גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ספקיות האינטרנט בארה"ב מחזירות את תקרות הגלישה שהן השעו לרגל המגפה

ככל שיותר ויותר אמריקאים נשענים על האינטרנט הביתי כדי לעבוד וכדי ללמוד, כך ספקיות האינטרנט גוזרות פרמייה על תקרת שימוש

שיחת עבודה בווידיאו / צילום: שאטרסטוק
שיחת עבודה בווידיאו / צילום: שאטרסטוק

מגפת הקורונה גרמה למיליוני אמריקאים להפוך את בתיהם למשרדים וכיתות לימוד. היא גם הביאה רבים לשנות את הרגליהם כדי לרסן את חשבונות האינטרנט שלהם.

שיה דאן, אנליסט שמעבד נתונים בחברת טארגט שעובד מביתו במינאפוליס מאז מרץ, אמר שהוא מעולם לא חשב בעבר על צריכת האינטרנט של משק הבית שלו. זה השתנה בתחילת יולי, כשהוא קיבל הודעה מספקית הפס הרחב שלו, קומקסט, לפיו הוא משתמש ביותר מדי נתונים וישלם קנס של 50 דולר אם ימשיך לחרוג מהתקרה שלו.

דאן אמר שהוא צופה כעת בשימוש שלו באינטרנט בקביעות כדי להימנע מתשלום קנס דומה על שימוש-יתר, בייחוד בסוף כל חודש. "גם בלי הורדה של משחקי אקס-בוקס שוויתרנו עליהם, אני עדיין מקבל מסרים שאני קרוב לתקרת השימוש", הוא אמר.

זמן הסטרימינג עלה בתקופת המגפה

הזמן שהצרכנים מקדישים לסטרימינג של טלוויזיה, משחקי וידאו ושימוש בזום או פלטפורמות דומות עלה משמעותית מתחילת המגפה, ומדובר על פעילויות שזוללות כמויות גדולות של נתונים.

הנוהל של הגבלת השימוש באינטרנט ללקוחות וגבייה מיוחדת ממשתמשים כבדים מקובל בספקיות אינטרנט רבות בארה"ב. ההכנסות מכך מקזזות חלקית את אובדן ההכנסות מלקוחות שנוטשים את שירותי הכבלים והלוויין לטובת אופציות אינטרנטיות. משתמשים שצורכים עוד נתונים מקבלים הצעות לשדרוג המנוי שלהם.

הגבלת הנתונים עוזרת גם לשמור על מחירי חבילות יציבים על ידי העברת העלויות הנוספות למשתמשים הכבדים, אמר מארק טרודו, מנכ"ל חברת הפס הרחב OpenVault, שלה יותר ממיליון מנויים בארה"ב. "כך דמי המנוי לא עולים לרוב המנויים כל שנה", הוא אמר.

כאשר המגפה אילצה את האמריקאים להסתגר בבתיהם במרץ, כמה ספקיות כמו קומסקסט ו-AT&T השעו זמנית את דמי שימוש-היתר לכמה לקוחות. אחר כך, ספקיות כמו קומקסט וקוס קומיוניקיישנס החזירו את הגבלות השימוש. מיליוני מנויי ה-DSL של AT&T - הטכנולוגיה של שיגור איתותי האינטרנט דרך קווי טלפון מנחושת - עומדת היום בפני מגבלות רבות, ואילו תקרות השימוש למנויי הסיבים האופטיים של החברה הוסרו עד תום השנה.

צ'רטר קומיוניקיישנס מנועה היום מהגבלת השימוש באינטרנט שלה לפי ההסכם עם ועדת התקשורת הפדרלית (FCC) כשהיא קנתה את כבלי טיים וורנר. צ'רטר ביקשה בקיץ מהוועדה לבטל מוקדם יותר את המגבלות, כדי להתחיל בגביית דמי שימוש יתר במאי 2021.

דרך להקל על הלחץ על הרשת

גארת קיילס, תושב ג'קסונוויל, פלוידה, עבר לאחרונה מקומקסט ל- AT&T, מפני שאין לה תקרת שימוש באזור שלו והיא הייתה האופציה הזולה ביותר. החבילה היקרה ביותר של AT&T למהירות פס של 1 גי'גהבייט מציעה שימוש ללא הגבלת נתונים. לפני המגפה, קיילס, בן 34, שעובד בפיתוח תוכנה ונסע לעיתים קרובות לעבודה, לא חשב מעולם על השימוש שלו באינטרנט בבית. במקום להעלות את השימוש בקומקסט תמורת עוד 30 דולר בחודש, הוא בחר ב- AT&T.

