גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כך מתגייס המגזר הפרטי לשנות את שוק העבודה העתידי ולסייע לעסקים קטנים

יוזמת 'מדינה למופת' נועדה לקדם מיזמים פרטיים שישפיעו על שוק העבודה ● בין השותפים ליוזמה: מייקל אייזנברג מקרן ההון סיכון אלף, ודניאל שרייבר מייסד למונייד ● המטרה: להשקיע 250 אלף דולר בכל מיזם

משרד הייטק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק
משרד הייטק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בתחילת משבר הקורונה עמדה תנועת אור, שפועלת לקידום התיישבות בפריפריה, להוציא לחל"ת את צוות האסטרטגיה שלה, שמתעסק בימים כתיקונם בגיבוש חזון ארוך טווח למדינת ישראל. "יום לפני כן התקשר אליי המשקיע מייקל אייזנברג, שהיה איתנו בקשר סביב 'ישראל 2048'", מספר רוני פלמר, שעומד בראש התנועה.

רוני פלמר, ראש תנועת אור / צילום: חיים הורנשטיין

"מייקל אמר לי: 'הרבה דברים שדיברנו עליהם, שהיה נראה שייקחו עוד הרבה זמן, או שהם גדולים מדי או אפוקליפטיים, מתגשמים בתקופת הקורונה'. הוא הציע שנצא עם יוזמה שמאיצה תהליכים בסדר גודל של מדינה, ושצוות האסטרטגיה ייקח על זה אחריות. כך נולדה יוזמת 'מדינה למופת'".

בחודשים שעברו מאז הצטרפו אליהם עוד עשרות שותפים, בעיקר מהמגזרים העסקי והחברתי, אך גם מהמגזר הציבורי. בתוך חודשיים הם גיבשו תוכניות בתחומים שונים - תיירות, בריאות, תעסוקה והשכלה, אולם החליטו לשנות גישה - להתמקד בתחום התעסוקה, ולקדם יוזמות פרטיות בעלות השפעה משמעותית על שוק העבודה הישראלי.
עוד נגיע למה הם מתכננים, אך קודם כל צריך להתעכב על ההרכב של צוות ההנהגה.

מלבד פלמר נמצאים שם אייזנברג, מקרן ההון סיכון Aleph; דניאל שרייבר, מייסד ומנכ"ל חברת הביטוח הדיגיטלי למונייד, ששותף לתהליכים במקביל לכך שהוביל את החברה שלו להנפקה ביוני האחרון; ישראל דנציגר, לשעבר מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה וקודם לכן יזם הייטק; ופרופ' גילה קורץ, דיקנית הפקולטה לטכנולוגיות למידה במכון הטכנולוגי חולון HIT, שגם לה עבר בהייטק. אליהם מצטרפים עדי סופר-תאני, מנכ"לית פייסבוק ישראל, ד"ר איריס נחמיה, ראש אגף בכיר לתכנון אסטרטגי ומדיניות בנציבות שירות המדינה, העתידן דוד פסיג ועוד רבים.

פרופ’ גילה קורץ, הטכניון / צילום: אבי לוי

"היעד שלנו הוא לא לשקף מצב למקבלי ההחלטות, אלא להביא תוצאות", מסביר שרייבר בשיחה עם "גלובס". "אנחנו רוצים שהממשל יהיה מעורב, אבל לא שיוביל את התהליך. מערכות קיימות יודעות להשתפר ב-10% והן יעשו את זה טוב יותר מאיתנו, אבל אנחנו לא מנסים לפתור את הבעיות המיידיות. אנחנו לא יודעים לפתור את היעדר התעסוקה היום, אבל אנחנו מגבשים דרכי פעולה, חשיבה והתנהלות מקבילים, כדי להיערך למה שיהיה בעוד עשר שנים. המטרה היא לדעת איך ייראה העולם העתידי, הטכנולוגי. אם משטחים את האתגרים האלה למילה אחת, זו דיגיטציה.

"איזה כלים הילדים שלנו יצטרכו כדי להתפרנס בכבוד עוד 30 שנה, זאת שאלה לא פשוטה. האם המערכות שלנו מכינות את הדור הבא לעתיד? אני לא בטוח. זה לא רק להגיד איך יהיה העתיד. אלא גם להגיד: דיר בלאק שלא יהיה עתיד אחר. את השלילי אפשר לצפות".

