גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טאבולה מגיעה לבורסת ניו יורק בשווי של 2.6 מיליארד דולר וחושפת הכנסות של 1.2 מיליארד דולר ב-2020

חברת המלצות התוכן של אדם סינגולדה תמוזג לחברת SPAC שמוביל יונתן קולבר, ותגייס במהלך 545 מיליון דולר ● סינגולדה: "בתוך 10 שנים אני רואה את טאבולה צומחת לכוח שממליץ על הכול – מסחר מקוון, משחקים, אפליקציות - בכל מקום ובכל מכשיר"

אדם סינגולדה, מנכ"ל וממייסדי טאבולה / צילום: כפיר זיו
אדם סינגולדה, מנכ"ל וממייסדי טאבולה / צילום: כפיר זיו

עוד ועוד חברות טכנולוגיה ישראליות גדולות מצטרפות לוול סטריט, וכעת גם Taboola הופכת לחברה ציבורית באמצעות מיזוג עם חברת הבלנק צ'ק (SPAC) מישראל, ION Acquisition Corp. גלובס חשף לראשונה לפני כחודש כי טאבולה מקדמת מהלך  להפוך לחברה ציבורית בוול סטריט.

טאבולה, שהוקמה ומנוהלת על-ידי אדם סינגולדה, עוסקת בהמלצות תוכן לגולשים באינטרנט. המיזוג ל-ION יבוצע לפי שווי של 2.6 מיליארד דולר לטאבולה, ויכלול גיוס לחברה בסך כ-545 מיליון דולר - כ-259 מיליון דולר מצד ION Acquisition Corp וכ-285 מיליון דולר במסגרת הנפקה פרטית נלווית, שתכלול גופי השקעה מוכרים: פידליטי, Baron Capital Group, בלקרוק, גופים הקשורים ל-ION וכן לחברת הביטוח הפניקס.

המיזוג יושלם במהלך הרבעון השני של השנה. לפי הודעת ION וטאבולה, לאחר השלמת המיזוג יהיו בקופת טאבולה 600 מיליון דולר, והיא מתכננת להוציא בשנה זו מעל 100 מיליון דולר על מיזמי מו"פ הכוללים בינה מלאכותית, מסחר מקוון, טלוויזיה ועוד.

כחלק מהתהליך של הפיכה לחברה ציבורית, טאבולה חושפת לראשונה פרטים פיננסיים, וכך בדוחות 2020 צפויות להירשם הכנסות של 1.2 מיליארד דולר. ההכנסות ex-TAC, כלומר בנטרול עלויות לרכישת טראפיק, יסתכמו ב-378 מיליון דולר, והרווח התפעולי יסתכם ב-34 מיליון דולר, שהם כ-3% מההכנסות. ה-EBITDA המתואם (רווח בנטרול ריבית, מס, פחת והפחתות) יגיע ב-2020 ל-106 מיליון דולר, כ-27% מההכנסות ex-TAC.

לפני המיזוג, טאבולה גייסה עוד 160 מיליון דולר ויש לה 240 מיליון דולר בקופה נכון לסוף 2020. החברה מספקת פרטים נוספים על פעילותה, ובין היתר זו כוללת יותר מ-9,000 אתרים כולל CNBC, NBC ועוד; קשרים עם יצרני מכשירים; הגעה אל מעל 516 מיליון משתמשים פעילים מדי יום, ועוד.

החברה הוקמה בשנת 2007 וגייסה עד כה (לא כולל הגיוס עליו דיווחה כחלק מהעסקה)  182 מיליון דולר, כאשר סבב הגיוס האחרון בה בוצע לפי שווי של למעלה ממיליארד דולר - כלומר, היא הפכה לחברת "חד קרן". בין המשקיעים בטאבולה ניתן לציין את הקרנות קטליסט, פידליטי, פינטגו ומרקר, ואת קרן ההשקעות התאגידית של החברה הסינית Baidu.

