גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הערכת השווי הגבוהה של קוינבייס עשויה להישחק כששווקי הקריפטו יבשילו

ענקית המטבעות הדיגיטליים, המנהלת את בורסת הביטקוין הגדולה בארה"ב, מתכוונת להיות מונפקת בנאסד"ק היום

בריאן ארמסטרונג, מייסד ומנכ"ל קוינבייס / צילום: מתוך סרטון יוטיוב של Coinbase
בריאן ארמסטרונג, מייסד ומנכ"ל קוינבייס / צילום: מתוך סרטון יוטיוב של Coinbase

ענקית מטבעות הקריפטו קוינבייס (Coinbase Global) מתכוננת למה שמשקיעים צופים שתהיה הנפקה שוברת קופות, אם כי הספקות לגבי הערכת השווי של החברה עדיין תלויים באוויר.

קוינבייס מתכננת להיות מונפקת היום (ד') בבורסה דרך הנפקה ישירה בבורסת נאסד"ק. החברה, המנהלת את הבורסה הגדולה בארה"ב לביטקוין ומטבעות דיגיטליים אחרים, עשויה להגיע לשווי שוק גדול יותר מכל מפעילות הבורסות המסורתיות בעולם. אבל קוינבייס מתמודדת עם כמה איומים, כולל תחרות בתעשיית הקריפטו המתפתחת במהירות, העשויים לחתור תחת מחיר מניותיה בטווח הארוך.

בהתבסס על מחיר מניות קוינבייס שנסחרו בשווקים פרטיים מוקדם יותר השנה, החברה שווה 91.5 מיליארד דולר על בסיס מדולל לגמרי, כך מראים דיווחים לרשות ניירות ערך. קוינבייס הגיעה להערכה הזו אפילו לפני שהציגה דוחות מזהירים לרבעון הראשון, בו היא הרוויחה מראלי אדיר במחיר הביטקוין.

בשלושת החודשים הראשונים של 2021, משכה קוינבייס 13 מיליון משתמשים חדשים, וההערכה היא שהחברה ייצרה רווחים של 730 מיליון עד 800 מיליון דולר מתוך הכנסות של 1.8 מיליארד דולר. אפילו בטווח הנמוך של הרווחים האפשריים, מדובר בסכום העובר את רווחי החברה מכל השנה שעברה ביותר מכפליים.

השאלה למשקיעים היא האם התוצאות האלה הן סימן לבאות, או רק באג חד-פעמי. קוינבייס מוערכת כמעט פי 90 מהרווחים שלה על פני 12 החודשים הקודמים, בהתבסס על הרף התחתון של ההערכה לגבי הרבעון הראשון. לשם ההשוואה, לחברת Intercontinental Exchange, בעלי הבורסה של ניו יורק, יש מכפיל רווח של 31, בעוד שנאסד"ק נסחרת על פי מכפיל רווח של פי 27 מהרווחים שלה ל־12 החודשים הקודמים.

קוינבייס עושה כסף על-ידי גביית עמלה כשמשתמשים קונים או מוכרים מטבעות קריפטו. למרות שהחברה לא מהמרת על ביטקוין באופן ישיר, מחיר המניה שלה עשוי לרדת אם הביטקוין יתרסק, וזה יוביל לירידה בנפח המסחר במניות החברה.

לאחרונה נסחר ביטקוין סביב 58 אלף דולר, לעומת כ־7,000 דולר לפני שנה בערך, באופן חלקי בגלל העניין הגובר במטבע מצד קרנות גידור ומשקיעים מוסדיים אחרים. אבל למטבע גם היסטוריה של תנודתיות קיצונית. בסוף 2017, לדוגמה, היה הביטקוין קרוב ל־20 אלף דולר. חודש לאחר מכן הוא התרסק לבערך חצי מהסכום הזה.

ישנם משקיעים ובכירים בתעשיית הקריפטו האומרים כי לקוינבייס יש עוד נקודת פגיעות משמעותית: תלות החברה בדמי העברה (עמלות), שצפויים להיות תחת לחץ מצד מתחרות זולות יותר, כששוק הקריפטו יבשיל.

