גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לראשונה: הדאו ננעל מעל 30 אלף נקודות; הנפט זינק והזהב נחלש

הדאו עלה ב-1.5%, נאסד"ק הוסיף 1.3% ומדד S&P 500 התקדם ב-1.6% ● הנפט ברמתו הגבוה ביותר מאז מרץ ● טסלה זינקה לשווי של יותר מחצי טריליון דולר ● הביטקוין משלים זינוק של כ-50% בחודש האחרון ● מדד דאקס עלה ב-1.3%, פוטסי 100 קפץ ב-1.5% וקאק 40 טיפס ב-1.2%

שלט רחוב בוול סטריט, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס
שלט רחוב בוול סטריט, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

פייזר ומודרנה לא לבד: מי עוד במירוץ לחיסון ומה הוא עושה לשווקים? רון אייכל הכלכלן הראשי של קולמקס וסטיבן טפר אנליסט הפארמה של אייביאיי בשיחה עם גיא בן סימון .

23:00

הדאו ננעל לראשונה מעל 30 אלף נקודות, רף אותו הוא חצה במהלך יום המסחר. מדד דאו ג'ונס עלה ב-1.5%, נאסד"ק הוסיף 1.3% ומדד S&P 500 התקדם ב-1.6%.

22:30

חוזה נפט מסוג ברנט למסירה בינואר ננעל בעלייה של 3.9%, 1.8 דולרים, במחיר של 47.9 דולר לחבית.

21:50

נפט מסוג WTI ננעל ברמתו הגבוה ביותר מאז מרץ. חוזה למסירה בינואר עלה ב-4.3%, 1.85 דולר, וננעל במחיר של 44.9 דולר לחבית.

20:40

הזהב ברמתו הנמוכה מאז אמצע יולי. חוזה זהב למסירה בדצמבר ירד ב-1.8%, 33.2 דולר, וננעל במחיר של 1,804.6 דולר לאונקיה. ביומיים האחרונים השלימה המתכת היקרה ירידה של 3.6%.

19:40

המסחר בוול סטריט ממשיך להתנהל באופטימיות. מדד דאו ג'ונס עולה ב-1.6% ועומד בשעה זו על 30,069 נקודות. הנאסד"ק מוסיף 1.1% ומדד S&P 500 מתקדם ב-1.5%.

18:55

בורסות אירופה ננעלו בטריטוריה ירוקה: בפרנקפורט מדד דאקס עלה ב-1.3%, בלונדון פוטסי 100 קפץ ב-1.5% ובפריז מדד קאק 40 טיפס ב-1.2%. מדדי מילאנו 40 ומדריד 35 קפצו ב-2%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי התקדם ב-0.8%.

לפי נתונים רשמיים שפורסמו היום, כלכלת גרמניה צמחה ב-8.5% ברבעון השלישי, תיקון מעלה מהערכה ראשונית של צמיחה של 8.2% בתמ"ג - לאחר צניחה של 9.8% ברבעון השני בשל מגבלות הקורונה.

התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב לעשר שנים מטפסת מעט לרמה של 0.88%. הדולר נחלש מול סל המטבעות ב-0.2%. הליש"ט מתחזקת ב-0.2% לשער של 1.33 דולר לליש"ט והאירו מטפס ב-0.3% לשער של 1.19 דולר לאירו.

הנפט קופץ - נפט מסוג WTI עולה ב-4.5% למחיר 45 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט מתקדם ב-3.6% למחיר 47.7 דולר לחבית.

הזהב ממשיך להיחלש ונופל ב-1.9% למחיר 1,801.2 דולר לאונקיה.

18:34

מדד דאו ג'ונס פרץ את רף 30,000 הנקודות, נקודת ציון בעלת חשיבות פסיכולוגית רבה. זוהי הפעם הראשונה מאז אמצע ינואר שהמדד שובר שיא של מספר עגול. ב-15 בינואר חצה המדד את רף 29,000 הנקודות, אך מאז ניסיונות ההתקדמות שלו נבלמו בידי תהפוכות הקורונה. המשך החדשות אודות התקדמות בחזית החיסונים והטיפולים לקורונה, יחד עם תזוזה בממשל טראמפ לקראת העברת השלטון לחנשיא הנבחר ג'ו ביידן דחפו את המדד קדימה.

