גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גוגל מתכננת להניח רשת סיב אופטי שתחבר לראשונה בין סעודיה וישראל

הרשת החדשה תחבר בין המדינות שעדיין מוגדרות כאויבות, ותעקוף את המסלול המצרי לתעבורה אינטרנטית

סיבים אופטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק
סיבים אופטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

גוגל מניחה את הבסיס לרשת סיב אופטי אשר בפעם הראשונה תחבר בין סעודיה לישראל ותפתח נתיב חדש לתעבורת האינטרנט העולמית, כך לפי גורמים המקורבים לנושא.

הפרויקט המחבר בין הודו ואירופה הוא פרויקט התשתית חוצה־עולם החדש ביותר של גוגל. החברה, חברה בת של חברת אלפאבית (Alphabet), מתחרה עם פייסבוק בבניית הספק גדול יותר לרשתות על מנת לתמוך בביקוש הגובר של משתמשים בטעינת סרטוני וידאו, תוצאות חיפוש ומוצרים אחרים. חיבוריות מוגדלת בין אירופה להודו משמעה גם שגוגל תוכל לפזר מרכזי מידע ברחבי העולם, ולהתחרות מול מיקרוסופט ואמזון בנתח השוק של מחשוב מבוסס־ענן.

גוגל נותנת לכבלים שלה שמות על שם מדענים ידועים, וקוראת לנתיב החדש רמאן הכחול, על שם הפיזיקאי ההודי צ'נדרסקארה ונקאטה רמאן. פרויקט של כבל תת ימי באורך של נתיב רמאן הכחול - יותר מ־8,000 קילומטרים - אמור לעלות כ־400 מיליון דולר, כך על פי חישובי חברת התקשורת "סליאנס" (Salience Consulting) שמושבה בדובאי.

גוגל צפויה לפנות לחברות תקשורת אחרות כשותפות למימון הכבל, כולל חברת התקשורת של עומאן וחברת טלקום איטליה, כך לפי מקורבים לנושא. שותפות אלה ואחרות יעזרו לממן את בניית הכבל, וישתתפו בשימוש בתשתית הסיב האופטי שלו.

אנשים המכירים מקרוב את פרויקט רמאן הכחול אמרו שעוד יש להיזהר מלהכריז עליו כפרויקט שייצא לדרך. מפני שהכבל חוצה כמה גבולות, הפרויקט יצטרך את אישוריהן של כמה סוכנויות תקינה, וכל מכשול עשוי לאלץ את גוגל לתכנן את מסלולו מחדש. לדוגמה, עדיין חסר לקונצרן גוגל האישור הסופי מממשלת סעודיה לחבר את פרויקט רמאן הכחול, אמרו המקורבים.

ענקית הטכנולוגיה רוצה לפתוח נתיב חדש על מנת להקל על צווארי הבקבוק באינטרנט במצרים, אמרו אישים המקורבים לפרויקט רמאן הכחול. הממשלה המצרית גובה ממפעילות תקשורת סכומים גבוהים על מנת לעבור בשטחה ובמימיה וזה יכול להוסיף עד כ־50% לעלות של מסלול המחבר את אירופה עם הודו, כך לפי יועצים מהתעשייה. צוואר הבקבוק גם מגביר את החשש מהפסקות באינטרנט הנגרמות בגלל שהכבל נפגע על ידי ספינות השטות במים הצפופים מאוניות מסחר בים סוף, הם אמרו.

"אם אתה מהווה כביש אגרה גדול, אנשים ינסו לבנות סביבך אם הם יכולים", אמר אלן מלדין, אנליסט בחברת מחקר התקשורת "טלגיאוגרפיה" (TeleGeography) המבוססת בוושינגטון.

