גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סכסוך היהלומנים, החוקר הפרטי והבורר שהתפטר

האחים משה ומנדי גרטנר מצויים בסכסוך ארוך-שנים עם היהלומן דן גרטלר ● כעת הבורר בסכסוך, השופט בדימוס אורי גורן, נאלץ להתפטר לאחר שגילה כי הופעל נגדו חוקר פרטי

דן גרטלר / צילום: בועז לביא
דן גרטלר / צילום: בועז לביא

אנשי העסקים האחים משה ומנדי גרטנר פנו לבית המשפט המחוזי על-מנת למנוע הפסקת הליך בוררות הנמשך מזה 11 שנים, בינם לבין המיליארדר דן גרטלר בנוגע לסכסוך על מאות מיליוני שקלים.

האחים מבקשים למנות בורר חליפי, לאחר שהבורר הנוכחי, נשיא בית המשפט המחוזי לשעבר, השופט בדימוס אורי גורן, התפטר בתחילת החודש לאחר ניהול הליך הבוררות בפניו, לאחר הגשת סיכומי הצדדים ורגע לפני מתן פסק הבורר. גורן התפטר לאחר שנודע לו כי נשכר חוקר פרטי בעקבותיו על-ידי האחים גרטנר. כך כתב גורן לעו"ד אלקס הרטמן המייצג את האחים גרטנר.

לטענת האחים, הבורר גורן התפטר מהליך הבוררות כתוצאה מתרגיל של גרטלר המעוניין לעכב את ההליך. על-פי הבקשה שהוגשה באמצעות משרד ש.הורביץ ומשרד ברקמן ושות', בשלב הסופי של הבוררות הגיע לאחים מידע מצד שלישי לבוררות, עו"ד יוסי כהן, עורך דינם של משפחת נתניהו, לפיו בוררות אחרת של גורן בוטלה לאחר שהועלו טענות לקשר בין גורן לבין עו"ד בעז בן-צור, אחד מעורכי הדין של הצדדים במסגרת הבוררות האחרת ומי שמייצג את גרטלר בהליך הבוררות הנוכחי.

משה גרטנר פנה לעו"ד יוסי כהן בעקבות שיחה מאוגוסט 2019 עם נתן אשל המקורב לראש הממשלה נתניהו, במסגרתה דיברו על הליך בוררות המתנהל בין האחים גרטנר לבין עיזבון ויינרוט ז"ל גם אצל השופט בדימוס גורן. אשל הפנה את גרטנר לעו"ד יוסי כהן שקישר בינו לבין החוקר הפרטי צביקה נווה.

לטענת האחים, נוכח רגישות המידע, השניים שכרו את שירותיו של נווה אליו הגיעו דרך עו"ד כהן על-מנת לבדוק את העובדות. בבקשה טוענים האחים כי הם לא ידעו שאותו חוקר פרטי משתף פעולה עם הצד השני, תוך הפרת חובת הסודיות בה הוא חב. לטענת האחים, החוקר הפרטי פעל מאחורי גבם והעביר לגרטלר מידע סודי רגיש ופרטי. עוד צוין כי כיום הם יודעים כי בפועל גורן התפטר בהליך הבוררות האחר על רקע טענות אחרות.

עורכי דינו של גרטלר, ד"ר דורי קלגסבלד ובעז בן-צור טוענים כי האחים גרטנר שכרו את שירותי החוקר הפרטי לצורך סחיטה עתידית של השופט בדימוס גורן, לאחר שהבינו שטענתם בתביעת הבוררות צפויה להידחות. לטענתם, החוקר הפרטי נשכר על-ידי האחים גרטנר כדי לאסוף מידע על גורן ולאחר שהעניין נודע לגורן, האחרון החליט להתפטר. במכתב ששלח עו"ד קלגסבלד לעו"ד הרטמן המייצג את האחים גרטנר נטען כי משה גרטנר שכר את החוקר הפרטי כדי "לאסוף מידע אודות כב' הנשיא בדימוס גורן, אודות בת זוגו ואודות העוזר המשפטי שלו, וקשר קשר עם החוקר הפרטי להקליט את בת זוגו של כבוד הנשיא גורן אומרת אמירותמפלילות אודות הנשיא ואודות עו"ד בן-צור", עוד נכתב במכתב כי "מידע זה נועד לשמש את משה גרטנר לפסול את פסק הבורר לאחר שיינתן פסק הבורר אם זה לא ימצא חן בעיניו".

