גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גזית גלוב: מחיקות נוספות בשווי הנכסים צמקו את הרווח הנקי ל-23 מיליון שקל ברבעון השלישי

זאת לאחר שהציגה גזית גלוב רווח נקי של 474 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד ● כצמן אופטימי: "אין ספק שההתפתחויות האחרונות באשר להשגת חיסון לקורונה הן 'משנה משחק'" ● ווליו בייס: "התוצאות ברמה הרבעונית לא מייצגות, מאחר שנכסי החברה היו סגורים ותחת מגבלות בחלק מהרבעון"

חיים כצמן, מייסד ומנכ"ל גזית גלוב / צילום: יח"צ
חיים כצמן, מייסד ומנכ"ל גזית גלוב / צילום: יח"צ

משבר הקורונה העולמי ממשיך לתת את אותותיו בדוחות חברת הנדל"ן המסחרי המניב גזית גלוב . החברה דיווחה היום כי סיימה את הרבעון השלישי של 2020 ברווח נקי המיוחס לבעלים של 23 מיליון שקל בלבד, לאחר שהציגה רווח נקי של 474 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

לרווח הנמוך ברבעון השלישי תרמה ירידה (נטו) של 142 מיליון שקל בשווי הנדל"ן שבבעלות גזית גלוב והחברות הבנות שלה (או 95 מיליון שקל באיחוד יחסי). בנוסף, רשמה החברה ברבעון השלישי ירידה של 61% ברווח משערוכים פיננסיים ל-187 מיליון שקל.

בתשעת החודשים הראשונים של השנה רשמה גזית גלוב הפסד המיוחס לבעלים של 490 מיליון שקל, וזאת לאחר שהציגה רווח נקי של 433 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד ורווח נקי של 655 מיליון שקל ב-2019 כולה. בתשעת החודשים הראשונים מחקו גזית גלוב והחברות הבנות סכום עתק של כ-870 מיליון שקל (נטו) מערך נכסיהן (או 530 מיליון שקל באיחוד יחסי), בעקבות משבר הקורונה והטלת המגבלות על הפעלת המרכזים המסחריים ברחבי העולם.

לדברי חיים כצמן, מייסד ומנכ"ל גזית גלוב, "חרף אי הוודאות, שיעורי התפוסה לאורך הרבעון ואחריו נותרו יציבים בכל המדינות בהן אנו פועלים כתוצאה מביקושים גבוהים לנכסים איכותיים במיקומים אורבניים צפופי אוכלוסין כפי שגם בא לידי ביטוי בכמות הסכמי השכירות שנחתמו ובשכ"ד שעלה לעומת הסכמי השכירות שהסתיימו. מגפת הקורונה יצרה שגרת חיים חדשה איתה אנו מתמודדים ואנו פועלים כמעט מדי יום בכל הנכסים שלנו ברחבי העולם על מנת להתאימם למציאות המשתנה".

כצמן הוסיף, כי "אין ספק שההתפתחויות האחרונות באשר להשגת חיסון לקורונה הן 'משנה משחק' ואני מאמין שברבעונים הקרובים נראה שיפור בתפוסות, מספר המבקרים והגבייה, וחזרה לשגרה שלפני הקורונה. אנו ממשיכים לקדם את הפרויקטים היזמיים שלנו בישראל, אירופה וארה"ב תוך מיקוד בעירוב שימושים והגדלת זכויות הבנייה בנכסים הקיימים.

"אנו ממשיכים בתוכנית עליה הודענו להורדת המינוף בקבוצה בין השאר באמצעות מימוש נכסים שאינם נכסי ליבה. בשבועות האחרונים אנו רואים התעוררות ממשית בביקוש לנכסים איכותיים ואנו בוחנים הצעות שקיבלנו למכירת נכסים אלו במחיר מלא ובעתיד הנראה לעין."

גזית גלוב מחזיקה באופן פרטי במרכזי קניות בישראל, ברזיל וארה"ב. עם זאת, קרוב למחצית מנכסיה (לפי הערך בספרים) מוחזקים באמצעות שתי חברות בנות ציבוריות, הפועלות באירופה בתחום הקניונים ושספגו ירידות שערים חדות השנה.

אחת מהן היא סיטיקון, שפועלת במדינות סקנדינביה וש-48.9% ממניותיה מוחזקות בידי גזית גלוב. החזקה זו רשומה בספרי גזית גלוב לפי שווי של 3.482 מיליארד שקל, אולם שווי השוק של אותה החזקה עומד על 2.77 מיליארד שקל לאחר ירידה של כ-15% שרשמה מניית סיטיקון מתחילת השנה.