לפני כמה חודשים בוטל המיזוג עם אאוטבריין

באוקטובר 2019 דווח על עסקת מיזוג ענקית, שבמסגרתה הייתה אמורה טאבולה להתמזג עם המתחרה אאוטבריין, גם היא מישראל. שנים רבות דובר על המיזוג הפוטנציאלי בין השתיים, אך עד אותה עת הוא לא קרה; ב-2019 שתי החברות הסכימו על המיזוג, בתנאים שהצביעו על עליונות לטאבולה במיזוג: בעלי המניות שלה היו אמורים לקבל 70% מהחברה הממוזגת, לעומת 30% וסכום של 250 מיליון דולר במזומן לאאוטבריין, וסינגולדה יועד לכהן כמנכ"ל החברה הממוזגת.

ואולם, כשנה לאחר הדיווח על המיזוג, הוא בוטל. בגלובס דווח אז כי מאחורי פיצוץ העסקה עומד ניסיון של טאבולה לשפר את תנאיה ואף להפחית את רכיב המזומן בעסקה, ככל הנראה על רקע ביצועים עדיפים משמעותית משל אאוטבריין בתקופת משבר הקורונה. הערכות בשוק מדברות על כך שבטאבולה נערכו עם פרוץ המשבר להתכווצות משמעותית בתוצאות, ואף הקטינו את מצבת כוח האדם - אך בסופו של דבר החברה צפויה לסיים את השנה עם תוצאות חזקות.

" טאבולה יוצאת למסע חדש ומרגש כחברה ציבורית, אבן דרך שהפכה לאפשרית בעקבות שנים של שותפות עם עשרות אלפי מפרסמים, שאני רוצה להודות להם באופן אישי על האמון בטאבולה ובי", מסר סינגולדה. הוא הוסיף כי בפני החברה מצוי הזדמנות עצומה: "בתוך 10 שנים אני רואה את טאבולה צומחת לכוח שממליץ על הכול - מסחר מקוון, משחקים, אפליקציות; אני רואה את ההמלצות האלה בכל מקום ובכל מכשיר. הן יהיו בטלוויזיה המחוברת בבית, ימליצו על תוכנית, ובמכוניות ימליצו על תוכן כמו פודקאסטים".

גלעד שני, מנכ"ל ION Acquisition Corp, מסר כי "אנחנו מצפים למיזוג עם טאבולה, מובילה טכנולוגית עולמית שיש לה דנ"א ישראלי. לטאבולה יש יכולת לספק ערך משמעותי לשותפיה ולהמשיך לצמוח".

מניית ION Acquistion Corp נסחרה בטרום המסחר בוול סטריט בעלייה של 33%.

חברות SPAC מחפשות יעדים לרכישה, גם בשוק הישראלי

חברת ION Acquisition Corp היא חברת SPAC - כלומר, חברה שגייסה כסף מהציבור כשאין לה כל פעילות עסקית כרגע, מתוך מטרה למזג לתוכה חברה עסקית. החברה, בהובלת היו"ר יונתן קולבר והמנכ"ל שני, היא חלק מקבוצת קרנות ההשקעה Ion Asset Management, המנהלת נכסים בהיקף של 1.5 מיליארד דולר במסגרת קרנות גידור ופרייבט אקוויטי. ION Acquisition Corp ציינה בתשקיף שפרסמה לפני גיוס ההון שלה כי מטרתה היא להתמקד בחיפוש מיזוג "באקוסיסטם הטכנולוגי הישראלי", וזאת משום שתעשיית הטכנולוגיה, בפרט בישראל, מהווה שוק יעד גדול וצומח עם מספר רב של יעדי רכישה.

ב-ION העריכו אז כי אחד היתרונות שלהם הוא התחרות המוגבלת: "ההון שמוקצה לאזור זה מגיע בעיקר ממשקיעים זרים שנוכחותם באזור מוגבלת. צוות ההנהלה שלנו הוא בעל שורשים ישראליים ומומחיות בהשקעות פרטיות. יחד עם הנוכחות החזקה בשוק הציבורי והנטוורק שלנו, נוכל לזהות ולבצע שילובים עסקיים אטרקטיביים", נכתב בתשקיף.

היו"ר קולבר היה בעברו מנכ"ל כור וכיום שותף בקרן ההשקעות ויולה ומשקיע פרטי בהייטק, והמנכ"ל שני הוא בעל ניסיון בתחומי ההשקעות שהוביל עסקאות השקעה רבות, ויצטרף כעת לדירקטוריון טאבולה.

