גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הטליבאן מצרף בני מיעוטים וטכנוקרטים לממשלה, אך משאיר את הנשים בחוץ

הממשלה המורכבת מגברים בלבד של הארגון עדיין לא ממלאת אחר דרישות הקהילה הבינלאומית לממשל הכולל נציגים של כל פלגי האוכלוסייה

לוחמי הטליבאן בקאבול, אפגניסטן / צילום: Associated Press, Rahmat Gul
לוחמי הטליבאן בקאבול, אפגניסטן / צילום: Associated Press, Rahmat Gul

הטליבאן הכניס כמה גורמים חיצוניים לממשלה האפגנית החדשה, ונתן תפקידים לטכנוקרטים, אנשי עסקים, ונציגי מיעוטים אתניים, לאחר שנמתחה ביקורת רבה על כך שהקבינט מורכב כולו מאנשי דת של התנועה האיסלמיסטית.

אף אחד מהמינויים שהוכרזו ביום שלישי לא היה מינוי לתפקיד מרכזי, עם זאת, והממשלה ממשיכה להדיר נשים ופוליטיקאים שהיו פעילים ברפובליקה האפגנית שנפלה ב־15 באוגוסט. נציג יחיד של המיעוט השיעי הזארה, שנרדף כשהטליבאן שלטו במדינה לפני הפלישה האמריקאית ב־2001, מונה לתפקיד סגן שר הבריאות.

בתי ספר תיכוניים לנערות נותרו סגורים, נושא שגם לגביו הקהילייה הבינלאומית מודאגת. זביולה מוג'היד, הדובר של טליבאן שהכריז על המינויים החדשים במסיבת עיתונאים בקאבול, אמר שבתי ספר לנערות ייפתחו מחדש בקרוב, אך לא ציין תאריך יעד לכך. בתי ספר יסודיים לבנים ובנות כבר פתוחים כמה שבועות, בעוד שחטיבות הביניים ותיכונים לבנים נפתחו מחדש בשבת.

האו"ם, ארה"ב ומדינות מערביות אחרות כולם קראו לטליבאן להקים ממשלה כוללנית. כך עשו גם כמה מדינות באזור, כמו פקיסטן, רוסיה וסין, אשר בניגוד לארה"ב ממשיכות להחזיק שגרירות בקאבול. בעוד שהאו"ם ומדינות רבות אחרות כולל ארה"ב נכנסו לדיאלוג עם המושלים החדשים של אפגניסטן, אף מדינה לא הכירה באופן רשמי באמירות האיסלאמית של אפגניסטן שהקים הטליבאן כממשלה הלגיטימית.

מוג'היד מתח ביקורת על העיכוב בהכרה. "כל הדרישות הנחוצות להכרה בינלאומית מולאו", אמר ביום שלישי. "כעת זהו תפקיד הקהילייה הבינלאומית לשתף פעולה עם האפגנים ולהכיר בנו בצינורות הדיפלומטיים".

דיפלומטים מערביים אמרו שהמינויים החדשים אינם מספיקים להפיג את חששותיהם לגבי ייצוג כוללני. ממשל הטליבאן מתמודד עם משבר כלכלי והומניטרי מידי וביקש סיוע בינלאומי. האו"ם, שגייס מיליארד דולר לסיוע לאפגנים החודש, וארגונים הומניטריים מתכננים לחלק את הכסף הזה באופן ישיר לאזרחים ולא דרך הרשויות של שלטון הטליבאן.

הטליבאן מינה איש עסקים מהמיעוט האתני הטג'יקי ממחוז פאנג'שיר, החלק היחיד באפגניסטן שהתנגד להשתלטות הטליבאן לאחר נפילת קאבול, כשר המסחר. שני אנשי עסקים אחרים מונו לסגני שרים. אף אחד מהם אינו דמות בולטת בקהילת העסקים, אמרו אנשי עסקים אחרים, ולא נמסר מידע לגבי הרקע שלהם. ממשלת טליבאן המקורית, שהוכרזה ב־7 בספטמבר, הורכבה כמעט כולה מבני הרוב האתני פשטון, עם עוד שני טג'יקים ואוזבקי אחד.

"למרות שהרעיון של כוללנות פוליטית עדיין לא הושג על ידי הטליבאן, המינוי של אדם אחד מבני הזארה ושל טג'יקי אחד - אלה התפתחויות מבורכות", אמר עוביידולה באהיר, מרצה באוניברסיטה האמריקאית של אפגניסטן, הסגורה כיום. "עדיין ניכר בקבינט היעדר של יכולות משילות וניסיון רלוונטי".