בשנה שעברה 96% מההכנסה נטו של קוינבייס באה מעמלות על עסקאות. החברה גובה עמלה גבוהה לעומת בורסות קריפטו אחרות. משקיע קטן שמבקש לקנות 100 דולר ביטקוין במחיר השוק המקובל, ישלם בערך 3.49 דולר בעמלות לקוינבייס, ואולי יותר אם הוא משתמש בשיטת תשלום כמו כרטיס חיוב. בקראקן (Kraken), בורסה מתחרה, אותו משקיע היה משלם 1.50 דולר. ב­־Bitstamp, עוד מתחרה, זה היה עולה 50 סנט.

כמובן, עמלות כאלה נראות זניחות למשקיעים המנסים לגייס הון במקר שהצמיחה המטאורית של הביטקוין תמשיך.

"משקיעים יומיים משלמים הרבה יותר ממה שצריך", אמר סקוט קנודסן, מנכ"ל Cove Markets, סטארט-אפ שכותב תוכנות לסוחרי קריפטו. "אבל השאלה היא, האם אכפת להם?"

יריבותיה של קוינבייס מהמרות על כך שמשקיעי קריפטו ייעשו מודעים יותר לעמלות לאורך זמן. הם מצביעים על כך שעמלות בשווקים אחרים ירדו בהדרגה כשהתחרות גברה, ובכמה מקרים, העמלות שגבו מתווכים כאלה משכו את עיני הרגולטור. במניות, למשל, עמלות שנגבות על-ידי בורסות כמו Charles Schwab ירדו מיותר מ־40 דולר למסחר בשנות ה־80 לאפס כיום.

"כפי שראינו בכל סוג אחר של נכסים, ככל שאנשים שמים לב לעמלות שהם משלמים, יש לחץ על שולי הרווח האלה, ובסוף התעריפים יורדים", אמר מרטין טרודו, מנכ"ל בורסת הקריפטו ErisX.

לקוינבייס יש 56 מיליון משתמשים הודות למותג הבולט של החברה ולמוניטין שלה בתעשייה הידועה לשמצה עקב פריצות, גניבות ומעשי תרמית. הבורסה של קוינבייס פופולרית בעיקר בקרב אנשים חדשים בתחום, הודות לאפליקציה חברותית למשתמש שפיתחה בזמן שביטקוין היה מוכר רק לכמה חובבים.

החברה אומרת כי תגוון את עסקיה לתחומים אחרים - כמו אחסון נכסים דיגיטליים למשקיעים מוסדיים - על-מנת להגן על מעמדה אפילו אם מתחרות יכריחו אותה להוריד את שיעור העמלות. "אנו צופים שיהיה לחץ על העמלות לאורך זמן," הודיעו בחברה בדיווח מפברואר. "האסטרטגיה שלנו היא לשמור על מעמדנו כמותג אמין בעולם הקריפטו ולפתח מוצרים חדשים שיגדילו את הצעת הערך ללקוחותינו ויאזנו את ההשפעה של כל לחץ עתידי על העמלות".

וויליאם קוויגלי, מנהל בחברת ההשקעה בבלוקצ'יין Magnetic, אמר כי הוא חושש שקוינבייס תסיים כמו AOL, ההצלחה מימיה המוקדמים של האינטרנט שנשרכה מאחור בעת שהמתחרות היו חדשניות יותר. עסק הליבה של קוינבייס סובל מאיום משחקניות חדשות כמו בורסות קריפטו מבוזרות, שמאפשרות מסחר בשבריר מהעמלה שגובות בורסות מוכרות, כמו גם ענקיות תשלום כמו PayPal, Square ואחרות שנכנסות לתחום, כך אמר.

"הלחם והחמאה של החברה נאכלים על-ידי חברות הרבה יותר גדולות, יותר מנוסות, עם תקרת שוק גבוהה יותר, שיש להן בסיס לקוחות עצום, והדרכים להתייעל מובנות במודל שלהן, כך שבמלחמת מחירים, קוינבייס תאכל קש", אמר קוויגלי.

