גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מסמכים חדשים חושפים: פייסבוק ידעה שאינסטגרם מזיקה לבני נוער

בדיווח של "וול סטריט ג'ורנל" צוטטו מחקרים פנימיים של פייסבוק שבדקו כיצד אינסטגרם משפיעה על קהל המשתמשים הצעיר, כשאחד הממצאים הראה שבנות מתבגרות נפגעות במיוחד: "32% מבנות נוער אמרו שכשהרגישו רע עם הגוף שלהן, אינסטגרם גרמה להן להרגיש רע יותר"

אדם מוסרי, ראש אינסטגרם / צילום: Reuters, Beck Diefenbach
אדם מוסרי, ראש אינסטגרם / צילום: Reuters, Beck Diefenbach

אחרי התחקיר שפורסם אמש בוול סטריט ג'ורנל, כעת נחשפים מסמכים חדשים המוכיחים כי  פייסבוק גילתה שוב ושוב ש אינסטגרם, שנרכשה באפריל 2012 על ידי פייסבוק תמורת מיליארד דולר, מזיקה לבני נוער. בדיווח צוטטו מחקרים פנימיים של פייסבוק מהשלוש שנים האחרונות שבדקו כיצד אינסטגרם משפיעה על קהל המשתמשים הצעיר - כשאחד הממצאים הראה שבנות מתבגרות נפגעות במיוחד.

במצגת פנימית של פייסבוק הוצגו הנתונים הבאים: "32% מבנות נוער אמרו שכשהרגישו רע עם הגוף שלהן, אינסטגרם גרמה להן להרגיש יותר גרוע", כתבו החוקרים. פייסבוק מצאה כי 14% מהנערים בארה"ב אמרו שאינסטגרם גרמה להם להרגיש יותר רע עם עצמם. עוד הוצג כי בקרב בני נוער שדיווחו על מחשבות אובדניות, 13 אחוז מהמשתמשים הבריטים ו-6 אחוזים מהאמריקאים תלו את הבעיה באינסטגרם.

על פי הדיווח, החוקרים הזהירו שאינסטגרם היא מוצר ממכר וכי יש תרבות של פרסום תמונות ורגעים הטובים ביותר. "השוואות באינסטגרם יכולות לשנות את האופן שבו נשים צעירים רואות ומתארות את עצמן", נכתב במחקר. "אנו מחמירים את בעיות דימוי הגוף לאחת מכל שלוש נערות מתבגרות. בני נוער מאשימים את אינסטגרם בעלויות בשיעור החרדה והדיכאון".

יותר מ-40% ממשתמשי אינסטגרם הם בני 22 ומטה, ולפי התחקיר, כ-22 מיליון בני נוער נכנסים לאינסטגרם בארצות הברית מדי יום, מול 5 מיליון בני נוער שנכנסים לפייסבוק. בממוצע, בני נוער בארה"ב מבלים 50 אחוז יותר זמן באינסטגרם מאשר בפייסבוק. זה לא חדש שפייסבוק עדכנה שהיא עובדת על גרסה של אינסטגרם לצעירים יותר עבור ילדים מתחת לגיל 13. זה הניסיון שלה להתמודד עם כל המכשולים שעומדים בפניה, מהלך שהוביל להתנגדות גדולה בקרב ארגוני הורים וסנאטורים.

"לא אוהבים להיות באפליקציה אבל מרגישים שהם חייבים"

על פי המסמכים, "בני נוער אמרו לנו שהם לא אוהבים את משך הזמן שהם מבלים באפליקציה אבל הם מרגישים שהם חייבים להיות נוכחים". עוד הוסיפו: "לעיתים קרובות הם חשים מכורים ויודעים שמה שהם רואים מזיק לבריאותם הנפשית, אבל מרגישים שאינם מסוגלים לעצור את עצמם". אחת הבעיות שהצביעו עליהן, היא דף ה-Explore של אינסטגרם - שאפשר להיחשף לתכנים חדשים ושם לפי החוקרים אפשר להיחשף לתוכן מזיק.

