גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקמפיין של נתניהו הציג תוכנית כלכלית, בניסיון לחפות על נקודות החולשה שלו

מגפת הקורונה העלתה את הנושא הכלכלי לראש סדר העדיפות הציבורי, ואתמול התייצב ראש הממשלה והציג תוכנית חדשה ● נראה שנתניהו ממש מחכה שהיועץ המשפטי לממשלה יעצור את התוכנית, בטענה ל"כלכלת בחירות", כדי שיהיה לו את מי להאשים במצב

נתניהו. מנסה לתת מענה למתקפות שיספוג במהלך קמפיין הבחירות על "הקורונה הכלכלית" בישראל / צילום: אמיל סלמן-הארץ
נתניהו. מנסה לתת מענה למתקפות שיספוג במהלך קמפיין הבחירות על "הקורונה הכלכלית" בישראל / צילום: אמיל סלמן-הארץ

אם אפשר להצביע על משהו חיובי המתרחש בארץ בשל מגפת הקורונה, הרי מדובר בהעלאת הסוגיות הכלכליות לראש סדר העדיפויות הציבורי. הדבר מתבטא בשיטפון של תוכניות כלכליות, כחלק מהמצעים שמציגות המפלגות לקראת הבחירות לכנסת.

אם במערכות הבחירות הקודמות היינו צריכים לחפש בנרות פירוט מעשי, ולא הבטחות כלליות של טיפול בכלכלה וברווחה וכן דמויות פוליטיות מהשורה הראשונה שיסכימו לדבר על כלכלה, כעת זה הטרנד העיקרי.

המשרדים הממשלתיים הרלוונטיים לנושא נמצאים בידי הליכוד, ואת האות וההזדמנות נתן היועץ המשפטי לממשלה אבחי מנדלבליט בהנחיה/אזהרה מקדימה שלא לצאת בתוכניות כלכליות של חלוקת כספים לציבור, העשויות להתפרש ככלכלת בחירות.

והרי ברור שראש הממשלה בנימין נתניהו לא יפספס את ההזדמנות הזו שהעניק לו מנדלבליט. ישראל הרי זקוקה לעוד תוכנית עידוד כלכלית מיידית, לאור הסגר המתמשך האחרון, ועד להתחלת היציאה הברוכה ממשבר הקורונה בשל החיסונים.

מבצע החיסונים, מדהים ככל שיהיה, שלו אחראי במידה רבה ראש הממשלה, עדיין מראה רק את האור בקצה המנהרה. כלומר עד לבחירות בסוף מרץ, ככל הנראה רק תחל היציאה לחופשי, וחלקים נרחבים בציבור עדיין ימצאו במשבר לא קטן.

מנדלבליט לא יכול להתווכח על עצם הצורך בתוכנית, ודרך המלך הייתה יכולה להיות הכנה של תוכנית כזו בשילוב כוחות של אנשי האוצר, בנק ישראל, ראשי המגזר העסקי וכו'. אבל נתניהו העדיף את ניצול ההזדמנות הפוליטי, ובחר תוכנית שרבות מנקודותיה נראות נכונות ומתאימות, אבל כזו שהוכנה בחופזה, ללא מעורבות כמעט של הדרג המקצועי באוצר והשותפים האחרים.

נתניהו הציג את התוכנית הכלכלית החדשה שלו במסגרת הליכוד בכנסת, עם ישראל כ"ץ ולא באופן רשמי וממלכתי במשרד ראש הממשלה או האוצר, עם פקידים בכירים לצידו. התגובות באוצר הראו כי הם לא ממש עומדים מאחורי תוכנית כזו, והם כבר עמדו על חסרונות בחלק מסעיפיה.

נתניהו חיכה לשאלת הרמה להנחתה מהעיתונאים כשהציג את התוכנית, וכשזו באה תקף בחריפות: "זו לא תעמולת בחירות ולא כלכלת בחירות. האמריקנים השקיעו במונחים ישראלים 180 מיליארד שקל. היועץ המשפטי של ארצות הברית פסל את זה?! למה זה כלכלת בחירות כי זה עוזר לאזרחי ישראל? הקורונה נעצרה? לפי זה אולי צריך לעצור את החיסונים? אולי היועץ המשפטי צריך להגיד לי כמה חיסונים להביא ולחלק?".

לאחר מכן המשיך לקראת מה שדי ברור שיקרה - " אני לא מעלה על הדעת שמישהו ירצה לפגוע באזרחי ישראל ובבעלי העסקים", אמר כשהוא רומז כך שמנדלבליט ימנע את אישור התוכנית. "איפה נשמע דבר כזה שיועצים משפטיים יגידו לנו כמה ומה לתת? באיזה דמוקרטיה מתוקנת זה קורה? הגיע הזמן שגם אנחנו נהיה דמוקרטיה אמיתית!".

