גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

וול סטריט ננעלה בירידות חדות: מדד S&P 500 מחק את העליות מתחילת השנה

המדדים המובילים ירדו בחדות לאחר הודעת הריבית; מדד הפחד מזנק ב-30% ● מלחמת הסוחרים הצעירים במנהלי הקרנות הוותיקים עולה מדרגה: גיים סטופ ופושטת הרגל AMC טסו אחת בניגוד למגמה ● לאחר סיום המסחר צפויות לפרסם דוחות אפל, פייסבוק וטסלה

ניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי
ניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

23:00

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות חדות בהמשך להודעת הריבית של הפד. מדד S&P 500 איבד 2.6% ומחק את העליות שנרשמו מתחילת השנה. הדאו ביום הגרוע מאז אוקטובר.

מנגד נרשמו עליות חריגות במניות בעלות יתרות השורט הגדולות, בהן: גיים סטופ, AMC, בלאקברי ונוקיה.

22:00

מעמיקות הירידות בוול סטריט בהמשך להודעת הריבית של הפד, ולאחר מסיבת העיתונאים של היו"ר ג'רום פאואל, שאמר כי הכלכלה האמריקאית רחוקה מהתאוששות. המדדים המובילים יורדים בעד 2.5% ומדד הפחד מזנק ב-30%.

לדברי נדב אופיר, אסטרטג שווקים גלובליים בחדר המסחר של בנק הפועלים, "בהודעת הריבית שפרסם הערב ציין הבנק המרכזי כי קצב השיפור בכלכלה ובשוק העבודה התמתן מאז הודעת הריבית האחרונה שפורסמה באמצע דצמבר. הפד ציין כי הריביות לא צפויות לעלות בטווח הקרוב וכי תוכנית הרכישות שלו תימשך עד שחברי הפד יראו לנכון להפסיקה, וידאגו לעדכן את המשקיעים מבעוד מועד.

"אחרי האופוריה שהיתה בחודשים נובמבר דצמבר עקב ההודעות האופטימיות אודות הצלחת החיסונים ויעילותם הגבוהה, השוק מתחיל להפנים כי החזרה לשגרה או קרוב אליה ייקחו זמן. סיכונים כמו מוטציות לא נלקחו בחשבון על ידי המשקיעים וחיסון מסות של אנשים במדינות גדולות אורך יותר זמן משציפו עקב קשיים לוגיסטיים מובנים. חשוב גם לבחון אילו שינויים ורפורמות יביא איתו ממשל ביידן ושרת האוצר החדשה, ג׳נט ילן, כגון התוכנית בהיקף שני טריליון הדולר המתגבשת בימים אלו", אמר אופיר.

21:00

הבנק הפדרלי האמריקאי הותיר הערב את הריבית בטווח של 0%-0.25% והודיע שימשיך את תוכנית הרכישות שלו בהיקף חודשי של 120 מיליארד דולר, כאשר 80 מיליארד דולר מהרכישות יהיו באג״ח ממשלתי בעוד 40 מיליארד דולר יופנו לרכישות של נכסים מגובי משכנתאות.

במסיבת העיתונאים אמר יו"ר הפד ג'רום פאואל כי הכלכלה האמריקאית רחוקה מהתאוששות מלאה. התשואות על האג"ח האמריקאיות בלמו את הירידות שנרשמו מוקדם יותר. התשואות לעשר שנים עלו לאחר פרסום ההודעה במחצית האחוז לרמות של 1.013%.

18:34

וול סטריט נסחרת בירידות לקראת הודעת הריבית של הפד הערב ודוחות ענקיות הטכנולוגיה. מדד הנאסד"ק מאבד 1.4%, הדאו ג'ונס יורד ב-1.2% ומדד S&P 500 מאבד 1.6%. מדד הפחד (VIX ) מזנק ב-20%.

מפעילת בתי הקולנוע AMC נסחרת בפראות, וגיים סטופ לא עוצרת גם לאחר סגירת פוזיציות שורט של כמה קרנות גידור. בשל התופעה הערב ובה הסוחרים נוהרים למניות בהן פוזיציות השורט הן הגבוהות ביותר, פלטפורמות המסחר, כמו רובין הוד, אמריטרייד, צ'רלס שוואב, ופידליטי מדווחות על בעיות בחוויית המשתמשים.

אמריקן איירליינס מזנקת ב-12%. BBBY קופצת ב-30%, דיסקברי עולה ב-6.5%.

עיני השוק מופנות להודעת הריבית של הפד הערב, בשאלה האם היו"ר פאואל ידגיש את התחייבותו להותיר את הריבית ללא שינוי לפחות עד סוף 2023.

