גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברת SpaceX של אלון מאסק רוצה לקבוע אבן דרך נוספת בשיגור המתוכנן

בטיסה הקרובה של החברה אמורים שלושה אסטרונאוטים אזרחיים להקיף את כדור הארץ מגובה של כ־580 קילומטר במשך שלושה ימים

משגר פאלקון 9 של SpaceX / צילום: Associated Press, John Raoux
משגר פאלקון 9 של SpaceX / צילום: Associated Press, John Raoux

החברה SpaceX בבעלותו של אלון מאסק מתכננת למצב את מעמדה כחברת חלל מובילה עם משימה השבוע שמטרתה לשגר ארבעה אנשים לחלל לכמה ימים ואז להחזירם לכדור הארץ.

הטיסה Inspiration4, שעשויה להיות משוגרת אפילו ביום רביעי, היא יותר שאפתנית ומורכבת מבחינה טכנית מאלה שנערכו בקיץ על ידי חברות החלל שנוסדו על ידי ג'ף בזוס וריצ'רד ברנסון, כך אומרים מומחים בתעשייה ויועצים. זה השיגור הראשון שיש בו רק אסטרונאוטים מסחריים, או אנשים הטסים לחלל שלא בגיבוי ממשלתי כלשהו, כך נמסר מ־SpaceX.

החברה שמובילים מאסק והנשיאה גווין שוטוול עקפה את המתחרות שלה בכך שדחפה לפיתוח מהיר של כלי הטיס שלה לחלל והצליחה להוכיח שהם ישימים, כך אמרו אנשים המכירים את SpaceX.

מאסק ייסד את SpaceX ב־2002, והשקיע מכספו האישי בחברה במטרה להביא אנשים בסופו של דבר אל המאדים. בדרך, זכתה החברה בחוזים מנאס"א, סוכנות החלל האמריקאית, וזה נתן לה תמיכה בשנים הראשונות של החברה.

כעת, כמעט 20 שנה לאחר היווסדה, עוזרת SpaceX להחיות את השאיפות האמריקאיות לחלל על ידי ארגון המראות בפרופיל גבוה. בשנה שעברה, הטיסה החברה שני אסטרונאוטים של נאס"א לחלל והם הגיעו לתחנת החלל הבינלאומית. השיגור הזה היה השיגור המאויש הראשון מתוך ארה"ב בתוך כמעט עשור.

"אחת הדרכים המרכזיות בהן SpaceX זעזעה את הספינה הייתה שיגורים וחדשנות עם הרבה יותר סובלנות לסיכון לעומת מה שרואים בקרב חברות גדולות הנסחרות בבורסה", כך אמרה קריסה כריסטנסן, מנכ"לית BryceTech, חברת נתונים והנדסה שבחלקה מתמקדת בחלל. "אני חושבת ש־SpaceX זכתה בתשומת ליבם של אנשים על ידי זה שערבבה בין נרטיב של חזון לחדשנות בהנדסה".

החברה התמודדה עם לא מעט אתגרים כשבנתה עצמה, כולל פיצוצים, ב־2015 וגם ב־2016, של טילים מדגם פלקון 9. במשך תקופה של שנתיים שהחלה באמצע 2007, החברה התמודדה שוב ושוב עם בעיות של נזילות מזומנים, כך אמר מאסק.

השבוע, תשתמש SpaceX בטיל פלקון 9 שלה ובקפסולה Crew Dragon - הציוד שנאס"א בחרה למשימות אסטרונאוטים - על מנת לקחת ארבעה אנשים למסלול סביב כדור הארץ.

"צריך לצלוח את המכשול הזה כדי לעשות הרבה יותר וגדול יותר"

ג'ארד אייזקמן, מנכ"ל החברה Shift4 Payments שיוביל את טיסת Inspiration4, אמר שהצוות שלו סומך על הטכנולוגיה של SpaceX ועל האימונים שהחברה עשתה לו ולעמיתיו. הוא אמר שהמשטר הזה כלל שימוש בסימולטורים על מנת לחקות את התחושות בטיסה והכנה לכל מצב ממצבים שגרתיים בחלל ועד מצבי חירום.

