גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מספיק כבר עם השקר הזה. לא צריך כל הזמן "להמציא את עצמך מחדש"

ב"ניו יורק טיימס", בסטארבקס ובלגו הבינו שהם לא צריכים להמציא את עצמם מחדש ● בדיוק להפך ● חצי שעה של השראה

רוצים להתחדש? חזרו אל המקורות / צילום: Shutterstock
רוצים להתחדש? חזרו אל המקורות / צילום: Shutterstock

 

רשימה זו מבוססת על פרק מספרו של ערן גפן, מייסד G^Team

"אנחנו חייבים להתחדש," אמר המנכ"ל, "להמציא את העתיד, לקחת את החברה קדימה, להנחיל ערכים חדשים ותרבות ארגונית של שינוי. אם לא נמציא את עצמנו מחדש לא נהיה קיימים." הסתכלתי עליו באמפתיה. את הטקסטים האלו אני שומע שוב ושוב, חוזרים על עצמם בלא מעט ישיבות שיש לי עם מנכ"לים, ואף על פי שהוא קרא דווקא לי כדי להביא את אותה חדשנות, הרגשתי אי־נוחות.

"אולי במקום להמציא את עצמכם מחדש תחזרו למקורות?" אמרתי־שאלתי. "הרי תרבות ארגונית אי-אפשר להמציא באיזו ישיבה עם בורקסים וקפה. אתם הרי ארגון שהצליח, וגם אם היום קצת קשה, ההצלחה ההיא מקורה בתרבות ארגונית מסוימת שעבדה מצוין. אולי עם הגדילה נטשתם את הערכים שהביאו להצלחתכם?".

לעיתים נראה שהפתרון הקל הוא לרוץ אל הטכנולוגיה, אלא שחדשנות היא בסופו של דבר רק כלי - כזה שיכול לשרת ערכי ליבה מדויקים שפעמים רבות פשוט קצת נשכחו.

החדשנות של "הניו יורק טיימס"

בשנת 2013 כמות הקוראים של "הניו יורק טיימס" התרסקה כאילו נפלה מצוק: מ-160 מיליון קוראים ב-2011 לפחות מ-80 מיליון קוראים. נראה היה שבעידן הפייסבוק וכותרות הקליקבייט אין לאנשים עניין בתוכן מעמיק בדיגיטל. הנהלת החברה מינתה צוות משימה שמטרתו להמציא את עתיד המותג מחדש. אין תעשייה שעברה ערעור כל כך עוצמתי על ידי הדיגיטל כמו תעשיית התוכן, כך שהצוות המיוחד קיבל אשראי לבחון כל תהליך, כל שיטה וכל פתרון אפשרי.

כולם היו בטוחים שהצוות יחזור עם הצעות להקמת רשת חברתית או לכתיבה קלילה ופופולרית יותר (משהו בסגנון אינסטוש פוגש את פייסבוק), או אולי לקנות איזו אפליקציה כפי שעשתה בזמנו כל חברת תוכן אחרת בהיסטריה (יאהו למשל). אבל לא - הצוות חזר עם פתרון הפוך לגמרי! חבריו הגיעו למסקנה שהקוראים רוצים בעיקר "אמת", ודווקא בעולם של עודף מידע הם מחפשים מקור אמין ורציני שאפשר לסמוך עליו. הצוות המליץ לשים את העיתונות, אותו מקצוע הולך ונעלם, במרכז, כשסביבה שיטות חדשות לספר סיפור בעזרת חדשנות דיגיטלית.

בניין הניו יורק טיימס / צילום: Shutterstock

ב"ניו יורק טיימס" גם החליטו לעבור למודל עסקי אמיץ. בזמן שמרבית התעשייה התבססה על הכנסות מפרסום ונתנה את התוכן בחינם, הם החליטו לגבות דמי מינוי. רבים היו אז סקפטיים לגבי האפשרות לגבות כסף על תוכן באינטרנט, אבל ההצלחה הגיעה. בשעת כתיבת דברים אלה עקפו ההכנסות ממנויים את ההכנסות מפרסום והגיעו ל-800 מיליון דולר - והכל בזכות כך שהם לא נסחפו בזרם אלא התחברו חזרה למקורות.

סטארבקס מחזירים את הקסם

ב-2007 סטארבקס סבלה מקשיים. ההתרחבות המואצת שלה לעוד ועוד סניפים ויוזמות כמו מכירת דיסקים בסניפים וייעול הכנת הקפה - הביאו יותר נזק מתועלת. הווארד שולץ, המנכ"ל האגדי של הרשת, כיהן באותן שנים כיו"ר החברה וצפה מהצד כיצד היא הופכת לרלוונטית פחות ופחות. במקום להטיף לחדשנות, שולץ דווקא יצא בקריאה לחזור למקורות.

