גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בנט הודיע על תחילת מבצע החיסון השלישי: "המדיניות שלנו היא להימנע מסגרים ככל האפשר"

ראש הממשלה הודיע הערב על תחילת המבצע - לחסן את האוכלוסיה המבוגרת בישראל בחיסון השלישי ● "כבר ביום ראשון הקרוב יאפשרו קופות החולים ובתי האבות להתחסן" ● נחמן אש: "אנחנו הראשונים בעולם שנתקלים בעלייה בתחלואה על רקע דעיכת יעילות החיסונים"

ראש הממשלה נפתלי בנט בישיבת קבינט קורונה / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט
ראש הממשלה נפתלי בנט בישיבת קבינט קורונה / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

ראש הממשלה נפתלי בנט מסר הערב הצהרה מיוחדת, בה השתתפו גם שר הבריאות ניצן הורוביץ, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ׳ נחמן אש, ראש הצוות לטיפול במגפות ד"ר בעז לב, ומומחים נוספים, והצהיר כי ישראל הפכה להיות המדינה הראשונה שיוצאת במבצע להתחסנות במנה השלישית של החיסון לקורונה.

"לו נקטנו במדיניות הקודמת היו מוטלים פה סגרים. אבל המדיניות שלנו היא להימנע מסגרים עד כמה שאפשר", אמר ראש הממשלה בתחילת דבריו. "איננו רוצים לחזור לשם. הסגרים הובילו עד היום לאובדן של 200 מיליארד שקלים. 

"בנתב"ג הבאנו ל-100% בדיקות לנוחתים. אישרנו בדיקות מהירות עצמיות ברשתות הפארמה. יחד עם משרדי הממשלה אנחנו יוצאים במבצע חוסן לאזרח להמרצת ההתחסנות בישראל.

"עכשיו לסיבה לשמה התכנסנו - אחרי סדרת דיונים עם מומחים בארץ ובעולם, המליצה ועדת המומחים ברוב מוחץ של 56 מול 1 לחסן את האוכלוסיה המבוגרת בישראל", הוסיף בנט. "המחקרים מראים שיש דעיכה בחיסוניות ויש צורך לחזק אותה מחדש. ולכן אני מצהיר הערב על תחילת המבצע לקבלת החיסון המשלים החיסון השלישי. המציאות מוכיחה, החיסונים בטוחים ומגינים מתחלואה קשה ומוות, וכמו חיסוני שפעת צריך לחדש אותם מפעם לפעם.

"כמה ימים אחרי שהחיסון מבוצע הוא נכנס לפעולה. נשיא המדינה יצחק הרצוג יהיה הראשון לקבל את החיסון. תתקשרו להורים שלכם, לסבא וסבתא, ותדאגו שהם יקבלו את החיסון. הטלפון הבא שלי הוא לאמא שלי. אני אקח אותה להתחסן מיד, כדי להגן עליה.

"כדי שנוכל לשמור על מדינה פתוחה, כלכלה פתוחה, חייבים שקצת ההתחסנות יעלה על קצב המגפה. לכו להתחסן. כבר ביום ראשון הקרוב יאפשרו קופות החולים ובתי האבות, להתחסן. אני קורא לצעירים, לכו להתחסן. החיסון יגן על יקיריכם, וימנע מכן עוגמת נפש ומחיר כלכלי. הוא יאפשר להחזיק את מערכת החינוך פתוחה.

"ההחלטה להתעקש על מדינת ישראל פתוחה, עסקים פתוחים, תרבות ומסעדות, אינה קלה אבל מנהיגים צריכים לקבל החלטות גם כשאינן קלות. באיזון בין החיים לשגרת החיים זו ההחלטה הנכונה".

"מאות אלפי חיסונים מגיעים בימים אלה"

"גל התחלואה הנוכחי מציב בפנינו אתגר חדש", כך לדברי ניתן הורוביץ. "וריאנט דלתא מדבק יותר, מסוכן יותר ועמיד יותר בפני החיסון. עלייה בתחלואה למרות החיסון היא מצב חדש לנו. בניגוד לעבר אנחנו מנהלים את המשבר באופן ענייני בלי שיקולים זרים או פוליטיים. הממשלה משתפת פעולה, בלי שיקולים סקטוריאליים. אנחנו משכללים את כל המרכיבים.

