גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא רק ביידן וטראמפ: מי עוד מועמדים לנשיאות ארה"ב

המערכת הפוליטית האמריקאית היא דו-מפלגתית הנשלטת על ידי המפלגה הדמוקרטית והמפלגה הרפובליקאית ● אך הן לא לבד. מלבדן יש עוד מפלגות רבות ● חלקן מעמידות לבחירה גם מועמדים לנשיאות ארצות הברית

ג'ו יורגנסן / צילום: Alicia Devine, רויטרס
ג'ו יורגנסן / צילום: Alicia Devine, רויטרס

הפוליטיקה האמריקאית של המאה האחרונה נעה כמטוטלת בין שתי מפלגות - הדמוקרטית והרפובליקאית - כאשר השלטון מחליף ידיים מדי כמה שנים ומשברים. המערכת הפוליטית בארה"ב היא אמנם דו-מפלגתית אך אין זה אומר שאין עוד מפלגות במדינה.

למעשה יש עוד עשרות מפלגות עם חברים ומוסדות בעלי גוונים שונים ומשונים. בין היתר אפשר למצוא בה מפלגות גזעניות כמו "מפלגת החופש האמריקאית" (American Freedom Party), שנוסדה ב-2010, והאידאולוגיה שלה יונקת מאותן מקורות של תנועות "העליונות הלבנה" למיניהן; כן, ניתן למצוא בה גם מפלגה שמתנגדת משקאות אלכוהוליים (Prohibition Party), שנוסדה אי שם ב-1869 ונחשבת למפלגה השלישית הוותיקה בארה"ב. אמריקאים שמזדהים עם רעיונות השמאל אך חשים כי המפלגה הדמוקרטית היא חיוורת מדי בשבילם, יכולים להצביע או לכל הפחות להזדהות עם "מפלגת המשפחות העובדות", שתומכת בעמדות פרוגרסיביות. בבחירות של 2016 היא השיגה למעלה מ-140 אלף קולות ברחבי המדינה.

בנוסף להן יש עוד כמה מפלגות מרקסיסטיות (כולל מפלגה לניניסטית-מרקסיסטית), מפלגות טרוצקיסטיות (הפלג במרקסיזם שדוגל במשנת טרוצקי האנטי-סטאליניסט), מספר מפלגות פועלים, כמה מפלגות סוציאליסטיות, מפלגות "מרכז", מפלגה פמיניסטית ("שוויון לנשים") ומפלגה סוציאליסטית-פמיניסטית (מפלגת "החופש והסוציאליזם"). עוד ניתן למצוא גם מפלגה שהמצע שלו הוא קידום האדם באמצעות הטכנולוגיה בשם "טרנסיומניסט", מפלגת הפיראטים מהסוג שהפך בעשורים האחרונים לפופולרי במדינות מערביות ברחבי העולם, מפלגות למען ליגליזציה של מריחואנה ועוד.

נוסף לכל אלה, נרשמו בארה"ב 1,224 איש ואישה ומשיח אחד כמועמדים לנשיאות ארה"ב. אחד מהם, מפורסם למדי, הוא הראפר קנייה ווסט, שיש הטוענים בסביבתו הקרובה כי דעתו נטרפה עליו באחרונה. מיותר לציין כי הסיכויים של המתמודדים והמתמודדות להגיע לחדר הסגלגל או בכלל לבית הלבן (או אפילו רק למדשאותיו) שלא במסגרת סיורי תיירים, הם לא קלושים ואפילו לא אפסיים, אלא אי-שם רחוק מאוד מתחת לאפס.

קניה ווסט. מועמד לנשיאות מטעם עצמו / צילום: JEFF CHRISTENSEN, Associated Press

מעל כל אלה נישאות שתי מפלגות גדולות יותר, אם כי עדיין זעירות במונחים אמריקאים: המפלגה הירוקה והמפלגה הליברטריאנית עם 1.5 ו- 4.5 מיליון מצביעים בבחירות 2016 בהתאמה.

כמו האחיות הגדולות שלהן, המפלגה הדמוקרטית והמפלגה הרפובליקאית, גם הירוקים והליברטריאנים מעמידים לבחירה מועמדים לנשיאות ולתפקיד סגן הנשיא.

