גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה ירוקה בתל אביב בהובלת הבנקים: ת"א 35 קפץ ב-1.9%

מדד ת"א 125 עלה ב-1.1% ומדד ת"א 90 נוסג ב-0.2%. מדד הבנקים קפץ ב-2.1% ● מניית לאומי קפצה ב-3.2%, מניית הפועלים עלתה ב-2.4% ● חברה לישראל קפצה ב-7%

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס
בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

פייזר ומודרנה לא לבד: מי עוד במירוץ לחיסון ומה הוא עושה לשווקים? רון אייכל הכלכלן הראשי של קולמקס וסטיבן טפר אנליסט הפארמה של אייביאיי בשיחה עם גיא בן סימון.

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

יום המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בעליות שערים. מדד ת"א 35 קפץ ב-1.9%, מדד ת"א 125 עלה ב-1.1% ומדד ת"א 90 נסוג ב-0.2%.

את העליות מניות הבנקים ומדד הבנקים קפץ ב-2.1%. מניית לאומי קפצה ב-3.2%, מניית הפועלים עלתה ב-2.4%.

עוד בקרב המדדים הענפיים, מדד פיננסים ומדד ביטוח עלו ב-1.7%, מדד נדל"ן התקדם ב-1%. בצד השלילי מדד תקשורת ו-IT ירד ב-0.7% ומדד נפט וגז נחלש ב-0.1%.

עוד בין המניות הבולטות בעליות: חברה לישראל קפצה ב-7%, אלביט מערכות עלתה ב-5.9% לאחר הדוחות, בזק נסקה ב-5.9% ומליסרון התקדמה 5.5%. 

16:45

פתיחת המסחר החיובית בוול סטריט לא שינתה את התמונה בתל אביב. ת"א 35 קופץ ב-1.4%,  ת"א 125 מוסיף 0.7% ומדד ת"א 90 יורד ב-0.5%.

15:00

מגמה מעורבת בתל אביב. מדד ת"א 90 המשקף את מניות השורה השנייה משיל 0.3%, מנגד הבנקים בולטים בעליות, לצד מניות הקניונים ומרכזי המסחר שרושמות עליות על רקע ההחלטה על פיילוט לפתיחת הקניונים והשלמת מתווה החזרה ללימודים.

מניית עזריאלי  משלימה עלייה של כ-23% מתחילת החודש; מליסרון  משלימה עלייה של כ-30% החודש. חברת הנדל"ן והבינוי של האחים עופר נמצאת במגעים מתקדמים לכניסה לתחום הדאטה סנטרים. מליסרון נמצאת במו"מ עם חברת ההשקעות קריסיה (Chirisa), המתמחה בתשתיות דיגיטליות, להקמת פרויקט בהיקף של כחצי מיליארד שקל לבניית מספר דאטה סנטרים ביוון, קפריסין וישראל.

אלביט מערכות  סיכמה את הרבעון השלישי עם הכנסות של כ-1.1 מיליארד דולר, צמיחה של 3% ביחס לרבעון המקביל ב-2019. הרווח הגולמי לפי כללי GAAP ירד ב-17% ל-237 מיליון דולר, בשל המחיקה, ולפי כללי GAAP הרווח הנקי הרבעוני המיוחס לבעלי המניות הסתכם ב-17 מיליון דולר, ירידה של 76.4%. המנכ"ל בוצי מכליס בראיון לגלובס: "העסקים כרגיל'. החברה ממשיכה להתפתח ולשפר את הרווחיות. היו עיכובים לוגיסטיים בשל המשבר, אבל למדנו להתמודד היטב עם ההשלכות של הקורונה על החברה, ולהגיע ללקוחות דרך החברות הבנות בשוקי היעד. לכן, ההשלכות של הקורונה על אלביט - מאחורינו".

13:37

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות בהובלת מניות הבנקים, ובדומה לסנטימנט מעבר לים. מדד ת"א 35 קופץ ב-1.4%, ת"א בנקים ב-1.7%.

מנייתה של חברת האנרגיה אנרג'יאן מזנקת ב-6%, תפרון מזנקת ב-12%, מדיגוס ב-21%, פורסייט מזנקת ב-22%, מליסרון קופצת ב-4% ומנגד דלק צונחת ב-3%.

12:00

מניות פורסייט  ומדיגוס מזנקות ביותר מ-20% כל אחת, במחזורים גבוהים. גם מניית אקסל  עולה בחדות לאחר שהחברה עדכנה כי התקשרה בהסכם השקעה עם חברת אי.בי.אי אקטיב ובעל המניות היחידי שלה לפיו תרכוש ממנו 50.1% מהון המניות של אקטיב בעסקת מזומן ומניות בהיקף של כ-13 מיליון שקל. 

