גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה ירוקה בוול סטריט; פייסבוק ירדה ב-4%, סימילרווב וסול-ג'ל ב-6%

יו"ר הפד במסיבת העיתונאים: "הטייפרינג עשוי להתחיל כבר בנובמבר" ● פייסבוק איבדה גובה לאחר שדיווחה שעדכון הפרטיות באייפון יפגע בתוצאותיה ברבעון ● מחירי הנפט עולים לאחר פרסום מלאי הנפט הגולמי בארה"ב ● הביטקוין נסחר בירידה קלה סביב 43 אלף דולר

וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי
וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

23:02

יום המסחר בוול סטריט הסתיים בעליות שערים, כאשר ברקע הבנק המרכזי נמנע שוב מצמצום התמיכה במשק והקטנת רכישות האג"ח. המדדים המובילים התחזקו בכ-1%.

סימילרווב  הישראלית איבדה מעל 6% הערב, ועוד ירידות בולטות נרשמו אצל איילה פרמסוטיקלס , סול-ג'ל טכנולוגיות , ווקמי  וסלברייט . מנגד, ניאוגיימס  וננו דיימנשן  עלו מעל 7%, וגם אייסקיור מדיקל , דלק US , אורמד  ואינמוד  טיפסו.

חברות הטכנולוגיה הגדולות, ובהן אפל , גוגל , מיקרוסופט  ואמזון , רשמו בעיקר עליות היום - אך פייסבוק  איבדה 4%. זאת, לאחר שדיווחה כי שינוי מדיניות הפרטיות של אפל צפוי לפגוע בהכנסותיה מפעילות הפרסום ברשת החברתית. גם חברת אדובי  נחלשה הערב וירדה ב-3%.

חברת TOAST, שמפתחת פלטפורמה להזמנות ממסעדות, זינקה מעל 50% ביום המסחר הראשון שלה בנאסד"ק. עוד עליות מרשימות נצפו אצל מרין סופטוור, פרשוורקס, את'לון מדיקל, דיסקאברי  וכן אצל אוורגרנד הסינית, שרק בתחילת השבוע היוותה סיבה מרכזית לירידות בשווקים.

22:20

יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול, אמר במסיבת העיתונאים כי הבנק המרכזי עשוי להתחיל לצמצם את רכישות הנכסים כבר בנובמבר ולהשלים את התהליך עד אמצע 2022, לאחר שחברי הוועדה חלוקים בעמדתם באשר להעלאת הריבית בשנה הבאה. פאוול אמר לעיתונאים כי החמרת מדיניות "עשויה להגיע כבר בפגישה הבאה" (בהתכנסות הבאה, ב-2-3 בנובמבר).

22:05

העליות בוול סטריט התמתנו, לאחר שגבר בעקבות פרסום החלטת הריבית בארה"ב, ואיתותי הפד על העלאת ריבית כבר בשנת 2022. S&P 500 ונאסד"ק עולים בכ-0.8%, דאו ג'ונס ב-1%.

פייסבוק ממשיכה לאבד גובה ומשילה כ-4%, פדקס יורדת ב-8%, אינסייט ב-7%.

בקרב הישראליות, סימילרווב  מאבדת 4.8%, ווקמי יורדת ב-4%, סול ג'ל נחתכת ביותר מ-6%. מנגד, IMC מזנקת כמעט 12%, ננו דיימנשן עולה 7.8% ודלק 7.4%. עוד עליות יפות רושמות ניאוגיימס, אורמד , אייסקיור מדיקל , ריסקיפייד  ופרטנר .

בשוק הנפט נרשמות עליות מחירים, והנפט הגולמי האמריקאי אף חצה לזמן מה את רף ה-72 דולר לחבית. כעת הוא נסחר תמורת 71.9 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט גם מתייקר ומגיע ל-75.8 דולר לחבית. 