סרטון הבחירות של הליכוד כבר מתייחס לתוכנית החדשה

לא שאין משהו בטענות על המעורבות המשפטית הגוברת והולכת הן של היועץ והן של בתי המשפט בהחלטות ניהוליות במשרדי הממשלה בצבא ובמקומות ציבוריים אחרים. אבל נתניהו הפעם ממש מייחל שהתערבות כזו תבוא, ואז יוכל להראות לציבור, הנה צדקתי. היועצים המשפטיים מונעים מהציבור את מה שמגיע לו (ובסוגריים - לא רק אני סובל מהם, גם אתם)

ואיך יודעים שזה מהלך פוליט גרידא? הליכוד תרגם את התוכנית לסרטון תעמולה במערכת הבחירות, ובו כל תשעת הצעדים של התוכנית, עם הרבה אופטימיות שווקים וילדים, וכמובן ראש הממשלה.

אין שום פסול בתעמולת בחירות, והבטחות עם או בלי כיסוי, נותנים כולם. כאן נתניהו וכ"ץ משתמשים בתפקידיהם למטרה הפוליטית שעיקרה, מציאת פתרונות למשבר הכלכלי שיצרה מגיפת הקורונה, תוך שהם מאשימים כי המשפטנים הם שמונעים אותם, ולכן אשמים במשבר.

במפלגות האחרות, שוב בניגוד למגמות העבר, מכינים תוכניות כלכליות נרחבות ומציגים אותן לציבור. בנט וימינה עסקו בכך, ואף צירפו לרשימה כדי להוכיח את חשיבות הנושא את אביר קרא, איש השולמנים, ומחאת העצמאיים.

גם גדעון סער הציג במקביל לנתניהו את התוכנית שלו המשלבת יסודות של שוק חופשי לצד סיוע סוציאלי נרחב. בשבוע שעבר הוא פרסם תוכנית אחרת להעלאת קצבאות הזקנה באופן ניכר.

בצד הנגדי, ירון זליכה הוא הבולט כאישיות כלכלית בכירה, הציג תוכנית שלמה, שזכתה לביקורות של מומחים ועיתונאים כלכליים אבל הוא עומד על שלו ומבטיח שילוב של שווקים פתוחים וסיוע ממשלתי נרחב.

המפלגות האחרות טרם התייצבו/התחברו/התארגנו, אבל כשזה יקרה, מובטח גם מהן תוכניות כלכליות רחבות - סוציאליסטיות יותר בצד העבודה ומרצ, ליברליות יותר בצד יש עתיד וכחול לבן.

הבטן הרכה של נתניהו: לא כתבי האישום אלא הקורונה הכלכלית

המכנה המשותף הוא החשיבות (סוף סוף) לסוגיות הכלכליות לאור משבר הקורונה המאפיל על כל יתר הסוגיות. לגוש רק לא ביבי הדבר חשוב במיוחד שכן מעריכים שם שזו הבטן הרכה של נתניהו.

30 המנדטים שלו לא השתכנעו כי האישומים נגדו פוסלים אותו מלהיות ראש ממשלה, אבל רבים מהם נפגעו כלכלית מהקורונה, והממשלה כך נתפס, לא עשתה די לסייע להם.

מכאן יבואו כל התוכניות המעתירות (לא פחות מאלה של נתניהו) שיבטיחו להציל את האזרחים. אבל שוב, נתניהו לפני כולם, התוכנית שלו הוצגה ראשונה ומעמדת היתרון של משרד ראש הממשלה והאוצר, כדי לנסות ולנטרל את המתקפה הכלכלית/פוליטית נגדו.

עוד כתבות

מטוס של חברת ישראייר / צילום: תמר מצפי

טיסת ישראייר לא מורשית לנחות בקייב לאיסוף עולים חדשים

הסיבה: רשויות התעופה באוקראינה טוענות לחוסר שוויוניות במדיניות התעופתית של ישראל

הפרסומת החדשה של בזק / צילום: צילום מסך

הודות להשקעה ולדיונים ברשת: בזק מובילה בדירוג הפרסומות הזכורות

הפרסומת בכיכובם של גידי גוב ואלה לי, בולטת בדירוג הפרסומות הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● הציבור אוהב במיוחד את הפרסומת של משרד הבריאות לעידוד ההתחסנות ● ומה קורה למי שמתאמץ להצחיק?

