גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התוכנית של חיים כץ: גיל הפרישה לנשים יעלה. עם כוכבית

הצעת חוק שיזם ח"כ חיים כץ, שמה סוף לקשר שנוצר בין הגירעונות בקרנות הפנסיה הוותיקות לבין הצורך בהעלאת גיל הפרישה לנשים, והכול באמצעות העלאה סלקטיבית • מה הסיכויים של ההצעה החדשה?

חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הצעת חוק שיזם יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ חיים כץ, מנתקת את הקשר שנוצר בין הצורך בטיפול בגירעונות של קרנות הפנסיה הוותיקות לבין הדרישה להעלאת גיל הפרישה לנשים. על פי ההצעה, במקום להעלות את גיל הפנסיה של הנשים כולן במדינת ישראל, יש להעלות את גיל הפנסיה ל-67 לכ-30 אלף נשים בלבד החוסכות בקרנות הפנסיה הוותיקות, על פני שלוש שנים. על פי תחשיבים שערך כץ, העלאת גיל הפרישה לאותן נשים בלבד תספיק לצורך איזון הקרנות. וזאת מבלי שההשפעה על גיל הפרישה תכלול את שאר מרכיבי זכויות אזרח ותיק המוקנות לכלל הנשים בגיל הפרישה כיום, כגון תשלומי קצבאות של ביטוח לאומי.

בינואר 2021 אמור להתבצע קיצוץ של 1.3% בקצבאות שבקרנות הפנסיה הוותיקות, כדי לטפל בגירעון האקטוארי שנוצר בהן. המהלך נדחה שוב ושוב בשנים האחרונות בשל התנגדות חברי הכנסת שדנו בהצעת החוק בוועדת כספים. באוצר וכן בממשלה כרכו את הצורך להימנע מקיצוץ עם העלאת גיל הפרישה לכלל הנשים. כץ לראשונה מבטל את הקשר שהפך להיות עובדה מוגמרת בדיוני הכנסת והאוצר על הסוגיה. "ישבתי בבית, ואמרתי 'וואלה חיים למה אני צריך להעלות את גיל הפרישה של היועצת שלי כדי לסדר את הפנסיה שלי'?", אמר השבוע לגלובס.

"כשאני מעלה לנשים בכלל את גיל הפרישה אני מרע להן את התנאים, ואני אומר אין קשר בין כל הנשים בישראל לבין קרנות הפנסיה הוותיקות. לפני כחודשיים קראתי למשה ברקת הממונה על רשות ההון לפגישה ואמרתי לו זאת התוכנית שלי, והוא אמר לי 'לא כלכלי לנו'. יצרתי מפגש עם ברקת וכ"ץ (שר האוצר ישראל כ"ץ, ש.א.כ) ושם הוא כבר אמר: 'חיים צודק, זה פותר את הבעיה הגירעונית של קרנות הפנסיה בלי להעלות את גיל הפרישה בישראל'", אומר כץ. לדבריו אין סיבה לפגוע בכל אישה עובדת בסדר גודל של 500 שקל בחודש בשביל אותם חברים בקרנות הוותיקות.

"משה ברקת מודה שאני צודק"

כץ עקבי בדרישותיו שלא להעלות את גיל הפרישה לנשים לאורך העשור האחרון. בכל פעם שהנושא הגיע לפתחו בכנסת או בממשלה דאג להביע את עמדתו בנושא. הוא דרש לקבל תשובות מהאחראים על הנושא במשרד האוצר ובכך תרם בעצמו לעיכוב התהליך שנה אחרי שנה. "הכסף שמעלים לך, לא משרת את הקופות הישנות, זה לא יעיל. הם קשרו את זה אחד בשני כדי לשחוט את האנשים שלא מבינים", אומר כץ. "משה ברקת מודה שאני צודק. אם מעלים את גיל הפרישה ל-28 אלף נשים החברות בקרנות הוותיקות בפעימות בשלוש שנים - זה פותר את הבעיה הגירעונית וזה לא פוגע במיליון וחצי נשים עובדות".