17:40

שעה לתוך המסחר, מדד דאו ג'ונס עולה ב-1.2%, נאסד"ק מוסיף 0.4% ומדד S&P 500 מתקדם ב-0.9%.

טסלה  קופצת ביותר מ-4% לשווי של יותר מ-500 מיליארד דולר.

מניית הקמעונאית המוזלת דולר טרי  נוסקת 10% לאחר שעקפה את התחזיות ברבעון השלישי.

על רקע האופטימיות בנוגע לחיסונים לקורונה, המניות הצפויות להרוויח מחזרה לשגרה רושמות עליות: קרניבל  מזנקת 9%, אמריקן איירליינס  ורויאל קריביאן  קופצות 8%, בואינג  עולה ביותר מ-4% ומניית רשת המלונאות מריוט  עולה ב-3.7%.

16:30

יום המסחר בוול סטריט נפתח בעליות שערים, על רקע היערכות ממשל טראמפ לחילופי שלטון בארה"ב. מדד דאו ג'ונס מתקדם ב-1%, מדד נאסד"ק מוסיף 0.5% ומדד S&P 500 עולה ב-0.8%.

16:15

דריו הלת'  הודיעה כי חתמה על הסכם לאספקת פתרון הבריאות הדיגיטלי שלה לעובדיה של חברת טכנולוגיה מארה"ב, הנמנית עם רשימת Fortune 500, הזכאים להטבה זאת ממעסיקם. דריו מסייעת לנהל ולשפר את בריאותם של אנשים המתמודדים עם מחלות כרוניות, כדוגמת סוכרת ויתר לחץ דם.

15:45

האופטימיות לגבי חיסון לקורונה והיערכות ממשל טראמפ לחילופי שלטון בארה"ב תומכות בבורסות אירופה ובוול סטריט. החוזים העתידיים על המדדים העיקריים בניו יורק נסחרים בעליות של 0.4%-1%. באירופה עולים המדדים המובילים ב-1%-1.4%.

בין המניות שמרכזות עניין בטרום מסחר בוול סטריט, ענקית ניהול הנכסים בלאקרוק  רוכשת את אפריו (Aperio), המתמחה בבניית תיקים אישיים לעשירים, תמורת 1.05 מיליארד דולר; אורבן אאוטפיטרס  דיווחה על רווח של 78 סנט למניה ברבעון השלישי, הרבה מעבר לתחזיות שעמדו על 45 סנט; חברת התבלינים מקורמיק  רוכשת את יצרנית הרוטב החריף Cholula תמורת 800 מיליון דולר; וקמעונאית האלקטרוניקה בסט ביי  דיווחה על רווח למניה של 2.06 דולרים ברבעון השלישי, לעומת תחזיות של 1.7 דולרים.

13:59

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מצביעים על המשך העליות ביום המסחר השני לשבוע זה, וזאת על רקע האופטימיות לחיסון וברקע להודעת ממשל טראמפ על העברת המושכות לאנשיו של ביידן הנשיא הנבחר. בכך נפתרה אי הוודאות שסבבה לקראת העברת השלטון באופן רשמי בינואר הקרוב.

לראשונה מאז סוף שנת 2017 הביטקוין נסחר מעל רמה של 19,000 דולר. המטבע הדיגיטלי זינק בכ-20% בשבוע האחרון, ורחוק בכ-4% משיא כל הזמנים ברמה של 19,783 דולר.

12:45

עליות של 0.8%-1.2% בבורסות אירופה. במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות עליות של 0.3%-1% . 

