גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העליון שם סוף לשיטת המבצעים הפופולרית: הפסיקה שמסעירה את ענף המזון והאופנה

ביהמ"ש העליון אשרר את החלטת המחוזי בת"א לפיה גם במקרה של מבצעים קצרי מועד יש לציין על המוצר או על שלט את המחיר הסופי לאחר ההנחה, ולא ניתן יותר להסתפק רק בהצגת אחוז ההנחה ● עו"ד סיטון-זלקינד המייצגת קמעונאיות בתחום האופנה והמזון: "נטל כבד ביותר על הקמעונאים שעלול להביא להימנעות ממבצעים קצרי טווח"

מבצעים ברשתות אופנה ומזון / צילום: שני מוזס, גלובס
מבצעים ברשתות אופנה ומזון / צילום: שני מוזס, גלובס

החלטה של בית המשפט העליון קובעת נוהל חדש בנוגע לסימון מבצעים ברשתות הקמעונאות, כשהיא דוחה את הערעור שהוגש בנושא, ומאשררת את הפסיקה של בית משפט המחוזי בתל אביב. מדובר בהחלטה שהתקבלה במסגרת תיק שהתנהל בין רשת בילבונג מקבוצת פוקס לבין הרשות להגנת הצרכן.

במסגרת זו, ביהמ"ש העליון אשרר את ההחלטה הקובעת כי גם במקרה של מבצעים קצרי מועד ברשתות, כמו מכירת חיסול בסוף יום, או הנחות בסוף עונה, יש חובה לציין על המוצר או על שלט את המחיר הסופי - כלומר לאחר ההנחה - ולא ניתן יותר להסתפק רק בהצגת אחוז ההנחה.

במסגרת התיק טענה הרשות להגנת הצרכן בבדיקה שביצעה בחנות של בילבונג בקניון עזריאלי בת"א כי במבצע שהתקיים בעת הבדיקה הוצבו שלטים המציינים את גובה ההנחה (50%-60%), אך על הפריטים שנבדקו הוצגו רק המחירים הרגילים לפני ההנחה, ללא פירוט של המחירים לאחר ההנחה. ברשות להגנת הצרכן טענו כי מדובר בהפרה של חובת הצגת המחירים הקבועה בחוק.

וכך, ההכרעה הן במחוזי, והן בעליון, עסקה למעשה בפרשנות להוראות החוק. במוקד המחלוקת ניצב הסעיף שמחייב כל עוסק המוכר מוצרים לצרכן להציג על גביהם או על גבי אריזתם את מחירם הכולל, והסעיף שנוגע למה שמוגדר כ"מכירה מיוחדת". על פי הוראת החוק, העוסק יבהיר "את מחירם אצלו לפני המכירה, ואת שיעור ההנחה או המחיר לאחר ההנחה, וכן את תנאי המכירה המיוחדת".

בילבונג טענה כי לא הפרה את החוק, שכן המחיר הכולל, טרום המבצע, הופיע על גבי המוצרים. מנגד, הרשות להגנת הצרכן טענה כי הגדרת המחיר הכולל הינו המחיר הסופי והעדכני של המוצר אף בעת המבצע, דהיינו לאחר הנחה. בנוסף, טענה הרשות כי לפי ההוראה הקיימת, בתקופת מבצע שאינה עולה על 35 ימים, ניתן יהיה להציג את המחיר המוזל, על שלט או בתווית מדף בסמוך למצרכים ולא בהכרח על כל מוצר ומוצר.

התיק הזה עבר ראשית בבית המשפט השלום בת"א, אשר קיבל את טענות החברה ודחה את עמדת המדינה. הרשות להגנת הצרכן הגישה לבית המשפט המחוזי ערעור על החלטת השלום שהתקבל, בילבונג ערערה על כך לעליון, והשבוע החליט העליון להשאיר את פסק הדין של המחוזי על כנו.

בשורה התחתונה קובע עתה בית המשפט העליון כי אם מבצע ההוזלה חל לתקופה של עד 35 ימים, אין צורך לציין על כל מוצר ומוצר מה מחירו לאחר ההנחה, אלא, יש לפרט באמצעות שלט או תווית מדף את המחיר הנמוך והמחיר הרגיל. במילים אחרות, לא מספיק לציין בשילוט את המחיר לפני הנחה ואת שיעור ההנחה אלא יש להציג את המחיר לאחר ההנחה. כלומר, יש לציין על המוצר או על שלט את המחיר הסופי, לאחר ההנחה ולא ניתן יותר להסתפק רק בהצגת אחוז ההנחה.