כל המינויים לתפקידים בממשלה שהוכרזו עד כה הם מינויים לתפקידים של ממלאי מקום ולא מינויים קבועים.

רופא, שתואר על ידי טליבאן כאורולוג, מונה כשר הבריאות בפועל. עד עתה הארגון המשיך להחזיק בתפקיד את שר הבריאות מהממשלה הקודמת. העתיד של בתי החולים במדינה אינו ברור מפני שרובם היו ממומנים מכספי סיוע.

שני מפקדים צבאיים בטליבאן שהובילו קו קשוח ונחשבים מקורבים לאיראן הוכנסו גם הם לממשלה, לאחר שקודם לכן, כשהממשלה הוכרזה לראשונה, נותרו מחוץ לה. עבדול קאיום זאקיר יהיה סגן שר ההגנה וסאדר איברהים יהיה סגן שר הפנים.

בעוד שפקיסטן נחשבת בוושינגטון כבר זמן רב כתומכת העיקרית של הטליבאן, גם איראן הוא תומכת חשובה של חלק מהפלגים בארגון. שתי המדינות מכחישות כל תמיכה בטליבאן.

הגדלת ההכנסות דרך מסחר וגביית מכס היא העדיפות העיקרית של הממשלה החדשה. יותר מ־70% מהתקציב הלא צבאי של הממשלה הקודמת הגיע מסיוע בינלאומי, שהופסק. מוג'היד הכיר באתגרים הכלכליים אבל אמר שבגלל שחיתות, הכסף של הממשלה הקודמת נעלם כולו.

"אפגניסטן אינה עד כדי כך ענייה שאין לה כלום", אמר מוג'היד. "יש לנו הכנסות. יש לנו מכס ואנחנו יכולים שיהיה לנו כסף דרך המכס לכיסוי ההוצאות".

יותר מ־9 מיליארד דולר בנכסים שהיו בידי הבנק המרכזי של אפגניסטן מוקפאים במדינות אחרות. המסחר ומערכת הבנקאות משותקים כמעט לגמרי מאז שהשתלט הטליבאן על המדינה.

עוד כתבות

שכונת שורדיץ' האופנתית בלונדון / צילום: Shutterstock, Tupungato

לונדון מתאוששת? מחירי השכירות בשכונות היקרות שבו לרמתם לפני המגפה

המחירים בשכונות היוקרתיות ביותר בלונדון עלו בספטמבר האחרון בכ-11.7%, לעומת ספטמבר בשנה שעברה, לפי נתוני חברת המידע הנדל"ני הבריטית LonRes ● ההתאוששות המסתמנת מתרחשת שלושה חודשים בלבד אחרי שהמשק בבריטניה נפתח מחדש ללא הגבלות קורונה. עד למועד זה, שוק השכירות בלונדון היה בצלילה

93% מהציבור סבורים שכליאה של בעלי חיים בכלוב צפוף היא התעללות / צילום: תמר מצפי

ענף הלול בדרך לשינוי? במשרד החקלאות מקדמים תקנות שיאסרו שימוש בלולי כלובים

ד"ר תמיר גושן, מנהל השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות, הודיע בדיון בכנסת כי המשרד מקדם תקנות לפיהן עד שנת 2027 יאסר שימוש בלולי כלובים בענף הלול ● רעות הורן, מנכ"לית אנימלס: "כליאת תרנגולות בכלובים היא אחת מצורות ההתעללות הכי קשות שיש, והיא מנוגדת לחוק צער בעלי חיים"

משה פדלון, ראש עיריית הרצליה / צילום: שלומי יוסף

"תחטפו תביעה": כך הגיב ראש העיר לבקשת "השולמנים" להיפגש איתו

שתי מתנדבות מטעם "השולמנים" ביקשו להיפגש עם ראש עיריית הרצליה משה פדלון, ובתגובה, פדלון איים עליהן בתביעה בסך מיליון שקל במזומן לכל אחת ● מעיריית הרצליה לא נמסרה התייחסות בנוגע לשיחת האיום, אולם נמסר כי "עיריית הרצליה תמשיך ותפעל ללא משוא-פנים על-מנת לשרת את האינטרס הציבורי"

דודי עזרא / צילום: אביב חופי

נטו חושפת בוננזה של בשר בהכשר מהודר: מניב רווח של 52 מיליון שקל בשנה

רוכשת את חלק השותפה (50%) במיזם לשיווק עופות ובשר בהכשרים מהודרים תמורת 113 מיליון שקל ● המיזם מניב הכנסות של 690 מיליון שקל בשנה

שר התקשורת יועז הנדל. במשרד מביעים סיפוק ממספר מבקשי הרישיונות / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הציבו חיבורי תקשורת פיראטיים - ועשויים לקבל פרס מהמדינה

הצלחה זמנית במאבק במפעילי התקשורת הפיראטיים, לאחר שלמעלה מ-20 מהם פנו למשרד התקשורת והסדירו את פעילותם ● יינקטו צעדי אכיפה נגד כל מפעיל פיראטי שלא ילבין את פעילותו עד סוף החודש ● עכשיו, רגע המבחן של משרד התקשורת מתקרב: האם הוא יאכוף את פריסת הרשתות הלא חוקית?

