גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ועדת המומחים של משרד הבריאות ממליצה על חיסון שלישי למבוגרים

אף שעדיין אין הסכמה העולם על הנחיצות של מנת חיסון שלישית, רוב מוחלט של חברי צוות הטיפול במגפות במשרד הבריאות הצביע בעד מתן מנה שלישית לאוכלוסייה מבוגרת ● זאת בהתאם לממצאי מחקרים שמראים ירידה באפקטיביות החיסון לאורך הזמן

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש. יצטרך לקבל את ההחלטה האם לקבל את המלצת הצוות / צילום: דוברות הכנסת שמוליק גרוסמן
מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש. יצטרך לקבל את ההחלטה האם לקבל את המלצת הצוות / צילום: דוברות הכנסת שמוליק גרוסמן

משרד הבריאות פרסם כי הרוב המוחלט של חברי צוות הטיפול במגפות, הצביעו בעד מתן חיסון שלישי נגד קורונה (Covid-19) למבוגרים כבר בעת הזו. המחלוקת בצוות הייתה בעיקר על הגיל המתאים לקבלת המנה השלישית - החל מגיל 60 או מ-70.

ההמלצה של הצוות הועברה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש, שצפוי לקבל החלטה בנושא בימים הקרובים. ההחלטה תהיה האם לאשר חיסון שלישי לאוכלוסייה מבוגרת, כאשר לאחר מכן כל אדם יוכל לקבל את ההחלטה לגבי עצמו יחד עם הרופא שלו.

הרעיון לתת חיסון שלישי נובע ממידע שמתחיל להיאסף, לפיו הזמן שעבר מאז ניתן החיסון הוא אולי בעל תפקיד בירידה ביעילות החיסון מול וריאנט דלתא, בנוסף לשינוי בווירוס עצמו.

ניסוי של חברת פייזר, שמשווקת את החיסון הנמכר בישראל, עקב אחרי תחלואה בקרב מחוסנים, והראה ירידה באפקטיביות של החיסון לאורך זמן. תוצאות דומות עולות מתחקור הנתונים מישראל. ההערכה היא כי חידוש החיסון עשויה להחזיר את רמות ההגנה למקסימום.

אצל מבוגרים, יחס הסיכון/סיכוי במקרה הזה הוא טוב יותר מאשר אצל צעירים. הם גם חשופים יותר לנזקי המחלה אם יחלו בה, הם גם בדרך כלל מייצרים תגובה חיסונית חלשה יותר ולכן נמצאים כנראה בסיכון רב יותר להידבק גם אם התחסנו, ובגלל התגובה החיסונית החלשה יותר, הם כנראה פחות בסיכון לתופעות הלוואי הנדירות מאוד של החיסון, שנצפו עד כה בעיקר בצעירים.

ה-FDA, מנהל המזון והתרופות האמריקאי, מצפה מפייזר לבצע ניסוי כדי לאשר מנה שלישית, אולם ייתכן שנתוני העולם האמיתי מישראל יאפשרו לה לעקוף זאת. לכן יש לפייזר אינטרס כי ישראל תבצע את המהלך, ולכן היא גם מוכנה ככל הנראה לשלוח לישראל את המנות הדרושות, אף שבעולם יש עוד מי שמשוועים לחיסון ראשון.

"לפעמים רופאים צריכים לקבל החלטות קשות"

אתמול, רגע לפני הישיבה, שוחחנו עם ד"ר ארנון שחר, המנהל הרפואי של מערך הקורונה בקופת החולים מכבי וחבר הצט"מ והוועדה המייעצת למשרד הבריאות, אשר הסביר כי "מדובר בהחלטה מכבידה, אבל בשנה וחצי האחרונות נאלצנו לקבל הרבה החלטות כאלה. מדינת ישראל ידעה לצעוד בראש המחנה, ולעיתים קרובות העולם יישר איתנו קו, למשל לגבי חיסון הריוניות בטרימסטר הראשון, או לגבי חיסון נוער, או לגבי מנת חיסון שלישית אצל מדוכאי חיסון. נצטרך לראות את הנתונים, אבל אפילו אם אין נתונים במלואם - לפעמים רופאים צריכים לקבל החלטות קשות".

