גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אלוביץ' לישועה: כלכליסט אמרו לבזק - תנו לנו חסויות ב-400 אלף שקל בשנה, ולא נכתוב נגדכם

חקירתו הנגדית של מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה התחדשה היום ● ישועה: אלוביץ' השתמש בתקציבי בזק כמנוף לחץ נגד פרסומים ● הדיון הסתיים מוקדם בשל תהלוכה של מפגינים ערבים בשייח ג'ראח

אילן ישועה, מנכ"ל וואלה לשעבר, על דוכן העדים / צילום: ניצן שפיר
אילן ישועה, מנכ"ל וואלה לשעבר, על דוכן העדים / צילום: ניצן שפיר

14:10

‏עו״ד מיכל רוזן-עוזר מציגה התכתבות של ישועה, שבה הוא מורה למיכל קליין להחמיא בכתבה לבוז'י הרצוג לאחר שניצח את שלי יחימוביץ, ואף דרש ממנה שטל שליו תכין עליו כתבה נרחבת.

לאחר מכן, הדובר של הרצוג פנה לטל שליו שלא ידעה על כך ואמר לה שהוא סגר עם ישועה שהיא תכין כתבה על הרצוג.

מיכל קליין אמרה לישועה שזה לא חכם שהקשר הזה יתגלה.

‏בנוסף הוצגה התכתבות שבה אמר אילן ישועה למיכל קליין ביוני 2016: "ביקשתי לא ללכת על הראש של ליברמן. הכל חייבים לעשות הפוך ועוד בראשית?!".

לטענת ישועה היום בחקירה, הייתה תקופה ששאול אמר לו שהוא צריך את ליברמן ("את הרוסי") לצורך איזשהי חתימה, ושהוא אדם שאפשר לעשות איתו עסקים.

במהלך הדיון הוצגה התכתבות בין ישועה לאיריס אלוביץ'. ישועה כתב לאיריס "הידיעה ירדה מעמוד הבית. כבר יורדת גם מורטיקל חדשות ונקברת עמוק. יועץ השר איתי בקשר והודה לי. אנחנו נפגשים בשני בוקר. עשיתי תחקיר מקיף למה הידיעה עלתה. המסקנה חייבים את טיפנברון".

כוונת ישועה הייתה שצריך למנות את ערן טיפנברון לעורך האתר כדי שיידע להטות את הסיקור על פי האינטרסים השונים של בעלי האתר.

הדיון הסתיים מוקדם בשל תהלוכה של מפגינם ערבים בשייח ג'ראח.

בתגובה לדברים נמסר מכלכליסט: הדברים ששאול אלוביץ' ייחס לכלכליסט הם שקר מתועב חולני והזוי, שאין לו כל יסוד במציאות. אנחנו דוחים בשאט נפש גם את הניסיונות העלובים להפיץ את השקר, מצד מתחרים מסוג מסוים, שהאינטרס שלהם לפגוע בנו, מביש וברור לכל".

13:00

‏מיכל רוזן-עוזר מציגה התכתבות נוספות של ישועה מ-2013, שבה הוא מכריח את אודי הירש וינון מגל לקבור הכי עמוק כתבה בוואלה ברנז'ה נגד גלובס, בטענה שגלובס הוא "השותף האסטרטגי הכי חשוב שלנו".

מגל ניסה להתנגד. ישועה הורה לו להסיר מיד את הכתבה בלי להתווכח.

‏רוזן-עוזר מציגה לו התערבות נוספת של אילן ישועה ב-2013 לצורך הכנסת אייטם יח"צ על אופיר אקוניס. ישועה הורה למגל להכניס את האייטם, חרף טענת מגל שהאייטם לא מצדיק פרסום.

‏רוזן-עוזר מציגה לישועה התכתבות נוספת, שבה ישועה כותב לאבי אלקלעי להכניס עוד אייטם על אופיר אקוניס למרות שאלקלעי הזהיר שהכתבה עלולה להרגיז את נתניהו.

ישועה כתב לאלקלעי: "זו בקשה שלי. לא של הביביה. הוא עוזר לי הרבה".

עו"ד רוזן-עוזר: במה הוא עזר לך?

ישועה: מעולם לא עזר לי. לא היה לי שום עניין איתו מעולם. אני לא זוכר.

