גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפאקמן של שוק ההון: האחים זלקינד קונים הכול, מרשת מזון, דרך תחבורה ועד נדל"ן ואנרגיה

לסל ההשקעות הגדוש של קבוצת אלקו התווספו ביממה האחרונה שתי רכישות גדולות נוספות: אלקטרה מוצרי צריכה תשקיע כ-200 מיליון שקל ברכישת השליטה ברשת יינות ביתן, ואילו החברה האחות אלקטרה מרחיבה בהשקעה דומה את פעילותה בתחום התחבורה הציבורית

מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד בעלי חברת אלקו / צילום: ישראל הדרי
מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד בעלי חברת אלקו / צילום: ישראל הדרי

קבוצת אלקו, על זרועותיה השונות, ממשיכה במסע הרכישות שלה - עם דיווחים על שתי השקעות מהותיות, בהיקף של מאות מיליוני שקלים ביממה האחרונה: רכישת חברת אגד תעבורה על-ידי החברה הבת אלקטרה, ורכישת השליטה ברשת קמעונות המזון יינות ביתן על-ידי חברה בת נוספת, אלקטרה מוצרי צריכה (אמ"צ).

שמה של קבוצת אלקו, על זרועותיה השונות, עולה בתקופה האחרונה פעם אחר פעם כמתמודדת פוטנציאלית על כל עסקה גדולה כמעט העומדת על הפרק במשק. עסקאות בתחומי המזון, האנרגיה, התעופה, הנדל"ן, הקמעונות או התחבורה - אלקו, שבשליטת האחים דניאל (דני) ומיכאל (מייקי) זלקינד, ניצבת בצד המתעניין ברכישה, וברוב הפעמים גם מצליחה להשלים את המהלך.

 

צמד האחים זלקינד (המשמשים כמנכ"לים משותפים באלקו) הפכו את חברת ההשקעות הוותיקה למכונת רכישות, במטרה היא לפתח את עסקיה המסורתיים, לצד הוספת זרועות פעילות נוספות. מדיניות הקבוצה, ברוב המקרים, היא לבצע רכישות משמעותיות של חברות עם מותגים מובילים, ועם פוטנציאל לסינרגיה עם חברות הקבוצה.

את מהלכי ההתרחבות שלה מבצעת אלקו בעצמה וגם באמצעות ארבע החברות הבנות הבורסאיות שלה: אלקטרה (מחברות הקבלנות והתשתיות המובילות במשק), אלקטרה מוצרי צריכה (אמ"צ, העוסקת בייצור ובשיווק מוצרי צריכה בתחום החשמל), אלקטרה נדל"ן (נדל"ן מניב, בעיקר בשוק האמריקאי) וסופרגז (רכישה, אחסון ושיווק גז, גז טבעי וחשמל).

מנגד, בקבוצה לא מהססים לנצל הזדמנויות למימוש פעילויות, גם תוך זמן לא רב מאז הרכישה, במקרה שבו מתאפשר לה לבצע זאת ברווחים נאים. מכירתה אשתקד של חברת הסלולר גולן טלקום היא דוגמה מצוינת, כמו גם הנפקתה של חברת האנרגיה סופרגז בבורסה בתל אביב.

האחים, המכתיבים כבר קרוב לארבע שנים את האסטרטגיה של אלקו, מאז פטירתו של אביהם, גרשון זלקינד, מייסד הפעילות, בוחנים את הרכישות והמיזוגים של החברות, אולם מקפידים על עצמאות המנכ"לים של החברות הבנות בהחלטותיהם. תחת הנהגת האחים רשמה מניית אלקו זינוק בשיעור תלת-ספרתי ומחירה משקף לחברת ההחזקות שווי נוכחי של 4.8 מיליארד שקל. חלקם של האחים עומד על כ-65% מההון.

העסקה לרכישת רשת יינות ביתן

אלקטרה מוצרי צריכה, בניהולו של צביקה שווימר, דיווחה כאמור על עסקה לרכישת השליטה ברשת המזון המקרטעת יינות ביתן, יחד עם קבוצת הפניקס, מידיהם של בני הזוג נחום ונורית ביתן, בהשקעה של קרוב ל-200 מיליון שקל מצידה של אמ"צ, ובנוסף הלוואה של כ-50 מיליון שקל לחברה הנרכשת.

