גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ניו יורק: מכירות בתים צמודי קרקע עולות בעקבות משבר הקורונה

הקונים מחפשים חלל נרחב ושקט, ובתים פרטיים נמכרים יותר טוב מדירות בבניינים ובבתים משותפים

מנהטן. הבתים המבוקשים ביותר הם אלה שלא זקוקים לשיפוץ / צילום: Shutterstock
מנהטן. הבתים המבוקשים ביותר הם אלה שלא זקוקים לשיפוץ / צילום: Shutterstock

בתים צמודי קרקע היו במשך זמן רב הילד החורג והבלתי רצוי של שוק נדל"ן היוקרה של מנהטן. קונים עשירים העדיפו דירות בגורדי השחקים, שלאט לאט מסתירים את השמיים.
אך במגפה ששינתה כל כך הרבה הרגלים של שוק הנדל"ן, גם זה משתנה.

כיום, כששוק הנדל"ן בעיר ניו יורק מתחיל להתעורר, בתים צמודי קרקע נמכרים יותר מדירות ומבתים משותפים, על פי הנתונים. סוכני נדל"ן מספרים שהקורונה שינתה את סדרי העדיפויות. קונים שבעבר חשקו בבניינים עם שוער בכניסה, וחלונות שנשקף מהם נוף פנורמי, מחפשים כיום בתים צמודי קרקע, עם כניסה פרטית, גינה וכמה קומות שהופכות את העבודה מהבית בזום קלה יותר. המגמה הזו היא מיקרוקוסמוס של מגמה שקורית ברחבי ארצות הברית, כשמשפחות מחפשות יותר מרחב בזמן שהן מתבודדות בבתים ומתחבאות מהנגיף.

"שוק הבתים צמודי הקרקע מצליח כי אנשים מעריכים חללים פתוחים פרטיים ובית שמכיל את כל מה שצריך", אמר כריסטופר ריצ'יו מחברת לזלי ג' גרפילד, אחת הסוכנויות שפרסמה בית צמוד קרקע בווסט ווילג' שנמכר בסכום של כמעט 20 מיליון דולר בספטמבר. "מגוון האנשים שמחפשים בית צמוד קרקע רחב יותר מאשר בשנים קודמות".
בחודש אוקטובר נחתמו עסקאות ל-13 בתים למשפחה יחידה, עלייה של 44% לעומת אותו חודש בשנה שעברה, כך על פי דוח של חברת דאגלס אלימן. בניגוד לכך, חוזים על דירות בבתי דירות צנחו ב-28% באותה תקופה, ועל בתים משותפים ב-4%.

"מתאימים לרגע הזה של הקורונה"

העלייה בברוקלין הסמוכה דרמטית אפילו יותר: באוקטובר נחתמו חוזים על 198 בתים צמודי קרקע, יותר מפי שלושה ממספר העסקאות באותו חודש בשנה שעברה, לפי הדוח של אלימן. שמאי המקרקעין ג'ונתן מילר מחברת מילר סמואל, שהכין את הדוח, אמר שהקצב המהיר של מכירת בתים בברוקלין הוא במידה רבה משום שבתים באזור נמכרים במחירים יותר בני השגה.

"מגפת הקורונה הגיעה, ומאז אנחנו לא מחזיקים בתים כאלה ריקים", אמרה נדין אברמסון, סוכנת בחברת בראון האריס סטיבנס. אברמסון אומרת שכמעט בכל המכירות על בתים צמודי קרקע שהיא מנהלת יש כמה הצעות. "הם ממש מתאימים לרגע הזה של הקורונה", אמרה.

לפני המגפה, סטיב ספורגט ושיין לי שכרו דירה בבניין עם שומר בכניסה באפר ווסט סייד, ומדי פעם בדקו דירות בבניינים לרכישה. כשהמגפה החלה, סיימו את החוזה שלהם ועברו לדירת סוף השבוע שלהם בצפון. הם המשיכו לחפש נכס לרכישה בעיר ניו יורק אך סדר העדיפויות שלהם השתנה.