ION היא חלק ממגמה בולטת בשוק ההון האמריקאי בחודשים האחרונים. לפי נתוני חברת המחקר Renaissance Capital מארה"ב, ב-2020, שיא של 248 חברות SPAC גייסו בוול סטריט סכום עתק של 75.5 מיליארד דולר. חברות SPAC - בשמן המלא Special Purpose Acquisition Company - מגייסות כאמור כסף מהציבור לטובת מציאת פעילות עסקית מתאימה לרכישה או מיזוג, ולרוב לפי תשקיף החברה, היא מחויבת להחזיר את הכסף למשקיעים אם היא לא מוצאת יעד כזה תוך 18-24 חודשים.

ה-SPAC מאפשר לחברות פרטיות שמתאימות לשוק ההון לגייס כסף במהירות ולהפוך לחברות ציבוריות תוך זמן קצר, ללא צורך בהמתנה לאישורי תשקיף וביצוע רוד-שואו מול המשקיעים הפוטנציאליים.

על רקע היקפי הגיוסים הגדולים של חברות SPAC בשנה האחרונה, חברות רבות כאלה מחפשות כיום יעדים לרכישה, גם בשוק הישראלי. נזכיר, שלאחרונה הושלם המיזוג של חברת ארקו, המפעילה חנויות נוחות בארה"ב, לחברת SPAC בארה"ב. גם חברת הביומד NeuroRX הודיעה על הסכם למיזוג עם SPAC, וכמוה גם חברת האוטוטק אינוויז שתהפוך לחברה ציבורית בשווי 1.4 מיליארד דולר, וכן חברת Talkspace שהקימו היזמים אורן ורוני פרנק, גם היא צפויה להפוך לציבורית בשווי 1.4 מיליארד דולר.

קרדיט סוויס וג'יי.פי מורגן ייעצו לטאבולה בעסקה עם משרדי עוה"ד Latham, מיתר ודיוויס פולק. Cowen היה היועץ של ION עם משרד עוה"ד גולדפרב זליגמן.

עוד כתבות

דיזנגוף סנטר אחרי הסגר האחרון / צילום: כדיה לוי

האינפלציה מרימה ראש: האם ישראל תצטרף למגמה העולמית של עליות מחירים

האינדיקטורים הכלכליים בארץ ובעולם מצביעים על התאוששות מהירה יחסית מהמשבר ועל עלייה בציפיות לאינפלציה ● בעולם כבר מרגישים עליות מחירים, בארץ נראה שרשתות השיווק יתקשו להעלות מחירים בשיעור חד

רפי ליפא וגל עמית, יועצי ההנפקה של הרץ  / צילום: תמר מצפי

חותמים בפשרה: פועלים אי.בי.אי תשלם 7 מיליון שקל בגין השת"פ ההיסטורי עם ליפא ועמית

כך תסתיים תביעה מ-2017 של בעל מניות, שטען כי שיתוף הפעולה עם צמד יועצי ההנפקות "העמיד את החברה בסיכון" ● מי שצפויות לשאת בתשלום הן חברות הביטוח, וחלקה של פועלים אי.בי.אי יסתכם בכ-110 אלף דולר בלבד

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה בת"א ננעלה בעליות: סלקום וגילת קפצו ביותר מ-7%

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.3% ומדד ת"א 90 ננעל בעלייה של כ-1.1% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל ● אלקו הגישה הצעה לרכישה של בין 27% ל-29% מהון המניות של חברת השקעות דיסקונט, באותם תנאים שהגישה מגהאור, תמורת 400 מיליון שקל

ערן גורב, מנהל פעילות פרנסיסקו פרטנרס  בישראל / צילום: תמר מצפי

לרוכשת של מייהריטג' יש היסטוריה של מכירה למדינות שמפרות זכויות אדם

קרן ההשקעות פרנסיסקו פרטנרס עמדה במוקד תחקיר ארוך של "בלומברג" בחודש שעבר ● לפי התחקיר, שורת חברות בבעלות הקרן מכרו כלים לצנזורה ומעקב למדינות עם רקורד בעייתי של זכויות אדם ● האסטרטגיה העסקית של הקרן היא לרכוש חברות בעלות טכנולוגיה טובה וניהול גרוע