החוקרים הם עובדי פייסבוק בתחומים שקשורים לשיווק, פיתוח מוצרים ומדעי נתונים. הם הציגו את הממצאים שלהם לבכירים בפייסבוק, כולל מנכ"ל ומייסד פייסבוק, מארק צוקרברג. הם הגיעו למסקנה שחלק מהבעיות היו ספציפיות לאינסטגרם ולא לכל הרשתות החברתיות באופן רחב יותר, ונקבע שפייסבוק התקשתה לנהל את הבעיה ולטפל בה לצד שמירה על האפליקציה כממכרת.

פייסבוק לא פרסמה את המחקר שלה באופן פומבי לאנשים שביקשו את זה. עם זאת, צוקרברג אמר בדיון בקונגרס במרץ 2021, כי "המחקר שראינו הוא שלשימוש באפליקציות חברתיות על מנת ליצור קשר עם אנשים אחרים - יכול להיות יתרונות חיוביים לבריאות הנפש". כשהסנטורים ביקשו לראות את המחקרים הפנימיים, פייסבוק אמרה שמדובר במחקר קנייני והוא "נשמר חסוי לקידום דיאלוג גלוי ופתוח וסיעור מוחות בצורה פנימית בחברה". על פי הדיווח, המסמכים מראים שפייסבוק עשתה מאמצים מינימליים כדי לטפל בנושאים האלה.

"ההשוואה החברתית גרועה יותר באינסטגרם", נקבע במחקר. בדיווח ב-WSJ צוין שטיקטוק וסנאפצ'אט יותר מתמקדים בפנים ובפרצופים, בעוד שאינסטגרם מתמקדת רבות בגוף ובאורח החיים, לכן זה הרבה יותר משמעותי.

אחד מהשינויים שפייסבוק עשתה כדי להשפיע בנושא היה הסרת הלייקים: החברה רצתה לבחון האם כשמורידים את הפיצ'ר - עד כמה זה משפיע על המשתמשים הצעירים? בפועל, הם גילו שזה לא משפר. "לא שמנו לב לתנועות ברווחת המשתמשים", נכתב במסמך. אז מדוע הם בכל זאת הוציאו את השינוי הזה לציבור? החוקרים אמרו שזה יגרום לגורמים מסוימים להסתכל על פייסבוק ואינסטגרם בצורה טובה. "ההשקה תתקבל על ידי העיתונות וההורים כאינדיקציה חיובית חזקה לכך שלאינסטגרם אכפת מהמשתמשים שלה, במיוחד כשהיא נלקחת לצד השקות חיוביות אחרות לעיתונות", נכתב. עם זאת, כשהשיקו את הסרת הלייקים, מנהל אינסטגרם, אדם מוסרי, הודה בפומבי שהתכונה לא שינתה את תחושת המשתמשים.

אינסטגרם: "המדיה החברתית אינה טובה או רעה מטבעה לאנשים"

אינסטגרם פרסמה תגובה לתחקיר של ה- WSJ , וכתבה בבלוג החברה: "בעוד שהסיפור מתמקד במערך ממצאים מוגבל ומטיל אותם באור שלילי, אנו עומדים מאחורי המחקר הזה. הוא ממחיש את המחויבות שלנו להבנת נושאים מורכבים וקשים בהם צעירים עשויים להיאבק, ומיידע את כל הפעולות שאנו עושים על מנת לסייע לאלו החווים בעיות אלה".

הרשת החברתית כתבה בתגובתה שהנושא אכן מורכב והשאלה האם המדיה החברתית טובה או רעה לאנשים - זו שאלה נפוצה. הם גאים בכך שהאפליקציה יכולה לתת קול למי שלא נשמע או שהיא מסייעת לשמור על קשר - אבל "אנו גם יודעים שזה יכול להיות מקום שאנשים יחוו חוויות שליליות. התפקיד שלנו הוא לדאוג שאנשים יריגו טוב עם החוויה באינסטגרם".

"המדיה החברתית אינה טובה או רעה מטבעה לאנשים. רבים מוציאים אותה מועילה ביום אחד, ובעייתית למחרת. מה שנראה הכי חשוב הוא האופן שבו אנשים משתמשים במדיה חברתית, ובמב הרוח שלהם כאשר הם משתמשים בה".