רוזן-עוזר מציגה לישועה התכתבות נוספת מיוני 2016, שבה הוא מבקש ממיכל קליין לדרדר כתבה על כך שיו"ר האופוזיציה דאז בוז'י הרצוג נחקר באזהרה בחשד לעבירות בחירות.

ישועה מסביר: תקפנו את בוז'י כל כך הרבה. אז יכול להיות שעשיתי פה תיקון. לא חושב ששאול פנה אליי בעניין הזה.

11:35

ישועה טען בעדותו כי "אני רציתי לפרסם כתבה עם סקר על הוט. שאול שידל אותי לא לפרסם אלא להשתמש בזה כדי לסחוט מהוט תקציבי פרסום. דפוס הסחיטה הזה מומש על ידי שאול מול ערוץ 10 וכלכליסט".

במסגרת ההתכתבות מ-2016 שנחשפה בין שאול אלוביץ' לאילן ישועה, כתב אלוביץ' כך: "אתה לא מסוגל להגיד להם (הוט) מה שכלכליסט אמרו לנו: 'תנו לנו (קבוצת בזק - א.ג) חסויות ב-400 אלף בשנה ולא נכתוב נגדכם'".

הדיון יצא להפסקה של חצי שעה.

11:15

‏עו״ד מיכל רוזן-עוזר הטיחה בישועה כיצד הוא טען בחקירתו הראשית שלא התערב בענייני תוכן החדשות של אתר וואלה מלבד בענייני נתניהו, כאשר לדבריה רואים שהתערב הרבה מאוד בעניינים שונים, כמו בענייניו של ארנון (נוני) מוזס, מו"ל "ידיעות אחרונות".

‏ישועה: "אין סתירה. מבחינת הנפח ומבחינת האינטנסיביות של הטיות הסיקור בעניין של נתניהו לעומת התערבויות אחרות, זה בטל ב-60. הנפח הגדול היה אצל נתניהו".

רוזן-עוזר: "התערבת בפרטי פרטים של הכתבות, איזה כותרת לשים, איזה תמונה לשים?".

ישועה: "מבחינת הנפח העיקר היה אצל נתניהו. אבל רוב ככל ההתערבויות האחרות היו על פי הנחיית שאול או כדי לשמור על החברים של שאול. את מנתקת את זה מההקשר ומטיחה את הדברים בי".

10:35

במהלך החקירה, הציגה עורכת דינה של איריס אלוביץ' מיכל רוזן-עוזר התכתבות בין אילן  ישועה לעורך וואלה דאז ינון מגל משנת 2013. ישועה פנה בהתכתבות למגל ודרש ממנו להסיר כתבה שקשורה לערוץ 10.

ישועה: "הוא (יוסי ורשבסקי, מנכ"ל ערוץ 10 דאז - א.ג) מטריף אותי ויגמלו לנו, ויגרמו לנו נזק. חבל".

מגל: "טיפלתי. מה הוא רוצה?"

ישועה: "תהיה חכם. לא צודק. הוא יכול להזיק לנו פי 100. תוריד את זה, וזהו". 

רוזן-עוזר ביקשה להראות מכאן שנוהג הסרת פרסומים שליליים והטיית סיקור היה חלק מההתנהלות של וואלה ושל ישועה עצמו, ולא חריג רק לראש הממשלה נתניהו וללא קשר לבעלים שאול אלוביץ'. 

ישועה טען בעדותו כי הוא פעל בעניין הזה על פי הנחיית שאול אלוביץ', לשמור על קשרים טובים מול ערוץ 10, כדי שלא ייכתבו כתבות שליליות על בזק ויהיה אפשר להסיר כתבות שליליות אם הן יתפרסמו. לדברי ישועה, שאול אלוביץ' העביר תקציבי פרסום גדולים של בזק לערוץ 10 כדי שערוץ 10 יהיה "חייב לו". 

לטענת ישועה, שאול אלוביץ הורה לו לשמור על קשרים עסקיים טובים מול ערוץ 10 ומול גלובס (תחת הנהלה הקודמת של העיתון), כאשר שיתוף הפעולה נועד לשרת את האינטרסים של בזק.

בהמשך התייחס ‏ישועה גם להוראות של שאול אלוביץ' בנוגע לסיקור של נוני מוזס. לדבריו, "כל פעם שהיה עולה דבר הכי קטן, תמונה, הייתי חוטף מיד צעקות. הוא פחד מנוני מוזס, מהעוצמה התקשורתית שלו. היינו מזיקים לעסקאות של וואלה, רק כדי שנוני לא יתרגז. קשה לתאר עד כמה".