ובכל זאת, מנהלים כמו מנכ"ל ומייסד קוינבייס בריאן ארמסטרונג מאמינים שהעולם נמצא על סיפו של אימוץ נרחב ביותר של מטבעות דיגיטליים, ומעריצי החברה אומרים כי קוינבייס נמצאת בעמדה שצפויה להרוויח מהשינוי.

"שולי הרווח בהחלט יהיו נתונים ללחץ, אבל נמצאים בשוק שאני מאמין שיגדל פי 10 או פי 100 מגודלו היום", אמר דייב וייסברגר, מנכ"ל CoinRoutes, הבונה תוכנות מסחר אלגוריתמיות לשווקי קריפטו. "הקלף של קוינבייס הוא פשוט שיש להם נתח גדול מזה".

עוד כתבות

קיבוץ שפיים / צילום: תמר מצפי

סערה בקיבוץ שפיים: שני חברים רכשו מפעל פלסטיק במיליונים. לא כולם מרוצים

שני חברי קיבוץ רכשו באופן פרטי מפעל פלסטיק שבעבר היה מועמד לרכישה בידי המפעל הקיבוצי והרוחות סוערות ● הרוכשים מכחישים ניגוד עניינים, ויש אפילו מי שמוצא קשר רופף לפרשה המיתולוגית שפילגה את הקיבוץ בעבר

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

לפיד קיבל את המנדט; נתניהו: "בנט מנסה להטעות את הציבור"

לאחר שנשיא המדינה העניק ליאיר לפיד את המנדט להקמת ממשלה, ולאחר שנפתלי בנט הודיע כי הוא ימשיך במאמצים להקמת ממשלת אחדות, תקף נתניהו את בנט ● לדבריו, "בנט ושקד נשבעו בפני הציבור שהם לא ילכו לממשלה כזאת עם לפיד, מרצ והעבודה"

עדי סאלאב / צילום: שני קאופמן

"הבנתי שאני לא יכולה לנהל אורח חיים דתי ולרקוד ריקוד מעורב. בניתי מודל של ריקודים לטיניים לנשים בלבד"

עדי סלאב (29) נשואה פלוס שלושה ילדים מנווה דניאל ● עדי סלאב ריקודים לטיניים ● "פתחתי שיעורי ריקוד בזום. בניתי שיעור שהוא ממש כמו שיעור פרטי - רק בשלט רחוק" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

יאיר לפיד / צילום: רפי קוץ

המכשול הכמעט אחרון בדרך לממשלת "שינוי" ומי עשויה להיות החוליה החלשה בגוש

מה שקרה במהלך היום במערכת הפוליטית היה צפוי, ולראייה - כבר בבוקר צייץ ח"כ לשעבר איתן כבל כי נתניהו הפסיד, אך לא בטוח שמתנגדיו ינצחו ● בנט ולפיד מגבירים את קצב המשא ומתן על ממשלת האחדות, אך לא בטוח שהסיעה של בנט עומדת מאחוריו

אנטנה סלולרית/ צילום: תמר מצפי

משרד התקשורת שוקל הארכה של סגירת רשתות סלולר דור 2 עד 2027

בתוכנית המקורית המשרד התכוון לסגור את רשתות דור 2-3 עד סוף 2025 ● בעקבות פניות שקיבל כי הדבר לא אפשרי לאור היישומים הרבים הפועלים בדור ה-2 הוחלט לדחות הסגירה בשנתיים ● רשת דור 3 תיסגר כמתוכנן

אסון הנפט מול מאוריציוס, באוגוסט. גיוסים גבוהים לקרנות המשקיעות ב־ESG / צילום: Associated Press, Gwendoline Defente

ההשקעות הסביבתיות הפכו לאפיק פופולרי, אך עד כמה הן באמת כדאיות?