שופט בית המשפט העליון מני מזוז דחה למעשה את הבקשה לרשות הערעור, כשהוא מסביר כי פסק הדין של המחוזי לא מעורר כל שאלה משפטית עקרונית החורגת מעניינם של הצדדים, אך לצד זאת הבהיר כי מקובלת עליו החלטת המחוזי, וכי הוא "אינו סבור כי נפלה כל טעות בפסק הדין ובפרשנות שניתנה בו להוראות החוק". עוד קבע כי בילבונג תישא בהוצאות בסך 3,000 שקל.

"החלטה זו הינה בעלת השלכה רוחבית כבדת משקל והקמעונאיות שוקלות כיצד להתמודד עמה" אומרת ל"גלובס" עו"ד רונית סיטון-זלקינד, שותפה במשרד מ.פירון ושות' המייצגת קמעונאיות בענפי האופנה והמזון. לדבריה, החלטת בית המשפט העליון לאשר את פסיקת המחוזי לפיה לא ניתן עוד לפרסם בחנויות רק את שיעור ההנחה במבצע, אלא חלה חובה להציג בחנות את המחיר הסופי לאחר ההנחה בקשר לכל מוצר ומוצר, "לא רק מטילה על הקמעונאים נטל כבד ביותר שאף יכול להביא לסיכול היכולת לעמוד בתנאי החוק, אלא גם עלולה ליצור מצבי אבסורד שאינם מתקבלים על הדעת".

סיטון-זלקינד מוסיפה וטוענת כי מדובר בדרישה מיותרת שתכביד על הרשתות: "האם ניתן יהיה לדרוש מסופרמרקט, שעורך בסוף כל יום מבצע על מוצרי המאפה, להציג את המחיר הסופי של כל אחד מסוגי המוצרים? האם ניתן יהיה לדרוש מחנויות אופנה לציין את מחירה הסופי של כל חולצה וחולצה המוצגת על קרוסלה שעליה מתנוסס שלט עד 50% הנחה? האם ריאלי לדרוש מחנות שעורכת מבצע עונתי, שבועי או יומי, שכולל מאות או אלפי פריטים, להציג את המחיר המדויק לכל פריט ופריט?".

היא מוסיפה ומציינת: "הקמעונאים יעשו כל שביכולתם על מנת לכבד את רוח הפסיקה המבקשת להגן על הצרכנים, אך במקביל נשקול את צעדינו ונפעל בתיאום עם הרשות במטרה להימנע מפרשנות דווקנית של החוק והפסיקה, אשר יובילו להכבדה משמעותית, שתוביל להפרות ולתביעות סרק".

עו"ד סיטון טוענת כי ככל שהרשות תפעל לאכיפת ההחלטה על כל הפרה, שהעיצום הכספי בגינה יכול להגיע ל-22 אלף שקל, "זה עלול להוביל את הרשתות להימנעות מעריכת מבצעים יומיים או קצרי הטווח".

תגובת הרשות להגנת הצרכן: ״בית המשפט העליון פסק לטובת הצרכנים ואימץ את עמדת הרשות, שיוצגה על ידי עו"ד יעקב הילמן מהמחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה, שהתעקשה על כך שטובת הצרכן הוא שיידע את מחיר הסופי באופן פשוט וברור, טרם הגעתו לקופה ולמעשה מיד שרואה את המוצר. בהחלטה זו בית המשפט העליון מורה לקמעונאים להציג בפני הצרכנים את המחיר הסופי לאחר ההנחה ומונע מהצרכנים להתעסק בחישובים מיותרים ומסובכים לעיתים. הפסיקה מהווה איזון בין העוסקים לצרכנים בכך שבמבצעים שנמשכים פחות מ-35 ימים ניתן להציג את המחיר הסופי על שלט בסמוך למוצר ולא על המוצר עצמו, כך שאין נטל משמעותי על העוסק ויחד עם זאת נשמרת ההגנה על הצרכן בנוגע לידיעת המחיר הסופי״.

עוד כתבות

חמאה  / צילום: שלומי יוסף

פתרון למחסור? מחיר החמאה עשוי לצאת מפיקוח ממשלתי

שר החקלאות אלון שוסטר מציע לתת פטור ממכס ליבוא מוגבל בלבד של חמאה לישראל ● פרוטוקול מדיון ועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות מציג המלצה של גורמי המקצוע להוציא את החמאה מפיקוח מחירים, ככל שתוארך תקופת היבוא הפטור ממכס

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

בדצמבר יהיו מעל ל-60 טיסות שבועיות לדובאי. האם יש לכך הצדקה?