11:00

עליות בבורסה במקביל למגמה חיובית בעולם. מדד ת"א 35 מטפס בכ-1.1%. עליות בולטות רושמות מניות מליסרון, מיטרוניקס  ואלביט מערכות, שפרסמה היום דוחות. 

חברת אאורה  שבשליטת יעקב אטרקצ'י דיווחה על ביקושים גבוהים של 273 מיליון שקל בשלב המוסדי של הנפקת האג"ח שביצעה אמש בבורסה בת"א. החברה צפויה להשלים את המכרז הציבורי השבוע. מתוך סכום זה, החברה החליטה לקבל הזמנות בהיקף 100 מיליון שקל. ההנפקה בוצעה באמצעות הרחבת סדרת אג"ח ט"ו של אאורה. המחיר שנסגר במכרז משקף לאג"ח ריבית של 4.88%, בעלות משך חיים ממוצע של כ-3 שנים.

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח תוך המשך המגמה החיובית במדדי המניות. מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.8%. 

מניית אנרג'יאן  מטפסת על רקע עליית מחירי הנפט בעולם. נובולוג  עולה בחדות לאחר שפרסמה הבוקר דוחות לרבעון השלישי. 

גזית גלוב  דיווחה הבוקר כי ה- FFO ברבעון השלישי הסתכם בכ-62 מיליון שקל לעומת כ- 138 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי עמד על כ-23 מיליון שקל לעומת רווח של כ-474 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הקיטון ברווח הנקי נובע בעיקר מרווח משערוך נגזרים פיננסיים של כ-187 מיליון שקל ברבעון לעומת רווח של כ-482 מיליון שקל ברבעון המקביל. בנוסף, הושפעו התוצאות מירידת ערך נכסים בסך של כ- 95 מיליון שקל ברבעון לעומת כ-18 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

08:50

בנק דיסקונט  דיווח הבוקר כי הרווח הנקי ברבעון השלישי של השנה הסתכם ב-258 מיליון שקל, ירידה של כ-40% לעומת הרווח ברבעון המקביל אשתקד. זאת, על רקע משבר הקורונה והשלכותיו הכלכליות ומרכיבים חד פעמיים: רווחים ממכירת מניות בוויזה, הוצאה בגין תוכנית פרישה בחברת כאל ועלייה בהפרשה לתביעות. בניטרול רכיבים חד פעמיים, הרווח הנקי ברבעון השלישי היה מסתכם ב-357 מיליון שקל. 

אלביט מערכות דיווחה על רווח של 72.7 מיליון דולר ברבעון השלישי, עלייה של 24% לעומת הרבעון המקביל.

בשוק המטבעות, הדולר נסחר הבוקר בעלייה של כ-0.1% סביב 3.341 שקלים והאירו רושם ירידה של כ-0.3% סביב 3.96 שקלים. 

07:50

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה

1. צפי לפתיחה חיובית

המגמה החיובית בבורסה צפויה להימשך הבוקר, לאחר שאתמול ננעל המסחר בוול סטריט בעליות. גם במרבית בורסות אסיה המגמה חיובית היום בהובלת בורסת טוקיו. החוזים על מדדי וול סטריט נסחרים כעת בעליות של 0.6%-0.9%. 

אתמול ננעל המסחר בבורסה בעליות בהובלת מניות הנדל"ן והתקשורת, ובדומה לסנטימנט מעבר לים, שם המדדים מטפסים על רקע הדיווח על חיסון נוסף לקורונה של אסטרה זניקה שהצביעה על יעילות של 90% בחיסון. מדד ת"א 35 עלה ב-1.3%, מדד ת"א 90 עלה ב-1.7%, ומדד הבנקים טיפס ב-1.2%.

המניות הדואליות חוזרות מוול סטריט עם פערים מעורבים. אורמת עם פער שלילי של כ-3.3%, פרטנר 2.8% ולייבפרסון 1.5% כך שהן צפויות לרדת. מנגד, טאואר  עם פער חיובי של 2.9% ונובה 1.2% והן צפויות לטפס. 

2. הקניונים נפתחים, בהדרגה

קבינט הקורונה החליט הלילה על חזרה ללימודים, כשכיתות ה'-ו' חוזרות היום, כיתות י׳-י״ב החל מהשבוע הבא (29.11) וכיתות ז'-ט' החל מה-6 בדצמבר. החזרה ללימודים היא בהתאם למתווה שר החינוך, ביישובים ירוקים וצהובים, תוך ביצוע בדיקות ניטור רחבות.

