גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עושר דמיוני: צמד יזמי ריסקיפייד מחזיקים לאחר ההנפקה מניות בשווי של כ-2 מיליארד שקל

ריסקיפייד, המפתחת מערכות תשלומים ומניעת הונאות אשראי במסחר מקוון, הונפקה בניו יורק לפי שווי של 3.3 מיליארד דולר ● המנכ"ל עידו גל: "לפני ההנפקה היו לנו דיונים כמו כמה להקצות לאיזה משקיע, וגם מהסוג של האם ללבוש לטקס בבורסה חולצה מכופתרת או טישרט עם לוגו של החברה" ● המניה מזנקת בכ-30%

אסף פלדמן (מימין) ועידו גל, מייסדי חברת ריסקיפייד / צילום: עדי אורני
אסף פלדמן (מימין) ועידו גל, מייסדי חברת ריסקיפייד / צילום: עדי אורני

חברת ריסקיפייד (Riskified) היא חברת הטכנולוגיה הישראלית העשירית שמנפיקה בוול סטריט מתחילת השנה. מפתחת מערכות התשלומים ומניעת הונאות האשראי במסחר מקוון מגיעה לבורסת ניו יורק לפי שווי של 3.3 מיליארד דולר. בשעה זו מזנקת המניה בכ-30% ביום המסחר הראשון שלה.

החברה מנפיקה 17.3 מיליון מניות במחיר של 21 דולר למניה, גבוה מעט מטווח המחירים המבוקש שהיה 18-20 דולר. היקף הגיוס עומד על 363 מיליון דולר, והוא עשוי לגדול ב-55.1 מיליון דולר אם החתמים יממשו אופציה שיש להם.

במקביל, אחד ממייסדי החברה מוכר בהנפקה מקצת ממניותיו: אסף פלדמן (49), מנהל הטכנולוגיה הראשי, מכר תמורת 4.2 מיליון דולר. לאחר ההנפקה הוא מחזיק מניות בשווי כ-283 מיליון דולר, בעוד ששותפו להקמת החברה, המנכ"ל עידו גל (36), מחזיק מניות בשווי 287 מיליון דולר - עושר דמיוני של כמעט מיליארד שקל "על הנייר" לכל אחד מהשניים.

"לא יצאנו להנפקה בגלל צורך במזומנים"

המערכות של ריסקיפייד מבוססות על בינה מלאכותית, ונועדו לאפשר לחברות העוסקת בתחום המסחר המקוון להבחין באופן מיידי ומדויק בין לקוחות לגיטימיים ובין מקרי הונאה, ובכך להפחית עלויות וסיכונים. מוצר הליבה שלה, Chargeback Guarantee, מאשר או מונע באופן אוטומטי עסקאות אונליין, והמודל העסקי הוא גביית אחוז מסוים מכל דולר של GMV של הלקוח (היקף המכירות) שהחברה מאפשרת.

"מבחינתנו, ההנפקה זה אירוע מיצוב מעולה שיכול לעזור לנו בפיתוח העסקי", אומר המנכ"ל גל בשיחה עם גלובס. "אנחנו החברה הראשונה בקטגוריה שיוצאת ומספרת לשוק הציבורי את הערך שאנחנו מייצרים ללקוחות: אנחנו חוסכים להם 39% מהעלויות ובמקביל מעלים להם את המכירות ב-8% - כל זה דרך אוטומציה מלאה של התהליך. אנחנו מאמינים שזה יעזור לנו להאיץ ולתפוס את שאר הלקוחות בשוק. לא יצאנו להנפקה בגלל צורך במזומנים, לא היה צורך מיידי בהון נוסף".

גל מספר על פעילות ריסקיפייד: "בצורה מופשטת, מה שאנחנו עושים זה שבכל פעם שמישהו קונה אונליין, צריך לדעת האם זה בעל הכרטיס האמיתי או גנב, מתחזה. כל הסוחרים היו בונים מערכות פנימיות, ואנחנו מציעים את התהליך הזה כשירות עבור הסוחרים כפתרון מקצה לקצה, כולל machine learning ואבטחת סייבר.

"הכוונה היא לא להיות כלי שמשתמשים בו, אלא לנהל את כל התהליך. בנינו את המערכת הכי מתוחכמת בעולם לעשות את זה. ככל שיותר לקוחות מצטרפים, יש לנו יותר דאטה ואנחנו נהיים יותר חכמים ונותנים יותר ערך ללקוח, בטח יותר מכל סוחר אינדיבידואלי".

