גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לחברות הטק הגדולות יש שריף חדש, הפעם בבריטניה

ראש רשות התחרות והשווקים הבריטית אומר כי הסוכנות שלו יוצאת מצללי האיחוד האירופי

רשות התחרות והשווקים בבריטניה חוקרת אם חנות האפליקציות של אפל קבעה  למפתחי אפליקציות תנאים לא הוגנים / צילום: Shutterstock, mundissima
רשות התחרות והשווקים בבריטניה חוקרת אם חנות האפליקציות של אפל קבעה למפתחי אפליקציות תנאים לא הוגנים / צילום: Shutterstock, mundissima

רשות התחרות הבריטית יוצאת מהצללים של האיחוד האירופי, פותחת בסדרת תביעות חדשות נגד חברות טכנולוגיה גדולות והופכת לגורם עולה חדש של ביקורת בינלאומית של תעשיית הטק.

מוקדם יותר החודש, הממשלה הבריטית אמרה שתחזק את רשות התחרות והשווקים (Competition and Markets Authority, CMA) - סוכנות התחרותיות הוותיקה של המדינה - ותיתן לה סמכויות חדשות להחל במהירות חקירות ותיקון התנהגות אנטי־תחרותית. הצעד צפוי לחזק את יכולתה להטיל קנסות על חברות ולמנוע מהלכי השתלטות העשויים לפגוע בתחרותיות.

לאחר שיצאה בריטניה מהאיחוד האירופי בסוף השנה, החלה ה־CMA להפעיל את כוחה באופן אגרסיבי בסדרה של תביעות בפרופיל גבוה. היא שמה על הכוונת את אלפאבית, חברת האם של גוגל, את אפל ואת פייסבוק, ובדקה נושאים הקשורים לתחרות שלרוב לא עסקה בהם כשבריטניה הייתה חברה באיחוד האירופי.

מנהל ה־CMA, אנדראה קושלי, אמר שהסוכנות שלו רוצה להוביל בעיצוב התנהגות חברות הטכנולוגיה הגדולות ברחבי העולם. "מבחינה מסוימת אנו יוצאים מהצל של המועצה האירופית", אמר בראיון, בהתייחסות לרשות ההגבלים העסקיים העליונה של האיחוד האירופי. קושלי אמר שכעת הוא חופשי לפעול באופן עצמאי, להאיץ חקירות, והסוכנות שלו יכולה להיכנס לפעולה תוך שבועות בודדים מקבלת תלונה.
"לפני כן היינו חלק מדיון", אמר קושלי. "זו לא הייתה בחירה שלנו איזה תלונות להפוך לחקירות".
קושלי, שנולד בפרמה באיטליה, עבד בחברת ייעוץ בלונדון לפני שהצטרף לסוכנות רגולציית התקשורת העיקרית של בריטניה, Ofcom, ואז ל־CMA ב־2013. ב־2017 מונה לעמוד בראש הסוכנות על ידי שר העסקים של הממשלה הבריטית.

כוח האדם הוכפל

כמות המקרים שה־CMA מטפל בהם עלתה ב־30% עד 50% מאז הברקזיט, אמר קושלי. על מנת להתמודד עם זה, הוא כמעט מכפיל את כוח האדם של הסוכנות לאלף איש. המשמעות היא מאבק על כישרונות מול חברות הטק הגדולות, שיש להן מאות מקומות פנויים בשכר טוב בצוותים המשפטיים שלהן ברחבי העולם.

תומס ווינג'ה, ראש מחלקת ההגבלים העסקיים במשרד עורכי הדין קליפורד צ'אנס מבריסל, אמר שה־CMA "נעה מהר יותר ממה שנראה שמסוגלות לעשות רוב הרשויות בנושא הגבלים עסקיים... אם אני הייתי יושב בהנהלה של אחת מארבע חברות הטק הגדולות, בהחלט הייתי שם עין על ה־CMA".