מטעמו של דן גרטלר נמסר כי "לא ניתן לשוב ולהחזיר את העניין להתדיינות בבוררות ויש לברר אותו בבית המשפט ושם בלבד. ארבעת עורכי הדין מהבכירים בעולם המשפט בישראל, אשר מייצגים את שני הצדדים: קלגסבלד, בן-צור, הרטמן וברקמן טוענים כי לא ראו מעולם התנהלות מסוג זה, וארבעתם הסכימו פה אחד על ההתפטרות של גורן. מינוי בורר חדש בגלל ניסיון הסחיטה מצד האחים גרטנר משמעותו הוצאה של עוד מיליוני דולרים לשני הצדדים, עוד כ-11 שנים של מתן עדים ועדויות. לאור ההתנהלות המאפיונרית של האחים גרטנר, אנו סמוכים ובטוחים כי הם לא יגיעו להליך הבוררות המחודש בנפש חפצה ולכן אנו דורשים לפנות למערכת המשפט ולא למנות בורר חדש אשר יהיה מאוים באותה המידה מניסיון העבר" .

לעומת זאת, בבקשה שהוגשה לבית המשפט נטען כי גרטלר ביקש לגרום להתפטרות הבורר רגע לפני מתן פסק הבורר, ולכן הגיש הודעה לבורר בה הוא מיידע אותו, לטענת האחים באופן "מגמתי, חלקי ומסולף", על הניסיון של האחים לבצע בירורים בנוגע לקשר הנטען של הבורר עם עו"ד בעז בן-צור. כתוצאה מפניה זו הרגיש גורן פגוע וציין כי הוא חש "משוא פנים ולא יכול לדון בבוררות באופן אובייקטיבי" ולכן ביקש להתפטר.

האחים טוענים כי מדובר במצב "קפקאי" וכי הפסקת ההליכים היא "בלתי נתפסת ואיננה מתקבלת על הדעת, כרוכה בעינוי דין חמור ורמיסת הלגיטימיות של קיום בוררות בפני שופט בכיר בדימוס במשך זמן כה רב".

עוד טוענים האחים גרטנר כי פנייתם למינוי בורר חליף נדחתה מאחר וגרטלר מעוניין בעינוי דין בשעה שהוא מחזיק במאות מיליונים מכספים מזה שנים. עוד הם טוענים גי גם בתחילת ההליך גרטלר עכב את הבוררות משך שנה.

בין הצדדים התקיים הליך בוררות מאז 2010 בפני השופט בדימוס אורי גורן בנוגע ל- 600 מיליון דולר שהועברו מהאחים גרטנר לגרטלר בשנים 2005-2008 ושורה של הפרות ההסכמים ומצגי-שווא. במסגרת הבוררות התקיימו 72 דיונים, 10,000 עמודי פרוטוקול והושקעו מיליונים, בהליך ניתנו חוות-דעת מומחים משני הצדדים, ונערכו חקירות נגדיות ארוכות. 

במסגרת הבקשה מציעים האחים גרטנר למנות את השופטים בדימוס צבי זילברטל, יצחק ענבר ויוסף (ספי) איילון.

לטענת האחים אין כל הצדקה להחזיר את ההליך לראשית, לדבריהם, "אי היעתרות לבקשה למינוי בורר חליף משמעותה היא ששנים רבות בהן כספם של האחים גרטנר, בהיקף עצום מוחזק שלא כדין בידי מר גרטנר - משאבים עצומים, חקירות עדים והליכים שונים ירדו לטימיון. הדבר לא יעלה על הדעת, הוא בלתי נתפס ומנוגד לשכל הישר".

הרקע ל סכסוך בין ה יהלומנים הוא שותפות עסקית שהייתה ביניהם מאמצע שנות האלפיים. באותן שנים רכש גרטלר, בשותפות עם איל-ההון בני שטיינמץ, כמה מכרות נחושת וקובלט מהממשלה בקונגו. גרטלר הפך די במהרה לאחד מאנשי העסקים המקושרים בקונגו, והוא פיתח ידידות עמוקה עם מנהיג המדינה באותה תקופה, ג'וזף קבילה.