סביר להניח שהמסלול יורכב מכבל תת ימי בין הודו לסעודיה עם קשרים למדינות שכנות כמו עומאן. הוא יעבור מעל פני האדמה בירדן ובישראל, כנראה דרך תשתית הסיב האופטי הקיימת במדינות אלה, אמרו אישים המכירים את הנושא מקרוב. משם, גוגל תעזור להניח עוד כבל תת־ימי שיעבור מתחת לים התיכון לכיוון אירופה, אמרו.

הרקע לפרויקט רמאן הכחול הוא סדרה של הסכמים שנחתמו בתיווך אמריקאי שיצרו קשרים דיפלומטיים וקשרי מסחר חדשים בין מדינות המפרץ הערביות ומדינת ישראל. איחוד האמירויות הערביות, בחריין וסודאן כולן יצרו קשרים עם ממשלתו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, בניצוחו של ממשל טראמפ.

"זה מחבר טכנולוגיה וגיאופוליטיקה", אמר איבן סקנדרוסקי, שותף מנהל בחברת סליאנס.

עומאן תומכת במהלכים לחתום על הסכם שלום עם ישראל, בעוד נסיך הכתר הסעודי מוחמד בין סלמן היה שמח לפתוח ביחסים מסחריים עם עסקים ישראליים. נתניהו נפגש עם נסיך הכתר בסעודיה ביום ראשון, כך לפי שני יועצים ממשלתיים סעודיים, בפגישה הראשונה המוצהרת שלהם ובעיצומו של מאמץ אמריקאי להביא לנורמליזציה בין שתי המדינות, המוכרזות כאויבות. בכירים מחברות ישראליות נסעו לסעודיה לא מעט בשנים האחרונות על מנת לזכות בחוזים בממלכה, אך עשו זאת מתחת לפני השטח ונפח העסקים בין שתי המדינות לא ידוע.

במצרים סירבו להגיב. בכירים במשרד התקשורת של עומאן גם הם לא התייחסו לדברים. דובר של משרד התקשורת הסעודי לא ענה לבקשת תגובה.

שר התקשורת הישראלי יועז הנדל קיבל בברכה את האפשרות לחזק קשרים בין ישראל למדינות האזור. "בכל מקום בו אתה מניח כבלים על פני האדמה או מתחת למים, אתה יוצר תחומי עניין משותפים", אמר בריאיון. הוא לא התרגש מהשיקול הבטחוני, ואמר שישראל "יודעת איך להגן על התשתיות שלה ועל המידע שלה".

אחמד חמדן, שר הכלכלה הדיגיטלית והיזמות של ירדן, אמר שהפרויקט יספק נתיב אינטרנט אלטרנטיבי דרך אירופה ואסיה ויוריד את מחירי החיבור. "כל כבל שמחבר אותנו עם העולם יביא תועלת לירדן", אמר.

חיבורי כבלים דרך ישראל הם נושא בעייתי מבחינה פוליטית. במשך עשורים, מדינות המפרץ לא רצו לעשות עסקים עם ישראל באופן רשמי, אז לא היו טיסות ישירות או חיבורי טלפון בין המקומות.

סכסוכים מהעת האחרונה, כמו המלחמות בסוריה ובעיראק, הגדילו את הסכנה להפסקות תקשורת בנתיבים שעוברים במדינות אלה. סנקציות אמריקאיות על איראן הגבילו את האפשרות של חברות ליצור חיבורים מהודו לאירופה דרך איראן. כל זה השאיר את מצרים כאופציה היחידה.

חלק מתעבורת האינטרנט עובר על גבי רשתות של מפעילי הטלפון ממדינות המפרץ דרך ירדן וישראל והלאה לאירופה, כך אמרו יועצים בתעשייה. אך פרויקט הרמאן הכחול יהווה את החיבור הישיר הראשון עם יכולת העברה של מאוד טרה־ביטים בשנייה, אמרו.

גוגל שוקלת חיבור נפרד בין הודו לאירופה דרך מצרים שיוכל בעתיד להתחבר לפרויקט רמאן הכחול, אמר אדם המכיר את התוכניות של החברה. בעוד גוגל מחפשת להקל על העומס במסלול המצרי, המטרה העיקרית שלה הוא לתת מגוון שירותים ולהגדיל את נפח התעבורה בין הודו לאירופה.