מנהלת רשות ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי מרגרתה וסטאז'ה אמרה שהיא מקבלת בברכה את התחרות. "אני מקבלת את זה באופן טבעי שכעת הם רוצים לתבוע את מקומם", אמרה בראיון מהעת האחרונה. "הם חייבים להראות שהם יושבים בכיסא על כל המושב, אם ניתן לומר כך".

אפל ופייסבוק וגוגל על הכוונת

קושלי אומר שסדר העדיפויות שלו כולל בחינה מדוקדקת יותר של רכישות שעשויות לחזק את המעמד בשוק של אחת מענקיות הטק. הוא גם מתכוון להשתמש בסוכנות שלו כדי לדחוק בחברות הטק הגדולות להנגיש את הנתונים והמערכות שלהן ליריבות קטנות יותר.
בין היתר, הסוכנות שהוא עומד בראשה חוקרת האם חנות האפליקציות של אפל קבעה למפתחי אפליקציות תנאים לא הוגנים והאם פייסבוק מקבלת יתרון לא חוקי לגבי שירותים שלה עצמה, כמו דייטינג ולוחות מודעות, מנתונים שהיא אוספת מהמפרסמים ברשת החברתית.

באפל אמרו שיעבדו עם CMA, והגנו על הדרישות שהחברה מטילה על מפתחי אפליקציות, ש"מוטלות באופן הוגן ושוויוני". בפייסבוק אמרו שהחברה פועלת בתוך סביבה תחרותית ו"תמשיך לשתף פעולה באופן מלא עם החקירות כדי להראות שהן חסרות ערך".

ה־CMA גם רוצה להתמודד עם גוגל לגבי תוכנית החברה להפסיק להשתמש בטכנולוגיה מצד שלישי לייעוד פרסומות בגלשן שהיא מפתחת, כרום, המכונה "קוקיז". גוגל אמרה שתפסיק את השימוש בקוקיז לאחר לחץ מארגונים הפועלים לשמירה על פרטיות ומרגולטורים, אבל חברות פרסום דיגיטלי התלוננו שהפסקת השימוש בהן תיתן לגוגל עצמה יתרון לא הוגן בהצגת פרסומות מקוונות.

התביעה נגד גוגל, שהחלה בינואר, כבר הובילה לשינויים ברחבי העולם. בחודש שעבר הציעה גוגל ליישב את התביעה של ה־CMA על ידי הבטחה שכלי הפרסום שלה לא יעשו שימוש בנתוני גלישה של משתמשי כרום, ושתיתן ל־CMA התראה של לפחות 60 יום לפני שתסיר קוקיז על מנת לבחון את התוכניות שלה ואולי לבקש לעשות בהן שינויים. גוגל אמרה שתכבד התחייבויות אלה לא רק בבריטניה אלא בכל העולם.

קושלי אמר שהסוכנות שלו נקטה בגישה חדשה, וגרמה לגוגל להסכים לשינוי לפני שנקטה פעולות ענישה כלשהן, כמו קנס. גוגל קיבלה זאת בברכה כדרך בה תוכל להתמודד עם שיקולי תחרותיות באופן פרואקטיבי, כך אמר אוליבר בת'ל, מנהל תחום התחרות המשפטית של גוגל באירופה. "אנו מעריכים כל הזדמנות לדיונים מבוססי עובדות שנועדו למצוא פתרונות מעשיים", אמר.

רשויות אחרות בחנו את נושא הקוקיז מצד שלישי, כולל בטקסס ותשע מדינות אחרות בארה"ב, ותבעו בעניין זה בדצמבר, וכך גם האיחוד האירופי, שכלל את הנושא בחקירה נרחבת יותר של כל טכנולוגית הפרסומות של גוגל בחודש שעבר.

בסוף יוני הודיעה גוגל שתעכב את הסרת הקוקיז מצד שלישי עד סוף 2023, כמעט שנתיים אחרי תאריך היעד המקורי, וציינה את הצורך בכך שמוציאים לאור, מפרסמים ורגולטורים ירגישו בנוח עם החלופות שהיא מציעה.

