גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השבוע שבמפלגות החרדיות מעדיפים לשכוח, והפליק-פלאק של ליברמן

התנגדות האופוזיציה לשלוח נציגים לוועדת האתיקה יוצרת מצב אבסורדי שראשי ועדות דנים בנושאים למרות ניגוד עניינים ● בשקט בשקט עבר השבוע במליאה חוק הדיינים, שנישל את החרדים משליטה על הוועדה ● ליברמן ושותפיו לניהול הממשלה מגלים בחודש וחצי האחרון ש"דברים שרואים משם לא רואים מכאן"

מליאת הכנסת / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
מליאת הכנסת / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

בזמן שבקואליציה-אופוזיציה ממשיכים להתקוטט, להמשך שיתוק הכנסת נלווה כעת מחיר נוסף: ועדת האתיקה לא קמה ולא ניתן לייצר הסכמי ניגוד עניינים לראשי ועדות הנדרשים לכך. כדי להקים את הוועדה נדרשת הקואליציה לשלוח שני חברי כנסת מטעמה וכך גם האופוזיציה, אולם מרכז האופוזיציה, ח"כ יריב לוין, מסרב לשלוח נציגים מטעמו, בשם המאבק המתמשך על הקמת ועדות הכנסת והרוב הלא הוגן שנכסה לעצמה הקואליציה בוועדת כספים, שאינו מייצג את יחסי הכוחות בכנסת.

אלחרומי כמשל

התוצאה היא לא רק שהוועדה אינה יכולה לדון בענייני חברי הכנסת. חמור מכך: בראש ועדות אחרות שכבר הוקמו יכהנו חברי כנסת המצויים בניגוד עניינים עם נושאים בתחומי אחריותם.

השבוע שלח ח"כ אופיר סופר (הציונות הדתית) מכתב ליועצת המשפטית של הכנסת, שגית אפיק, שבו הצביע על ניגוד העניינים שבו מצוי לכאורה ח"כ סעיד אלחרומי שצפוי לעמוד בראש ועדת הפנים. זאת, ברקע דיווחו של העיתונאי קלמן ליבסקינד במעריב, שלפיו קיים אלחרומי קשרים עם שר הכלכלה לשעבר עמיר פרץ במטרה למנוע פינוי קרובי משפחתו משטח במועצה המקומית שגב שלום.

סופר דרש מהיועמ"שית לכנסת להורות לאלחרומי לחדול מכל פעילות הנוגעת לבני משפחתו, ואף לא לעסוק בנושאי ההתיישבות הבדואית בנגב, הנמצאים בתחומי אחריותו כיו"ר ועדת הפנים. עם זאת, אפיק ענתה לו בתגובה כי הנושאים אותם העלה נמצאים בתחומי אחריותה של ועדת האתיקה, וכי "לא ניתן יהיה להביא אותם בפניה לאחר שתוקם". בפועל קיים הייעוץ המשפטי של הכנסת שיחה וולונטרית חסרת תוקף חוקי עם אלחרומי, שבה התבקש שלא לעסוק בתחומי ההתיישבות הבדואית בנגב הנוגעים לבני משפחתו. אולם כדי לייצר הסכם בעל תוקף נדרש להקים את הוועדה שהאופוזיציה, כאמור, מונעת כעת את הקמתה.

באופן דומה, גם יו"ר ועדת הבריאות לעתיד, ח"כ עידית סילמן, תוכל לעסוק בנושאים בהם קיים חשש לניגוד עניינים מצדה במערכת הבריאות שבה עבדה פעם בתפקיד בכיר, כל עוד לא ינוסח עבורה הסכם ניגוד עניינים כמתבקש על ידי ועדת האתיקה. על רקע זה, בעלה, שכיהן כמנהל מחלקת מגזרים בקופת חולים מאוחדת, התפטר מתפקידו לפני כחודש.

כך נוצר מצב אבסורדי שדווקא בכנסת שבה רמת האמון בין חברי הכנסת ובפרט בין האופוזיציה לקואליציה נמצא בשפל - יידרשו נבחרי הציבור להסתמך על "נכונות" מצדם של ראשי ועדות שלא לדון בנושאים בהם עלול לעלות חשש לניגוד עניינים וללא הסכם שיתקף את היכולת שלהם לעמוד באותו רצון טוב מצדם.

