גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סין תפסה את מקומה של ארה"ב כיעד המרכזי להשקעות זרות

זרימת ההון לארה"ב ירדה כמעט בחצי, בעוד שהקורונה גררה את הכלכלה מטה ב-2020

סין חזרה לשגרה ומשכה השקעות זרות, בעוד העולם עדיין מתמודד חולי ומוות, סגרים ועסקים קורסים / צילום: Associated Press, Mark Schiefelbein
סין חזרה לשגרה ומשכה השקעות זרות, בעוד העולם עדיין מתמודד חולי ומוות, סגרים ועסקים קורסים / צילום: Associated Press, Mark Schiefelbein

סין עקפה את ארה"ב כיעד העיקרי להשקעות זרות ישירות ב-2020, כשמגפת הקורונה האיצה מעבר מזרחה של מרכז הכובד של הכלכלה העולמית.

השקעות חדשות של עסקים זרים בארה"ב, שהחזיקה בבכורה במשך שנים, ירדו ב-49% אשתקד, בעוד ארה"ב נאבקה לבלום את התפשטות נגיף הקורונה והתוצר הכלכלי ירד - כך לפי נתונים מהאו"ם שפורסמו ביום ראשון.

סין, שהייתה במקום השני זמן רב, נהנתה מעלייה של 4% בהשקעות זרות, על פי מועצת ועידת האו"ם למסחר ופיתוח. בייג'ינג הפעילה סגרים מחמירים על מנת להכיל את מגפת הקורונה לאחר שהמחלה התגלתה לראשונה בעיר סינית מרכזית, התמ"ג של סין גדל אפילו בזמן שרוב הכלכלות האחרות בעולם התכווצו בשנה שעברה.

נתוני ההשקעות של 2020 מדגישים את מעברה של סין למרכז הבמה של הכלכלה העולמית, שנשלט זמן רב על ידי ארה"ב - מעבר שהואץ במשך המגפה כשסין ביססה את מעמדה כבית החרושת של העולם והגדילה את חלקה במסחר הבינלאומי.

יחד עם זאת בעוד שסין משכה יותר השקעות חדשות בשנה שעברה, סך כל ההשקעות בארה"ב - מבית ומבחוץ - עדיין גבוה יותר, מה שמשקף את העשורים בהם הייתה היעד האטרקטיבי ביותר לעסקים שחיפשו להתרחב מחוץ לשווקי המקור שלהם.

השקעות זרות בארה"ב הגיעו לשיא בשנת 2016 עם סכום של 472 מיליארד דולר, אז ההשקעות הזרות בסין הגיעו לסך של 134 מיליארד דולר. מאז, ההשקעה בסין המשיכה לעלות, בעוד ההשקעה בארה"ב נמצאת בנסיגה כל שנה מאז 2017.

ממשל טראמפ עודד חברות אמריקאיות לנטוש את סין ולפתוח מחדש מפעלים בארה"ב. כמו כן, משקיעים סינים הוזהרו שרכישות שיבצעו בארה"ב יהיו נתונות לבחינה מעמיקה בגלל שיקולי ביטחון לאומי - וזה צינן משקיעים סינים שחשבו לסגור עסקאות בארה"ב.

המשקיעים צפויים להישאר זהירים

הירידה הגדולה יותר בהשקעות זרות בארה"ב בשנה שעברה משקפת את הירידה הכלכלית הרחבה יותר שקרתה עקב מגפת הקורונה, אומר דניאל רוזן, מייסד שותף ב-Rhodium Group, חברת מחקר עצמאית בניו יורק שמנתחת את היחסים הכלכליים בין ארה"ב לסין. "אני לא חושב שאפשר לומר משהו בוודאות על השלכת הירידה בהשקעות זרות ישירות על ארה"ב, לעומת כל המכות האחרות שספגה הכלכלה האמריקאית", אמר.

זה טבעי שהשקעות זרות ירדו בארה"ב באופן חד בהתחשב בנסיבות, בגלל שהכלכלה שלה היא כלכלת שוק פתוחה, בעוד שכלכלת סין אינה כזו, אומר רוזן. במבט קדימה, הוא מוסיף, "אין סיבה להיות מודאג מהתחזית לגבי השקעות זרות בארה"ב כל עוד אמריקה תיצמד לשיטת השוק החופשי התחרותי והפתוח שלה".

השקעות זרות ישירות כוללות תחומים כמו הקמת מפעלים חדשים על ידי חברות זרות, הרחבת הפעילות במדינה, או רכישה של חברות מקומיות.