חברת לואו קוסט מדובאי, לצד ישראייר, ארקיע ואל על יפעילו טיסות ישירות בין תל אביב ודובאי ● האם יהיו מספיק תיירים כדי למלא את כל הטיסות האלו? ●  סמנכ"ל המכירות בישראייר: "מדובר במדינה שעד עכשיו הייתה סגורה לישראלים ויש פה צירוף של הרבה מרכיבים שישקפו ביקוש גבוה"

אוהד גולדברג  צילום: יחצ

משריינים חיסונים: מנכ"ל אסטרהזנקה בישראל מגלה מה עמד מאחורי ההסכם עם המדינה

ישראל הייתה אמורה לקבל הקצאה של מנות חיסון דרך מנגנון חלוקה של ארגון הבריאות העולמי וקואליציית החיסונים ● מה גרם לה לבסוף לנהל מו"מ ישירות עם אסטרהזנקה העולמית?

נתב"ג בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

הפסד של 118.5 מיליארד דולר ב-2020: זו התחזית הקודרת של יאט"א לענף התעופה

את ההפסדים הצפויים להימשך ב-2021 מעריכים בארגון התעופה העולמי בהיקף של 38.7 מיליארד דולר - יותר מפי 2 מההערכות הקודמות שפרסם הארגון בחודש יוני ● לפי הערכות הארגון, רק ב-2024 יחזרו המספרים של 2019 בהיבט היקף הנוסעים

עירן טאוס, מנכ"ל נובולוג / צילום: סיון פרג'

הקורונה והקאנביס: נובולוג הרוויחה 9.7 מיליון שקל ברבעון השלישי

השפעת הקורונה ואיחוד פעילויות שנרכשו הגדילו את הכנסות חברת שירותי הבריאות והלוגיסטיקה הרפואית נובולוג ב-9% ברבעון השלישי והן הסתכמו ב-290 מיליון שקל ● נובולוג עשויה להיות חוליה בשרשרת הפצת החיסון לקורונה, אם כי עדיין לא הגיעה להסכמה עם משרד הבריאות או אחת החברות

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

שלב ההוכחות במשפט רה"מ בנימין נתניהו נדחה לתחילת פברואר 2021

לפי החלטת השופטים ב-6 בדצמבר 2020 תשמענה כל הטענות המקדמיות לרבות טענות לפגמים בכתב האישום שהעלו הנאשמים ● התביעה תגיש תגובה בכתב לטענות המקדמיות עד ה-3 בדצמבר

פתח תקווה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ועדת ערר מחוזית פסלה הוראות לבנייה של עיריית פתח תקווה

קבלנים שמבקשים לבנות בפתח תקווה יגלו בקרוב כי חלק ניכר מהנחיות עירוניות של העירייה נפסלו, זאת לאור עמדתה של ועדת ערר מחוזית לפיה חלק מהנחיות מרחביות של העירייה מביאות להגבלת בנייה בעיר ● העירייה: "לומדים את ההחלטה"

רונן סמואל, מנכ"ל קורנית / צילום: איל יצהר, גלובס

קורנית הודיעה על הקמת פעילות עסקית חדשה; המניה ממשיכה לטפס

הפעילות החדשה, הממוקדת בייצור דיגיטלי על פי דרישה, מבוססת בחלקה על רכישת חברת Custom Gateway שבוצעה לפני מספר חודשים תמורת 17 מיליון דולר

סיבים אופטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

גוגל מתכננת להניח רשת סיב אופטי שתחבר לראשונה בין סעודיה וישראל

הרשת החדשה תחבר בין המדינות שעדיין מוגדרות כאויבות, ותעקוף את המסלול המצרי לתעבורה אינטרנטית

מתוך האתר של חברת כנפי משק / צילום: צילום מסך

כנפי משק תפורק: ביהמ"ש הורה על פתיחת הליכי חדלות פירעון

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי אין היתכנות לשיקומה וכי החברה מצויה בחדלות פירעון של ממש ● חובות החברה המגיעים לסכום של כ-50 מיליון שקל בנוסף לחוב כלפי חברת האם משקי הקיבוצים בסכום של כ-42 מיליון אל מול נכסיה של כנפי משק המוערכים בכמיליון שקל בלבד

מייסדי פרספטו: דור אבוחצירא, שגיא בלונדר, רביב רז ואריאל אביטן / צילום: פרספטו

פרספטו מגייסת 45 מיליון דולר ומשתפת פעולה עם בוסטון דיינמיקס

פרספטו, המפתחת רחפנים אוטונומיים המשמשים לניטור תשתיות, מתכוונת להכפיל את כוח-האדם בשנה הקרובה ● הטכנולוגיה של פרספטו תשולב ברובוט דמוי הכלב של בוסטון דיינמיקס - ספוט