איך שגלגל מסתובב

על שולחן יו"ר ועדת הכספים, אלכס קושניר, הונח השבוע מסמך בחתימתו של שר האוצר אביגדור ליברמן בנוגע לתקנות המאריכות את תוקף הפטור ממע"מ על דלקים הניתנים לרצועת עזה. ביום שני יתקיים הדיון שבסופו, ניתן להניח, תאושר מחדש הוראת השעה הנדרשת לצורך סיוע לאוכלוסייה מחד והרגעת המצב הביטחוני מאידך - כך לפי גורמים בצה"ל שהשתתפו בדיונים קודמים בנושא בוועדה. בעבר היו אלה אנשי ישראל ביתנו שהתנגדו בתוקף לחידוש אותה הוראת שעה, וכעת הגלגל הסתובב. ליברמן הוא שחתום על ההצעה והיו"ר מטעמו בוועדת הכספים יידרש לאשר אותה.

כך, בדיון שהתקיים ב-2019 התייחס ח"כ עודד פורר לכך שהדלק עובר כרגיל וארגוני הטרור יורים על ישראל. "הדלק הזה לא קונה שקט למערכת הביטחון. זו עובדה. מבחינת החמאס המציאות ממשיכה, הם יעשו מה שהם רוצים ואנחנו נעביר להם. המחרטות של חמאס יוכלו לעבוד כעת 14 שעות ביממה כדי לייצר רקטות".

יתרה מכך, כשליברמן התפטר מתפקידו כשר ביטחון הוא טען כי בין הסיבות שהובילו אותו להחלטה היו חילוקי הדעות עם ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו בנושא העברת הדלקים ומזוודות הדולרים מקטאר לשטח הרצועה.

כך נשמע ליברמן אז: "אנחנו מעבירים בכנסת חוק קיזוז כספי טרור ומאפשרים העברת כסף מזומן לעזה.. זה לא סוד שהיו ביני לבין ראש הממשלה חילוקי דעות בחודשים האחרונים, לדוגמה בדלק הקטארי. נאלצתי לאפשר הכנסת דלק קטארי רק לאחר הודעת רה"מ. אותו דבר חאן אל אחמר".

אז יש שינוי? ובכן, לא ממש. כפי שאמר אז ליברמן "אותו דבר חאן אל אחמר", ששר החוץ יאיר לפיד דוחה את פינויו גם בימים אלו. בשורה התחתונה ליברמן ושותפיו לניהול הממשלה מגלים בחודש וחצי האחרון ש"דברים שרואים משם לא רואים מכאן", או גרוע מכך - הם ידעו כל העת שזו המדיניות המתבקשת ובכל זאת מתחו עליה ביקורת לצרכים פוליטיים. ברגע שהתיישבו על כיסא מקבל ההחלטות פעלו בדיוק, אבל בדיוק, אותו הדבר.

החרדים מאבדים אחיזה

בשקט בשקט עבר השבוע במליאה בקריאה שנייה ושלישית חוק הדיינים. אחרי שנפל בשל טעות טכנית, בקואליציה חוקקו אותו שוב במהירות, ובוועדה למינוי דיינים נשבר הרוב החרדי ששלט בה. הזזת החרדים אל שורות האופוזיציה הובילה לניצחון ראשון של הקואליציה מבחינת שינוי מדיניות של ממש, ולא רק בהצהרות. מי ששואף לשינוי בבתי הדין הרבניים יכול למצוא את נקודת ההתחלה בחוק שיאפשר מינוי של מספר רב יותר של דיינים מהציונות הדתית.

מעתה, בוועדה שתקום יהיו 13 חברים: שני הרבנים הראשיים לישראל ושני דיינים של בית הדין הרבני הגדול; לממשלה יהיו שלושה נציגים בוועדה, במקום שניים כיום - שר המשפטים, השר לשירותי דת ושר נוסף; שני חברי כנסת מהקואליציה ושניים מהאופוזיציה; שני עורכי דין; שתי טוענות רבניות (במקום טוענת רבנית אחת כיום), שייבחרו האחת על ידי שר המשפטים והשנייה על ידי השר לשירותי דת.