21:01

הבנק המרכזי האמריקאי (הפד) עדכן הערב כי הריבית בארה"ב תישאר ללא שינוי בשיעור של 0.25%. יחד עם זאת, רוב חברי הוועדה צופים כעת העלאת ריבית ראשונה בשנת 2022.

כמו כן, בתום ישיבה בת יומיים, חברי ועדת השוק הפתוח פרסמו החלטתם באשר לצמצום (Tapering) תוכנית רכישות האג"ח החודשיות - שיתרחש "בקרוב" אם התקדמות המשק תימשך כצפוי. הפד רוכש כיום נכסים בשווי 120 מיליארד דולר מדי חודש - 80 מיליארד דולר בניירות ערך באוצר ו-40 מיליארד דולר בניירות ערך בגיבוי משכנתאות. 

הרקע מאחורי קיצוץ הרכישות מיוחס להנחה שהכלכלה כבר לא זקוקה לתמיכה בהיקף כמו זו בהנחה שהתאוששות הכלכלה נעשית באופן עצמאי. שוק העבודה השתפר בקצב מהיר בקיץ והאינפלציה הגיעה לשיא של 13 שנים, מה שמעלה את האפשרות שיש עודף של תמיכה במערכת הפיננסית. פרוטוקול הפד מהישיבה באוגוסט חשף כי רוב מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי האמריקאי כבר הצביעו בעד צמצום תוכנית רכישות האג"ח עד סוף השנה, בהנחה שהנתונים מהכלכלה ימשיכו להצביע על התאוששות הפעילות הכלכלית.

20:05

המסכים בוול סטריט עדיין צבועים ירוק, כאשר S&P 500 ודאו ג'ונס עולים יותר מ-1% והנאסד"ק מתחזק ב-0.9%.

מניית פייסבוק  מוחקת מעל 4% לאחר שדיווחה כי עדכון התוכנה של אפל צפוי לפגוע בהכנסותיה מפרסומות ברבעון הבא. החברה ציינה בפוסט בבלוג שלה כי לשינויים האחרונים שבוצעו על ידי אפל להגבלת הפרסום הממוקד "תהיה השפעה רבה יותר ברבעון השלישי בהשוואה לרבעון השני". הכללים החדשים של אפל מחייבים את משתמשי האפליקציות לאפשר באופן יזום מעקב אחר הפעילות שלהם ברחבי האינטרנט.

בנוסף, אממש דיווח הניו יורק טיימס שמארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל הרשת החברתית, אישר בינואר תוכנית מדיה שמטרתה לקדם כתבות חיוביות על פייסבוק, והועלתה טענה שהחברה מתערבת בתכנים שמוצגים למשתמשים בפיד החדשות.

לפני מספר ימים הוול סטריט ג'ורנל פרסמם תחקיר שהציג איך החברה מכופפת את הכללים עבור משתמשים בעלי פרופיל גבוה, כיצד הסתירה מידע שקושר בין פגיעה נפשית בצעירים להתמכרות לאינסטגרם, ואיך משמשת הפלטפורמה בידיעתה לסחר בבני אדם ולהזמנות של רצח.

18:40

יום המסחר באירופה ננעל בעליות שערים. מדד דאקס עלה ב-0.9%, כאשר נרשמו בפרנקפורט עליות בולטות לדויטשה בנק, דיימלר, באייר וסימנס אנרגיה. מדד פוטסי עלה בכ-1.5% עם עליות נאות ללוידס, BP, רולס רויס ו-HSBC. מדד קאק עלה בכ-1.3% כאשר חברת ויוונדי  זינקה בקרוב ל-150% לאחר פיצול יוניברסל מיוזיק והנפקה באמסטרדם.

בוול סטריט ממשיכות לבלוט לחיוב דלק US , אורמד וניאוגיימס  הישראליות עם עליות של יותר מ-6%. מנגד, סלברייט  ואינוויז  יורדות בכ-3% כל אחת.

