גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה חיובית בארה"ב; טסלה עלתה לקראת הדוחות

S&P 500 והדאו ג'ונס התחזקו קלות בעוד הנאסד"ק נותר ללא שינוי ● נעילה מעורבת בבורסות אירופה ● המדדים בסין נפלו במעל ל-2%, ובהונג קונג הירידות התקרבו ל-4% ● ביפן נרשמו עליות שערים ● הביטקוין נוסק מעל 39 אלף דולר

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock
וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:15
נעילה חיובית בוול סטריט: S&P 500 הוסיף 0.3%, דאו ג'ונס התחזק ב-0.2% ונאסד"ק נותר ללא שינוי של ממש. 

22:35
המסחר בוול סטריט מתנהל כעת בעליות. דאו ג'ונס ו-S&P 500 מוסיפים 0.2%, והנאסד"ק נותר ללא שינוי של ממש.

מניית חברת  TripAdvisor  קופצת ב-7%, ומניית טוויטר מאבדת 4.1%.

21:00

תנודות קלות נרשמות במדדי וול סטריט הערב, כאשר S&P 500 ודאו ג'ונס מתחזקים בכ-0.1% בעוד שהנאסד"ק יורד בשיעור דומה.

חברת הצעצועים הסברו  מזנקת מעל 12% לאחר שפרסמה תוצאות רבעוניות טובות מהתחזיות. בעוד שהאנליסטים בוול סטריט חזו רווח למניה של 48 סנט בלבד, החברה רשמה רווח של 1.05 דולר למניה. החברה הכתה את התחזיות גם בסעיף ההכנסות, כאשר רשמה הכנסות רבעוניות של 1.32 מיליארד דולר לעומת צפי של 1.16 מיליארד. מנגד, תאגיד התעופה והטכנולוגיה לוקהיד מרטין  מאבד 3.4% לאחר שפירסם דוחות פושרים.

עוד רושמות עליות: חברת הצעצועים מאטל  ורשת בתי הקולנוע AMC  שמטפסות 9%, וכן בורסת הקריפטו קוינבייס  שנהנית מהראלי בשוק הקריפטו ומנייתה עולה מעל 8% הערב.

בקרב החברות הישראליות, אורמד  שומרת על מומנטום חיובי, וגם איי.סי.אל , ביום אקס , סנטינל וואן , טרמור , גילת , מאנדיי  ולמונייד  רושמות עליות נאות.

בגזרת הנפט נרשמת כעת מגמה מעורבת, שכן הנפט האמריקאי יורד 0.1% אך נפט מסוג ברנט מתחזק ב-0.2% ועולה לרמה של 73.58 דולר לחבית.

20:00

המסחר בוול סטריט מתקיים במגמה מעורבת, כאשר דאו ג'ונס ו-S&P 500 מתחזקים מעט, ואילו הנאסד"ק נסחר בירידה של כ-0.1%.

בקרב ענקיות הטכנולוגיה, טסלה  מטפסת 3% בעוד המשקיעים ממתינים שהחברה תפרסם את תוצאותיה הכספיים (אחרי סיום המסחר), אמזון  עולה 1% ואינטל  עולה 1.8%. עליות קלות נרשמות גם אצל אפל , גוגל  ופייסבוק , בעוד אנבידיה  יורדת כ-1.5%.

מנייתה של חברת החינוך הסינית TAL צונחת יותר מ-20% על רקע ההגבלות הרגולטריות בסין. גם שאר המניות הסיניות מצטרפות למפולת, בהן טנסנט שיורדת 9%, עליבאבא  שמשילה מעל 7%, וכן פינדודו , JD.com  וביידו . גם מניית מודרנה מאבדת גובה היום ויורדת קרוב ל-4%, טוויטר יורדת 3% ונייקי משילה 0.8%. טאבולה הישראלית יורדת 4.2%, ווקמי משילה 2.9%.

בגזרת הסחורות נרשמות ירידות הן בזהב והן בנפט. הזהב נחלש קלות ויורד ל-1,798 דולר לאונקיה. נפט אמריקאי WTI מאבד 0.5% ויורד ל-71.6 דולר לחבית, בעוד שנפט מסוג ברנט משיל 0.2% ויורד לרמה של 73.2 דולר לחבית.