דניאל שרייבר, מייסד ומנכ"ל למונייד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מקבלים השראה מסטארט-אפים

בימים אלו מפרסם המיזם קול קורא ליזמות וליזמים להציע יוזמות בתחום התעסוקה. המטרה היא למצוא ארבעה-חמישה מיזמים שיכולים להתחיל יישום בתוך שנה, ולהשפיע במעגל רחב. המיזמים ייבחרו על ידי ועדת השקעות, וכל אחד מהם יקבל עד 250 אלף דולר לפיתוח והתנעה של התהליך. כל מיזם גם יחובר לגורמים רלוונטיים, לאנשי עסקים בכירים, משקיעים ושותפים נוספים, לצורך שיתופי פעולה, ייעוץ והכוונה. כמו כן, יעזרו לכל מיזם להתחבר לשטח מבחינת קידום מדיניות ויצירת פיילוטים, וכן להגיע לקהל היעד.

ב"מדינה למופת" מחפשים יוזמות בכמה רמות - אישית, מקומית ולאומית. במה מדובר? למשל, בהקמת קרן הלוואות שמסייעת להקמת עסקים קטנים ובינוניים; או בפיתוח פלטפורמה שמחברת גורמים שונים באזור מסוים (כמו עסקים קטנים, סטארט-אפים ומפעלים גדולים).

ברמה האישית, מדובר בפיתוח והנגשת תוכניות לימודים והכשרות לאורך כל החיים (למשל כמו Campus IL), כלים שמאפשרים נגישות לשוק התעסוקה (למשל, הפיתוח של אורקם שמסייע לעיוורים בהתנהלות היומיומית שלהם), כלים דיגיטליים להתנהלות כלכלית נכונה ועוד.

"החלטנו לקחת את השפה ואת המתודולוגיה שהפכה אותנו לסטארט-אפ ניישן, אבל לא כדי לדבר על אקזיטים או סקייל-אפ, אלא כדי לקדם את השגשוג והצמיחה של ישראל. כמו בסטארט-אפים, אנחנו לא רוצים לעשות עוד מאותו דבר. צריך לקחת את הכלים האלו ולראות איך משפיעים באמצעותם על שוק התעסוקה", אומרת אליאור בר, מנהלת "מדינה למופת" וראש צוות האסטרטגיה של תנועת אור.

אליאור בר, מנהלת ‘מדינה למופת’ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"אנחנו מחפשים יזמים שהולכים לשנות בסדר גודל משמעותי. אם יש מישהו שיכול להשפיע מחר בבוקר על 1,000 איש אבל לא יכול לצמוח להיקפים גדולים יותר - זה לא מעניין. אם יבוא מישהו שיגיד שייקח לו עשר שנים אבל אז הוא ישפיע על חצי מיליון משרות בישראל - מעולה".

היוזמות שייבחרו יהיו צריכות להיות בהלימה ל"תמונת העתיד" כפי שניסחו אותה ב"מדינה למופת". הדגש הוא על שלושה עקרונות. הראשון הוא גמישות תעסוקתית, ו"האדם כמנכ"ל של חייו", כלומר כל אדם מנתב את עצמו לפי צרכיו בשוק העבודה. לשם כך צריך כמובן להקנות כישורים מתאימים, במערכת החינוך ובכלל לאורך החיים.

את התחום הזה מובילה קורץ. "החינוך לא יכול להיות מנותק מהתעסוקה, ולכן אנחנו צריכים לשים דגש על הכשרת עובדים לעולם הדיגיטלי", היא אומרת. "המגזר הציבורי, למשל, עובר טלטלה בגלל הדיגיטציה, ודווקא שם יש נקודות דמיון לעולם ההייטק - כי העובדים מחפשים מימוש עצמי".

העיקרון השני הוא מינוף נכסים ותשתית מקומית בת קיימא, למשל פיתוח תחומים כמו פודטק ואגרוטק, יצירת אקוסיסטם רלוונטי מבחינת פעילות בכל אזור גיאוגרפי, ויצירת נגישות פיזית וטכנולוגית למקום העבודה, ללא תלות במקום המגורים של העובד. העיקרון השלישי הוא משרות בפריון גבוה, לצד קידום משרות בעלות ערך חברתי ורשת ביטחון כלכלית.

