גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מקבלים החלטות לשנה החדשה? המחקר שיעזור לכם גם לעמוד בהן

תחילת שנה היא הזדמנות שרבים מנצלים להצבת יעדים: להתאמן יותר, לרדת במשקל, להחזיר חוב או לשתות פחות אלכוהול ● אז למה רבים כל-כך מתקשים להגיע למטרה?  ● מתברר שהרבה תלוי באופן שבו מגדירים את היעד

רבים מתקשים לממש את החלטות השנה החדשה
רבים מתקשים לממש את החלטות השנה החדשה

 

תחילתה של שנה חדשה מציעה לנו הזדמנות לעצור רגע ולחשוב על החיים שלנו ועד כמה אנחנו שבעי רצון מהשגרה, ההישגים, ממערכות היחסים ומאורח החיים שלנו. רבים מאיתנו מנצלים את ההזדמנות להסתכלות עתידית ולקביעת יעד או מטרה שאותה אנחנו רוצים לממש בשנה הבאה.

היעד יכול להיות שינוי התנהגותי שיביא לנו הישג או מטרה שאנחנו רוצים להשיג: להתאמן יותר, לרדת במשקל, לסגור את החוב, לשתות פחות אלכוהול או לעשות יותר מדיטציה. אולם למרות שההישג שאנו חולמים לממש כל-כך חשוב לנו, רבים מתקשים לממש אותו. מתברר שהרבה תלוי באופן שבו אנחנו מגדירים את היעד לעצמנו.

הכול עניין של הגדרה

מחקר משנת 2017 מצא כי לדרך שבה הגדרתם את היעד, בצורה ספציפית או כללית, יש חשיבות רבה בהעלאת סיכויי ההצלחה, בשל ההשפעה על רמת המוטיבציה שלנו. המחקר מצא כי כשיש לנו מטרות ספציפיות מוגדרות (למשל להוריד שלושה קילו בחודש, לחסוך 500 שקל מדי חודש), היעד שאליו שואפים הופך להיות בולט יותר, מייצר מוטיבציה ומגביר הצלחה.

לעומת זאת במטרות כלליות ולא-ספציפיות (להקטין חובות, לרדת במשקל) הישג קטן מקטין את המוטיבציה שלנו להמשיך, ובכך גם משפיע על סיכוי ההצלחה שלנו לשינוי אמיתי.

עורכי המחקר ביצעו כמה ניסויים, מהם נתמקד בשניים. הראשון היה ניסוי מעבדה, ובו התבקשו המשתתפים לקרוא מקבץ של טקסטים קצרים ולמצוא בהם טעויות כתיב. כל טקסט נקרא פעם אחת, וניתנה למשתתפים רק הזדמנות אחת לקרוא ולמצוא את הטעות בטקסט.

המשתתפים חולקו לשתי קבוצות: הראשונה התבקשה למצוא 10 טעויות כתיב בשורה, להלן קבוצת היעד הספציפי. הקבוצה השנייה התבקשה למצוא כמה שיותר טעויות בשורה, להלן קבוצת היעד הכללי (הלא ספציפי). אחרי כמה בדיקות של טקסטים, עצרו עורכי המחקר את הניסוי ואמרו לנסיינים כי הטקסטים הבאים יהיו קשים יותר, ואם הם לא יצליחו למצוא טעויות בטקסטים אלו הם יכולים לעזוב ולוותר על המשימה.

מי התייאש ראשון

בטקסטים הבאים לא היו כלל טעויות כתיב ובעקבות זאת כל הנסיינים נטשו את המשימה בסופו של דבר. החוקרים מדדו כמה זמן לקח לכל אחד מהמשתתפים לנטוש את המשימה ומצאו כי למשתתפים בקבוצה עם היעד הספציפי, לקח הרבה יותר זמן להתייאש ממציאת הטעויות, לעומת אלו בקבוצת היעד הכללי.

