גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תוספת זכויות לווילות של דניה תשנה את אופי שכונת היוקרה החיפאית

בעיריית חיפה מקדמים תוכנית חדשה שצפויה להוסיף זכויות בנייה דווקא בשכונה היוקרתית ביותר בעיר, וערך הבתים בה צפוי לזנק • העירייה: "עדכון של הוראות מלפני 60 שנה"

צילום: איל יצהר
צילום: איל יצהר

תוכנית חדשה של עיריית חיפה עשויה להעלות את ערכי הנכסים דווקא בשכונת דניה שנחשבת ליוקרתית בעיר, ושבה גרים רבים מעשירייה. לגלובס נודע כי בעירייה מתכננים מהפך תכנוני דרמטי במסגרתו יוגדלו זכויות הבנייה במגרשים, יינתן היתר להוספת יחידות דיור במגרשים ואף היתר להסב חלק מהנכסים לקליניקות או למשרדים. במקרים רבים מדובר בהכשרת עבירות בנייה שבוצעו בשכונה בעבר, ואולם גם פעולת ההלבנה עתידה להביא לעליית שווי הנכסים, ובמקביל תתרום לקופת העירייה מאות מיליוני שקלים מהיטלי השבחה.

דניה ממוקמת בדרום העיר, מעל לעיר טירת הכרמל ובסמוך לאוניברסיטת חיפה ולפארק הכרמל. שטחה 1,285 דונם, והיא כוללת 1,835 וילות וקוטג'ים. הטופוגרפיה ההררית שלה אפשרה לבעלי בתים לבצע חריגות בנייה, בעיקר באמצעות ניצול קומות עמודים וחללים שנוצרו בין מפלסי הקרקע המשופעים למפלסי הקומות בבתיהם. מול המציאות הזו שמלווה את השכונה במשך רוב שנות קיומה, בעירייה מיעטו לפעול בעניין, והתופעה הפכה למעין סוד ידוע.

מקימים משרד ועולים קומה

התוכנית שמקדמת כעת העירייה נשענת על תוכנית המתאר העירונית שאושרה ב-2019. היא מאפשרת תוספת של מה שהיא מכנה "יחידות משנה" כלומר יחידות מגורים נוספות, שלא ניתן יהיה לרשום אותן כיחידות נפרדות. זכויות הבנייה שהיו עד כה אפשרו בניית שלוש קומות כולל קומת עמודים ועוד עליית גג, וכעת ניתן יהיה לעלות בקומה נוספת . בנוסף זכויות הבנייה במגרשים יגדלו, ובנוסף ניתן יהיה להקצות 15% מהשטחים הבנויים למשרדים. מדובר בהשבחה משמעותית של הנכסים בשכונה, ובהלבנת עבריינות אינטנסיבית, מה שמעלה בין היתר את השאלה, בקרב גורמי נדל"ן בחיפה, האם אין כאן פרס לעברייני בנייה עשירים, שהנכסים שלהם יושבחו במידה משמעותית. וזאת בתמורה להיטלי השבחה שהעירייה תגזור מהתוכנית, שעשויים להגיע למאות אלפי שקל לכל נכס.

נראה כי התוכנית שהינה בסמכות מחוזית, מקבלת רוח גבית ממתכננת המחוז, ליאת פלד, שכתבה לאחרונה בנוגע ליוזמה העירונית כי, "יש לראות בחיוב את התוכנית המאפשרת שימוש יעיל בקרקע ותוספת יחידות דיור במרקם הקיים". עם זאת בשל תוספת הבנייה הנרחבת שהיא מציעה היא ביקשה לבדוק את ההשפעה על עומסי התנועה. "במידה שתימצא השפעה על מערכת הדרכים בשכונה ובצמתים, מוצע לקבוע בתוכנית שלביות מימוש תוספת יחידות הדיור המוצעות בתוכנית", נכתב בחוות דעתה.

ולבסוף דורשת מתכננת המחוז מהעירייה להעביר את התוכנית להתייחסות המשרד להגנת הסביבה, עקב סמיכות השכונה לשמורת טבע ולבדוק את התוכנית אל מול תוכנית פרויקט "דניה הירוקה", כדי לוודא שאין התנגשות בין התוכניות. ואולם בין תושבי דניה לבין יזמי הפרויקט קיימת התנגשות קשה, שעכשיו גם השתרבב לתוכנית החדשה.

מי באמת שומר על דניה?