כופרים בפרדיגמת המבנים הארגוניים

בניגוד לתנועת אור, שפועלת רבות עם המגזר הציבורי, נראה שהתוכנית הזאת מנסה להסתדר בלעדיו. יש פה חוסר אמון?

פלמר: "אנחנו מבינים שיש רעידת אדמה מבחינת חוסר האמון, חוסר היכולת לקבל החלטות ובכלל לתת מענה. השחקן הכי חזק היום במדינת ישראל הוא דווקא השחקן המקומי. לכך מצטרף המגזר החברתי שיוצר את מנועי הצמיחה, אבל אין לו כלים מול המדינה ולכן הוא פונה למגזר הפרטי ועובד מול השלטון המקומי.

"זה לא שהממשלה לא עשתה דברים טובים, אבל היא הופכת להיות גוף ענק תפעולי שמאמץ יוזמות בדיעבד, במקרה הטוב כמה שמתאים לו פוליטית ותקשורתית. אנחנו רוצים לכפור בכל הפרדיגמה של מבנים ארגוניים, כמו שדניאל נכנס לעולם הביטוח, וגילה נכנסה לעולם האקדמיה והפכה אותה לאקדמיה יישומית. כמובן שהממשלה שותפה ואנחנו מעדכנים אותה, ואגב, היא גם יכולה לבוא ולהציע יוזמה".

שרייבר: "אני לא חושב שמה שאנחנו עושים הוא לעומתי. זה מאתגר, אבל מכיוון טוב, לא של קריאת תיגר. יש גם לא מעט אנשים מהמגזר הציבורי, ואין פה הרמת ידיים אלא ניסיון לגייס עוד מגזרים ולהוסיף את המולטי-דיסציפלינריות, בתקווה שזה מפרה. אנחנו מנסים להביא מתודות מעולמות כמו ההייטק, כי האתגרים האלו מוכרים לנו.

"עשינו IPO (הנפקה ראשונית בבורסה) לא מזמן, ומשקיעים שאלו אותנו אם אנחנו חברת ביטוח או טכנולוגיה, ואתה מגלה שההגדרות האלו עבר עליהן הכלח. אנחנו כופרים בהן. צריך להגדיר מחדש גם את הגבול בין חינוך לתעסוקה. אנחנו עומדים לפני רעידת אדמה - בעבר עבודת כפיים התחלפה בעבודת מוחות, ועכשיו לוקחים לנו גם את עבודת המוחות. 'מדינה למופת' זה לא פתרון פלא לאתגרים הקיימים, הם מאוד גדולים ואף מיזם לא יפתור אותם בעצמו, אבל לא עלינו המלאכה לגמור ואנחנו גם לא בני חורין להיבטל ממנה".

עוד כתבות

קבוצת עזריאלי, אמות, מליסרון, גזית גלוב, אלרוב נדל"ן / צילום: איל יצהר, יח"צ

קיבלו את החיסון? הנדל"ן והבנקים מציגים זינוק של 30% מסוף ספטמבר

שינוי מגמה? סקטור הנדל"ן והבנקים בשוק המקומי מציגים התאוששות מרשימה בשבועות האחרונים ● כלכלני הראל פיננסים מעריכים כי בשוק הישראלי נוצרה הזדמנות בסקטורים הללו, ומתמידים בחברות הטכנולוגיה והתוכנה הישראליות ● לגבי מצב המשק בקרדיט סוויס מעריכים: "ישראל תחזור לפעילות שגרתית, ללא מגבלות, אך ורק במחצית השנה של שנת 2021"

מייסדי פרספטו: דור אבוחצירא, שגיא בלונדר, רביב רז ואריאל אביטן / צילום: פרספטו

פרספטו מגייסת 45 מיליון דולר ומשתפת פעולה עם בוסטון דיינמיקס

פרספטו, המפתחת רחפנים אוטונומיים המשמשים לניטור תשתיות, מתכוונת להכפיל את כוח-האדם בשנה הקרובה ● הטכנולוגיה של פרספטו תשולב ברובוט דמוי הכלב של בוסטון דיינמיקס - ספוט

הטיפ השבועי

הטיפ השבועי: האפליקציות שיעזרו לכם לנהל משימות

ארבע אפליקציות שיעזרו לכם לנהל את המשימות שלכם בצורה יעילה יותר ● ניהול וקריירה, מדור חדש