נתניהו מציג את תוכנית החזרה לשגרה / צילום: מתוך מסיבת העיתונאים

נתניהו: פתיחה מלאה של המשק ב-5 באפריל, בהתאם להתקדמות החיסונים

ראש הממשלה הציג היום חמישה שלבים לפתיחה מלאה של המשק ● המשוכה העיקרית: הגעה ל-6.2 מיליון מתחסנים

Tesla 3 Standad Range / צילום: Shutterstock

האם ניתן היה לחזות את הנפילה של טסלה אתמול? לפי ברקליס הכתובת הייתה על הקיר של רדיט

בבנק ההשקעות בחנו את הקשר בין ביצועי המניה וכמות תשומת הלב המקוונת שמקבלת יצרנית הרכב החשמלי בפלטפורמות מדיה חברתית ובפורומים של משקיעים ● כך, קפיצות גדולות במספר האזכורים של טסלה ב-WallStreetBets ניבאו בדיעבד עליות במניה כמה ימים לאחר מכן

צעירים נשארים לגור עם הוריהם / צילום: Shutterstock

עוד לפני הקורונה: מחצית מבני ה-35-18 בישראל עדיין גרים עם ההורים

צעירים רוצים עצמאות? לא ככל שזה נוגע למגורים ● לפי סקר חדש של הלמ"ס לשנת 2018, כמחצית מגילאי 18-34 גרים אצל ההורים ● המצב נכון עוד טרם משבר הקורונה, שהחזיר צעירים רבים לבתי הוריהם ● לפי הסקר התופעה מאפיינת הן את הציבור היהודי והן את הערבי

אלהאם כמלאת, מנחת קבוצות ומדריכת סיורים בעיר רהט / צילום: תמונה פרטית

"המשפחה שלי חששה שאיחשף ליותר מדי אנשים, אז עצרתי את הסיורים שנשארו. נקלעתי לבלבול"

אלהאם כמלאת בת 46, אם לארבעה מבאר שבע ● מנחת קבוצות ומדריכת סיורים בעיר רהט ● "אנשים ביטלו סיורים כשרהט הפכה לעיר אדומה" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

דג מת שנפלט לחוף בהרצליה במהלך אסון הזפת / צילום: עומר סלע

הפארסה שלא נגמרת: משרדי הבריאות והחקלאות נזכרו לעצור שיווק דגים למאכל בעקבות אירוע הזפת

גלובס פנה כבר ביום ראשון למשרדי הבריאות והחקלאות בניסיון לברר האם האסון האקולוגי משליך גם על מאכל דגים והאם ניתנו הוראות מיוחדות לדייגים ● כעת, נזכרו לעדכן את ההנחיות

אייל בן סימון, מנכ"ל הפניקס / צילום: יחצ ענבל מרמרי

אישור עסקת הפניקס-הלמן אלדובי: מה זה מלמד על מיזוג פסגות אלטשולר

האור הירוק מהממונה על רשות שוק ההון לאחת משתי עסקאות המיזוג הגדולות בענף הפיננסים, יביא לצמצום מספר השחקנים בפנסיה החדשה ובגמל • הוא גם מסמן שמספר השחקנים בשוק החיסכון לא קדוש

מוסי רז / צילום: שלומי יוסף

באיסלנד משתמשים ב-100% אנרגיה מתחדשת ובארץ רק ב-3%? כן, אבל

החשמל של השכנים מסקנדינביה באמת ירוק הרבה יותר. אבל ההשוואה מחייבת כמה כוכביות ● המשרוקית של גלובס

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

השופט סולברג בדיון על פסילת מרעאנה: דיברה בצורה מפורשת על השמדת זכרון יעקב

הרכב של 9 שופטי ביהמ"ש העליון דן בהליך אישור פסילת מועמדת מפלגת העבודה אבתיסאם מראענה ● הנשיאה חיות: "יש לנו פה מקרה אחד של אמירות בעייתיות מאוד, ועכשיו שמענו התנצלות" ● העליון צפוי להפוך את ההחלטה

שלט דירה למכירה / צילום: תמר מצפי

אחוז המשכנתאות הדחויות הגיע לשפל מאז פרוץ הקורונה

הפסקת מתווה הדחיות של הבנק המרכזי בשיתוף עם הבנקים למשכנתאות, גרמה לירידה גדולה בכמות המשכנתאות שנמצאות בסטטוס של דחייה ● על אף הירידה בהיקף לקיחת משכנתאות על ידי זוכי מחיר למשתכן, נמשכה בחודש ינואר התופעה של לקיחת משכנתאות בשיעורים גבוהים משווי הנכסים