מה תהיה השפעת המהלך, אם יבוצע בסופו של דבר, על התחלואה בישראל?
"אני פחות רואה את המהלך ככזה שישנה את התמונה ברמת המקרו. זו הגנה אישית, לא אזורית. אם אנחנו רוצים שינוי אמיתי של מהלך המחלה בישראל, צריך לחסן את מי שעדיין לא חוסן בכלל".

להערכתך יינתן בשלב כלשהו חיסון שלישי לכלל האוכלוסייה?
"אני מעריך שיגיע חיסון שלישי מותאם לווריאנטים. בנוסף לדעיכה ביעילות החיסון עם הזמן, אין ספק שהווריאנט הזה מצליח יותר בהדבקה של מחוסנים".

אז מה יהיה עכשיו?
"אני מקווה שהמגבלות שמוחלות עכשיו יהיו האחרונות, אם כי אני לא חושב שהן ישנו את מגמת התחלואה. השינוי לא יבוא כנראה ממגבלות נוספות, אלא מאכיפה של המגבלות הקיימות, בעיקר מגבלות על החוזרים מחו"ל, וזאת מבלי להגביל את היציאה והכניסה לישראל. סגר לדעתי אינו על הפרק כרגע, אנחנו משנים את הגישה ולא רוצים יותר לסגור את המדינה. אבל בידוד של 48 שעות בלבד במערכת החינוך, כפי שמציעה שרת החינוך? ביולוגית זה לא מסתדר.

"גל התחלואה הנוכחית מאופיין בפחות אשפוזים פר מאומת ופחות מתים פר מאושפז, עם החלמה מהירה יותר, אבל למרות שהמאפיינים הללו עשויים להקל על העומס על בתי החולים, ישנו גם עומס בקהילה.

"10,000 מאומתים זו הכפלה של העבודה של רופאי המשפחה והילדים, שנמצאים בקשר עם המאומתים, שלפעמים צריכים מעקב צמוד אם נראה שהם עלולים להתדרדר, או טיפול משמעותי, גם אם אינם מאושפזים. יש להם שאלות שצריכות מענה. הבדיקות גם הן משאבים שהקהילה משקיעה".

אהוד מרום: "אם פייזר רוצים ניסוי בישראל, שישלמו"

בשיחת הוועידה שלה לרגל הדוחות, אמרה פייזר כי היא צפויה לערוך ניסוי רשמי ב-10,000 מתנדבים כדי להוכיח את יעילות ובטיחות החיסון השלישי. זאת, במקביל לניסוי שהיא עורכת בחיסון ייעודי לווריאנט הדלתא.

עד היום, פייזר ערכה מחקר מוגבל שרק הראה כי נוגדנים מן הדם של מחוסנים במנה השלישית, מנטרלים את הווירוס טוב יותר במבחנה, לעומת מחוסנים בשתי מנות שהחיסון בדם שלהם הוא כבר 'ותיק'.

בינתיים, בניסוי במנה השלישית נמצאו תופעות לוואי דומות לאלה שנצפו במנה השנייה, כלומר תופעות לא מסוכנות שחולפות תוך ימים ספורים לכל היותר. אבל הניסוי לא היה מאוד גדול ולכן ייתכן שלא עלו בו תופעות לוואי נדירות. במקביל, חוסנו בעולם במנה שלישית גם מדוכאי חיסון, ואצלם לא נצפו תופעות לוואי חריגות.

אם ישראל אכן תחל בקרוב לחסן מבוגרים, המידע שיתקבל מהמהלך צפוי להגיע לפייזר עוד לפני שהיא תשלים את הניסוי הרשמי, ולא כולם מרוצים מזה.