בורסות אירופה ננעלו בירידות זה היום השני ברציפות. הדאקס איבד 1.7%, הקאק ירד ב-1.16% והפוטסי הבריטי איבד 1.3%.

16:34

המסחר בוול סטריט נפתח בירידות ובסימן מלחמת הסוחרים הצעירים במנהלי הקרנות הוותיקים, כאשר מניותיהן של גיים סטופ ופושטת הרגל AMC מזנקות ביותר מ-100% כל אחת בניגוד למגמה בשוק. מדד הנאסד"ק מאבד 1.6%, הדאו ג'ונס יורד ב-1.1% ומדד S&P 500 מאבד 1.4%.

מנייתה של גיים סטופ מזנקת ב-100% וממשיכה להביא לסגירת פוזיציות שורט כנגדה.

הלילה לאחר הנעילה יפרסמו דוחות החברות אפל, פייסבוק וטסלה. 

הבנק המרכזי יפרסם את הודעת הריבית כאשר הצפי הוא ללא שינוי המדיניות.

14:40

בואינג  דיווחה על הפסד של 11.9 מיליארד דולר ב-2020, ההפסד עמד על 15.25 דולר למניה. הכנסות החברה הסתכמו אשתקד ב-15.3 מיליארד דולר, גבוה במקצת מצפי האנליסטים. המניה יורדת בכ-4.5% במסחר המוקדם. 

14:00

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט עברו לירידות של 0.2%-0.9%. 

הטירוף סביב מניית גיימסטופ  נמשך והיא מזנקת ב-54% במסחר המוקדם. 

 חברת המידע הרפואי דריו , אשר צמחה מהתחום של בדיקות סכרת באמצעות הטלפון הסלולרי וכיום היא ממוקדת בניהול מחלות כרוניות באמצעות הסלולר במספר תחומים, הודיעה על עסקה במסגרתה תגייס דריו 70 מיליון דולר. במקביל לגיוס, דריו רוכשת את חברת אפרייט, אשר משווקת חיישן לשיפור היציבה. 

12:00

מגמה מעורבת בבורסות אירופה כעת. גם החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים במגמה מעורבת. 

קובי לוי, ראש דסק אסטרטגיית שווקים בלאומי שוקי הון, מתייחס להודעת הבנק האירופי המרכזי, לפיה יבחן האם התחזקות האירו החדה בשנה האחרונה נובעת מהבדלי מדיניות כלכלית בין אירופה לבין ארה"ב: "בשלב זה, ההכרזה היא בעיקר מהלך סמלי חשוב שמעיד על התחמשות גוש מדינות משמעותי לקראת התפתחות אפשרית בעתיד בעולם המטבעות. בהתאם לכך, תוצאות הבחינה יקבעו את תוואי התקדמות אפשריים בעתיד המדיניות של הבנק האירופי המרכזי. אם יימצא כי ההתחזקות אכן נובעת מפעולות ההרחבה המוניטרית שביצע הפד והפיסקלית שביצע הממשל האמריקאי, יתכן שהבנק האירופי המרכזי יחליט על צעדי נגד משלו".

יצוין, כותב לוי, "כי הודעת הבנק האירופי מגיעה בהמשך לפרסום התחזית המעודכנת של הקרן המטבע העולמית לצמיחה העולמית. תחזית הצמיחה השתפרה לשיעור של 5.1% בשנת 2021. למרות השיפור בתחזית הגלובלית, ניכרת שונות רבה בין המדינות. לדוגמה, בעוד בארה"ב ובסין תחזית הצמיחה השתפרה בחדות, תחזית באירופה הופחתה לרמה של 4.1% על רקע קשיים בהפצת החיסונים. ההכרזות של הבנק האירופי המרכזי ושל קרן המטבע מעידות כי פוטנציאל ההתחזקות של האירו מוגבל בתנאים הנוכחיים. להערכתנו, בטווח הקצר, האירו צפוי לשמור על טווח של 1.2-1.23 מול הדולר, ורמה של 3.90-4.00 שקלים לאירו".

בריטניה ציינה אתמול את היותה המדינה הראשונה באירופה לחצות את הרף העגום של 100 אלף קורבנות ממגפת קורונה. בעוד שברחבי העולם נחצה אתמול רף גבוה יותר: יותר מ-100 מיליון מקרי קורונה אובחנו מאז תחילת המגפה, לפני כשנה. כ-2,167,718 מקרי מוות נרשמו כתוצאה מקורונה, לפי נתוני אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. 

