גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה סין צריכה לעשות כדי להכיל את הנשורת של אוורגרנד

הסיכון הגדול ביותר לסין הוא מבעלי החוב הקטנים של ענקית הנדל"ן, לא מהגדולים

פרויקט של אוורגרנד בבנייה בבייג'ינג, סין / צילום: Associated Press
פרויקט של אוורגרנד בבנייה בבייג'ינג, סין / צילום: Associated Press

יזמית הנדל"ן השנייה בגודלה בסין לפי הכנסות - עם  התחייבויות השוות לכ־2% מהתוצר המקומי הגולמי של סין - נמצאת בסכנת קריסה. לאחר שבועות בהם הבורסות בוול סטריט התעלמו מהתנודות של אוורגרנד (China Evergrande), ביום שני סוף סוף כרו אוזן: מדד S&P 500 ירד ב־2% וקרנות אג"ח עולמיות, שחלקן מושקעות במידה משמעותית בחוב הדולרי של יזמים סיניים, נסוגו. אוורגרנד צריכה לשלם 83.5 מיליון דולר בריבית על איגרות חוב עד יום חמישי, והיא הודפת מחאות ותביעות מצד ספקים, לקוחות ומשקיעים שלה בסין.

חדלות פירעון על החוב בדולרים או לפחות תספורת עמוקה נראים סבירים. זעזועים פיננסיים בקנה מידה גדול בסין אינם בלתי ניתנים למניעה. אם צרותיה של אוורגרנד ידביקו את שאר שוק הנכסים או שבייג'ינג לא תפעל מספיק מהר ליצירת שינוי מבני בעסקי החברה ובחוב שלה באופן מסודר, הממשלה עשויה להיות בצרות דומות לצרות של ענקית הנדל"ן.

בשנים עברו, חברה כל כך גדולה וחשובה כמעט בוודאות הייתה זוכה להצלה. הדיור הוא עמוד התווך השלישי של הכלכלה הפוליטית בסין - שם נמצא רוב ההון של משקי בית, מדובר במשקולת עצומה על הבנקים הסיניים והיא קשורה לחמישית מהפעילות הכלכלית במדינה. אבל בינתיים הנשיא שי ג'ינפינג מראה סובלנות רבה הרבה יותר לסיכונים כלכליים לעומת קודמיו בתפקיד, באופן חלקי בגלל שהצליח להטיל אימה על יריבים פוטנציאליים ביעילות רבה. הצרות של אוורגרנד הן תולדה מיידית של מדיניות חדשה וקשוחה המכריחה יזמים למלא יעדים קשוחים בנושא החוב, שנכנסה לתוקף בשנה שעברה.

השפעה על כל שוק הנדל"ן הסיני

כל עוד ניתן יהיה להכיל את מידת ההתפשטות הפיננסית של בעיותיה של החברה בתוך סין, עשוי הנשיא שי לאפשר לחלק מבעלי איגרות החוב - בעיקר הזרים - להימחק לטובת יעדי מדיניות גדולים יותר. ובינתיים, הסימנים להתפשטות הבעיות ביבשת מוגבלים. סיבה אחת לכך: הרבה מבעלי החוב הגדולים המקומיים של אוורגרנד, כמו בנקים, נמצאים בבעלות הממשלה, שיכולה גם לכפות עליהם לספוג הפסדים מיידיים וגם להציף אותם בהון נזיל בעת שהיא פועלות למציאת מקורות חדשים להון. בייג'ינג הוכיחה פעם אחר פעם שהיא יכולה להכווין נושים ובעלי חוב גדולים ולהכריח אותם להגיע להסכמים מאחורי הקלעים, כפי שקרה במשבר של בנק באושנג ב־2019.

איגרות החוב של אוורגרנד במדינות זרות נסחרות ברמות נמוכות מאוד, והתשואות על איגרות חוב בדולרים של כמה חברות בנייה אחרות הנמצאות בחובות, כמו Sunac (סונאק), גם הן זינקו. הנפקות האג"ח של סונאק ליוני 2022, שנסחרו לפי תשואה של 6% בתחילת ספטמבר, כעת נותנות תשואה של 17%, על פי FactSet. אבל, למרות ששיעורי שוק הכספים עלו באופן מתון, ישנם מעט סימנים לכך שהזיהום התפשט למכשירי מימון בנקאיים מרכזיים או לשוק האג"ח המקומי באופן נרחב יותר, מחוץ לתחום המקרקעין.