בהמשך, הצטרפו לחברה שהקימו גרטלר ושטיינמץ, ניקנור, האחים גרטנר - יהודים חרדים שמתגוררים בלונדון, שנחשבו למקורבים לפוליטיקאים בכירים במפלגת "דגל התורה", בהם יעקב ליצמן, כיום סגן שר הבריאות. לפי הפרסום ב"הארץ", מי שתיווך בין גרטלר לאחים גרטנר היה עו"ד יעקב וינרוט, פרקליטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בתחילת דרכה, ניקנור שגשגה והצליחה. ביולי 2006 גייסה החברה בשוק ההון בלונדון, 400 מיליון דולר לפי שווי חברה של 1.5 מיליארד דולר. לפי פרסום ב"גלובס" מיום ההנפקה, נחושת, המתכת שאותה הפיקה ניקנור במכרות השונים בקונגו, נחשבה לסחורה העיקרית המיוצאת מקונגו, ולגורם העיקרי לצמיחה בכלכלת המדינה.

אלא שעל רקע המשבר הכלכלי של 2008, והירידות במחירי חומרי הגלם, נפגע מצבה הכלכלי של החברה; ובסופו של דבר היא נרכשה על-ידי ענקית הכרייה השווייצרית גלנקור. אז נגמרה גם השותפות העסקית בין גרטלר לאחים גרטנר, ובטונים צורמים. האחים טענו כי בתקופת השותפות, לקח מהם גרטלר מאות מיליוני שקלים שלא בצדק. גרטלר הכחיש את הטענות נגדו, והעלה טענות משלו נגד האחים גרטנר והתנהלותם.

היות שהצדדים הניצים רצו לשמור על הסכסוך ביניהם בחשאיות, הוא הועבר להליך בוררות בפני השופט (בדימוס) גורן, אחד מהבוררים המובילים במדינה. לפי ההערכות, גורן גובה בין 2,000 ל-2,500 שקל לשעת בוררות; והליך הבוררות המדובר התמשך על פני 11 שנים.

גרטלר ספג מכה קשה בדצמבר 2017 כשהמחלקה האמריקאית למסחר של הבית הלבן, כללה אותו ברשימה המפוקפקת של 52 גופים ואנשים שארה"ב החליטה להטיל עליהם סנקציות בשל "הפרת זכויות אדם ושחיתות". לפי ההחלטה, הוקפאו נכסיו של גרטלר הנמצאים בתחום השיפוט של ארה"ב, ובנוסף ייאסר על אמריקאים לקיים עימו יחסי מסחר.

לפי הודעת המחלקה למסחר באמריקה, הסיבה לסנקציות האמריקאיות נגד גרטלר, היא יחסיו עם צמרת הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו שבאפריקה. "דן גרטלר הוא איש עסקים ומיליארדר בינלאומי, שצבר את הונו באמצעות מאות מיליוני דולרים בכרייה אטומה ומושחתת (של נחושת וקובלט), ובעסקאות נפט ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. גרטלר ניצל את ידידותו הקרובה עם נשיא הרפובליקה הדמוקרטית ג'וזף קבילה, כדי לשמש כמתווך", לשון ההודעה.

עוד כתבות

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פעילות אקזוטית ממשיכה לזרום לשלדים בורסאיים: סייבר, רכב חשמלי וחקלאות ורטיקלית

בעלי שליטה בחברות דלות פעילות מנצלים את הביקוש להשקעה בחברות טכנולוגיה כדי למזג לתוכן פעילויות בהליך מהיר - מהלך שלכל הפחות מסייע לזינוק במניה

מכולות בנמל חיפה. יצוא הסחורות של ישראל קטן ב־4% ב־2020 / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

קטר ההייטק החזיק גם את הייצוא הישראלי: יצוא השירותים השתווה לראשונה ליצוא הסחורות

לראשונה, יצוא השירותים השתווה בשנת 2020 ליצוא הסחורות • לפי אומדן מכון היצוא, אשתקד ספג היצוא הישראלי ירידה מתונה של 3% והסתכם ב-107 מיליארד דולר • ההייטק ממשיך להיות הענף הדומיננטי - אחראי ליותר ממחצית היצוא