הנחרצות החדשה של ה־CMA מגיעה בזמן שבריסל ממשיכה לחקור את חברות הטק גדולות והגדילה את קצב החקיקה שנועדה לרסן את השפעתן. גם ארה"ב עשתה כך ולאחרונה גם בכירים בממשלת סין החלו בכך.

בזמן שה־CMA לוקחת על עצמה תפקיד יותר גלובלי, הממשלה הבריטית רוצה להעניק לה סמכויות נוספות, כמו היכולת להכריח חברות לבצע שינויים אפילו לפני שהיא מסיימת חקירה. היא גם תהיה מסוגלת להטיל קנסות על חברות בלי לעבור דרך מערכת המשפט, משהו שגם סוכנויות של האיחוד האירופי יכולות לעשות.

עוד כתבות

מרכז חדשנות, קרית שמונה / צילום: אוליבייה רוזנטל

סניף הבנק המיושן הפך למרכז מחקר לפודטק

ניסן זאבי, מנהל הפעילות של Margalit Start Up City בגליל: "הסטארט־אפים בגליל זה לא כמו בשדרות רוטשילד. הם מתחבאים. כשמקימים מקום מכוון לסטארט־אפים, כולם רוצים להיות חלק ממנו"

בנייה בהוד השרון / צילום: תמר מצפי

כך הפכו מחירי הדיור לנושא הכמעט יחידי שבו הפוליטיקאים מעדיפים לדבר פחות ולעשות יותר

שלושה חודשים אחרי הקמת ממשלת בנט-לפיד, נדמה שלמרות שורה של צעדים עדיין אין בשורה אמיתית בתחום הנדל"ן ● איך, בניגוד מוחלט לממשלות עבר, הפכו מחירי הדיור לנושא שבו הפוליטיקאים מעדיפים קודם כל להנמיך ציפיות, לדבר פחות ולעשות יותר? ראשי סיעות מהקואליציה ושני השרים האמונים על התחום מסבירים

שופטי בית משפט עליון / צילום: יוסי זמיר

הגיעה העת להחזיר את השימוש בכלי הסליחה לדיון המשפטי

אשה דתייה תבעה פיצויים של חמישה מיליון שקל מבעלה, לאחר שגילתה שהסתיר ממנה את היותו הומוסקסואל וחילוני • שופטי העליון הבינו את כאבה של האשה, אך דחו את התביעה בפסק דין שממחיש את הפער בין החוק היבש לבין המוסר והכפרה: "הדין האזרחי לא נועד לרפא לב שבור"

וינה בכריסמס / צילום: גילי מצא

חכו ל"אחרי החגים": מחירי הטיסות והחופשות צפויים לצנוח

המחירים של טיסות לאירופה אחרי החגים נמוכים משמעותית מאלה שעכשיו, גם עד כדי חצי מחיר

מנכ''ל Airbnb בריאן צ'סקי / צילום: Reuters, Mike Hutchings

מנכ"ל Airbnb מודה לראשונה: הקורונה הצילה אותנו ממשבר

רגע אחרי ההנפקה Airbnb לא היתה רחוקה ממשבר קיומי: על פניו היא היתה חברת ענק בשווי 100 מיליארד דולר, אבל היא גם דיממה מיליארדים ● תחקיר פאסט קומפני מביא את מאחורי הקלעים של הטלטלה שעברה על החברה שעיצבה מחדש את התיירות העולמית | מיטב הסיפורים מהעולם

עומר אדם בפרסומת לבזק / צילום: ליאור נורדמן

בריחת העובדים מענף הפרסום וניצחון וולט על המסעדנים: 10 הפספוסים הגדולים של השנה בתחומי המדיה, השיווק והפרסום

הם היו יכולים להצליח, אבל המציאות הסתדרה אחרת: המותג שנסגר כשכולם חגגו, הרשתות שלא הרוויחו מהנהירה לאונליין, המסעדנים שאיחרו את הרכבת, ההזדמנויות שרשת 13 החמיצה ועוד 6 דברים ש(לא) התרחשו השנה

