גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לשכת עורכי הדין מקדמת רפורמה: בחינת הסמכה לפני ההתמחות

הלשכה תציע בוועדה לבחינת הליך ההסמכה שתתכנס לראשונה בשבוע הבא, כי הבחינות ייערכו בתום התואר וכתנאי להתחלת ההתמחות ● זאת, בניגוד למצב כיום שהן נערכות בתום שנה וחצי של התמחות

אבי חימי/  צילום: יונתן בלום
אבי חימי/ צילום: יונתן בלום

לשכת עורכי הדין פועלת לקדם רפורמה דרמטית בלימודי המשפטים ובהליך ההסמכה של עורכי דין בישראל. הלשכה צפויה להציע את הרפורמה בדיוני הוועדה המייעצת לבחינת ההליך ההסמכה למקצוע עריכת הדין. שר המשפטים אבי ניסנקורן הודיע על מינוי מחודש של הוועדה, שתתכנס לראשונה ביום ראשון. הוועדה אמורה להגיש את מסקנותיה בתוך ארבעה חודשים.

השינוי הראשון ששוקלת הלשכה לקדם הוא קיום בחינת "סינון" של לשכת עוה"ד בסיום השנה הראשונה ללימודי המשפטים. מי שייכשל בבחינה לא יוכל להמשיך במסלול הלימודים ולא יתאפשר לו לגשת לבחינות ההסמכה של הלשכה.

צעד נוסף שמעוניינת לקדם הלשכה, ונחשף ב"גלובס" לראשונה, נוגע למועד בחינות ההסמכה. בניגוד למצב כיום שבחינות הלשכה נערכות לאחר שנה וחצי של התמחות, הלשכה מציעה כי בחינות ההסמכה יתקיימו מיד לאחר סיום הלימודים וקבלת הזכאות לתואר האקדמי. זאת, כאשר ציון עובר בבחינה יהווה תנאי להתחלת ההתמחות.

בכך, לדעת הלשכה, ינופו מהמסלול בשלב מוקדם סטודנטים שאינם עומדים ברמה הנדרשת לשמש כעורכי דין, והם לא "יגלו" זאת לאחר מסלול של לפחות שלוש וחצי שנות לימוד באקדמיה ועוד שנה וחצי נוספת של התמחות.

ראש הלשכה אבי חימי וראשת מחוז מרכז בלשכה, עו"ד רומי קנבל, החברים בוועדה המייעצת, סבורים גם כי העובדה שמתמחים רבים לוקחים חופש מהעבודה כדי להתכונן במשך מספר חודשים לבחינות הלשכה מוכיחה כי ההתמחות לא מסייעת כלל למעבר הבחינה. בנוסף לדבריהם, ההליך הקיים גורם עוגמת נפש לסטונדטים למשפטים במכללות. זאת, מאחר שקיים פער משמעותי בין רמת המבחנים במכללות לבין בחינות הלשכה. חימי וקנבל מתכוונים לקבל אישור לרפורמה המוצעת במליאת המועצה הארצית של הלשכה.

ועדה בראשות דוד חשין

בראשות המייעצת לבחינת ההליך ההסמכה למקצוע עריכת הדין יעמוד נשיא בית המשפט המחוזי בדימוס דוד חשין. על הקמת הוועדה הכריז שר המשפטים לשעבר אמיר אוחנה עוד בדצמבר 2019, אך היא לא התכנסה בשל פיזור הכנסת ומערכת הבחירות. לפני כחודש פנה ראש הלשכה חימי לשר ניסנקורן וביקש ממנו להתניע מחדש את פעילות הוועדה, וניסנקורן נענה לפנייה.

נוסף על השופט חשין ועוה"ד חימי וקנבל, חברים בוועדה גם: פרופ' מיגל דויטש מאוניברסיטת ת"א; הדיקן היוצא של הפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו, פרופ' יובל אלבשן; נשיא המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, פרופ' אביעד הכהן; יו"ר התאחדות הסטודנטים שלומי יחיאב; ונציגת משרד המשפטים עו"ד מורן שניידר.