אחד מאלה הוא למשל אהוד מרום, מייסד ומנכ"ל חברת התרופות מאפי. מרום תומך בחיסונים ואף הציע בעבר להסב את המפעל שלו, אשר אמור בקרוב להתחיל לייצר גרסת שחרור מושהה של הקופקסון של טבע בשיתוף פעולה עם חברת התרופות הבינלאומית מאפי, כך שניתן יהיה לייצר בו חיסונים, בשותפות עם חברה כמו פייזר או עם המכון הביולוגי.

אבל הרעיון לתת כעת חיסון שלישי למבוגרים לפני אישור FDA, לא מוצא חן בעיניו. "השאלה הערכית היא האם אנחנו צריכים לרכוש עכשיו חיסון יקר של פייזר בסכום גבוה, לפני שהוא אושר, או להשקיע כעת את הכסף הזה באפיקים אחרים של בריאות וחינוך, ולחכות לאישור ה-FDA.

"אם פייזר רוצים את המידע הזה לפני אישור, הם היו צריכים לשלם למדינת ישראל 100 מיליון דולר על הסכמתם לניסוי, ולקבל הסכמה מדעת של המשתתפים, וגם לפצות את המשתתפים, ועוד להבטיח אספקה של החיסון חינם לשנה למדינת ישראל".

לעומת זאת גורמים אחרים אומרים שהאינטרס של החיסון השלישי למבוגרים בהקדם האפשרי הוא שלנו, וה'תמורה' של פייזר היא במשלוח מנה שלישית אלינו, בעוד רוב העולם עדיין כלל לא מחוסן, ועלול לבוא לחברה בטענות. או כפי שאמר ראש הממשלה נפתלי בנט: "ככל שנדבר פחות על מנה שלישית, כך יש יותר סיכוי שזה יקרה".

עוד כתבות

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בירידות; טראלייט קפצה ב-6%, אנרג'יאן ב-4.3%

מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.8% ומדד ת"א 90 רשם ירידה של כ-0.3% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.26 מיליארד שקל

הממונה על שוק ההון משה ברקת / צילום: יוסי זמיר

כשהפנסיה מתהפכת לרעתכם: המעקף לרגולטור שפוגע בעתיד של החוסכים

אולי כדאי לברקת לבטל את איסור המשיכה מהתקנון של קרנות הפנסיה החדשות. מה הטעם בקביעת איסור שכל-כך קל לעקוף אותו?

סטודנטים בעיר ראלי בצפון קרוליינה / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

הסטודנטים חוזרים ללימודים, ומשקיעי הנדל"ן רוצים לשכן אותם

חברות ההשקעות משקיעות מיליארדי דולרים ברכישה ובפיתוח של מעונות מחוץ לקמפוסים ● מאחורי ההשקעה עומדים הנתונים שמראים שאפילו בימי המגפה והלמידה מרחוק הביקוש למגורי סטודנטים ירד רק במעט

צינורות להובלת גז באירופה / צילום: Reuters, Rebecca Naden

מחיר הגז מזנק, ואירופה שוב תלויה בחסדי פוטין ומזג האוויר

כאשר ספקית הגז העיקרית ליבשת (רוסיה) חותכת תפוקה, וטורבינות הרוח פוגשות קיץ ללא רוח לייצור אנרגיה חלופית - התוצאה: אירופה בסחרור ● המדינות נערכות לתוכניות חילוץ שיסייעו לעבור את החורף בשלום

מטוסי אל על בנתב''ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

אל על במכתב חריף לאוצר: דורשים פיצוי של 100 מיליון דולר במקום הלוואה

במכתב שיועד למנכ"ל האוצר רם בלינקוב, כתב אביגל שורק, מנכ"ל החברה, כי "אל על דורשת פיצוי מיידי בהיקף 100 מיליון דולר בגין הנזקים שנגרמו בשל החלטות המדינה, בדומה לנעשה בענפים אחרים במשק" ● בעל השליטה, קני רוזנברג: "המחויבות שלי לאל על אינה עניין של מה בכך"

