גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כך מתגייס המגזר הפרטי לשנות את שוק העבודה העתידי ולסייע לעסקים קטנים

יוזמת 'מדינה למופת' נועדה לקדם מיזמים פרטיים שישפיעו על שוק העבודה ● בין השותפים ליוזמה: מייקל אייזנברג מקרן ההון סיכון אלף, ודניאל שרייבר מייסד למונייד ● המטרה: להשקיע 250 אלף דולר בכל מיזם

משרד הייטק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק
משרד הייטק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בתחילת משבר הקורונה עמדה תנועת אור, שפועלת לקידום התיישבות בפריפריה, להוציא לחל"ת את צוות האסטרטגיה שלה, שמתעסק בימים כתיקונם בגיבוש חזון ארוך טווח למדינת ישראל. "יום לפני כן התקשר אליי המשקיע מייקל אייזנברג, שהיה איתנו בקשר סביב 'ישראל 2048'", מספר רוני פלמר, שעומד בראש התנועה.

רוני פלמר, ראש תנועת אור / צילום: חיים הורנשטיין

"מייקל אמר לי: 'הרבה דברים שדיברנו עליהם, שהיה נראה שייקחו עוד הרבה זמן, או שהם גדולים מדי או אפוקליפטיים, מתגשמים בתקופת הקורונה'. הוא הציע שנצא עם יוזמה שמאיצה תהליכים בסדר גודל של מדינה, ושצוות האסטרטגיה ייקח על זה אחריות. כך נולדה יוזמת 'מדינה למופת'".

בחודשים שעברו מאז הצטרפו אליהם עוד עשרות שותפים, בעיקר מהמגזרים העסקי והחברתי, אך גם מהמגזר הציבורי. בתוך חודשיים הם גיבשו תוכניות בתחומים שונים - תיירות, בריאות, תעסוקה והשכלה, אולם החליטו לשנות גישה - להתמקד בתחום התעסוקה, ולקדם יוזמות פרטיות בעלות השפעה משמעותית על שוק העבודה הישראלי.
עוד נגיע למה הם מתכננים, אך קודם כל צריך להתעכב על ההרכב של צוות ההנהגה.

מלבד פלמר נמצאים שם אייזנברג, מקרן ההון סיכון Aleph; דניאל שרייבר, מייסד ומנכ"ל חברת הביטוח הדיגיטלי למונייד, ששותף לתהליכים במקביל לכך שהוביל את החברה שלו להנפקה ביוני האחרון; ישראל דנציגר, לשעבר מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה וקודם לכן יזם הייטק; ופרופ' גילה קורץ, דיקנית הפקולטה לטכנולוגיות למידה במכון הטכנולוגי חולון HIT, שגם לה עבר בהייטק. אליהם מצטרפים עדי סופר-תאני, מנכ"לית פייסבוק ישראל, ד"ר איריס נחמיה, ראש אגף בכיר לתכנון אסטרטגי ומדיניות בנציבות שירות המדינה, העתידן דוד פסיג ועוד רבים.

פרופ’ גילה קורץ, הטכניון / צילום: אבי לוי

"היעד שלנו הוא לא לשקף מצב למקבלי ההחלטות, אלא להביא תוצאות", מסביר שרייבר בשיחה עם "גלובס". "אנחנו רוצים שהממשל יהיה מעורב, אבל לא שיוביל את התהליך. מערכות קיימות יודעות להשתפר ב-10% והן יעשו את זה טוב יותר מאיתנו, אבל אנחנו לא מנסים לפתור את הבעיות המיידיות. אנחנו לא יודעים לפתור את היעדר התעסוקה היום, אבל אנחנו מגבשים דרכי פעולה, חשיבה והתנהלות מקבילים, כדי להיערך למה שיהיה בעוד עשר שנים. המטרה היא לדעת איך ייראה העולם העתידי, הטכנולוגי. אם משטחים את האתגרים האלה למילה אחת, זו דיגיטציה.

"איזה כלים הילדים שלנו יצטרכו כדי להתפרנס בכבוד עוד 30 שנה, זאת שאלה לא פשוטה. האם המערכות שלנו מכינות את הדור הבא לעתיד? אני לא בטוח. זה לא רק להגיד איך יהיה העתיד. אלא גם להגיד: דיר בלאק שלא יהיה עתיד אחר. את השלילי אפשר לצפות".

