גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העורכים יצאו למרד, ובתאגיד שוקלים לבטל את חדשות הלילה

עורכי חטיבת החדשות מסרבים ליישר קו עם החלטת ההנהלה שתהפוך אותם גם לקריינים, לאחר שהנהלת התאגיד החליטה להפסיק בסוף שנת 2020 את עבודתם של חלק מהמגישים הבכירים והוותיקים ● "כאן חדשות" בתגובה: "לא הייתה כוונה לבטל את מבזקי הלילה"

משרדי תאגיד השידור הציבורי "כאן 11" / צילום: שלומי יוסף, גלובס
משרדי תאגיד השידור הציבורי "כאן 11" / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מרד סמוי של עורכי חדר החדשות בתאגיד השידור "כאן"? לגלובס נודע כי בתאגיד שוקלים לבטל את שידור מהדורות החדשות בלילה, זאת לאחר שעורכי חטיבת החדשות מסרבים ליישר קו עם החלטת ההנהלה שתהפוך אותם גם לקריינים.

תחילת הפרשה בהחלטה של הנהלת התאגיד להפסיק בסוף שנת 2020 את עבודתם של חלק מהמגישים הבכירים והוותיקים, בהם דן כנר, מלאכי חזקיה, איריס לביא, דן עופרי וצבי סלטון. המגישים הגיעו לגיל פרישה, ולמרות שלכאורה ניתן היה להאריך את ההתקשרות עימם כפי שנעשה בעבר, בהנהלה הוחלט שלא לעשות כן. זהו גל הפיטורים הראשון, ובעוד חצי שנה צפוי סבב נוסף, שבו אמורה להסתיים גם עבודתם של מגישים ותיקים נוספים, בהם קובי ברקאי ונאווה סביון.

בעת פרסום ההחלטה על הפרידה נמסר מחדשות התאגיד כי "בימים אלה התאגיד מגבש עבור העובדים הפורשים מסגרת בה יוכלו להפוך לחונכים ולמנטורים לדור השדרנים והעורכים הצעיר, במטרה להעביר הלאה את הידע ואת הניסיון שצברו".

אך נדמה כי התוכנית לא גובשה עד הסוף: לגלובס נודע כי עורכי החדשות שבינם לבין מקצוע הקריינות אין דבר, התבקשו לקריין את המהדורות בנוסף לתפקידם כעורכים, ואף נדרשו לעבור הקלטות ניסיון. אך העורכים לא הזדרזו לקחת על עצמם תפקידים נוספים שאינם במסגרת תפקידם וכישוריהם, חלקם אף התקוממו על פיטורי קריינים ותיקים ומסורים, והם נמנעו מלשתף פעולה עם מהלכי ההנהלה.

בתגובה לכך שלח מנהל חדר החדשות בתאגיד, יותם ברזני, הודעה בקבוצת "חדר חדשות", ובה איום מרומז על כך שחוסר שיתוף-הפעולה עלול להביא לכך שהחדשות ישודרו ללא אנשי החדשות: "אבקש להביא לתשומת-לבכם שהיעדר שיתוף-פעולה עם הקלטות הניסיון של מהדורות הלילה, פירושו ביטול הלילות העמוקים מהאחד בינואר. אישית לא אתפלא אם תימצא דרך לשדר חדשות בלי אנשי חדר החדשות".

ברזני מתייחס למהדורות המשודרות מהשעה 01:00-05:00, שעבורן מתוגמלים הצוותים בחדר השידור בתשלום גבוה יותר. אומנם ברוב הלילות מדובר במהדורות הכוללות הקראת חדשות בלבד, אולם אם יש התרחשות חדשותית בלילה, אנשי חדר החדשות מופקדים על דיווחים אלה.

כאמור, התאגיד החליט לוותר על שירותיהם של חלק מהקריינים הוותיקים, זאת למרות שעל-פי חוק שמורה להם האפשרות להאריך עימם חוזה, כפי שעושים עם עובדים ותיקים אחרים ש"ירש" התאגיד מרשות השידור, כמו אריה גולן וכרמלה מנשה. אחת האופציות שנבחנות בחטיבת החדשות היא להחליף אותם בצעירים מסיימי גלי צה"ל שאמורים להיקלט במחלקת הדיגיטל ויתבקשו על הדרך גם לקריין חדשות.