איש העסקים שילם ל־SpaceX סכום שלא פורסם על הטיסה, הכולל מרכיב של תרומה וגם מימון למשימות מחקר על ידי חברי הצוות.

אייזקמן אמר שמאסק, חוץ מהכרזה על המשימה, לא דיבר עליה בשיחות ביניהם.

אלון מאסק / צילום: Associated Press, Matt Rourke

"המשימה הזו היא אבן דרך. צריך לצלוח את המכשול הזה כדי לעשות הרבה יותר, גדול יותר, ולהביא אותנו לירח, למאדים ומעבר לו", אמר.

בכירים ב־SpaceX לא היו זמינים להגיב.

החברה, המוערכת ביותר מ־74 מיליארד דולר נכון לאפריל, על פי Pitchbook, בולטת בתחום החלל המתרחב שמשך מיליארדי דולרים בהשקעות חדשות בשנים האחרונות. SpaceX מבוססת בהות'ורן, קליפורניה ומפתחת שירות אינטרנט בפס רחב מבוסס לוויין ובונה כלי נחיתה על הירח עבור נאס"א, בנוסף לארגון שיגורים.

יכולתה של החברה לפתח טילים שניתן להשתמש בהם כמה פעמים הוריד את העלות של טיסה לחלל, כך אומרים אנליסטים ומנהלים בכירים בתחום.

כלי חלל הניתנים לשימוש חוזר לא היו חדשים כש־SpaceX וחברות מתחרות החלו לעסוק בהם. מעבורות מהצי של נאס"א שיכולות להיות משוגרות כמה פעמים שוגרו 135 פעמים לפני שהטיסה האחרונה שוגרה ב־2011, כך אומרים בסוכנות.

"הפיתוח המהפכני של SpaceX לא היה בהכרח הטכנולוגיה, זה היה באמת עניין תפעולי. הם הדגימו איך אפשר להשתמש מחדש בטיל מבלי לגרור את העלויות העצומות של לפרק אותו לגורמים" אחרי משימה, כך אמר אנדרו אלדרין, מנהל מכון החלל אלדרין במכון הטכנולוגיה של פלורידה.

יש עוד שיגורים בקנה 

בינתיים השנה, הייתה אחראית החברה ל־24 מ־41 השיגורים שלהם נתן רשות מנהל התעופה הפדרלי של ארה"ב. בשנה שעברה, ניהלה החברה 25 שיגורים מתוך 39 בסך הכל. יש עוד שיגורים בקנה, כולל משימות של נאס"א וארבע טיסות שהזמינה החברה Axiom Space, שיוזמת פרויקטים מגוונים בתחום החלל.

חברות מתחרות עובדות על המאמצים שלהן לשגר אנשים, אבל SpaceX יכלה גם לנסות לארגן טיסות שאפתניות יותר. בטיסה השבוע, צפויים אנשי הצוות של Inspiration4 לטוס כמעט 580 קילומטר מכדור הארץ ולטוס סביב העולם במשך לפחות שלושה ימים לפני שינחתו בחזרה מול חופי פלורידה.

המשימה צפויה להיות משוגרת מעט יותר מחודש לאחר שבואינג, לצד נאס"א, דחתה טיסת מבחן של כלי הטיס לחלל שלה - שאמור להביא אסטרונאוטים לתחנת החלל - בגלל שסתומים תקועים במערכת הדחף של כלי הטיס. בואינג לא הגיבה לכתבה זו.

ביולי הטיסה החברה וירג'ין גלקטיק את ריצ'רד ברנסון, המיליארדר שהקים אותה, לצד חמישה אנשים אחרים מרחק של כ־87 קילומטר מעלה לפני שחזרה לקרקע בטיסה שארכה כשעה. בלו אוריג'ין, מייסודו של ג'ף בזוס, הטיסה את מנכ"ל אמזון לשעבר ושלושה אנשים אחרים לגובה של 100 קילומטר בטיסה שארכה 10 דקות.