השנייה מבין השתיים היא אטריום שפועלת במדינות מזרח אירופה וש-68.7% ממניותיה מוחזקות בידי גזית גלוב. החזקה זו רשומה בספרי גזית גלוב לפי שווי של 4.414, אולם שווי השוק של אותה החזקה עומד על 2.63 מיליארד שקל לאחר ירידה של כ-30% שרשמה מניית אטריום מתחילת השנה.

על-פי נתונים אלו, מסתכם כיום השווי הנכסי הנקי (NAV) הסחיר של גזית גלוב על כ-3.46 מיליארד שקל וזאת בהשוואה לשווי של 3.15 מיליארד שקל לפיו נסחרה היום החברה בבורסה בת"א. החברה עצמה הציגה בסוף ספטמבר 2020 הון עצמי של 5.73 מיליארד שקל, אולם הוא כלל כאמור את ערכי ההשקעה בספרים ולא את ערכי השוק שלהן.

לדברי גזית גלוב, ה- NOI (הכנסה מפעילות, נטו) באיחוד יחסי ירד ברבעון השלישי ב-10.4% לעומת הרבעון המקביל ל-285 מיליון שקל. קיטן זה נבע בעיקר מהנכסים בברזיל אשר נפתחו לפעילות חלקית החל מאמצע חודש יוני ושבו לפעילות מלאה רק החל מאמצע אוקטובר. בנוסף לכך ירד ה-NOI גם כתוצאה מהירידה בהכנסות מבוססות פדיון ומהירידה בהכנסות מחניונים, כמו גם מפיחות הריאל הברזילאי בשיעור של כ- 28% מול השקל לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

ה-FFO (רווח תזרימי נקי) ירד ברבעון השלישי ב-55% לעומת הרבעון המקביל ל-62 מיליון שקל. בתשעת החודשים הראשונים של השנה ירד ה-NOI באיחוד יחסי ב-13.3% ל-856 מיליון שקל, ואילו ה-FFO התכווץ ב-20.2% ל-364 מיליון שקל.

מניית גזית גלוב אומנם מציגה עדיין תשואה שלילית של 43% מתחילת השנה, אולם מתחילת נובמבר היא מגלה סימני התאוששות עם זינוק חד של 47% בהשפעת הניסויים המוצלחים של חיסוני הקורונה והאופטימיות שפיזרו בנוגע לחזרה הקרובה לשגרה של פעילות הקניונים בעולם. גם בעלת השליטה בגזית גלוב, חברת נורסטאר, מציגה זינוק חד של 40% מתחילת נובמבר, שצמצם ל-72% את שיעור נפילתה מתחילת 2020.

נורסטאר נסחרה היום לפי שווי שוק של 683 מיליון שקל, לאחר שהחברה גייסה לפני כשלושה חודשים סכום של 161 מיליון שקל בהנפקת מניות ואופציות. כצמן עצמו שולט ב-40.5% ממניות נורסטאר בשווי של כ-280 מיליון שקל.

לאחר פרסום התוצאות הרבעונית של גזית גלוב, כתב היום האנליסט שי ליפמן מבית ההשקעות ווליו בייס, כי התייחסות לתוצאות התפעוליות של ההכנסות והפדיונות ברמה הרבעונית תהיה פחות רלוונטית ובהחלט לא מייצגת, מאחר שנכסי החברה היו סגורים ותחת מגבלות בחלק מהרבעון. עם זאת, הוא שאב עידוד משיעורי התפוסה בנכסי הקבוצה שנותרו גבוהים ברמה של 93.8%, מחתימה על חוזים חדשים ל-50 אלף מ"ר מתחילת השנה עם עלייה בשכר הדירה, וכן מהעובדה שנכסי החברה הם עירוניים בעיקרם והלקוחות הם חנויות לצרכים בסיסיים (כלומר אין תלות בתחום אופנה).

בנוסף, ציין ליפמן כי "גזית גלוב דיווחה על התקדמות בתוכנית להגדלה וחיזוק של בסיס ההון ע"י מימוש של נכסים בהיקף של 1 מיליארד שקל בחברות הפרטיות תוך שנה, וציינה שהיא בוחנת מספר הצעות למימוש נכסים. עלות החוב של החברה ממשיכה לרדת ומכאן גם שהוצאות הריבית יורדות. אנו צופים כי מגמה זו תימשך גם ברבעונים הקרובים.

"אנו נותרים בהמלצת קנייה על מניית גזית גלוב ובטוחים כי שנת 2021 תאיר פנים לתוצאות החברה", הדגיש ליפמן. לדבריו, הקורונה הביאה לפגיעה של כ-190 מיליון שקל בהכנסות החברה, אולם כעת נראה שבשנת 2021 העולם יתחיל לחזור לשגרת פוסט קורונה עם תחילת חיסון האוכלוסייה.