ההחלטה להיפרד מוותיקי רשות השידור הצליחה להרגיז גם גורמים מחוץ לתאגיד, שסבורים כי מדובר בהחלטה לא מוצדקת המושתת על גילנות. ראש המוסד לשעבר ויו"ר פורום ותיקי ישראל, דני יתום, מסר לגלובס: "ההחלטה לפטר קריינים מנוסים ואיכותיים בשל גילם היא החלטה שערורייתית. רק לפני שבועיים נבחר נשיא בן 78 למעצמה הגדולה ביותר בעולם, ואין שום סיבה ושום הצדקה לפעול בצורה שונה".

לדברי יתום, "הגיע הזמן שיפנימו כי פיטורים כאלה הם הכרזה על דין מוות עבור מי שעוד רוצה לעבוד ולממש את עצמו. הגיע הזמן שיחדלו מפיטורים על רקע גיל, כשם שאסור לפטר על רקע דת גזע, מין, ודעות פוליטיות". 

מ"כאן חדשות" נמסר בתגובה: "על רקע משבר הקורונה, חטיבת 'כאן חדשות' נערכת תקציבית לשנת 2021. כחלק ממהלכי התייעלות ישנה כוונה לחסוך בעלויות בשעות הלילה ולאחד בין תפקידי העריכה והקריינות, כפי שקורה גם במערכות תקשורת אחרות. תפקידה העיקרי של חטיבת החדשות הוא לספק מהדורות חדשות ומבזקים לציבור. לא הייתה כוונה לבטל את מבזקי הלילה, והם ימשיכו להיות משודרים כסדרם על-ידי הצוות המקצועי של חדר החדשות". 

מארגון העיתונאים נמסר: "הנהלת התאגיד החליטה באופן חד-צדדי לשנות את מתכונת העבודה בחדר החדשות. מדובר בצעד שגם משנה את הגדרות התפקיד של העובדים וגם יביא לפגיעה מקצועית בשידורי החדשות.

"מקצוע הקריינות מוערך וחשוב, ואנו בטוחים שהיא תשכיל להבין זאת בטרם נקיטת צעדים בלתי הפיכים. אנו קוראים להנהלה לקיים הידברות אמיתית עם נציגות העובדים למציאת פתרונות ראויים למצב שנוצר".

עוד כתבות

כ"ץ (מימין) ונתניהו מכריזים על התוכנית. הדרג המקצועי התנגד לחלקים / צילום: צילום מסך מתוך וואלה!NEWS

נתניהו מציג, שוב: תוכנית פוליטית לקראת בחירות בכסות של פתרון מיידי למשק

העלות הכוללת של תוכנית הסיוע הכלכלית שהציגו ראש הממשלה ושר האוצר מוערכת בכ–15 מיליארד ש' והיא תמומן באמצעות הגדלת הגירעון • תוכנית מענק לכל אזרח עוררה את מירב ההתנגדות מצד גורמי המקצוע באוצר, אך נכללה בכל זאת • וההבטחה לדמי אבטלה לעצמאים שוב ריקה מתוכן

בית בלוס אנג'לס / צילום: Shutterstock

מכרטיסים לאוסקר עד סרטונים ותרומות: הדרכים היצירתיות של רוכשי דירות להתבלט בתור

כששוק הדיור בארה"ב בשיא של עשור, הרוכשים מנסים לחשוב על דרכים יצירתיות לגרום להצעות שלהם ללכוד את תשומת-הלב של בעלי הנכסים

טל גרנות / צילום: שלומי יוסף

המהלכים שמבהירים שמשרד התקשורת מוריד את הכפפות מול הוט

הוט מצאה עצמה בימים האחרונים מול מציאות שונה מזו שהורגלה אליה, לאחר שמשרד התקשורת העמיק את הפיקוח וקנס אותה ב-6 מיליון שקל • מה גרם לשינוי ואיך קשורה לכך עסקת IBC?