"קיבלנו החלטה אסטרטגית לעשות הכל כדי להשאיר את המשק פתוח. גם לסכירה יש מחיר בריאותי כבד. הממשלה הקודמת הייתה שיאנית העולם בימים שבתי הספר היו סגורים. אנחנו נעשה ככל שניתן כדי שמערכת החינוך תיפתח ותתפקד באופן מלא. זו האסטרטגיה, חיים לצד הקורונה. לצד תקנות התו הירוק, נפרוש מתחמי בדיקות מהירות, זולות ונגישות לכולם. בבתי המרקחת אפשר לקנות ערכות בדיקה עצמית. עשיתי את זה בעצמי, זה פשוט. אנחנו פועלים לטווח ארוך - יותר בדיקות, פחות הגבלות.

"המבוגרים הם אוכלוסיה בסיכון בגלל הגיל וכי חוסנו מוקדם יותר. ועדת החיסונים מונה עשרות מומחים בעלי שם ומוניטין גם מבחינה בינלאומית. ההמלצה ניתנה על פי מיטב שיקול הדעת הרפואי, וברוב גורף. מנכ"ל משרדי פרופ' נחמן אש החליט לאמץ את המלצת המומחים ולקבל החלטה שתגן על המבוגרים מתחלואה קשה ומוות. לקחנו את כל העמדות בחשבון, אבל מדובר בהחלטה רפואית, מקצועית, שלקחה בחשבון את כל המידע הרפואי שנצבר בישראל בעולם. זו לא החלטה פוליטית. אצלנו אין שום שיקול חוץ מהמקצועי בהחלטות מצד אלה. וחוץ מזה אנחנו לא מכריחים. אנחנו מדינה דמוקרטית, אבל אנחנו אומרים שהחיסון הוא האמצעי היעיל ביותר.

"ההחלטה נועדה למנוע את התחלואה הקשה ולהקטין את מספר הנפטרים. כל דחייה נוספת של מתן חיסון הדחף הייתה יכולה לגבות מחיר בחיי אדם. זה ורק זה הוא מה שעומד לנגד עינינו. החובה של מדינת ישראל היא לקבל החלטות הנוגעות לחיי אדם בחרדת קודש.

"אנחנו רוצים להגן על בריאות הציבור וכך נעשה את זה בצורה הטובה ביותר, במינימום פגיעה במשק, בלי להגביל את התנועה ולשלוח אלפים שוב לאבטלה ובלי לפגוע בחינוך של ילדי ישראל. הכל נעשה כדי לשמור על שגרת חיים. יש לנו מלאי חיסונים גדול, מאות אלפי חיסונים מגיעים בימים אלה. הבטחנו רצף חיסונים לכל מי שרוצה להתחסן. ההנחיה החשובה היא אחריות אישית. אין ולא יהיה שוטר בכל בית. אנחנו לא מייצרים פאניקה כי אין צורך, אבל אני מבקש - אל תזלזלו בהנחיות. הן פשוטות, שומרות על חיים ולא פוגעות בשגרת החיים. אני מבקש מכם, כדי שלא נגיע להגבלות".

"אנחנו מייצרים גל תחלואה שעולה במהירות"

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש: "אדבר על הדרך שעברנו לעד קבלת ההחלטה. היא בהחלט הייתה החלטה מורכבת כי אנחנו הראשונים בעולם שנתקלים בעלייה בתחלואה על רקע דעיכת יעילות החיסונים. אנחנו כבר כמה שבועות מתייעצים ועורכים דיונים חוזרים, כדי לבחון האם לתת את מנת הדחף. אנחנו מייצרים גל תחלואה שעולה במהירות, גם מאומתים וגם חולים קשים. אנחנו רואים הדבקות ותחלואה של מחוסנים. רואים מחוסנים שמגיעים במצב קשה לבית החולים וגם תמותה. העלייה במספר המחוסנים החולים קשה היא מאוד משמעותית.