עוד כתבות

אלה נזקי הווירוס לקופות הגמל וקרנות ההשתלמות שלכם בפברואר / אילוסטרציה: שאטרסטוק

הקורונה לא הבריחה את עמיתי הגמל: אלה הקופות שהובילו בשנה האחרונה

בצל התשואות החיוביות וההפקדות שנמשכו, שוק הגמל לתגמולים גדל בשנה שעברה בכ-6%, והעמיתים שילמו דמי ניהול בהיקף 1.46 מיליארד ש' - 0.57% מהצבירה ● קופות הגמל מסכמות שנה תנודתית עם תשואות חיוביות, בהובלת מור בית השקעות, מיטב דש וכלל ביטוח

משה חוגג - מנהל קרן הון סיכון סינגולריטים / צילום: יונתן בלום

נדחתה תביעה של משקיע קריפטו נגד משה חוגג בבית משפט בארה"ב

בית המשפט בסיאטל דחה את תביעתו של שון סניידר האמריקאי בגין נזק כספי שנגרם לו לטענתו על ידי חוגג, בעלי מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים, וחברת Stox שבבעלותו ● תביעה אחרת נגד חוגג, הנוגעת גם היא להנפקת מטבע הקריפטו של סטוקס, עדיין מתנהלת במחוזי תל אביב

עו"ד ליאור אבירם / צילום: ליאור דאי

פירמת עורכי הדין שבלת ושות' מינתה 8 שותפים חדשים

חמישה מהשותפים החדשים שמונו צמחו במשרד, ושלושת השותפים הנוספים הצטרפו מפירמות אחרות

חוקרת בודקת מבחנות דם כחלק מהניסוי בחיסון של מודרנה לנגיף הקורונה / צילום: Taimy Alvarez, AP

מודרנה: החיסון שלנו מגן נגד הקורונה הבריטית והדרום אפריקאית

ההגנה נגד הווריאנט הדרום אפריקאי נמוכה מאשר מול ויראנטים קודמים ● מודרנה תצא גם לניסוי קליני לבדוק את ההגנה של החיסון שלה נגד הווריאנטים החדשים

רחפן של איירובוטיקס / צילום: אתר החברה

מרחפת לבורסה: איירובוטיקס תנסה להנפיק בת"א לאחר שכבר גייסה כ-120 מיליון דולר

חברת הרחפנים לשימוש תעשייתי וביטחוני מבקשת לגייס כ-50 מיליון דולר לפי שווי של כ-200-180 מיליון דולר לפני הכסף ● בין המשקיעים בחברה - המנכ"ל הפורש של waze נועם ברדין

בית בלוס אנג'לס / צילום: Shutterstock

מכרטיסים לאוסקר עד סרטונים ותרומות: הדרכים היצירתיות של רוכשי דירות להתבלט בתור

כששוק הדיור בארה"ב בשיא של עשור, הרוכשים מנסים לחשוב על דרכים יצירתיות לגרום להצעות שלהם ללכוד את תשומת הלב של בעלי הנכסים

עגל מתוך המשלוחים החיים / צילום: עמותת אנימלס

דוח פנימי חמור: כך מתנהלת היחידה שנועדה להגן על בעלי החיים ועל מה שמגיע לצלחת שלנו

דוח פנימי שבדק את ביצועי יחידת הפיקוח על הצומח והחי (הפיצו"ח) במשרד החקלאות, והגיע לידי גלובס, מציג ממצאים חמורים ● לפי הדוח, היחידה סובלת ממשבר עמוק ומ"הידרדרות מקצועית שמובילה לסגירת תיקים"

טל גרנות / צילום: שלומי יוסף

המהלכים שמבהירים שמשרד התקשורת מוריד את הכפפות מול הוט

הוט מצאה עצמה בימים האחרונים מול מציאות שונה מזו שהורגלה אליה, לאחר שמשרד התקשורת העמיק את הפיקוח וקנס אותה ב-6 מיליון שקל • מה גרם לשינוי ואיך קשורה לכך עסקת IBC?