את התיקון לחוק הוביל יו"ר ועדת חוקה ח"כ גלעד קריב במהלך הדיונים בחוק בוועדה, בצעד שהביא את החרדים לאבד את הנכס הראשון שלהם מאז עברו לאופוזיציה. באופן חריג החוג קוצב פרסונלית את אורך כהונתה של הטוענת הרבנית רחל דותן בוועדה, שמונתה על ידי דרעי לשלוש שנים ותוחלף בתוך שנה על ידי השר לשירותי דת מתן כהנא.

כך נוצר מצב ששישה חברים - בהם שתי טוענות רבניות, שלושה שרים וח"כ - הם בשליטת הקואליציה, לעומת שני הרבנים ושני הדיינים שיהפכו למיעוט בוועדה. ראשי המפלגות החרדיות שטענו לסיעתא דשמיא כאשר החוק נפל לראשונה במליאה, נאלמו דום השבוע לאחר שחקיקתו הושלמה וההבנה שאחיזתם במוקדי הכוח מתרופפת.

עוד כתבות

יגאל דמרי / צילום: כדיה לוי

יגאל דמרי, הקבלן העשיר בארץ, שמח להרוויח אבל גם מוטרד מהעלייה במחירי הדירות

עליית מחירי הנדל"ן לא צפויה להיפסק בעתיד הנראה לעין, כך מסכימים גורמים בענף, ובהם יגאל דמרי, שזינוק של 150% במניית החברה שלו מאז פרוץ הקורונה הפך אותו לקבלן העשיר בישראל ● "אם היה אפשר, כבר לפני שנה הייתי סוגר את משרדי המכירות לכמה חודשים כדי לחכות שהמחירים יעלו"

שלטי בחירות של שלושת המועמדים לתפקיד קנצלר גרמניה. מימין: ארמין לאשט, אנלנה ברבוק ואולף שולץ / צילום: Associated Press, Martin Meissner

הבחירות בגרמניה: שיעור הצבעה גבוה, לאשט תועד שוגה בהצבעה

בשעה 09:00 בבוקר נפתחו הקלפיות בגרמניה, כשהסקרים האחרונים מצביעים על מרוץ צמוד בין הסוציאל-דמוקרטים לבין הנוצרים-דמוקרטים ● המדגמים והתחזיות הראשונות יתחילו להתפרסם ב-19:00, עם סגירת הקלפיות

אוגר בכלוב. האוגר הגרמני  Mr. Goxx הצליח לעקוף את ה-S&P 500 / אילוסטרציה: Shutterstock

אוגר גרמני עם חדר מסחר וירטואלי לקריפטו משאיר אבק ל-S&P 500

האוגר, ששמו Mr. Goxx, סוחר בעזרת כלוב שמחובר לאינטרנט במטבעות קריפטו מאז 12 ביוני ● עד כה הוא הצליח להשיג תשואה של 16.6% - יותר מפי שלושה מזו של מדד S&P 500

חיסון לקורונה בתחנת מד''א / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

עובדי מערכות החינוך והבריאות שימו לב: המדינה מעלה הילוך במלחמה במתנגדי חיסונים

לאחר שבשבוע שעבר פרסם האוצר הצעת חוק לשלילת דמי אבטלה מעובדים שפוטרו כי לא עמדו בדרישות התו הירוק, כעת הופץ להערות הציבור תזכיר חוק נוסף בנושא ● על הפרק: עובדים במערכות הבריאות, החינוך והרווחה שחייבים בתו ירוק ומסרבים לא יוכלו להתפטר ולבקש זכויות כאילו פוטרו

מתחם הרב קוק / צילום: כדיה לוי

פטריק דרהי מכר את מתחם הרב קוק בתל אביב ב-200 מיליון שקל

על המתחם, ששטחו כ-3.3 דונם, ניתן יהיה להקים 26 יחידות דיור יוקרתיות במיוחד, שחלקן ייבנו באמצעות הליך של שיפוץ ושימור מבנים ישנים, וחלקן במבנים חדשים ● הסיבוך התכנוני, והצורך שיזמי הפרויקט ישקיעו בשיקום ושיפוץ המבנים הישנים, הורידו את עלות העסקה