בסין, זרימת ההשקעות של חברות בינלאומיות המשיכה על אף המגפה, כשחברות של ענקית התעשייה האמריקאית Honeywell International ויצרנית בגדי הספורט הגרמנית "אדידס" אף הרחיבו שם את פעילותן.

בחברת Unctad לא צופים לראות חידוש משמעותי של ההשקעות הזרות השנה, ברחבי העולם או במדינות שחוו ירידות ב-2020. "משקיעים צפויים להישאר זהירים בהתחייבות להון", אומר ג'יימס ז'אן, מנהל יזמות והשקעות ב-Unctad. הוא לא צופה חזרה אמיתית לפני 2022. "אפילו אז, הדרך לשיקום מלא של השקעות זרות ישירות תהיה רצופה מהמורות".

בעוד הירידה בהשקעות זרות בארה"ב הייתה בגלל המגפה, היא גם גורמת לחברות לחשוב מחדש על השקעות עתידיות, אומר ג'וזף ג'ויס, פרופסור ליחסים בינלאומיים וכלכלה במכללת וולסלי.

"חברות מעריכות מחדש את המדיניות שלהן לגבי שרשראות אספקה גלובליות, לגבי שווקים זרים, לגבי השימוש שלהן עצמן בטכנולוגיה", אומר ג'ויס. "המגפה גורמת לכל החברות האלה לחשוב מחדש על ההנחות הבסיסיות ביותר לגבי איפה הן נמצאות".

הבדלים בין מזרח למערב

המספרים שמציגה Unctad מבליטים הבדל חד בין המזרח למערב בכלכלה העולמית. ב-2020, מזרח אסיה משכה שליש מכל ההשקעות הזרות ברחבי העולם, הנתח הגדול ביותר מאז החלו נתונים בנושא להירשם בשנות ה-80. הודו חוותה עלייה של 13%, במידה רבה בגלל עלייה בביקוש לשירותים דיגיטליים.

במערב, האיחוד האירופי סבל מירידה של 71%. בריטניה ואיטליה, שסבלו משיעורי תמותה גבוהים וכיווצים משמעותיים בכלכלה, לא משכו השקעות זרות כלל. בגרמניה, בה גם התמותה וגם המשבר הכלכלי היו פחותים יותר, נרשמה ירידה של 61%.

כשהמגפה החלה בתחילת שנה שעברה, צפו ב-Unctad שסין תחווה ירידה משמעותית בהשקעות זרות ושארה"ב בגדול לא תיפגע. אבל הכלכלה הסינית נפתחה מחדש באפריל בדיוק כשבאירופה ובארה"ב החלה סדרה של סגרים והפרעות לפעילות.

יכולתה של בייג'ינג לשלוט במהירות בנגיף הקורונה בתוך גבולותיה עזרה לכלכלה הסינית להשתקם מהר יחסית ותרמה למעמד האטרקטיבי של סין - אפילו לפני השבעת ביידן, אשר כמה משקיעים קיוו שתפתח תקופה חדשה ביחסים הסוערים של ארה"ב וסין.

לאחר שההשקעות הזרות הישירות בסין ירדו בחודשים הראשונים של 2020, בכירים סינים מיהרו להרגיע משקיעים זרים לגבי כל החששות שלהם. "אנו חייבים להטמיע מדיניות ממוקדות לעצירת הירידה בסחר הזר ובהשקעות הזרות", אמר ראש ממשלת סין, לי קצ'יאנג, לקבינט של הממשלה במרץ.

כמה חברות זרות הקפיאו את תוכניותיהן להתרחב בסין ובמקרים מסוימים החלו למשוך השקעות. אך ככל שהשיקום של סין תפס תאוצה ושאר העולם החל להיראות יותר ויותר סוער, חברות זרות החלו לשפוך כסף לסין, וראו את המדינה כבסיס ייצור וכשוק צמיחה חיוני למוצרים שלהן.

וולמארט, טסלה וסטארבאקס

חברת וולמארט הודיעה בוועידת משקיעים שאירחה העיר ווהאן, העיר בה פרצה המגפה, שתשקיע שלושה מיליארד יואן, כ-460 מיליון דולר, בווהאן במשך חמש השנים הבאות. "סטארבאקס" משקיעה 150 מיליון דולר לבניית מפעל קלייתקפה ופארק חדשנות במזרח העיר הסינית קונשאן.

בינתיים טסלה (Tesla) מרחיבה את יכולת הייצור במפעל שלה בשנחאי ובונה מרכז מחקר, וחברת וולט דיסני ממשיכה בבניית חלק נוסף בפארק השעשועים שלה בשנחאי - למרות שנה שנייה ברצף שבהן מספר המבקרים בפארק נמצא בירידה.