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

לפי העדכון של אמ"צ בנושא, במסגרת העסקה תשקיע ותרכוש אמ"צ 35.05% מהונה של יינות ביתן תמורת 143 מיליון שקל כנגד הקצאת מניות ותשלום של 50 מיליון שקל למשפחת ביתן. נוסף על כך, כאמור, תעמיד אמ"צ הלוואה של כ-50 מיליון שקל ליינות ביתן, בריבית שנתית של 6% שתיפרע בתשלומים רבעוניים במשך ארבע שנים, החל מתום שנתיים ממועד השלמת העסקה.

הפניקס מצידה תבצע השקעה ביינות ביתן תמורת הקצאת מניות שיהוו כ-15% מהונה, כך שיחד הן יחזיקו ב-50.05%. יתרת מניות הרשת יוחזקו על-ידי משפחת ביתן וצדדים שלישיים, עם "אופציות הניתנות למימוש למניות, שהוענקו בעיקר לבנקים". במסגרת העסקה קיבלה אמ"צ אופציה לרכישת יתרת מניות משפחת ביתן ברשת עד לסוף שנת 2023, "לפי מנגנון קביעת שווי המפורט בהסכמים".

באמ"צ ציינו, כי במועד השלמת העסקה, הכפופה לכמה תנאים, היא תהיה זכאית לרוב בדירקטוריון יינות ביתן, "ותקבל לידיה את סמכויות הניהול השוטף של החברה", בעוד הפניקס ומשפחת ביתן יקבלו גם הם ייצוג בדירקטוריון "וזכויות וטו, כמקובל לבעלי מניות מיעוט".

עוד לפי העסקה, אמ"צ תהיה זכאית לדמי ניהול שנתיים של 11 מיליון שקל מיינות ביתן, מחצית הסכום ישולמו לבני משפחת ביתן למשך עשר שנים, או עד סוף שנת 2023 במקרה של מימוש אופציית הרכישה לאמ"צ.

רשת יינות ביתן, המונה כ-150 סניפים תחת המותגים יינות ביתן, מגה ושוק מהדרין, פועלת כבר תקופה ארוכה תחת קשיים כלכליים, ובעליה, נחום ביתן, פעל לאיתור משקיע שיזרים הון לחברה, במטרה לאפשר את המשך פעילותה השוטפת. מהעדכון של אמ"צ בנושא כעת עולה, כי מחזור ההכנסות השנתי של הרשת בשנת 2019 הגיע לכ-4 מיליארד שקל.

הגדלה של ההשקעות בתחבורה ציבורית

החברה האחות של אמ"צ, אלקטרה, בניהולו של איתמר דויטשר, ממשיכה להגדיל את השקעותיה בתחבורה הציבורית. מספר שבועות ספורים לאחר שהשלימה עסקה לרכישת 51% מחברת אמנון מסילות, הפועלת בתחום הסעות המונים, היא חתמה השבוע באמצעותה על הסכם לרכישת מלוא מניותיה של אגד תעבורה, תמורת כ-200 מיליון שקל, "בכפוף להתאמות, ובכללן הפחתת המחיר בסכום החלוקות (דיבידנד) שתבצע אגד תעבורה לפני מועד ההשלמה".

אגד תעבורה מספקת שירותי תחבורה ציבורית והסעות מיוחדות, הכוללים זיכיונות להפעלת חמישה אשכולות של קווי שירות בתחבורה הציבורית ברחבי הארץ, עם צי של קרוב ל-540 אוטובוסים ו-760 נהגים. לפי אלקטרה, מחזור הפעילות של החברה הנרכשת בשנה שעברה, "בגין פעילות התחבורה הציבורית" הסתכם בכ-350 מיליון שקל.

השלמת העסקה בין הצדדים כפופה לכמה תנאים, בהם אישור רשות התחרות ומשרד התחבורה. באלקטרה ציינו, כי לאחר ההשלמה, זרוע פעילות התחבורה הציבורית שלה תהפוך לשלישית בגודלה בתחום, אחרי אגד ודן, עם כ-1,500 אוטובוסים ועם קצב הכנסות שנתי המוערך בכ-1.2 מיליארד שקל.

מהלך הרכישה הנוכחי, בהמשך לרכישת אמנון מסילות, נעשה בהתאם לתוכניותיה של אלקטרה להפוך את פעילות התחבורה למנוע צמיחה משמעותי בפעילות, וכפי שציינו באלקטרה, "בכוונתנו להמשיך ולהרחיב פעילות זו, כדי למצב את אלקטרה כאחת ממפעילות התחבורה הגדולות בישראל".