בנוסף, הוחלט לאמץ את ההצעה שהוצגה לפתיחה ניסיונית מצומצמת של הקניונים ולהאריך את הפיילוט כך שיסתיים ב-6 בדצמבר. בהתאם להצעה זו יובאו תקנות לאישור הקבינט. בכפוף לממצאי הפיילוט ולתמונת מצב התחלואה הכללית, יקבע מועד הפתיחה המלאה של הקניונים.  במקביל תוגש הצעה לפיילוט לשווקים. השווקים יפתחו כשהקניונים יפתחו. ההחלטה עשויה להשפיע לחיוב על מניות עזריאלי ומליסרון.

3. עונת הדוחות: אלביט מערכות ודיסקונט

היום יפרסמו דוחות, בין השאר, אלביט מערכות , דיסקונט , גזית גלוב  והבורסה. 

אתמול דיווחה דמרי על תוצאות טובות לרבעון השלישי. בפסגות מציינים בתגובה לדוחות כי "על אף שהמודל שלנו מניח, מטעמי שמרנות, ירידה של 5% במחירי הדירות בשל הפגיעה הכלכלית ממשבר הקורונה, הולכים ומתרבים הסימנים ליציבות ועמידות הענף נכון לעכשיו. עמידות זו נובעת מהעובדה כי המדינה לא מפשירה קרקעות שמוביל לעליית מחירי הקרקע. בנוסף, הריבית הנמוכה על המשכנתאות עוזרת לרוכשים ובחודשים האחרונים היינו אף עדים להיקפי מכירות גבוהים בשוק. גם הפחתת המס למשקיעים תורמת לביקושם".

"אנו מבצעים שינויים מעטים במודל שלנו, שעיקרן הן שקלול התוצאות הכספיות של הרבעון והגדלת שווי הקרקע בחדרה, לאור צפי ההנהלה כי בשנה הקרובה עשויה להתקבל התב"ע. דמרי, לה פרויקטים בהקמה, ביצוע ותכנון בהיקף של כ-19 אלף יח"ד תמשיך לייצר פרויקטים בהיקפים גדולים בשנים הקרובות מהקרקעות הקיימות ומפרויקטי התחדשות עירונית, כאשר היא צפויה להגדיל את היקף המכירות השנתיות בהתאם לפיתוח הפרויקטים. אנו שומרים על המלצת תשואת היתר ומעלים את מחיר היעד ל-129 שקל, גבוה בכ-10% ממחיר המניה". 

4. מאקרו וסחורות

בתחום המאקרו, בגרמניה יתפרסם היום מדד IFO לחודש נובמבר, ונתוני תמ"ג לרבעון השלישי. בארצות הברית- מדד ביטחון הצרכנים לחודש נובמבר (צפי ל-97.7 נק').

בזירת המסחר בסחורות רושם היום הנפט מסוג ברנט עלייה של כ-1% לרמה של 46.5  דולר לחבית (חוזה לדצמבר), והזהב מנגד ממשיך לאבד גובה ונסחר בירידה של 0.85% לרמה של 1,822 דולר לאונקיה.

5. פז מבצעת הפחתה של כ-200 מיליון שקל

לסיום, פז  הודיעה אתמול לאחר סגירת המסחר בבורסה על הפחתה של 210-190 מיליון שקל משווי בית הזיקוק באשדוד שנעשית בשל קבלת תחזית מעודכנת למרווחי הזיקוק לקראת פרסום הדוחות לרבעון השלישי של השנה. זאת, על רקע השפעות התפשטות נגיף הקורונה שהובילו, בין היתר, לירידה חדה בביקוש לנפט ובהתאם לירידה חדה במחיר הנפט ושחיקה במרווחי הזיקוק העולמיים, ממשיכות לבוא לידי ביטוי בהרעה בתוצאות העסקיות של פז. 

עוד כתבות

בכירים בענף התעופה באמירויות על רקע מטוס אייר אמירייטס / צילום: Kamran Jebreili, AP

חברת התעופה אמירייטס נרשמה כחברת חוץ בישראל - מה זה אומר?