ראלי הביטקוין נמשך: מחיר הביטקוין (BTC) הגיע ביום שלישי בצהריים לרמה של יותר מ-19 אלף דולר, לראשונה מאז אמצע דצמבר 2017. במחיר ממוצע של 19,030 דולר, שבו נסחר הביטקוין בסביבות השעה 12:00 בצהריים (שעון ישראל), רחוק הביטקוין רק בכ-1,060 דולר ממחיר שיא כל הזמנים, 20,089 דולר, שאליו טיפס לזמן קצר לפני כשלוש שנים, ב-17 בדצמבר 2017.

ביממה האחרונה טיפס מחיר הביטקוין בכ-3%, לפי נתוני אתר CoinMarketCap, לרמה שמשקפת לו שווי שוק של כ-353 מיליארד דולר - שווי השוק הגבוה ביותר של ביטקוין בכל הזמנים. חציית רף ה-19 אלף דולר נרשמה לאחר ששער הביטקוין זינק בכ-40% מתחילת נובמבר והשלים עלייה של כ-165% מתחילת השנה.

10:25

יום המסחר בבורסות אירופה נפתח במגמה חיובית. מדדי המניות המובילים מטפסים בשיעורים של 0.8%-1.1%. 

החוזים על מדדי וול סטריט נסחרים כעת בעליות של 0.4%-0.7%.

08:20

מרבית בורסות אסיה נסחרות היום במגמה חיובית, לאחר עליות בוול סטריט אתמול, בהובלת בורסת טוקיו שם קופץ מדד הניקיי בכ-2.6%. החוזים על מדדי וול סטריט נסחרים כעת בעליות של 0.6%-0.9%.

הנשיא הנבחר ג'ו ביידן בחר אתמול ביו"ר הפדרל ריזרב לשעבר, ג'נט ילן לכהונת שרת האוצר. מדובר בהחלטה היסטורית בארה"ב שבה אישה מעולם לא שימשה בתפקיד זה בעבר. אם אכן תאושר, ילן תירש ללא ספק את אחד התפקידים התובעניים ביותר בממשל הנכנס, ותעמוד מול מכשולים כלכליים ייחודיים רבים בשל מגפת הקורונה. יילן, בת ה־,74 המשמשת כיום כלכלנית במכון ברוקינגס, נתפסת במסדרונות של וושינגטון כבחירה פוליטית "בטוחה" שכן היא צפויה לזכות גם בתמיכתם של חברי הסנאט הרפובליקאים.

המשקיעים בעולם מעודדים מהחדשות הטובות בנוגע להצלחת החיסונים לקורונה. רונן מנחם, הכלכלן הראשי של מזרחי טפחות, מציין הבוקר כי "שוקי המניות של ארצות-הברית ובמקומות נוספים מגלמים כיום אופטימיות של ממש, לאור הדיווחים האחרונים של חברות על חיסונים יעילים, הערוכים לקבלת היתרי חירום ולהפצה בזמן קצר ובהיקפים גדולים. העליות בולטות במיוחד לנוכח השיאים שמדדי ארה"ב לפחות שוברים שוב ושוב.
כמו כן, מסתמן כי ממשל טראמפ מפנים את התוצאות ואמש דווח על כך שלצוות של ביידן נשלח מסר כי ניתן להתחיל את הליך העברת המושכות. בין השאר יש דיווח שהנגיד לשעבר ילן תמונה לשרת האוצר - מינוי ראוי מאוד, אשת מקצוע מוערכת, שיתקבל בברכה ע"י השווקים".