"אחרי שהחלה המגפה, בתים צמודי קרקע נראו לנו מושכים יותר", אמרה לי, בת 29, שעובדת באתר הנדל"ן RealtyHop. "האפשרות לצאת לחצר האחורית ולשחק עם הכלב חשובה בשבילנו כיום".

הם אהבו בית בשכונת רד הוק בברוקלין, שגברת אדמסון, הסוכנת שלהם, קראה לו "ספיישל קורונה" מפני שהוא היה מוכן לכניסה, עם גן מטופל על ידי גננים, גג משופץ ומקום חניה מקורה. מר ספורגט וגב' לי הגישו הצעה, אך מישהו אחר עקף אותם.
הם היו מאוכזבים אך המשיכו לחפש ומצאו בית דו-משפחתי בנוי לבנים שהיה דומה לבית הראשון שראו אך לא היה משופץ. לבית, שנבנה בערך בשנת 1900, הייתה חצר ומקום לחניה. לא אכפת להם לשפץ, כי הם יכולים לגור בצפון המדינה בינתיים ולעבוד מרחוק, אמר ספורגט, שהוא בשנות ה-40 לחייו ומנהל את סטודיו הדיגיטל Big Human.
הם חתמו על חוזה לרכישת הבית במחיר שהיה רק מעט מתחת למחיר המבוקש, 1.198 מיליון דולר.

רק כ-2% מהעסקאות שנעשות בשנה

רוב הבתים צמודי הקרקע בעיר נבנו במאה ה-19 או בראשית המאה ה-20, כאשר תושבים אמידים גרו בבתים למשפחה יחידה שנבנו מאבן חומה, לבנים או אבני גיר. אך אחרי ראשית המאה ה-20, החלו העשירים לעזוב את הבתים הללו לטובת דירות בבניינים, מגמה שהמשיכה עד היום. במנהטן, בתים צמודי קרקע רבים נהרסו או חולקו לשמש כבתי דירות להשכרה; כיום מכירות של בתים צמודי קרקע מהוות רק כ-2% מהעסקאות שנעשות בשנה, אמר מילר.

בעשור האחרון, תנופת בנייה של דירות בגורדי שחקים היטתה את המשוואה אפילו יותר, אמר דקסטר גריירי מחברת הנדל"ן וונדנברג, המתמחה בבתים צמודי קרקע. בשנת 2010 נמכרו 52 בתים כאלה באפר איסט סייד, כך אומרים בחברה; בשנת 2019 המספר הזה נפל ל-21, והמחיר הממוצע למ"ר צונח משנה לשנה מאז 2015.

מגדלי דירות חדשים, כמו הבניין בפארק אווניו 432 או הבניין בסנטרל פארק דרום 220 מתגאים בנוף מגובה של מעוף הציפור, ומציעים את כל השירותים שניתן לחשוב עליהם, מבריכות שחייה וחדרי יוגה ועד מסעדות פרטיות. עם כל כך הרבה דירות כאלה לבחור מהן, קונים רבים מסתכלים בעין עקומה על בתים צמודי קרקע בני יותר ממאה שנה, שרבים מהם זקוקים לשיפוץ נרחב ויקר.

אפילו כיום, הבתים צמודי הקרקע המבוקשים ביותר הם אלה שלא זקוקים לשיפוץ, אומרם סוכני נדל"ן.

כשהמגפה החלה, לזלי רבאך ודניאל קורט מכרו את הדירה שלהם בבניין משותף יוקרתי במנהטן וחיפשו בית גדול יותר לשלושת ילדיהם הקטנים. בשלב מוקדם של המגפה, הם עברו באופן זמני לקונטיקט. אך ד"ר רבאך, מנתחת פלסטית של הפנים, וד"ר קורט, אנדוקרינולוג המתמחה בפריון, רצו לחזור למנהטן כדי להיות קרובים יותר למקומות העבודה העמוסים שלהם. עזיבת העיר באופן קבוע מעולם לא הייתה אופציה. "אני מאוד אוהבת את ניו יורק", אמרה ד"ר רבאך.