גיורא סניפר, מנכ''ל וממייסדי החברה / צילום: יח''צ

אוטוטק בבורסה בת"א? קונטיניואל מבקשת להנפיק למרות ההפסדים והערת עסק חי

קונטיניואל, שמספקת שירותים מבוססי תוכנה (SaaS) למטרת ניתוח, ניטור וטיוב של תקשורת לתחבורה מתקדמת, הגישה טיוטת תשקיף לקראת הנפקה בת"א ● מבקשת לגייס כ-20 מיליון שקל ● נכון לסוף 2020 עמד הגירעון בהונה העצמי על 6.6 מיליון דולר

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת

ליברמן במהלך דרמטי: מקדם חוק להוזלת העסקת עובדים זרים

השר הודיע כי הנחה את אנשי משרדו להביא הצעת חוק לביטול היטלים על עובדים זרים ● ההצעה אמורה להפחית בין 15-25% מעלות העסקתם

מטוס אל על / צילום: דני שדה

בדרך למפץ בענף התעופה? אל על במגעים למיזוג עם ארקיע

אל על בהודעה לבורסה: "מגעים לעסקה אפשרית, לפיה תרכוש החברה את מניות ארקיע בתמורה להקצאת ניירות ערך של החברה לבעלי מניות ארקיע" ● הדיבור על מיזוג בין החברות הישראליות נמצא באוויר בשנת הקורונה כחלק מהמשימה שלהן לשרוד את המשבר

פאנל אסטרטגיות אמון בעסקים בוועידת אמון וכלכלה של גלובס / צילום: איל יצהר

יו"ר הבנק הדיגיטלי: "אחד הכשלים בישראל - חוסר אמון בעסקים ובממשלה"

שוקי אורן השתתף בוועידת האמון והכלכלה של גלובס ואמר כי בהחלטות הממשלה יש לא פעם חוסר שקיפות, וכי תפקיד המנהיגות הוא לחנך את הציבור לאמון • עו"ד טלי הדרי, פרופימקס: "הסכם טוב הוא כזה שלא משתלם להפר אותו, ומאפשר להסיט משאבים מתביעות משפטיות להשקעה בהתייעלות"

אלחנן רוזנהיים, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

מנכ"ל פרופימקס: "מערכת המשפט לא נותנת דוגמה שצריך לתת בה אמון"

אלחנן רוזנהיים, מנכ"ל ומייסד פרופימקס, התראיין לוועידת האמון בעסקים של גלובס, ואמר: "אני לא יודע כיצד ניתן לעבור את החיים מבלי לתת אמון באנשים. בכל חיי פחות מעשר פעמים נכשלתי בגלל שנתתי אמון באנשים"

בניין הסוכנות היהודית בירושלים / צילום: בר - אל

לאחר "סערת שטרן": נדחו בחודש הבחירות לראשות הסוכנות היהודית

לאחר שהמועמד המוביל לתפקיד, שר המודיעין אלעזר שטרן, הודיע על פרישה מהמירוץ החליטו חברי הוועד המנהל לדחות את הבחירה ● כך לממשלה יהיה די זמין להציג מועמד משלה לתפקיד

חיים כצמן בקניון של אטריום בוורשה / צילום: יח''צ-76

המחיר עלה: גזית גלוב תשלם 376 מיליון אירו לבעלי מניות המיעוט באטריום

העלתה ב-8.4% את מחיר הצעת הרכש לחברה הבת, המפעילה מרכזים מסחריים במזרח אירופה ● המחיר החדש משקף פרמיה של 23.9% ביחס למחיר מניית אטריום טרם הגשת ההצעה המקורית

 

אלונה בר און בשיחה עם אסף שגיא, מנכ''ל טיקטוק ישראל, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

מנכ"ל טיקטוק ישראל: "קו דק בין חופש ביטוי למניעת אלימות ופגיעה בקהילה. קשה לשרטט את הקו הזה"