יהב יולזרי, גל קרובינ, אביטל פרדו - בעלי פאגאיה / צילום: רועי פרי

מכשול בדרך למיזוג פאגאיה? האשמות בדילול יתר של מניות ה-SPAC

שני משרדי עורכי דין הוציאו מכתבים לבעלי המניות שהם פותחים בחקירה על טענות ל"דילול יתר של המניות" ● עסקת הספאק מגלמת שווי חברה של 8.5 מיליארד דולר, ובמסגרתה צפויים בעלי המניות הקיימים ב-SPAC להחזיק פחות מ-6% מהחברה לאחר המיזוג

שר המשפטים גדעון סער / צילום: תמר מצפי

נסיגה לתפארת: הנסיגה של סער מיוזמת פיצול תפקיד היועמ"ש מדאיגה במיוחד

הדיווחים בתקשורת על כך ששר המשפטים גדעון סער לא מתכוון להוציא לפועל את היוזמה המשמעותית ביותר שהיה אמור להוביל כשר משפטים - פיצול תפקיד היועמ"ש - צריכה להדאיג כל אזרח שהדמוקרטיה חשובה לו

מערכת ''הדק חכם'' / הדמיה: רפאל

מדע בדיוני ביישום מלא: מוצרי רפאל מככבים בתערוכה ביטחונית בלונדון

מערכת שיודעת לזהות אויב או ידיד בשדה הקרב המולבשת על משקפות היא רק אחד המוצרים של רפאל שתוכלו למצוא בתערוכה הביטחונית DSEI בלונדון, בחלקם צה"ל יתחיל להשתמש כבר בשנת 2022

הדירות ''הכלואות'' הן אלה שבעליהן לא מעוניינים למכור אותן בשל החשש לתשלום מס שבח בעת מכירתן / צילום: Shutterstock, Pormezz

הפתרון המיידי למחסור בדירות המגורים: שחרור הדירות הכלואות

יש לחוקק הוראת שעה ולבטל מס שבח למשך שנה, מה שישחרר לשוק דירות מוכנות רבות

ציור קיר של קריקו בבודפשט, כמחווה לתרומתה למלחמה בקורונה / צילום: Reuters, KRISZTINA FENYO

"הייתי הולכת באוניברסיטה ואומרת לחוקרים 'קחו RNA'!": החוקרת שמאחורי חיסוני הקורונה בראיון בלעדי

ד"ר קטלין קריקו, החוקרת שגילוייה אפשרו את פיתוח חיסוני הקורונה של פייזר ומודרנה, היא היום סמנכ"לית בכירה בביונטק וכבר מוזכרת כמועמדת לפרס נובל, אבל הדרך להכרה הייתה רצופה כישלונות ● בראיון לגלובס היא מספרת שמבחינתה, חיסוני הקורונה הם רק ההתחלה

חוף הים בראשון לציון. חניוני ענק עד הים / צילום: Shutterstock

השכפול, הזלזול, ההזנחה: כל חטאי התכנון של ישראל

אין צל, אין תכנון שמתאים לקנה מידה אנושי, אין חן לבניינים וכולם נראים אותו דבר ● גלובס פנה לאנשי התכנון העירוני הבכירים בארץ בבקשה שיצביעו על הכשלים, ויציעו פתרונות

מתחם הבניינים במהלך ההריסה. עמדו נטושים במשך שנים וניזוקו / צילום: מתוך יוטיוב

סין מציגה: כך הורסים 15 בניינים ב-45 שניות בלבד

שכונה שלמה בעיר קונמינג בסין נהרסה בשבוע שעבר באמצעות חומרי נפץ ● הבניינים בני פחות מעשר שנים אולם מעולם לא הושלמו

עבודות תשתית. ההיטל מותנה בכך שהרשות מבצעת את עבודות הפיתוח / צילום: Shutterstock

לרשויות מקומיות אסור לגבות היטלי פיתוח אם לא מימנו בעצמן את התשתיות המשרתות את הנכס