הבעיה האמיתית אינה בעלי החוב הגדולים של אוורגרנד, אלא הקטנים והנזק שנוצר למגזר הנדל"ן, שגם ככה סובל מחולשה, בעקבות ארגון מחדש מבולגן ומורחב. זה יכול בקלות להתפרש לבעיות נרחבות יותר לתעשייה כולה, לכלכלה האמיתית ולבנקים.

אוורגרנד לוותה כסף רב אבל היא גם חייבת, נכון ליוני כ־180 מיליארד דולר לבעלי בתים פרטיים, קבלנים שלה ואחרים בצורת חשבונות פתוחים לתשלום ומה שמכונה מחויבויות חוזיות - בעיקר בתים שעוד לא נבנו, שהחברה חייבת אותם לרוכשים. יותר מחצי מהפרויקטים של החברה ברחבי המדינה נעצרו, על פי ערוץ התקשורת הפיננסית המקומי Caixin. כל זה קורה כשמכירות בתים בסין כבר ירדו בערכן באוגוסט ב־20% בחישוב משנה לשנה.

הדבר האחרון ששוק המקרקעין בסין והמערכת הפיננסית שלה צריכים הוא שרוכשי דירות הצופים בלקוחות אוורגרנד נפגעים יחליטו בעקבות זה לא לקנות דירות. על מנת למלא יעדים רגולטוריים חדשים עד אמצע 2023, יזמי נדל"ן סיניים צריכים להיפטר מחובות בגובה 18 טריליון יואן (כ־2.78 טריליון דולר) באופן קיבוצי בשנתיים הקרובות, על פי חישובי בנק גולדמן סאקס. זה מתוך הנחה שלא יתבצעו רכישות קרקע נוספות בתקופה זו. מכירות בתים חזקות יהיו נחוצות, אבל אם בייג'ינג לא תפעל במהירות לוודא שלקוחות אוורגרנד יקבלו את שלהם, עצירת הצניחה התלולה בשיעור מכירות הבתים בסין עשויה להיות משימה קשה.

הפתרון הקל ביותר הוא השתלטות על הפרויקטים העומדים של אוורגרנד על ידי יזמים אחרים בחסות ממשלתית, בתמורה למלאי הקיים ובנק הקרקעות העצום של אוורגרנד, בתוספת שימון של הון ממשלתי נוסף. אבל כששוק הקרקעות כבר מוקפא - שווי העסקאות ירד לפי ערך ב־90% ב־12 הימים הראשונים של ספטמבר בחישוב משנה לשנה, על פי Nomura - יזמים עשויים לגרור רגליים. אם המצב יימשך ואוורגרנד תצטרך להמשיך למשכן נכסים קיימים שלה במחירי רצפה, זה עשוי להאט עוד יותר את שוק המקרקעין, בהתחשב בגודלה העצום של החברה. אוורגרנד לבדה הייתה אחראית לכ־4% משוק הנכסים למגורים ב־2020, על פי חברת הדירוג פיטץ'.

שוק הקרקעות עצמו הוא מסלול אפשרי נוסף להדבקה בזיהום הפיננסי, מכיוון שמכירת קרקעות מהווה חלק כל כך חשוב מהכנסות הממשלות המקומיות בסין. איגרות חוב של מה שמכונה מכשירי מימון של ממשלות מקומיות (local government financing vehicle, LGFV), המשמשות ממשלות מקומיות לעקוף מגבלות תקציב פורמליות, מהוות חלק משמעותי מהשוק: כ־30% מכל החוב בתוך סין, לאחר הוצאה של איגרות חוב רשמיות של הממשלה ושל בנקים, על פי Wind.

באופן ברור, הרבה תלוי במהירות שבה בייג'ינג תוכל להרכיב קואליציה של יזמים שייקחו על עצמם את החבויות החוזיות של אוורגרנד או ימצאו פתרון אחר, על מנת להימנע ממכירה לא מסודרת של נכסיה ומכה פיננסית גדולה ללקוחות החברה ולספקים שלה.