בשוק הקריפטו נרשמות עליות שערים, והביטקוין שוב נסחר מעל 39 אלף דולר. מטבע המם דוג'קוין נהנה גם מהראלי בשוק ומטפס ל-22 סנט. כמו כן, נתח השוק שלו צמח במהלך היום והוא שב להיות המטבע השביעי בגודלו, ותפס את מקומו של ה-USD Coin.

18:47

נעילה מעורבת בבורסות אירופה. מדד דאקס ירד 0.3%, הפוטסי ירד פחות מ-0.1% וקאק התחזק ב-0.1%. המדד הווינאי התחזק היום ב-1.5% כמעט, ונרשמו עליות גם במדריד, מילאנו, ליסבון וסטוקהולם.

בוול סטריט נמחקו הירידות שנרשמו עם פתיחת המסחר וכעת נרשמות עליות קלות של עד 0.2% במדדים המובילים. AMC מזנקת 11.5%, חברת האנרגיה BP מטפסת מעל 3.2% בעוד מחירי הנפט דווקא מאבדים מעט גובה. עליבאבא ממשיכה לרדת ושיעור הירידה מעמיק ל-6.4%.

מבין הישראליות, אורמד ממשיכה את המומנטום החיובי שרשמה בתל אביב ומזנקת גם בוול סטריט בקרוב ל-9%. סנטינל וואן עולה 7.3%, איירון סורס עולה 2.7%. מנגד, קומפיוג'ן מאבדת 4.5%, וגם ווקמי , צים , צ'ק פוינט , סיירן  ופיוניר  רושמות ירידות. 

17:53

ירידות קלות נרשמות כעת בוול סטריט, כאשר דאו ג'ונס יורד קרוב ל-0.2%, ו-S&P 500 ונאסד"ק יורדים פחות מ-0.1%. 

בהמשך למומנטום השלילי בבורסות אסיה הבוקר, המניות הסיניות מאבדות גובה גם בארה"ב. חברת TAL Education Group צונחת 8% לאחר שהרשויות הורו על הפיכת פלטפורמות אינטרנטיות העוסקות בתחום החינוך לגופים ללא מטרת רווח, וגם עליבאבא  וטנסנט רושמות ירידות. חברת דידי  לעומתן, "אובר הסינית" שאפליקציית שיתוף הנסיעות שלה נחסמה בסין, עולה 2.6%.

באירופה ממשיך להתקיים מסחר מעורב. מדד דאקס בפרנקפורט משיל 0.4%, הפוטסי בלונדון יורד 0.1% ונרשמות ירידות גם באמסטרדם וציריך. מנגד, מדד קאק נסחר ביציבות עם תנודות קלות מעלה, ונרשמות עליות בבורסות מדריד, מילאנו, וינה וליסבון.

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח היום במגמה שלילית. דאו ג'ונס יורד ב-0.1%, נאסד"ק מאבד 0.3% ו-S&P 500 נותר ללא שינוי. המסחר באירופה מתנהל כעת במגמה מעורבת: דאקס יורד ב-0.2%, הפוטסי מאבד 0.1% והקאק מוסיף 0.1%.


15:20

הירידות באירופה נמשכות: דאקס יורד ב-0.27%; פוטסי 100 יורד ב-0.07%; ויורוסטוקס 50 יורד ב-0.19%. קאק 40 עולה ב-0.02%.

מחיר הנפט הגולמי יורד ב-0.25% ועומד על 71.9 דולר (חוזים עתידיים).

מחיר הנפט ברנט יורד ב-0.08% ועומד על 73.39 דולר (חוזים עתידיים).

מחיר הזהב עולה ב-0.19% ועומד על 1,805.35 דולר (חוזים עתידיים).

13:50

הירידות באירופה מתמתנות: הפוטסי והקאק נסחרים סביב 0.24%, והדאקס יורד ב-0.43%. מניית איזיג'ט  ממשיכה לנסוק ועולה ב-4.5%. 