גוגל אינה החברה היחידה שעובדת על חיבורים כאלה. חברת "סינטוריון" (Cinturion Corp) המבוססת בארה"ב מתכננת מערכת כבלים מתחרה, שתיקרא המערכת דרך אירופה ואסיה, ותעבור מאירופה דרך ישראל לפני שתגיע להודו. המנכ"ל של סינטוריון גרג וריאסקו אמר שמפעילי תקשורת מחפשים בכל העולם נתיבים חלופיים. "התפתחויות פוליטיות באזור מהעת האחרונה בהחלט מעודדות אותנו לפעולה", אמר.

פייסבוק ממוקדת בפרויקט "אפריקה 2" שלה, רשת באורך כ־37 אלף קילומטר שנועדה לאפשר נפח תעבורה גדול ממה שמתקבל מכל הכבלים התת־ימיים המגיעים לאפריקה כיום גם יחד. המערכת מיועדת לעבור דרך מצרים לאירופה, אך יכולה גם לקשר עם ערב הסעודית ומדינות מזרח תיכוניות אחרות.

הכבלים עדיין עלולים להסתבך בפוליטיקה אזורית. ישראל ואיראן בנו צינור נפט על אדמת ישראל בשנות ה־60 שהוביל נפט איראני לאירופה, במקום להשתמש בתעלת סואץ המצרית. אבל אחרי עליית הרפובליקה האיסלמית באיראן בשנת 1979, הצינור נשאר ללא שימוש כשישראל וטהרן נהפכו לאויבות. התפתחויות פוליטיות מהעת האחרונה עשויות לסמן ייעוד חדש לצינור: המפעיל הישראלי שלו אמר בחודש שעבר שחתם על הסכם ראשוני להעביר בו נפט מחברה מאיחוד האמירויות הערביות.

־ דוב ליבר וסוהא מעיה השתתפו בהכנת הכתבה.

עוד כתבות

יניב הרוש, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן / צילום: מיקאל כהן

"הלקוחות אספו כסף כדי לשלם לי את הקנס, אבל אני יזם, ואת הסיכונים אני לוקח בעצמי. תרמתי את זה"

בן 40, נשוי ואב לשלושה, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

פרופ' נחמן אש  / צילום: דפנה גזית

פרופ' נחמן אש: "פתיחה לא הדרגתית של המשק עלולה להוביל לסגר רביעי"

פרויקטור הקורונה אמר היום כי במשרד הבריאות מגבשים שתי תוכניות שונות ליציאה מהסגר ● "אנחנו מצפים לראות את המגמות בהמשך השבוע, ובהתאם לכך נגבש את המלצותינו לממשלה" ●  שיעור התחלואה בילדים עלה, ככל הנראה בהשפעת הווריאנט הבריטי

אנסקי אלכס / צילום: תמר מצפי

אלכס אנסקי עובר להגיש תוכנית אישית בתאגיד השידור הציבורי

אנסקי, אחד הקולות המזוהים ביותר עם גלי צה"ל, מצטרף ל"כאן קול המוסיקה" וחוזר לשדר תוכנית אישית בשעה 07:00, שעת שידור איתה היה מזוהה במשך שנים

אמיר ירון נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל יוצא נגד התוכנית הכלכלית: "חלוקה באופן אוניברסלי ולא מובחן איננה יעילה"

בבנק ישראל מלינים כי עקרונות התכנית הכלכלית הועברו לבנק ישראל זמן קצר לפני פרסומה, וכי דרושים נתונים על מנת לבחון את הנחיצות שלה ● בנק ישראל: "חלוקת משאבים ציבוריים צריכים להתבצע על פי יעילות כלכלית וקריטריון הפגיעה ממשבר הקורונה"