בקרב הנסיינים שמצאו הכי הרבה שגיאות, אלה בקבוצה עם היעד הספציפי המשיכו עוד 188 שניות בממוצע לעומת 78 שניות בממוצע בקרב הקבוצה עם היעד הכללי).
בקבוצת היעד הספציפי, ככל שמצאו המשתתפים יותר טעויות, כך גם עלתה המוטיבציה שלהם להמשיך לחפש, והם עבדו קשה יותר כדי למצוא טעויות כתיב שלא היו קיימות. אולם בקרב המשתתפים בקבוצת היעד הכללי קרה תהליך הפוך: ככל שמצאו יותר טעויות, כך פחתה המוטיבציה שלהם להמשיך לעבור על הטקסטים הקשים ולמצוא בהם טעויות.

זאת אומרת כי כאשר למשתתפים הייתה מטרה ספציפית, התקדמות בהשגתה הגבירה את המוטיבציה שלהם. ככל שמצאו יותר טעויות כך עלתה רמת המאמץ שהשקיעו בהמשך להשגת היעד. בקרב המשתתפים בקבוצה עם המטרה הכללית, לעומתם, התקדמות בהשגת היעד הקטינה את רמת המוטיבציה שלהם.

בנוסף כאשר היעד היה יותר מאתגר, ירדה המוטיבציה בקרב המשתתפים בקבוצה עם המטרה הכללית, בעוד המשתתפים בקבוצה עם המטרה הספציפית הראו מוטיבציה גבוהה יותר: הם בילו זמן רב יותר בקריאת הטקטסים ומציאת הטעויות שלא היו לפני שהתייאשו ונטשו.

הניסוי השני שחזר אותם ממצאים. הפעם נערך הניסוי על יעדי החזרת חובות. גם כאן התחלקו המשתתפים לשתי קבוצות: אחת עם יעד ספציפי: "הגדילו את ההחזר החודשי ב-500 דולר בחודש", והשנייה עם יעד כללי: "החזרו סכום נוסף, עד כמה שניתן".

גם כאן מצאו החוקרים שהתקדמות בהשגת היעדים בקרב משתתפי הקבוצה עם היעד הספציפי הגבירה את המוטיבציה להמשיך להחזיר את החוב ולהגדיל את ההחזר החודשי. אולם בקבוצה עם היעד הכללי, התקדמות בהשגת היעד דווקא הורידה את המוטיבציה להמשיך ולסגור את החוב עם ההחזר החודשי. 

פרופ’ אמיר גרינשטיין מרצה וחוקר שיווק ויזמות באוניברסיטת Northeastern בבוסטון ו-VU באמסטרדם. כותב בטוויטר על מחקר התנהגותי @AmirGrinstein. יאנה שכטרמן היא יועצת ארגונית ומאמנת מנהלים ומלמדת באוניברסיטת Northeastern בבוסטון yanashechterman.com 

עוד כתבות

משרדי פייסבוק בדבלין. רגולציה, אם תגיע, תהיה בגדר מעט מדי, מאוחר מדי / צילום: Shutterstock, Kryuchka Yaroslav

מפייסבוק ועד NSO: התאגידים מתחננים לרגולציה ולמדינות נגמר הכוח

ברחבי העולם קמה דרישה מצד חברות הטכנולוגיה להחלת רגולציה עליהן • תאגידי ענק כמו פייסבוק וגוגל מודעים לכוחם, והם מנהלים דיון נוקב עם פוליטיקאים וגופים ממשלתיים בכל מדינה ומדינה - הגיע הזמן להסדיר את התחום, ואולי אפילו להקים גוף בין מדינתי שייצג אותם

חנות בקניון בקניון K11 בהונג קונג. מייצגת את העקרונות הנדרשים להצלחה / צילום: תמיר בן שחר