אם יימצא בקרוב פתרון ובייג'ינג תפעל להקל עוד על כל המדיניות הכספית, ישנן סיבות לאופטימיות זהירה לגבי זה שסין עדיין תוכל להימנע מירידה משמעותית ומענישה בשוק נכסי המקרקעין. המחירים בשווקים גדולים קרוב לאוקיינוס עדיין עלו ברובם באוגוסט, למרות שבהרבה שווקים המוגדרים כשווקים בדרג שלישי ורביעי המחירים מתחילים לצנוח. ומלאי הנכסים במדינה הרבה יותר נמוך, באופן ממוצע, ממה שהיה בתחילת הירידה הגדולה העיקרית בדיור ב־2015, מה שיכול היה לעזור לבלום צניחת מחירים במידה והסנטימנט יתאושש מעט: שנה וחצי של מכירות, על פי בנק ANZ, כנגד שנתיים וחצי של מכירות ב־2015. לבסוף, למרות שלבנקים סיניים יש חשיפה גדולה למשכנתאות, שלא כמו בארה"ב משכנתאות בסין הן ב"מפלט מלא", כלומר שבעלי החוב חייבים לסיים לשלם אותן אפילו אם הם מפסידים את הבית. זה עשוי לעזור לשמור כנגד מקרי התחמקות מתשלום, אפילו אם המחירים יצנחו לרצפה.

מכה משמעותית לצמיחה בסוף 2021 ותחילת 2022 נראית כעת בלתי נמנעת, אבל אם בייג'ינג תפעל בנחישות היא עדיין יכולה להימנע מהתוצאה הגרועה ביותר. השבועות הקרובים - לרוב התקופה התוססת ביותר בשוק המקרקעין הסיני - יהיו קריטיים.

עוד כתבות

אלחנן רוזנהיים, מנכ''ל פרופימקס, ואלונה בר און, יו''ר גלובס, בוועידת האמון / צילום: איל יצהר

שומרים על האמון, ומה הקשר האקולוגי בין יין לקפה?

בכירי המשק השתתפו בוועידת האמון והכלכלה של גלובס ● כבר יצא לכם לשתות יין שעבר דישון בקומפוסט של קפסולות קפה? וגם: צה"ל רכש מאות מכשירי טייטו עבור אזרחים חולי קורונה ● אירועים ומינויים

עו''ד גיא אופיר / צילום: יח''צ

העו"ד שנלחם למיסוי התאגידים מגיב להסכם המיסוי ההיסטורי: "יבצעו תמרון משפטי כדי להקטין את נטל המס"

עו"ד גיא אופיר, שחתום על עשרות מאבקים משפטיים וציבוריים נגד תאגידי האינטרנט ובראשם פייסבוק, מביט מהצד על רפורמת המס ההיסטורית וטוען: "עד אשר נראה גביית מס בפועל, מוקדם לברך. קל לחלק הצהרות, וקשה לבצע"

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה עברה למגמה מעורבת; סטורג' דרופ וביוליין מאבדות גובה

מדד ת"א 35 נסחר ביציבות, ת"א 90 יורד ב-0.1% ● אל על במגעים למיזוג עם ארקיע ● עונת הדוחות בארה"ב: נטפליקס וג'ונסון אנד ג'ונסון יפרסמו תוצאות היום ● וגם: כך משפיע משבר הגז על מחירי הנפט

משה פדלון, ראש עיריית הרצליה / צילום: שלומי יוסף

"תחטפו תביעה": כך הגיב ראש העיר לבקשת "השולמנים" להיפגש איתו

שתי מתנדבות מטעם "השולמנים" ביקשו להיפגש עם ראש עיריית הרצליה משה פדלון, ובתגובה, פדלון איים עליהן בתביעה בסך מיליון שקל במזומן לכל אחת ● מעיריית הרצליה לא נמסרה התייחסות בנוגע לשיחת האיום, אולם נמסר כי "עיריית הרצליה תמשיך ותפעל ללא משוא-פנים על-מנת לשרת את האינטרס הציבורי"

סטודנטים זרים בטכניון / צילום: ארכיון המרכז הבינלאומי בטכניון

14 אלף משרות פנויות: כך תעבוד התוכנית של איילת שקד ואורית פרקש-הכהן להבאת עובדים מחו"ל להייטק