11:10

בורסות סין נסגרו בירידות חדות: מדדי שנחאי ושנזן נפלו ב-2.34% ו-2.65%, ובורסות הונג קונג נפלו ב-3.9%. בינתיים, הנפילות באירופה מחמירות, והדאקס והקאק מאבדים שניהם כ-0.75%, בעוד הפוטסי יורד ב-0.66%. 

בגרמניה נופלות מניות BMW ופולסווגן ב-2% ו-2.3% (בהתאמה), ובבריטניה מניית איזיג'ט יורדת ב-2%. 

10:15

בורסות אירופה נפתחו בירידות שערים. מדד דאקס יורד קרוב ל-0.6%, הפוטסי והקאק מאבדים 0.4%. ירידות נרשמות גם בבורסות אמסטרדם, מדריד, ציריך ובריסל. מנגד, המדדים בליסבון ובווינה רושמים עליות של יותר מ-1%.

ביפן ננעל המסחר כאשר מדד הניקיי עלה 1%. המדד האוסטרלי ננעל ללא שינוי מהותי. בסין ממשיכות הירידות בשעה זו, כאשר שנחאי מאבדת 2.3%, שנזן יורדת 2.7%, מדד סין 50 צונח 4.5%, מדד הנג סאנג משיל 3.3%.

8:25

הירידות באסיה מחמירות בשעות האחרונות של המסחר. מדד שנחאי יורד 2.7%, מדד שנזן נסוג 2.5% והמדד ההונג קונגי נופל כבר מעל 3%. מדד סין 50 צונח 4.3%.

בהונג קונג בולטות בירידות טנסנט שמאבדת 6.8% מערכה, עליבאבא שמשילה 5.2%, שיאומי שיורדת 2.3% ופטרוצ'יינה נסוגה 1.2%. רשת המסעדות Haidilao נופלת ביותר מ-17% לאחר שפירסמה תוצאות רבעוניות, על אף שהצליחה לעבור מהפסד לרווח.

אייל גורן, מנכ"ל פסגות קרנות נאמנות, התייחס להתרסקות המדדים בסין החל מסוף השבוע האחרון וציין כי "הנפילות בהונג קונג הבוקר הן המשך ישיר לכך ותוצאה של משקיעים שבורחים בגלל אי הוודאות שנוצרה מהרגולציה. בשנים האחרונות משקיעים רבים השקיעו בסין בגלל תחזיות כלכליות של צמיחה מהירה ותמחור. ואולם, לא לקחו בחשבון שבסין הממשל בעייתי ולא עובד כמו בשוק החופשי כך שבהשקעה בסין יש סיכון מובנה של שיטת הממשל והמעורבות שלהם. דוגמה לכך היא ההתערבות שהייתה בסוף השבוע האחריון במניות החינוך שירדו בכ-60% בגלל שהממשל החל לשקול שהשירות שלהן יינתן בחינם. בכל הקשור בהשקעות בסין, יש סיכון מובנה שאסור לשכוח אותו".

ביפן כאמור דווקא נרשמות עליות כאשר מדד ניקיי מטפס 0.9%. עליות נאות נרשמות בקרב מניות הרכב והטכנולוגיה, בעוד שקבוצת סופטבנק יורדת 1.9% וחברת החשמל בטוקיו נחתכת ב-3.3%.

7:38

הבורסות בסין רושמות ירידות שערים חדות הבוקר. מדד שנחאי מאבד 2.1%, שנזן יורדת 2.5% ומדד הנג סאנג נופל 2.7%. הירידות לא הגיעו ליפן, ומדד הניקיי עולה 1%.

ענקית הטכנולוגיה הסינית טנסנט צונחת בהונג קונג 6.7% הבוקר, וגם עליבאבא מאבדת גובה. הירידות נרשמות לאחר שהרגולטור להגבלים עסקיים בסין הורה לטנסנט לוותר על זכויות הרישוי הבלעדיות שלה למוזיקה והטיל עליה קנס בגין התנהגות לא תחרותית. גם מניות חברות החינוך הפרטיות הרשומות בהונג קונג צונחות, לאחר שהרשויות הסיניות הגבירו את המגבלות גם על המגזר הזה. 