עתיד המרכזים המסחריים נמצא בתשוקה שהם יצליחו לעורר בנו

בישראל יש יותר מ-500 מרכזי מסחר, ותוך חמש שנים צפויים להיבנות עוד כ-100 חדשים בשטח של כמיליון מ"ר ● התכלית שלהם תהיה שונה מזו שהכרנו: בילוי, פנאי, הסעדה - וגם מסחר ● הלקוח כבר לא יסתפק בחללים וקירות, אלא יחפש את החוויה הרגשית שתחבר אותו למותגים

סטודנטים זרים בטכניון / צילום: ארכיון המרכז הבינלאומי בטכניון

14 אלף משרות פנויות: כך תעבוד התוכנית של איילת שקד ואורית פרקש הכהן להבאת עובדים מחו"ל להייטק

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה ושרת הפנים מקדמות תוכנית שתקל על הבאת עובדים מחו"ל בניסיון להקל על מצוקת כוח האדם בהייטק הישראלי ● פרויקטור חדש יקדם מתן אשרות לעובדים זרים בענף בשלושה מסלולים: למומחים, לסטודנטים זרים הלומדים בישראל ולעובדי הייטק זכאי עלייה

אלונה בר און בשיחה עם אסף שגיא, מנכ''ל טיקטוק ישראל, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

מנכ"ל טיקטוק ישראל: "קו דק בין חופש ביטוי למניעת אלימות ופגיעה בקהילה. קשה לשרטט את הקו הזה"

מו"לית גלובס אלונה בר און ראיינה את אסף שגיא, מנכ"ל טיקטוק ישראל, בוועידת אמון וכלכלה של גלובס ● שגיא: "בתעשייה שלנו - אינטרנט לשחקני קצה - כל יום מקבלים את האמון מחדש מהמשתמשים. אם נשבור את האמון, סיכוי טוב שלא נהיה לא בטווח קצר ולא בטווח ארוך"

שר התקשורת יועז הנדל. במשרד מביעים סיפוק ממספר מבקשי הרישיונות / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הציבו חיבורי תקשורת פיראטיים - ועשויים לקבל פרס מהמדינה

הצלחה זמנית במאבק במפעילי התקשורת הפיראטיים, לאחר שלמעלה מ-20 מהם פנו למשרד התקשורת והסדירו את פעילותם ● יינקטו צעדי אכיפה נגד כל מפעיל פיראטי שלא ילבין את פעילותו עד סוף החודש ● עכשיו, רגע המבחן של משרד התקשורת מתקרב: האם הוא יאכוף את פריסת הרשתות הלא חוקית?

שכונת שורדיץ' האופנתית בלונדון / צילום: Shutterstock, Tupungato

לונדון מתאוששת? מחירי השכירות בשכונות היקרות שבו לרמתם לפני המגפה

המחירים בשכונות היוקרתיות ביותר בלונדון עלו בספטמבר האחרון בכ-11.7%, לעומת ספטמבר בשנה שעברה, לפי נתוני חברת המידע הנדל"ני הבריטית LonRes ● ההתאוששות המסתמנת מתרחשת שלושה חודשים בלבד אחרי שהמשק בבריטניה נפתח מחדש ללא הגבלות קורונה. עד למועד זה, שוק השכירות בלונדון היה בצלילה

משה פדלון, ראש עיריית הרצליה / צילום: שלומי יוסף

"תחטפו תביעה": כך הגיב ראש העיר לבקשת "השולמנים" להיפגש איתו

שתי מתנדבות מטעם "השולמנים" ביקשו להיפגש עם ראש עיריית הרצליה משה פדלון, ובתגובה, פדלון איים עליהן בתביעה בסך מיליון שקל במזומן לכל אחת ● מעיריית הרצליה לא נמסרה התייחסות בנוגע לשיחת האיום, אולם נמסר כי "עיריית הרצליה תמשיך ותפעל ללא משוא-פנים על-מנת לשרת את האינטרס הציבורי"