המתווה שיצרת בחוק יוצר קושי משפטי מאחר שהוא חל רק על קבוצה אחת ולא על חתך אוכלוסייה. האם אין בכך טעם לפגם?
"אני לא מוצא טעם לפגם, כי הנשים הללו מתוגמלות גם בביטוח הלאומי", משיב כץ. "כמו שהמדינה עשתה הלאמה רק לקרנות הללו וזה עבר בג"ץ אין סיבה שתהיה כאן בעיה משפטית. אלו קרנות ייחודיות שנעשו עליהן הליכים ייחודים בעבר".

מה הסיכוי להעביר את החקיקה הזו במצב הפוליטי הנוכחי כשאנחנו דוהרים לבחירות? האם בדקת היתכנות מול כחול לבן?
"דיברתי רק עם האוצר והממונה על שוק ההון והביטוח. מדובר בהצעת חוק שעם רצון טוב אפשר להעביר תוך שבוע. אין סיבה לעכב את החוק ולפגוע בגמלאים שגם כך הפנסיה שלהם לא עודכנה כעשור, משום שהיא צמודה למדד ולא לשכר הממוצע במשק כמו שכר חברי הכנסת". עוד מוסיף כץ, כי "הצעת החוק יכולה לטרפד את הרצון של האוצר להעלות את גיל הפרישה לכלל הנשים במשק. זה נטו מהלך שבאמצעותו הם רוצים לשפר את מצבו של הביטוח הלאומי ומשתמשים בקרנות הוותיקות כתירוץ. את בעיית הקרנות ניתן לפתור כפי שהצעתי".

הפתרון שהצעתו של כ"ץ מספקת מונע פגיעה רחבה יותר בעמיתי הקרנות שללא חוק להעלאת גיל הפרישה (שהפוליטיקאים דוחים) יידרשו עאמור לקיצוץ בתנאים החל מינואר הקרוב. למעשה "המריחה" של המדינה את הטיפול בגרעון האקטוארי של הקרנות למרות ההבטחה לטפל בו, הובילה לכך שעיקר הנטל נופל לבסוף על הקרנות, שנדרשות למנוע את הגירעון המצטבר אצלן כדי לא להגיע שוב למצב של גירעון של עשרות מיליארדי שקלים.

כץ התייחס גם לאפשרות להעביר את החוק כעת, אך לדחות את יישומו. הוא מציין כי בבדיקה שערך, מכיוון "שעכשיו יש לנו בחירות" אפשר לדחות את החלת החוק בשנה נוספת ובינתיים לתקצב את הגירעון על ידי 187 מיליון שקל ששוכבים להם בקרנות הוותיקות ללא דורש או יורש. על פי הנתונים שבידיו, במבטחים לדוגמה מספר החברים הלא פעילים או חסרי הפרטים עומד על 11,895 ולהם 55 מיליון שקל, במקפת 3,066 חברים חסרי פרטים או לא פעילים שלהם 25 מיליוני שקל, בקג"מ 3,423 חברים שלהם 30 מיליון שקל. אולם בקרנות הוותיקות טוענים שלא ניתן לגעת בכסף שלבסוף שייך למבוטחים שנדרש לזהות אותם.

הנושא נגרר בשל לחצים פוליטיים

נושא העלאת גיל הפרישה לנשים נמרח כבר שנים בדיונים בין הממשלה לכנסת בשל התנגדות חברי הכנסת, שנשמעה גם בדיונים שנערכו בנושא בשבועות האחרונים בוועדת כספים ובוועדה לביקורת המדינה. תזכיר החוק שהופץ לפני שנתיים על ידי משרד האוצר הפך להיות בסיס נוסף לוויכוחים בין האוצר לבין חברי הכנסת שמתקשים להכריע בסוגיה. תחילה דובר על העלאת גיל הפרישה לנשים במנותק מהגירעונות בקרנות הוותיקות, אולם לפני כשנתיים הודיעו קרנות הפנסיה הגירעוניות כי מצבן הולך ומחמיר בשל אי העלאת גיל הפרישה לנשים, מה שגרם לגירעון אקטוארי.