אמיר ברמלי / צילום: תמר מצפי

6 שנים אחרי: המחלוקת שמונעת חלוקת כספים למאות משקיעי אמיר ברמלי

אף שהוצע צו פירוק לחברת רוביקון לפני 6 שנים, מאות משקיעים שאיבדו את הונם לא ראו עדיין כספים כלשהם ● ברמלי הורשע בפברואר בהונאת משקיעים בהיקף 340 מיליון שקל ומרצה מאסר בן 10 שנים

קרנות הנאמנות השתקמו מנזקי הקורונה? / צילום: Shutterstock, Elle Aon

לעבור בנק בקליק? כל מה שצריך לדעת על האפשרות החדשה

רפורמת ניוד חשבונות הבנק תצא היום לדרך. המתנגדים טוענים שהיא לא תגדיל את אחוז המעבר בין הבנקים השונים, אבל כך או כך - היא תיתן ללקוחות כוח מיקוח ● אז איך זה יקרה בפועל? גלובס עושה סדר

אילוטסרציה / צילום: Shutterstock

הסיכון בביצוע עסקה עם אפוטרופוס או מיופה-כוח

אנשים רבים טועים לחשוב שהאפוטרופוס או מיופה-הכוח נכנסים בנעליו של האדם המוגבל לכל דבר ועניין, ויכולים לבצע בשמו כל פעולה ● לאמיתו של דבר, החוק מגביל הן את האפוטרופוס והן את מיופה-הכוח בשורה ארוכה של פעולות

הבורסה בפרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

המסחר בוול סטריט הסתיים במגמה מעורבת; אוטונומו צנחה ב-7.6%

הנאסד"ק ננעל בעלייה של 0.2%, והדאו ג'ונס ו-S&P 500 ננעלו שניהם בירידה של כ-0.1% ● המסחר באירופה ננעל בעליות ● הביטקוין יורד ב-3.2%, והאת'ריום מאבד 5.2% ● החוזים העתידיים על נפט ברנט לנובמבר עולים ב-0.6%

תחבורה ציבורית. לתמרץ את העובדים / צילום: כדיה לוי

כמו סיבוס, אבל לנסיעות: הכרטיס החדש של HopOn לעובדים

חברת הופאון מנסה לעודד את השימוש בתחבורה ציבורית ושיתופית דרך המעסיקים: מציעה לספק לעובדים שוברי שימוש בתחבורה, בסכום משתנה אותו בוחר כל מעסיק ● וגם: מה מתכוונת לעשות רונית רפאל עם הציוד של סטודיו C ● אירועים ומינויים

מפה שמציגה את הפרויקטים של אוורגרנד בסין, שעומדת ליד פרויקט של החברה שנבנה בבייג'ינג' / צילום: Associated Press, Andy Wong

אוורגרנד הודיעה כי תסדיר את תשלומי הריבית על האג"ח הסיניות שלה

חטיבת Hengda Real Estate Group של החברה תשלם 232 מיליון יואן (כ-36 מיליון דולר) כריבית על האג"ח המקומיות שלה שמועד הפירעון שלהן הוא ספטמבר 2025 ● בינתיים, המשקיעים ברחבי העולם ממתינים לראות אם החברה תשלם ריבית גם על האג"ח שהונפקו מחוץ לסין

מלכודת הגדרת התפקיד: הערך שלה תלוי באיכות החברה

מלכודת הגדרת התפקיד: הערך שלה תלוי באיכות החברה

להגדרת התפקיד אין שום ערך במנותק מאיכות הארגון שנתן אותה ● לכן גם אנשים מאוד מוכשרים שבחרו לעבוד בחברות נידחות כנראה ייתקעו שם, ולא משנה עד כמה שדרגו את הגדרת התפקיד שלהם