17:30

המגמה החיובית בוול סטריט נמשכת, כאשר מדד דאו ג'ונס כבר רושם עלייה של 1%, נאסד"ק עולה בקרוב ל-0.7% ו-S&P 500 ב-0.8%. גם באירופה המסכים ירוקים, כאשר מדד דאקס עולה ב-0.9%, קאק מטפס 1.2% ופוטסי מתחזק ב-1.5%.

מניית חברת המשלוחים האמריקאית פדקס  ממשיכה לצנוח בכ-8% לאחר שפרסמה את תוצאותיה הרבעוניות. החברה רשמה ירידה של 7% ברווח הרבעוני וקיצצה את התחזית השנתית שלה. לפי החברה, בין הסיבות לירידה ברווחיות - המחסור בכוח אדם, שהביא לעלייה של 450 מיליון דולר בעלויות השכר והשעות הנוספות.

פייסבוק  ממשיכה אף היא לאבד גובה והיא יורדת בכ-4% בשעה זו. עוד ירידות בולטות נרשמות אצל אינסייט ואדובי. בקרב הישראליות, צים  מאבדת כ-4%, ווקמי  ואינוויז  כ-3%. מנגד, אורמד , דלק , ניאוגיימס  וסטרטסיס  רושמות עליות יפות.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב ירד ב-3.48 מיליון חביות, לעומת צפי של 2.44 מיליון חביות.  הנתון מעיד על התאוששות במשק האמריקאי ועל חזרת הביקושים לדלק. בשבוע הקודם ירד המלאי ב-6.4 מיליון חביות, נתון חריג יחסית שהיה מעל הצפי.

16:33

פתיחה ירוקה בוול סטריט: מדדי S&P 500 ודאו ג'ונס מתחזקים בכ-0.5%, בנאסד"ק העלייה צנועה יותר ועומדת על כ-0.3% - בין השאר לאור ירידות לאדובי , אינסייט , פייסבוק  וביוג'ן . גם חברת השליחויות פדקס  מאבדת גובה ונחתכת בכ-7%.

באירופה נמשכת המגמה החיובית, כאשר בפרנקפורט בולט דויטשה בנק  עם עלייה של 3% במחזור מסחר גבוה, בלונדון גלנקור , לוידס  ו-BP  מרכזות עניין.

בשוק הקריפטו עדיין נרשמות ירידות שערים, כאשר הביטקוין נסחר תמורת כ-42 אלף דולר, האת'ריום ירד מתחת לרף ה-3,000 דולר. 

15:55

כחצי שעה לפני תחילת המסחר בניו יורק והחוזים מאותתים על פתיחה ירוקה, כאשר שלושת המדדים הגדולים עולים בכ-0.6%.

בטרום המסחר בולטות אייסקיור ואיירון סורס הישראליות שמטפסות כ-7%, וכן חברת התוכנה מארין סופטוור שמזנקת מעל 80%.

בשוק האג"ח המסחר רגוע, והתשואה על האיגרת ל-10 שנים יציבה סביב 1.32%.

14:00

עליות של כ-0.6% נרשמות במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט. מניות אפל, טסלה , אובר ואמזון רושמות עליות קלות במסחר המוקדם.

אנלייבקס  דיווחה היום על מתן טיפול לחולה ראשון בניסוי קליני רב-מרכזי, מבוקר-פלסבו, אקראי וכפול סמיות, שלב IIb ב-Allocetra לטיפול בחולי קורונה במצב קשה וקריטי עם תסמונת מצוקה נשימתית חריפה (ARDS). הניסוי צפוי לגייס עד 152 חולי קורונה במצב קשה וקריטי (76 חולים בטיפול Allocetra יחד עם הטיפול הסטנדרטי ו-76 בטיפול פלסבו יחד עם הטיפול הסטנדרטי) במרכזים רפואיים בישראל ובחלק ממדינות אירופה, והוא נועד להעריך את הבטיחות והיעילות של Allocetra על פני הטיפול הסטנדרטי. 