חוקרת בודקת מבחנות דם כחלק מהניסוי בחיסון של מודרנה לנגיף הקורונה / צילום: Taimy Alvarez, AP

מודרנה: החיסון שלנו מגן נגד הקורונה הבריטית והדרום אפריקאית

ההגנה נגד הווריאנט הדרום אפריקאי נמוכה מאשר מול ויראנטים קודמים ● מודרנה תצא גם לניסוי קליני לבדוק את ההגנה של החיסון שלה נגד הווריאנטים החדשים

שכר כפול  / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דמי הניהול בחיסכון הפנסיוני ירדו, ההפקדות לקרנות ההשתלמות גדלו: אלה המובילות בדירוג התשואות

בסיכומה של 2020 מתברר כי דמי הניהול בפנסיה החדשה, בגמל לתגמולים ובהשתלמות צמחו בשיעור נמוך משיעור צמיחת השוק, וחלקם מהצבירה הממוצעת נחתך ל-0.49% ● המשבר הכלכלי לא פגע בהפקדות לקרנות ההשתלמות, שגדלו ב-4% ● ומי הובילו את דירוג התשואות בהשתלמות?

דוד צרויה / צילום: קרן גפני

פלטפורמת ההשקעות Plus500 מקימה מרכז פיתוח בתל אביב

חברת הפינטק הישראלית, שמניותיה נסחרות בבורסת לונדון, מעוניינת לגייס עשרות מהנדסי תוכנה למרכז הפיתוח הטכנולוגי, שיצטרפו אל 160 עובדיה בישראל ● עפ"י Plus500, המסחר בחוזי הפרשים בפלטפורמה שלה צמח להיקפי שיא בשנה שעברה

הרמטכ"ל אביב כוכבי / צילום: דובר צה"ל

המשנה ליועמ"ש: הגדלות הרמטכ"ל לפנסיות אנשי הקבע - לא חוקיות

בחוות-הדעת, שנשלחה במסגרת הליך המתנהל נגד המדינה בבג"ץ, נקבע כי "החוק הקיים אינו מסמיך את הממשלה להעניק הגדלות באופן גורף לכלל המשרתים, כפי שמשתקף מן הפרשנות שנהגה עד כה ע"י רשויות הצבא"

החשב הכללי יהלי רוטנברג / צילום: דוברות משרד האוצר

החשב הכללי יהלי רוטנברג צפוי להתמנות למ"מ מנכ"ל משרד האוצר

זאת לאחר שנציב שירות המדינה פסל את מינוי עודד שמיר לתפקיד ● רוטנברג מונה על-ידי כ"ץ לתפקיד החשב הכללי בסוף 2020

בנין בורסה לניירות ערך ת"א / צילום: איל יצהר

מבט שנתי על תיקי ההשקעות: המציאות שוב פגשה את הציפיות

הפתעות או אכזבות מהשווקים מתכתבות באופן ישיר עם הציפיות ● מה אומרות לנו התשואות הגלומות במדדים, וכיצד הן יכולות לסייע להתאמת הציפיות מתיקי ניירות הערך?

ג'נט ילן, שרת האוצר האמריקאית / צילום: ג'ונתן ארנסט

הסנאט אישר את מועמדותה של ג'נט ילן כשרת האוצר האמריקאית

ילן הייתה ראשת הפדרל ריזרב בין השנים 2014 ל-2018 ● ההצבעה הסנאט הייתה האישור הסופי והחמישי למינוי, ובכך הפכה ילן לשרת האוצר הראשונה של ארצות הברית

עו"ד אמיר חן / צילום: פישר בכר

מחצית מהשותפים במשרד פישר בכר - נשים

המשרד מצרף אל שורותיו שבעה שותפים ושותפות ● עם הצטרפותם, ימנה המשרד 69 שותפים, מתוכם 34 שותפות

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן / צילום: Reuters, Tom Brenner

ביידן חתם על צו "לקנות תוצרת אמריקה" לרכש ממשלתי

הצו מעדכן את ההגדרה של מוצרים תוצרת ארה"ב כחלק מהניסיון של הנשיא להגביר את הייצור המקומי