השקעות בתחומי הרפואה והתרופות היו פעילות במיוחד כשהקורונה פגעה בכלכלת העולם. חברת הטלוויזיה הלאומית של סין דיווחה באפריל שכמה חברות תרופות בינלאומיות ממשיכות בתוכניות ההתרחבות שלהן בסין, כולל אסטרהזנקה, שנמצאת בעיצומה של בניית מרכזים אזוריים בלפחות חמש ערים בסין.

העמידות של השקעות זרות בסין מנוגדת לציפיות מוקדמות שעסקים זרים יבקשו להפחית את ההסתמכות הרבה שלהם על המדינה כחלק מרכזי בשרשראות האספקה שלהם, לאחר שמכסים חדשים שהטילה ארה"ב גרמו להפרעות בפעילות הכלכלית בין המדינות.

הפחד לאבד את השוק הסיני

Seoul Semiconductor Co, חברה מדרום קוריאה לייצור שבבים שיש לה פעילות רבה בסין מדגימה את הקושי הגדול לעזוב את סין על אף התמריצים הרבים לכך. בשנת 2017 החלה החברה לבחון תוכניות להעברת חלק מהרכיבים מפיצי האור שלה לווייטנאם.
"היינו מאוד תלויים בסין", אמר הונג מיאונג-קי, המנכ"ל המשותף של החברה. אבל על אף שהחברה מייצרת כחצי מהמוצרים שלה בווייטנאם, להונג אין תוכניות כעת לעזוב את סין.

בסקר שנערך בספטמבר על ידי הארגון היפני לסחר חוץ, נצפתה אותה מגמה בקרב חברות יפניות הפעילות בסין. רק כ-9.2% מהן אמרו שיעברו או שהן שוקלות להעביר את הייצור מחוץ לסין. מדובר בשיעור הנמוך ביותר מזה חמש שנים.

"הם צריכים להפחית את הסתמכות היתר שלהם על שרשראות אספקה בשוק אחד בודד", אמר דינג קה, חוקר בחברת Jetro בטוקיו. "אבל הסיכון הגדול יותר שזיהו הוא לאבד את השוק הסיני".

עוד כתבות

הראנד של דרום אפריקה. יאן פאן ריבק, המתיישב ההולנדי הראשון, 1652; ונלסון מנדלה, הנשיא השחור הראשון, 1994 / צילום: Shutterstock

האפריקנרים הפסידו הכול כי סירבו לוותר כמעט על כלום. מה הלקח?

מלחמת המטבעות: 60 שנה לקריאת התיגר הכושלת של האפריקנרים בניסיון-שווא לנתק את עצמם מן המהלך הטבעי של ההיסטוריה

מתחסנת נגד קורונה במתחם חיסונים בהרצליה / צילום: Reuters, Amir Cohen

נתוני כללית: הווריאנט הבריטי החמיר את התחלואה הקשה בקרב לא מחוסנים

החוקרים בחנו 50,000 מאומתים לא מחוסנים בגל ינואר פברואר מול 60,000 מאומתים בגלים קודמים ● לחולים בגל הנוכחי, שלא היו מחוסנים, היה סיכוי גבוה ב-70% להתדרדר לתחלואה קשה

הריצה לתמ"א. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

ריצה לתמ"א בניוטרל, וסממן נוסף לעליית מחירים. כותרות הנדל"ן

מדוע דווקא כשבשטח עוד ועוד דיירים מבקשים לקדם פרויקטי תמ"א לא רואים את המנופים מגיעים ● גם גורמי המקצוע במשרד השיכון הצטרפו השבוע לגורמים שחוזים עלייה במחירי הדיור ● מה מחפשת תדהר במתחם כורזין בגבעתיים, ופסיקת המיסוי החשובה של השבוע

חדירת זפת לחופי ישראל, חוף חדרה / צילום: מפקחי היחידה הימית, המשרד להגנת הסביבה

נוציא צו איסור פרסום על אסון הזפת, לאחר שכל החומר כבר פורסם ברשת

מה עושה כלי תקשורת כשבית משפט אוסר פרסום של תחקיר שכבר שותף ברשתות החברתית? • אסון הזפת העלה, שוב, את השאלות סביב השימוש הנרחב בצווי איסור פרסום, הקלות בה נענים בתי המשפט לבקשות והאפשרות לחסום הפצת מידע בימינו ● ביקורת תקשורת

פרופ’ קרין נהון. נשיאת איגוד האינטרנט הישראלי / צילום: עדי כהן צדק

"ידעתי שאתלכלך בפוליטיקה, אך האמנתי שנרוץ עד הסוף. החלטתי לקפוץ פנימה"