12:00

באופנהיימר מציינים כי חברת פאלו אלטו  ערכה בשבוע שעבר כנס אנליסטים וירטואלי, בו סיפקה עדכון על מנועי הצמיחה והציגה את תחזיותיה ארוכות הטווח לשנת 2024. החברה מעריכה הזדמנות שוק בהיקף של כ- 110 מיליארד דולר, וצפויה להמשיך להגדיל את נתחה בשוק יעד זה, בזכות מגוון מוצריה הרחב, הכולל פתרונות ענן. "אנו מעודדים מיעדיה העסקיים של פאלו אלטו ומשמרים את המלצת Outperform תוך העלאת מחיר יעד מ-475 דולר ל-530 דולר למניה". 

10:20

יום המסחר בבורסות אירופה נפתח במגמה חיובית. מדדי המניות המובילים עולים בשיעורים של 0.6%-1.1%.  עליות של כ-0.5% נרשמות במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט.

הביטקוין נסחר בעלייה קלה סביב 42,300 דולר לאחר שרשם ירידות חדות בימים האחרונים.

08:05

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה שלילית. בטוקיו רושם מדד הניקיי ירידה של 0.6% ובשנחאי רושם מדד המניות ירידה קלה. בהונג קונג לא מתקיים היום מסחר.

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב ניכרת יציבות עם נטייה קלה לעליות. 

לקראת הודעת הפד הערב (21:00 שעון ישראל) מציין רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של אי.בי.אי, כי "לאחר תקופה ממושכת מאז פרוץ משבר הקורונה שבה נרשמו תוכניות רכישות אגרסיבית מצד הבנקים המרכזיים המובילים בעולם, מאותתים שני הבנקים המובילים, ה- FED וה- ECB על צפי לצמצום בקצב הרכישות. למעשה מאזני הבנקים האלו ימשיכו לגדול גם בחודשים הקרובים אך קצב הגידול צפוי להיות מתון יותר, וללא הרעה של ממש בסביבת המאקרו צפויה התמתנות משמעותית עד לאמצע 2022".

"בארה"ב, החלטת הריבית באוגוסט ונאומו של פאוול בג'קסון הול כיוונו לתחילת צמצום הרכישות עד לסוף השנה. נתוני האינפלציה בחודשיים האחרונים היוו בהחלט חדשות טובות מבחינת ה-FED , והפחיתו את הלחץ מפני תרחיש שבו סביבת האינפלציה תדחוק ב-FED לבצע נסיגה מהירה של תוכנית הרכישות. כמו כן, נתוני המכירות הקמעונאיות שהפתיעו כלפי מעלה, הפיגו במידת מה את החשש מפני השפעות ממתנות משמעותיות יותר של העלייה בתחלואה על הפעילות. התפתחות זו לצד מצב בתחלואה בארה"ב ודו"ח התעסוקה החלש מהצפוי לחודש אוגוסט, יאפשרו ל-FED לאותת על צמצום הרכישות לא בהחלטה היום, אלא בזו שבתחילת נובמבר. בהנחה ואכן ה- FED מכוון לסיים את מהלך צמצום הרכישות סביב אמצע 2022, נגזר קצב צמצום חודשי של 15-20 מיליארד דולר", הוא כותב.

בזירת המסחר בסחורות רושם חוזה על נפט מסוג ברנט עלייה של כ-1% לרמה של 75.1 דולר לחבית. הזהב נסחר ביציבות.

הביטקוין נסחר בירידה קלה סביב 42,000 דולר לאחר שרשם ירידות חדות בימים האחרונים.