"כשניתחנו את הנתונים ראינו שרובם מעל גיל 60, והם מחוסנים. כי רוב בני ה-60 הם מחוסנים. אם היו חולים קשה בני 40-60 רובם לא מחוסנים. עקבנו וניתחנו את נתוני מועילות החיסונים, דיווחנו כמה פעמים. שירותי בריאות הציבור בראשות ד"ר שרון אלרועי פרייס, פרסמו נתונים שהדגימו ירידה במועילות החיסונים. זן הדלתא עמיד לחיסונים, ויש גם ירידה במועילות החיסונים לאורך זמן. במבוגרים מעל גיל 60, יש ירידה במועילות החיסונים נגד תחלואה קשה, מ-95% בתחילת הדרך עד 81% לאנשים שהתחסנו בינואר. ירידה משמעותית שמובילה לתחלואה קשה בקרב המחוסנים. בבית החולים שיבא הראו שיש ירידה ברמת הנוגדנים לאורך זמן ואצם אנשים מבוגרים יותר הדעיכה יותר מהירה. ראינו קשר בין הירידה בנוגדנים לעליה בתחלואה, וזה הדאיג אותנו.

"אנחנו יודעים שמנת דחף מעלה את רמת הנוגדנים, ולכן יש סבירות גבוהה שהיא תגן מפני תחלואה. בדקנו שהמנה השלישית בטוחה. לא עבודות גדולות, אבל לא ראינו תופעות לוואי לא מוכרות אחרי מנה שלישית. נתנו 4,000 מנות חיסון למדוכאי חיסון. לא ראינו תופעות לוואי מיוחדות, אם כי אי אפשר לגמרי ללמוד מזה. אבל נראה כי מנת הדחף בטוחה.

"מנת הדחף, הוכחת היעילות שלה עקיפה, לא ישירה. ראינו את ההשפעה שלה על נוגדנים ואת השפעת הנוגדנים על התחלואה. השיקולים האלה יחד הביאו להמלצה של הועדה, ולהחלטה על בסיס המלצתם. שאלו אותנו אם נאשר לפני FDA, אבל היינו חייבים לקחת את האחריות על כתפינו, כי הזמן לא עובד לטובתנו. אנחנו צריכים לקבל החלטה כדי למנוע תחלואה ותמותה וכך אנחנו יוצאים לדרך החל מיום ראשון".

עוד כתבות

טיולים לעצלנים

לא ממש טרק, אבל גם לא רק סלפי וחתכנו: 5 מסלולים לעצלנים שבינינו

לא רק לשביליסטים וחובבי טרקים מגיע ליהנות מטבע ונופים. לפעמים, כשרק רוצים לטעום קצת נוף ואוויר צח ולא לצאת למסע כומתה, אין כמו טיול קצר ● חמישה מסלולים שמתאימים גם כשאין זמן, כשסתם מתעצלים ובעיקר אם יש בחבורה זאטוטים

עודף הייצור יביא למחיקות מלאי פג תוקף ברבעונים הקרובים / צילום: כפיר זיו

חברות הקנאביס מסכמות מחצית: איך מתמודדים עם עודף בכושר ייצור עולמי?

עודף כושר ייצור, חברות שפורצות קדימה ורכישות פוטנציאלית הם רק חלק מהשינויים שעוברות חברות הקנאביס הישראליות ● שירי עדן, מנכ"לית נישות ויועצת לקרן הנאמנות סלע קנאביס: "חברות שביצעו הנפקה משנות את מעמדן"

רון חולדאי, ראש עיריית ת''א / צילום: איל יצהר

24 ראשי רשויות בגוש דן תומכים במס מטרו על תושביהם

כך עולה ממכתב עליו חתומים ראשי הרשויות אשר הועבר לפני מספר שבועות לראש הממשלה ולמספר שרים, בניסיון לשנות את אופן השתתפות העיריות בתקצוב פרויקט הענק ● לטענתם, המתווה הנוכחי עלול לפגוע "בשרידותם הפיננסית"