 

"גלובל-אי מדהימה, אנחנו חלק אחר בתחום"

מלבד המוצר המרכזי, החברה פיתחה מוצרים נוספים - בהם מוצר שפותר בעיה של הונאות בהחזרי מוצרים לסוחר (לדוגמה לקוח שמזמין מוצר, מקבל אותו אך טוען שלא קיבל ומבקש החזר) וכן פתרון אבטחה שמוודא שאין ניסיון גניבה של פרטי כרטיס אשראי או נקודות מועדון. מוצר אחר מאפשר ללקוח שהעסקה שלו לא אושרה, אך החברה זיהתה שהוא לקוח לגיטימי, להשלים את העסקה.

חברת טכנולוגיה ישראלית נוספת שהונפקה השנה ופונה לשוק המסחר המקוון היא גלובל-אי, שהנפיקה לפי שווי של 3.6 מיליארד דולר ומנייתה זינקה מאז ב-178%. לדברי גל, המשקיעים מגדירים את שתי החברות כחלק מאותה קטגוריה - e-commerce enablers - חברות שמספקות פתרונות לסוחרים אונליין. "גלובל-אי חברה מדהימה, היא עוזרת לסוחרים עם מסחר חוצה גבולות, משלוחים, מיסוי. אנחנו חלק אחר בתחום. התפיסה היא דומה, אנחנו מבצעים כשירות תהליך שאחרת היה מתבצע פנימית".

"אנחנו חלק משוק עם רוח גבית משמעותית"

בין בעלי המניות בריסקיפייד נמצאים ג'נסיס, ג'נרל אטלנטיק, קומרה, פיטנגו Growth, פידליטי ואנטרי קפיטל. לריסקיפייד יש לאחר ההנפקה שני סוגי מניות, Class A - המניות הרגילות בהנפקה, שבהן כל מניה "שווה" קול אחד בהצבעות של בעלי מניות, ו- Class B, מניות בהן מחזיקים בעלי המניות הקיימים, ש"שוות" 10 קולות למניה.

ריסקיפייד כמובן לא המציאה את העניין, אך נראה שברוב ההנפקות לא משתמשים באפשרות הזאת. "לבעלי המניות הנוכחיים יש יותר say, עד שיחליטו למכור את המניות", מסביר גל. "אני לא יודע אם זה מאוד נפוץ, אבל זה קיים בהרבה הנפקות. לנו זה היה חשוב כי זה מאפשר לנו אמירה לאן אנחנו רוצים לקחת את החברה, איך להתייחס לשוק, לעובדים. זה נותן לנו יותר גמישות והשוק קיבל את זה בהבנה".

לפי התשקיף, ריסקיפייד צפויה לרשום ברבעון השני הכנסות של 54.8-55.7 מיליון דולר, צמיחה של כ-46% ביחס לרבעון המקביל ב-2020. ההפסד הנקי יגדל ל-19.4-24.8 מיליון דולר, לעומת 7.3 מיליון דולר ברבעון המקביל בשל הפסדים שקשורים להמרת מניות מועדפות, וה-EBITDA (רווח בנטרול ריבית, מס, פחת והפחתות) יהיה בין שלילי בסך 2.3 מיליון דולר לחיובי בסך 2.2 מיליון דולר.

ריסקיפייד צומחת אבל לא רווחית. מה הצפי שלכם לעתיד?
"אני כמובן לא יכול לספק צפי קדימה, אבל הראינו היסטורית שאנחנו מסוגלים לנהל עסק בצורה אחראית. יש פה הזדמנות גלובלית מאוד ייחודית, ואנחנו מאמינים שכדי להתרחב צריך להיות אגרסיביים איפה שאנחנו רואים הזדמנות. יש לנו מינוף תפעולי גבוה ועלות שולית נמוכה להוסיף עוד לקוחות".

"יש לנו מקום טוב ושוק שאוהב את הסיפור"

מה היעדים שלכם לשנים הבאות?
"אנחנו חלק משוק עם רוח גבית מאוד משמעותית, שבעוד עשור אמור להתקרב ל-10 טריליון דולר (שוק המסחר המקוון הגלובלי). החדירה שלנו היא אחוז מזערי, ה-GMV שלנו ב-2020 היה כ-63 מיליארד דולר. המטרה היא לתפוס נתח שוק משמעותי בעשור הקרוב".