דוד צרויה / צילום: קרן גפני

פלטפורמת ההשקעות Plus500 מקימה מרכז פיתוח בתל אביב

חברת הפינטק הישראלית, שמניותיה נסחרות בבורסת לונדון, מעוניינת לגייס עשרות מהנדסי תוכנה למרכז הפיתוח הטכנולוגי, שיצטרפו אל 160 עובדיה בישראל ● עפ"י Plus500, המסחר בחוזי הפרשים בפלטפורמה שלה צמח להיקפי שיא בשנה שעברה

ג'נט ילן, שרת האוצר האמריקאית / צילום: ג'ונתן ארנסט

הסנאט אישר את מועמדותה של ג'נט ילן כשרת האוצר האמריקאית

ילן הייתה ראשת הפדרל ריזרב בין השנים 2014 ל-2018 ● ההצבעה הסנאט הייתה האישור הסופי והחמישי למינוי, ובכך הפכה ילן לשרת האוצר הראשונה של ארצות הברית

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פעילות אקזוטית ממשיכה לזרום לשלדים בורסאיים: סייבר, רכב חשמלי וחקלאות ורטיקלית

בעלי שליטה בחברות דלות פעילות מנצלים את הביקוש להשקעה בחברות טכנולוגיה כדי למזג לתוכן פעילויות בהליך מהיר - מהלך שלכל הפחות מסייע לזינוק במניה

לשכת התעסוקה / צילום: כדיה לוי

לפני הסגר השלישי: מספר דורשי העבודה החדשים בדצמבר היה פי 2.4 ממספר החוזרים לעבודה

לפי נתוני שירות התעסוקה, בתחילת דצמבר היו רשומים כ-629 אלף מובטלים בשירות התעסוקה ובסופו חלה עלייה ל-659 אלף איש, שמשקפת רק במעט את תוצאות הסגר השלישי ● שיעור היוצאים לחל"ת בדצמבר נמוך יחסית לחודשי הסגר השני, ועמד על 64%

דני ירדני - אלטשולר שחם / צילום: איל יצהר

השתלם לחסוך: דמי הניהול בחיסכון הפנסיוני המשיכו לרדת גם ב-2020

בסיכומה של 2020 מתברר כי דמי הניהול בפנסיה החדשה, בגמל לתגמולים ובהשתלמות צמחו בשיעור נמוך משיעור צמיחת השוק, וחלקם מהצבירה הממוצעת נחתך ל-0.49% ● המשבר הכלכלי לא פגע בהפקדות לקרנות ההשתלמות, שגדלו ב-4% ● ומי הובילו את דירוג התשואות בהשתלמות?

יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר

האם מדינות באירופה מנעו מאזרחיהן לחזור מבריטניה?

יכול להיות שמדינות דמוקרטיות אסרו על אזרחים לחזור הביתה? זה קרה, אבל רק לכמה ימים ● המשרוקית של גלובס

 

בנין בורסה לניירות ערך ת"א / צילום: איל יצהר

מבט שנתי על תיקי ההשקעות: המציאות שוב פגשה את הציפיות

הפתעות או אכזבות מהשווקים מתכתבות באופן ישיר עם הציפיות ● מה אומרות לנו התשואות הגלומות במדדים, וכיצד הן יכולות לסייע להתאמת הציפיות מתיקי ניירות הערך?

נתניהו. מנסה לתת מענה למתקפות שיספוג במהלך קמפיין הבחירות על "הקורונה הכלכלית" בישראל / צילום: אמיל סלמן-הארץ

הקמפיין של נתניהו הציג תוכנית כלכלית, בניסיון לחפות על נקודות החולשה שלו

מגפת הקורונה העלתה את הנושא הכלכלי לראש סדר העדיפות הציבורי, ואתמול התייצב ראש הממשלה והציג תוכנית חדשה ● נראה שנתניהו ממש מחכה שהיועץ המשפטי לממשלה יעצור את התוכנית, בטענה ל"כלכלת בחירות", כדי שיהיה לו את מי להאשים במצב

ערוץ דיסקברי, אחד מתוך רבים המגיעים למיליוני בתי אב בעולם / צילום: אתר החברה

האם דיסקברי תסייע לרשת 13 להגדיל את ההכנסות מפרסום?