פרופ' קרין נהון, נשיאת איגוד האינטרנט הישראלי: "ביום שבו חולדאי הודיע על פרישה, הלכתי לים והייתי שלמה עם עצמי. שלושה ימים אחר כך כבר הייתי עמוק בהקמת החטיבה לדאטה, ממשל ודמוקרטיה בבינתחומי"

ג'ף בזוס / צילום: Reuters, Clodagh Kilcoyne

בזוס יעשה רילוקיישן? התוכנית להטיל מס עושר מאיימת על המיליארדרים של אמריקה

מחוקקים במדינה דנים בהצעת חוק להטיל מס של 1% על הונם של מיליארדרים ● המיליארדים שגרים בוושינגטון, בהם ג'ף בזוס וביל גייטס, שווים יותר מעשירי כל המדינות בארה"ב ● אם החוק יעבור, בזוס לדוגמה ייאלץ לשלם מס בגובה של כ-2 מיליארד דולר וגייטס 1.24 מיליארד

רוברט אנטוקול מנכ"ל ומייסד פלייטיקה. / צילום: יח"צ אוהד רומנו

הכנסותיה של פלייטיקה חצו לראשונה את רף ה-2 מיליארד דולר ב-2020

ה-EBITDA המתואם עלה מ-712.1 מיליון דולר ב-2019 ל-941.6 מיליון דולר ב-2020, אך לשנה הנוכחית החברה צופה כי ה-EBITDA צפוי לרדת ● רוברט אנטוקול, מנכ"ל פלייטיקה: "לפלייטיקה הייתה שנת מדהימה של צמיחה והישגים בשנת 2020, שהגיעה לשיאה בהנפקה הציבורית המצליחה שלנו בינואר 2021"

תלמידי יסודי לומדים באולם ספורט פתוח בפרגוואי / צילום: Associated Press, Jorge Saenz

"עד שהילדים לא יחוסנו - לא נצליח לשלוט בקורונה"

בהיעדר חיסון עבורם, התחלואה בקרב ילדים ובני נוער מטפסת ●  הפוטנציאל לבידודים ואובדן ימי עבודה של הורים גדל, ומציב סימן שאלה סביב היכולת לחזור לשגרה ● פרופ' סיגל סדצקי, לשעבר ראש שירותי בריאות הציבור מתארחת בפודקאסט הצוללת ומתריעה: "עד שהילדים לא יחוסנו - לא נשלוט בקורונה" ● האזינו

הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן / צילום: רויטרס - Balkis Press

ארה"ב: יורש העצר הסעודי אישר את רציחתו של ג'מאל חאשוקג'י

דוח של המודיעין האמריקאי: "מאז 2017 יש ליורש העצר בערב הסעודית מעורבות ושליטה מלאה בשירותי הביטחון והמודיעין במדינה ולכן לא סביר ששירותי הביטחון של ערב הסעודית הוציאו לפועל מבצע מהסוג הזה ללא הוראות מפורשות שלו"

בריאן ארמסטרונג, מנכ"ל Coinbase / צילום: מתוך ערוץ TechCrunch ביוטיוב

בורסת הקריפטו קוינבייס עומדת להיסחר בנאסד"ק באמצעות רישום ישיר

ברישום הישיר של מניותיה למסחר, שווי השוק של Coinbase עשוי להיות מוערך ביותר מ-100 מיליארד דולר ● לפי הדיווח של החברה לרשות ני"ע האמריקאית, מרבית הכנסותיה מגיעות ממסחר במטבעות ביטקוין או את'ריום בפלטפורמה שלה

הרמטכ"ל אביב כוכבי / צילום: דובר צה"ל

משרד הביטחון וצה"ל בחרו: זה מסוק התובלה החדש של חיל האוויר

גנץ קיבל היום את המלצת הרמטכ"ל ומנכ"ל משרד הביטחון לבחור במסוק CH53K מתוצרת "לוקהיד מרטין" ● המסוק החדש יחליף את מסוקי היסעור שמשמשים את חיל האוויר מאז סוף שנות ה-60 ● שווי עסקת הרכישה של יותר מ-20 מסוקים חדשים יגיע לכשני מיליארד דולר

מטמנה בישראל. "צריך לצמצם הטמנה - אבל אני מעדיף את החסה שלי נטולת דיאוקסינים" / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הזפת בחופים הכניסה את בעיית איכות הסביבה הביתה: כולנו משלמים את מחיר הזיהום