המפלגה הירוקה: גבר ואישה לראשות המדינה

בשנת 1984 התכנסו פעילים ירוקים במינסוטה לוועידה ראשונה שבה אושרו "10 ערכי המפתח" שהיוו בסיס ל"מפלגה הירוקה של ארצות הברית". בשנת 1990, אלסקה הפכה למדינה הראשונה שבה חברי המפלגה הירוקה הועמדו לבחירה במסגרת הבחירות הארציות. איחוד של כמה קבוצות ירוקות נוספות קיבל הכרה רשמית כמפלגה פוליטית לאומית בוועדת הבחירות הפדרלית בשנת 2001.

האווי הוקינס הוא מועמד המפלגה הירוקה לנשיאות לשנת 2020. הוא מונה רשמית למועמד בוועידת מפלגת הירוקים ב-11 ביולי. שותפתו למרוץ היא פעילת איגודי העובדים ניקול ווקר.

האווי הוקינס, המפלגה הירוקה / צילום: Mike Groll, Associated Press

הוקינס נתמך גם על ידי המפלגה הסוציאליסטית האמריקאית, "סולידריטי" ומפלגת "מריחואנה חוקית עכשיו". הוא הבטיח לעצמו תמיכה של 381 צירים ב-20 בספטמבר, ויש לו גישה ל-133 אלקטורים בבחירות הכלליות.

המצע העיקרי של הקמפיין של הוקינס הוא הצעתו ל"ניו דיל ירוק אקו-חברתי", שכולל תוכנית סביבתית וחברתית. כך מתוארת התוכנית האתר הקמפיין של התנועה: "חוק הזכויות הכלכליות של הנשיא פרנקלין ד. רוזוולט מ-1944 קורא לקונגרס לפתח תוכניות להבטחת זכויות אדם כלכליות לכולם. תוכנית השיקום הכלכלי הירוק לא רק תבנה מערכת אנרגיה ירוקה ב-100% עד שנת 2030, אלא גם תתאים את כל מגזרי הכלכלה לקיימות סביבתית, מחקלאות וייצור עד דיור ותחבורה".

הוקינס לא זר לפוליטיקה. הוא היה מועמד הירוקים למושל מדינת ניו יורק בשנים 2010, 2014 ו-2018.

הוא נולד בסן פרנסיסקו, קליפורניה, ב-1952. הוא למד במכללת דרטמות אך לא קיבל תואר. אחרי גיוסו לצבא הוא הצטרף לנחתים ב-1972, אך לא הוצב לשירות פעיל. במקביל, כרבים מבני דורו הוא השתתף וארגן מחאות נגד מלחמת וייטנאם.

בשני העשורים הבאים הוא עבד בבנייה בניו אינגלנד. בשנות ה-90 הוא פיתח קואופרטיבים עבור חברת CommonWorks. הוא הפך לפעיל במפלגת הירוקים כבר בכנס הארצי הראשון שלה בשנת 1984. הוא גם נמנה עם מייסדי הארגון האנטי-גרעיני Clamshell Alliance ב-1976 והצטרף למחאתם של לוחמים אמריקאים ששירתו בווייטנאם נגד המלחמה.

את עיקרי הקמפיין שלו הוא תימצת ביוני השנה באומרו, כי "אנחנו לא יכולים להמשיך עם טראמפ, הגזען חסר האונים, או עם ביידן, הנץ הניאו-ליברלי, כדי להילחם על הצרכים של מעמד העובדים. אנחנו זקוקים לקול פוליטי משלנו! לכוח עצמאי שלנו! אנחנו זקוקים לניו דיל אקו-חברתי ירוק".

לצד הוקינס עומדת אנג'לה ניקול ווקר שמונתה לסגניתו במרוץ לנשיאות ארה"ב מטעם מפלגת הירוקים ב-5 במאי 2020. היא כבר הייתה מועמדת לסגנית הנשיא ב-2016, יחד עם מי שקדם להוקינס בתפקיד, אמידיו סולטיסיק. השניים משכו אז כ-1.5 מיליון מצביעים ברחבי ארה"ב.

המפלגה הליברטריאנית: אישה וגבר לראשות המדינה

המפלגה הליברטריאנית האמריקאית הוקמה בשנת 1971 בקולורדו ספרינגס בקולורדו. הקבוצה קיימה את הכינוס הלאומי הראשון שלה בשנת 1972. מאז הקמתה, המפלגה הליברטריאנית תמכה והציבה מועמדים ליברטריאניים במרוצים ברחבי ארצות הברית. על פי אתר המפלגה, הליברטריאנים החזיקו 232 משרות פוליטיות ברחבי ארה"ב החל מה-18 באוגוסט 2020.