5 דברים לפני פתיחת המסחר / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

המניות דואליות יכבידו בפתיחה ● מודרנה מעדכנת על יעילות החיסון על המוטציות ● הודעת הריבית של הפד תפורסם מחר ● עונת הדוחות לרבעון הרביעי: אודיוקודס במוקד ● גלובס עושה סדר לפני המסחר

בורסת הונג קונג / צילום: Kin Cheung, AP

ירידות באסיה: הונג קונג מאבדת 2%, שנחאי יורדת 1.3%

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בשעה זו בעד 0.5% ● הנפט מאבד 0.8% לרמה של 52.4 דולר לחבית

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

נעילה מעורבת בת"א; אי.אל.די קפצה ב-80%, גילת ב-25%

מסחר מעורב בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב ● נתב"ג נסגר הלילה ● כלכלני הפועלים: הרכישות של בנק ישראל תומכות בהיחלשות של השקל בשנת 2021 ● בנק ישראל על התוכנית של האוצר: "לוקה ללא הבחנה - לא יעילה"

ראש הממשלה בוריס ג'ונסון צופה במתחסנים בבית חולים בלונדון, בחודש שעבר / צילום: Reuters

בריטניה מוכיחה: סגר הדוק יעיל אפילו נגד המוטציה האנגלית

הסגרים ההדוקים שהוטלו באירלנד ובבריטניה בשבועות האחרונים מראים כי גם אם המאבק בקורונה במדינות רחוק מניצחון, הצעד יעיל בהפחתת מקרי ההדבקה כתוצאה מהמוטציה ● מבצע החיסון ההמוני בבריטניה מוביל את העולם במספר המתחסנים הכולל

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

יו"ר העבודה מרב מיכאלי הודיעה כי המפלגה תעזוב את הממשלה

בהודעת של ח"כ מרב מיכאלי נכתב: "הודעתי לפרץ ושמולי שעליהם להתפטר מהממשלה לאלתר. מפלגת העבודה מתחילה מחדש"

רחפן של איירובוטיקס / צילום: אתר החברה

מרחפת לבורסה: איירובוטיקס תנסה להנפיק בת"א לאחר שכבר גייסה כ-120 מיליון דולר

חברת הרחפנים לשימוש תעשייתי וביטחוני מבקשת לגייס כ-50 מיליון דולר לפי שווי של כ-200-180 מיליון דולר לפני הכסף ● בין המשקיעים בחברה - המנכ"ל הפורש של waze נועם ברדין

עו"ד אמיר חן / צילום: פישר בכר

מחצית מהשותפים במשרד פישר בכר - נשים

המשרד מצרף אל שורותיו שבעה שותפים ושותפות ● עם הצטרפותם, ימנה המשרד 69 שותפים, מתוכם 34 שותפות

בכירים בענף התעופה באמירויות על רקע מטוס אייר אמירייטס / צילום: Kamran Jebreili, AP

חברת התעופה אמירייטס נרשמה כחברת חוץ בישראל - מה זה אומר?

המשמעות של הקמת חברה מקומית ע"י אמירייטס היא שיש לה תוכניות לכבוש נתח משמעותי בענף התעופה הישראלי, כשהפוטנציאל לא נעצר בקו ת"א-דובאי ● מבחינת הנוסעים יש לכך משמעות נוספת, שכן חברת תעופה הפועלת באמצעות נציגות מקומית מחויבת לפעול עפ"י חוקים מקומיים

שוטרים אוכפים את כיום ההנחיות באוקטובר 2020 / צילום: דוברות משטרת ישראל

חוק הגדלת קנסות על הפרת הגבלות נתקע: עובר לוועדת חוקה

בדיון בוועדת הכנסת נוצר רוב להעברת החוק לוועדת החוקה, כאשר גם נציגי הרשימה המשותפת תומכים בכך ● יו"ר כחול לבן בני גנץ הודיע לליכוד כי עד שלא יעבור חוק הקנסות בשלוש קריאות - לא יאפשר את העברת תקנות הסגר

בנין בורסה לניירות ערך ת"א / צילום: איל יצהר

מבט שנתי על תיקי ההשקעות: המציאות שוב פגשה את הציפיות

הפתעות או אכזבות מהשווקים מתכתבות באופן ישיר עם הציפיות ● מה אומרות לנו התשואות הגלומות במדדים, וכיצד הן יכולות לסייע להתאמת הציפיות מתיקי ניירות הערך?