דניאל שרייבר, מייסד ומנכ"ל למונייד / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מקבלים השראה מסטארט-אפים

בימים אלו מפרסם המיזם קול קורא ליזמות וליזמים להציע יוזמות בתחום התעסוקה. המטרה היא למצוא ארבעה-חמישה מיזמים שיכולים להתחיל יישום בתוך שנה, ולהשפיע במעגל רחב. המיזמים ייבחרו על ידי ועדת השקעות, וכל אחד מהם יקבל עד 250 אלף דולר לפיתוח והתנעה של התהליך. כל מיזם גם יחובר לגורמים רלוונטיים, לאנשי עסקים בכירים, משקיעים ושותפים נוספים, לצורך שיתופי פעולה, ייעוץ והכוונה. כמו כן, יעזרו לכל מיזם להתחבר לשטח מבחינת קידום מדיניות ויצירת פיילוטים, וכן להגיע לקהל היעד.

ב"מדינה למופת" מחפשים יוזמות בכמה רמות - אישית, מקומית ולאומית. במה מדובר? למשל, בהקמת קרן הלוואות שמסייעת להקמת עסקים קטנים ובינוניים; או בפיתוח פלטפורמה שמחברת גורמים שונים באזור מסוים (כמו עסקים קטנים, סטארט-אפים ומפעלים גדולים).

ברמה האישית, מדובר בפיתוח והנגשת תוכניות לימודים והכשרות לאורך כל החיים (למשל כמו Campus IL), כלים שמאפשרים נגישות לשוק התעסוקה (למשל, הפיתוח של אורקם שמסייע לעיוורים בהתנהלות היומיומית שלהם), כלים דיגיטליים להתנהלות כלכלית נכונה ועוד.

"החלטנו לקחת את השפה ואת המתודולוגיה שהפכה אותנו לסטארט-אפ ניישן, אבל לא כדי לדבר על אקזיטים או סקייל-אפ, אלא כדי לקדם את השגשוג והצמיחה של ישראל. כמו בסטארט-אפים, אנחנו לא רוצים לעשות עוד מאותו דבר. צריך לקחת את הכלים האלו ולראות איך משפיעים באמצעותם על שוק התעסוקה", אומרת אליאור בר, מנהלת "מדינה למופת" וראש צוות האסטרטגיה של תנועת אור.

אליאור בר, מנהלת ‘מדינה למופת’ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"אנחנו מחפשים יזמים שהולכים לשנות בסדר גודל משמעותי. אם יש מישהו שיכול להשפיע מחר בבוקר על 1,000 איש אבל לא יכול לצמוח להיקפים גדולים יותר - זה לא מעניין. אם יבוא מישהו שיגיד שייקח לו עשר שנים אבל אז הוא ישפיע על חצי מיליון משרות בישראל - מעולה".

היוזמות שייבחרו יהיו צריכות להיות בהלימה ל"תמונת העתיד" כפי שניסחו אותה ב"מדינה למופת". הדגש הוא על שלושה עקרונות. הראשון הוא גמישות תעסוקתית, ו"האדם כמנכ"ל של חייו", כלומר כל אדם מנתב את עצמו לפי צרכיו בשוק העבודה. לשם כך צריך כמובן להקנות כישורים מתאימים, במערכת החינוך ובכלל לאורך החיים.

את התחום הזה מובילה קורץ. "החינוך לא יכול להיות מנותק מהתעסוקה, ולכן אנחנו צריכים לשים דגש על הכשרת עובדים לעולם הדיגיטלי", היא אומרת. "המגזר הציבורי, למשל, עובר טלטלה בגלל הדיגיטציה, ודווקא שם יש נקודות דמיון לעולם ההייטק - כי העובדים מחפשים מימוש עצמי".

העיקרון השני הוא מינוף נכסים ותשתית מקומית בת קיימא, למשל פיתוח תחומים כמו פודטק ואגרוטק, יצירת אקוסיסטם רלוונטי מבחינת פעילות בכל אזור גיאוגרפי, ויצירת נגישות פיזית וטכנולוגית למקום העבודה, ללא תלות במקום המגורים של העובד. העיקרון השלישי הוא משרות בפריון גבוה, לצד קידום משרות בעלות ערך חברתי ורשת ביטחון כלכלית.

כופרים בפרדיגמת המבנים הארגוניים

בניגוד לתנועת אור, שפועלת רבות עם המגזר הציבורי, נראה שהתוכנית הזאת מנסה להסתדר בלעדיו. יש פה חוסר אמון?