נכון, אומר מנחם, "השווקים (ולא רק הם) המתינו לחיסונים הללו זמן רב, לאחר הנזקים הגדולים שמגפת הקורונה הסבה מבחינה בריאותית, חברתית, כלכלית ותעסוקתית. לכן הם עולים על סמך שטף החדשות הטובות. כמו כן יורד החשש מעימות משפטי ממושך שימנע העברה מסודרת של הממשל. אולם, אין להתעלם מהנתונים התברואתיים בשטח: אנו עדים ממש כיום להמשך טיפוס של מספרי הנדבקים והמתים בתוך גל תחלואה שני בארה"ב, ביבשת אירופה ובחלקים אחרים של העולם. בכל מצב עולם אחר, גל כזה היה גורם לירידות של ממש, אם להסיק מהתגובה הראשונית לגל הראשון.
כמו כן, במבט לשנת 2021, עדיין צריכים להתברר נתונים רבים - כמו משך התקפות של החיסונים השונים, השפעות לוואי אפשריות ועוד. בנוסף תהייה חשיבות רבה למועד הגעת החיסונים, עלותם, היענות הציבור להתחסן ופעילות הסברתית רבה שתצטרך להיעשות בנושא".

לכן, "בד בבד עם העליות האחרונות, חשוב מאוד לגלות זהירות. זו תקופת מבחן לשווקים במבט לתחילת 2021. הרגישות של השווקים לדיווחים וההתפתחויות במישור הרפואי קריטית. כך גם הצורך בהמשך סימנים להעברת השלטון בארה"ב ובעקבותיהם איתותים של ביידן לגבי התוכנית העיקרית של הפרק מבחינת השווקים - החבילה השנייה של התמריצים הפיסקאליים. לפנינו עוד שלבים חשובים בשרשרת - השלמות לפיתוח, קבלת כל ההיתרים, שינוע, מתן החיסונים (שתי מנות ברוב המקרים) והשפעותיו בהמשך. כל אלו ידווחו ויתוקשרו ובהתאם לטיבם תהיינה להן השפעות חזקות על התנהגות השווקים.
במצב דברים זה, ניתן לצפות לרמה גבוהה מהרגיל של תנודתיות, שתחליף את גל רצף העליות האחרון", כותב מנחם.

בתחום המאקרו, בגרמניה יפורסמו היום מדד IFO לחודש נובמבר ונתוני תמ"ג לרבעון השלישי. בארצות+הברית - מדד ביטחון הצרכנים לחודש נובמבר (צפי ל-97.7 נק').

בזירת המסחר בסחורות רושם היום הנפט מסוג ברנט עלייה של כ-1% לרמה של 46.5 דולר לחבית (חוזה לדצמבר), והזהב מנגד ממשיך לאבד גובה ונסחר בירידה של 0.85% לרמה של 1,822 דולר לאונקיה.

עוד כתבות

5 דברים לפני פתיחת המסחר / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

המניות דואליות יכבידו בפתיחה ● מודרנה מעדכנת על יעילות החיסון על המוטציות ● הודעת הריבית של הפד תפורסם מחר ● עונת הדוחות לרבעון הרביעי: אודיוקודס במוקד ● גלובס עושה סדר לפני המסחר

הרמטכ"ל אביב כוכבי / צילום: דובר צה"ל

המשנה ליועמ"ש: הגדלות הרמטכ"ל לפנסיות אנשי הקבע - לא חוקיות

בחוות-הדעת, שנשלחה במסגרת הליך המתנהל נגד המדינה בבג"ץ, נקבע כי "החוק הקיים אינו מסמיך את הממשלה להעניק הגדלות באופן גורף לכלל המשרתים, כפי שמשתקף מן הפרשנות שנהגה עד כה ע"י רשויות הצבא"

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

יו"ר העבודה מרב מיכאלי הודיעה כי המפלגה תעזוב את הממשלה

בהודעת של ח"כ מרב מיכאלי נכתב: "הודעתי לפרץ ושמולי שעליהם להתפטר מהממשלה לאלתר. מפלגת העבודה מתחילה מחדש"

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

פייסבוק הסירה פוסט של נתניהו שביקש פרטים של אזרחים ותיקים שלא התחסנו

פוסט שפורסם בעמוד הפייסבוק הרשמי של בנימין נתניהו, בו ביקש רה"מ לדווח בצ'ט בוט על אזרחים בני 60 ומעלה שלא התחסנו על-מנת שיול לשכנע אותם להתחסן ● בנוסף, פייסבוק השעתה את הצ'ט בוט עצמו ● הליכוד: "המטרה הייתה לעודד ישראלים מעל גיל 60 להתחסן כדי לשמור על חייהם"