את העסקה לרכישת אמנון מסילות החלה אלקטרה לקדם כבר בשנה שעברה, והיא הושלמה בתחילת חודש אפריל. במסגרת עסקה זו סיכמה אלקטרה על תשלום של 79 מיליון שקל לבעלי החברה, אמנון סלע, בכפוף להתאמות, ולפי שווי חברה של קצת יותר מ-150 מיליון שקל. במסגרת העסקה סיכמו הצדדים על קבלת ומתן אופציה לרכישת יתרת החזקותיו (49%) של סלע על-ידי אלקטרה.

אמנון מסילות פועלת באמצעות החברה הבת אפיקים בתחום התחבורה הציבורית, ומחזיקה בזיכיונות להפעלת חמישה אשכולות של קווי שירות בתחבורה הציבורית ברחבי הארץ, עם צי של כ-850 אוטובוסים, כ-240 כלי רכב נוספים וכ-1,400 נהגים.

עוד מחזיקה אפיקים ב-25% מחברת נתיב לעיר, שזכתה במכרז הענק של נתיבי איילון להקמה ותפעול נתיב מהיר בין נתניה וראשון לציון, בהשקעה מוערכת של כ-2.5 מיליארד שקל, חברה אשר בה מחזיקה אלקטרה בשיעור דומה, לצדן של לפידות קפיטל ודן תחבורה.

עסקת דסק"ש בדרך להשלמה

העסקה הגדולה האחרונה שביצעה קבוצת אלקו בעצמה הייתה כניסה לשותפות באחת מחברות ההחזקה גדולות בישראל - דיסקונט השקעות (דסק"ש), בהשקעה של כ-400 מיליון שקל, והיא מתקרבת להשלמתה לאחר קבלת אישור הממונה על התחרות לביצועה.

גם יתר החברות של אלקו פועלת להרחבת עסקיהן. כך לדוגמה, סופרגז השלימה בימים האחרונים עסקה לרכישת השליטה בפעילות סולארית, בהיקף השקעה העשוי להגיע עד ליותר מ-100 מיליון שקל, בעוד שאלקטרה נדל"ן ממשיכה לפעול באמצעות קרנות ההשקעה שלה בארה"ב, ובימים האחרונים עדכנה על רכישת מקבץ דיור ביוסטון, טקסס, שבארה"ב, בהשקעה של כ-36 מיליון דולר.

לצד שלל העסקאות, מניותיהן של אלקו והחברות הבנות נהנות גם הן מתקופה טובה, כמגמה, על רקע תוצאות כספיות חיוביות שהן מציגות. שנה לאחור, מניית אלקו טיפסה ב-45%, מניית אמ"צ זינקה בכ-180% לרמת שיא המשקפת לה שווי של כ-3.5 מיליארד שקל ומניית אלקטרה טיפסה בכ-20%, לשווי שוק של 6.8 מיליארד שקל.

עוד כתבות

ולדימיר פוטין / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

רוסיה לוחצת על הרשתות החברתיות כדי לשלוט בביקורת של מתנגדי הממשלה

הקרמלין השתמש בטוויטר ובפלטפורמות אחרות לקידום מטרותיו בחו"ל, אבל כעת מנסה למנוע ממתנגדי המשטר במדינה להשתמש באותם כלים בתוך רוסיה

קו החוף של ניס / צילום: Shutterstock

המחירים וההזדמנויות: מנכ"ל "לאסט מינט" חושב שזה ממש לא משנה לאן נטוס השנה

רבים עדיין אינם מוכנים לטוס, ולכן אפילו בחורף 2022 ענף התיירות יצטרך לתת לנו הצעות אטרקטיביות - כך טוען אנדריי ברטולי, מנכ”ל אתר החופשות שנכנס לאחרונה לארץ ● אחרי שהחזיר ללקוחות 300 מיליון אירו בעקבות ביטולי המגפה, הוא מתכונן לשלב ההתאוששות

פרופ’ סראב אבו רביעה קוידר / צילום: איל יצהר

הכירו את הפרופסורית הבדואית הראשונה: "80% מהמשפחות הבדואיות נמצאות מתחת לקו העוני"