במזכר היסטורי ששלח לצוות הניהול הבכיר, שולץ קיבל אחריות למהלך הכושל של שיפור היעילות והצמיחה - זה שהוציא מהסניפים חלק ניכר מהקסם שלהם יחד עם דברים כמו ריח הקפה הקלוי, המראות והקולות של מכונות אספרסו איטלקיות מסורתיות והבריסטות בעבודה. "אנו צריכים להסתכל במראה ולהבין שהגיע הזמן לחזור אל הליבה ולעשות את השינויים הדרושים כדי לעורר את המורשת, את המסורת ואת התשוקה שיש לכולנו לחוויית סטארבקס האמיתית", כתב.

שולץ פיטר את מנכ"ל החברה ולקח על עצמו את התפקיד. בפברואר 2008 הוא סגר את אלפי הסניפים של הרשת ליום אחד - ובמקום לקבל קהל, 135 אלף בריסטות עברו "הדרכת מצוינות בקפה" ולמדו למזוג כוס אספרסו מושלמת. רק לאחר שחזרו לערכי הליבה, של מצוינות בקפה, אִפשר שולץ לפתח חדשנות שתתמוך בה.

חדשנות קובייה אחרי קובייה

ב-2003 לגו הייתה בצרות גדולות. לראשונה מאז היווסדה, המכירות צנחו ב-30 אחוז לעומת השנה הקודמת והחברה מצאה את עצמה עם חוב של 800 מיליון דולר. דוח פנימי של החברה גילה כי כבר יותר מעשור אף אחד מהמוצרים החדשים לא הצליח לייצר ערך משמעותי.

מפעלי לגו / צילום: Shutterstock

נראה היה שללגו המיושנת לא יהיה חלק בעתיד. החברה, שמתנהלת עד היום מכפר דני זעיר בשם בילונד ונמצאת בבעלות אותה משפחה שייסדה אותה לפני מלחמת העולם השנייה, חוותה ירידה קשה בביקושים עקב התחרות הגוברת ממשחקי הווידאו והאינטרנט. הפתרון של החברה היה להמציא מוצרים חדשים, כמה שיותר רחוקים מקוביות הפלסטיק המיושנות. מה הם לא ניסו? החברה השיקה תכשיטים לנערות, בגדים, פתחה פארקי שעשועים ובנתה את חברת משחקי הווידאו שלה מהתחלה, אבל למרות הכול ההידרדרות נמשכה. לגו כמעט פשטה רגל.

בשנת 2004 מונה למנכ"ל יורגן ויג קנודסטרופ (מכאן ואילך אקרא לו ויג). מרגע מינויו למנכ"ל הוא פעל בשיטתיות כדי לבנות אותה מחדש, קובייה אחר קובייה, על ידי חזרה למקורות. ויג פשוט זרק החוצה כל דבר שללגו לא הייתה מומחיות בו. את הפארקים הוא מכר, את המלאי הוא חתך ואת מגוון המוצרים הוא צמצם לחצי (מ-13 אלף ל-6,500).
כל פעילות החברה חזרה לערך הבסיסי של "לשחק יפה" (משמעות השם לגו בדנית), אבל הרווח רחוק מבסיסי (כמיליארד דולר ב-2014).

אני מבין שכולנו כמנהלים מרגישים את הצורך להשתנות ולהתחדש, אבל רגע לפני שמשנים את הכול, אני רוצה להזכיר שגם הארגון הכי גדול ומסובך היה פעם סטארט־אפ עם אנרגיה וחזון ולתדר הזה צריך להתחבר. טכנולוגיה וחדשנות הן רק כלים. כל עוד הליבה לא פתורה, שום גאדג'ט לא יעזור.

בליבה של כל חברה מצליחה יש ניצוץ וקסם של תרבות שפעם עבדה. אם צריך לתקן תרבות ארגונית כדי לעלות מחדש על המסלול, הדרך היא לא בהכרח להמציא מחדש אלא לפעמים פשוט להסתכל אחורה, לחזור אליה ולבצע את אותה משימה בכלים הכי חדשים.

ערן גפן הוא מייסד G^Team, חברה לייעוץ אסטרטגי שעוזרת לחברות לפתח מנועי צמיחה חדשים. הוא בעל ניסיון בעבודה עם מנכ"לים והנהלות של החברות המובילות בארץ ובעולם בהן קוקה קולה, וולט, מיקרוסופט, שטראוס וקימברלי קלארק. חברה קודמת שהקים נרכשה על ידי WIX. גפן מפעיל את הפודקאסט "חצי שעה של השראה" ומחבר הספר "יוצרים צמיחה - כך הופכים יצירתיות עסקית לתוכנית עבודה".