אלחנן רוזנהיים, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

מנכ"ל פרופימקס: "מערכת המשפט לא נותנת דוגמה שצריך לתת בה אמון"

אלחנן רוזנהיים, מנכ"ל ומייסד פרופימקס, התראיין לוועידת האמון בעסקים של גלובס, ואמר: "אני לא יודע כיצד ניתן לעבור את החיים מבלי לתת אמון באנשים. בכל חיי פחות מעשר פעמים נכשלתי בגלל שנתתי אמון באנשים"

יוג'ין קנדל, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

יוג'ין קנדל: "יש קורלציה בין אמון לתוצאות כלכליות. ישראל לא נמצאת במקום גבוה"

קנדל, יו"ר המכון למדיניות ומחקר מבית סטארט אפ ניישן סנטרל, מסביר בוועידת אמון וכלכלה של גלובס, כי אמון זה משהו מאד אמורפי אך "מעילה באמון משולה לשריפת בניין", ולממשלה יש חלק בלהבהיר זאת לאנשים

93% מהציבור סבורים שכליאה של בעלי חיים בכלוב צפוף היא התעללות / צילום: תמר מצפי

ענף הלול בדרך לשינוי? במשרד החקלאות מקדמים תקנות שיאסרו שימוש בלולי כלובים

ד"ר תמיר גושן, מנהל השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות, הודיע בדיון בכנסת כי המשרד מקדם תקנות לפיהן עד שנת 2027 יאסר שימוש בלולי כלובים בענף הלול ● רעות הורן, מנכ"לית אנימלס: "כליאת תרנגולות בכלובים היא אחת מצורות ההתעללות הכי קשות שיש, והיא מנוגדת לחוק צער בעלי חיים"

פרויקט אורות חנן של קבוצת אלדד פרי ברחובות / צילום: איל יצהר

"הסיפור של קבוצות הרכישה חוזר בגלל שהמחירים עולים"

קבוצות הרכישה למגורים ספגו בשנים האחרונות כמה מהלומות בדמות קבוצות שקרסו ● עם זאת, רבים עדיין בוחרים בחלופה הזו נוכח מחירי הדיור הגואים, והצעת החוק שנועדה להסדיר את התחום אינה מתקדמת

מטרו. רשות הצעת החוק תוציא לדרך את רשות המטרו / אילוסטרציה: אייל פישר

חוק המטרו אושר להצבעה סופית בכנסת: התושבים יסבסדו את עלויות העתק

בעלי נכסים לאורך תוואי הרכבת התחתית בגוש דן ישלמו "מס מטרו" מיוחד ● היטלי ומסי ההשבחה יגיעו לכ-75% מעליית ערך הנכס, למימון פרויקט התשתית היקר בתולדות המדינה, שעלותו עלולה לצמוח לרבע טריליון שקל ● חלק מחברי הכנסת התנגדו להטלת המס: "ההתעצמות הכלכלית של גוש דן אחרי המטרו תחזיר את הכסף לבד לקופת המדינה"

בניין הסוכנות היהודית בירושלים / צילום: בר - אל

לאחר "סערת שטרן": נדחו בחודש הבחירות לראשות הסוכנות היהודית

לאחר שהמועמד המוביל לתפקיד, שר המודיעין אלעזר שטרן, הודיע על פרישה מהמירוץ החליטו חברי הוועד המנהל לדחות את הבחירה ● כך לממשלה יהיה די זמין להציג מועמד משלה לתפקיד

נמכרת בפרמיה של 58% על מחיר השוק / צילום: Shutterstock, IgorGolovniov

חברת פלייטק, שהוקמה ע"י טדי שגיא, נמכרת תמורת 3.7 מיליארד דולר

הרוכשת, יצרנית מכונות מזל מאוסטרליה, רוכשת את החברה בפרמיה של 58% על מחירה בשוק ● שגיא, שהקים את החברה לפני יותר מ-20 שנה, מכר את יתרת החזקותיו בפלייטק לפני כשלוש שנים