מי שניהל את הקשרים לדבריו היה יועץ הסתרים של מוזס, ניר שלום.

ישועה: "קיבלתי משאול הוראות מפורשות מ-2010, חד משמעיות, אין מפורש מזה, יותר מפורש ממה שהיה לגבי הצורך לשמור על נתניהו, שבנוני מוזס לא נוגעים. כשסיפרתי לשאול ואיריס שידיעות קיבלו משהו ללא מכרז - שאול אמר לי לא לגעת בזה, ושאין מה לעשות. אני הייתי צריך להגן על המתחרה הישיר שלי ולהסיר עליו כתבות".

10:05

משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו התחדש: בבית המשפט המחוזי בירושלים מתקיים היום (ג') דיון נוסף במסגרת החקירה הנגדית של עד התביעה מנכ"ל אתר וואלה לשעבר, אילן ישועה.

עורכת הדין מיכל רוזן-עוזר המייצגת את איריס אלוביץ', בת זוגו של בעלי בזק לשעבר, שאול אלוביץ', פתחה את חקירתה בניסיון לקעקע את התיזה של ישועה והפרקליטות על החשיבות של אתר וואלה כאתר חדשות מוביל.

רוזן-עוזר ביקשה לטעון כי בזמן אמת היה ברור לישועה כי לא מדובר באתר חדשות מוביל, אלא אתר שבעיקרו עסק בעניינים צהובים, כלליים כגון ספורט ותיירות ואף הכניס אייטמים ארוטיים ופורנוגרפיים.

ישועה סירב לקבל את טענות רוזן-עוזר, וטען שוואלה בשנים הרלוונטיות היה אתר חדשות מוביל, לאחר אתר Ynet שהיה בפסגה.

ישועה ציין בעדותו כי שאול אלוביץ' אמר לו לשמור על קשרים מסחריים טובים עם גלובס וערוץ 10 ולא להסתכסך איתם, ושהוא מעביר להם תקציבים מבזק, וכך גלובס וערוץ 10 נמנעים מכתבות ביקורתיות על בזק - כתבות שליליות יורדות, כתבות שליליות לא מתפרסמות.

לדבריו, שאול אלוביץ' השתמש בתקציבי הפרסום של בזק בגלובס כמנוף לחץ בנוגע לפרסומים.

 *** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר הגשת כתב האישום נגדם, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאול ואיריס אלוביץ' וארנון (נוני) מוזס מכחישים את המיוחס להם, לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות. 

*** גילוי מלא: כל האירועים המתוארים הם מתקופת הבעלות הקודמת של אליעזר פישמן בגלובס.

עוד כתבות

היכן מתרחשת התודעה / צילום: Shutterstock

שתי תיאוריות סותרות וניסוי אחד של 5 מיליון דולר: בקרוב יוכרע הקרב על מקור התודעה

פרויקט מדעי יוצא דופן מתרחש בימים אלה: חוקרים משתי אסכולות מנוגדות הסכימו על תנאי הניסוי שיכריע היכן מתרחשת התודעה במוח ● פרופ' ליעד מודריק, שנבחרה לאחת משלושה חוקרים בלתי תלויים שיובילו את הניסוי, מספרת איך הוא נולד ומנחשת מה יקרה לתיאוריה שתפסיד

הפסקת קפה

ייעלתי את הזמן, לקחתי עוד פרויקט. מכורה לעבודה? אני?!

הפסקת קפה: שירים מעולם העבודה, גילי יובל ● מדור חדש ● השיר השבועי: מְכוּרָה

דור ה–Z נוהר לרשתות החברתיות ולגיימינג / צילום: Shutterstock

נוהרים לגיימינג ולרשתות החברתיות: חברות המדיה מאבדות את דור ה-Z

מי שנולדו בסוף שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000 גדלו, וכך גם הכוח הכלכלי שלהם ● סקר חדש שנערך בארצות הברית מגלה כי הקהל של הפלטפורמות הישנות הולך ומתבגר ● אם ענקיות המדיה לא ישכילו לקרוץ לקהל הצעיר, הן עלולות לאבד את הרלוונטיות שלהן

רם בלינקוב / צילום: איל יצהר

המינוי הראשון של ליברמן באוצר: רם בלינקוב למנכ"ל

בלינקוב כיהן בשורה של תפקידים בכירים במגזר הציבורי, לרבות כראש אגף התקציבים, והוא מכהן כיום כיו"ר נתע