תור לקבלת חיסון בניו יורק / צילום: Shutterstock, Adar

שאלת הבוסטר יוצרת קרע בין הרגולטורים בארה"ב

ה-FDA המליץ על החיסון לבני 65 וקבוצות סיכון, ואילו ה-ACIP, גוף המקבל החלטות לגבי אופן ביצוע קמפייני חיסון, הוסמך להחליט לאילו קבוצות סיכון יומלץ החיסון בפועל מלבד מבוגרים ● ה- AICP החליט שההגדרה לא תכלול את עובדי מערכת הבריאות והחינוך ● ראש ה-CDC החליטה להתעלם מההמלצה ולהרחיב את ההתוויה

חלב תנובה / צילום: עינת לברון

נתקלתם במחסור בחלב בסופר? זו הסיבה

נראה כי המחסור בחלב לא נובע מתנאים חיצוניים, אלא הוא מעשה אדם לחלוטין: התכנון הריכוזי והפחתת הייצור יוצרים פער בין הביקוש להיצע; כשהפער גדול במיוחד, כמו בתקופת החגים, המחיר המפוקח מביא את היצרנים להעדיף כל מוצר אחר על חשבון החלב הניגר - והתוצאה היא מדפים ריקים ברשתות השיווק

בין הפרויקטים של בוליגו, הסבת מפעל לבנייני מגורים להשכרה בדרום קרוליינה / צילום: יח''צ בוליגו

מצטרפת לבורסה בתל אביב: בוליגו קפיטל הונפקה לפי שווי של 320 מיליון שקל

החברה, שעוסקת בהשקעות נדל"ן בארה"ב, השלימה בהצלחה הנפקה ראשונית בבורסה עם גיוס של 64 מיליון שקל ● ניירות הערך של בוליגו יתחילו להיסחר ביום חמישי הקרוב ● עד כה גייסה כ-750 מיליון דולר ממשקיעים פרטיים והשקיעה 2.3 מיליארד דולר בפרויקטים בארה"ב

אהובה תורג'מן / צילום: איל יצהר

למה מנכ"לית BBB כל כך מאמינה בדיסקרטיות ואיזו אפליקציה מנהלת לה את החיים

האפליקציה שאומרת לה כמה זמן לישון, הפודקאסט שמשאיר את הנכדים שלה בריכוז גבוה והדמות הטלוויזיונית שמשמשת לה השראה ● 5 המלצות אישיות של מנכ"לית BBB אהובה תורג'מן

תומר וינגרטן מנכ''ל ומייסד סנטינל וואן / צילום: יח''צ

איך קיבלה בת זוגו לשעבר של מנכ"ל סנטינל וואן מניות בשווי של 124 מיליון דולר

מנכ"ל ומייסד חברת הסייבר הישראלית מחזיק כעת מניות שהשווי הנוכחי שלהן מגיע ל-295 מיליון דולר

פרויקט התחדשות עירונית / צילום: Shutterstock

את מי מעניינים אישורי בנייה? על הזינוק במניית בוני התיכון

מניית החברה קפצה תוך יומיים ב-17% אחרי שפרסמה עדכון בקשר לפרויקט פינוי-בינוי של הריסה ובנייה מחדש שהיא מקדמת במועצה המקומית גני תקווה סמוך לקריית אונו, להקמת כ-1,300 דירות

אילן ישועה בדיון בבית המשפט / צילום: יוסי זמיר

תיקי נתניהו: ביהמ"ש אישר את השלמת החקירה של אבי אלקלעי

במסגרת השלמת החקירה שביקשו הסנגורים לבצע על הטלפון ועל המייל של עד התביעה אילן ישועה, מצאה התביעה תכתובות רבות בינו לבין עורך וואלה דאז אבי אלקלעי ● הפרקליטות ביקשה לזמן את אלקלעי להשלמת חקירה במשטרה; סנגורי הנאשמים התנגדו, אך ביהמ"ש החליט היום לקבל את עמדת התביעה