לטענת כץ ועל פי הנתונים שהוא מציג, ניתן כאמור לפתור את בעיית הקרנות הוותיקות במנותק מהדיונים על העלאת גיל הפרישה לנשים. הצעת החוק שלו תשפיע באופן מידי על כ-22 אלף נשים בלבד בגילאי 59-61 ולא על 5,680 נשים שכבר עברו את גיל 62. "אף אחד לא יכול לספר לי סיפורים. אין סיבה בעולם לקחת את כל הנשים במדינת ישראל ולהשתמש בהן על מנת לשפר את המצב של הביטוח הלאומי ולהעלות להן את גיל הפרישה במסווה של קרנות הפנסיה. רוצים להעלות? תגיד אני רוצה לשפר את מצב הנשים וזה לגיטימי, אבל אל תרמה את האנשים. הנה עכשיו בא ח"כ שאומר את האמת: הם רוצים לקחת לנשים את הזכויות כי הן לא מבינות".

ואם לסכם, נושא העלאת גיל הפרישה לנשים, בדומה לכל המדינות המערביות, נדרש לטיפול ממשלות ישראל כבר שני עשורים. אולם הטיפול ממוסמס על ידי לחצים פוליטיים פעם אחר פעם. אם ינותק הטיפול בקרנות הפנסיה הוותיקות, הצעת החוק של כץ יכולה להיות פתרון לגרעון האקטוארי, אך לא לייתר את הדיון וההחלטה הנדרשת בעניינן של נשים בישראל. בינואר הקרוב, אם הצעת החוק הזו לא תעבור וגם לא הצעת החוק הממשלתית להעלאת גיל הפרישה בכלל - קרנות הפנסיה יחלו בהפחתת קצבאות לעמיתים, שישלמו את מחיר התנהלות הפוליטיקאים כולם.

מרשות שוק ההון נמסר בתגובה: "רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון מפקחת על קרנות הפנסיה הוותיקות ופועלת על פי חוק שמכוחו, בשנת 2017, התקבלה החלטה על ידי הממונה הקודמת לסגירת הגירעון בקרנות הוותיקות, שעלה על שיעור של 0.65%, בדרך של קיצוץ זכויות עמיתים. הפעלת ההחלטה נדחתה על ידי הממונה הקודמת והממונה הנוכחי כדי לאפשר הימנעות מהקיצוץ האמור, בין היתר באמצעות העלאת גיל הפרישה לנשים באופן אשר יפחית את הגירעון מהשיעור האמור וימנע את הקיצוץ. נושא העלאת גיל הפרישה אינו בסמכות הממונה, אלא בידי המחוקק, וסמכות הממונה לעניין המשך הדחייה בהפעלת הקיצוץ כפופה לעמדת היועץ המשפטי לממשלה". 

עוד כתבות

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן / צילום: Reuters, Tom Brenner

ביידן חתם על צו "לקנות תוצרת אמריקה" לרכש ממשלתי

הצו מעדכן את ההגדרה של מוצרים תוצרת ארה"ב כחלק מהניסיון של הנשיא להגביר את הייצור המקומי

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

פייסבוק הסירה פוסט של נתניהו שביקש פרטים של אזרחים ותיקים שלא התחסנו

פוסט שפורסם בעמוד הפייסבוק הרשמי של בנימין נתניהו, בו ביקש רה"מ לדווח בצ'ט בוט על אזרחים בני 60 ומעלה שלא התחסנו על-מנת שיול לשכנע אותם להתחסן ● בנוסף, פייסבוק השעתה את הצ'ט בוט עצמו ● הליכוד: "המטרה הייתה לעודד ישראלים מעל גיל 60 להתחסן כדי לשמור על חייהם"

אמיר ירון נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל יוצא נגד התוכנית הכלכלית: "חלוקה באופן אוניברסלי ולא מובחן איננה יעילה"