מישל סטרביצנסקי , מנהל חטיבת המחקר בנק ישראל / צילום: איל יצהר

העלאות מסים או קיצוץ בהוצאות? למנהל חטיבת המחקר של בנק ישראל יש פיתרון יותר טוב

פרופ’ מישל סטרבצ’ינקי, מנהל חטיבת המחקר של בנק ישראל, משוכנע שהזינוק בהוצאות הממשלה בקורונה היה מתבקש וגם לא מוטרד מגלגול החוב לדורות הבאים ● בראיון לגלובס הוא מסביר כי העלאות מסים או קיצוץ בהוצאות לבד הם לא הפתרון ומדגיש: "יש לנו נקודת פתיחה טובה"

קידוח נפט גבעות עולם / צילום: תמר מצפי

שבוע שלישי של עליות: מחירי הנפט בשיא של למעלה משנתיים

החוזים העתידיים על הגז הטבעי רושמים עלייה של יותר מ-6% לשבוע ● הסיבה: הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה צופה חזרה לרמות הביקוש שלפני הקורונה בסוף שנת 2022

בנין ויתניה רחוב לה גארדיה פינת החרש תל אביב / צילום: איל יצהר

הסיטי של תל אביב נודד דרומה. הצצה למגדלים החדשים

מגדל ויתניה תל אביב הוא אחד משלושה בניינים שייבנו בפרויקט חדש סמוך למחלף לה גארדיה • המנכ"ל עופר זיו: "נראה מעבר להרי החושך, אבל זה בסך הכול צומת אחת מעזריאלי" ● מדור אדריכלות

גאווה ברחובות. בעקבות המורשת הלהטב"ית / צילום: אברהם טורס

חודש הגאווה: אם תרצי שאראה לך, את העיר בוורוד

לרגל חודש הגאווה: סיפורים על אהבה וחושך, מפגשים סמויים בגנים ציבוריים, מאבקים של זהות ● היסטוריה להטב"ית וסיפורים אישיים בהובלת מורי דרך גאים

נאיב בוקלה, נשיא אל סלבדור / צילום: Associated Press, Salvador Melendez

הוא קורא לעצמו "הנשיא הכי מגניב בעולם", השבוע הוא זכה לתהילת עולם בזכות הביטקוין

נאיב ארמנדו בוקלה אורטס בן ה-39, הנשיא הצעיר ביותר בהיסטוריה של אל סלבדור, זכה השבוע לתהילה עולמית לאחר שאימץ את הביטקוין כמטבע רשמי במדינתו ● הוא נבחר כי הבטיח לחסל את השחיתות אבל נחשד בה בעצמו ● מה ידוע באמת על "הנשיא המילניאל"

אביהו איבשיץ / צילום: כדיה לוי

הותר לפרסום: אביהו איבשיץ, סמנכ"ל הכספים לשעבר בקבוצת נגב, ייכנס לכלא לשנתיים וחצי

אביהו איבשיץ הורשע בפרשת "שיפוץ" הדוחות הכספיים באפריקה תעשיות וצפוי לרצות עונש מאסר למשך 31 חודשים ● הרשעתו של סמנכ"ל הכספים נאסרה לפרסום על ידי השופט בני שגיא בשל חתונת בתו בהסכמת התביעה באופן חריג

יו"ר אקוואריוס גל פרידמן / צילום: רמי זרנגר

אקוואריוס מנועים תקים מפעל באמירויות בהשקעה של יותר ממיליארד דולר

החברה הישראלית חתמה על מזכר הבנות עם חברת האנרגיה KIP דובאי להקמת מפעל ייצור מוצרים לתעשיית הרכב בהיקף השקעה של 1-1.2 מיליארד דולר ● ל-KIP תינתן אופציה לרכוש עד 10% ממניות אקוואריוס

רחל וייס, קוסמטיקאית / צילום: תמונה פרטית

"ממרץ 2020 ועד היום לא חזרתי לשגרה. אני כבר שנה שנייה בתוך מכה כלכלית קשה"

רחל וייס, בת 59 ואם לחמישה ● קוסמטיקאית, בעלת עסק ברחוב גאולה 43 בת"א ● . "אנשים פחדו לצאת מהבית שלא תתפוס אותם אזעקה. אני פתחתי את החנות אבל מצאתי את עצמי שוב יושבת לבד" • גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

הנהלת מאנדיי.קום / צילום: נתנאל טוביאס

ההנפקה הישראלית הכי גדולה ואיך שיא הגיוסים בהייטק נשבר בחמישה חודשים?