עוד כתבות

5 דברים לפני פתיחת המסחר / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

יום המסחר המקוצר צפוי להיפתח בעליות שערים, במקביל למרתחש באסיה ובחוזים העתידיים ● הפד הותיר את הריבית בארה"ב על כנה ורמז: צמצום רכישות האג"ח עשוי לקרות כבר בנובמבר ● מחיר הנפט טיפס לאור התאוששות הביקושים בארה"ב ● גלובס עושה סדר לקראת המסחר

גיא פישר / צילום: יח''צ

אחרי המנכ"ל: מנהל חטיבת ההשקעות במגדל, גיא פישר, עוזב

פישר הודיע על רצונות לסיים את התפקיד כשנה וחצי אחרי שנכנס אליו וכחודשיים לאחר שהמנכ"ל רן עוז עזב לישראכרט • פישר הוביל את מדיניות החברה להשקיע מתוך אחריות סביבתית ואת המיקוד בטכנולוגיה

מייסדי סייבלום: סלבה ברונפמן ומיכאל אנגסטלר / צילום: יח''צ

רכישה ראשונה של LG בישראל: קונה את סייבלום לפי שווי של 220 מיליון דולר

סייבלום עוסקת בתחום הסייבר לרכבים והרכישה תסייע ל-LG להבטיח ליצרניות הרכב שהמחשב שהיא משבצת במערכת הבידור אינו מהווה כר לפריצות אפשריות ● LG תשקיע עוד 20 מיליון דולר בהון החברה במסגרת סבב הגיוס הגדול ביותר שלה עד כה, שיאפשר לה להכפיל את גודלה

לימור גולן / צילום: פרטי

"כשאת עצמאית אין לך תקרת זכוכית. יש בזה סיפוק אדיר"

לימור גולן ● בת 40, נשואה ואם לשתיים מראשון לציון ● בעלים של "לימור גולן" - מוצרי בד לתינוקות, מסכות רב-פעמיות והדרכות תפירה ● "עבדתי בשיא עד הבוקר. זה בדיוק מה שכיף"

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בירידות; טראלייט קפצה ב-6%, אנרג'יאן ב-4.3%

מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.8% ומדד ת"א 90 רשם ירידה של כ-0.3% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.26 מיליארד שקל

עדכון התוכנה הגדול של אפל / צילום: אפל

עדכון התוכנה הגדול של אפל כבר כאן. אלו כל הפרטים והחידושים

אפל שחררה את עדכון התוכנה השנתי הגדול שלה שכולל מספר שינויים - אחד מהם הוא בשורה של ממש בתחום הפרטיות ● מה השיפור ב-FaceTime שישמח כמה משתמשים, ומי לא יוכל לקבל את העדכון החדש? ● גלובס עושה סדר

אליזבת' וורן / צילום: Shutterstock, David Garcia

אליזבת' וורן וסנאטורים דמוקרטים נוספים מביעים חשש לגבי התמריצים למשקיעי חברות SPAC

מכתבים שנשלחו למקימי חברות הצ'ק הפתוח מגיעים בזמן שהן נתונות ליותר ויותר ביקורת רגולטורית

וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

נעילה ירוקה בוול סטריט; פייסבוק ירדה ב-4%, סימילרווב וסול-ג'ל ב-6%

יו"ר הפד במסיבת העיתונאים: "הטייפרינג עשוי להתחיל כבר בנובמבר" ● פייסבוק איבדה גובה לאחר שדיווחה שעדכון הפרטיות באייפון יפגע בתוצאותיה ברבעון ● מחירי הנפט עולים לאחר פרסום מלאי הנפט הגולמי בארה"ב ● הביטקוין נסחר בירידה קלה סביב 43 אלף דולר

גלובס מדרג את משרדי עורכי הדין הטובים בישראל: הירשמו עכשיו

גלובס וחברת המידע העסקי הבינלאומית Statista פותחים את ההרשמה לדירוג משרדי עורכי הדין הטובים בישראל

סטודנטים בעיר ראלי בצפון קרוליינה / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

הסטודנטים חוזרים ללימודים, ומשקיעי הנדל"ן רוצים לשכן אותם

חברות ההשקעות משקיעות מיליארדי דולרים ברכישה ובפיתוח של מעונות מחוץ לקמפוסים ● מאחורי ההשקעה עומדים הנתונים שמראים שאפילו בימי המגפה והלמידה מרחוק הביקוש למגורי סטודנטים ירד רק במעט

צינורות להובלת גז באירופה / צילום: Reuters, Rebecca Naden

מחיר הגז מזנק, ואירופה שוב תלויה בחסדי פוטין ומזג האוויר

כאשר ספקית הגז העיקרית ליבשת (רוסיה) חותכת תפוקה, וטורבינות הרוח פוגשות קיץ ללא רוח לייצור אנרגיה חלופית - התוצאה: אירופה בסחרור ● המדינות נערכות לתוכניות חילוץ שיסייעו לעבור את החורף בשלום