פייסבוק מציגה גם נתונים, על פי מחקר שנערך על ידי Pew Internet, ש-81% מבני הנוער בארצות הברית אמרו שהמדיה החברתית גורמת להם להרגיש מחוברים יותר לחבריהם וכי 26% דיווחו שהמדיה החברתית גורמת להם להרגיש רע יותר בחייהם. "הממצאים שלנו היו דומים", נכתב בתגובה.

מה הם עושים כדי לשנות את זה? "עשינו עבודה מקיפה סביב בריונות, התאבדות, פגיעה עצמית והפרעות אכילה, כדי להפוך את אינסטגרם למקום בטוח יותר לכולם. אנחנו מתמקדים יותר ויותר בטיפול בהשוואה חברתית שלילית ודימוי גוף שלילי". עוד הוסיפו כי הם רוצים להיות "שקופים יותר לגבי המחקר שאנחנו עושים. נמשיך לחפש הזדמנויות לעבוד עם שותפים נוספים לפרסום מחקרים עצמאיים בתחום הזה, ונשפר את איך שאנחנו פועלים כדי לאפשר לחוקרים חיצוניים גישה רבה יותר לנתונים שלנו באופן שמכבד את פרטיותם של אנשים".

עוד כתבות

מיקי גנור / צילום: כדיה לוי

העליון: מיקי גנור לא יוכל לצאת לחו"ל - "קיים חשש להימלטות מהדין"

"אם יורשע המשיב הוא צפוי לעונש מאסר ממושך. המשיב אוחז באזרחות זרה - אזרחות גרמנית, ואין מחלוקת כי גרמניה אינה נוהגת להסגיר את אזרחיה", הסביר השופט ג'ורג' קרא, וציין: "קשה לקבל טענה כי פגישות עסקיות אינן יכולות להתקיים תוך שימוש באמצעים דיגיטליים"

נטפליקס. האם היא תשלם מע''מ בישראל? / צילום: Shutterstock

נטפליקס ניפצה את תחזיות הרווח והגידול במנויים

ענקית הסטרימינג הציגה רווח למניה בסך 3.19 דולרים ברבעון השלישי, לעומת תחזיות של 2.56 דולרים וגידול של 4.4 מיליון במספר המנויים, לעומת תחזיות שעמדו על 3.84 מיליון ● ההכנסות הסתכמו ב-7.48 מיליארד דולר, בהתאם לתחזיות

דורון כהן, מנכ''ל נכסים ובניין / צילום: תמר מצפי

בדרך לרכישת שליטה בגב-ים: נכסים ובניין ממשיכה לממש נכסים שאינם בליבת עסקיה

לאחר שמכרה את עסקי הקניונים שלה והעמידה על המדף פעילויות נוספות בארה"ב ובישראל, מקדמת נכסים ובניין את מימוש חלקה בבית אבגד ברמת גן באמצעות מכירה לפתאל החזקות תמורת 97 מיליון שקל

שדה תעופה בן גוריון / צילום: מיכל רז חיימוביץ

מחיר הסגר: רשות שדות התעופה הפסידה מעל 2 מיליארד שקל בשנה וחצי

דירוג חברת מידרוג חושף את עומק הבור אליו נקלעה רש"ת בעקבות משבר הקורונה ● כעת הרשות פועלת לגיוס אג"ח בהיקף של מיליארדי שקלים ● במידרוג מעריכים: "אירוע כשל פירעון עלול להסב נזק משמעותי לפרופיל האשראי של ישראל. הסבירות לתמיכה יוצאת דופן מטעם המדינה גבוהה ביותר"

שלמה קרמר / צילום: איל יצהר

הסטארט-אפ השאפתני של שלמה קרמר מזנק לשווי 2.5 מיליארד דולר

קייטו נטוורקס, שמתחרה במקביל מול ספקי תקשורת וענקיות סייבר, גייסה 200 מיליון דולר בשווי גבוה פי 2.5 מאשר לפני שנה ● למרות זאת, קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ואימפרבה, מזהיר: "יש בועה רצינית מאוד. שווי גבוה ולא ריאלי לא טוב לחברה"

מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock

על רקע דוחות חזקים: יום חמישי של עליות בוול סטריט

מדדי נאסד"ק ו-S&P 500 עלו בכ-0.7%, מדד דאו ג'ונס התחזק בכ-0.6% ● מדד דאקס עלה ב-0.3%, פוטסי 100 התקדם ב-0.2% וקאק 40 נסוג פחות מ-0.1% ● התחלות הבנייה בארה"ב בספטמבר ירדו יותר מהצפוי ● מדד ניקיי התחזק ב-0.6%, סופטבנק עלתה ב-3%

רן גוראון / צילום: תמר מצפי

הנהלת פלאפון ובזק בינלאומי מאיימת בהשבתת מגן

בעקבות עיצומי העובדים ההולכים ומחריפים, הנהלת קבוצת אלפא מזהירה מפני השבתת מגן שבכוונתה לנקוט

קבוצת תיירים בירושלים. סוכנים מחו''ל אומרים כי לא יוכלו לגבש תוכניות לשלוח לישראל תיירים ב־2022 / צילום: Shutterstock

הויה דולורוזה של התיירות הנכנסת: בענף מודאגים מהמתווה החדש

בקרב שבין משרד התיירות, שתפקידו לדחוף לכניסת תיירים לארץ, לבין משרד הבריאות שרואה בהם סיכון לתחלואה - ידו של האחרון על העליונה ● "התחושה היא שישראל ויתרה על התיירים", אומרים גורמים בענף ● גם בארגון התעופה העולמי יאטא סבורים שמדינות אמורות לפעול במתווה אחיד ופשוט

מה שהולך מצוין על הנייר ובטבלאות האקסל - לא תמיד מתורגם לשטח / צילום: Shutterstock, Pormezz

המבקר: למרות תקציבי העתק, הסכמי הגג מפגרים אחרי הציפיות

דוח מבקר המדינה מסביר את הפיגור בחסמי תכנון ותשתיות שלא נפתרו לאורך השנים וקורא לרמ"י ולמשדר השיכון לעקוב אחרי התקדמות הסכמי הגג ● הביקורת העלתה כי קשיים וחסמים לאורך שלבי התכנון, הפיתוח והשיווק מקשים על הרשויות לעמוד בקצב השיווק ● דוח מבקר המדינה

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן / צילום: שלומי יוסף

מהכשלים בקרן העושר ועד החזרי המס: כל הממצאים מדוח מבקר המדינה

החריגה ביתרות המט"ח, מיליארדי השקלים שהמדינה חייבת לאזרחים, ומה קרה לסכומי העתק שהממשלה השקיעה בנדל"ן? מבקר המדינה חושף שורת כשלים כלכליים

פיקסל 6 / צילום: צילום מסך

גוגל מציגה את דגמי פיקסל 6 החדשים, בתוכם מערכת עצמאית על שבב של החברה

גוגל מציגה הערב את ה-Pixel 6 וה-Pixel 6 Pro ● המחירים יתחילו מ-599 דולרים לדגם הרגיל, ו-899 דולרים לפרו, והמוצר יגיע לחנויות ב-28 באוקטובר

בנין ידיעות אחרונות ראשון לציון / צילום: כדיה לוי

קבוצת "ידיעות אחרונות" מקימה חטיבת חדשות מאוחדת ומסתערת על הדיגיטל

העורך הראשי נטע ליבנה הודיע לעובדים על שינויים ארגוניים ופרסונליים הכוללים את הקמת החטיבה החדשה שבראשה יעמוד ניר (שוקו) כהן ● החטיבה תהיה מורכבת משלוש זרועות: דסק החדשות של "ידיעות אחרונות", דסק החדשות של ynet וריכוז כתבים משותף ל"ידיעות" ול-ynet, שבראשו תעמוד שרון ליס

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

תל אביב ננעלה בעליות קלות; הדולר נחלש 0.5%

מדד ת"א 35 התקדם ב-0.1%, מדד ת"א 90 עלה 0.5% ומדד ת"א 125 התחזק ב-0.2% ● אל על במגעים למיזוג עם ארקיע ● הדולר ירד ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.21 שקלים ● וגם: כך משפיע משבר הגז על מחירי הנפט