כתם הזפת חשף שאנחנו חיים בתוך מציאות מאוד מאוד מטונפת ● הגיע הזמן לדבר על מצב הסביבה בישראל ולא רק על פגעי המשבר האקולוגי בעולם

מטוס של חברת ישראייר / צילום: תמר מצפי

טיסת ישראייר לא מורשית לנחות בקייב לאיסוף עולים חדשים

הסיבה: רשויות התעופה באוקראינה טוענות לחוסר שוויוניות במדיניות התעופתית של ישראל

מוחמד אבו עדרה, המואשם בריגול עבור החמאס / צילום: תקשורת שב"כ

השב"כ והמשטרה עצרו אזרח ישראלי שחשוד שריגל עבור החמאס

האזרח, בן 43, הוא ממשפחה חצויה, אב בדואי ואם מרצועת עזה, ובשל כך היה בעל אישורי מעבר לביקורי משפחות ● הוא נעצר לפני שלושה שבועות, והודה כי גויס לשירות חמאס במהלך קיץ 2019 וקיבל מהארגון הנחיות לאיסוף מידע צבאי ומודיעיני בישראל לרבות מיקומי כיפת ברזל

פרויקט של דניה סיבוס / צילום: איל יצהר

דניה סיבוס גייסה 146 מיליון שקל ומצטרפת לבורסה בת"א

ההנפקה כללה גיוס הון והצעת מכר בהיקף כולל של 360 מיליון שקל ולפי שווי של 1.8 מיליארד שקל אחרי הכסף

דונלד טראמפ / צילום: Associated Press, Gerald Herbert

אחרי 10 שנות מאבקים משפטיים: דיווחי המס של טראמפ הגיעו לידי התובע הכללי של מנהטן

לאחר שבית המשפט העליון דחה את ניסיון טראמפ למנוע את המהלך, סיירוס ואנס ג'וניור קיבל לרשותו מיליוני דפי דיווחי מס ומסמכים נוספים של הנשיא לשעבר ● התובע הכללי מעוניין לחקור את טראמפ, בין השאר, בגין הונאות מס

התצטברות זפת על החוף / צילום: מרכז למחקר סביבתי חיפה

"אירוע הזפת: תמרור אזהרה למה שיכול היה לקרות אילו היה מדובר באירוע גדול"

לפי הערכות ראשוניות של המכון לחקר ימים ואגמים, מקורה של הזפת בשפך נפט בגודל כ-20 ק"מ מרובע ● למרות שהזפת התפרסה על חופי הארץ מצפון לדרום, במונחים עולמיים, מדובר באירוע בסדר גודל בינוני-קטן ● המכון אף מצא שיירי נפט במים

פיליפ הילדברנד. סגן יו"ר ענקית ההשקעות בלקרוק ומועמד לתפקיד מנכ"ל  ה־ / צילום: Reuters, Arnd Wiegmann

הכלכלן האופטימי: הוא מועמד לאחד התפקידים המובילים בעולם והוא בטוח שההתאוששות תהיה חזקה מהצפוי

פיליפ הילדברנד, סגן יו"ר ענקית ההשקעות בלקרוק ומי שהיה מועמד לתפקיד מנכ"ל ה-OECD, דווקא אופטימי לגבי העידן שאחרי הקורונה: "ההתאוששות תהיה חזקה מהצפוי" ● בראיון ל-G הוא מסביר איך תרמו הבנקים המרכזיים, וגם הוא עצמו, להגדלת אי השוויון

אסון הזפת ליד קיסריה / צילום: שאול גולדשטיין, רשות הטבע והגנים, עידו פרי

למה הפוליטיקאים הישראלים לא מתעניינים באקלים וסביבה?

בניגוד למקובל באירופה ובארה"ב, בישראל המפלגות לא נוהגות להציב את נושא האקלים בראש סדר היום, גם אם הוא מוזכר במצע שלהן ● פחות מחודש לבחירות, גלובס בודק מה מציעים הפוליטיקאים, ומציג סקר חדש המגלה עד כמה המצביעים שלהם באמת מתעניינים בנושא האקולוגי

שדה התעופה ריק לאחר שנסגר הרמטית / צילום: Associated Press, Oded Balilty

בעקבות עתירות אזרחים: ב-4 במרץ יתקיים דיון בבג"ץ נגד סגירת השמיים

הרכב שופטים ידון במספר עתירות שאוחדו ואשר טוענות כי המדינה מפרה את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו כשהיא לא מתירה לאזרחים ישראלים לשוב לביתם ● עד כה, אלפים לא קיבלו אישור כניסה לישראל, או שלא הגישו בקשה לוועדת החריגים משום שאין להם עילה הנמנית על הקריטריונים