מה צריך לבדוק בדרך לביטוח המשכנתה

בדרך לקחת משכנתה? ודאו שהביטוח משתלם

נושא הביטוחים במסגרת לקיחת משכנתה הוא לא עוד 'וי' שצריך לסמן ● כך תעשו זאת נכון

אלעד טנא / צילום: איל יצהר

אחרי 6 שנים ללא איוש: זה ראש מערך ההסברה הלאומי החדש

ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע על מינויו של סמנכ"ל וראש חטיבת הדיגיטל בתאגיד השידור הציבורי אלעד טנא לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי ● כניסתו של טנא לתפקיד מגיעה על רקע עזיבתו של יועצו של בנט משה קלוגהפט שעוזב לטובת ניהול קמפיינים בחו"ל

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

מחיר הדחייה: יאיר נתניהו שילם 310 אלף שקל לעורך וואלה לשעבר - ואז גילה שהסכום תפח

בית המשפט המחוזי דחה את בקשת נתניהו לעכב את פסק דינו של בית המשפט השלום, וחייב אותו לשלם מיידית לאבי אלקלעי את הפיצוי שנפסק לטובתו במסגרת תביעת הדיבה שהגיש נגדו ● יאיר נתניהו טען כי לא קיבל את התביעה, אולם השופטת לא קיבלה את הטיעון והחליטה להותיר את פסק הדין על כנו, ואף לחייבו בהוצאות משפט נוספות בסכום של כ-30 אלף שקל

שרת הפנים איילת שקד / צילום: שלומי יוסף

"אני מתנגדת לפיקוח על שכר דירה. בניגוד לאירופה, פה יש תרבות של קנייה. ככה זה"

שרת הפנים איילת שקד מודה כי אין טעם לדבר על ירידת מחירים אלא על ייצוב, ומצהירה כי תקים שבעה יישובים חדשים בנגב ובגולן ותשחרר סמכויות לרשויות ולוועדות מקומיות ● האם היא תצליח בריסון שוק הנדל"ן, במקום שקודמיה נכשלו?

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: רפי קוץ

ההחמצה הגדולה של תקציב המדינה - השינוי שלא נעשה במגזר הציבורי

מבנה השכר במגזר הציבורי מכיל במתכונתו הנוכחית עיוותים שהשפעתם השלילית חורגת למשק כולו ● קצב הגידול של 30% בשכר הנומינלי בעשור האחרון במשרדי הממשלה לעומת 19% בכלל המשק, מחדד את הפערים הכלכליים וחוסר השוויון ● המצב הקיים מייצר מערכת תמריצים קלוקלת - מערכת האיזונים המעוותת בין שני המגזרים, הפרטי והציבורי, לא תוכל להתקיים לאורך זמן

ביג אילת / צילום: ביג מרכזי קניות

ביג במו"מ לרכישת קניון במונטנגרו ב-95 מיליון אירו

ביג דיווחה שהחברה הבת CEE-BIG B.V מנהלת משא-ומתן מתקדם לרכישת הבעלות המלאה על קניון פעיל במדינת מונטנגרו ● הקניון מניב NOI (הכנסה נטו מפעילות) של כ-7.6 מיליון אירו בשנה

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

הירידות באירופה מחריפות וחוצות את ה-2%; החוזים העתידיים על וול סטריט יורדים ביותר מ-1%

היום לא התרחש מסחר במרבית מדינות אסיה בשל חגים שונים במדינות ● בורסת הונג קונג ננעלה בירידת שערים של 3.3% ● הביטקוין צונח ב-4.5% ב-24 השעות האחרונות ונסחר כעת סביב 45.7 אלף דולר

בורסה לנ''ע ת''א / צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בת"א; וונטייז הכפילה את שוויה, טראלייט וליברה צללו

מדד ת"א 35 ירד ב-0.3%, מדד ת"א 90 התחזק ב-0.8% ● אופקו וטאואר נסקו לאחר ששבו עם פערי ארביטראז' חיוביים; פריגו ואורמת איבדו גובה ● מחר וביום שלישי לא יתקיים מסחר בתל אביב לרגל חופשת חג הסוכות