מי שמבקרים את העירייה וכן את חלק מתושבי השכונה שתומכים בתוכנית הם אנשי חברת "דניה הירוקה", שמיוצגים ע"י עו"ד אסף עירוני ממשרד ש. פרידמן. מזה תקופה שבין תושבי השכונה לבין החברה מתנהל "קרב" של ממש, על רקע תוכניתה של החברה לבנות בדרום השכונה 226 יחידות דיור, על קרקע בשטח של 107 דונם. תושבים שהתנגדו לתוכנית באמצעות עמותת "שומרים על דניה" טענו כי תוכנית היזמים תגביר צפיפות, ותביא לעומסי תנועה. אלה אף הזכירו את הקשיים התחבורתיים בעתות חרום כפי שקרה באסון הכרמל.

על רקע התוכנית החדשה והמיטיבה של העירייה עם התושבים מכנים בחברה את התנהגות העירייה והתושבים כ"צביעות" ואומרים כי, "במקביל להתנגדותם לתוכנית שמוסיפה בנייה של 226 יחידות בלבד, התושבים ועיריית חיפה מקדמים לכלל השכונה תוכנית זהה לתוכנית דניה הירוקה כדי לעשות לביתם בדיוק את מה שהם מבקשים למנוע בדניה הירוקה, כולל לגליזציה של עבירות בנייה שבוצעו על ידם. והם טוענים שדניה הירוקה תגרום לצפיפות וסכנה משריפות".

מעיריית חיפה נמסר: "התוכנית המדוברת מעדכנת הוראות בנייה לשכונה שתוכננה לפני כשישים שנה ותאפשר להסדיר חריגות בנייה ושימושים שהתבצעו מאז הקמתה, בלי להגדיל את הנפח החיצוני של המבנים או לפגוע בצביונה של השכונה. התוכנית תתקן עוול היסטורי במסגרתו לא שילמו בעלי הנכסים מסים ואגרות המתחייבים על פי חוק. אין כל קשר בין תוכנית זו לתוכנית "דניה הירוקה" המתייחסת לחטיבת קרקע לא בנויה עליה מקודמת תוכנית הכוללת אחוזי בנייה גבוהים וצביון בנייה שונה מהותית מזו של השכונה הקיימת".

עו"ד הלן דורפמן מעמותת "שומרים על דניה" מסרה: "שוב ושוב מנסה היזם לזרות חול בעיני הציבור. ביד אחת מנסה למשוך את תשומת הלב בזמן שהיד השנייה זורעת הרס ואימה, מבלי להתייחס להשלכות האקולוגיות של התוכנית שברוב ציניות כונתה "דניה הירוקה" מדובר בסכנת חיים אמיתית ובמפגע בטיחותי קשה. התוכנית העירונית אינה מקודמת על ידי התושבים ואינה יוזמה של התושבים, התוכנית עדיין לא הופקדה ובהתאמה עדיין לא הוגשו תגובות התושבים".

עוד כתבות

רובי ארונשוילי, מייסד ומנכ"ל CYE / צילום: איל יצהר

"רק סטארט-אפים בודדים בתחום הסייבר הפכו לחברות גדולות. זה צורם"

כך אמר מייסד ומנכ"ל חברת הסייבר CYE, רובי ארונשוילי, בפאנל בנושא "מה עשתה שנת קורונה לחברות הסייבר" במסגרת כנס הסייבר 2.0 של גלובס ● מנכ"ל אלרון השקעות, ירון אלעד היה דווקא חיובי יותר: "אני אופטימי כי יש גם המון חברות גדולות בתחום, כולל חברות יוניקורן"

יובל דגים, מנכ"ל אבן קיסר / צילום: יוסי מסה

אבן קיסר מסכמת את 2020 עם ירידה בהכנסות וברווח; צופה צמיחה ב-2021

אבן קיסר, המייצרת משטחי קוורץ המשמשים לאמבטיות ומטבחים, רשמה בשנת 2020 הכנסות של כ-486 מיליון דולר, ירידה של 10.9% בהשוואה ל-2019, זאת על אף שההכנסות ברבעון האחרון היו גבוהות ב-2.3% לעומת הרבעון המקביל, והסתכמו בכ-137 מיליון דולר

שי דתיקה / צילום: איל יצהר

עוד לא השלימה הנפקה וכבר מתמזגת? חברת הקריפטו INX סיכמה על עסקה עם שלד בורסאי בקנדה

חברת הקריפטו הישראלית חתמה על מכתב כוונות לא מחייב עם חברת Valdy Investments הקנדית לעסקת מיזוג, שבאמצעותה יוכלו לגייס הון בבורסת TSX Venture בטורונטו ● INX נמצאת בעיצומה של הנפקה ראשונית בארה"ב של מטבעות דיגיטליים הנחשבים לניירות ערך