משרד המשפטים טרם גיבש עמדה בנושא, ועמדתו תתגבש תוך כדי עבודת הוועדה ולאחר שמיעת עמדות הצדדים. שר המשפטים ניסנקורן מסר כי "לאור העלייה בשיעור בעלי השכלה משפטית שלא עוברים את בחינות ההסמכה של הלשכה, ולנוכח הטענות באשר למבנה בחינה ומרכיביה, תבחן הוועדה שינויים אפשריים בהליך ההסמכה... עלינו לוודא שלא נוצרת עוגמת נפש מיותרת בקרב מי ששקדו, למדו והתמחו בציפייה ארוכה לתואר עו"ד".

פיצול לשתי בחינות לשכה 

לגלובס" נודע כי חברים נוספים בוועדה תומכים בשינויים משמעותיים בהליך ההסמכה למקצוע. כך, לדוגמה, התבטא פרופ' אלבשן מספר פעמים בזכות מתווה וולונטרי לפיצול בחינת ההסמכה של הלשכה לשתי בחינות. מבחן אחד שניתן לעשותו לאחר שנת לימודים מלאה, והשני עם סיום הלימודים ולפני ההתמחות. בין שני המבחנים תהייה תקופת מינימום של 30 חודשים.

לדבריו, מי שיעשה את הבחינה במועד הראשון האפשרי יוכל לגשת למבחן השני מיד בסיום הלימודים, ולאחריו להתחיל בהתמחות; ואילו מי שידחה את המבחן הראשון לשלב מאוחר יותר בלימודיו יעכב בכך את אפשרותו לגשת למבחן הסופי. "כך, סטודנט יקבל חיווי על מצבו כבר בראשית דרכו ויחליט מתוך ידיעה ובחירה אם להמשיך בעריכת דין או לעבור למסלול משפטנים ולא יאבד כסף וזמן לשווא", טוען אלבשן.

"פיצול המבחן לשניים יסייע לאוכלוסיות המוחלשות שהיום מתקשות לפנות שלושה חודשים וללמוד כמות עצומה של חומר לבחינה כי יש להם ילדים ועבודה וחובות-חיים. הם לא בני 25 שההורים תומכים בהם".

כמו כן, אלבשן תומך בהליך ניתוק הבחינות מההתמחות. לעמדתו, אין בין השניים שום קשר. בעבר אמר אלבשן כי "אני התמחיתי לפני 25 שנים בבית המשפט העליון, וכבר אז לא היה קשר בין הדברים. זו פשוט שיטה נלוזה של עורכי הדין לגייס כוח אדם זול בלי זכויות עובדים מינימליות".

חשיבה משפטית ומהות במקום שינון

חבר הוועדה פרופ' דויטש אומר ל"גלובס" כי נדרשת שינוי משמעותי בכל הליך בחינות ההסמכה. פרופ' דויטש מסייג את דבריו ומציין כי מדובר במחשבות ראשוניות שלו. זאת, לאור העובדה כי הוועדה טרם התכנסה לדון על הנושא. "ברור שצריך להיות שינוי משמעותי מאוד בכל התהליך", הוא אומר. "בוודאי חיוני לעבור לפסים של בחינות שעוסקות במהות הרבה יותר ממה שיש היום. במצב כיום מדובר בבחינות שינון, שמחטיאות את המטרה. לא מתקבל על הדעת שעיקר הכישורים של עורכי הדין ייבחנו ביכולות זיכרון של סעיפי חקיקה איזטוריים. הבחינה צריכה לעסוק בעיקר בחשיבה משפטית ובמהות, אך לפני השינוי המסיבי צריך קודם כל להחליט מהי המהות".