פרויקט בזל של בנייני העיר הלבנה וקרן JTLV / צילום: 3dvision

במקום בניין מד"א המיתולוגי בבזל: פנטהאוז ב-47.5 מיליון שקל

חברות בנייני העיר הלבנה וקרן JTLV2, בעלות מבנה המגורים במתחם מד"א בזל בת"א, מכרו בפרויקט דירת פנטהאוז של 381 מ"ר עם גג של 149 מ"ר, באחת העסקאות היקרות ביותר שבוצעו במרכז העיר ● הרוכש הוא ישראלי, אך לא ידועה עדיין זהותו

נמל גואנגג'ואו בסין / צילום: Shutterstock, GuoZhongHua

ההישענות על השקעות סיניות: הנזק רב על התועלת

מן הראוי כי אותם אלה שסוברים שהגדלת הסחר וההשקעות של סין בישראל תניב לנו יתרונות חוץ, ישקלו זאת היטב מחדש ● אם סין צריכה לבחור בין השקעותיה בישראל לבין גישה לנפט ולנמלים ערבים, הבחירה ברורה

קרן חזון, מנכ''לית תורפז / צילום: יח''צ

תורפז רוכשת שליטה בחברה בלגית בכ-11 מיליון אירו

הרכישה של חברת FIT תתבצע באמצעות תשלום מזומן של 20% מהסכום ו-80% באמצעות הקצאת של 1.9% ממניות תורפז

שמעיה רייכמן / צילום: יח''צ וויידלי

תפנית בעלילות אקספון? חזי בצלאל ושמעיה רייכמן חוזרים למו"מ עם סלקום

הבעלים של אקספון חוזר למו"מ עם סלקום, והפעם יחד עם שמעיה רייכמן ● עפ"י ההצעה המדוברת, סלקום תרכוש 50% מהלקוחות של אקספון סלולר, ורייכמן ירכוש את המחצית הנותרת ויעביר את פעילותו כמפעיל וירטואלי לסלקום

מה אפשר לקנות ב־1.6 מיליון שקל באזור הצפון / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-1.6 מיליון שקל באזור הצפון

בית בהרחבה של קיבוץ אשדות יעקב, בית ביישוב הקהילתי גבעת אבני ובתים פרטיים בקריית שמונה ובצפת

מי יכול להיות הייטקיסט

חולמים על משרה בהייטק? אלה חמשת המכשולים שתצטרכו לדלג מעליהם

אם נדמה לכם שכולם פתאום עוברים להייטק, אתם כנראה טועים ● לרבים הדרך למשרה מאתגרת בשכר דמיוני רצופה משוכות שצריך לדלג מעליהן: מחוסר ניסיון ועד קושי לדבר באנגלית ● בדקנו עם מגייסים ומנהלים מה הם באמת מחפשים ומה צריך לעשות כדי להכניס רגל בדלת של התעשייה

צמח הקנאביס / צילום: Shutterstock

איטליה צפויה לקיים משאל עם בנוגע לאי-הפללת סוחרי ומגדלי קנאביס

יותר מחצי מיליון אזרחים איטלקים חתמו על עצומה הקוראת לקיים משאל עם בנושא ● אם בית המשפט לחוקה יאשר את ההצעה, הנשיא יקבע מועד למשאל ● נכון לעכשיו, סוחרי קנאביס במדינה מסתכנים ב-10 שנות מאסר

מהנזק שגורמת אינסטגרם לנערים ועד להנחות הסלב: תחקיר ענק חושף את הסודות האפלים של פייסבוק

תחקיר מהדהד של וול סטריט ג'ורנל מציג איך מכופפת הרשת החברתית את הכללים עבור משתמשים בעלי פרופיל גבוה, כיצד הסתירה מידע שקושר בין פגיעה נפשית בצעירים להתמכרות לאינסטגרם ואיך משמשת הפלטפורמה בידיעתה לסחר בבני אדם ולהזמנות של רצח ● סגן נשיא בפייסבוק: "מבינים את האחריות של תפעול פלטפורמה גלובלית. המאמרים הכילו טענות שגויות"

חיסון לקורונה / צילום: Shutterstock, LookerStudio

פייזר הודיעה על תוצאות חיוביות לניסוי החיסון נגד קורונה בילדים בני 5-11

במחקר פנימי של החברה נמצא כי הילדים שלקחו חלק בניסוי לא הראו תופעות לוואי חמורות, ופיתחו חסינות גבוהה