מלונית קורונה בירושלים. “זה נראה רע בדיוק כפי שזה נשמע” / צילום: רפי קוץ

המודל נכשל, אז למה השבוע החיו אותו מחדש? פארסת מלוניות הקורונה כמשל

כ-30% מהנוחתים בנתב"ג הצליחו לחמוק מהחובה להיכנס למלונית, ואפילו במשרד הבריאות הודו בכישלון המודל • אלא שיומיים בלבד אחרי שהמודל בוטל והשוהים במלוניות שוחררו לבתיהם, החליטו בממשלה להחזיר את הגלגל לאחור • כרוניקה של ניהול בעייתי

מיצג מחאה לפתיחת ועדת חקירה בפרשת הצוללות / צילום: ניצן שפיר

הפרקליטות: עד סוף אפריל 2021 תתקבל החלטה בפרשת הצוללות

הנציב דוד רוזן קובע ביחס לתלונה נגד הפרקליטות בפרשת הצוללות וכלי השיט: "הימשכות ההליכים בתיק לא נעוצה בשיקולים בלתי סבירים" ● השימוע האחרון בפרשה ייערך החודש למיקי גנור ולאחר מכן תתקבל החלטה לכלל הנאשמים

ח"כ חיים כץ במליאת הכנסת בזמן הדיון על החוק / צילום: דוברות הכנסת

אושר: משרד הבריאות יוכל להעביר לרשויות המקומיות מידע על מי שלא התחסן נגד קורונה

הכנסת אישרה את החוק לפיו משרד הבריאות יורשה להעביר מידע על מי שלא התחסן לגופים שהוסמכו לכך ● זאת במטרה לאפשר לגופים אלה לעודד אנשים להתחסן, במסגרת פנייה אישית לאותו אדם

מלון דן פנורמה ירושלים, מלונית קורונה / צילום: רפי קוץ

המלוניות חוזרות בשילוב אזיק אלקטרוני

פיילוט שצפוי להתחיל ביום ראשון הקרוב עם 100 צמידים קובע שמי שיפונה לבידוד במלונית ויקבל תשובה שלילית לבדיקת קורונה יוכל לקבל צמיד למעקב ולהשתחרר לבידוד ביתי ● חובת הבידוד במלניות נכנסת לתוקף מחדש היום

קמפיין בחירות של מפלגת יש עתיד בשלטים של חוצות להב / צילום: חוצות זהב

חברות השילוט דורשות מיש עתיד להסיר שילוט זמני מגשרים ומתקני ציבור

חברת חוצות זהב עתרה לוועדת הבחירות נגד מפלגת יש עתיד, בבקשה לחייב אותה להסיר שלטים זמניים מעל גבי גשרים ומתקנים ציבוריים ברחבי הארץ ● טוענת כי הצבת השלטים מהווה הפרה של חוק הבחירות ודרכי תעמולה ● יש עתיד: "דרישה דרקונית היכולה לאפיין משטרים חשוכים"

שי דתיקה / צילום: איל יצהר

עוד לא השלימה הנפקה וכבר מתמזגת? חברת הקריפטו INX סיכמה על עסקה עם שלד בורסאי בקנדה

חברת הקריפטו הישראלית חתמה על מכתב כוונות לא מחייב עם חברת Valdy Investments הקנדית לעסקת מיזוג, שבאמצעותה יוכלו לגייס הון בבורסת TSX Venture בטורונטו ● INX נמצאת בעיצומה של הנפקה ראשונית בארה"ב של מטבעות דיגיטליים הנחשבים לניירות ערך

קניון מלחה ירושלים / צילום: איל יצהר

H&O עוזבת את קניון מלחה לטובת הרחוב. מי יחליף אותה?

החנות צפויה להיסגר ב-15 במרץ ובמקומה תיפתח החנות השנייה בישראל של המותג COS ● בעלי קבוצת H&O מנהלים מגעים לפתיחת חנות גדולה יותר ברחוב בירושלים