בשנים האחרונות צפה ועלתה סוגיית המתמחים במשפטים, זאת מאחר שאחוז הנכשלים עומד בבחינות ההסמכה על כ-60% ואף למעלה מכך. בעקבות כך, ניהלו המתמחים קמפיין נגד ראש הלשכה הקודם אפי נוה, שלטענתם פעל כדי להקשות על כניסת שחקנים חדשים למגרש כדי לשמר את הכוח בידי הגילדה. בעקבות הקמפיין, החליטה שרת המשפטים דאז, איילת שקד, על מספר הקלות וכן הודיעה כי תשקול רפורמה בהליך ההסמכה. 

מרות קוליאן, פעילה במחאת המתמחים נמסר: "החייאת הוועדה באיחור ניכר מהווה לעג לרש. עבודת הוועדה הייתה אמורה להסתיים באפריל 2020 ושוב אנו שומעים כי היא "ממונה מחדש", רק כעת.

"בבחינות האחרונות אנשים נקטלו, חמש שנים מחיי רבים ירדו לטמיון. אנו מבקשים מהוועדה הבוחנת "תנו לנו בחינה קשה" אבל שהשאלות בה לפחות יהיו נכונות. כי אם השאלות לא נכונות, איך אדע מה התשובה הנכונה. גמרנו לשתוק לנוכח העוולות, נמשיך במאבק האגרסיבי ונגביר הילוך עד שהשר ניסנקורן ישמע אותנו אולם, עד כה, השר ניסנקורן מציג : "שר לעשירים בלבד" ומצדד בגילדה של 70,000 עו''ד באופן עיוור ומתעלם, באופן בלתי חברתי בעליל, מרמיסת אלפים, ובפרט, בתקופה מאתגרת זו. כנראה שבעיני ניסנקורן ערכים אינם חשובים, אלא חישובים, וד"ל".

עוד כתבות

יותם דהאן. סיור פואטי-אקולוגי / צילום: אנטולי מיכאלו

מיודפת וכליל ועד "העיר האבודה": מכירים לעומק את הגליל המערבי

סדרת טיולים בגליל המערבי בהובלת מורי דרך מקומיים ● כל אחד מהם יביא פן אחר של האזור

רחוב הרצל 64 ברמת גן / צילום: צח בן בסת

200 מטר מתחנת הרכבת הקלה: דירת 2.5 חד' בר"ג ב-1.68 מיליון שקל

מדובר בדירה בקומה שלישית, ללא מעלית וחניה ● הדירה פורסמה תחילה במחיר של 1.73 מיליון שקל

החיסון של חברת "ביונטק" ופייזר / צילום: אתר החברה

דיווח: בריטניה צפוייה לאשר את החיסון של פייזר בשבוע הבא

כך דווח ב"פייננשל טיימס" ● לפי העיתון, החיסונים הראשונים צפויים להתחיל להתבצע כבר ב-7 בדצמבר

חיליק שריר / צילום: יוסי אלוני

"המלחמה הופכת ליותר ויותר קשה": מספר 2 בטלוויזיה הישראלית מוריד את המסכה

“אחד הדברים המטרידים זה שאנחנו מתקשים לתכנן קדימה", אומר חיליק שריר, סמנכ"ל התוכניות של קשת, בראיון לרגל שלוש שנים לפיצול ערוץ 2 ● על הפרק: הביקורת על חדשות 12 והקמת N12, המתחרים האמיתיים של קשת והדיונים הסוערים שליוו את ההחלטה ללכת על "הזמר במסכה"

שר השיכון יעקב ליצמן / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

מתנה מליצמן והסיפור שמאחורי שיאי המשכנתאות השנה. כותרות הנדל"ן

איך זה שדווקא השנה הציבור נטל יותר משכנתאות מאי פעם ● האם רוכשי דירות בפריפריה עומדים לקבל משר השיכון "מתנה" של 100 אלף שקל ● המחקר שמבקש ללמד מדוע הפקקים לא נעלמו ● ולידיעת מירי רגב (שמתלבטת האם להתנגד למטרו) -עד כה תכנון הפרויקט עלה חצי מיליארד שקל