עוד כתבות

חנות בקניון בקניון K11 בהונג קונג. מייצגת את העקרונות הנדרשים להצלחה / צילום: תמיר בן שחר

עתיד המרכזים המסחריים נמצא בתשוקה שהם יצליחו לעורר בנו

בישראל יש יותר מ-500 מרכזי מסחר, ותוך חמש שנים צפויים להיבנות עוד כ-100 חדשים בשטח של כמיליון מ"ר ● התכלית שלהם תהיה שונה מזו שהכרנו: בילוי, פנאי, הסעדה - וגם מסחר ● הלקוח כבר לא יסתפק בחללים וקירות, אלא יחפש את החוויה הרגשית שתחבר אותו למותגים

שר התקשורת יועז הנדל. במשרד מביעים סיפוק ממספר מבקשי הרישיונות / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הציבו חיבורי תקשורת פיראטיים - ועשויים לקבל פרס מהמדינה

הצלחה זמנית במאבק במפעילי התקשורת הפיראטיים, לאחר שלמעלה מ-20 מהם פנו למשרד התקשורת והסדירו את פעילותם ● יינקטו צעדי אכיפה נגד כל מפעיל פיראטי שלא ילבין את פעילותו עד סוף החודש ● עכשיו, רגע המבחן של משרד התקשורת מתקרב: האם הוא יאכוף את פריסת הרשתות הלא חוקית?

תעודת כשרות / צילום: Shutterstock

רפורמת הכשרות המתגבשת: האם היא תייקר את העלויות?

מתנגדי הרפורמה מכנים אותה "מתווה הפרטת הכשרות" וטוענים כי היא תייקר את הכשרות בישראל ● במשרד האוצר טוענים טענה הפוכה לחלוטין

התחנה המרכזית בתל אביב / צילום: Shutterstock

ממפגע סביבתי לפיל לבן? מה יקרה לתחנה המרכזית החדשה בתל אביב

עם חלוף השנים הפכה התחנה המרכזית החדשה למקום אפל, מפחיד ומזהם ● תושבי תל אביב נשמו לרווחה כששמעו שהאוטובוסים יפנו את התחנה שנת 2023, אבל אף אחד לא יודע מה הולך לקום במקומה, ולכל אחד מהשחקנים יש אינטרסים אחרים

שכונת שורדיץ' האופנתית בלונדון / צילום: Shutterstock, Tupungato

לונדון מתאוששת? מחירי השכירות בשכונות היקרות שבו לרמתם לפני המגפה

המחירים בשכונות היוקרתיות ביותר בלונדון עלו בספטמבר האחרון בכ-11.7%, לעומת ספטמבר בשנה שעברה, לפי נתוני חברת המידע הנדל"ני הבריטית LonRes ● ההתאוששות המסתמנת מתרחשת שלושה חודשים בלבד אחרי שהמשק בבריטניה נפתח מחדש ללא הגבלות קורונה. עד למועד זה, שוק השכירות בלונדון היה בצלילה

עו''ד גיא אופיר / צילום: יח''צ

העו"ד שנלחם למיסוי התאגידים מגיב להסכם המיסוי ההיסטורי: "יבצעו תמרון משפטי כדי להקטין את נטל המס"

עו"ד גיא אופיר, שחתום על עשרות מאבקים משפטיים וציבוריים כנגד תאגידי האינטרנט ובראשם פייסבוק, מביט מהצד על רפורמת המס ההיסטורית וטוען: "עד אשר נראה גביית מס בפועל מוקדם לברך. קל לחלק הצהרות וקשה לבצע"

אלחנן רוזנהיים, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

מנכ"ל פרופימקס: "מערכת המשפט לא נותנת דוגמה שצריך לתת בה אמון"

אלחנן רוזנהיים, מנכ"ל ומייסד פרופימקס, התראיין לוועידת האמון בעסקים של גלובס, ואמר: "אני לא יודע כיצד ניתן לעבור את החיים מבלי לתת אמון באנשים. בכל חיי פחות מעשר פעמים נכשלתי בגלל שנתתי אמון באנשים"