פרופ' סראב אבו רביעה קוידר: "80% מהמשפחות הבדואיות נמצאות מתחת לקו העוני. בכפרים הלא-מוכרים לא היה שום מיגון בתקופת הטילים. זה נחשב לשטח פתוח, כלומר אזור שאין בו בני אדם"

כיכר הטיימס בניו יורק / צילום: Shutterstock

המיליארדרים התעשרו, ההבטחות נשכחו: הגיע הזמן לאתחל את הקפיטליזם

למציאות הכלכלית והחברתית שאמריקה והעולם כולו מצויים בה אין תקדים ● החוב הגדל, פעמי האינפלציה מורגשים, מצב התעסוקה, הצעת התקציב לשנת 2022, מדיניות הפדרל ריזרב ומצב החברה - נראה כי הדברים מידרדרים בקצב מואץ, והריסט הגדול הולך ומתקרב והולך ● מבט מפוכח על מציאות מתהווה

האיש העשיר בעולם משקיע בחד הקרן המהיר בישראל

ברנרד ארנו, מייסד תאגיד מוצרי היוקרה LVMH, השקיע בחברת אבטחת הענן במסגרת סבב של 120 מיליון דולר שפורסם לראשונה בסוף מאי ● ההשקעה של ארנו בוצעה דרך קרן ההשקעות שלו Aglaé Ventures

לרגל יום הרוזה הבינלאומי: 5 המלצות ורודות / צילום: יח"צ

רוזה אהוב שלי, הרנסנס של היינות הוורודים

לא סתם חווים יקבי הרוזה בפרובאנס לאחרונה גל קניות של יקבים בידי מיליארדרים ותאגידי יוקרה ● לאחרונה הגיעו לארץ כמה יינות רוזה פרובנסליים מצטיינים

יאיר לפיד ונפתלי בנט לאחר שלפיד הודיע כי עלה בידו להרכיב ממשלה / צילום: Reuters, dpa

היום הגורלי של ממשלת השינוי: כיצד תעבוד ההשבעה ביום ראשון?

ביום ראשון ב-16:00 תתכנס מליאת הכנסת לישיבה שבסופה אמורה לקום ממשלה חדשה בישראל ● איך זה יעבוד, מתי ההשבעה עצמה, והאם זה עוד יכול ליפול? ● גלובס עושה סדר

חדר שרתים למחשוב ענן / אילוסטרציה: Shutterstock, Gorodenkoff

אמזון AWS תפתח את הדאטה סנטר האזורי בישראל ב-2023

אמזון, שזכתה לאחרונה לצד גוגל במכרז המחשוב הממשלתי-צה"לי נימבוס, הודיעה רשמית על הקמת דאטה סנטר אזורי בישראל שישרת את כלל המשק הישראלי במחצית הראשונה של 2023 ● אלא שדווקא החברות שהפסידו במכרז ישיקו את העננים שלהן בישראל מוקדם יותר

מה הגיל להקים סטארט-אפ? / צילום: Shutterstock

מה הגיל הנכון להקים סטארט-אפ?

האם נכון יותר לקפוץ למים לפני שיש משפחה והתחייבויות, או שעדיף לחכות קצת, לשלב עם ידע, קשרים וניסיון?

כריסטיאן אריקסן מוקף בשחקני נבחרת דנמרק / צילום: Reuters, Jonathan Nackstrand

דרמה בקופנהגן: כריסטיאן אריקסן התמוטט באמצע המשחק; מצבו יציב

כוכב נבחרת דנמרק בן ה-29 כריסטיאן אריקסן התמוטט בדקה ה-43 של משחק הפתיחה של בית ב' בגביע היורו ● אופ"א הודיעה על ביטול המשחק, אך לאחר שמצבו של השחקן התייצב בבית החולים, הוחלט כי המשחק יתחדש בשעה 21:30

קידוח נפט גבעות עולם / צילום: תמר מצפי

שבוע שלישי של עליות: מחירי הנפט בשיא של למעלה משנתיים

החוזים העתידיים על הגז הטבעי רושמים עלייה של יותר מ-6% לשבוע ● הסיבה: הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה צופה חזרה לרמות הביקוש שלפני הקורונה בסוף שנת 2022

חנות של רשת גיימסטופ / צילום: Shutterstock

גיימסטופ עושה חישוב מסלול מחדש על שדרת הניהול בניסיון לשפר ביצועים

קמעונאית המשחקים מינתה מנכ"לים לשעבר מאמזון לתפקידי המנכ"ל ומנהל הכספים, בזמן שבעלי המניות בחרו במשקיע האקטיביסט ריאן כהן כיושב ראש