פלמר: "אנחנו מבינים שיש רעידת אדמה מבחינת חוסר האמון, חוסר היכולת לקבל החלטות ובכלל לתת מענה. השחקן הכי חזק היום במדינת ישראל הוא דווקא השחקן המקומי. לכך מצטרף המגזר החברתי שיוצר את מנועי הצמיחה, אבל אין לו כלים מול המדינה ולכן הוא פונה למגזר הפרטי ועובד מול השלטון המקומי.

"זה לא שהממשלה לא עשתה דברים טובים, אבל היא הופכת להיות גוף ענק תפעולי שמאמץ יוזמות בדיעבד, במקרה הטוב כמה שמתאים לו פוליטית ותקשורתית. אנחנו רוצים לכפור בכל הפרדיגמה של מבנים ארגוניים, כמו שדניאל נכנס לעולם הביטוח, וגילה נכנסה לעולם האקדמיה והפכה אותה לאקדמיה יישומית. כמובן שהממשלה שותפה ואנחנו מעדכנים אותה, ואגב, היא גם יכולה לבוא ולהציע יוזמה".

שרייבר: "אני לא חושב שמה שאנחנו עושים הוא לעומתי. זה מאתגר, אבל מכיוון טוב, לא של קריאת תיגר. יש גם לא מעט אנשים מהמגזר הציבורי, ואין פה הרמת ידיים אלא ניסיון לגייס עוד מגזרים ולהוסיף את המולטי-דיסציפלינריות, בתקווה שזה מפרה. אנחנו מנסים להביא מתודות מעולמות כמו ההייטק, כי האתגרים האלו מוכרים לנו.

"עשינו IPO (הנפקה ראשונית בבורסה) לא מזמן, ומשקיעים שאלו אותנו אם אנחנו חברת ביטוח או טכנולוגיה, ואתה מגלה שההגדרות האלו עבר עליהן הכלח. אנחנו כופרים בהן. צריך להגדיר מחדש גם את הגבול בין חינוך לתעסוקה. אנחנו עומדים לפני רעידת אדמה - בעבר עבודת כפיים התחלפה בעבודת מוחות, ועכשיו לוקחים לנו גם את עבודת המוחות. 'מדינה למופת' זה לא פתרון פלא לאתגרים הקיימים, הם מאוד גדולים ואף מיזם לא יפתור אותם בעצמו, אבל לא עלינו המלאכה לגמור ואנחנו גם לא בני חורין להיבטל ממנה".

עוד כתבות

המערכת של טוויין / צילום: יח"צ

טוויין גייסה 28 מיליון דולר לצביעת חוטים בשוק הטקסטיל הבינלאומי

את סבב ההשקעות בטוויין הובילו מנורה, מיטב-דש ואנליסט והא נוהל בליווי ברק קפיטל ● הטכנולוגיה שפיתחה החברה מאפשרת לצבוע חוט בכל אורך וצבע באופן מיידי

אבי צבי, מנכ"ל פרטנר המיועד / צילום: אודי פורטל

מהכיס של המנויים ועד לדרישות הבורד: זה מה שמחכה למנכ"ל החדש של פרטנר

הסיפור הגדול במינוי של אבי צבי לתפקיד מנכ"ל פרטנר הוא שמבלי שיאמר זאת במפורש, דירקטוריון החברה סבור כי למרות מצבה הטוב יחסית, נדרש שינוי באסטרטגיה ● לאן הולכת החברה ואיך יושפעו הצרכנים?

איתמר דויטשר / צילום: לירון אלוני

2 מיליארד ש' הכנסות ועלייה ברווח הנקי: רבעון ראשון מוצלח לאלקטרה

הכנסות החברה ברבעון הראשון של 2021 עמדו על כ- 2 מיליארד שקל, סכום שמשקף עלייה של כ-6.7% לעומת הרבעון המקביל ב-2020. מנכ"ל אלקטרה, איתמר דויטשר: "נמשכת מגמת הצמיחה של צבר העבודות שלנו"

שוטרים נפרסים בעקבות התפרעויות ברחבי הארץ / צילום: דוברות המשטרה

בית המשפט ביטל את התנאים המגבילים שהוטלו על יהודים שהגיעו לרמלה

השלושה עוכבו לאחר שנחשדו בקשירת קשר לביצוע פשע ובהתקהלות אסורה, כאשר הגיעו לרמלה, לטענתם כדי לחזק משפחה פלונית בעיר ● התובע המשטרתי הודה כי הם נעצרו רק משום שהם אינם תושבי רמלה ● עו"ד אריה ארבוס, שהיה בין המעוכבים: "לא ייתכן שבמדינת ישראל המשטרה תעשה פרופיילינג נגד יהודים"