10:15

יום המסחר בבורסות אירופה נפתח תוך ירידות קלות במדדי המניות. החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים במגמה מעורבת. 

בזירת הסחורות, הזהב ממשיך לאבד גובה, נחלש ב-0.1% ונסחר סביב 1,849 דולר לאונקיה. גם הביטקוין נחלש ונסחר ברמה של 31,620 דולר.

08:15

בורסות אסיה רושמות עליות קלות של 0.1%-0.3% היום. החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים במגמה מעורבת. 

בזירת הסחורות, הזהב רשם אמש ירידה של 0.2% וננעל במחיר 1,850.9 דולר לאונקיה. זו הפעם הראשונה שהזהב יורד ארבעה ימים ברצף זה למעלה משמונה חודשים. היום ממשיך הזהב לאבד גובה ונסחר סביב 1,845 דולר לאונקיה. גם הביטקוין נחלש ונסחר ברמה של 31,520 דולר. הנפט (חוזה ברנט) מנגד מתחזק קלות לרמה של 56.3 דולר לחבית.

בארה"ב, הפדרל ריזרב יסיים היום את ישיבת המדיניות שלו שהחלה אתמול ויפרסם את החלטת הריבית (ב-21:00 שעון ישראל). ההודעה עשויה לשפוך אור על מצב כלכלת ארה"ב והתמודדותה עם משבר הקורונה.

בישיבת הפד הערב לא צפויה להשתנות המדיניות הקיימת אך עשויים לצאת ממנה מסרים חשובים. הנגיד פאואל אומנם אמר לאחרונה כי אין טעם בשלב זה אפילו לדון בצמצום הרכישות, אך בשוק מצפים לקבל חיזוק מצד הוועדה המוניטארית, במיוחד נוכח הדיונים לאישור תוכנית תמריצים נוספת. לדברי אלכס ז'בזינסקי ממיטב דש, "עד לפני כמה שנים לא היה סיכוי לקבל תמיכת הפד בנסיבות דומות. אם הפד יטיל צל קטן של ספק בנכונותו להמשיך ולתמוך בשווקים, זה עלול לגרום לזעזוע, לא רק לשוק האג"ח אלא גם למניות".

עונת הדוחות בארה"ב נכנסת להילוך גבוה ואמש לאחר סיום המסחר דיווחה מיקרוסופט על הכנסות של 43.08 מיליארד דולר ברבעון האחרון, מעל צפי האנליסטים, צמיחה של 17% לעומת הרבעון המקביל ב-2019. גם בשורת הרווח הפתיעה החברה לטובה, כשהציגה רווח של 2.03 דולר למניה, לעומת תחזית האנליסטים לרווח של 1.64 דולר. בשורה התחתונה, הרווח הנקי הסתכם ב-15.5 מיליארד דולר, עלייה של 33% לעומת הרבעון המקביל.

היום תפרסם בואינג תוצאות לפני פתיחת המסחר בוול סטריט, ולאחר סיום המסחר צפויות לפרסם דוחות אפל וטסלה.

עוד כתבות

מה קורה למנהל ישראלי כשהוא מגיע לתאגיד אמריקאי / צילום: Shutterstock

לא רק מנכ"ל וויז: מה קורה למנהל ישראלי כשהוא מגיע לתאגיד אמריקאי

פרופ' ברוך שמעוני מבר-אילן, שחקר כיצד מתמודדים מנהלים מתרבויות שונות בתאגידים רב-לאומיים, לא הופתע מהפוסט של מנכ"ל ווייז הפורש ● ניהול וקריירה

Tesla 3 Standad Range / צילום: Shutterstock

האם ניתן היה לחזות את הנפילה של טסלה אתמול? לפי ברקליס הכתובת הייתה על הקיר של רדיט

בבנק ההשקעות בחנו את הקשר בין ביצועי המניה וכמות תשומת הלב המקוונת שמקבלת יצרנית הרכב החשמלי בפלטפורמות מדיה חברתית ובפורומים של משקיעים ● כך, קפיצות גדולות במספר האזכורים של טסלה ב-WallStreetBets ניבאו בדיעבד עליות במניה כמה ימים לאחר מכן

דיזנגוף סנטר אחרי הסגר האחרון / צילום: כדיה לוי

האינפלציה מרימה ראש: האם ישראל תצטרף למגמה העולמית של עליות מחירים

האינדיקטורים הכלכליים בארץ ובעולם מצביעים על התאוששות מהירה יחסית מהמשבר ועל עלייה בציפיות לאינפלציה ● בעולם כבר מרגישים עליות מחירים, בארץ נראה שרשתות השיווק יתקשו להעלות מחירים בשיעור חד