מוירג'ין גלקטיק לא נמסרה תגובה ובלו אוריג'ין לא הגיבה לבקשת תגובה.

גם בלו אוריג'ין מפתחת כלי לטיסה במסלול סביב כדור הארץ, אבל SpaceX יכולה להתגאות בהיותה החברה הראשונה שהטיסה לשם אסטרונאוטים של נאס"א, ואולי גם אסטרונאוטים פרטיים, במידה והטיסה השבוע תתקיים כמתוכנן.

עוד כתבות

קניון מול הים אילת / צילום: יח''צ

האם הפטור ממע"מ על קניות באילת בסכנה?

נציגים בכירים של רשות המסים הבהירו בכנס של לשכת יועצי המס שנערך באילת כי "המחוקק לא התכוון שאילת תהיה הקניון של המדינה"

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: יוסי זמיר

בחברות הממשלתיות וברשויות נכשלים בהשקעות: הפערים המדהימים אל מול השוק

מבקר המדינה בחן את תיקי ההשקעות של גופים ממשלתיים ועיריות, ומצא כי בחברות הממשלתיות לא נהנים מהגאות בשוק ההון, עד כדי תשואה בגובה מחצית מהתשואה של מדד ת"א 125 • תיק ההשקעות של עיריית ת"א מהווה 50% מסך תיקי ההשקעות של 23 הרשויות שנבדקו ומחזיקות השקעות לטווח ארוך ● דוח מבקר המדינה 

ביטקוין / צילום: Shutterstock, Andreanicolini

הסכר נפרץ: קרן ביטקוין נוספת בשווי 40 מיליארד דולר בדרך לוול סטריט

חברת ההשקעות גרייסקייל תגיש בקשה להמיר את קרן הנאמנות שלה לביטקוין, שהיקפה 40 מיליארד דולר ל-ETF, כך פורסם בבלומברג ● גרייסקייל מחזיקה במטבעות באופן ישיר, בניגוד לקרן המחקה על החוזים העתידיים לביטקוין "ProShares Bitcoin Strategy ETF", שהחלה להיסחר היום

בנין ידיעות אחרונות ראשון לציון / צילום: כדיה לוי

קבוצת "ידיעות אחרונות" מקימה חטיבת חדשות מאוחדת ומסתערת על הדיגיטל

העורך הראשי נטע ליבנה הודיע לעובדים על שינויים ארגוניים ופרסונליים הכוללים את הקמת החטיבה החדשה שבראשה יעמוד ניר (שוקו) כהן ● החטיבה תהיה מורכבת משלוש זרועות: דסק החדשות של "ידיעות אחרונות", דסק החדשות של ynet וריכוז כתבים משותף ל"ידיעות" ול-ynet, שבראשו תעמוד שרון ליס

התחליף הטבעוני לטונה של אסם. שוק הטונה בישראל נאמד בכ-700 מיליון שקל בשנה / צילום: אסם-נסטלה

אסם-נסטלה משיקה תחליף טבעוני לדג טונה

בשלב הראשון המותג VUNA יימכר במארז קפוא שמכיל 300 גרם, ובשלב הבא תיתכן גם גרסת שימורים ● רשת בתי הקפה לנדוור תהיה הראשונה לשלב את המוצר בתפריטיה, ולאחר מכן הוא יימכר בחנויות טבע ולבסוף גם ברשתות המזון

עומרי כהן ותומר תגרין - מייסדי יוטפו / צילום: איל יצהר

שניים רבים, שלישי לוקח: כיצד יוטפו הישראלית הרוויחה מקרב התרנגולות בין אפל לפייסבוק

בזכות המכה שהנחיתה אפל על פייסבוק: יוטפו מכניסה 100 מיליון דולר בשנה

מה שהולך מצוין על הנייר ובטבלאות האקסל - לא תמיד מתורגם לשטח / צילום: Shutterstock, Pormezz