מטרו. רשות הצעת החוק תוציא לדרך את רשות המטרו / אילוסטרציה: אייל פישר

חוק המטרו אושר להצבעה סופית בכנסת: התושבים יסבסדו את עלויות העתק

בעלי נכסים לאורך תוואי הרכבת התחתית בגוש דן ישלמו "מס מטרו" מיוחד ● היטלי ומסי ההשבחה יגיעו לכ-75% מעליית ערך הנכס, למימון פרויקט התשתית היקר בתולדות המדינה, שעלותו עלולה לצמוח לרבע טריליון שקל ● חלק מחברי הכנסת התנגדו להטלת המס: "ההתעצמות הכלכלית של גוש דן אחרי המטרו תחזיר את הכסף לבד לקופת המדינה"

האוזניות החדשות של אפל - AirPods דור 4 / צילום: צילום מסך

הדור הבא של האיירפודס ומקבוק פרו נחשף: כל הפרטים מאירוע ההשקה של אפל

אירוע ההכרזה הווירטואלי של אפל התקיים הערב, תחת הכותרת "Unleashed" • אפל הכריזה על דגמי MacBook חדשים, חידושים באפל מיוזיק וגם - הדור הרביעי של AirPods

חיים כצמן בקניון של אטריום בוורשה / צילום: יח''צ-76

המחיר עלה: גזית גלוב תשלם 376 מיליון אירו לבעלי מניות המיעוט באטריום

העלתה ב-8.4% את מחיר הצעת הרכש לחברה הבת, המפעילה מרכזים מסחריים במזרח אירופה ● המחיר החדש משקף פרמיה של 23.9% ביחס למחיר מניית אטריום טרם הגשת ההצעה המקורית

 

נדל''ן במיסיסיפי / צילום: Shutterstock

חשבתם ששוק הדיור הישראלי בוער? בארה"ב המחירים זינקו השנה ב-20%

זינוק של 12% בשלושה חודשים: יותר מעשור עבר מאז שישראל ראתה עלייה כזו במחירי הדיור ● אבל כשמסתכלים על התמונה הגלובלית, בהינתן משבר הקורונה, המצב בארץ לא חריג במיוחד ● בינתיים, במקום פתרונות קונקרטיים, שרי הממשלה ממשיכים לתת פרשנויות שרק מוסיפות עוד שמן למדורה של שוק הנדל"ן

קטרים וקרונות חשמליים. יורשו להיכנס למוסך? / צילום: רכבת ישראל

דרישה לתוספות שכר של אלפי שקלים והגנה מפיטורים: הקרב ברכבת חוזר, על חשבונכם

מזה תקופה שמתנהל מו"מ על תנאי העובדים ברכבת ישראל, על רקע פרויקט החישמול הגרנדיוזי שלה בעלות של מיליארדים ● לאור חוסר הסכמות, בין היתר על תוספות שכר, הורה הוועד לעכב עבודות הרצה והכנה ● בניסיון להחזיר את העובדים לעבודה ולנסות לעמוד בלוחות הזמנים, ההנהלה פנתה לבית הדין לעבודה

אפליקציית פייבוקס

מנכ"ל פייבוקס לכנסת: "מוכנים לכל סנקציה, לרבות הפסקת פעילות"

בעקבות הדיון הסוער בוועדת הכלכלה של הכנסת בסעיף שימנע מפייבוקס להפעיל מנוע להשוואת עלויות כיוון שבנק דיסקונט מחזיק ב-50% מהמיזם, התחייב מנכ"ל פייבוקס לקבל כל סנקציה שתוטל עליו אם יפעל שלא באובייקטיבות • אתמול אמר המפקח על הבנקים כי כשל השוק האמיתי נמצא במניעה מהבנקים השתתפות ברפורמה

השופטת דהן קבעה כי נראה שאומד דעתו של האב לעת פטירתו היה, כי בנו יירש את רכושו ולא אחיו / אילוסטרציה: Shutterstock, New Africa