דור ה–Z נוהר לרשתות החברתיות ולגיימינג / צילום: Shutterstock

נוהרים לגיימינג ולרשתות החברתיות: חברות המדיה מאבדות את דור ה-Z

מי שנולדו בסוף שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000 גדלו, וכך גם הכוח הכלכלי שלהם ● סקר חדש שנערך בארצות הברית מגלה כי הקהל של הפלטפורמות הישנות הולך ומתבגר ● אם ענקיות המדיה לא ישכילו לקרוץ לקהל הצעיר, הן עלולות לאבד את הרלוונטיות שלהן

הנהלת מאנדיי.קום / צילום: נתנאל טוביאס

ההנפקה הישראלית הכי גדולה ואיך שיא הגיוסים בהייטק נשבר בחמישה חודשים?

מאנדיי התחילה להיסחר בנאסד"ק לפי שווי של 6.8 מיליארד דולר, הגבוה ביותר לחברה ישראל בנטרול פלייטיקה שבבעלות סינית ● וגם מה צפוי להיות האקזיט השלישי של ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט? ● סיכום השבוע שהיה בהייטק

חתימת ההסכם הקואליציוני בין יש עתיד למרצ / צילום: יח"צ

תמה מלאכת הרכבת הממשלה: יש עתיד חתמה על הסכמים קואליציוניים עם כל השותפות בממשלה

לקראת השבעת ממשלת השינוי ביום ראשון הקרוב: מפלגת יש עתיד חתמה על הסכמים קואליציוניים עם כל השותפות לממשלה - זאת כדי להניח אותם בזמן על שולחן הכנסת לאישור ● מה קיבל ליברמן, מה קיבלו מרצ והעבודה בנושאי דת ומדינה ומה ההישג הגדול של מנסור עבאס?

וול סטריט, ניו יורק

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות קלות; מניית המם AMC קופצת

לאחר שבורסות אסיה ננעלו במגמה מעורבת, המסחר באירופה ננעל בעליות שערים ● המסחר בעולם מתנהל על רקע נתוני העלייה המהירה באינפלציה שנרשמה בחודש מאי בארה"ב ועל רקע פסגת G7 ● מניית AMC מזנקת ב-10%

אחמד טיבי / צילום: אורון בן חקון

ההתלבטות של טיבי היא השתקפות של המתח המלווה את החברה הערבית

תע"ל בראשות אחמד טיבי עדיין לא הכריזה איך תצביע על הממשלה • הדילמה שלה דומה למה שעובר על החברה הערבית באופן כללי: מחד, רוצים להשתלב באופן מלא בחברה ולהרגיש שווים - מאידך, לא יכולים לוותר על זהותם הפלסטינית

נתב"ג היום / צילום: מיכל רז חיימוביץ

מספר המדינות האדומות מצטמצם: מי יצאה מהרשימה?

טורקיה, אוקראינה ואתיופיה יוסרו מרשימת המדינות האדומות החל מיום שני הקרוב ● המשמעות היא שלא יהיה צורך באישור ועדת חריגים כדי לטוס למדינות אלה, ולא יידרש בידוד מהמחוסנים/מחלימים ששבים מהן

הניהול היפני הלא-היררכי שונה מאוד ממודל הניהול המקובל במדינות מערביות / צילום: Shutterstock, imtmphoto

הפריון נמוך? תלמדו ממודל הניהול ביפן

טל גולן, מנכ"ל ומייסד חברת הייעוץ לארגונים GEMBA, משוכנע שהסיבה לבעיית הפריון  טמון במודל הניהול ההיררכי, שלא מתאים לאופי הישראלי ● ניהול וקריירה

מר כלכלה / עיבוד: Associated Press

הוא העלה מסים והוריד אותם, קבע כללים והפר אותם. ומי קיבל את העבודה השחורה? סיכום כהונה למר כלכלה

את הצרה של יוקר המחיה הוא השאיר לשרי האוצר שלו, את המסים הוא העלה ואז הוריד, והרפורמות הגדולות הלכו והתמעטו ככל שהתקרבה הקדנציה אל סופה ● מה הם המהלכים הכלכליים הגדולים של נתניהו ב-12 שנותיו כראש ממשלה, ומה היה חלקו בכל אחד מהם