מו"לית גלובס אלונה בר און ראיינה את אסף שגיא, מנכ"ל טיקטוק ישראל, בוועידת אמון וכלכלה של גלובס ● שגיא: "בתעשייה שלנו - אינטרנט לשחקני קצה - כל יום מקבלים את האמון מחדש מהמשתמשים. אם נשבור את האמון, סיכוי טוב שלא נהיה לא בטווח קצר ולא בטווח ארוך"

ערן יעקב / צילום: רועי בית און

מנהל רשות המסים: "היכולת שלנו להגיע למי שמתחכם בקריפטו היא ברמה בינלאומית. אל תנסו אותנו"

בכנס לשכת יועצי המס באילת הבהיר מנהל רשות המסים ערן יעקב כי הגם שהתוכנית להחיל חובת דיווח על מחזיקי מטבעות וירטואליים נפלה מחוק ההסדרים, הרשות נמצאת בזירה הזו ותתפוס את מעלימי המס הפועלים בה ● עוד התייחס יעקב לדרישות הרשות להחזר מענקים מעסקים: "אלה שבחרו לקחת את המענקים לא עפ"י דין - גם אליהם נגיע"

כספומט ביטקוין באל סלוודור / צילום: Reuters, JOSE CABEZAS

המחסומים נופלים ואפילו שומרי הסף בארה"ב משתכנעים: כל הסיבות לנסיקת הביטקוין

קרן סל ראשונה העוקבת אחר חוזים עתידיים למחיר הביטקוין צפויה להתחיל להיסחר בבורסת ניו יורק, לאחר שרשות ניירות ערך של ארה"ב לא הביעה התנגדות ● שער הביטקוין זינק מעל ל–60 אלף דולר ● המהלך יגביר את הלגיטימיות של המטבעות הדיגיטליים, ויקל על משקיעים להשיג חשיפה לתחום

חנות בקניון בקניון K11 בהונג קונג. מייצגת את העקרונות הנדרשים להצלחה / צילום: תמיר בן שחר

עתיד המרכזים המסחריים נמצא בתשוקה שהם יצליחו לעורר בנו

בישראל יש יותר מ-500 מרכזי מסחר, ותוך חמש שנים צפויים להיבנות עוד כ-100 חדשים בשטח של כמיליון מ"ר ● התכלית שלהם תהיה שונה מזו שהכרנו: בילוי, פנאי, הסעדה - וגם מסחר ● הלקוח כבר לא יסתפק בחללים וקירות, אלא יחפש את החוויה הרגשית שתחבר אותו למותגים

מתקן הפקת נפט בערב הסעודית / צילום: Shutterstock

הימורים "מטורפים" על 200 דולר לחבית נפט פולשים לשוק האופציות

סוחרים מהמרים שהראלי בנפט גולמי אמריקאי לשיא של שבע שנים הוא רק ההתחלה, למרות שהתרחבות הכלכלה העולמית מאטה מעט

קביעת שווי לחברת סטארט־אפ התנתקה מהמציאות / אילוסטרציה: Shutterstock

כל מספר זוכה: קביעת שווי לחברת סטארט־אפ התנתקה מהמציאות

קרנות ענק מפוצצות בכסף שמוכנות להיות נדיבות בהערכות, חישוב שווי על סמך הכנסות חזויות עתידיות, וציפייה שהמומנטום החיובי בשווקים ימשיך עד אין קץ ● כך מגיעות חברות סטארט־אפ כמו Wiz וסניק לשווי אסטרונומי תוך זמן קצר

נדל''ן במיסיסיפי / צילום: Shutterstock

חשבתם ששוק הדיור הישראלי בוער? בארה"ב המחירים זינקו השנה ב-20%

זינוק של 12% בשלושה חודשים: יותר מעשור עבר מאז שישראל ראתה עלייה כזו במחירי הדיור ● אבל כשמסתכלים על התמונה הגלובלית, בהינתן משבר הקורונה, המצב בארץ לא חריג במיוחד ● בינתיים, במקום פתרונות קונקרטיים, שרי הממשלה ממשיכים לתת פרשנויות שרק מוסיפות עוד שמן למדורה של שוק הנדל"ן

שקרים רבים מתפרסמים ברבים, ומוצגים כאמת / אילוסטרציה: Shutterstock

מלחמת חורמה: יש להוקיע אנשי ציבור שמשתמשים בפייק ניוז

השימוש בפייק ניוז הפך לנפוץ, וצריך להילחם בתופעה רווחת והרסנית זו • אם יידע מנהיג ציבור כי התקשורת תבדוק היטב כל אמירה עובדתית שלו ולא תהסס להוקיע אותו ברבים אם ייתפס בדבר שקר, תוך "ביושו" עקב כך, יש לקוות כי ייזהר מאוד בטרם ישקר