שלט רחוב בוול סטריט, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

לראשונה: הדאו ננעל מעל 30 אלף נקודות; הנפט זינק והזהב נחלש

הדאו עלה ב-1.5%, נאסד"ק הוסיף 1.3% ומדד S&P 500 התקדם ב-1.6% ● הנפט ברמתו הגבוה ביותר מאז מרץ ● טסלה זינקה לשווי של יותר מחצי טריליון דולר ● הביטקוין משלים זינוק של כ-50% בחודש האחרון ● מדד דאקס עלה ב-1.3%, פוטסי 100 קפץ ב-1.5% וקאק 40 טיפס ב-1.2%

רו”ח מיקי בלומנטל / צילום: איל טואג

אי הסדרים בבזק בינלאומי: הדירקטוריון מינה רואה חשבון מבקר

דירקטוריון בזק מינה את רו"ח מיקי בלומנטל כדי שיבצע ביקורת חקירתית בחברה הבת ● בגלובס נחשף לראשונה כי במסגרת הערכות שגרתית לדוחות הרבעוניים נמצא במאזני בזק בינלאומי "חור" של עשרות מיליוני שקלים שהחברה לא יודעת להסביר

תחנת אוטובוס ברמלה. ממתינים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בקרדיט סוויס פסימיים: המשק יחזור לפעילות מלאה רק בקיץ 2021

התחזית העולמית של הבנק השווייצי ל-2021 מציינת "הדרדרות משמעותית במצבה הפיסקלי של ממשלת ישראל" מתחילת משבר הקורונה אך מוסיפה כי "בשלב זה" נמנעות חברות דירוג האשראי מהורדת דירוג

הצפה בחיפה בסוף השבוע האחרון. “לכל עיר בישראל צריכה להיות תוכנית חירום להצפות” / צילום: ערן ויצמן, כבאות והצלה

כל הסיבות לכך שההצפה הבאה מעבר לכביש

החורף שוב הגיע, ובישראל עדיין אין רגולטור אחד שאמון על מניעת הצפות וזיהומים ● כולם מסכימים שלאגירת מי הגשמים ישנה חשיבות כלכלית, סביבתית ובריאותית מכרעת, אבל קשה למצוא מישהו שייקח אחריות לטיפול בנושא ● הפוליטיקה של הגשם

שוברים את שגרת האלימות / צילום: יח"צ

המאבק באלימות נגד נשים: פובליסיס ולקוחותיה משתלטים על ברייק הפרסומות

ביוזמת משרד הפרסום ליאו ברנט מקבוצת פובליסיס, הקבוצה תשתלט מחר על ברייק פרסומות, במהלכו יעלו חלק מהמפרסמים הגדולים שלה קמפיינים המותאמים למסר המלחמה באלימות נגד נשים

מיכל הלפרין / צילום: יונתן בלום

אינטרנט, טלוויזיה וטלפון בחבילה אחת? בזק מקבלת סוכרייה מרשות התחרות

רשות התחרות שוקלת לבטל התנאי במיזוג האוסר על בזק ו-yes למכור חבילות טריפל לא פריקות ● משרד התקשורת מתנגד ● כמו כן, הרשות שוקלת לשנות את התנאי האוסר על בלעדיות על yes כך שלא יחול על רכש תוכן זר, להוציא תכני ספורט ותכנים מקומיים שאינם נכנסים להגדרת הפקות מקור

נתב"ג בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

הפסד של 118.5 מיליארד דולר ב-2020: זו התחזית הקודרת של יאט"א לענף התעופה

את ההפסדים הצפויים להימשך ב-2021 מעריכים בארגון התעופה העולמי בהיקף של 38.7 מיליארד דולר - יותר מפי 2 מההערכות הקודמות שפרסם הארגון בחודש יוני ● לפי הערכות הארגון, רק ב-2024 יחזרו המספרים של 2019 בהיבט היקף הנוסעים

חמאה  / צילום: שלומי יוסף

פתרון למחסור? מחיר החמאה עשוי לצאת מפיקוח ממשלתי

שר החקלאות אלון שוסטר מציע לתת פטור ממכס ליבוא מוגבל בלבד של חמאה לישראל ● פרוטוקול מדיון ועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות מציג המלצה של גורמי המקצוע להוציא את החמאה מפיקוח מחירים, ככל שתוארך תקופת היבוא הפטור ממכס