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה ושרת הפנים מקדמות תוכנית שתקל על הבאת עובדים מחו"ל בניסיון להקל על מצוקת כוח-האדם בהייטק הישראלי ● פרויקטור חדש יקדם מתן אשרות לעובדים זרים בענף בשלושה מסלולים: למומחים, לסטודנטים זרים הלומדים בישראל ולעובדי הייטק זכאי עלייה

קטרים וקרונות חשמליים. יורשו להיכנס למוסך? / צילום: רכבת ישראל

דרישה לתוספות שכר של אלפי שקלים והגנה מפיטורים: הקרב ברכבת חוזר, על חשבונכם

מזה תקופה שמתנהל מו"מ על תנאי העובדים ברכבת ישראל, על רקע פרויקט החישמול הגרנדיוזי שלה בעלות של מיליארדים ● לאור חוסר הסכמות, בין היתר על תוספות שכר, הורה הוועד לעכב עבודות הרצה והכנה ● בניסיון להחזיר את העובדים לעבודה ולנסות לעמוד בלוחות הזמנים, ההנהלה פנתה לבית הדין לעבודה

בורסת וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

נעילה מעורבת בוול סטריט; טסלה קפצה ב-3.2% לקראת הדוחות

בורסות אירופה ננעלו בירידות קלות ● קולמקס שוקי הון: המלצת קנייה חזקה לבנק אוף אמריקה ● טסלה צפויה לפרסם דוחות ביום רביעי

אפליקציית פייבוקס

מנכ"ל פייבוקס לכנסת: "מוכנים לכל סנקציה, לרבות הפסקת פעילות"

בעקבות הדיון הסוער בוועדת הכלכלה של הכנסת בסעיף שימנע מפייבוקס להפעיל מנוע להשוואת עלויות כיוון שבנק דיסקונט מחזיק ב-50% מהמיזם, התחייב מנכ"ל פייבוקס לקבל כל סנקציה שתוטל עליו אם יפעל שלא באובייקטיבות • אתמול אמר המפקח על הבנקים כי כשל השוק האמיתי נמצא במניעה מהבנקים השתתפות ברפורמה

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר / צילום: יוסי זמיר

החלפת האג"ח המיועדות נדחתה בחצי שנה: תבחן העלאת הרף המובטח ל-5.15%

הצעת חוק חדשה שהוגשה לוועדת הכספים דוחה את החלת המנגנון מ-1 בינואר 2022 ל-1 ביולי, כששר האוצר יוכל לדחות אותה בחצי שנה נוספת ● אם החוק ישונה הטבת השלמת התשואה תהיה תקפה ל-15 שנה • על מנת לכלול בתשואה גם את דמי הניהול, יו"ר הוועדה קושניר ביקש לבחון הגדלת הרף המובטח

עידן עופר / צילום: סיון פרג'

החברה לישראל תשקיע 74 מיליון דולר באקווה גרופ הנורווגית

בהמשך לדיווח מספטמבר האחרון: החברה לישראל שבשליטת עידן עופר דיווחה כי היא מבקשת לרכוש 18% מהון המניות של חברת החקלאות הימית ● מחר תתקיים אסיפת בעלי המניות לאישור ההצעה ● אקווה נסחרת באוסלו בשווי של כ-370 מיליון דולר

דודי עזרא / צילום: אביב חופי

הבשר המהודר שמסדר לדודי עזרא רווחים גדולים במיוחד

נטו מלינדה רוכשת את חלק השותפה (50%) במיזם לשיווק עופות ובשר בהכשרים מהודרים תמורת 113 מיליון שקל ● המיזם מניב הכנסות של 690 מיליון שקל בשנה

מטבע האת'ריום / צילום: Shutterstock, AlekseyIvanov

"אפשר להתחיל ללכלך את הידיים": השקל הדיגיטלי עולה שלב, ואלה מסקנות הביניים

בבנק ישראל מציגים את הסוגיות המהותיות בניסוי השקל הדיגיטלי ● יואב סופר, מנהל הפרויקט: "עשינו ניסוי בטכנולוגיית את'ריום, לא כי אנו חושבים שהיא בהכרח הטכנולוגיה שנשתמש בה, אלא כדי להבין את היתרונות והחסרונות שבה"