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, התייחס בסקירתו השבועית למצב בסין, ולירידה של 8.5% במדד Nasdaq Golden Dragon China ביום שישי, לאחר הידיעה שהרשויות הורו על הפיכת פלטפורמות אינטרנטיות העוסקות בתחום החינוך לגופים ללא מטרת רווח. "למעט הירידה בשיא משבר הקורונה בתחילת 2020, זאת הירידה היומית החדה ביותר מאז משבר 2008. ההתפתחות האחרונה מתווספת לאירועים שהיו בחודשים האחרונים ומעלה סיכון של השקעה בסין מדרגה נוספת", הדגיש.

בשוק הקריפטו נרשמות עליות שערים חדות, והביטקוין עומד כבר על 38.2 אלף דולר - עלייה של כמעט 10,000 דולר מאז סוף השבוע. גם האת'ריום מתחזק ועולה לרמה של 2,300 דולר. בשני המטבעות מדובר בעלייה של כ-20% בתוך שבוע.

עוד כתבות

שליחי וולט / צילום: שלומי יוסף

התקלה עולמית בשירות המשלוחים של וולט תוקנה

בערב שלפני צום יום הכיפורים נרשמה תקלה נוספת באפליקציית המשלוחים וולט, פחות משבוע לאחר תקלה שהשביתה את המשלוחים - שנמשכה 4 שעות ● התקלה תוקנה לאחר כחצי שעה ● מוולט נמסר: "חווינו תקלה טכנית עולמית, מתנצלים על אי הנוחות. חזרנו לשירות מלא"

הרצאה אקדמית / צילום: Shutterstock

החוק הראשון של המערכת האקדמית היום: אתה חייב להכניס לנו כסף

במודל התקצוב הנוכחי יכול חבר סגל להכניס למערכת כסף בשתי דרכים מרכזיות: קרנות מחקר ופרסום מאמרים ● כאשר המטרה היא הפרסום עצמו ולא תוכן הפרסום התוצאות לא מאחרות להגיע - כתיבה מיותרת ואינסופית תוך ציטוט עצמי בלתי נגמר ● התוצאה היא שאנשי האקדמיה נאלצים להצדיק את קיומם באינספור דרכים נלוזות

הכתבות הנקראות ביותר בתשפ״א

הונאת הפונזי החדשה והחסימה בסואץ: אלו הכתבות הנקראות ביותר בתשפ"א

לא צריך להיות מיליונר כדי לרכוש דירה בכמה מהשכונות הטובות ביותר בארץ ● הקשר בין חסימת תעלת סואץ ובין מיזמי התשתית הישראלים ● איך הגיעו פירמות עוה"ד הגדולות לרווחי שיא בשנת הקורונה ● ההשקעה בנדל"ן משתלמת, אבל בשוק ההון הרבה יותר ● ועוד שש כתבות שאהבתם ב-12 החודשים האחרונים

ביטקוין / צילום: יח''צ

למשקיעי הקריפטו יש סיבה לדאגה? בכירים בוושינגטון שוקלים להדק את הפיקוח

בוושינגטון מנסים להגדיר גבולות לשוק הקריפטו החופשי והלא מפוקח: נציגים של משרד האוצר האמריקני נפגשו בסוף השבוע עם נציגי המגזר הפיננסי כדי לבדוק את כלי הרגולציה המתאימים ל"מטבעות יציבים" כגון BitUSD ו-Tether

חיסון שלישי לקורונה בתל אביב / צילום: Reuters, אמיר כהן

ההסכם שיאפשר למחוסנים ישראלים גישה לתו הירוק באיחוד האירופי

ישראל והאיחוד האירופי הגיעו להסכמה על הכרה הדדית בתעודות המתחסן ● תשתית טכנולוגית תעביר את המידע על המחוסנים ותוודא שאכן התעודות שהם נושאים תקפות