המבקר: למרות תקציבי העתק, הסכמי הגג מפגרים אחרי הציפיות

דוח מבקר המדינה מסביר את הפיגור בחסמי תכנון ותשתיות שלא נפתרו לאורך השנים וקורא לרמ"י ולמשדר השיכון לעקוב אחרי התקדמות הסכמי הגג ● הביקורת העלתה כי קשיים וחסמים לאורך שלבי התכנון, הפיתוח והשיווק מקשים על הרשויות לעמוד בקצב השיווק ● דוח מבקר המדינה

שדה תעופה בן גוריון / צילום: מיכל רז חיימוביץ

מחיר הסגר: רשות שדות התעופה הפסידה מעל 2 מיליארד שקל בשנה וחצי

דירוג חברת מידרוג חושף את עומק הבור אליו נקלעה רש"ת בעקבות משבר הקורונה ● כעת הרשות פועלת לגיוס אג"ח בהיקף של מיליארדי שקלים ● במידרוג מעריכים: "אירוע כשל פירעון עלול להסב נזק משמעותי לפרופיל האשראי של ישראל. הסבירות לתמיכה יוצאת דופן מטעם המדינה גבוהה ביותר"

כתב היד היהודי העתיק ''מחזור לוצאטו'' שיימכר במכירה פומבית של בית המכירות ''סות'ביס'' / צילום: אתר Sotheby's

ביקורת בצרפת: למה המדינה לא עוצרת את המכירה הפומבית של "מחזור לוצאטו" היהודי

עצומה מקוונת של אנשי תרבות צרפתים, מהקהילה היהודית ומחוצה לה, קראה לממשלת צרפת להכריז על כתב היד כאוצר לאומי ולמנוע את מכירתו, אך הדבר לא התרחש ● "זהו כתב יד מופלא, ובלתי מתקבל על הדעת שהוא יעזוב את צרפת", אמרה מומחית לעיתון הצרפתי "לה מונד"

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר, בדיון היום (ג') / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה את החלפת האג"ח המיועדות: התשואה המובטחת תעלה ל-5.15%

במסגרת הצעת החוק שאושרה בוועדה נקבע כי המדינה תפריש כספים לקרן ייעודית שתשמש להשלמת תשואה לחוסכים ולא תוכל להשתמש בהם למטרות אחרות ● העלאת התשואה המובטחת נועדה לכסות גם ההוצאות הישירות של קרנות הפנסיה

שר המשפטים גדעון סער / צילום: עמית שאבי - ידיעות אחרונות

הצעת החוק של סער: ח"כ שיש נגדו כתב אישום בעבירה שעונשה שלוש שנות מאסר ומעלה לא יוכל להרכיב ממשלה

למרות שנראה כי החוק נתפר במיוחד למידותיו של נתניהו ונועד לחסום את דרכו חזרה לראשות הממשלה, הוא יעביר סמכויות נרחבות ליועמ"ש שיוכל למנוע כהונת כל ראש ממשלה באשר הוא - אם רק יוגש נגדו כתב אישום ● מהליכוד נמסר בתגובה: "חוק אנטי דמוקרטי נוסח איראן"

מנהל בתי המשפט מרזל / צילום: דוברות בתי המשפט

מדוע סירבה הנהלת בתי המשפט לבקשה שהטיפול בה אורך שניות?

בקשת הלשכה להפקת נתונים הקשורים לעומס בבתי המשפט נדחתה בנימוק כי נדרשת הקצאת משאבים בלתי סבירה ● גוף פרטי הפיק את המידע ב-7 שניות

ג'נט ילן, שרת האוצר של ארה''ב / צילום: Shutterstock, Alexandros Michailidis

ג'נט ילן: הסכם תקרת החוב יאפשר פעילות הממשלה עד 3 בדצמבר

שרת האוצר אומרת לקונגרס כי "ישנו הכרח" להגדיל את תקרת החוב על-מנת לספק ודאות לטווח ארוך יותר