היקף ההשקעות המתמקדות בסביבה, חברה וממשל (ESG) עומד על יותר מ-35 טריליון דולר בשנה ● המשקיעים אמנם נהנים מסיכון נמוך, אולם המחקרים מראים שנכסים וקרנות עם דירוג ESG גבוה לא בהכרח מניבים תשואות גבוהות יותר

מועדון זאפה תל אביב / צילום: אביב חופי

ההופעות חזרו לזאפה. הכסף על כרטיסים שבוטלו - עדיין לא

השבוע ידון ביהמ"ש המחוזי בת"א, בבקשה לתביעה ייצוגית על חוב בסך 50 מיליון שקל מצד מועדון ההופעות לצרכנים • בזאפה טוענים שהסכום נמוך בהרבה ועומד כרגע על 6 מיליון שקל בלבד, אך הצרכנים מלינים בעיקר על השירות

הסכם ממון או הסכם רכוש/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

למה חשוב לדעת את ההבדל בין הסכם ממון להסכם רכוש

לא רבים מבינים את ההבדלים בין הסכם ממון להסכם רכוש ומשלמים על כך מחיר ● איך מבחינים בין שני סוגי ההסכמים ומה המשמעות של כך אחד מהם במקרה של גירושים?

חקלאי חותך קקאו בחוף השנהב. במדינות רבות פועלי קטיף מוחזקים בתנאי עבדות / צילום: Reuters

75% מהישראלים מוכנים לשלם יותר על מוצרי סחר הוגן, אך רבים לא מכירים אותם

בשנים האחרונות נרשמת דרישה גוברת בקרב הצרכנים בעולם למוצרי סחר הוגן, כלומר כאלה שיוצרו בתנאי עבודה הולמים תוך שמירה על הסביבה ● לרגל יום הסחר ההוגן בחן גלובס בשיתוף גיאוקרטוגרפיה עד כמה הישראלים מודעים לנושא ● הממצאים מצביעים על מציאות עגומה

החיסון שבדרך. עד כמה הציבור מוכן להתחסן? / צילום: Shutterstock

המל"ל מתלבט מה לעשות עם חיסוני מודרנה שעומדים לפוג

אחת ההצעות הבולטות שעל הפרק היא להעביר את יתרת החיסונים לרשות הפלסטינית, שם מבצע החיסונים איטי במיוחד ובחודש אפריל הייתה שם התפרצות של הקורונה

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון ואשתו מרינה ווילר / צילום: Jae C. Hong, AP

בחירות מקומיות בבריטניה בצל החשדות לשוחד בשיפוץ מעון ראש הממשלה

הבחירות המקומיות בבריטניה יתקיימו היום (ה') בצל החשדות לאי-סדרים כספיים בפרשת שיפוץ מעון ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון ● השאלה העיקרית היא באילו באילו מקומות יצליחו להחליף נציגי הלייבור את הנציגים השמרנים

נוחי דנקנר / צלם: תמר מצפי

אושרה בקשה לניהול תובענה ייצוגית נגד נוחי דנקנר ואיתי שטרום בפרשת IDB

שופטת בית המשפט הכלכלי בתל אביב קיבלה חלקית בקשת אישור לניהול תובענה ייצוגית נגד נוחי דנקנר ואיתי שטרום, שהורשעו בפרשת הרצת המניות בחברת איי.די.בי ● בקשת אישור התובענה התייחסה לנזקים שנגרמו לחברי הקבוצה, כתוצאה מעבירות ניירות ערך בהן הורשעו השניים

האי סנטוריני ביוון. נוסעים רבים לא קיבלו את כספם גם אחרי יותר מ־90 יום / צילום: Associated Press, Kristi Eaton

קבלו ביטול: אם החופשה לא התקיימה בגלל המגפה, לא תמיד הצרכן ייצא צודק

משבר הקורונה, שפגע אנושות בענף התיירות, גרם לכך שיותר ויותר מחלוקות בין צרכנים לבין חברות תעופה ותיירות מגיעות לבית המשפט ● הגישה השיפוטית מהלכת בשטח האפור ומבקשת למצוא איזון בין זכויות הלקוח לבין הקשיים הכלכליים של העסקים