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: יוסי זמיר

בחברות הממשלתיות וברשויות נכשלים בהשקעות: הפערים המדהימים אל מול השוק

מבקר המדינה בחן את תיקי ההשקעות של גופים ממשלתיים ועיריות, ומצא כי בחברות הממשלתיות לא נהנים מהגאות בשוק ההון, עד כדי תשואה בגובה מחצית מהתשואה של מדד ת"א 125 • תיק ההשקעות של עיריית ת"א מהווה 50% מסך תיקי ההשקעות של 23 הרשויות שנבדקו ומחזיקות השקעות לטווח ארוך ● דוח מבקר המדינה 

דוד עיני, בעל השליטה ביוניברסל מוטורס / צילום: אוסנת רום

רווח מהיר של כ-80 מיליון שקל: הסיבוב המוצלח של יבואנית הרכב במניות חברת הביטוח

יוניברסל מוטורס, שרכשה בתחילת השנה כ-5% ממניות הפניקס, מכרה בעקבות הזינוק במניית הביטוח כמחצית מהחזקותיה לידי אלטשולר שחם, תמורת כ-250 מיליון שקל

מבנה בנק ישראל בירושלים / צילום: אורית דיל

"החריגה ביתרות המט"ח מסכנת את המוניטין של בנק ישראל"

היקף יתרות המט"ח גבוה פי 2 מהיעד שקבע נגיד בנק ישראל, ומבקר המדינה ממליץ להכין תוכנית מגרה למימוש חלק מהיתרות ● מדוע בנק ישראל נמנע מלמכור דולרים בזינוק החד במרץ אשתקד? לפי בנק ישראל: "גם אם זה היה מרגיע את השוק, מכירה מהיתרות הייתה מסמלת לשווקים שרמת שער החליפין אליו הגיע השער מפוחתת דיה, דבר בעל השלכות מדיניות" ● דוח מבקר המדינה

מרכז המיון הארצי של דואר ישראל. שיעורי הרווחיות של החברה נמוכים בהשוואה לעולם / צילום: איל יצהר

מבקר המדינה מצייר תמונה עגומה על מצבו של דואר ישראל

הגירעון בהון החוזר של דואר ישראל ב-2019 הסתכם במעל חצי מיליארד שקל ● עוד מצא מבקר המדינה כי שיעורי הרווחיות של החברה נמוכים בהשוואה לעולם ● דואר ישראל בתגובה: חייבים לשנות את הרגולציה כדי שנוכל להתמודד ביעילות המציאות העסקית המשתנה ● דוח מבקר המדינה

קניון מול הים אילת / צילום: יח''צ

האם הפטור ממע"מ על קניות באילת בסכנה?

נציגים בכירים של רשות המסים הבהירו בכנס של לשכת יועצי המס שנערך באילת כי "המחוקק לא התכוון שאילת תהיה הקניון של המדינה"

כתב היד היהודי העתיק ''מחזור לוצאטו'' שיימכר במכירה פומבית של בית המכירות ''סות'ביס'' / צילום: אתר Sotheby's

ביקורת בצרפת: למה המדינה לא עוצרת את המכירה הפומבית של "מחזור לוצאטו" היהודי

עצומה מקוונת של אנשי תרבות צרפתים, מהקהילה היהודית ומחוצה לה, קראה לממשלת צרפת להכריז על כתב היד כאוצר לאומי ולמנוע את מכירתו, אך הדבר לא התרחש ● "זהו כתב יד מופלא, ובלתי מתקבל על הדעת שהוא יעזוב את צרפת", אמרה מומחית לעיתון הצרפתי "לה מונד"

מאיה שרן / צילום: עופר חג'יוב

מאיה שרן מצטרפת למשרד D-SAY כמנהלת קריאטיב ראשית ושותפה

שרן, עד לאחרונה סמנכ"לית הקריאטיב במשרד הפרסום יהושע TBWA, צפויה להיכנס לתפקידה החדש בתחילת נובמבר