אמיר ירון נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל יוצא נגד התוכנית הכלכלית: "חלוקה באופן אוניברסלי ולא מובחן איננה יעילה"

בבנק ישראל מלינים כי עקרונות התכנית הכלכלית הועברו לבנק ישראל זמן קצר לפני פרסומה, וכי דרושים נתונים על מנת לבחון את הנחיצות שלה ● בנק ישראל: "חלוקת משאבים ציבוריים צריכים להתבצע על פי יעילות כלכלית וקריטריון הפגיעה ממשבר הקורונה"

מרכז תפעול הקו האדום של המטרו העתידי / צילום: שלומי יוסף

בזמן שמחכים למטרו: מה אפשר יהיה לבנות מסביב לתחנות

הבנייה באזור התחנות תוגבל אך לא תוקפא לגמרי • ועדה מיוחדת של מינהל התכנון תיתן אישורים ליזמים • גלובס עושה סדר בהנחיות החדשות

חוקרת בודקת מבחנות דם כחלק מהניסוי בחיסון של מודרנה לנגיף הקורונה / צילום: Taimy Alvarez, AP

מודרנה: החיסון שלנו מגן נגד הקורונה הבריטית והדרום אפריקאית

ההגנה נגד הווריאנט הדרום אפריקאי נמוכה מאשר מול ויראנטים קודמים ● מודרנה תצא גם לניסוי קליני לבדוק את ההגנה של החיסון שלה נגד הווריאנטים החדשים

עו"ד ליאור אבירם / צילום: ליאור דאי

פירמת עורכי הדין שבלת ושות' מינתה 8 שותפים חדשים

חמישה מהשותפים החדשים שמונו צמחו במשרד, ושלושת השותפים הנוספים הצטרפו מפירמות אחרות

שלט של רחוב וול סטריט מחוץ לבורסת ניו יורק / צילום: Reuters, Mike Segar

נעילה מעורבת בוול סטריט: אפל דחפה את הנאסד"ק לשיא כל הזמנים

בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, הדאקס הגרמני איבד 1.7% ● אפל בלטה בעלייה לשיא כל הזמנים ● טסלה ממשיכה קדימה ונושקת למחיר של 900 דולר למניה ● מניית ION Acquistion Corp זינקה על רקע המיזוג עם טאבולה הישראלית

הפגנה מחוץ לבית המשפט העליון בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד בנימין נתניהו בפרשת הצוללות / צילום: רפי קוץ

בג“ץ ביקש הבהרות על חלקו של נתניהו בפרשת המניות: "איך זה קשור לתפקידו?"

בג"ץ דן בעתירות לפתיחת חקירה נגד רה"מ בפרשת הצוללות ובפרשת מכירת המניות שרכש מבן דודו ● השופטים הקשו על העותרים בנוגע לטענת ההתיישנות על פרשת המניות ולמידת הקשר שלה לצוללות

הרמטכ"ל אביב כוכבי / צילום: דובר צה"ל

המשנה ליועמ"ש: הגדלות הרמטכ"ל לפנסיות אנשי הקבע - לא חוקיות

בחוות-הדעת, שנשלחה במסגרת הליך המתנהל נגד המדינה בבג"ץ, נקבע כי "החוק הקיים אינו מסמיך את הממשלה להעניק הגדלות באופן גורף לכלל המשרתים, כפי שמשתקף מן הפרשנות שנהגה עד כה ע"י רשויות הצבא"