"לתמיכה רגשית הקש 3" / איור: חן ליבמן

חברות מחפשות פתרונות יצירתיים למניעת שחיקה של עובדים בימי המגפה

מימי חופש בהפתעה ועד קבוצות תמיכה הדדית וסדנאות ניהול אמפתי למנהלים ● חברות אמריקאיות רבות כמו דל, HP, רשת הילטון ואחרות מחפשות פתרונות לתחושות הדכדוך והשחיקה שיצר עידן הקורונה

מימין: פקק בכניסה למרכז לחלוקת מזון בפנסילבניה, חלוקת מזון בדרייב אין בפנסילבניה צילום Marcio Jose

מי באמת נהנה מהדפסת הכסף הגדולה בהיסטוריה? (רמז, לא אנחנו)

משבר הקורונה רק החריף את התופעה שבה בנקים מרכזיים בעולם בכלל, ובארה"ב בפרט, מזרימים כסף לשווקים ● את המחיר האמיתי של הר החובות שנצבר משלמים העובדים, שהמוצרים הזולים מסין לא מכסים על התייקרות החיים שלהם ● ההרס החברתי והמוסרי שגורם ייצור הכסף, כתבה שנייה בסדרה

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

הרחבת העדפת תוצרת כחול לבן: מוותרים על מכרזי משרד הבריאות, והאוצר מסיר את התנגדותו

בימים האחרונים גובשה טיוטת הצעת מחליטים חדשה בנוגע להרחבת העדפת רכש כחול לבן, אשר מוסכמת על האוצר, משרד רה"מ, נשיאות המגזר העסקי וההסתדרות  ● הנושא המרכזי שירד מהשולחן הנו המנגנון שנועד להעמיק את העדפת תוצרת הארץ

מודליאני 10 תל אביב. הדמיה / צילום: יח"צ

"צריך להבין שזה בסדר שמישהו אחד יקבל טיפה יותר בשביל האינטרס של כולם"

הדיירים ברחוב מודליאני 10 בתל אביב התפנו לאחרונה מהבניין לקראת הריסתו ובניית בניין חדש ● "פרויקטים כאלה, לא צריכים לקחת יותר מארבע שנים – שנתיים אישורים ועוד שנתיים בנייה"

שלמה קרמר / צילום: איל יצהר

שלמה קרמר כבר ראה חברה אחת או שתיים וגם הפעם הוא בטוח שיש לו סוס מנצח

חברת הסייבר של קרמר קייטו נטוורקס הפכה בשבוע שעבר ליוניקורן: "זיהינו קודם את מה שהחברות הגדולות מנסות להיכנס אליו בחצי השנה האחרונה" ● בראיון הוא מסביר למה הקים את המטה בארץ, איך הוא יודע באיזה סטארט־אפ להשקיע ומה צריך להשתנות כדי שכולם יוכלו להשתלב בענף

קניות באינטרנט / תמונה: שאטרסטוק

הישראלים הסתערו על מבצעי בלאק פריידי ורכשו בהיקף 67 מיליון שקל

לפי נתוני כאל, במהלך 24 השעות של המבצעים אתמול חל זינוק של 20% בהיקף הרכישות לעומת שנה שעברה ● מתחילת החודש התבצעו רכישות במעל מיליארד שקל באונליין

בניין נטוש בחיפה / צילום: ויטלי דותן לובוב

"הזנחה גוררת הזנחה": אתר אינטרנט חדש ימפה את המבנים הנטושים בארץ

במדינת ישראל יש 170 אלף דירות עזובות - ואלה רק הרשומות • ויטלי דובוב דותן הקים אתר ליצירת מאגר מידע על המבנים הנטושים: "בניין זה לא מוצר כלכלי פרטי. מרגע שהוא עומד במרחב הציבורי הוא משפיע על סביבתו"