גוגל / צילום: Shutterstock, PK Studio

גוגל מאיימת: נפסיק את שירותי החיפוש באוסטרליה

ברקע לאיום, החרפת הסכסוך המתמשך שבין הממשלה האוסטרלית לבין ענקית הטכנולוגיה ● ובינתיים בצרפת, בתום קרב משפטי ממושך, נאלצה גוגל לחתום על הסכם לפיצוי מאות מו"לים וכלי תקשורת במדינה

אילוסטרציה של החיסון לקורונה של מודרנה / צילום: Reuters, Dado Ruvic

מנכ"ל מודרנה: הרגולציה לחיסונים למוטציות תהיה פשוטה; הקורונה תישאר כאן לנצח

אנליסט הביומד אורי הרשקוביץ: "חדשות טובות עבור חברות החיסונים, פחות עבורנו" ● מניית מודרנה עלתה אתמול 12%, לשווי של כ-58 מיליארד דולר

אמיר ירון נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל יוצא נגד התוכנית הכלכלית: "חלוקה באופן אוניברסלי ולא מובחן איננה יעילה"

בבנק ישראל מלינים כי עקרונות התכנית הכלכלית הועברו לבנק ישראל זמן קצר לפני פרסומה, וכי דרושים נתונים על מנת לבחון את הנחיצות שלה ● בנק ישראל: "חלוקת משאבים ציבוריים צריכים להתבצע על פי יעילות כלכלית וקריטריון הפגיעה ממשבר הקורונה"

מרכז תפעול הקו האדום של המטרו העתידי / צילום: שלומי יוסף

בזמן שמחכים למטרו: מה אפשר יהיה לבנות מסביב לתחנות

הבנייה באזור התחנות תוגבל אך לא תוקפא לגמרי • ועדה מיוחדת של מינהל התכנון תיתן אישורים ליזמים • גלובס עושה סדר בהנחיות החדשות

דוד צרויה / צילום: קרן גפני

פלטפורמת ההשקעות Plus500 מקימה מרכז פיתוח בתל אביב

חברת הפינטק הישראלית, שמניותיה נסחרות בבורסת לונדון, מעוניינת לגייס עשרות מהנדסי תוכנה למרכז הפיתוח הטכנולוגי, שיצטרפו אל 160 עובדיה בישראל ● עפ"י Plus500, המסחר בחוזי הפרשים בפלטפורמה שלה צמח להיקפי שיא בשנה שעברה

בורסת הונג קונג / צילום: Kin Cheung, AP

ירידות באסיה: הונג קונג מאבדת 2%, שנחאי יורדת 1.3%

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בשעה זו בעד 0.5% ● הנפט מאבד 0.8% לרמה של 52.4 דולר לחבית

עגל מתוך המשלוחים החיים / צילום: עמותת אנימלס

דוח פנימי חמור: כך מתנהלת היחידה שנועדה להגן על בעלי החיים ועל מה שמגיע לצלחת שלנו

דוח פנימי שבדק את ביצועי יחידת הפיקוח על הצומח והחי (הפיצו"ח) במשרד החקלאות, והגיע לידי גלובס, מציג ממצאים חמורים ● לפי הדוח, היחידה סובלת ממשבר עמוק ומ"הידרדרות מקצועית שמובילה לסגירת תיקים"

עו"ד ליאור אבירם / צילום: ליאור דאי

פירמת עורכי הדין שבלת ושות' מינתה 8 שותפים חדשים

חמישה מהשותפים החדשים שמונו צמחו במשרד, ושלושת השותפים הנוספים הצטרפו מפירמות אחרות

בית בלוס אנג'לס / צילום: Shutterstock

מכרטיסים לאוסקר עד סרטונים ותרומות: הדרכים היצירתיות של רוכשי דירות להתבלט בתור

כששוק הדיור בארה"ב בשיא של עשור, הרוכשים מנסים לחשוב על דרכים יצירתיות לגרום להצעות שלהם ללכוד את תשומת-הלב של בעלי הנכסים