העסקה שבמסגרתה תחזיק דיסקברי 21% ממניות רשת 13 ותזרים 50 מיליון שקל, לצד הזרמה זהה של בעל השליטה, מעלה מספר שאלות ● מה מרוויח כל צד, ומה תיתן לרשת הפרידה מאנדמול?

הרמטכ"ל אביב כוכבי / צילום: דובר צה"ל

המשנה ליועמ"ש: הגדלות הרמטכ"ל לפנסיות אנשי הקבע - לא חוקיות

בחוות-הדעת, שנשלחה במסגרת הליך המתנהל נגד המדינה בבג"ץ, נקבע כי "החוק הקיים אינו מסמיך את הממשלה להעניק הגדלות באופן גורף לכלל המשרתים, כפי שמשתקף מן הפרשנות שנהגה עד כה ע"י רשויות הצבא"

חופשה / צילום: Shutterstock, Shutterstock

העובדים שלכם לא רוצים לצאת לחופש? יש לזה פתרון

אם בזמנים רגילים עובדים נוטים לנצל את ימי החופשה שלהם, בימי המגפה התנאים והצרכים השתנו ● איך יכולות חברות להיערך למצב החדש: מחופשה ללא הגבלה ועד הפוגות קצרות של כמה שעות ● ניהול וקריירה 

עו"ד ליאור אבירם / צילום: ליאור דאי

פירמת עורכי הדין שבלת ושות' מינתה 8 שותפים חדשים

חמישה מהשותפים החדשים שמונו צמחו במשרד, ושלושת השותפים הנוספים הצטרפו מפירמות אחרות

אילוסטרציה של החיסון לקורונה של מודרנה / צילום: Reuters, Dado Ruvic

מנכ"ל מודרנה: הרגולציה לחיסונים למוטציות תהיה פשוטה; הקורונה תישאר כאן לנצח

אנליסט הביומד אורי הרשקוביץ: "חדשות טובות עבור חברות החיסונים, פחות עבורנו" ● מניית מודרנה עלתה אתמול 12%, לשווי של כ-58 מיליארד דולר

גוגל / צילום: Shutterstock, PK Studio

גוגל מאיימת: נפסיק את שירותי החיפוש באוסטרליה

ברקע לאיום, החרפת הסכסוך המתמשך שבין הממשלה האוסטרלית לבין ענקית הטכנולוגיה ● ובינתיים בצרפת, בתום קרב משפטי ממושך, נאלצה גוגל לחתום על הסכם לפיצוי מאות מו"לים וכלי תקשורת במדינה

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

פייסבוק הסירה פוסט של נתניהו שביקש פרטים של אזרחים ותיקים שלא התחסנו

פוסט שפורסם בעמוד הפייסבוק הרשמי של בנימין נתניהו, בו ביקש רה"מ לדווח בצ'ט בוט על אזרחים בני 60 ומעלה שלא התחסנו על-מנת שיול לשכנע אותם להתחסן ● בנוסף, פייסבוק השעתה את הצ'ט בוט עצמו ● הליכוד: "המטרה הייתה לעודד ישראלים מעל גיל 60 להתחסן כדי לשמור על חייהם"

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

נעילה מעורבת בת"א; אי.אל.די קפצה ב-80%, גילת ב-25%

מסחר מעורב בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב ● נתב"ג נסגר הלילה ● כלכלני הפועלים: הרכישות של בנק ישראל תומכות בהיחלשות של השקל בשנת 2021 ● בנק ישראל על התוכנית של האוצר: "לוקה ללא הבחנה - לא יעילה"