הפסקת קפה. בטחון עצמי / איור: הילה נועם

למה לא קיבלתי את הקידום? די פשוט להסביר

הפסקת קפה: שירים מעולם העבודה, גילי יובל ● השיר השבועי: בִּטָּחוֹן עַצְמִי

קמפיין הבחירות של מפלגת הירוקים / צילום: Shutterstock, Petra Weishaar

לידיעת בעלי הדירות בברלין: "הירוקים" עשויים להיות המפלגה הגדולה בעיר

לפי סקר רשת ARD, "הירוקים" הפכו למפלגה הגדולה ביותר בבירת גרמניה עם 23.5% מול 21.5% של הסוציאל-דמוקרטים; לפי סקר של רשת ZDF, דווקא הסוציאל-דמוקרטים ניצחו עם 23% לעומת 22% לירוקים ● את הסוציאל-דמוקרטים מובילה פרנצ'סקה גיפי, שהבהירה כי היא לא תקבל את היוזמה ל"הלאמת" חברות הנדל"ן הגדולות בעיר

המלצות קינוחים

בקלאווה בחמאה ומלבי לא שגרתי: פינוקים מושחתים ששווים את הקלוריות

הטירמיסו הנדיר שיכול להגיע אליכם הביתה, חטיפי בקלאווה בנצרת והמעדנייה של איגרא רמא ● פינוקים שלא כדאי לפספס

מנכ''ל אינטל העולמית, פט גלסינגר / צילום: אינטל

מפת האינטרסים של אמזון וגוגל בשוק הענן הישראלי ותהליך השיקום של אינטל

ישראל חווה תור זהב בבנייה של חוות שרתים חדשות בשטחה על ידי אינספור גורמים, בהן גם ענקיות הטכנולוגיה ● אינטל נמצאת באחת מתקופות השפל הגדולות שלה ולישראל יש תפקיד מרכזי בשיקום ● ומדוע נחתכו חברות האוטוטק בעשרות אחוזים? ● השבוע שהיה בהייטק 

פרויקט ההמלצות - לפתוח איתן את השנה

הסרט המדהים שקבור בנטפליקס ועגלת הקפה שאסור לפספס: אספנו עשרות המלצות שיעזרו לכם להעביר את החג

החגים, החופשות והבידודים מאפשרים להקדיש זמן למה שתמיד רוצים ולא מספיקים: ספרים, סרטים, סדרות, טיולים, פודקאסטים, תערוכות ועוד ● המלצות לשנה החדשה, פרויקט מיוחד

שיא במשכנתאות? לא למי שחולה / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

המשכנתאות בשיא והגופים הפיננסיים רק רוצים לחלק כסף? כן, בתנאי שלא חליתם בעבר במחלה קשה

אנשים שהחלימו מסרטן מגלים כי חברות הביטוח מסרבות לבטח אותם לצורך המשכנתה, גם אם עברו יותר מחמש שנים מאז שהוגדרו "נקיים" ● מה בכל זאת אפשר לעשות?

לשכת תעסוקה ראשל''צ / צילום: אביבה גנצר

היום שאחרי החל"ת: שיעור התעסוקה נמצא בירידה

שיעור האבטלה במחצית השנייה של אוגוסט אומנם עלה ל-5.6%, אך שיעור האבטלה הרחב ירד ל-7.8% ● הנתון המדאיג: במחצית השנייה של אוגוסט נוספו 52 אלף איש למספר "הנעדרים זמנית" - לא מצליחים להשתלב חזרה במעגל העבודה

מכוניות טסלה ביציאה מהמפעל / צילום: Shutterstock, Sundry Photography

הרכב החשמלי הרבה פחות "ירוק" ממה שחשבתם

כלי הרכב החשמליים ועתירי התוכנה, שמתחילים לעלות כיום על כבישי ישראל, מציבים שלל אתגרים בפני הרגולציה הוותיקה, שתוכננה עבור רכבי הדור הקודם: מאיומי סייבר ועד עלויות סביבתיות ● בינתיים הרגולציה בישראל מגיבה באיטיות