המטה של הפורום הכלכלי העולמי בז'נבה שווייץ / צילום: Reuters, Francois Glories/ABACAPRESS.COM

ללא שיחות מסדרון והרחק מדאבוס: הכינוס הכלכלי העולמי נפתח היום באינטרנט

הכינוס ה-51 של הפורום הכלכלי העולמי מתקיים לראשונה במתכונת מקוונת בשל מגפת הקורונה ● הדגש השנה: "אתחול מחדש של הכלכלה העולמית" אחרי המגפה ● נתניהו ינאם בכנס ביום רביעי הקרוב

פרופ' נחמן אש  / צילום: דפנה גזית

פרופ' נחמן אש: "פתיחה לא הדרגתית של המשק עלולה להוביל לסגר רביעי"

פרויקטור הקורונה אמר היום כי במשרד הבריאות מגבשים שתי תוכניות שונות ליציאה מהסגר ● "אנחנו מצפים לראות את המגמות בהמשך השבוע, ובהתאם לכך נגבש את המלצותינו לממשלה" ●  שיעור התחלואה בילדים עלה, ככל הנראה בהשפעת הווריאנט הבריטי

מייסדי מליו אילן אטיאס, מתן בר, זיו פז / צילום: מיכאל טומרקין

שוק הפינטק העולמי לוהט, ומליו מתל אביב הפכה לחד-קרן בתוך שנה וחצי

מליו, שמפתחת פלטפורמה להעברת כספים בין עסקים קטנים בארה"ב, העלתה מוצר לאוויר רק במאי 2019. אולם לאור קשיי התזרים של העסקים האמריקאים בימי הקורונה והמשקיעים הנלהבים, החברה מגייסת כעת לפי שווי של 1.3 מיליארד דולר ● המנכ"ל מתן בר: "יש לנו מזל להיות במקום ובזמן הנכון"

נתניהו. מנסה לתת מענה למתקפות שיספוג במהלך קמפיין הבחירות על "הקורונה הכלכלית" בישראל / צילום: אמיל סלמן-הארץ

הקמפיין של נתניהו הציג תוכנית כלכלית, בניסיון לחפות על נקודות החולשה שלו

מגפת הקורונה העלתה את הנושא הכלכלי לראש סדר העדיפות הציבורי, ואתמול התייצב ראש הממשלה והציג תוכנית חדשה ● נראה שנתניהו ממש מחכה שהיועץ המשפטי לממשלה יעצור את התוכנית, בטענה ל"כלכלת בחירות", כדי שיהיה לו את מי להאשים במצב

סקר הסקרים: לפיד עוקף לראשונה את סער בממוצע הסקרים, סמוטריץ' בפנים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנתיים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף עם כל סקר חדש שמתפרסם

לשכת התעסוקה / צילום: כדיה לוי

לפני הסגר השלישי: מספר דורשי העבודה החדשים בדצמבר היה פי 2.4 ממספר החוזרים לעבודה

לפי נתוני שירות התעסוקה, בתחילת דצמבר היו רשומים כ-629 אלף מובטלים בשירות התעסוקה ובסופו חלה עלייה ל-659 אלף איש, שמשקפת רק במעט את תוצאות הסגר השלישי ● שיעור היוצאים לחל"ת בדצמבר נמוך יחסית לחודשי הסגר השני, ועמד על 64%

נתב"ג בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

חייבים לטוס לחו"ל? רק אם יש לכם 10,000 דולר לשעת טיסה

סגירת השמיים איננה הרמטית לחלוטין ● מי שירצה בכל זאת לטוס יצטרך להגיש בקשה לועדת חריגים ● אם בקשתו תאושר הוא יוכל לצאת או להיכנס לישראל ● בהיעדר טיסות מסחריות הדרך היחידה לעשות זאת היא להצטרף לטיסת מטען, או לחכור מטוס פרטי