הקמתם את החברה ב-2012, אחרי 9 שנים אתם מנפיקים בניו יורק בשווי 3.3 מיליארד דולר, איך ההרגשה?
"החוויה מדהימה. ההנפקה היא התחלה של שלב אחר בחיי החברה. זה משהו מאוד רגשי לי ולכל העובדים שהיו מעורבים - בין אם הם 8 שנים בחברה או 3 שנים - לראות מה הצלחנו לבנות יחד, איך הצלחנו להביא את זה למקום טוב, ביצועים פיננסיים, שוק שאוהב את הסיפור.

"זה מאוד מרגש וחגיגי, וזה היום הראשון והתחלה של משהו חדש עבורנו. לפני ההנפקה היו לנו דיונים כמו כמה להקצות לאיזה משקיע, וגם מהסוג של האם ללבוש לטקס בבורסה חולצה מכופתרת או טישרט עם לוגו של החברה. וכמובן גם מי יצטרף לטקס, כי אנחנו מוגבלים בגלל הקורונה".

Riskified

עיסוק: מספקת מערכות תשלומים ומניעת הונאות אשראי במסחר מקוון
היסטוריה: הוקמה ב־2012 על־ידי המנכ"ל עידו גל ומנהל הטכנולוגיה אסף פלדמן
נתונים: מעסיקה כ־650 עובדים, מתוכם כ־450 בישראל; עוד כ־170 בארה"ב והיתר במשרדים נוספים שיש לה בסין ובאנגליה. צפי הכנסות ברבעון 2/2021 - כ־55 מיליון דולר, תחזית הפסד נקי - כ־22 מיליון דולר, ה־EBITDA עשוי להיות חיובי

עוד כתבות

אילן ישועה בדיון בבית המשפט / צילום: יוסי זמיר

תיקי נתניהו: ביהמ"ש אישר את השלמת החקירה של אבי אלקלעי

במסגרת השלמת החקירה שביקשו הסנגורים לבצע על הטלפון ועל המייל של עד התביעה אילן ישועה, מצאה התביעה תכתובות רבות בינו לבין עורך וואלה דאז אבי אלקלעי ● הפרקליטות ביקשה לזמן את אלקלעי להשלמת חקירה במשטרה; סנגורי הנאשמים התנגדו, אך ביהמ"ש החליט היום לקבל את עמדת התביעה

מנכ''ל אינטל העולמית, פט גלסינגר / צילום: אינטל

מפת האינטרסים של אמזון וגוגל בשוק הענן הישראלי ותהליך השיקום של אינטל

ישראל חווה תור זהב בבנייה של חוות שרתים חדשות בשטחה על ידי אינספור גורמים, בהן גם ענקיות הטכנולוגיה ● אינטל נמצאת באחת מתקופות השפל הגדולות שלה ולישראל יש תפקיד מרכזי בשיקום ● ומדוע נחתכו חברות האוטוטק בעשרות אחוזים? ● השבוע שהיה בהייטק 

מדוע עובדים מעדיפים שמכונות יעקבו אחריהם ולא אנשים / צילום: Shutterstock

מדוע עובדים מעדיפים שמכונות יעקבו אחריהם ולא אנשים

טכנולוגיה מאפשרת למנהלים לנטר את הפרודוקטיביות של עובדים, אבל איך הם עושים את זה - יש לזה משמעות גדולה לפי מחקר חדש

נשיא ארה''ב, ג'ו ביידן / צילום: Shutterstock, Stratos Brilakis

ביידן תומך במיסוי מיליארדרים על רווחי הון לא ממומשים

ההצעה היא אחד הסעיפים שדמוקרטים מבקשים לבצע על מנת לממן חבילת הוצאות בגובה 3.5 טריליון דולר

קמפיין הבחירות של מפלגת הירוקים / צילום: Shutterstock, Petra Weishaar

לידיעת בעלי הדירות בברלין: "הירוקים" עשויים להיות המפלגה הגדולה בעיר

לפי סקר רשת ARD, "הירוקים" הפכו למפלגה הגדולה ביותר בבירת גרמניה עם 23.5% מול 21.5% של הסוציאל-דמוקרטים; לפי סקר של רשת ZDF, דווקא הסוציאל-דמוקרטים ניצחו עם 23% לעומת 22% לירוקים ● את הסוציאל-דמוקרטים מובילה פרנצ'סקה גיפי, שהבהירה כי היא לא תקבל את היוזמה ל"הלאמת" חברות הנדל"ן הגדולות בעיר