הם חיפשו דירה בבניין דירות אך העדיפו את הרעיון של בית צמוד קרקע, אמרה, כי "רצינו חלל משלנו שירגיש כמו בית, עם חצר אחורית". הם התאהבו בבית צמוד קרקע בן ארבע קומות ליד פארק קארל שורץ באפר איסט סייד. הבית נבנה בסוף המאה ה-19 והיה מוכן לכניסה, לאחר שיפוץ נרחב על ידי המעצב ג'פרי בילהובר, שרבאך הכירה את עבודותיו. "רמת הפרטים הייתה בלתי רגילה", אמרה.

באוקטובר, שילם הזוג 5.4 מיליון דולר על הבית, אשר נרשם במאי בסכום מבוקש של 5.75 מיליון דולר על ידי קתי פרנקלין מקבוצת קורקורן. המשפחה נכנסה לנכס זמן קצר אחרי שסגרו את העסקה.

המגפה הורידה את המחירים

בשביל קונים מסוימים, רכישת בית צמוד קרקע אפשרית רק משום שהמגפה הורידה את המחירים. בספטמבר, מחיר המכירה הממוצעת של בית צמוד קרקע במנהטן עמד על 6.88 מיליון דולר, 10% פחות ממה שהיה באותו חודש בשנה שעברה, על פי UrbanDigs.

מאורו קונייסקי וטטיאנה פרטה, שניהם תושבים של האפר ווסט סייד של מנהטן שנים רבות, חסכו כסף כדי לקנות בית משלהם במנהטן במשך זמן רב. הודות למגפת הקורונה, "השוק בהחלט פתח חלון הזדמנויות מבחינת תמחור", אמר קונייסקי, בן 46.

הזוג עובד בפיננסים ויש להם בנות בגילאים 9 ו-11. הם לא חשבו שיוכלו להרשות לעצמם בית עם חלל פתוח. אך הם היו מופתעים לטובה למצוא בית תלת-קומתי עם גינה - אחד מתוך שתי יחידות בבית צמוד קרקע ברחוב 112 מערב ששופץ לפני זמן לא רב. הזוג, שיוצג על ידי קולין מונטגומרי וסטן פונטה מחברת הנדל"ן סותביז, רכש את הנכס עבור 2.5 מיליון דולר; היחידה פורסמה בשנה שעברה במחיר 2.995 מיליון דולר.
דיוויד ומגאן פז'יוורה חיים בשכירות במרכז מנהטן, ובנותיהם בנות השנה והחמש חלקו חדר שינה. לפני הקורונה, הם התחילו להסתכל על בתים משותפים ועל דירות בבניינים, אך מעולם לא חשבו שיוכלו להרשות לעצמם בית צמוד קרקע. "תמיד הנחתי שזה לא יהיה בר השגה", אמרה גב' פז'יוורה, בת 38, המנהלת יחד עם בעלה את חברת העיצוב Crafted Interiors. "המנטליות שלנו הייתה שקודם שוכרים ואחר כך קונים דירה בבניין, בתים צמודי קרקע לא היו על הרדאר שלנו".

הקורונה שינתה את הפרספקטיבה שלהם. ראשית, בגלל המגפה נהיה קשה יותר להציג את הפרויקטים הגמורים שלהם ללקוחות פוטנציאליים. "לקוחות קודמים שלנו לא רוצים שזרים יסתובבו להם בבית, אפשר להבין זאת", אומרת גב' פז'יוורה. והם שמו לב ששיפוצים בבתי דירות ובבניינים האטו עד כמעט עצירה בגלל ההגבלות המוטלות בבניינים רבים בעקבות המגפה. "לא רצינו להיות במצב הזה", אמרה.