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / צילום: גלובס

הקומבינה של המגפה והונאת הפונזי הגדולה: הסיפורים הבולטים הסופ"ש

נתניהו מנסה לפצל את הרשימה המשותפת ● כך יצרה הקורונה הבדלי מעמדות במשק הישראלי ● איך מתמודדות המשפחות העשירות בישראל עם שאלת הירושה ● סין לכדה 4.2 מיליארד דולר במטבעות קריפטו במאבק נגד הונאת פונזי ועוד שלושה סיפורים בולטים מהסופ"ש

גניבת מטבעות דיגיטליים / איור: שאטרסטוק

סין לכדה 4.2 מיליארד דולר במטבעות קריפטו במאבק נגד הונאת פלוס-טוקן

לפי פסק דין של בית משפט סיני שנחשף השבוע, פלטפורמת מסחר הקריפטו המזויפת פיתתה יותר מ-2.6 מיליון משקיעים ● פלוס-טוקן גנבה מהם את מטבעות הקריפטו שהפקידו בידיה, בשווי שנאמד כיום ביותר מ-11 מיליארד דולר

מיכל ברנס / צילום: איל יצהר

"האוכל שלנו משקף את האדמה, ההרים, הצמחים, העצים והמערות. את כל זה להכניס למשלוח?!"

מיכל ויעקב ממסעדת מג’דה היפהפייה שבכפר עין ראפא, משלבים מטבח ערבי מסורתי כפרי, מטבח איטלקי ובישול אישי ● "איך אני אמורה להכניס את כל הסיפור הזה לתוך משלוח?" ● שיחה עם יהודייה שגרה בכפר ערבי

נועה בכר אהרוני / צילום: איל יצהר

"יש לי עוד דרך ברולדין, זה רק החנוכה החמישי שלי שם"

מנכ"לית רולדין נועה בכר אהרוני חושפת את מאחורי הקלעים של מערך הסופגניות הפופולרי של הרשת ● "מאחורי הסופגניות שלנו עומד מערך לוגיסטי וניהולי מאתגר ומרגש. אנחנו מתחילים לבנות את הקולקציה מיד בסיום החנוכה. השנה זה היה מורכב פי כמה"

בדיקות קורונה בכניסה לאילת / צילום: שלומי יוסף

10 עובדים אותרו חיובים לקורונה במלון ישרוטל בים המלח

העובדים התגלו במסגרת דיגום שנעשה בהתאם לתוכנית האי הירוק ● שרת התיירות אורית פרקש הכהן: "איתור מספר עובדי מלון מאומתים מראה שהמנגנון של מתווה איי תיירות ירוקים עובד"

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

ועדת הבדיקה לרכש הצוללות טרם התחילה וחברת צוות אחת הוחלפה

חברת הצוות יעל גריל לא תשב בוועדת הבדיקה, שכן היא שימשה בתפקידים רשמיים במשרד הביטחון בתקופת רכש הצוללות כפי שחשף העיתונאי אראל סג"ל ● את גריל תחליף ישראלה פרידמן, אשר כיהנה בתפקידים שונים במנהל הרכש במשרד הביטחון

עפר ברטל. מועמד מחוץ לקופסה צילום שלומי יוסף

גם אם ימונה פרקליט מדינה מחוץ למערכת, אף מבצר לא ייפול

ועדת האיתור לבחירת פרקליט המדינה מתכנסת כדי לראיין את 11 המועמדים לתפקיד החשוב • שלמה למברגר ועמית איסמן נראים כמועמדים המתאימים ביותר אבל אם הפוליטיקאים ימנעו את בחירתם, דווקא מועמד בעל תפיסה סנגוריאלית כעפר ברטל, יכול להתאים

10,800 עסקאות בדקה: בכמה גיהצו הישראלים בבלאק פריידי

מנתוני שב"א, שבדקה את הוצאות הישראלים בכרטיסי אשראי בין השעות 12-9, גוהצו 400 מיליון שקל - מדובר על ירידה של 10% לעומת השנה שעברה בצל מגבלות הקורונה ופתיחה של פיילוט מצומצם של 15 קניונים ותחת מגבלה של 10 לקוחות בחנות ● הדקה העמוסה ביותר הבוקר - 11:55