צוואה זה לא הכול: 4 מסמכים משפטיים שכדאי שתדאגו לארגן מראש

אם הגעתם לגיל השלישי או שאתם מהטיפוסים שלא אוהבים להיות מופתעים – אלה המסמכים המשפטיים שכדאי שיהיו לכם על כל צרה שלא תבוא

צוואה / איור: חן ליבמן
צוואה / איור: חן ליבמן

כל אחד מאתנו מגיע ביום מן הימים לשלב שבו הוא מתחיל לחשוב על העתיד ולהתכונן אליו. אמנם תוחלת החיים היום ארוכה מאי פעם, אך לא תמיד חיים את השנים האחרונות ביחד, ומלבד זאת יש לחשוב הלאה על הילדים והנכדים. איש אינו לא רוצה להיות לנטל על ילדיו בשנותיו האחרונות ובטח שלא להשאיר אותם לטבוע בביורוקרטיה או להיגרר לסכסוכים משפחתיים לאחר לכתו.

ולמרות זאת אולי תופתעו לגלות כי רוב האנשים לא מודעים לכל העניינים וההתחייבויות שעליהם לדאוג להם מבעוד מועד. מסתבר כי לא די בהשארת צוואה מסודרת וחוקית, ויש מסמכים נוספים שכדאי להכין מראש כדי לא להשאיר דבר ליד המקרה. אז אם גם אתם מפחדים להיתפס לא מוכנים, הנה ארבעה מסמכים שחשוב שתכירו.

ייפוי כוח מתמשך

זהו ללא ספק המסמך החשוב ביותר, שכן הוא מתייחס לתקופה בה האדם עדיין בחיים אך כבר אינו יכול לקבל החלטות עבור עצמו. מסמך זה שם במרכז אתכם ואת הרצונות שלכם בעודכם בחיים, ולכן הוא חשוב לאין ערוך מצוואה שדואגת ליורשים לאחר לכתכם.

בעת זקנה מופלגת או מחלה קשה, ייתכן שלא תוכלו לקבל החלטות הגיוניות וחשובות לגבי העניינים האישיים, הבריאותיים ולגבי כל הנוגע לרכושכם. על מנת שלא תתקבלנה החלטות הנוגדות את רצונכם, כדאי שתמנו כבר עכשיו, בעודכם צלולים בריאים, מיופה כוח עם טופס ייפוי כוח מתמשך.

את מיופה הכוח ממנה עורך דין שהוסמך לצורך כך ממשרד המשפטים. עורך הדין ממנה גם מיודע, אדם המקבל עדכונים שוטפים על הנעשה ומוודא שהם אכן חוקיים וענייניים.

מומלץ לבחור בתור מיופה כוח אדם קרוב אליכם שאתם סומכים עליו, ולשבת לדבר איתו על הרצונות והבקשות העתידיות, כדי להיות בטוחים שהוא יבצע אותם בהתאם למה שביקשתם וישמור על האינטרסים שלכם לאורך כל הזמן.

צוואה

אין ספק כי צוואה היא מסמך חשוב ביותר, אולם למרות זאת רוב האנשים לא נוהגים לערוך צוואה כדין, או מאמינים שהצוואה שכתבו בעצמם תהיה מספקת לאחר לכתם. בשביל למנוע מלחמות ירושה עתידיות ולהעביר בצורה הברורה ביותר את רצונכם בחלוקת הירושה, יש לדאוג לצוואה חוקית, עדכנית וברורה.

נכון, ניתן אפשר לכתוב צוואה באופן עצמאי (צוואה בכתב יד), אך ההמלצה היא לבצע את כתיבת הצוואה אצל עורך דין (צוואה בעדים), שינחה אתכם כיצד לכתוב אותה או יכתוב אותה עבורכם, וגם יהיה אחראי להוציאה לפועל בבוא העת, בדיוק לפי הרצונות והציווי שלכם.

ואם מוזר לכם לעסוק במוות העתידי שלכם, זכרו שיש המאמינים שכתיבת צוואה היא דווקא סגולה לחיים ארוכים, ואם הסוף עוד רחוק, כדאי לדאוג לצוואה כבר עכשיו ולעדכן אותה בהמשך. בשורה התחתונה, הצוואה האחרונה והעדכנית ביותר היא זו שתיחשב ולא צוואה אחרת.

מינוי אפוטרופוס

כאשר אין ייפוי כוח מתמשך, בסמכותו של בית המשפט למנות אפוטרופוס - כלומר, אדם אשר יקבל את ההחלטות עבורכם, כאשר כבר לא תוכלו לעשות זאת עצמאית.

בית המשפט הוא שקובע סופית אם מגיע לכם אפוטרופוס, אם באופן זמני או קבוע, ואם לטיפול בכל העניינים או רק בחלקם. מדובר בהליך משפטי שבו נדרשת הצגתם של מסמכים רפואיים המצביעים על מצבכם ושל חוות דעת של רופא הממליץ על מינוי אפוטרופוס. רצוי גם לחשוב מראש מי יכול להיות אותו אפוטרופוס, ולקחת בחשבון שבית המשפט הוא זה שיחליט גם בעניין זה.

טופס אריכות ימים

אם שני בני הזוג עדיין בחיים, בדרך כלל הם מחזיקים בחשבון בנק משותף. במקרה כזה, אם אחד מכם הולך לעולמו והשני נשאר בחיים - היה ולא חתמתם מראש על טופס אריכות ימים או טופס היוותרות בחיים, החשבון יוקפא באופן מיידי עד לאישור צו הירושה.

מכיוון שאישור צו הירושה יכול לקחת זמן, בן הזוג שנשאר בחיים נשאר ללא גישה לחשבון וללא אפשרות לבצע בו פעילויות שגרתיות עד שיאושר הצו והבנק ישחרר את החשבון.

על מנת למנוע מראש מצב כזה, גשו בהקדם לסניף הבנק שבו מתנהל חשבונכם ובקשו למלא טופס אריכות ימים/היוותרות בחיים.

 תכנים נוספים באתר הון: 

מה קורה כשאין צוואה? ירושה על פי דין

מה זה אפוטרופוס - מה הוא חייב, למה הוא זכאי

* המדריך נכתב על ידי מערכת אתר הון, מדריכים פיננסים. המידע והנתונים במדריך אינם מהווים המלצה לרכוש או למכור נכסים כלשהם; וכן אינם תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. 

צרו איתנו קשר *5988