בורסת פרנקפורט / צילום: shutterstock

מגמה מעורבת בניו יורק; פאלו אלטו עולה לאחר העלאת המלצה מריימונד ג'יימס

מדד דאקס נחלש ב-0.1%, פוטסי 100 ננעל ביציבות וקאק 40 איבד 0.2% ● התחלות הבנייה בארה"ב צנחו באפריל ב-9.5% ● הביטקוין מתאושש ● וול מארט, מייסיס והום דיפו עקפו את תחזיות האנליסטים

יוליה שמאלוב–ברקוביץ’, יו”רית הרשות השנייה  / צילום: כדיה לוי

מכתב שהוציאה יו"ר הרשות השנייה לגבי סיקור מוטה מכעיס את חברות החדשות

שמאלוב עומדת בראש הגוף המפקח על הערוצים המסחריים ולכן איש שם איננו ממהר להתנגח בה גלויות, אך גורם בכיר בחברה הביעה היום כעס ותסכול על האופן שבו שמאלוב בחרה להתבטא: "שעה שעיתונאים עושים לילות כימים בסיקור מאוזן, עוסקת הרשות השנייה בטענות משוללות יסוד להטייה בסיקור"

דן עדיקא - מנכ"ל הסטארט אפ הישראלי ווקמי WalkMe / צילום: חברת WalkMe

עוד חד קרן ישראלי בדרך לנאסד"ק: walkme הגישה תשקיף

בשלב זה לא ידוע השווי אליו שואפת החברה, אך ב-2019 בסבב הגיוס האחרון שוויה היה כ-1.9 מיליארד דולר ● מאז הקמתה ב-2011 היא גייסה 308 מיליון דולר

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

"אפס השפעה לאירוע הביטחוני": הנפקות מוצלחות להראל ויזל ושמעון אקהויז

בימים האחרונים הושלמו בהצלחה שתי הנפקות משמעותיות – של חברת מותגי הספורט ריטיילורס מקבוצת האופנה פוקס, שהבטיחה סכום של כ-570 מיליון שקל, וחברת סופווייב מדיקל של יזם חברות האסתטיקה הרפואית שמעון אקהיז, שגייסה 160 מיליון שקל

חברת רויאל קריביאן / צילום: יח"צ

מה מציעה רויאל קריביאן לנופשים שהזמינו שייט שבוטל?

צרכנים שהזמינו חופשת שייט באחד מעשרות הקרוזים שתוכננו במסלולים מעגליים מחיפה לקפריסין או יוון, קיבלו הודעת ביטול ובה שתי הצעות: קבלת שובר מוגדל בשווי של 125% למימוש בקרוז עתידי של החברה - או קבלת החזר מלא על הסכום ששילמו

"אנחנו לא מספיק מכווננים לדרישות והרצונות של האזרחים", אמר נשיא צ'ילה, סבסטיאן פיניירה (משמאל) / צילום: Associated Press, Esteban Felix

צ'ילה בחרה במועצה בעלת נטייה שמאלנית להחלפת החוקה מתקופת הדיקטטורה

שוק המניות במדינה צנח לאחר שתוצאות הבחירות גרמו לחששות לגבי עתידו של מודל השוק החופשי בצ'ילה

עובדי ועובדות סלקום במחאה למען דו קיום / צילום: דוברות סלקום

סלקום קיימה אירוע לעובדים וקראה לדו קיום. לא כולם אהבו את זה

בתגובה, מועצת גוש עציון הודיעה כי תפסיק לעבוד עם סלקום ● ראש המועצה שלמה נאמן: "אנחנו מצפים מחברת סלקום שתסייע למשק הישראלי, לא שתזיק לו מבפנים עם שביתות וחיזוק לגרועים שבאויבנו" ● סלקום: "העיתוי היה שגוי"

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות

התוצר התכווץ באופן מפתיע בקצב שנתי של 6.5% ברבעון הראשון

מדובר בנתון מאכזב למדי לעומת תחזיות בלומברג שצפו צמיחה של 3.2% ● הירידה מוסברת ע"י השפעות הסגר השלישי לצד הנפילה ביבוא כלי רכב עקב שינוי במדיניות המס ● מודי שפריר, מזרחי טפחות: "ההתכווצות לא מהווה אינדיקציה למגמה הצפויה בהמשך השנה"