עו"ד אמיר חן / צילום: פישר בכר

מחצית מהשותפים במשרד פישר בכר - נשים

המשרד מצרף אל שורותיו שבעה שותפים ושותפות ● עם הצטרפותם, ימנה המשרד 69 שותפים, מתוכם 34 שותפות

מרכז תפעול הקו האדום של המטרו העתידי / צילום: שלומי יוסף

בזמן שמחכים למטרו: מה אפשר יהיה לבנות מסביב לתחנות

הבנייה באזור התחנות תוגבל אך לא תוקפא לגמרי • ועדה מיוחדת של מינהל התכנון תיתן אישורים ליזמים • גלובס עושה סדר בהנחיות החדשות

ג'נט ילן, שרת האוצר האמריקאית / צילום: ג'ונתן ארנסט

הסנאט אישר את מועמדותה של ג'נט ילן כשרת האוצר האמריקאית

ילן הייתה ראשת הפדרל ריזרב בין השנים 2014 ל-2018 ● ההצבעה הסנאט הייתה האישור הסופי והחמישי למינוי, ובכך הפכה ילן לשרת האוצר הראשונה של ארצות הברית

רשת המבורגרים  BBB סניף באר שבע / צילום: יח"צ

דור אלון רוכשת 50% מקבוצת המסעדות BBB לפי שווי של כ-150 מיליון שקל

קבוצת BBB מפעילה את מותגי ההמבורגרים BBB ,MOSES, בורגרים, MOSES SHOP ו-MEAT DELI ומפעילה כיום בזכיינות כ-100 מסעדות בפריסה ארצית ● הרשת במו"מ מתקדם להכנסת רשתות מזון נוספות והקמת פורמטים חדשים

מכולות בנמל חיפה. יצוא הסחורות של ישראל קטן ב־4% ב־2020 / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

למרות משבר הקורונה והשקל החזק: ענף ההייטק שמר על עוצמת היצוא הישראלי

לראשונה, יצוא השירותים השתווה בשנת 2020 ליצוא הסחורות • לפי אומדן מכון היצוא, אשתקד ספג היצוא הישראלי ירידה מתונה של 3% והסתכם ב-107 מיליארד דולר • ההייטק ממשיך להיות הענף הדומיננטי - אחראי ליותר ממחצית היצוא

הפרסומת והטלה "הטרי". שברה שיאים של צפייה אורגנית / צילום: יוטיוב

העבירו את המסר: הפרסומת של ויגן פרנדלי תשודר באנגליה

וגם: מסעדה של אסף גרניט צפויה להיפתח במלון גלי כנרת בטבריה

5 דברים לפני פתיחת המסחר / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

המניות דואליות יכבידו בפתיחה ●  מודרנה מעדכנת על יעילות החיסון על המוטציות ● הודעת הריבית של הפד תפורסם הערב ● עונת הדוחות לרבעון הרביעי: אודיוקודס במוקד ● גלובס עושה סדר לפני המסחר

בורסת הונג קונג / צילום: Kin Cheung, AP

ירידות באסיה: הונג קונג מאבדת 2%, שנחאי יורדת 1.3%

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים בשעה זו בעד 0.5% ● הנפט מאבד 0.8% לרמה של 52.4 דולר לחבית

רכב הפנאי החשמלי המפואר TANG של BYD: מגיע בקיץ לאירופה / צילום: יח"צ

קבוצת אלייד וקבוצת שלמה מקימות חברה משותפת לשיווק רכבי BYD בישראל

החברה תשווק את כלי הרכב הפרטיים, המסחריים, האוטובוסים ומוצרי האנרגיה של התאגיד הסיני בישראל

חיסון לקורונה / צילום: Reuters, Johnny Louis

לא כל חיסון זוכה: מרק מודיעה על הפסקת פיתוח שני חיסוני קורונה

החברה תפסיק לפתי את הניסויים לאחר שניסויי שלב I שנערכו בהם הראו תגובה חיסונית נמוכה מזו של מחלימים או שנוצרת על ידי החיסונים הקיימים ● מרק לא תנסה בינתיים להנדס את החיסונים הללו מחדש, אלא תקצה את המשאבים שיועדו להם לשתי תרופות לקורונה שהיא מפתחת

יוסי אלקובי/ צילום: דני שביט

המעסיקים הקטנים בפנייה לעובדים: "שאו איתנו בנטל יום השבתון בבחירות"

יוסי אלקובי, נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה המייצגת מעסיקים קטנים, פנה ליו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד בבקשה שהעובדים יכנסו "מתחת לאלונקה", יוותרו על יום השבתון מרצונם החופשי, יצביעו ויחזרו למקום עבודתם ● העלות המוערכת של יום השבתון בבחירות נאמדת ב-1.5-2 מיליארד שקל

הפגנה מחוץ לבית המשפט העליון בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד בנימין נתניהו בפרשת הצוללות / צילום: רפי קוץ

בג“ץ ביקש הבהרות על חלקו של נתניהו בפרשת המניות: "איך זה קשור לתפקידו?"

בג"ץ דן בעתירות לפתיחת חקירה נגד רה"מ בפרשת הצוללות ובפרשת מכירת המניות שרכש מבן דודו ● השופטים הקשו על העותרים בנוגע לטענת ההתיישנות על פרשת המניות ולמידת הקשר שלה לצוללות