מוסי רז / צילום: שלומי יוסף

באיסלנד משתמשים ב-100% אנרגיה מתחדשת ובארץ רק ב-3%? כן, אבל

החשמל של השכנים מסקנדינביה באמת ירוק הרבה יותר. אבל ההשוואה מחייבת כמה כוכביות ● המשרוקית של גלובס

קמפיין בחירות של מפלגת יש עתיד בשלטים של חוצות להב / צילום: חוצות זהב

חברות השילוט דורשות מיש עתיד להסיר שילוט זמני מגשרים ומתקני ציבור

חברת חוצות זהב עתרה לוועדת הבחירות נגד מפלגת יש עתיד, בבקשה לחייב אותה להסיר שלטים זמניים מעל גבי גשרים ומתקנים ציבוריים ברחבי הארץ ● טוענת כי הצבת השלטים מהווה הפרה של חוק הבחירות ודרכי תעמולה ● יש עתיד: "דרישה דרקונית היכולה לאפיין משטרים חשוכים"

קניון מלחה ירושלים / צילום: איל יצהר

H&O עוזבת את קניון מלחה לטובת הרחוב. מי יחליף אותה?

החנות צפויה להיסגר ב-15 במרץ ובמקומה תיפתח החנות השנייה בישראל של המותג COS ● בעלי קבוצת H&O מנהלים מגעים לפתיחת חנות גדולה יותר ברחוב בירושלים

בנייה חדשה / צילום: תמר מצפי

משרד השיכון: "המשך הירידה בהיקפי התחלות הבנייה עשוי לתרום לעליית מחירי הדירות"

לפי סקירה שהוציא משרד הבינוי והשיכון על ענף הדיור, רכישת הדירות המתוגברת, שלוותה בירידה בהיקפי התחלות הבנייה, הביאה לכך שמלאי הדירות החדשות העומד למכירה הלך והצטמצם במהלך השנה האחרונה בשיעור של 22%, מרמה של כ-49,200 דירות בינואר, לכ-38,400 בדצמבר

רפי ליפא וגל עמית, יועצי ההנפקה של הרץ  / צילום: תמר מצפי

חותמים בפשרה: פועלים אי.בי.אי תשלם 7 מיליון שקל בגין השת"פ ההיסטורי עם ליפא ועמית

כך תסתיים תביעה מ-2017 של בעל מניות, שטען כי שיתוף הפעולה עם צמד יועצי ההנפקות "העמיד את החברה בסיכון" ● מי שצפויות לשאת בתשלום הן חברות הביטוח, וחלקה של פועלים אי.בי.אי יסתכם בכ-110 אלף דולר בלבד

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט עוזי פוגלמן / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

יו"ר ועדת הבחירות מצפה כי היועמ"ש לא יאפשר למנוע מאזרחים להצביע

יו"ר ועדת הבחירות, השופט עוזי פוגלמן, פנה ליועמ"ש, אביחי מנדלבליט, בנוגע לסגירת השמיים והחשש כי ישראלים לא יוכלו לממש את זכותם להצביע: "בטוחני שמקבלי ההחלטות יתנו דעתם למשקלה של זכות יסוד זו"

גלעד יפת / צילום: MyHeritage

אקזיט ענק לחברה שעוסקת בחקר שורשים משפחתיים: מייהריטג' תימכר במאות מיליוני דולרים

על פי הערכות, קרן ההשקעות הבינלאומית פרנסיסקו פרטנרס תרכוש את החברה ב-600-700 מיליון דולר ● חלק מהמשקיעים הנוכחיים של מייהריטג' ישקיעו בה מחדש לצד פרנסיסקו פרטנרס

ניק קלג, סגן ראש ממשלת בריטניה לשעבר / צילום: Reuters, Stefan Rousseau

סגן נשיא בפייסבוק העולמית בטור מיוחד: "כלי התקשורת בוחרים לשתף אצלנו סיפורים, אנחנו לא גונבים מהם לרווחתנו"

הטענות שחזרו על עצמן בימים האחרונים הן שפייסבוק גונבת או משתמשת בעיתונות המקורית למען הרווח של החברה – טענות שהיו ועודן שגויות ● ניק קלג, סגן נשיא בפייסבוק העולמית, מגיב לראשונה בטור מיוחד לגלובס על פרשת פייסבוק והתכנים החדשותיים באוסטרליה