מתחם הבניינים במהלך ההריסה. עמדו נטושים במשך שנים וניזוקו / צילום: מתוך יוטיוב

סין מציגה: כך הורסים 15 בניינים ב-45 שניות בלבד

שכונה שלמה בעיר קונמינג בסין נהרסה בשבוע שעבר באמצעות חומרי נפץ ● הבניינים בני פחות מעשר שנים אולם מעולם לא הושלמו

שופטי בית משפט עליון / צילום: יוסי זמיר

הגיעה העת להחזיר את השימוש בכלי הסליחה לדיון המשפטי

אשה דתייה תבעה פיצויים של חמישה מיליון שקל מבעלה, לאחר שגילתה שהסתיר ממנה את היותו הומוסקסואל וחילוני • שופטי העליון הבינו את כאבה של האשה, אך דחו את התביעה בפסק דין שממחיש את הפער בין החוק היבש לבין המוסר והכפרה: "הדין האזרחי לא נועד לרפא לב שבור"

מנכ''ל Airbnb בריאן צ'סקי / צילום: Reuters, Mike Hutchings

מנכ"ל Airbnb מודה לראשונה: הקורונה הצילה אותנו ממשבר

רגע אחרי ההנפקה Airbnb לא היתה רחוקה ממשבר קיומי: על פניו היא היתה חברת ענק בשווי 100 מיליארד דולר, אבל היא גם דיממה מיליארדים ● תחקיר פאסט קומפני מביא את מאחורי הקלעים של הטלטלה שעברה על החברה שעיצבה מחדש את התיירות העולמית | מיטב הסיפורים מהעולם

משגר פאלקון 9 של SpaceX / צילום: Associated Press, John Raoux

חברת SpaceX של אלון מאסק רוצה לקבוע אבן דרך נוספת בשיגור המתוכנן

בטיסה הקרובה של החברה אמורים שלושה אסטרונאוטים אזרחיים להקיף את כדור הארץ מגובה של כ־580 קילומטר במשך שלושה ימים

רונאל פישר / צילום: יונתן בלום

הסאגה שלא נגמרת כבר 6.5 שנים, והיד עוד נטויה: מה קורה במשפטו של רונאל פישר?

בדיקת גלובס מעלה כי ההליך בתיק פישר, שנמשך שנים רבות וסבל מליקויים ועיכובים, ממשיך להתנהל באיטיות - בין היתר בשל עיכוב בהחלטות מצד השופט משה סובל, לצד עיכוב שנבע מהחלפת ייצוג הנאשמים בתחילת 2021

שלט רחוב וול סטריט, והכניסה לבורסת NYSE בניו יורק / צילום: עוזי בלומר

נעילה מעורבת בוול סטריט; מניית מודרנה עלתה בכ-1%

המסחר באירופה ננעל בעליות ● ירידות נרשמו באסיה ● מניית מודרנה עולה לאחר שפרסמה נתונים טובים על החיסון השלישי ● אתמול, ערב יום הכיפורים, ננעל המסחר בארה"ב בעליות

טובי שמלצר - שלמה סיקס - משנה לשלמה ביטוח / צילום: איל יצהר

בגלל אינדיקציות לא טובות מהשוק: שלמה אחזקות דוחה את הנפקת שלמה ביטוח

בחברה שבבעלות משפחת שמלצר קיוו להנפיק את חברת הביטוח לפי שווי שוק של בין 1.2 ל-1.3 מיליארד שקל, אך הבינו שנכון להיום לא יקבלו זאת ● בשלמה מתכוונים להמתין כמה חודשים ולבחון את המצב מחדש

יהב יולזרי, גל קרובינ, אביטל פרדו - בעלי פאגאיה / צילום: רועי פרי

מכשול בדרך למיזוג פאגאיה? האשמות בדילול יתר של מניות ה-SPAC

שני משרדי עורכי דין הוציאו מכתבים לבעלי המניות שהם פותחים בחקירה על טענות ל"דילול יתר של המניות" ● עסקת הספאק מגלמת שווי חברה של 8.5 מיליארד דולר, ובמסגרתה צפויים בעלי המניות הקיימים ב-SPAC להחזיק פחות מ-6% מהחברה לאחר המיזוג

כלי רכב צבאיים סיניים נושאים טילי DF-41. הטילים מיועדים לשאת עד 10 ראשי נפץ שניתן לשלוח למטרות שונות / צילום: Associated Press, Mark Schiefelbein

סין רואה בארסנל הגרעיני שלה יותר מגורם הרתעה

בייג'ינג מוסיפה ראשי נפץ, טילים וצוללות בקצב מדאיג. המטרה שלה היא דומיננטיות כלל עולמית

אייפון 13 / צילום: צילום מסך

מתי האייפונים החדשים ינחתו בישראל וכמה הם יעלו?