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: ניב קנטור

המדינה חייבת לאזרחים החזרי מס של 3.6 מיליארד שקל

שכחתם לעשות תיאום מס? יכול להיות ששילמתם יותר מדי, אבל המדינה לא תחזיר לכם את העודף ● מבקר המדינה מותח ביקורת חריפה על רשות המסים, שאינה דואגת להנגיש לציבור את המידע הדרוש למיצוי זכויות או להקל על התהליכים הבירוקרטיים לקבלת הקלות מס ● דוח מבקר המדינה

חנות בקניון בקניון K11 בהונג קונג. מייצגת את העקרונות הנדרשים להצלחה / צילום: תמיר בן שחר

עקפו את ת"א: הנתון המפתיע על המרכזים המסחריים בכפר סבא ובאר שבע

בישראל יש יותר מ-500 מרכזי מסחר, ותוך חמש שנים צפויים להיבנות עוד כ-100 חדשים בשטח של כמיליון מ"ר ● התכלית שלהם תהיה שונה מזו שהכרנו: בילוי, פנאי, הסעדה - וגם מסחר ● הלקוח כבר לא יסתפק בחללים וקירות, אלא יחפש את החוויה הרגשית שתחבר אותו למותגים

מבנה בנק ישראל בירושלים / צילום: אורית דיל

"החריגה ביתרות המט"ח מסכנת את המוניטין של בנק ישראל"

היקף יתרות המט"ח גבוה פי 2 מהיעד שקבע נגיד בנק ישראל, ומבקר המדינה ממליץ להכין תוכנית מגרה למימוש חלק מהיתרות ● מדוע בנק ישראל נמנע מלמכור דולרים בזינוק החד במרץ אשתקד? לפי בנק ישראל: "גם אם זה היה מרגיע את השוק, מכירה מהיתרות הייתה מסמלת לשווקים שרמת שער החליפין אליו הגיע השער מפוחתת דיה, דבר בעל השלכות מדיניות" ● דוח מבקר המדינה

מייסד עיינה פארמה, פרופ' חזי ברנהולץ / צילום: יואב דודקוביץ

החוקר שפיתח תרופה לסרטן, וגם את הגרסה הגנרית שתתחרה בה

פרופ' חזי ברנהולץ מכר לפני 30 שנה את הזכויות לדוקסיל, תרופה שפיתח לטיפול בסרטן ובשיאה גלגלה מיליארדי דולרים ● עכשיו, בגיל 80, אחרי שנוצר מחסור עולמי בתרופה, הוא מתחיל להתחרות בה עם גרסה גנרית שפיתח וקיבלה השבוע את אישור FDA ● "חוץ מאשר לאשתי, אני נשוי גם לדוקסיל מ-1979", הוא אומר לגלובס

מיקי גנור / צילום: כדיה לוי

העליון: מיקי גנור לא יוכל לצאת לחו"ל - "קיים חשש להימלטות מהדין"

"אם יורשע המשיב הוא צפוי לעונש מאסר ממושך. המשיב אוחז באזרחות זרה - אזרחות גרמנית, ואין מחלוקת כי גרמניה אינה נוהגת להסגיר את אזרחיה", הסביר השופט ג'ורג' קרא, וציין: "קשה לקבל טענה כי פגישות עסקיות אינן יכולות להתקיים תוך שימוש באמצעים דיגיטליים"

כשעובד חזק עוזב, גם אחרים שוקלים להתפטר / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

כשעובד חזק עוזב, גם אחרים שוקלים: איך עוצרים את הסחף?

מחקר חדש מגלה כי התפטרות של עובד עם ביצועים טובים עלולה להיות מידבקת ● איך מונעים התפטרויות נוספות? מומחים מזהירים שהדבר האחרון שארגון צריך לעשות זה להעמיד פנים שהכול בסדר, ומסבירים אילו צעדים כן כדאי לנקוט

מטע בקליפורניה שננטש בגלל הבצורת / צילום: Associated Press, Adam Beam

בקליפורניה נרשמה השנה הצחיחה ביותר מאז 1924

רוב המדינה נמצאת במצב של בצורת קיצונית