שולי כרמל, סמנכ''לית שיווק אלטמן / צילום: איל יצהר

"שיווק מורכב מעשרות חלקים, והאחריות שלנו היא לדייק הכול לסיפור קוהרנטי"

שולי כרמל, סמנכ"לית השיווק והדיגיטל של חברת תוספי המזון אלטמן, מתארת בראיון לגלובס מדוע תהליכי השקה הם כבר מזמן לא לינאריים, כיצד חיזקה את מערך הייעוץ והשירות בחברה, ומי ההשראה שלה • הזווית של סמנכ"לי השיווק בחברות הבולטות במשק

5 דברים על התנהלות בתשלומים / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

קל לגהץ, קשה לעקוב: 5 דברים על התנהלות בתשלומים

כאשר אנחנו קונים מוצרים יקרים, הכי קל לבקש לפרוס לתשלומים וכמה שיותר, כך קל לנו יותר לכאורה "לבלוע" את ההוצאה ● כמה זה עולה לנו באמת?

רה''מ קנדה ג'סטין טרודו וזוגתו, סופי גרגואר, ביום שלישי לאחר שנבחר מחדש לקדנציה שלישית בתפקיד / צילום: Reuters, Carlos osorio

טרודו בזבז את זמנה של קנדה: הבחירות שלא בחרו שום דבר

הפרלמנט פוזר, הבחירות הוקדמו, ומה קרה? לא קרה. התוצאות של הבחירות הקודמות, שתסכלו את ראש הממשלה הליברלי הצעיר, חזרו על עצמן כמעט ללא שינוי ● אבל בקנדה, הדמוקרטיה התעשייתית השביעית בגודלה בעולם, אין קואליציות ● תהיה ממשלת מיעוט - עד הבחירות המוקדמות הבאות

פרויקט של אוורגרנד בבנייה בבייג'ינג, סין / צילום: Associated Press

מה סין צריכה לעשות כדי להכיל את הנשורת של אוורגרנד

הסיכון הגדול ביותר לסין הוא דווקא מבעלי החוב הקטנים של ענקית הנדל"ן ולא מהגדולים ● אם ממשלת סין לא תפעל מספיק מהר ליצירת שינוי מבני בעסקי החברה ובחוב שלה, היא עשויה להיות בצרות דומות

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

חצי מהוועדה שקובעת את הריבית מתחלפת: האם הפעם זה יעבור חלק?

נציגי הציבור בוועדה המוניטרית של בנק ישראל צפויים להתחלף ● השכר אטרקטיבי, אבל אולי לא מספיק עבור פרופ' בסקטור הפרטי ● בפעם הקודמת בחילוף חברי הוועדה, האוצר שבוחר שניים מנציגי הציבור גרר רגליים, והוועדה פעלה בהרכב חסר

גיוס הון / צילום: Shutterstock

סטרים אלמנטס גייסה 100 מיליון דולר בהובלת סופטבנק

הסטארט-אפ מפתח כלים אינטראקטיביים לניהול קהלים וייצור הכנסות ליוצרי תוכן סטרימינג ● סטרים אלמנטס נוסדה בשנת 2017 על ידי אור פרי, דורון ניר, גיל הירש וראם שרמן

משרדי פייסבוק בדבלין / צילום: Shutterstock, Kryuchka Yaroslav

בכיר בפייסבוק עוזב, המחליף שלו איש חומרה. מה זה אומר על העתיד של החברה?

מנהל טכנולוגיות ראשי בפייסבוק, מייק שרופר, הודיע כי הוא פורש מתפקידו ● הוא יהפוך לעמית הבכיר הראשון בפייסבוק ● הבחירה במחליף שלו, בוסוורת', היא ללא ספק קריאת כיוון של החברה לכך שהיא הולכת יותר לכיווני החומרה בעתיד של פייסבוק

מטוסי אל על בנתב''ג / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

הסוף צפוי מראש: המדינה כנראה לא תיתן לאל על לקרוס, השאלה מה יקרה בדרך?

במכתב לאוצר דרשה חברת התעופה פיצוי של 100 מיליון דולר במקום הלוואה, "בגין הנזקים שנגרמו בשל החלטות המדינה" • מה מצב החברה, איזו תוכנית היא מציעה ואילו אפשרויות עומדות בפניה?

לוחמי הטליבאן בקאבול, אפגניסטן / צילום: Associated Press, Rahmat Gul

הטליבאן מצרף בני מיעוטים וטכנוקרטים לממשלה, אך משאיר את הנשים בחוץ

הממשלה המורכבת מגברים בלבד של הארגון עדיין לא ממלאת אחר דרישות הקהילה הבינלאומית לממשל הכולל נציגים של כל פלגי האוכלוסייה