אילוסטרציה של החיסון לקורונה של מודרנה / צילום: Reuters, Dado Ruvic

מנכ"ל מודרנה: הרגולציה לחיסונים למוטציות תהיה פשוטה; הקורונה תישאר כאן לנצח

אנליסט הביומד אורי הרשקוביץ: "חדשות טובות עבור חברות החיסונים, פחות עבורנו" ● מניית מודרנה עלתה אתמול ב-12%, לשווי של כ-58 מיליארד דולר

שוטרים אוכפים את כיום ההנחיות באוקטובר 2020 / צילום: דוברות משטרת ישראל

חוק הגדלת קנסות על הפרת הגבלות נתקע: עובר לוועדת חוקה

בדיון בוועדת הכנסת נוצר רוב להעברת החוק לוועדת החוקה, כאשר גם נציגי הרשימה המשותפת תומכים בכך ● יו"ר כחול לבן בני גנץ הודיע לליכוד כי עד שלא יעבור חוק הקנסות בשלוש קריאות - לא יאפשר את העברת תקנות הסגר

יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר

האם מדינות באירופה מנעו מאזרחיהן לחזור מבריטניה?

יכול להיות שמדינות דמוקרטיות אסרו על אזרחים לחזור הביתה? זה קרה, אבל רק לכמה ימים ● המשרוקית של גלובס

 

גיורא ארדינסט / צילום: אייל טואג

6 שותפים חדשים מצטרפים למשרד ארדינסט-בן נתן-טולידאנו ושות'

המשרד צירף את עוה"ד ליאור אתגר, אפרת ציבולסקי, נועה בר, יובל נעים, איריס קושל והדס ארנברג

עגל מתוך המשלוחים החיים / צילום: עמותת אנימלס

דוח פנימי חמור: כך מתנהלת היחידה שנועדה להגן על בעלי החיים ועל מה שמגיע לצלחת שלנו

דוח פנימי שבדק את ביצועי יחידת הפיקוח על הצומח והחי (הפיצו"ח) במשרד החקלאות, והגיע לידי גלובס, מציג ממצאים חמורים ● לפי הדוח, היחידה סובלת ממשבר עמוק ומ"הידרדרות מקצועית שמובילה לסגירת תיקים"

אמיר ירון נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום

בנק ישראל יוצא נגד התוכנית הכלכלית: "חלוקה באופן אוניברסלי ולא מובחן איננה יעילה"

בבנק ישראל מלינים כי עקרונות התכנית הכלכלית הועברו לבנק ישראל זמן קצר לפני פרסומה, וכי דרושים נתונים על מנת לבחון את הנחיצות שלה ● בנק ישראל: "חלוקת משאבים ציבוריים צריכים להתבצע על פי יעילות כלכלית וקריטריון הפגיעה ממשבר הקורונה"

לרנקה, קפריסין / צילום: שאטרסטוק

המאגר הקפריסאי: קפריסין תחלוק מידע על דמויות מפתח בחברות הרשומות אצלה עם מדינות שונות

כחלק מהמאבק העולמי בהלבנת הון ומימון טרור, יוקם בקפריסין מאגר לזיהוי דמויות מפתח בחברות, והמידע יועבר למדינות אחרות ● השינוי ישפיע בעיקר על מי שפעלו להסתיר את זהותם ● מומחה לניהול הון בינלאומי: "משקיעים רבים ייאלצו 'לחשב מסלול מחדש'"

גוגל / צילום: Shutterstock, PK Studio

גוגל מאיימת: נפסיק את שירותי החיפוש באוסטרליה

ברקע לאיום, החרפת הסכסוך המתמשך שבין הממשלה האוסטרלית לבין ענקית הטכנולוגיה ● ובינתיים בצרפת, בתום קרב משפטי ממושך, נאלצה גוגל לחתום על הסכם לפיצוי מאות מו"לים וכלי תקשורת במדינה

מירב מיכאלי / צילום: אלעד מלכה

יו"ר העבודה מרב מיכאלי הודיעה כי המפלגה תעזוב את הממשלה

בהודעת של ח"כ מרב מיכאלי נכתב: "הודעתי לפרץ ושמולי שעליהם להתפטר מהממשלה לאלתר. מפלגת העבודה מתחילה מחדש"