המשמעות של הקמת חברה מקומית ע"י אמירייטס היא שיש לה תוכניות לכבוש נתח משמעותי בענף התעופה הישראלי, כשהפוטנציאל לא נעצר בקו ת"א-דובאי ● מבחינת הנוסעים יש לכך משמעות נוספת, שכן חברת תעופה הפועלת באמצעות נציגות מקומית מחויבת לפעול עפ"י חוקים מקומיים

החשב הכללי יהלי רוטנברג / צילום: דוברות משרד האוצר

החשב הכללי יהלי רוטנברג צפוי להתמנות למ"מ מנכ"ל משרד האוצר

זאת לאחר שנציב שירות המדינה פסל את מינוי עודד שמיר לתפקיד ● רוטנברג מונה על-ידי כ"ץ לתפקיד החשב הכללי בסוף 2020

אדם סינגולדה, מנכ"ל וממייסדי טאבולה / צילום: כפיר זיו

טאבולה מגיעה לבורסת ניו יורק בשווי של 2.6 מיליארד דולר וחושפת הכנסות של 1.2 מיליארד דולר ב-2020

חברת המלצות התוכן של אדם סינגולדה תמוזג לחברת SPAC שמוביל יונתן קולבר, ותגייס במהלך 545 מיליון דולר ● סינגולדה: "בתוך 10 שנים אני רואה את טאבולה צומחת לכוח שממליץ על הכול – מסחר מקוון, משחקים, אפליקציות - בכל מקום ובכל מכשיר"

כ"ץ (מימין) ונתניהו מכריזים על התוכנית. הדרג המקצועי התנגד לחלקים / צילום: צילום מסך מתוך וואלה!NEWS

נתניהו מציג, שוב: תוכנית פוליטית לקראת בחירות בכסות של פתרון מיידי למשק

העלות הכוללת של תוכנית הסיוע הכלכלית שהציגו ראש הממשלה ושר האוצר מוערכת בכ–15 מיליארד ש' והיא תמומן באמצעות הגדלת הגירעון • תוכנית מענק לכל אזרח עוררה את מירב ההתנגדות מצד גורמי המקצוע באוצר, אך נכללה בכל זאת • וההבטחה לדמי אבטלה לעצמאים שוב ריקה מתוכן

יניב הרוש, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן / צילום: מיקאל כהן

"הלקוחות אספו כסף כדי לשלם לי את הקנס, אבל אני יזם, ואת הסיכונים אני לוקח בעצמי. תרמתי את זה"

בן 40, נשוי ואב לשלושה, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר

האם מדינות באירופה מנעו מאזרחיהן לחזור מבריטניה?

יכול להיות שמדינות דמוקרטיות אסרו על אזרחים לחזור הביתה? זה קרה, אבל רק לכמה ימים ● המשרוקית של גלובס

 

פרופ' נחמן אש  / צילום: דפנה גזית

פרופ' נחמן אש: "פתיחה לא הדרגתית של המשק עלולה להוביל לסגר רביעי"

פרויקטור הקורונה אמר היום כי במשרד הבריאות מגבשים שתי תוכניות שונות ליציאה מהסגר ● "אנחנו מצפים לראות את המגמות בהמשך השבוע, ובהתאם לכך נגבש את המלצותינו לממשלה" ●  שיעור התחלואה בילדים עלה, ככל הנראה בהשפעת הווריאנט הבריטי

ג'נט ילן, שרת האוצר האמריקאית / צילום: ג'ונתן ארנסט

הסנאט אישר את מועמדותה של ג'נט ילן כשרת האוצר האמריקאית

ילן הייתה ראשת הפדרל ריזרב בין השנים 2014 ל-2018 ● ההצבעה הסנאט הייתה האישור הסופי והחמישי למינוי, ובכך הפכה ילן לשרת האוצר הראשונה של ארצות הברית

שלט של רחוב וול סטריט מחוץ לבורסת ניו יורק / צילום: Reuters, Mike Segar

נעילה מעורבת בוול סטריט: אפל דחפה את הנאסד"ק לשיא כל הזמנים

בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, הדאקס הגרמני איבד 1.7% ● אפל בלטה בעלייה לשיא כל הזמנים ● טסלה ממשיכה קדימה ונושקת למחיר של 900 דולר למניה ● מניית ION Acquistion Corp זינקה על רקע המיזוג עם טאבולה הישראלית

רחפן של איירובוטיקס / צילום: אתר החברה

מרחפת לבורסה: איירובוטיקס תנסה להנפיק בת"א לאחר שכבר גייסה כ-120 מיליון דולר

חברת הרחפנים לשימוש תעשייתי וביטחוני מבקשת לגייס כ-50 מיליון דולר לפי שווי של כ-200-180 מיליון דולר לפני הכסף ● בין המשקיעים בחברה - המנכ"ל הפורש של waze נועם ברדין