במקום לקנות דירה, הם החליטו לצאת מחוזה השכירות בבניין של המשרד שלהם ולרכוש בית צמוד קרקע במנהטן שישמש גם כבית וגם כמשרד.

בעזרת הסוכנת שלהם, פאינה קגן מקבוצת קורקורן, חיפשו נכס הזקוק לשיפוץ במחיר של פחות מ-5 מיליון דולר, שיוכלו לשפץ ולהראות ללקוחות פוטנציאליים את עבודתם.
מכיוון שהם חיפשו את המקומות "הכי הרוסים", אמרה פז'יוורה, "הנחתי שלא תהיה הרבה תחרות". אך כמה בתים נמכרו עוד לפני שהספיקו לראות אותם. "הופתעתי", אמרה, "שיש עוד אנשים שעושים את אותו דבר". 

עוד כתבות

עמוס גבאי, מנכ"ל פריץ / צילום: יח"צ פריץ

שלושה חודשים אחרי פרישת המנכ"ל: חברת השילוח פריץ ממנה מנכ"ל חדש

עמוס גבאי יתפוס בפברואר את מקומו של יורם איל, שעוזב את פריץ כדי לנהל את חברת הקמעונאות של דלק ● בתפקידיו הקודמים ניהל גבאי בחברת HP תחומים שונים בעולם התפעול, ובין היתר שימש כסמנכ"ל לרכש ושרשרת האספקה

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בנק ישראל התערב ושב"א בוחנת "הפרדת הנהלות" ממס"ב

שב"א בוחנת "אפשרות להפרדת הנהלות" בינה לבין מס"ב, ו"בכלל זה מינוי מנכ"ל נפרד לכל חברה" ● מס"ב, שמספקת פלטפורמה להעברות בין בנקאיות, ושב"א, שמספקת את הפלטפורמה לתשלומים בכרטיסי אשראי בישראל, הן חברות אחיות, שמחוברות בחלקים מהותיים רבים בפעילויותיהן

יעקב בליטשטיין / צילום: כדיה לוי

אושר מינויו של קובי בליטשטיין למ"מ מנכ"ל משרד האוצר

נציב שירות המדינה קבע כי המינוי "עומד בתנאי הסף" מאחר שבליטשטיין הנו עובד מדינה, ובתקופת בחירות ניתן למנות לתפקידי המנכ"ל עובדים משירות המדינה בלבד ● בליטשטיין ימלא את תפקיד ממלא מקום המנכ"ל בנוסף לתפקידו הנוכחי כראש מטה התשתיות הלאומיות

ועדת הכספים בדיון על המשכנתאות / צילום: ליאור מזרחי

הוט תקבל סוכריה מוועדת פולקמן? מסתמן שתמליץ לאפשר לה להפיק ולשדר חדשות

בימים הקרובים יוגשו לשר התקשורת מסקנות ועדת פולקמן ● לגלובס נודע כי הדוח צפוי לכלול המלצות מרחיקות לכת הנוגעות להפחתת רגולציה ● עוד צפויה הוועדה להמליץ על הרמת רשות תקשורת אחת, מעין "ברית המועצות" שתאחד את הפיקוח שמנהלות בנפרד מועצת הכבלים והלווין והרשות השנייה

חימי אבי / צילום: דור מלכה

ראש לשכת עורכי הדין אבי חימי מצטרף לצוות ההגנה של רונאל פישר

עו"ד אבי חימי צפוי להתייצב לדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים בפני השופט משה סובל ולהודיע על הצטרפותו לצוות ההגנה ● עו"ד אלי פרי ימשיך לייצג בהליך יחד עם חימי

