדש בפריצת הסייבר הגדולה והמיזם החדש של מייסד אפל

המנהלים שמשתמשים בחומרים משני תודעה כדי להצליח ● המורה שהפכה למנהלת מפעל טחינה מצליח ● ההתפתחויות בפריצת הסייבר הגדולה בחברת הביטוח שירביט ● לאן נעלמה הנערה שסחפה את העולם ועוד שני סיפורים בולטים מהסופ"ש

ג'רמי לוין, יו"ר BIO / צילום: Reuters, Nir Elias

חברת אוביד של ג'רמי לוין נכשלה בניסוי שלב 3 בתסמונת אנגלמן

החברה ממשיכה לפתח את המוצר להתוויות נוספות ● לוין: "אני עושה את זה לזכרו של דוד שלי, שהיה בעל מגבלה ונאלץ להישאר בדרום אפריקה כשברחנו ממנה"

ציפיות מרקיעות שחקים / איור: חן ליבמן

את תוכניות המגירה תשאירו בבית. 5 טעויות קלאסיות בכניסה לתפקיד

איך קורה שמנהל חדש, שהציפיות ממנו הרקיעו שחקים, מסומן תוך שלושה חודשים כבעיה? ● חמש טעויות קלאסיות שעושים מנהלים חדשים בלהט המוטיבציה להוביל, לעשות, להוכיח ולהצליח

חממות הגידול של קנטק / צילום: רפאל קדישזון

חווה, מפעל ושני בתי מרקחת: הכירו את ה"סופר-גרופ" של עולם הקנאביס

מייסדי גרין סמוק ועלה ירוק חושפים את הקנטק, שמיזגה לתוכה חברות קנאביס פעילות כדי לפעול לאורך כל השרשרת בענף: חווה, מפעל, בתי מרקחת, חברת הפצה בגרמניה וחברת ייעוץ רפואי ומועדון למטופלים ● עכשיו היא מתחילה גם לשווק את המוצרים של אורורה הקנדית באופן בלעדי בישראל

תלמידים בדרך לבית הספר בניירובי, קניה בחודש אוקטובר / צילום: Reuters, THOMAS MUKOYA

מדינות עניות עלולות להישאר בלי חיסון לקורונה וזה לא רק עניין מוסרי

המדינות העשירות כבר חתמו על חוזים לאספקת מיליארדי חיסונים מול חברות התרופות - עד 10 מנות לאדם - בעוד שהמדינות העניות נותרו מחוץ לתחרות וללא מזור לאזרחיהן ● לא מדובר רק בעניין מוסרי אלא גם פרקטי: הקורונה לא תיעלם ממערב כל עוד החצר האחורית שלו חולה

אלון מאסק / צילום: John Raoux, AP

האיש השני העשיר בעולם מתכוון לעבור דירה, ולהרוויח בשל כך הון

לפי דיווח של "CNBC", אלון מאסק מתכוון לעזוב את קליפורניה ולעבור לטקסס, שבה אין מסי הכנסה

הודעת הסחיטה של האקרים לשירביט בטלגרם / צילום: צילום מסך - טלגרם

צוות המשא ומתן של שירביט להאקרים: "אחי, תהיה מענטש"

ההאקרים פרסמו גל נוסף של מסמכים של לקוחות, בהם: מסמכים רפואיים, רישיונות נהיגה, תעודות זהות, צילומי המחאות ● בהודעתם האחרונה הבטיחו ההאקרים: "יש לנו עוד טרה בייטים של מידע" ● הבוקר פרסמה שירביט הודעה לפיה החליטה לא לשלם את דמי הכופר

נתניהו וכ"ץ בימים שלפני עידן הקורונה. היחסים הטובים יישמרו? / צילום: דוברות הכנסת

למרות היעדר התקציב והשיתוק הפוליטי: מודי'ס חושפים את הנימוקים לאשרור דירוג האשראי של ישראל

חברת דירוג האשראי פרסמה את הנימוקים והפרמטרים שהובילו אותה להשאיר ללא שינוי את דירוג האשראי הנוכחי של מדינת ישראל (A1) ● ומה בכל זאת השתנה לרעה

טוני שיי / צילום: Reuters, Richard Brian

מנכ"ל זאפוס לשעבר טוני שיי האמין בשירות לקוחות מוצלח וקבע רף גבוה למתחרות

היזם שמת בסוף השבוע שעבר בשריפה טיפח חברה לממכר נעליים באינטרנט, כתב רבי מכר והיה גורו לנושאי ניהול

ניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

התקווה לתמריצים והגעת החיסון לשוק דחפו את המדדים המובילים בוול סטריט לשיא כל הזמנים

הנאסד"ק, הדאו ג'ונס וה-S&P 500 עלו ב-0.9%-0.7 לשיא כל הזמנים ● תוספת המשרות בארה"ב בנובמבר הגיעה מתחת לתחזיות; שיעור האבטלה הגיע ל-6.7% ● התשואות על האג"ח האמריקאיות ל-10 שנים מטפסות ● בית הנבחרים בארה"ב הסיר את צמח הקנאביס מרשימת החומרים המסוכנים

עמנואל בן זקן, מנכ"ל חברת צ'קמרקס / צילום: ינאי רובג'ה

"בשבוע שבו נסגרו השמיים והעולם הפכנו ליוניקורן: עברנו מהיי למשבר"

עמנואל בן זקן, מנכ"ל צ'קמרקס על האקזיט ועסקת הענק שבוצעה בימי קורונה ועל האתגרים הניהוליים של התקופה הנוכחית

מנהטן. הבתים המבוקשים ביותר הם אלה שלא זקוקים לשיפוץ / צילום: Shutterstock

ניו יורק: מכירות בתים צמודי קרקע עולות בעקבות משבר הקורונה

הקונים מחפשים חלל נרחב ושקט, ובתים פרטיים נמכרים יותר טוב מדירות בבניינים ובבתים משותפים