דונלד טראמפ / צילום: Associated Press, Gerald Herbert

אחרי 10 שנות מאבקים משפטיים: דיווחי המס של טראמפ הגיעו לידי התובע הכללי של מנהטן

לאחר שבית המשפט העליון דחה את ניסיון טראמפ למנוע את המהלך, סיירוס ואנס ג'וניור קיבל לרשותו מיליוני דפי דיווחי מס ומסמכים נוספים של הנשיא לשעבר ● התובע הכללי מעוניין לחקור את טראמפ, בין השאר, בגין הונאות מס

יצחק תשובה / צילום: גדעון לוין

חוזר להיות סטאר? תשובה ויקיר גבאי מכרו מתחמי דיור בארה"ב ב-1.75 מיליארד דולר

תמורת המכירה של סטאר תשמש את תשובה בעיקר לפירעון חובות

פיליפ הילדברנד. סגן יו"ר ענקית ההשקעות בלקרוק ומועמד לתפקיד מנכ"ל  ה־ / צילום: Reuters, Arnd Wiegmann

הכלכלן האופטימי: הוא מועמד לאחד התפקידים המובילים בעולם והוא בטוח שההתאוששות תהיה חזקה מהצפוי

פיליפ הילדברנד, סגן יו"ר ענקית ההשקעות בלקרוק ומי שהיה מועמד לתפקיד מנכ"ל ה-OECD, דווקא אופטימי לגבי העידן שאחרי הקורונה: "ההתאוששות תהיה חזקה מהצפוי" ● בראיון ל-G הוא מסביר איך תרמו הבנקים המרכזיים, וגם הוא עצמו, להגדלת אי השוויון

חדירת זפת לחופי ישראל, חוף חדרה / צילום: מפקחי היחידה הימית, המשרד להגנת הסביבה

נוציא צו איסור פרסום על אסון הזפת, לאחר שכל החומר כבר פורסם ברשת

מה עושה כלי תקשורת כשבית משפט אוסר פרסום של תחקיר שכבר שותף ברשתות החברתית? • אסון הזפת העלה, שוב, את השאלות סביב השימוש הנרחב בצווי איסור פרסום, הקלות בה נענים בתי המשפט לבקשות והאפשרות לחסום הפצת מידע בימינו ● ביקורת תקשורת

הנהלת MyHeritage / צילום: יח"צ

מייהריטג' נמכרת לפי שווי של 600 מיליון דולר, וזה הכל חוץ מסיפור שגרתי על אקזיט

המשקיעים האייקונים שהאמינו למרות הכל, העובדים שייפגשו עם עשרות מיליוני דולרים, אתגרי הפרטיות ועבודת השורשים שהתחילה את הכל • הסיפור המלא על האקזיט הייחודי של מייהריטג'

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

ישראלים שמתגוררים בחו"ל יוכלו לצאת מהארץ בכפוף להצהרה כי לא ישובו במשך 60 ימים

צוואר הבקבוק בנתב"ג ישוחרר: אזרחים שמבקשים לצאת מן הארץ למקום מגורים קבוע בחו"ל יוכלו לצאת מישראל מבלי לקבל אישור של ועדת חריגים בכפוף להצהרה כי הם מתחייבים שלא לשוב לישראל בפרק זמן של 60 ימים

אמיר בלכר, מנכ"ל חברת BY / צילום: דורון גולן

הפתרון שמצאה חברת הפקת אירועים וכנסים לימי הקורונה

אמיר בלכר, מנכ"ל חברת B.Y GROUP: "היום רוב הלקוחות מעדיפים אירועים וירטואליים - השבוע אנחנו עושים אירועי פורים. נפתח בפנינו עולם תוכן, שימשיך ללוות אותנו עוד הרבה זמן"

חיסון נגד קורונה בישראל / צילום: Reuters, Amir Cohen

מהונדורס ועד קפריסין: ישראל תכננה להעביר עודפי חיסונים ל-18 מדינות. מי עוד ברשימה?

מדובר בעשר מדינות אפריקאיות, 5 מדינות אירופאיות ושתי מדינות ממרכז אמריקה ● העברת החיסונים למדינות אלה הוקפאה אמש לאחר דרישה של שר הביטחון בני גנץ, שזעם על כך שלא התקיים דיון מוסדר בעניין ● בשל פניית גנץ, גם המל"ל פנה ליועמ"ש לקבלת חוות דעת על ההחלטה

פרופ' טל זקס, סמנכ"ל הרפואה הפורש של מודרנה / צילום: Associated Press, Rodrique Ngowi

טל זקס, סמנכ"ל הרפואה של מודרנה, הודיע על פרישה בסוף ספטמבר

פרופ' טל זקס, סמנכ"ל הרפואה של מודרנה, הודיע כי הוא יעזוב את החברה בסוף ספטמבר הקרוב לאחר קרוב לשש שנות שנות עבודה ● ענקית הביוטק דיווחה על עזיבתו של זקס בשקט יחסי במקביל לדיווח על פיננסים והודעה על כך שהגבירה את קצב ייצור החיסונים

קים ג'ונג און ואישתו, רי סול ג'ו, מברכים את הקהל בטקס בפיונגיאנג / צילום: Reuters, KCNA

רי סול ג'ו: מה אנחנו יודעים על אשתו של קים ג'ונג און

"הגברת הראשונה המכובדת" של צפון קוריאה הופיעה בשבוע שעבר לאחר שלא נראתה במשך יותר משנה

נשיא ביהמ"ש העליון בדימוס אהרן ברק / צילום: שלומי יוסף

על מה מבוססות הכרעותיהם של שופטי העליון?