על פי הערכות, המחירים יתחילו בכ-3,200 שקל בגרסת הבסיס לאייפון מיני, וכ-3,600 לדגם הרגיל ● בדינימיקה מעריכים כי דגמי הפרימיום יחלו במחיר של כ-4,500  ● מחירי הסדרה החדשה דומים למחירי אייפון 12 מיד לאחר השקתם

אלי פיניש + טל פרידמן-פרסומת ביטוח ישיר- יונים / צילום: יח''צ

סוף עידן היונים: תקציב הפרסום של ביטוח ישיר עובר מבאומן למקאן

ביטוח ישיר מעוניינת להחליף שפה פרסומית ולוותר על אייקון היונים, ולכן ניהלה מכרז בו התמודדו גם גיתם וגליקמן ● באומן-בר-ריבנאי סירב להתמודד ● היקף התקציב: כ-5 מיליון דולר

עומר אדם בפרסומת לבזק / צילום: ליאור נורדמן

בריחת העובדים מענף הפרסום וניצחון וולט על המסעדנים: 10 הפספוסים הגדולים של השנה בתחומי המדיה, השיווק והפרסום

הם היו יכולים להצליח, אבל המציאות הסתדרה אחרת: המותג שנסגר כשכולם חגגו, הרשתות שלא הרוויחו מהנהירה לאונליין, המסעדנים שאיחרו את הרכבת, ההזדמנויות שרשת 13 החמיצה ועוד 6 דברים ש(לא) התרחשו השנה

ברק כהן, מירב אורן, דני הרמן ורן אורן, Versatile / צילום: Ray Habot

מירב אורן גייסה 80 מיליון דולר ורוצה להיות חד-קרן ישראלי ראשון בעולם הבניין

הסטארט-אפ ורסטיל, שמנטר את עבודת המנופים באתר הבנייה, השלים גיוס משמעותי מקרנות הענק אינסייט פרטנרס וטייגר גלובל ● המייסדת-שותפה והמנכ"לית מירב אורן, שגדלה לאב קבלן, פוזלת היום לדבריה לתואר היוניקורן הישראלי הראשון בעולם של טכנולוגיית בנייה

המשטרה עצרה צעיר סורי בחשד שתיכנן לתקוף בית כנסת ביום כיפור בעיר האגן, גרמניה / צילום: Reuters, Henning Kaiser

גרמניה: המשטרה עצרה צעיר סורי בחשד שתיכנן לתקוף בית כנסת ביום כיפור

הצעיר בן ה-16 חשוד כי תיכנן מתקפה בעזרת חומרי נפץ ביתיים על בית כנסת בעיר האגן בערב יום הכיפורים ● נעצרו גם אביו ושני אחיו ● לפי הערכות בגרמניה, הצעיר שיתף מידע בקבוצה איסאלמיסטית או התכתב עם גורם כלשהו על הפיגוע המתוכנן

עבודות תשתית. ההיטל מותנה בכך שהרשות מבצעת את עבודות הפיתוח / צילום: Shutterstock

לרשויות מקומיות אסור לגבות היטלי פיתוח אם לא מימנו בעצמן את התשתיות המשרתות את הנכס

בית המשפט שב ומבהיר כי לא כל תוספת בנייה גוררת אוטומטית היטל פיתוח, וכי הנוהג שלפיו עיריות גובות תשלום גם על עבודות פיתוח של גורמים חיצוניים כמו רמ”י - איננו חוקי ● בנוסף כתב בית המשפט כי החיוב בהיטלים ואגרות הוא חד–פעמי ולא ייתכן חיוב כפול