ליאונרדו דיקפריו / צילום: Shutterstock

שחקן חיזוק מפתיע לאלף פארם הישראלית: ליאונרדו דיקפריו משקיע בחברת הבשר המתורבת

השחקן ההוליוודי השקיע לאחרונה בחברת הבשר המתורבת הישראלית "אלף פארמס" המפתחת סטייק מתאי בעלי חיים במעבדה ● הסכום אותו השקיע דיקפריו לא נחשף, אך במסגרת ההשקעה הודיעה החברה על צירופו לוועד הקיימות המייעץ שלה

האם ב-2004 נקטה הממשלה יד קשה מול האסירים הפלסטינים והם נכנעו?

מה אפשר ללמוד מהתנהלות הממשלה מול שביתת האסירים של 2004? בדקנו ● המשרוקית של גלובס

מייסדי סייבלום: סלבה ברונפמן ומיכאל אנגסטלר / צילום: יח''צ

רכישה ראשונה של LG בישראל: קונה את סייבלום לפי שווי של 220 מיליון דולר

סייבלום עוסקת בתחום הסייבר לרכבים והרכישה תסייע ל-LG להבטיח ליצרניות הרכב שהמחשב שהיא משבצת במערכת הבידור אינו מהווה כר לפריצות אפשריות ● LG תשקיע עוד 20 מיליון דולר בהון החברה במסגרת סבב הגיוס הגדול ביותר שלה עד כה, שיאפשר לה להכפיל את גודלה

קורין טל שונשון

"במהלך הסגרים וההגבלות לא הייתה עבודה בכלל. הרגולציה הקשתה עוד יותר"

קורין טל שונשון (34) ● נשואה ואם לשניים ● תושבת רמת גן, בעלת little touch -עסק לסידור, ארגון והום סטיילינג של הבית ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

חצי מהוועדה שקובעת את הריבית מתחלפת: האם הפעם זה יעבור חלק?

נציגי הציבור בוועדה המוניטרית של בנק ישראל צפויים להתחלף ● השכר אטרקטיבי, אבל אולי לא מספיק עבור פרופ' בסקטור הפרטי ● בפעם הקודמת בחילוף חברי הוועדה, האוצר שבוחר שניים מנציגי הציבור גרר רגליים, והוועדה פעלה בהרכב חסר

לוחמי הטליבאן בקאבול, אפגניסטן / צילום: Associated Press, Rahmat Gul

הטליבאן מצרף בני מיעוטים וטכנוקרטים לממשלה, אך משאיר את הנשים בחוץ

הממשלה המורכבת מגברים בלבד של הארגון עדיין לא ממלאת אחר דרישות הקהילה הבינלאומית לממשל הכולל נציגים של כל פלגי האוכלוסייה

שו ג'יה יין, מייסד אוורגרנד / צילום: Reuters, Aly Song

הכול התחיל בכפר קטן במזרח סין: עלייתו ונפילתו של האיש שמאחורי קריסת אוורגרנד

הדרך מהכפר הנידח במזרח סין לצמרת הפיננסית; הקומבינות הפוליטיות שאיפשרו הלוואות ענק; הפרקטיקות המפוקפקות של צבירת חובות; והיחס הדואלי מהשלטון ● סיפורה של ענקית הנדל"ן שמטלטלת את הבורסות הגדולות בעולם

מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock

עליות באסיה; מחירי הנפט מטפסים לאור התאוששות הביקושים בארה"ב

אוורגרנד הסינית מטפסת כ-10%, בהמשך לירידות החדות שרשמה בימים האחרונים ● ביפן לא מתקיים מסחר לרגל חג אמצע הסתיו ● לאחר הכרזת הפד: מגמה חיובית בחוזים העתידיים; התשואות על האג"ח ירדו ● התאוששות גם בשוק הקריפטו