בפרק השני של הסדרה "שופטים בשר ודם" עומדים שופטי העליון על כך שאין קשר בין העמדות האידאולוגיות שלהם לפסיקה שיוצאת תחת ידם ● לא רק שהטענה הזו מנוגדת לאינטואיציה של רובנו, היא נבחנה בעבר בקרב שופטים אמריקאים ונמצאה שגויה. האם המקרה הישראלי שונה?

היינן יעקב אוריה ואשתו פטריסיה / צילום: דויד סילברמן

הכירו את אחד מיוצרי היין המקוריים ביותר בישראל

"אור מאופל", "הצייד השקט" ו"תמרות עשן" נשמעים שמות מקוריים ליינות? חכו עד שתטעמו ● היינות עצמם של יקב יעקב אוריה מיוחדים אפילו יותר

חיסון נגד קורונה בבית אבות בנתניה / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

לדרישת גנץ: הוקפא מבצע העברת החיסונים העודפים מישראל למדינות אחרות

ההחלטה התקבלה בעקבות פנייתו של גנץ למנדלבליט בדרישה לקבל חוות דעת משפטית על ההחלטה שהתקבלה בלעדית על ידי נתניהו ללא שיתוף של ממש עם משרד החוץ ומשרד הבריאות ● לשכת נתניהו: "אף שלא נגרע חיסון אחד מאזרחי ישראל ואף שהכמות למדינות היא סמלית בלבד ובונה שם טוב לישראל בעולם עלתה קדם עתירה"

שדה התעופה ריק לאחר שנסגר הרמטית / צילום: Associated Press, Oded Balilty

בעקבות עתירות אזרחים: ב-4 במרץ יתקיים דיון בבג"ץ נגד סגירת השמיים

הרכב שופטים ידון במספר עתירות שאוחדו ואשר טוענות כי המדינה מפרה את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו כשהיא לא מתירה לאזרחים ישראלים לשוב לביתם ● עד כה, אלפים לא קיבלו אישור כניסה לישראל, או שלא הגישו בקשה לוועדת החריגים משום שאין להם עילה הנמנית על הקריטריונים

סופר פארם גאלרי / צילום: שני מוזס

סופר-פארם פותחת לראשונה תת רשת חדשה: הצצה בלעדית לאיך זה נראה מבפנים

עיצוב של כלבו אירופאי ועמדות של מניקור ואיפור - כך רשת הפארם הגדולה בישראל מנסה להמציא את עצמה מחדש בסניף הראשון של תת הרשת החדשה שלה, גאלרי, שנפתחה השבוע במתחם G בראשון לציון

הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן / צילום: רויטרס - Balkis Press

ארה"ב: יורש העצר הסעודי אישר את רציחתו של ג'מאל חאשוקג'י

דוח של המודיעין האמריקאי: "מאז 2017 יש ליורש העצר בערב הסעודית מעורבות ושליטה מלאה בשירותי הביטחון והמודיעין במדינה ולכן לא סביר ששירותי הביטחון של ערב הסעודית הוציאו לפועל מבצע מהסוג הזה ללא הוראות מפורשות שלו"

בנימין נתניהו / צילום: Associated Press, Alex Kolomiensky/Yedioth Ahronoth

בעולם של סקרים פנימיים: נתניהו קרוב להקמת ממשלה, כחול לבן ורע"מ בכנסת

סיכום של סקרים שהזמינו מפלגות גדולת מראה היתכנות להקמת ממשלת ימין, שבנט יישב בה ● כך מצאו את עצמם מנהיגי ימינה ותקווה חדשה יושבים ביחד בבלוק "רק לא לפיד" ● וגם: ליברמן מסביר למה מנע הקמת ממשלת ימין ואיך יקים קואליציה בלי חרדים

תלמידי יסודי לומדים באולם ספורט פתוח בפרגוואי / צילום: Associated Press, Jorge Saenz

"עד שהילדים לא יחוסנו - לא נצליח לשלוט בקורונה"

בהיעדר חיסון עבורם, התחלואה בקרב ילדים ובני נוער מטפסת ●  הפוטנציאל לבידודים ואובדן ימי עבודה של הורים גדל, ומציב סימן שאלה סביב היכולת לחזור לשגרה ● פרופ' סיגל סדצקי, לשעבר ראש שירותי בריאות הציבור מתארחת בפודקאסט הצוללת ומתריעה: "עד שהילדים לא יחוסנו - לא נשלוט בקורונה" ● האזינו