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה בת"א ננעלה בעליות: סלקום וגילת קפצו ביותר מ-7%

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.3% ומדד ת"א 90 ננעל בעלייה של כ-1.1% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל ● אלקו הגישה הצעה לרכישה של בין 27% ל-29% מהון המניות של חברת השקעות דיסקונט, באותם תנאים שהגישה מגהאור, תמורת 400 מיליון שקל

אלהאם כמלאת, מנחת קבוצות ומדריכת סיורים בעיר רהט / צילום: תמונה פרטית

"המשפחה שלי חששה שאיחשף ליותר מדי אנשים, אז עצרתי את הסיורים שנשארו. נקלעתי לבלבול"

אלהאם כמלאת בת 46, אם לארבעה מבאר שבע ● מנחת קבוצות ומדריכת סיורים בעיר רהט ● "אנשים ביטלו סיורים כשרהט הפכה לעיר אדומה" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

דג מת שנפלט לחוף בהרצליה במהלך אסון הזפת / צילום: עומר סלע

הפארסה שלא נגמרת: משרדי הבריאות והחקלאות נזכרו לעצור שיווק דגים למאכל בעקבות אירוע הזפת

גלובס פנה כבר ביום ראשון למשרדי הבריאות והחקלאות בניסיון לברר האם האסון האקולוגי משליך גם על מאכל דגים והאם ניתנו הוראות מיוחדות לדייגים ● כעת, נזכרו לעדכן את ההנחיות

אייל בן סימון, מנכ"ל הפניקס / צילום: יחצ ענבל מרמרי

אישור עסקת הפניקס-הלמן אלדובי: מה זה מלמד על מיזוג פסגות אלטשולר

האור הירוק מהממונה על רשות שוק ההון לאחת משתי עסקאות המיזוג הגדולות בענף הפיננסים, יביא לצמצום מספר השחקנים בפנסיה החדשה ובגמל • הוא גם מסמן שמספר השחקנים בשוק החיסכון לא קדוש

קניון מלחה ירושלים / צילום: איל יצהר

H&O עוזבת את קניון מלחה לטובת הרחוב. מי יחליף אותה?

החנות צפויה להיסגר ב-15 במרץ ובמקומה תיפתח החנות השנייה בישראל של המותג COS ● בעלי קבוצת H&O מנהלים מגעים לפתיחת חנות גדולה יותר ברחוב בירושלים

רפי ליפא וגל עמית, יועצי ההנפקה של הרץ  / צילום: תמר מצפי

חותמים בפשרה: פועלים אי.בי.אי תשלם 7 מיליון שקל בגין השת"פ ההיסטורי עם ליפא ועמית

כך תסתיים תביעה מ-2017 של בעל מניות, שטען כי שיתוף הפעולה עם צמד יועצי ההנפקות "העמיד את החברה בסיכון" ● מי שצפויות לשאת בתשלום הן חברות הביטוח, וחלקה של פועלים אי.בי.אי יסתכם בכ-110 אלף דולר בלבד

שלט דירה למכירה / צילום: תמר מצפי

אחוז המשכנתאות הדחויות הגיע לשפל מאז פרוץ הקורונה

הפסקת מתווה הדחיות של הבנק המרכזי בשיתוף עם הבנקים למשכנתאות, גרמה לירידה גדולה בכמות המשכנתאות שנמצאות בסטטוס של דחייה ● על אף הירידה בהיקף לקיחת משכנתאות על ידי זוכי מחיר למשתכן, נמשכה בחודש ינואר התופעה של לקיחת משכנתאות בשיעורים גבוהים משווי הנכסים

הונאה, תרמית, זיוף, עוקץ, / שאטרסטוק

כתב אישום נגד ניר עזרא בגין הונאה והתחזות לאדם אחר

לדברי הפרקליטות, במעשיו של עזרא הוא קיבל לידיו במרמה שוברים, ביטקוין וכספים בשווי אלפי שקלים

רפאל פרנקו / צילום: איל יצהר

רפאל פרנקו: "אנו צפויים להרחבת שת"פ בינלאומי בהגנת הסייבר בין מדינות"

פרנקו, לשעבר סגן ראש מערך הסייבר הלאומי לעמידות המשק, ניהל בשלושת מערכות הבחירות האחרונות את ההגנה הדיגיטלית ● פרנקו אמר בכנס הסייבר השני של גלובס כי ההגנה היא, בין היתר, נגד הפצת פייק ניוז באמצעות הודעות דיגיטליות או סלולריות: "רואים את זה כעת באופן מובהק אצל מתנגדי החיסונים שמשתמשים בדרך הזו"