בבנק ישראל מלינים כי עקרונות התכנית הכלכלית הועברו לבנק ישראל זמן קצר לפני פרסומה, וכי דרושים נתונים על מנת לבחון את הנחיצות שלה ● בנק ישראל: "חלוקת משאבים ציבוריים צריכים להתבצע על פי יעילות כלכלית וקריטריון הפגיעה ממשבר הקורונה"

עו"ד ליאור אבירם / צילום: ליאור דאי

פירמת עורכי הדין שבלת ושות' מינתה 8 שותפים חדשים

חמישה מהשותפים החדשים שמונו צמחו במשרד, ושלושת השותפים הנוספים הצטרפו מפירמות אחרות

לשכת התעסוקה / צילום: כדיה לוי

לפני הסגר השלישי: מספר דורשי העבודה החדשים בדצמבר היה פי 2.4 ממספר החוזרים לעבודה

לפי נתוני שירות התעסוקה, בתחילת דצמבר היו רשומים כ-629 אלף מובטלים בשירות התעסוקה ובסופו חלה עלייה ל-659 אלף איש, שמשקפת רק במעט את תוצאות הסגר השלישי ● שיעור היוצאים לחל"ת בדצמבר נמוך יחסית לחודשי הסגר השני, ועמד על 64%

יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר

האם מדינות באירופה מנעו מאזרחיהן לחזור מבריטניה?

יכול להיות שמדינות דמוקרטיות אסרו על אזרחים לחזור הביתה? זה קרה, אבל רק לכמה ימים ● המשרוקית של גלובס

 

בירה באדווייזר  / צילום: יח"צ

באדווייזר מוותרת על פרסומת בסופרבול; תשקיע במקום זה בחינוך להתחסנות

החברה, המגדירה את המוצר שלה "מלכת הבירה", עדיין תופיע בפרסומת בסופרבול של חברת-האם של המותג

יעקב בליטשטיין / צילום: כדיה לוי

עוד מינוי זמני: קובי בליטשטיין מונה למ"מ מנכ"ל משרד האוצר

בליטשטיין משמש כיום בראש מטה התשתיות הלאומיות במשרד האוצר, וימשיך לכהן בשני התפקידים במקביל ● המינוי מגיע לאחר שנציבות שרות המדינה קבעה כי בעת הזו לא ניתן למנות מנכ"ל קבע מחוץ לעובדי שרות המדינה

אנסקי אלכס / צילום: תמר מצפי

אלכס אנסקי עובר להגיש תוכנית אישית בתאגיד השידור הציבורי

אנסקי, אחד הקולות המזוהים ביותר עם גלי צה"ל, מצטרף ל"כאן קול המוסיקה" וחוזר לשדר תוכנית אישית בשעה 07:00, שעת שידור איתה היה מזוהה במשך שנים

שוטרים אוכפים את כיום ההנחיות באוקטובר 2020 / צילום: דוברות משטרת ישראל

חוק הגדלת קנסות על הפרת הגבלות נתקע: עובר לוועדת חוקה

בדיון בוועדת הכנסת נוצר רוב להעברת החוק לוועדת החוקה, כאשר גם נציגי הרשימה המשותפת תומכים בכך ● יו"ר כחול לבן בני גנץ הודיע לליכוד כי עד שלא יעבור חוק הקנסות בשלוש קריאות - לא יאפשר את העברת תקנות הסגר

גיורא ארדינסט / צילום: אייל טואג

6 שותפים חדשים מצטרפים למשרד ארדינסט-בן נתן-טולידאנו ושות'

המשרד צירף את עוה"ד ליאור אתגר, אפרת ציבולסקי, נועה בר, יובל נעים, איריס קושל והדס ארנברג

הפגנה מחוץ לבית המשפט העליון בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד בנימין נתניהו בפרשת הצוללות / צילום: רפי קוץ

בג“ץ ביקש הבהרות על חלקו של נתניהו בפרשת המניות: "איך זה קשור לתפקידו?"