תומר וינגרטן מנכ''ל ומייסד סנטינל וואן / צילום: יח''צ

איך קיבלה בת זוגו לשעבר של מנכ"ל סנטינל וואן מניות בשווי של 124 מיליון דולר

מנכ"ל ומייסד חברת הסייבר הישראלית מחזיק כעת מניות שהשווי הנוכחי שלהן מגיע ל-295 מיליון דולר

שוטר בתחנת רכבת במילאנו בודק תו ירוק של נוסעת, בתחילת ספטמבר / צילום: Associated Press, Luca Bruno

המבחן הגדול של היבשת "המחוסנת" נמצא בחורף שמעבר לפינה, והיא מגבירה לחץ על מתנגדי החיסונים

שיעור ההתחסנות הכללי באיחוד האירופי אומנם עומד על 62%, אך התוקף של החיסונים עשוי לפוג בדיוק עם עונת החורף הקרובה ● בניסיון למנוע גל תחלואה גבוה, במדינות באיחוד מנסים לעודד אנשים נוספים להתחסן, במקביל להחמרת ההגבלות על מי שמסרבים להתחסן מסיבות אידיאולוגיות

דריכות בבורסות בעולם. מסחר בבורסה בסיאול, אתמול / צילום: Associated Press, Ahn Young-joon

האינפלציה, ענקית הנדל"ן הסינית והדלתא: הדילמות שיכריעו בקרוב לאן פני הכלכלה העולמית

קריסת חברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד לא צפויה להוביל למשבר פיננסי בסין, אך מאותתת על האטה בצמיחה ומסמנת את האתגרים של בייג'ינג ● וריאנט הדלתא עוצר את ההתאוששות העולמית מהקורונה ובארה"ב מנסים להתמודד עם צווארי בקבוק בלתי צפויים הפוגעים בצמיחה ● שלוש נקודות על הכיוון של הכלכלה העולמית בתקופה הקרובה

פרויקט התחדשות עירונית / צילום: Shutterstock

את מי מעניינים אישורי בנייה? על הזינוק במניית בוני התיכון

מניית החברה קפצה תוך יומיים ב-17% אחרי שפרסמה עדכון בקשר לפרויקט פינוי-בינוי של הריסה ובנייה מחדש שהיא מקדמת במועצה המקומית גני תקווה סמוך לקריית אונו, להקמת כ-1,300 דירות

ניק קלג (במרכז) כסגנו של דיוויד קמרון (משמאל). היה לשון מאזניים, וגמר עם הלשון בחוץ / צילום: מתוך ויקיפדיה - באדיבות משרדו של ניק קלג

הלקח שלימדה גרמניה מפלגות קטנות שהפכו להיות לשון מאזניים

ערב הבחירות בגרמניה, כדאי להיזכר מה עוללו בוחרים שם - ובמקומות אחרים - למפלגת קטנות שרצו לטעום את נזיד העדשים ● תזכורת אפשרית לשמאל הישראלי

יגאל דמרי / צילום: כדיה לוי

יגאל דמרי, הקבלן העשיר בארץ, שמח להרוויח אבל גם מוטרד מהעלייה במחירי הדירות

עליית מחירי הנדל"ן לא צפויה להיפסק בעתיד הנראה לעין, כך מסכימים גורמים בענף, ובהם יגאל דמרי, שזינוק של 150% במניית החברה שלו מאז פרוץ הקורונה הפך אותו לקבלן העשיר בישראל ● "אם היה אפשר, כבר לפני שנה הייתי סוגר את משרדי המכירות לכמה חודשים כדי לחכות שהמחירים יעלו"

לשכת תעסוקה ראשל''צ / צילום: אביבה גנצר

היום שאחרי החל"ת: שיעור התעסוקה נמצא בירידה

שיעור האבטלה במחצית השנייה של אוגוסט אומנם עלה ל-5.6%, אך שיעור האבטלה הרחב ירד ל-7.8% ● הנתון המדאיג: במחצית השנייה של אוגוסט נוספו 52 אלף איש למספר "הנעדרים זמנית" - לא מצליחים להשתלב חזרה במעגל העבודה

פרויקט ההמלצות - לפתוח איתן את השנה

הסרט המדהים שקבור בנטפליקס ועגלת הקפה שאסור לפספס: אספנו עשרות המלצות שיעזרו לכם להעביר את החג