רשת מזון יינות ביתן / צילום: איל יצהר

השלם קטן מסכום חלקיו: הפניקס רוצה לקנות את יינות ביתן במחיר סוף עונה

בשוק המזון מתקשים לעכל אפשרות שהפניקס תשתלט על רשת יינות ביתן במחיר שיש מי שכינו "נזיד עדשים" ● לסניפים עצמם יש ערך, אך המבנה הפיננסי שיצר המייסד נחום ביתן הכביד על הרשת

הזפת שנערמה באחד החופים / צילום: דפנה בן נון

אסון הזפת: מה הסיכוי שהאחראים ישלמו מחיר, ומה יהיה על דגי המאכל בים התיכון

סביב אחד מהאסונות האקולוגיים הגדולים שהתרחשו במדינה עדיין ניצבים כמה סימני שאלה משמעותיים ● גלובס בוחן את הסוגיות הבוערות ומבהיר את הקושי בניהול המערכה ● וגם: מה סיכויי ההצלחה של תוכנית הפעולה שהציגה הממשלה, ואיך להימנע ממקרים דומים בעתיד

ח"כ חיים כץ במליאת הכנסת בזמן הדיון על החוק / צילום: דוברות הכנסת

אושר: משרד הבריאות יוכל להעביר לרשויות המקומיות מידע על מי שלא התחסן נגד קורונה

הכנסת אישרה את החוק לפיו משרד הבריאות יורשה להעביר מידע על מי שלא התחסן לגופים שהוסמכו לכך ● זאת במטרה לאפשר לגופים אלה לעודד אנשים להתחסן, במסגרת פנייה אישית לאותו אדם

בנייה חדשה / צילום: תמר מצפי

משרד השיכון: "המשך הירידה בהיקפי התחלות הבנייה עשוי לתרום לעליית מחירי הדירות"

לפי סקירה שהוציא משרד הבינוי והשיכון על ענף הדיור, רכישת הדירות המתוגברת, שלוותה בירידה בהיקפי התחלות הבנייה, הביאה לכך שמלאי הדירות החדשות העומד למכירה הלך והצטמצם במהלך השנה האחרונה בשיעור של 22%, מרמה של כ-49,200 דירות בינואר, לכ-38,400 בדצמבר

חיסון לקורונה של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון / צילום: Reuters, Dado Ruvic

הנתונים המלאים מאששים: חיסון המנה האחת של ג'ונסון אנד ג'ונסון יעיל במניעת תחלואה

מהממצאים שפרסמה, החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון מנע 76.7% מהתחלואה הקשה, ואילו בהשוואת המקרים שהתרחשו 28 ימים אחרי החיסון, נמצא כי הוא מנע 85.4% מהמקרים ● הנתונים מציגים חיסון יעיל, בעיקר במניעת התחלואה הקשה ביותר, אולם הם לא משתווים לתוצאות של חיסונים קודמים

קמפיין בחירות של מפלגת יש עתיד בשלטים של חוצות להב / צילום: חוצות זהב

חברות השילוט דורשות מיש עתיד להסיר שילוט זמני מגשרים ומתקני ציבור

חברת חוצות זהב עתרה לוועדת הבחירות נגד מפלגת יש עתיד, בבקשה לחייב אותה להסיר שלטים זמניים מעל גבי גשרים ומתקנים ציבוריים ברחבי הארץ ● טוענת כי הצבת השלטים מהווה הפרה של חוק הבחירות ודרכי תעמולה ● יש עתיד: "דרישה דרקונית היכולה לאפיין משטרים חשוכים"

יובל דגים, מנכ"ל אבן קיסר / צילום: יוסי מסה

אבן קיסר מסכמת את 2020 עם ירידה בהכנסות וברווח; צופה צמיחה ב-2021

אבן קיסר, המייצרת משטחי קוורץ המשמשים לאמבטיות ומטבחים, רשמה בשנת 2020 הכנסות של כ-486 מיליון דולר, ירידה של 10.9% בהשוואה ל-2019, זאת על אף שההכנסות ברבעון האחרון היו גבוהות ב-2.3% לעומת הרבעון המקביל, והסתכמו בכ-137 מיליון דולר

מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד, בעלי חברת אלקו  / צילום: ישראל הדרי

האחים זלקינד מצטרפים לנחמיאס ברכישת השליטה בדסק"ש

בעלי השליטה בחברת אלקו מציעים לרכוש 27%-29.8% ממניות דיסקונט השקעות תמורת כ-400 מיליון שקל