סיבים אופטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

גוגל מתכננת להניח רשת סיב אופטי שתחבר לראשונה בין סעודיה וישראל

הרשת החדשה תחבר בין המדינות שעדיין מוגדרות כאויבות, ותעקוף את המסלול המצרי לתעבורה אינטרנטית

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

שלב ההוכחות במשפט רה"מ בנימין נתניהו נדחה לתחילת פברואר 2021

לפי החלטת השופטים ב-6 בדצמבר 2020 תשמענה כל הטענות המקדמיות לרבות טענות לפגמים בכתב האישום שהעלו הנאשמים ● התביעה תגיש תגובה בכתב לטענות המקדמיות עד ה-3 בדצמבר

בדיקות קורונה בדרייב אין, תל אביב / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

170 איש חזרו לישראל מדנמרק. כמה הסכימו להיבדק לקורונה?

מערכי החקירות האפדימיולוגיות עובדים כמו שצריך, אך נתוני התחלואה שוב בעלייה ● איך זה? סיפור החוזרים מדנמרק הוא דוגמה לבעיה הרחבה – הישראלים הפסיקו לשתף פעולה ● בצה"ל מעריכים כי שליש מהנדבקים משקרים בחקירותיהם, ומתכוונים להתחיל מערכי בדיקות במקומות עבודה גדולים

חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה 
 / צילום: יח"צ

גזית גלוב: מחיקות נוספות בשווי הנכסים צמקו את הרווח הנקי ל-23 מיליון שקל ברבעון השלישי

זאת לאחר שהציגה גזית גלוב רווח נקי של 474 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד ● כצמן אופטימי: "אין ספק שההתפתחויות האחרונות באשר להשגת חיסון לקורונה הן 'משנה משחק'" ● ווליו בייס: "התוצאות ברמה הרבעונית לא מייצגות, מאחר שנכסי החברה היו סגורים ותחת מגבלות בחלק מהרבעון"

לימוד מקוון. אין צורך לעצור את הקריירה / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

שירות התעסוקה: הילדים חזרו לבית הספר, והאימהות חזרו לעבודה

70% מהחוזרים לעבודה אחרי פתיחת מערכת החינוך – נשים ● אחת מארבעה מהחוזרים – אישה בת 25-44 עם ילדים בבית ספר

ניר שאול / צילום: יח"צ

איש העסקים ניר שאול רוכש את השליטה באירומיד

החברה החדשה תעסיק כ-80 עובדים ותהפוך לחברה השנייה בגודלה בישראל בתחום הקשר והתקשוב הטקטי בישראל, עם מחזור מכירות של 100 מיליון שקל ● מטרת הרכישה הינה יצירת סינרגיה בין החברות הוותיקות בתחום ויצירת קפיצת מדרגה משמעותית ביכולות ההנדסיות והשירותיות

ניסים פרץ / צילום: דוברות נתיבי ישראל

נדחה בחודשיים מכרז של נת"י שנחשד כי קיים בו בניגוד עניינים

כך אמר מנכ"ל נתיבי ישראל ניסים פרץ בדיון בוועדה לענייני ביקורת המדינה ● הדיון התקיים בעקבות פרסום גלובס על טענות לניגוד עניינים במכרז ענק להחלפת תאורה בכבישי ישראל

לשכת ההוצאה לפועל / צילום: יח"צ

עלייה של עשרות אחוזים במספר האיומים בהתאבדות של חייבים מאז פרוץ המשבר

מתחילת השנה ועד אוקטובר נרשמו 168 מקרי איום בהתאבדות, לעומת 136 בכל 2019 ● מנכ"ל רשות האכיפה והגבייה תומר מוסקוביץ אמר בדיון לציון היום למניעת אובדנות: "ביקשנו להעביר הדרכות לכל העובדים שבאים במגע עם החייבים"

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

בדצמבר יהיו מעל ל-60 טיסות שבועיות לדובאי. האם יש לכך הצדקה?

חברת לואו קוסט מדובאי, לצד ישראייר, ארקיע ואל על יפעילו טיסות ישירות בין תל אביב ודובאי ● האם יהיו מספיק תיירים כדי למלא את כל הטיסות האלו? ●  סמנכ"ל המכירות בישראייר: "מדובר במדינה שעד עכשיו הייתה סגורה לישראלים ויש פה צירוף של הרבה מרכיבים שישקפו ביקוש גבוה"