ניסים פרץ / צילום: דוברות נתיבי ישראל

נדחה בחודשיים מכרז של נת"י שנחשד כי קיים בו בניגוד עניינים

כך אמר מנכ"ל נתיבי ישראל ניסים פרץ בדיון בוועדה לענייני ביקורת המדינה ● הדיון התקיים בעקבות פרסום גלובס על טענות לניגוד עניינים במכרז ענק להחלפת תאורה בכבישי ישראל

משרדי תאגיד השידור הציבורי כאן 11 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

העורכים יצאו למרד ובתאגיד שוקלים לבטל את חדשות הלילה

עורכי חטיבת החדשות מסרבים ליישר קו עם החלטת ההנהלה שתהפוך אותם גם לקריינים, לאחר שהנהלת התאגיד החליטה להפסיק בסוף שנת 2020 את עבודתם של חלק מהמגישים הבכירים והוותיקים ● "כאן חדשות" בתגובה: "לא הייתה כוונה לבטל את מבזקי הלילה"

קניון הזהב ראשון לציון - אגף חדש מול אגף ישן / צילום: תמר מצפי

פסק הדין שעשוי לגרום לעלויות הארנונה של הקניונים לטפס

בית המשפט המחוזי פסק שהקניונים ישלמו תעריף ארנונה מוגדל גם על המעברים ולא רק על החנויות, שכן הם חלק אינטגרלי משטח הקניון עצמו

שוברים את שגרת האלימות / צילום: יח"צ

המאבק באלימות נגד נשים: פובליסיס ולקוחותיה משתלטים על ברייק הפרסומות

ביוזמת משרד הפרסום ליאו ברנט מקבוצת פובליסיס, הקבוצה תשתלט מחר על ברייק פרסומות, במהלכו יעלו חלק מהמפרסמים הגדולים שלה קמפיינים המותאמים למסר המלחמה באלימות נגד נשים

רו”ח מיקי בלומנטל / צילום: איל טואג

אי הסדרים בבזק בינלאומי: הדירקטוריון מינה רואה חשבון מבקר

דירקטוריון בזק מינה את רו"ח מיקי בלומנטל כדי שיבצע ביקורת חקירתית בחברה הבת ● בגלובס נחשף לראשונה כי במסגרת הערכות שגרתית לדוחות הרבעוניים נמצא במאזני בזק בינלאומי "חור" של עשרות מיליוני שקלים שהחברה לא יודעת להסביר

נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי עוזב את בית המשפט / צילום: Associated Press, Michel Euler

לראשונה בהיסטוריה של צרפת: נשיא לשעבר על כס הנאשם בבית משפט

נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי מואשם במתן שוחד לשופט כדי שזה יספק לו מידע פנים לגבי חקירה שהתנהלה נגדו ● הנשיא לשעבר ועורך דינו הציעו, לכאורה, לשופט למנותו לתפקיד יוקרתי בנסיכות מונקו בתמורה למידע

בדיקות קורונה בדרייב אין, תל אביב / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

170 איש חזרו לישראל מדנמרק. כמה הסכימו להיבדק לקורונה?

מערכי החקירות האפדימיולוגיות עובדים כמו שצריך, אך נתוני התחלואה שוב בעלייה ● איך זה? סיפור החוזרים מדנמרק הוא דוגמה לבעיה הרחבה – הישראלים הפסיקו לשתף פעולה ● בצה"ל מעריכים כי שליש מהנדבקים משקרים בחקירותיהם, ומתכוונים להתחיל מערכי בדיקות במקומות עבודה גדולים

אלון מאסק, החודש. נשמע אופטימי כהרגלו / צילום: Patrick Pleul, Associated Press

טסלה קופצת לשווי של יותר מחצי טריליון דולר והמנכ"ל אלון מאסק הוכרז כאדם השני העשיר ביותר בעולם

השווי האישי של אלון מאסק, מייסד טסלה וספייס X, טיפס במהלך 2020 ב-100.3 מיליארד דולר ● במקום הראשון ברשימה עומד עדיין מנכ"ל אמזון ג'ף בזוס ● מניית טסלה מזנקת בוול סטריט ושווי החברה עקף את רף חצי טריליון הדולר

מיכל הלפרין / צילום: יונתן בלום

אינטרנט, טלוויזיה וטלפון בחבילה אחת? בזק מקבלת סוכרייה מרשות התחרות

רשות התחרות שוקלת לבטל התנאי במיזוג האוסר על בזק ו-yes למכור חבילות טריפל לא פריקות ● משרד התקשורת מתנגד ● כמו כן, הרשות שוקלת לשנות את התנאי האוסר על בלעדיות על yes כך שלא יחול על רכש תוכן זר, להוציא תכני ספורט ותכנים מקומיים שאינם נכנסים להגדרת הפקות מקור