המפלגה מתנגדת בתוקף לכל "התערבות ממשלתית בהחלטות האישיות, המשפחתיות והעסקיות של אזרחי ארצות הברית". כפי שנכתב באתר שלהם, "בעיקרו של דבר, אנו מאמינים שכל האמריקאים צריכים להיות חופשיים לחיות את חייהם ולנהל את האינטרסים שלהם כפי שהם רואים לנכון כל עוד הם לא מזיקים לאחר".

ג'ו יורגנסן היא מועמדת המפלגה הליברטריאנית לנשיאות 2020. היא מונתה בוועידה הלאומית של המפלגה ב-23 במאי, ובכך הפכה לאשה הראשונה שמנהיגה את המפלגה בהתמודדות לנשיאות ארה"ב. הסגן שלה הוא היזם והפודקאסטר, ג'רמי "ספייק" כהן. היא קיבלה גישה לקלפיות בכל 50 מדינות ארה"ב ומחוז קולומביה ב-15 בספטמבר. המועמד לסגן הנשיא מטעם הליברטריאנים הוא ספייק כהן שנבחר לתפקיד יום למחרת ב-24 במאי.

לדברי יורגנסן, המצע שהיא ומפלגתה מציגות הוא חלופה למדיניות הדמוקרטית והרפובליקאית שיוצרת, לדבריה, גירעונות בהיקף של טריליוני דולר ולבסוף גם מובילה למעורבות במלחמות יקרות וקטלניות ברחבי העולם. "היו אלה תוכניות של ממשלה גדולה שיצרו את הבעיות הללו. כדי לפתור אותן אנחנו צריכים להקטין את הממשל מאוד", נכתב באתר הקמפיין שלה.

יורגנסן היא מרצה בכירה לפסיכולוגיה באוניברסיטת קלימסון. היא בעלת תואר ד"ר בפסיכולוגיה תעשייתית/ארגונית מאוניברסיטה זו, שהיא קיבלה בשנת 2002. התואר הראשון שלה בפסיכולוגיה הוא מאוניברסיטת ביילור ב-1979 והתואר השני הוא מהאוניברסיטה הדרום-מתודיסטית ב-1980.

מחוץ לאקדמיה, הניסיון המקצועי שלה כולל עבודה כנציגת שיווק של IBM ופתיחת חברה משלה למכירת תוכנה וטכנולוגיית מחשבים.

עם בחירתה למועמדת המפלגה לנשיאות לפני כחצי שנה אמרה יורגנסון כי היא "שמחה שלבוחרים תהיה סוף סוף בחירה אמיתית". לדבריה בחירה בטראמפ או בביידן היא עדיין בחירה "בין ממשל גדול וממשל עוד יותר גדול".

עוד כתבות

מהגר עולה על שובר גלים בנסיון לעבור את הגבול ממרוקו לספרד / צילום: Reuters

מרוקו עושה לספרד "דווקא": אפשרה לאלפי אפריקאים לחצות את הגבול בשחייה

עימות בין מרוקו לספרד: אלפי מהגרים נכנסו בשחייה למובלעת הספרדית סאוטה, בניסיון לקבל מקלט באיחוד האירופי

דן עדיקא - מנכ"ל הסטארט אפ הישראלי ווקמי WalkMe / צילום: חברת WalkMe

עוד חד קרן ישראלי בדרך לנאסד"ק: walkme הגישה תשקיף

בשלב זה לא ידוע השווי אליו שואפת החברה, אך ב-2019 בסבב הגיוס האחרון שוויה היה כ-1.9 מיליארד דולר ● מאז הקמתה ב-2011 היא גייסה 308 מיליון דולר

שוטרים נפרסים בעקבות התפרעויות ברחבי הארץ / צילום: דוברות המשטרה

בית המשפט ביטל את התנאים המגבילים שהוטלו על יהודים שהגיעו לרמלה

השלושה עוכבו לאחר שנחשדו בקשירת קשר לביצוע פשע ובהתקהלות אסורה, כאשר הגיעו לרמלה, לטענתם כדי לחזק משפחה פלונית בעיר ● התובע המשטרתי הודה כי הם נעצרו רק משום שהם אינם תושבי רמלה ● עו"ד אריה ארבוס, שהיה בין המעוכבים: "לא ייתכן שבמדינת ישראל המשטרה תעשה פרופיילינג נגד יהודים"

חדשות 12 מדווח ממקום פגיעת טיל

האם מקום נפילת הטיל קובע את מהירות הפריצה לשידור?