האוזניות החדשות של אפל - AirPods דור 4 / צילום: צילום מסך

הדור הבא של האיירפודס ומקבוק פרו נחשף: כל הפרטים מאירוע ההשקה של אפל

אירוע ההכרזה הווירטואלי של אפל התקיים הערב, תחת הכותרת "Unleashed" • אפל הכריזה על דגמי MacBook חדשים, חידושים באפל מיוזיק וגם - הדור הרביעי של AirPods

בדיקת אולטרסאונד / צילום: Shutterstock

ארה"ב: משרד המשפטים מבקש מהעליון לחסום את חוק ההפלות בטקסס

פנייה דחופה של הממשלה מכריחה את בית המשפט העליון האמריקאי להתמודד עם האיסור בטקסס על רוב ההפלות, בפעם השנייה בכמה שבועות

מטוסי אל על בנתב''ג / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

מחריפה המחלוקת בין הנהלת אל על לעובדים; הוועד: אין טעם לשיח בין הצדדים

יו"ר הוועד הרוחבי באל על לסמנכ"לית משאבי האנוש: "התנהלות ההנהלה והבעלים לוקה בחוסר תום-לב, אין טעם להמשך השיח" ● בשלב זה לא צפויים שיבושים בטיסות, אולם לא מן הנמנע כי שיבושים יהיו הצעד הבא שינקטו העובדים

יוליאן רייכלט / צילום: Reuters

שערוריית מין בעיתון הגדול בגרמניה: העורך פוטר אחרי חשיפת החשדות

אתמול פרסם ה"ניו יורק טיימס" כתבה שמציגה לקהל הקוראים באנגלית את החשדות נגד יוליאן רייכלט, עורך העיתון הגרמני "בילד", הנוגעים למערכות יחסים עם עובדות וניצול לרעה של יחסי מרות ● הכתבה הפכה לשיחת היום בעיתונות הגרמנית, ורייכלט סולק מהתפקיד באופן מיידי

93% מהציבור סבורים שכליאה של בעלי חיים בכלוב צפוף היא התעללות / צילום: תמר מצפי

ענף הלול בדרך לשינוי? במשרד החקלאות מקדמים תקנות שיאסרו שימוש בלולי כלובים

ד"ר תמיר גושן, מנהל השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות, הודיע בדיון בכנסת כי המשרד מקדם תקנות לפיהן עד שנת 2027 יאסר שימוש בלולי כלובים בענף הלול ● רעות הורן, מנכ"לית אנימלס: "כליאת תרנגולות בכלובים היא אחת מצורות ההתעללות הכי קשות שיש, והיא מנוגדת לחוק צער בעלי חיים"

ילדים משתמשים במחשב / צילום: יח''צ

במערכת החינוך חייבים להבין שאי-אפשר להתעלם ממה שקורה ברשת

בני נוער מבלים שעות רבות במהלך היום שלהם ברשתות החברתיות, ואי-אפשר להתעלם שהמרחב החברתי עבר תהליך דיגיטציה מתבקש ● השאלה היא עד כמה מערכת החינוך מבינה את זה

התחנה המרכזית בתל אביב / צילום: Shutterstock

ממפגע סביבתי לפיל לבן? מה יקרה לתחנה המרכזית החדשה בתל אביב

עם חלוף השנים הפכה התחנה המרכזית החדשה למקום אפל, מפחיד ומזהם ● תושבי תל אביב נשמו לרווחה כששמעו שהאוטובוסים יפנו את התחנה שנת 2023, אבל אף אחד לא יודע מה הולך לקום במקומה, ולכל אחד מהשחקנים יש אינטרסים אחרים

רפורמת הבריאות פורסמה להערות הציבור / צילום: Shutterstock, REDPIXEL.PL

מהפכה בביטוחי הבריאות הפרטיים בדרך: יותר שקיפות, בלי כפל עלויות

רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון השיקה את הרפורמה שנועדה לאפשר לציבור לרכוש כיסוי בסיסי לניתוחים, השתלות ותרופות ● המבוטחים יוכלו לרכוש את הכיסויים הנוספים כמו ייעוץ וטיפולים בחברות ביטוח שונות לאחר השוואת מחירים ● בנוסף, תיאסר מכירת כפל ביטוח