מטוסי אל על בנתב''ג / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

מחריפה המחלוקת בין הנהלת אל על לעובדים; הוועד: אין טעם לשיח בין הצדדים

יו"ר הוועד הרוחבי באל על לסמנכ"לית משאבי האנוש: "התנהלות ההנהלה והבעלים לוקה בחוסר תום-לב, אין טעם להמשך השיח" ● בשלב זה לא צפויים שיבושים בטיסות, אולם לא מן הנמנע כי שיבושים יהיו הצעד הבא שינקטו העובדים

אלחנן רוזנהיים, מנכ''ל פרופימקס, ואלונה בר און, יו''ר גלובס, בוועידת האמון / צילום: איל יצהר

שומרים על האמון, ומה הקשר האקולוגי בין יין לקפה?

בכירי המשק השתתפו בוועידת האמון והכלכלה של גלובס ● כבר יצא לכם לשתות יין שעבר דישון בקומפוסט של קפסולות קפה? וגם: צה"ל רכש מאות מכשירי טייטו עבור אזרחים חולי קורונה ● אירועים ומינויים

עו''ד גיא אופיר / צילום: יח''צ

העו"ד שנלחם למיסוי התאגידים מגיב להסכם המיסוי ההיסטורי: "יבצעו תמרון משפטי כדי להקטין את נטל המס"

עו"ד גיא אופיר, שחתום על עשרות מאבקים משפטיים וציבוריים כנגד תאגידי האינטרנט ובראשם פייסבוק, מביט מהצד על רפורמת המס ההיסטורית וטוען: "עד אשר נראה גביית מס בפועל מוקדם לברך. קל לחלק הצהרות וקשה לבצע"

ראש מחלקת החדשות לשעבר בוואלה מיכל קליין  מעידה במשפט נתניהו / צילום: יוסי זמיר

ראש מערכת החדשות לשעבר בוואלה: כל הידיעות על משפחת נתניהו עברו אישור של אילן ישועה

מיכל קליין, לשעבר ראש מחלקת החדשות בוואלה, החלה להעיד במשפט נתניהו: "אילן ישועה אמר לי לא להעלות ידיעות על משפחת נתניהו מבלי לעבור אצלו קודם; הוא השתמש בביטויים כמו 'יסגרו לנו את הברז', 'אני על הגריל מולם'" ● עורך וואלה לשעבר אבירם אלעד, שעדותו הסתיימה היום: "אחת הסיבות שהתפטרתי הייתה ההתערבות הפוליטית שמלווה באג'נדה לגבי האתר"

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר / צילום: יוסי זמיר

החלפת האג"ח המיועדות נדחתה בחצי שנה: תבחן העלאת הרף המובטח ל-5.15%

הצעת חוק חדשה שהוגשה לוועדת הכספים דוחה את החלת המנגנון מ-1 בינואר 2022 ל-1 ביולי, כששר האוצר יוכל לדחות אותה בחצי שנה נוספת ● אם החוק ישונה הטבת השלמת התשואה תהיה תקפה ל-15 שנה • על מנת לכלול בתשואה גם את דמי הניהול, יו"ר הוועדה קושניר ביקש לבחון הגדלת הרף המובטח

גיורא סניפר, מנכ''ל וממייסדי החברה / צילום: יח''צ

אוטוטק בבורסה בת"א? קונטיניואל מבקשת להנפיק למרות ההפסדים והערת עסק חי

קונטיניואל, שמספקת שירותים מבוססי תוכנה (SaaS) למטרת ניתוח, ניטור וטיוב של תקשורת לתחבורה מתקדמת, הגישה טיוטת תשקיף לקראת הנפקה בת"א ● מבקשת לגייס כ-20 מיליון שקל ● נכון לסוף 2020 עמד הגירעון בהונה העצמי על 6.6 מיליון דולר