מעקב של עיתונאי Ynet רן בוקר מעלה שערוצי השידור המרכזיים נוטים לפרוץ לשידור יותר מהר ככל שהטיל נופל יותר צפונה מעוטף עזה ● בערוצים מסבירים שהם משדרים אולפנים פתוחים ברוב שעות היממה ומדי פעם מגוונים ● וגם: התת–דיווח על תקיפות של יהודים

אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון / צילום: סיון פרג'

מליסרון מתאוששת מהקורונה: שיא בפדיונות הקניונים, ההפסד הפך לרווח ברבעון הראשון

ההנחות לשוכרים נשארו מאחור יחד עם הקורונה, והחברה רשמה רווח נקי של 143 מיליון שקל ברבעון הראשון, לעומת הפסד של 86 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2020 ● ההכנסות מנדל"ן עדיין נמוכות ב-33% לעומת אשתקד

וונדליזם בכבישים במסגרת המהומות / צילום: נתיבי ישראל

מחיר הוונדליזם: הנזק לכבישים שמוערך ב-20 מיליון שקל

בנתיבי ישראל מסרו כי לאור העובדה שבחלק גדול מהמקומות טרם תוקנו הנזקים, יש לשים לב כי הנסיעה באזורים הללו צריכה להתבצע בזהירות מוגברת ● "הושחתו רמזורים בעשרות צמתים"

המערכת של טוויין / צילום: יח"צ

טוויין גייסה 28 מיליון דולר לצביעת חוטים בשוק הטקסטיל הבינלאומי

את סבב ההשקעות בטוויין הובילו מנורה, מיטב-דש ואנליסט והא נוהל בליווי ברק קפיטל ● הטכנולוגיה שפיתחה החברה מאפשרת לצבוע חוט בכל אורך וצבע באופן מיידי

עובדי ועובדות סלקום במחאה למען דו קיום / צילום: דוברות סלקום

סלקום קיימה אירוע לעובדים וקראה לדו קיום. לא כולם אהבו את זה

בתגובה, מועצת גוש עציון הודיעה כי תפסיק לעבוד עם סלקום ● ראש המועצה שלמה נאמן: "אנחנו מצפים מחברת סלקום שתסייע למשק הישראלי, לא שתזיק לו מבפנים עם שביתות וחיזוק לגרועים שבאויבנו" ● סלקום: "העיתוי היה שגוי"

קריסת הטריבונה בבית הכנסת בגבעת זאב / צילום: דובר זק"א

"תרבות הסמוך הישראלית פוגשת את תפיסת השם יעזור": על אסון קריסת הטריבונה בגבעת זאב

רצף התאונות הקשורות לתחום התכנון ממשיך לגבות קורבנות ● האסון בהר מירון וקריסת המרפסת בשכונת גאולה בחיפה לפני כשנה כנראה לא הותירו מספיק רושם, שכן ממשיכים לעגל פינות ולבנות באופן בלתי חוקי ● ד"ר חיים זיכרמן: "הציבור החרדי לא עבר את השיעורים שהציבור הכללי עבר"

יונדאי סונטה הייבריד החדשה  / צילום: יח"צ

הסכם ביטול המכסים עם קוריאה נחתם, אך רוכשי הרכבים יצטרכו להמתין לשנה הבאה

גורמי סחר מעריכים כי המכס לא יבוטל בפועל לפחות עד סוף השנה בשל תהליכי אשרור ממושכים

שדה נפט בבלארוס. הסוכנות מבהירה כי יש צורך להקטין באופן דרסטי את השימוש בדלקים המאובנים / צילום: Shutterstock, Maksim Safaniuk

אפס פליטות עד 2050? אנחנו מתרחקים משם יותר ויותר

סוכנות האנרגיה העולמית פירסמה את הדוח המקיף ביותר עד היום בנוגע ליעדי האקלים העולמיים ● מבין הממצאים עולה תמונה מדאיגה, לפיה חיפוש ופיתוח שדות נפט וגז חדשים חייב להיפסק כבר השנה ● גם ישראל רחוקה מאוד מהפסקת השימוש בדלקים מאובנים

אולפן כאן בערבית / צילום: יח"צ

בלאגן בחטיבה הערבית בכאן: כתבה ששודרה חשודה בניגוד ענייינים חריף

במייל שהוציאו אתמול לעובדי חטיבה המדיה בערבית של התאגיד, אמרו האמונים על החטיבה כי כתבה ששודרה ואשר סיכמה את הישגי החטיבה "לוקה בחוסר עניין ציבורי ובניגוד עניינים" ● תגובת עאסר עטילה: "בשידורה של הכתבה לא נפל כל פגם או רבב"