"אני לא חושב שאני משתמש האינטרנט הכבד ביותר", אמר קיילס.

בנוסף לעזרה לספקיות האינטרנט לייצר יותר הכנסות, הגבלות הנתונים הן גם דרך להקל על עומס ולחץ על רשת האינטרנט. תשתית האינטרנט החזיקה מעמד די טוב בתחילת המגפה, למרות הלחץ המשמעותי.

"חיינו בתרחיש הזה והכל היה בסדר ללא המגבלות על השימוש ברוחב הפס, מה שגורם לך לשאול למה הן נחוצות בכלל", אמר דייויד שופנס, פרופסור חבר במכללה למדעי המחשב באוניברסיטת נורתווסטרן.

הספקיות ייחסו את ביצועי האינטרנט החזקים לעבודה סביב השעון שנעשתה על הרשת, שהתאפשרה בזכות מיליארדי דולר בהשקעות נוספות. העלות הזו היא סיבה נוספת לכך שהספקיות דורשות מהמשתמשים הכבדים לשלם יותר.

בספטמבר, משקי הבית בארה"ב השתמשו בממוצע של 383.8 ג'יגהבייט של נתונים, לפי OpenVault. באוקטובר עד כה, השימוש עלה ל-413.3 ג'יגהבייט. בינואר לפני המגפה הוא היה 361 ג'יגהבייט.

קומקסט אמרה שגם עם השימוש בתקופת המגפה, 95% מלקוחותיה לא הגיעו לתקרת השימוש, שהיא העלתה לאחרונה ל-1.2 טרהבייט מ-1 טרהבייט. לכמה לקוחות של החברה, מחיר חבילת גלישה לא מוגבלת אפילו הוזל, מסרה דוברת של קומקסט.

גם קוקס העלתה את תקרת השימוש שלה ברבע ל-1.25 טרהביט בחודש, וויתרה על דמי שימוש היתר פעם הראשונה שהלקוח חורג מהתקרה הזו, מסר דובר שלה.

מנהל חטיבת הלקוחות בוורייזון, רונאן דאן, מסר שהלקוח הממוצע של תוכנית Fios שלה משתמש ביותר מ-500 ג'יגהביט בחודש בלי להעיק על תשתית הסיב ההאופטי שלה, ולכן החברה לא גובה דמי שימוש יתר.

לקוח ותיק של קוקס, דניאל וולץ מאוקלהומה, טייס מסחרי לא פעיל שפתח לאחרונה בית ספר לעסקים, אמר שבמגפה הוא שדרג לחבילת גלישה לא מוגבלת אחרי שנגע בתקרת השימוש שלו כמה פעמים, בעיקר בגלל הכיתות הווירטואליות שלו ומשחקים.

חשבון האינטרנט שלו עלה בכ-50 דולר בחודש לכ-161 דולר כתוצאה מהשדרוג, אך הוא כבר לא צריך לחשוש שהוא חורג מתקרת שימוש. גם איכות האינטרנט שלו השתפרה.

כשתקרת הגלישה של קומקסט הוחזרה ביולי, שיין ביילי, מפתח אינטרנט מג'קסונוויל, פלורידה, אמר שהוא ומשפחתו היו קרובים או חרגו מהתקרה כמה פעמים, לפני שהוא בחר לשדרג לחבילה לא מוגבלת תמורת עוד 30 דולר בחודש.

הוא ואשתו עובדים מהבית, והילדים לומדים מהבית וצופים בתוכניות בסטרימינג או משחקים במשחקים חינוכיים. הוא אומר שהתוספת של 30 דולר בחודש נתנה לו שקט נפשי. "זה זול יותר מהדלק שהייתי משלם על נסיעה לעבודה", לדבריו.

עוד כתבות

Andy Wong AP נשים מבוגרות ברחוב בבייגין

סין מציגה: כך נראים החיים ללא מזומנים בארנק (וזה לא כזה פשוט כמו שנדמה)

שורה של סרטונים שפורסמו בחודשים האחרונים ברשתות החברתיות המחישו את הקושי של אזרחים סינים מבוגרים להסתדר במציאות הדיגיטלית ● כעת הממשלה הסינית דורשת מחברות ועסקים לחזור ולתת שירות גם בערוצים הישנים - פנים אל פנים, ובמזומן

רוג'ר ג'פסן (משמאל). אייפא"ק סידרה לו קריירה פוליטית קצרה / צילום: AP

איך זה שסנאטור אחד מעז

הוא שילם מחיר כבד, והפסיד את מושבו ● את הלקח למדה על המערכת הפוליטית ● לזכרו של רוג'ר ג'פסן