בג"ץ דן בעתירות לפתיחת חקירה נגד רה"מ בפרשת הצוללות ובפרשת מכירת המניות שרכש מבן-דודו ● השופטים הקשו על העותרים בנוגע לטענת ההתיישנות על פרשת המניות ומידת הקשר שלה לצוללות

שלט של רחוב וול סטריט מחוץ לבורסת ניו יורק / צילום: Reuters, Mike Segar

נעילה מעורבת בוול סטריט: אפל דחפה את הנאסד"ק לשיא כל הזמנים

בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, הדאקס הגרמני איבד 1.7% ● אפל בלטה בעלייה לשיא כל הזמנים ● טסלה ממשיכה קדימה ונושקת למחיר של 900 דולר למניה ● מניית ION Acquistion Corp זינקה על רקע המיזוג עם טאבולה הישראלית

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

יו"ר העבודה מרב מיכאלי הודיעה כי המפלגה תעזוב את הממשלה

בהודעת של ח"כ מרב מיכאלי נכתב: "הודעתי לפרץ ושמולי שעליהם להתפטר מהממשלה לאלתר. מפלגת העבודה מתחילה מחדש"

חוקרת בודקת מבחנות דם כחלק מהניסוי בחיסון של מודרנה לנגיף הקורונה / צילום: Taimy Alvarez, AP

מודרנה: החיסון שלנו מגן נגד הקורונה הבריטית והדרום אפריקאית

ההגנה נגד הווריאנט הדרום אפריקאי נמוכה מאשר מול ויראנטים קודמים ● מודרנה תצא גם לניסוי קליני לבדוק את ההגנה של החיסון שלה נגד הווריאנטים החדשים

יניב הרוש, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן / צילום: מיקאל כהן

"הלקוחות אספו כסף כדי לשלם לי את הקנס, אבל אני יזם, ואת הסיכונים אני לוקח בעצמי. תרמתי את זה"

יניב הרוש, בן 40, נשוי ואב לשלושה, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

דוד צרויה / צילום: קרן גפני

פלטפורמת ההשקעות Plus500 מקימה מרכז פיתוח בתל אביב

חברת הפינטק הישראלית, שמניותיה נסחרות בבורסת לונדון, מעוניינת לגייס עשרות מהנדסי תוכנה למרכז הפיתוח הטכנולוגי, שיצטרפו אל 160 עובדיה בישראל ● עפ"י Plus500, המסחר בחוזי הפרשים בפלטפורמה שלה צמח להיקפי שיא בשנה שעברה

ג'נט ילן, שרת האוצר האמריקאית / צילום: ג'ונתן ארנסט

הסנאט אישר את מועמדותה של ג'נט ילן כשרת האוצר האמריקאית

ילן הייתה ראשת הפדרל ריזרב בין השנים 2014 ל-2018 ● ההצבעה הסנאט הייתה האישור הסופי והחמישי למינוי, ובכך הפכה ילן לשרת האוצר הראשונה של ארצות הברית

גוגל / צילום: Shutterstock, PK Studio

גוגל מאיימת: נפסיק את שירותי החיפוש באוסטרליה

ברקע לאיום, החרפת הסכסוך המתמשך שבין הממשלה האוסטרלית לבין ענקית הטכנולוגיה ● ובינתיים בצרפת, בתום קרב משפטי ממושך, נאלצה גוגל לחתום על הסכם לפיצוי מאות מו"לים וכלי תקשורת במדינה

הרמטכ"ל אביב כוכבי / צילום: דובר צה"ל

המשנה ליועמ"ש: הגדלות הרמטכ"ל לפנסיות אנשי הקבע - לא חוקיות

בחוות-הדעת, שנשלחה במסגרת הליך המתנהל נגד המדינה בבג"ץ, נקבע כי "החוק הקיים אינו מסמיך את הממשלה להעניק הגדלות באופן גורף לכלל המשרתים, כפי שמשתקף מן הפרשנות שנהגה עד כה ע"י רשויות הצבא"