משרדי תאגיד השידור הציבורי כאן 11 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

כתב אישום נגד תוקפי עיתונאי תאגיד השידור: "תקיפה אלימה ומכוונת"

יוסף פרץ וחובב מעטוף נאשמים בתקיפת עובדי תאגיד השידור "כאן 11", הכתב יואב זהבי-לונדון והצלם רולן נוביצקי ● השניים הואשמו בתקיפת עובדי ציבור בשל היותם של המותקפים עיתונאים עובדי גוף תקשורת המספק שירות לציבור

שביתה כללית ברחובות שכם הפלסטינית / צילום: Associated Press, Majdi Mohammed

השביתה בחברה הערבית מעוררת סערה ברשת: פיטורים או פרופילים מזויפים?

גורם משטרתי העוסק בתחום אומר לגלובס כי בדיקה פשוטה למדי העלתה כי התכתובות שנבדקו בידיהם הן "פייק" המופצות על מנת להלהיט את הרוחות ● עם זאת, ישנם מספר אירועים של פיטורים שנראים אותנטיים ומופצים ברשת

ארז רפאל / צילום: דור מלכה

דריו הלת' הישראלית רוכשת חברת תמיכה נפשית מרחוק תמורת 30 מיליון דולר

דריו הלת' רוכשת את WayForward תמורת 30 מיליון דולר, מהם 19 מיליון דולר במניות דריו ● הכנסות דריו צמחו ברבעון הראשון ב-73 והסתכמו ב-3.6 מיליון דולר בלבד, ההפסד הנקי עמד על 15 מיליון דולר

ערן וולף, מנכ"ל מימון ישיר / צילום: מימון ישיר

הציבור לקח הלוואות, הריבית והמדד תרמו ומימון ישיר רשמה רווח של 46 מיליון שקל ברבעון הראשון

ההכנסות ברבעון הראשון של 2021 צמחו ל-175 מיליון שקל, פי 2.5 לעומת הרבעון המקביל אשתקד, הרבה בזכות גידול של כ-315 מיליון שקל בהלוואות ללקוחות • המנכ"ל ערן וולף: נקטין את שיעור תיקי ההלוואות שנמכור לצדדים שלישיים וניכנס לאשראי לנדל"ן

בורסת פרנקפורט / צילום: shutterstock

מגמה מעורבת בניו יורק: נאסד"ק עולה 0.5%; נעילה מעורבת באירופה

מדד דאקס נחלש ב-0.1%, פוטסי 100 ננעל ביציבות וקאק 40 איבד 0.2% ● התחלות הבנייה בארה"ב צנחו באפריל ב-9.5% ● הביטקוין מתאושש ● וול מארט, מייסיס והום דיפו עקפו את תחזיות האנליסטים

לוד, התפרעויות בין ערבים ליהודים / צילום: איל יצהר

כתבי אישום ראשונים נגד יהודים שפעלו ממניע גזעני בבת ים

הפרקליטות הגישה עד כה עשרות כתבי אישום, מרביתם נגד אזרחים ערבים, בגין ביצוע עבירות במהלך גל ההתפרעויות ברחבי הארץ ● שלושה אזרחים יהודים נאשמים בגין עבירות שהתרחשו בבת ים בשבוע שעבר ● אחד הנאשמים צעק לעבר השוטרים: "אנחנו הולכים לזיין את הערבים"

אבי צבי, מנכ"ל פרטנר המיועד / צילום: אודי פורטל

מהכיס של המנויים ועד לדרישות הבורד: זה מה שמחכה למנכ"ל החדש של פרטנר

הסיפור הגדול במינוי של אבי צבי לתפקיד מנכ"ל פרטנר הוא שמבלי שיאמר זאת במפורש, דירקטוריון החברה סבור כי למרות מצבה הטוב יחסית, נדרש שינוי באסטרטגיה ● לאן הולכת החברה ואיך יושפעו הצרכנים?

משה גפני בדיון היום (ג') / צילום: נועם מושקוביץ', דוברות הכנסת

האסון במירון: גפני קורא להקמת ועדת חקירה ממלכתית

בדיון שנערך בוועדת הכספים על האסון אמר גפני כי "כולם ידעו שיהיה אסון רק לא ידעו מתי" ● ח"כ יצחק פינדרוס דרש מהשר לביטחון פנים להתפטר