מאנדיי התחילה להיסחר בנאסד"ק לפי שווי של 6.8 מיליארד דולר, הגבוה ביותר לחברה ישראל בנטרול פלייטיקה שבבעלות סינית ● וגם מה צפוי להיות האקזיט השלישי של ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט? ● סיכום השבוע שהיה בהייטק

פרס פוליצר / צילום: Shutterstock, robin.ph

רויטרס, ניו יורק טיימס ובאזפיד: אלה הזוכים בפרס פוליצר לשנת 2021

העיתון "סטאר טריביון" שיוצא לאור במיניאפוליס הוא בין הזוכים בפרס היוקרתי, בעקבות סיקור רצח ג'ורג' פלויד בידי המשטרה ● שלושה עיתונאים מבאזפיד זכו בפרס בזכות  תחקיר שחשף את דיכוי האויגורים בסין

אביב כוכבי / צילום: Associated Press, Oded Bality

לקראת השבעת ממשלה חדשה, יש מלחמה אחת שצה"ל הולך לנצח בה. בוודאות

השבוע נתן הרמטכ"ל אביב כוכבי נאום הכנה נגד קיצוץ אפשרי בתקציבו • המפה הפוליטית הנוכחית מבטיחה סביבה תקציבית נוחה לצבא, אבל מישהו בכל זאת יצטרך לשלם את מחיר הקיצוצים: משרדי הממשלה האחרים

אלי אבידר / צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב

דרמה ביום ההשבעה: ח"כ אלי אבידור צפוי לפרוש מישראל ביתנו

ממשלה חדשה ובראשה ראש ממשלה חדש אמורים להתמנות היום ● ב-16:00 תתכנס מליאת הכנסת לישיבה בסופה תיערך הצבעה על החלפת יו"ר הכנסת וכן על אישור הממשלה ה-36 ● ח"כ אלי אבידר מישראל ביתנו - האצבע ה-61 - צפוי להיות ח"כ פורש לאחר שסרב לחסות בצלו של שר האוצר המיועד

ראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו ורעייתו, שרה / צילום: Associated Press, Mindaugas Kulbis

מתי תיפרד משפחת נתניהו מהמעון הרשמי בבלפור ואיך יתנהל המעבר

משפחת נתניהו תעזוב את המעון הרשמי בבלפור בתוך שבועיים עד שלושה ● מזכיר הממשלה צחי ברוורמן כבר החל בהכנת תיק החפיפה ● יועמ"ש משרד ראש הממשלה, שלומית פארגו ברנע, הודיעה כי מהשבעת הממשלה החדשה יפסק על פי חוק המימון להוצאות מעונות רה"מ

מה הגיל להקים סטארט-אפ? / צילום: Shutterstock

מה הגיל הנכון להקים סטארט-אפ?

האם נכון יותר לקפוץ למים לפני שיש משפחה והתחייבויות, או שעדיף לחכות קצת, לשלב עם ידע, קשרים וניסיון?

השבעת הכנסת ה 24, יאיר לפיד / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הקרדיט להקמת הממשלה הוא של פוליטיקאי אחד. ולא קוראים לו נפתלי בנט

עוד לפני השגת היעד בישיבה על כיסא ראש הממשלה, בפועל, לפיד הוא זה שמנהל את הממשלה כבר עכשיו ובשנתיים הקרובות – יד ביד עם בנט ● יו"ר ימינה קיבל ממשלה על מגש של כסף לעמוד בראשה, פשוט כי זו הדרך שלפיד יגיע בה בעצמו אל כיסא ראש הממשלה בעוד שנתיים

קו החוף של ניס / צילום: Shutterstock

המחירים וההזדמנויות: מנכ"ל "לאסט מינט" חושב שזה ממש לא משנה לאן נטוס השנה

רבים עדיין אינם מוכנים לטוס, ולכן אפילו בחורף 2022 ענף התיירות יצטרך לתת לנו הצעות אטרקטיביות - כך טוען אנדריי ברטולי, מנכ”ל אתר החופשות שנכנס לאחרונה לארץ ● אחרי שהחזיר ללקוחות 300 מיליון אירו בעקבות ביטולי המגפה, הוא מתכונן לשלב ההתאוששות