מיצג מחאה לפתיחת ועדת חקירה בפרשת הצוללות / צילום: ניצן שפיר

הפרקליטות: עד סוף אפריל 2021 תתקבל החלטה בפרשת הצוללות

הנציב דוד רוזן קובע ביחס לתלונה נגד הפרקליטות בפרשת הצוללות וכלי השיט: "הימשכות ההליכים בתיק לא נעוצה בשיקולים בלתי סבירים" ● השימוע האחרון בפרשה ייערך החודש למיקי גנור ולאחר מכן תתקבל החלטה לכלל הנאשמים

רפאל פרנקו / צילום: איל יצהר

רפאל פרנקו: "אנו צפויים להרחבת שת"פ בינלאומי בהגנת הסייבר בין מדינות"

פרנקו, לשעבר סגן ראש מערך הסייבר הלאומי לעמידות המשק, ניהל בשלושת מערכות הבחירות האחרונות את ההגנה הדיגיטלית ● פרנקו אמר בכנס הסייבר השני של גלובס כי ההגנה היא, בין היתר, נגד הפצת פייק ניוז באמצעות הודעות דיגיטליות או סלולריות: "רואים את זה כעת באופן מובהק אצל מתנגדי החיסונים שמשתמשים בדרך הזו"

מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד, בעלי חברת אלקו  / צילום: ישראל הדרי

האחים זלקינד מצטרפים לנחמיאס ברכישת השליטה בדסק"ש

בעלי השליטה בחברת אלקו מציעים לרכוש 27%-29.8% ממניות דיסקונט השקעות תמורת כ-400 מיליון שקל

תור למילוי מכלי גז פרופאן בשבוע שעבר ביוסטון, טקסס. המתינוו בגשם מקפיא / צילום: Associated Press, David J. Phillip

האם ארה"ב הפכה לארץ המחדלים הבלתי-מוגבלים

בצל חצי מיליון מתי הקוביד, בסימן חקירת חוסר האונים במניעת ההתקפה על הקפיטול, תחת הרושם של משבר אנרגיה קטלני בטקסס, משבר האמון במערכת האמריקאית מעמיק והולך ● האם האמריקאים הם רשלנים במיוחד?

גדעון סער, יו"ר "התקווה החדשה" / צילום: עאטה עוויסאת

אם יזכה להקים ממשלה, גדעון סער ימנה שר אוצר מקצועי

יו"ר מפלגת "התקווה החדשה" גדעון סער אמר במפגש עם חברי מועצת איגוד לשכות המסחר כי בכוונתו למנות שר אוצר מקצועי, לא פוליטי, שיוכל להתרכז בשיקום המשק

האם ניתן לחשוף את המידע הדיגיטלי של נפטר או שהוא זכאי להגנת הפרטיות / צילום: Shutterstock, oatawa

מי ישמור על פרטיות המת ומתי ניתן לחשוף מידע אודות הנפטר?

כיום אין מחלוקת עקרונית על הקביעה שגם לאדם שנפטר קיימת זכות להגנה על פרטיותו, על אף שאין חוק שמסדיר זאת ● לשאלת חשיפת המידע הנוגע לאדם שהלך לעולמו קיימים שני היבטים: למי שייך המידע מבחינה קניינית והאם הבעלות עליו מקנה גם זכות להפר את פרטיות המנוח

פינק אפרת - שופטת / צילום: דוברות בתי המשפט

עקב צורך דחוף בבתי המשפט: גנץ מינה את שמואל מלמד ואפרת פינק לבית המשפט המחוזי

מדובר ב"מינוי בפועל" לתקופה של שנה לאור צורך דחוף בשופטים לבתי המשפט המחוזיים, זאת בעקבות פנייתה של נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות

ד"ר עמי אפלבום, יו"ר רשות החדשנות / צילום: איל יצהר

משרד ההשקעות של אבו דאבי חתם על הסכם שת"פ עם רשות החדשנות

משרד ההשקעות של אבו דאבי (ADIO) חתם על הסכמי שיתופי פעולה עם "Invest in Israel" ועם רשות החדשנות בישראל ● Invest in Israel הינה סוכנות קידום ההשקעות של ישראל שהוקמה תחת משרד הכלכלה והתעשייה

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

השופט סולברג בדיון על פסילת מרעאנה: דיברה בצורה מפורשת על השמדת זכרון יעקב

הרכב של 9 שופטי ביהמ"ש העליון דן בהליך אישור פסילת מועמדת מפלגת העבודה אבתיסאם מראענה ● הנשיאה חיות: "יש לנו פה מקרה אחד של אמירות בעייתיות מאוד, ועכשיו שמענו התנצלות" ● העליון צפוי להפוך את ההחלטה