הרכב הופך מ"ברזל" לפלטפורמת מיחשוב ברת שדרוג / צילום: יח"צ

החידושים שישדרגו את חווית הנהיגה, אבל עוד לא תמצאו בישראל

כלי הרכב החדשים מציגים קפיצות דרך טכנולוגיות, שעשויות להפוך את דגמי הדור הנוכחי למיושנים בטרם עת ● אפילו הרכב העממי כבר נוסע למחוזות חדשים ● אלא שדווקא ישראל, הנמצאת בחזית הפיתוח בתחום, לא ממהרת לאמץ אותן ● למה זה קורה, ומה בכל זאת חשוב לחפש ברכב הבא שלכם

צילום: איל יצהר

תוספת זכויות לווילות של דניה תשנה את אופי שכונת היוקרה החיפאית

בעיריית חיפה מקדמים תוכנית חדשה שצפויה להוסיף זכויות בנייה דווקא בשכונה היוקרתית ביותר בעיר, וערך הבתים בה צפוי לזנק • העירייה: "עדכון של הוראות מלפני 60 שנה"

השקעות של צעירים ברשת הובילו לזינוק בשווי של החברות / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מלחמת הדורות שמטריפה את וול סטריט: אלו המניות שהמשקיעים הצעירים אוהבים

טרפת של משקיעים צעירים ברשת שולחת מניות של כמה חברות לשחקים ● רבים מצמידים להימורים המסוכנים שלהם את הביטוי YOLO - You only live once (חיים רק פעם אחת)

וויל סמית' / צילום: Associated Press, Thibault Camus

שיתוף הפעולה של וויל סמית' עם טדי הפקות ועידו רוזנבלום

וגם: רדיו תל אביב משיק תוכנית חדשה בשיתוף "פתחון לב", ואורי אבל מתמנה למנכ"ל קניון שבעת הכוכבים

חיים כץ / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

אושרו התקנות שמאפשרות לעצמאים למשוך מכספי הפנסיה

ועדת העבודה והרווחה, בראשות חיים כץ, אישרה את התקנות המאפשרות לעצמאים למשוך חלק מכספי הפנסיה שלהם בפטור ממס במקרה של אבטלה ● עצמאים במצב אבטלה יוכלו למשוך בפטור ממס של 35% חלק ייעודי מהחיסכון הפנסיוני שיספק להם מקור הכנסה

התחדשות עירונית ברחוב יפת בת"א-יפו / הדמיה: Evolve Media

הוועדה המקומית תל אביב-יפו אישרה להפקדה שתי תוכניות להתחדשות עירונית הכוללות הקמת 400 יח"ד

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ת"א-יפו אישרה היום שני פרוייקטים של התחדשות עירונית במתכונת פינוי-בינוי ועיבוי בינוי בשכונות יפו ג' וכפר שלם ● שני הפרוייקטים ממוקמים באזורים שבהם המדד הסוציו אקונומי נמוך יחסית לשאר חלקי העיר ומבחינה נדל"נית יש קושי ליישום פרוייקטי התחדשות

האם המדינה מנעה מקרנות הפנסיה להשקיע 50 מיליארד שקל בהייטק?

כ"ץ ונתניהו הבטיחו לשחרר סכומים אגדיים להשקעה בטכנולוגיה ● אבל איש לא כלא אותם ● המשרוקית של גלובס

ליאור רוזנפלד / צילום: איתי אבירן

העימות בצמרת לשכת סוכני ביטוח עולה מדרגה: רשם העמותות נכנס לתמונה ופתח בבדיקה

לגלובס נודע כי רשם העמותות שבמשרד המשפטים החל בבדיקת ההתנהלות בלשכת סוכני ביטוח, מתוקף תפקידו כמפקח על העמותות ● במרכז הבדיקה גם דברים הקשורים לכאורה להתנהלות נשיא הלשכה, ליאור רוזנפלד ● לשכת סוכני הביטוח: "הלשכה מתנהלת בצורה שקופה ומקצועית ללא כל רבב"