רון יקותיאל. “אנחנו לא מחפשים להימכר, אבל אם תגיע ההצעה הנכונה - נשקול אותה”
צילומים: איל יצהר,

"זום ייצרה סוס מהיר יותר, אנחנו מנסים לייצר חללית"

לפני 14 שנה הקים רון יקותיאל עם כמה חברים את קלטורה, חברה שמפתחת פתרונות וידיאו לארגונים ● בראיון לגלובס הוא מדבר על המהפכה שרק החלה ("חשבתי שאנשים יהיו יותר גמישים"), על התוכניות האסטרטגיות של החברה ("כל האופציות על השולחן") וגם על חוויית היזמות

ערד ניר ונדב איל / צילום: איל יצהר

"זו תקופה איומה ונוראה עבור עיתונאים - זו לא פסגת קריירה"

רגע לפני המעבר הדרמטי ל"ידיעות אחרונות", פרשן החוץ של חדשות 13 נדב איל, הפך לאוטוריטה לענייני המגפה • עמיתו מחדשות 12 ערד ניר הואשם כמכחיש קורונה • השנה האחרונה מתחה לשניהם את השרירים - ולא בטוח שהזיקה להם

חיליק שריר / צילום: יוסי אלוני

"המלחמה הופכת ליותר ויותר קשה": מספר 2 בטלוויזיה הישראלית מוריד את המסכה

“אחד הדברים המטרידים זה שאנחנו מתקשים לתכנן קדימה", אומר חיליק שריר, סמנכ"ל התוכניות של קשת, בראיון לרגל שלוש שנים לפיצול ערוץ 2 ● על הפרק: הביקורת על חדשות 12 והקמת N12, המתחרים האמיתיים של קשת והדיונים הסוערים שליוו את ההחלטה ללכת על "הזמר במסכה"

אופירה אסייג / צילום: רונן אקרמן יח"צ

דעה: הכללים הבסיסיים נשכחו. ואז הגיעה אופירה אסייג

תקשורת המיינסטרים נכנעה ברובה לסטנדרטים עיתונאיים רופסים והתרגלה להנהן לראשים מדברים שמדקלמים דפי מסרים ● השפה הבוטה שלה אולי מטעה, אבל אסייג עובדת בשביל הצופים

חמי רודנר בהופעה במגדלי הים התיכון / צילום: אודי גורן

הכירו את ההופעות הכי טובות שאתם לא מוזמנים אליהן

כשקיסריה ושוני סגורים ואולמות הזאפה מעלים אבק, המופעים הכי לוהטים קורים בבתי הדיור המוגן ● בקפסולות, באוויר הפתוח או מהמרפסת - אמני ישראל מרקידים את בני הגיל השלישי, עם חוזים שיכולים להגיע גם ל־20 הופעות לסיבוב ● רמי קליינשטיין: "אני לא רגיל לקהל שמתיישב במקומות על השעון"

נועה בכר אהרוני / צילום: איל יצהר

"יש לי עוד דרך ברולדין, זה רק החנוכה החמישי שלי שם"

מנכ"לית רולדין נועה בכר אהרוני חושפת את מאחורי הקלעים של מערך הסופגניות הפופולרי של הרשת ● "מאחורי הסופגניות שלנו עומד מערך לוגיסטי וניהולי מאתגר ומרגש. אנחנו מתחילים לבנות את הקולקציה מיד בסיום החנוכה. השנה זה היה מורכב פי כמה"

"לתמיכה רגשית הקש 3" / איור: חן ליבמן

חברות מחפשות פתרונות יצירתיים למניעת שחיקה של עובדים בימי המגפה

מימי חופש בהפתעה ועד קבוצות תמיכה הדדית וסדנאות ניהול אמפתי למנהלים ● חברות אמריקאיות רבות כמו דל, HP, רשת הילטון ואחרות מחפשות פתרונות לתחושות הדכדוך והשחיקה שיצר עידן הקורונה

בניין רבע הקילומטר בבאר שבע / צילום: בר - אל

"שיכון רבע הקילומטר": המבנה האייקוני של באר שבע שהפך למרכז קליטה

הבניין הארוך בארץ היה חלק ממעבדה אדריכלית נרחבת בבאר שבע והיה אחד מהניסיונות המעניינים להתמודד עם האקלים של המדבר ● מדור אדריכלות

יותם דהאן. סיור פואטי-אקולוגי / צילום: אנטולי מיכאלו

מיודפת וכליל ועד "העיר האבודה": מכירים לעומק את הגליל המערבי

סדרת טיולים בגליל המערבי בהובלת מורי דרך מקומיים ● כל אחד מהם יביא פן אחר של האזור