5 דברים לפני פתיחת המסחר / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

המניות דואליות יכבידו בפתיחה ● מודרנה מעדכנת על יעילות החיסון על המוטציות ● הודעת הריבית של הפד תפורסם מחר ● עונת הדוחות לרבעון הרביעי: אודיוקודס במוקד ● גלובס עושה סדר לפני המסחר

משה חוגג - מנהל קרן הון סיכון סינגולריטים / צילום: יונתן בלום

נדחתה תביעה של משקיע קריפטו נגד משה חוגג בבית משפט בארה"ב

בית המשפט בסיאטל דחה את תביעתו של שון סניידר האמריקאי בגין נזק כספי שנגרם לו לטענתו על ידי חוגג, בעלי מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים, וחברת Stox שבבעלותו ● תביעה אחרת נגד חוגג, הנוגעת גם היא להנפקת מטבע הקריפטו של סטוקס, עדיין מתנהלת במחוזי תל אביב

סין חזרה לשגרה ומשכה השקעות זרות בעוד העולם עדיין מתמודד חולי ומוות, סגרים ועסקים קורסים / צילום: Associated Press, Mark Schiefelbein

סין תפסה את מקומה של ארה"ב כיעד המרכזי להשקעות זרות

זרימת ההון לארה"ב ירדה כמעט בחצי, בעוד שהקורונה גררה את הכלכלה מטה ב-2020

ערוץ דיסקברי, אחד מתוך רבים המגיעים למיליוני בתי אב בעולם / צילום: אתר החברה

האם דיסקברי תסייע לרשת 13 להגדיל את ההכנסות מפרסום?

העסקה שבמסגרתה תחזיק דיסקברי 21% ממניות רשת 13 ותזרים 50 מיליון שקל, לצד הזרמה זהה של בעל השליטה, מעלה מספר שאלות ● מה מרוויח כל צד, ומה תיתן לרשת הפרידה מאנדמול?

עו"ד אמיר חן / צילום: פישר בכר

מחצית מהשותפים במשרד פישר בכר - נשים

המשרד מצרף אל שורותיו שבעה שותפים ושותפות ● עם הצטרפותם, ימנה המשרד 69 שותפים, מתוכם 34 שותפות

אילוסטרציה של החיסון לקורונה של מודרנה / צילום: Reuters, Dado Ruvic

מנכ"ל מודרנה: הרגולציה לחיסונים למוטציות תהיה פשוטה; הקורונה תישאר כאן לנצח

אנליסט הביומד אורי הרשקוביץ: "חדשות טובות עבור חברות החיסונים, פחות עבורנו" ● מניית מודרנה עלתה אתמול 12%, לשווי של כ-58 מיליארד דולר

אנסקי אלכס / צילום: תמר מצפי

אלכס אנסקי עובר להגיש תוכנית אישית בתאגיד השידור הציבורי

אנסקי, אחד הקולות המזוהים ביותר עם גלי צה"ל, מצטרף ל"כאן קול המוסיקה" וחוזר לשדר תוכנית אישית בשעה 07:00, שעת שידור איתה היה מזוהה במשך שנים

דני ירדני - אלטשולר שחם / צילום: איל יצהר

השתלם לחסוך: דמי הניהול בחיסכון הפנסיוני המשיכו לרדת גם ב-2020

בסיכומה של 2020 מתברר כי דמי הניהול בפנסיה החדשה, בגמל לתגמולים ובהשתלמות צמחו בשיעור נמוך משיעור צמיחת השוק, וחלקם מהצבירה הממוצעת נחתך ל-0.49% ● המשבר הכלכלי לא פגע בהפקדות לקרנות ההשתלמות, שגדלו ב-4% ● ומי הובילו את דירוג התשואות בהשתלמות?

גיורא ארדינסט / צילום: אייל טואג

6 שותפים חדשים מצטרפים למשרד ארדינסט

המשרד צירף את ליאור אתגר, אפרת ציבולסקי, נועה בר, יובל נעים, איריס קושל והדס ארנברג

מרכז תפעול הקו האדום של המטרו העתידי / צילום: שלומי יוסף

בזמן שמחכים למטרו: מה אפשר יהיה לבנות מסביב לתחנות

הבנייה באזור התחנות תוגבל אך לא תוקפא לגמרי • ועדה מיוחדת של מינהל התכנון תיתן אישורים ליזמים • גלובס עושה סדר בהנחיות החדשות