אגמון גיל / צילום: איל יצהר

מאזדה, מובילאיי ועכשיו ורידיס: כך שילש גיל אגמון את שווייה של דלק רכב

למרות שנים קשות שבהן רשם הפסדים "על הנייר" כתוצאה מרכישת יבואנית הרכב מידי יצחק תשובה ב-2010, הצליח אגמון להשביח אותה באופן ניכר ● בהנפקה הקרובה של החברה הבת ורידיס מתכננת דלק רכב למכור מניות בכחצי מיליארד שקל - מה שיכול להסביר תשואה של 250% במניית החברה בשנה האחרונה

יצחק הרצוג/ צילום: תמר מצפי

מה עומד מאחורי ההחלטה לאפשר חופש בחירה בבחירות לנשיא בליכוד

המרוץ לנשיאות מעלה הילוך, כאשר מחר יידרשו המועמדים להציג את החתימות שאספו ● בין המתמודדים: יהורם גאון, פרופ' שמעון שטרית, ויהודה גליק ● גורם בכיר בליכוד אמר לגלובס ש"הסיבה לחופש הצבעה היא כי אם רה"מ יצטרך חנינה, הוא לא יוכל לבקש אותה מנשיא שפעל לבחירתו"

נמל ליבורנו באיטליה / צילום: Reuters, Max Rossi

ועדי עובדים בנמלים באיטליה מוחים נגד העברת נשק בספינות לישראל

אונייה בבעלות "צים" מעוררת סערה באיטליה בימים האחרונים, אחרי שבמל בגנואה ובליבורנו טענו כי היא נושאת משלוח נשק לישראל וסירבו להשתתף בהטענתה ● האונייה נמצאת בדרכה לישראל וצפויה להגיע לנמל אשדוד מחר בערב

חנות של DOLLAR GENERAL / צילום: Associated Press, Sue Ogrocki

השפעת המצב הכלכלי: אחת מכל שתי חנויות שייפתחו השנה בארה"ב - חנויות "הכול בדולר"

כלכלנים ואנליסטים בתחום הצרכנות אומרים כי חנויות "הכול בדולר" מתרחבות בגלל שחוסר השוויון בהכנסה בארה"ב גדל, ומעמד הביניים הולך ומתרוקן

חדשות 12 מדווח ממקום פגיעת טיל

האם מקום נפילת הטיל קובע את מהירות הפריצה לשידור?

מעקב של עיתונאי Ynet רן בוקר מעלה שערוצי השידור המרכזיים נוטים לפרוץ לשידור יותר מהר ככל שהטיל נופל יותר צפונה מעוטף עזה ● בערוצים מסבירים שהם משדרים אולפנים פתוחים ברוב שעות היממה ומדי פעם מגוונים ● וגם: התת–דיווח על תקיפות של יהודים

בנימין נתניהו + בני גנץ / צילום: חיים הורנשטיין

"עריקים" או בחירות חמישיות? שני התרחישים הפוליטיים שעל הפרק

בליכוד השהו כרגע את המגעים בשדה הפוליטי לחלוטין, לפחות עד לסיום הלחימה או סיום המנדט של לפיד – מה שיבוא קודם ● הספינים התקשורתיים על הצעות שעוברות מהליכוד לכחול לבן נועדו למטרה אחת בלבד: להוציא מגנץ הצהרה שלא יסכים לממשלה עם נתניהו

לוד, התפרעויות בין ערבים ליהודים / צילום: איל יצהר

כתבי אישום ראשונים נגד יהודים שפעלו ממניע גזעני בבת ים

הפרקליטות הגישה עד כה עשרות כתבי אישום, מרביתם נגד אזרחים ערבים, בגין ביצוע עבירות במהלך גל ההתפרעויות ברחבי הארץ ● שלושה אזרחים יהודים נאשמים בגין עבירות שהתרחשו בבת ים בשבוע שעבר ● אחד הנאשמים צעק לעבר השוטרים: "אנחנו הולכים לזיין את הערבים"

אולפן כאן בערבית / צילום: יח"צ

בלאגן בחטיבה הערבית בכאן: כתבה ששודרה חשודה בניגוד ענייינים חריף

במייל שהוציאו אתמול לעובדי חטיבה המדיה בערבית של התאגיד, אמרו האמונים על החטיבה כי כתבה ששודרה ואשר סיכמה את הישגי החטיבה "לוקה בחוסר עניין ציבורי ובניגוד עניינים" ● תגובת עאסר עטילה: "בשידורה של הכתבה לא נפל כל פגם או רבב"