איתן סטיבה / צילום: אוריה תדמור

העסקים באפריקה וההרפתקה בחלל: איתן סטיבה מציג אסטרונאוט מזן חדש

בגיל 63, אחרי שזכה לתהילה כטייס בחיל האוויר, צבר הון מפעילות שנויה במחלוקת ביבשת אפריקה והפך ליזם אימפקט, איתן סטיבה בדרך לחלל עם 44 ניסויים ישראליים ● בראיון לגלובס הוא מסביר מה גרם לו להיענות לאתגר, איך הוא מתמודד עם הפחד וגם מדוע בחר באפריקה כיבשת המרכזית לעסקיו

שדה דב לאחר הפינוי. הכתר של שיווקי הקרקעות בשנה הקרובה / צילום: משרד הביטחון

המחירים מזנקים, המשכנתאות בשיא: תוכנית שיווק הקרקעות של המדינה נחשפת

אחרי שנת שפל בשיווקים יוצאת רמ"י בתוכנית שיווקי קרקעות שנתית ● במחוז המרכז ישווק מספר הקרקעות הרב ביותר ● מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון: "עשור לאחר המחאה החברתית, עלינו לפעול כעת על מנת שלא נצעד אל עבר משבר דיור נוסף"

החללית של SpaceX לפני השיגור המוצלח / צילום: Associated Press

בפעם הראשונה: חברת SpaceX הצליחה להנחית את אב הטיפוס של Starship במסגרת ניסוי

לאחר ארבעה ניסיונות שנגמרו בפיצוץ בשלבי הנחיתה, חברת החלל האמריקאית בבעלותו של אילן מאסק רושמת הישג מרשים, לאחר שהצליחה להנחית חזרה בכדור הארץ את החללית שפיתחה ● SN15 הפך לאב הטיפוס הראשון של הסטארשיפ ששרד את הניסוי

בורסת וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

נעילה מעורבת בוול סטריט: Dow עולה ב-100 נקודות

מטבע הדוגקוין לא עוצר ומזנק בעוד 11% לרמה של 61 סנט ● סייברארק צונחת לאחר הדוחות

תשלום בטלפון. המנפיקים יאלצו לחלוק את עמלת הסליקה עם אפל / צילום: Shutterstock

חגיגה לאייפוניסטים? אפל פיי דחפה את הבנקים להציע הנחות. לחודש בלבד

הבנקים וחברות כרטיסי אשראי מציעים מבצעים כדי שהמשתמשים יחברו את הכרטיס שלהם לאפל פיי, הארנק הדיגיטלי של אפל ● הבנקים מציעים בעיקר החזרים בעוד שחברות האשראי העדיפו הטבות לצרכנות יומיומית ● רוב ההטבות מוגבלות לחודש ההשקה

נוף הטורבינות מקיבוץ מירב / צילום: עופר גולן

העתירות נדחו: בית המשפט התיר הקמת 16 טורבינות בעמק חרוד

תושבי עמק חרוד עתרו נגד הקמת הטורבינות, שיהיו בגובה של 200 מטרים, בטענה לפגיעה בערכי נוף וטבע ומורשת ● בית המשפט לעניינים מנהליים בנצרת קבע כי אין עילה להתערב בתוכניות המתאר ● עו"ד חיה ארז, שייצגה את העותרים: "ניצחון של שיקולי רווח קצרי טווח"

עמדת בדיקה בנתב"ג. / צילום: Shutterstock

"התנהלותו של משרד הבריאות מעוררת שאלות באשר למנהל תקין": הקרב על המעבדות בנתב"ג עולה מדרגה

לאור כוונת משרד הבריאות לאתר ספק להפעלת מערך הבדיקות לנוסעים הנכנסים בנתב"ג במקום לאפשר לזוכה במכרז, חברת פנגיה, להפעיל את המערך - מתקרבת החברה להגשת תביעה נגד המשרד