משאית של חברת ביכורי השדה / צילום: איל יצהר

תקצור ברינה? ביכורי שדה מנסה שוב להניע הנפקה בת"א

משווקת הפירות והירקות של האחים שבע תנסה כעת לגייס כ-200 מיליון שקל לפי שווי גבוה מהניסיון הקודם אשתקד - כ-700 מיליון שקל "לפני הכסף"

מפגינים בכיכר רבין בתל אביב / צילום: התנועה לאיכות השלטון

דנמרק וניו זילנד מדורגות בראש מדד השחיתות העולמי. ואיפה ישראל?

הארגון "שקיפות בינלאומית" דירג את ישראל במקום ה-35 עם הציון 60 מתוך 100 במדד השחיתות העולמי - 9 מקומות בלבד מעל לקו ה"אדום" של המדינות המושחתות ● מעל ישראל ניתן למצוא את איחוד האמירויות, קטאר וצ'ילה

יעקב לוקסנבורג (לוקסי),  בעל השליטה בלפידות קפיטל / צילום: יונתן בלום

חוזרת ובגדול: דניה סיבוס פרסמה תשקיף להנפקה לפי שווי של 2.2-2.5 מיליארד שקל

ההנפקה, בהיקף מוערך של 600-800 מיליון שקל, תכלול הצעת מכר של בעלת השליטה אפריקה ישראל ● הנהנות העיקריות: לפידות קפיטל ואלטשולר שחם גמל, שמחזיקות בשליטה באפריקה ישראל

חנות סגורה של GameStop בצל הקורונה / צילום: Associated Press, Evan Agostini

האפליקציה שניפחה, המניה שזינקה והקרן שהרוויחה: מה לעזאזל קורה בוול סטריט ואיך זה קשור למדיניות הפד?

הסיפור עם גיימסטופ הוא פשוט תסמין לתנודתיות האדירה בשוק ההון, שעלולה להתגלות כבועת מניות - החברות הנסחרות לא באמת שוות כל כך הרבה ● מדיניות הפדרל ריזרב מגבירה את הסיכוי להתרסקות כזאת, ובעתיד נראה בדיוק מה תהיה התוצאה

מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק / צילום: Associated Press, Mark Lennihan

פייסבוק היכתה את התחזיות; אזהרה מפני שינוי מדיניות הפרטיות של אפל שלחה את המניה לירידות

ענקית המדיה החברתית עקפה את תחזיות הרווח והכניסה 28.07 מיליארד דולר ברבעון הרביעי, כמעט 2 מיליארד דולר מעל לתחזיות ● פייסבוק הזהירה כי השינויים במערכת ההפעלה החדשה של אפל ישפיעו על יכולות הטרגוט שלה

אלון מאסק / צילום: Associated Press, Britta Pedersen

טסלה פיספסה את תחזית הרווח, המניה נופלת במסחר המאוחר

הרווח למניה הסתכם ב-80 סנט, לעומת התחזיות המוקדמות של האנילסטים לרווח של 1.03 דולרים ● ההכנסות של טסלה הסתכמו ב-10.74 מיליארד דולר, לעומת הצפי להכנסות של 10.38 מיליארד דולר

בדיקה סרולוגית. הרוב יתאכזבו לגלות שהם לא מוגנים מפני הקורונה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מנהל היחידה למחלות זיהומיות באסותא: "איננו יודעים אם הבדיקות הסרולוגיות באמת מנבאות הדבקה"

בימים האחרונים מתחסנים ניגשים לעיתים לבדיקות סרולוגיות, כדי לראות אם יש סיכוי שהחיסון לא לחלוטין עבד ● מדבריו של ברוש עולה כי זו דרך לא מומלצת בעיניו להתנהל: "שירותי רפואה המבטיחים פרשנות של המוגנות לפי רמת נוגדנים, יש בזה קצת הונאה של הציבור"