האב נישל את בנו מהירושה לפני 35 שנה; ביהמ"ש קבע שהצוואה בטלה

בפסק דין חריג קבע ביהמ"ש למשפחה כי מאחר שהצוואה נכתבה בעת שהאב לא היה בקשר עם בנו אולם בהמשך חודש הקשר, היא אינה משקפת את רצונו

ילדים אפגנים משחקים בשכונה ענייה בפאתי קאבול שבה מתגוררים מאות אנשים עקורים / צילום: Associated Press, Felipe Dana

העוני הנורא באפגניסטן מביא הורים למכור את ילדיהם כדי לשרוד

באו"ם אומרים ש־95% מהאפגנים לא מקבלים מספיק מזון לקראת חודשי החורף

יו''ר אקוואריוס גל פרידמן / צילום: רמי זרנגר

TPR תשקיע 20 מיליון דולר בחברה הבת של אקוואריוס מנועים ביפן

TPR, שחקנית משמעותית בתעשיית הרכב ביפן, רוכשת 20% ממניות אקוואריוס יפן בהשקעה שמשקפת לחברה שווי של 100 מיליון דולר ● החברות ישתפו פעולה בפיתוח ושיווק מוצרי אקוואריוס ביפן ● מניית אקוואריוס בת"א מגיבה בעלייה

פאנל ''משבר אמון עמוק במוסדות המדינה'', ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

"הפקידות בנויה על לא לומר את האמת לציבור"

בוועידת אמון וכלכלה של גלובס דנו בנושא של המחסור בשקיפות מצד אחד, ובקבלת החלטות איכותיות ומבוססות נתונים מצד שני ● עוד דנו בתרבות הארגונית הבעייתית במגזר הציבורי, עשיית מדיניות מבוססת ראיות בצורה מעוררת אמון ועל קבלת החלטות באמצעות נתונים

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

"ליברמן הצליח לבטל את סבסוד המעונות לחרדים, ועל הדרך גם לכל שאר המדינה"

זרוע העבודה במשרד הכלכלה לא פתחה את האפשרות להגשת בקשות לסבסוד מעונות היום לזכאים, אף ששנת הלימודים נפתחה כבר בספטמבר ● הסיבה לעיכוב היא שינוי הקריטריונים לזכאות, שייכנס לתוקף רק ב-1 בנובמבר ● משמעות העיכוב היא שחלק מהזכאים נדרשים לשלם עבור הגנים מחיר מלא עד שיאושרו ורק אז יזכו להחזר רטרואקטיבי

כספומט ביטקוין באל סלוודור / צילום: Reuters, JOSE CABEZAS

המחסומים נופלים ואפילו שומרי הסף בארה"ב משתכנעים: כל הסיבות לנסיקת הביטקוין

קרן סל ראשונה העוקבת אחר חוזים עתידיים למחיר הביטקוין צפויה להתחיל להיסחר בבורסת ניו יורק, לאחר שרשות ניירות ערך של ארה"ב לא הביעה התנגדות ● שער הביטקוין זינק מעל ל–60 אלף דולר ● המהלך יגביר את הלגיטימיות של המטבעות הדיגיטליים, ויקל על משקיעים להשיג חשיפה לתחום

טכנולוגיה של חברת אנויז'ן / צילום: מצגת החברה

אנויז'ן סיימה פיתוח של צינור הזנה ייעודי לתינוקות ופגים - המניה טסה בת"א

אנויז'ן מדיקל, שעוסקת בתחום ההזנה התוך גופית, פיתחה צינורות הזנה בעלי קוטר של 2 מ"מ בלבד, והחלה בהכנות לניסוי קליני כחלק מהליך קבלת אישור ה-FDA להזנת תינוקות בארה"ב ● בצינור ההזנה משולב חיישן לניווט אלקטרומגנטי שממזער סיכונים בהכנסת צינור "עיוורת" ● המניה מזנקת 8%