10,800 עסקאות בדקה: בכמה גיהצו הישראלים בבלאק פריידי

מנתוני שב"א, שבדקה את הוצאות הישראלים בכרטיסי אשראי בין השעות 12-9, גוהצו 400 מיליון שקל - מדובר על ירידה של 10% לעומת השנה שעברה בצל מגבלות הקורונה ופתיחה של פיילוט מצומצם של 15 קניונים ותחת מגבלה של 10 לקוחות בחנות ● הדקה העמוסה ביותר הבוקר - 11:55

גניבת מטבעות דיגיטליים / איור: שאטרסטוק

סין לכדה 4.2 מיליארד דולר במטבעות קריפטו במאבק נגד הונאת פלוס-טוקן

לפי פסק דין של בית משפט סיני שנחשף השבוע, פלטפורמת מסחר הקריפטו המזויפת פיתתה יותר מ-2.6 מיליון משקיעים ● פלוס-טוקן גנבה מהם את מטבעות הקריפטו שהפקידו בידיה, בשווי שנאמד כיום ביותר מ-11 מיליארד דולר

חסידי סדיגורה. בינתיים האדמו"ר הצעיר שובה את הלבבות ומבסס את שליטתו / צילום: שוקי לרר - בחדרי חרדים

שוד כספות, אלימות ותלונות במשטרה: הקרע בחסידות סדיגורה הולך ומחריף

כך המצב בסדיגורה המשיך להתדרדר בחודשים האחרונים במהירות ובכל החזיתות ● מה קרה בלילה של 27 באוקטובר, ולמה נראה שזה היה הקש ששבר את גב המאבק בסדיגורה ● מעקב

"איך לקדם אג'נדה בארגון?" / איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מהי הדרך הטובה ביותר לקדם אג'נדה במקום העבודה?

באיזה סוג של מסרים כדאי להשתמש כדי למזער שימוש בכלים חד פעמיים במקום העבודה, במיוחד עכשיו, בתקופת הקורונה, כשהשימוש בהן עלה מאוד? ● מדור ייעוץ

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט חזרה לבלאק פריידיי: מודרנה זינקה ב-16%, הביטקוין מתחת ל-17 אלף ד'

נעילה חיובית באירופה לאחר שבצרפת פורסמו נתוני צמיחה מעודדים ● רווחי החברות התעשייתיות בסין זינקו ב-28.2% בחודש אוקטובר ● הערב יסתיים המסחר בניו יורק בשעה 20:00 (שעון ישראל) לאחר שאתמול לא התקיים מסחר

אתר שאיבת נפט באיראן / צילום: ראהיב הומוודני, רויטרס

נשיא איראן רוחאני: ישראל אחראית לחיסול מדען הגרעין

בהודעה שנמסרה מטעם חסן רוחאני, נמסר כי חיסולו של אחד ראשי תכנית הגרעין של איראן מראה את היאוש שאליו נקלעה ישראל ● שגריר איראן באו"ם פנה למזכ"ל הארגון ולמועצת הביטחון וטען כי יש בידי איראן סימנים לכך שישראל אחראית לחיסול

עסק משפחתי / צילומים: יונתן בלום, ארכיון משפחת שטראוס, שי יחזקאל, אמיר מאירי, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

משטראוס ועד ורטהיימר: איך מתמודדות המשפחות העשירות בישראל עם שאלת הירושה

במשפחת שטראוס ידעו שעפרה היא היורשת כבר כשהייתה בת שבע, במשפחת ורטהיימר מממשים את כל הנכסים ובמשפחת קרסו כבר הגיעו לביהמ"ש ● השלב שבו אימפריה משפחתית צריכה לעבור לבני הדור הבא מעסיק לא רק את הנוגעים בדבר, אלא גם מומחים וחוקרים

קניות באינטרנט / תמונה: שאטרסטוק

הישראלים הסתערו על מבצעי בלאק פריידי ורכשו בהיקף 67 מיליון שקל

לפי נתוני כאל, במהלך 24 השעות של המבצעים אתמול חל זינוק של 20% בהיקף הרכישות לעומת שנה שעברה ● מתחילת החודש התבצעו רכישות במעל מיליארד שקל באונליין

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

מה בעצם הייתה הבעיה של הממשלה לפתוח את המוזיאונים מההתחלה?

ברור שמדובר בהחלטה על רקע לא בריאותי. במוסדות התרבות עדיין מקפידים על שקט. וה"ששש" הוא זה שמפריע להם