החגים, החופשות והבידודים מאפשרים להקדיש זמן למה שתמיד רוצים ולא מספיקים: ספרים, סרטים, סדרות, טיולים, פודקאסטים, תערוכות ועוד ● המלצות לשנה החדשה, פרויקט מיוחד

ראש ממשלת עיראק מוסטפא כאזמי / צילום: Associated Press, Khalid Mohammed

יוזמה פרטית בעיראק קראה להצטרף להסכמי אברהם; הממשל מתנגד

300 מנהיגים מקומיים ואנשי ציבור מעיראק וכורדיסטאן יצאו אתמול בקריאה לנורמליזציה עם ישראל ● מטעם ראש ממשלת עיראק נמסר: "העלאת נושא הנורמליזציה מנוגדת לחוקה" ● בנט: "זוהי קריאה שבאה מלמטה ולא מלמעלה, מהעם ולא מהממשלה. ישראל מושיטה לכם את ידה לשלום בחזרה"

תנועת ''מינימום 40'',  9.8, טוויטר

יוזמה חדשה קוראת להעלאת שכר המינימום, אך בטיעון שלה יש בעיה

שכר המינימום בישראל לא הועלה כבר ארבע שנים, ויש מי שדורש להעלות אותו ● אבל האם זה נכון שמדינות רבות באירופה הגדילו אותו "דווקא" בגלל משבר הקורונה, ואיך זה השפיע על העלאות המחירים שם?

הצגת תוצאות המדגמים במטה המפלגה השמרנית / צילום: Reuters, Fabrizio Bensch

תחזיות עדכניות בגרמניה: יתרון קל לסוציאל-דמוקרטים בבחירות

עם עדכון התחזיות מסתמן כי הסוציאל-דמוקרטים (SPD), בהובלת אולף שולץ, זכו ל-25.5% מהקולות לעומת 24.5% לשמרנים • עם זאת, שני המועמדים הכריזו על כוונה להקים ממשלה • מרוץ כה צמוד הוא תופעה חסרת-תקדים בעשרות השנים האחרונות בפוליטיקה הגרמנית

מתקן התפלת מים ''סבחה'' באילת של מקורות / צילום: אתר החברה

מתקן התפלת המים באילת יורחב בעלות של חצי מיליארד שקל

מתקן ה"סבחה", שממוקם בקרבת הגבול עם ירדן, מתפיל כיום מי ים עבור העיר והאזור בהיקף של 18 מיליון קוב בשנה ● המתקן יורחב לקיבולת של כ-30 מיליון קוב

מתחם הרב קוק / צילום: כדיה לוי

פטריק דרהי מכר את מתחם הרב קוק בתל אביב ב-200 מיליון שקל

על המתחם, ששטחו כ-3.3 דונם, ניתן יהיה להקים 26 יחידות דיור יוקרתיות במיוחד, שחלקן ייבנו באמצעות הליך של שיפוץ ושימור מבנים ישנים, וחלקן במבנים חדשים ● הסיבוך התכנוני, והצורך שיזמי הפרויקט ישקיעו בשיקום ושיפוץ המבנים הישנים, הורידו את עלות העסקה

שר הבריאות, ניצן הורוביץ / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

לידיעת הטסים לחו"ל והמחלימים: בעוד שבוע מדיניות התו הירוק תשתנה. הנה מה שאתם צריכים לדעת

ב-3 באוקטובר ייכנסו לתוקף שינויים בתו הירוק. בין היתר, תו ירוק שהופק לפני אותו תאריך כבר לא יהיה בתוקף ● גם נהלי הכניסה לחוזרים מחו"ל ישונו: מודל שלושת הצבעים בסיווג המדינות יבוטל, מלבד רשימת המדינות האדומות

מלון היוקרה Cheval Blanc בפריז / צילום: Cheval Blanc

כמה עולה לילה במלון הכי יפה בפריז? רמז: במלונות היוקרה בישראל תשלמו יותר

מלון Cheval Blanc נפתח רק לפני כשבועיים, ומאז כבר הוכתר כ"יפה ביותר בפריז" ● יש בו 72 חדרים, מתוכם 46 סוויטות, בריכת שחייה מקורה ומסעדות יוקרה ● לילה אחד שם עולה 4,200 שקל לזוג - פחות מהמחיר ללילה במלון היוקרה סיקס סנסס שבשחרות