בית המשפט שב ומבהיר כי לא כל תוספת בנייה גוררת אוטומטית היטל פיתוח, וכי הנוהג שלפיו עיריות גובות תשלום גם על עבודות פיתוח של גורמים חיצוניים כמו רמ”י - איננו חוקי ● בנוסף כתב בית המשפט כי החיוב בהיטלים ואגרות הוא חד–פעמי ולא ייתכן חיוב כפול

ביטקוין / צילום: יח''צ

למשקיעי הקריפטו יש סיבה לדאגה? בכירים בוושינגטון שוקלים להדק את הפיקוח

בוושינגטון מנסים להגדיר גבולות לשוק הקריפטו החופשי והלא מפוקח: נציגים של משרד האוצר האמריקני נפגשו בסוף השבוע עם נציגי המגזר הפיננסי כדי לבדוק את כלי הרגולציה המתאימים ל"מטבעות יציבים" כגון BitUSD ו-Tether

ברק כהן, מירב אורן, דני הרמן ורן אורן, Versatile / צילום: Ray Habot

מירב אורן גייסה 80 מיליון דולר ורוצה להיות חד-קרן ישראלי ראשון בעולם הבניין

הסטארט-אפ ורסטיל, שמנטר את עבודת המנופים באתר הבנייה, השלים גיוס משמעותי מקרנות הענק אינסייט פרטנרס וטייגר גלובל ● המייסדת-שותפה והמנכ"לית מירב אורן, שגדלה לאב קבלן, פוזלת היום לדבריה לתואר היוניקורן הישראלי הראשון בעולם של טכנולוגיית בנייה

אביגדור ליברמן, בנימין נתניהו, ישראל כ''ץ / צילום: רפי קוץ, חיים צח-לע''מ

האמירות המטעות שבגללן ליברמן, נתניהו וכ"ץ צריכים להתנצל השנה

אין בישראל פי אלף משגיחי כשרות ממפקחי מעונות, רה"מ לשעבר לא הועמד לדין בגלל סיקור אוהד, ושר האוצר הקודם לא יכול היה להבטיח המשכיות לתקנים שהוסיף באופן זמני לבתי החולים ● לרגל יום כיפור אספנו שלוש טענות לא נכונות שחזרו על עצמן השנה, למרות שכבר תיקנו אותן בעבר

יהב יולזרי, גל קרובינ, אביטל פרדו - בעלי פאגאיה / צילום: רועי פרי

לפי שווי של 8.5 מיליארד דולר: חברת התשלומים פאגאיה תמוזג לספאק

חברת הפינטק חתמה על הסכם מיזוג עם ספאק לפי שווי של 8.5 מיליארד דולר ● במסגרת העסקה צפויים בעלי המניות הקיימים בחברה לשמור על כ-94% ממנה בבעלותם

כלא גלבוע / צילום: Reuters, Ilia Yefimovich

למי שייכות הזכויות על תוכניות אדריכליות

התוכניות של כלא גלבוע פורסמו באתר האינטרנט של משרד האדריכלים פורה-יעקובי-קרני, שתכנן את המבנה ואז הוסרו ● שב"ס: "ההיבטים המשפטיים של פרסום זה נבחנים בימים אלה”

גנב הספרים / צילום: Shutterstock

מי גונב כתבי יד לפני פרסומם? התחקיר שמטלטל את עולם הספרות

זאת נשמעת כמו עלילה מושלמת למותחן פשע: עבריין מסתורי מחליף זהויות וכתובות מייל כדי לגנוב כתבי יד מהוצאות לאור, ממו"לים ומהסופרים הגדולים בעולם במשך שנים מבלי שיש לאיש קצה חוט ● אבל זה סיפור אמיתי לגמרי ● שני עיתונאים יצאו למסע בעקבות השד של עולם הספרות: "חשבנו שזאת חקירה שאנשים שמכרו אינספור ספרי ריגול יהיו יכולים לפתור בעצמם" | מיטב הסיפורים מהעולם