המומלצים: סרטים

החגים (והבידודים) הם זמן טוב לסרטים איכותיים שאולי החמצתם

יהונתן צוריה

ענק הברזל (סלקום TV) – נער צעיר בעיירה קטנה מתיידד עם ענק עשוי ברזל, בפרברים האמריקאיים של שנות החמישים. ההרפתקה שביים וכתב בראד בירד, תוך שימוש במוטיבים מסרטי מדע בדיוני משנות החמישים. מסע התבגרות מופלא עם אנימציה שלא התיישנה אפילו ביום מאז שיצאה ב-1999. לכל הילדים בנפשם שמרגישים הכי בנוח להיסחף בדמיון של עצמם ומתקשים לא פעם דווקא בקשר עם אחרים.  

המיטה המעופפת (יס VOD) – מכשפה מתלמדת מאמצת שלושה ילדים בבריטניה במלחמת העולם השנייה וצריכה ללמוד איך להפוך למטפלת ואיך להפוך למכשפה. סרט מצחיק וקליל שמשלב אנימציה ושחקנים בשר ודם, וכולל שירים נפלאים.

שש פעמים – לסרט הזה היה חוסר מזל לצאת כמה שנים לפני ש"מי טו" הפך למטבע לשון. הסרט, שמתאר בצורה מדויקת ומכאיבה סיפור על נערה שמוצאת את עצמה מנוצלת מינית על-ידי מספר ילדים לא מנסה להיות מלודרמטי מדי או לסחוט דמעות, וזה בדיוק מה שנותן לו את הכוח שלו. יש אנשים שיצפו בו ואפילו לא יבינו "מה הבעיה".

בדיוק שלו, בהופעה הראשית הבלתי נשכחת של סיון לוי, בתסריט שמצליח לחקות בדיוק את האופן שבו בני נוער מדברים ומתנהגים והבימוי המופתי של יונתן גורפינקל (שלצערנו, לא ביים עוד סרט מאז) הופכים את הסרט לצפייה קשה, אך חשובה, בייחוד לכל מי שקורא בעיתון סיפורים כאלה ולא מצליח להבין "איך זה קרה".

הסרט נמצא בחינם באינטרנט, אבל זה לא עותק פיראטי. הבמאי עצמו העלה אותו.

קרב היאבקות (נטפליקס) – סרטי ספורט הם במהותם די פשוטים ונקיים מציניות: יש לך גיבור אחד שעבד קשה להגיע לאן שהוא הגיע, ואתה רוצה בכל ליבך שהוא יזכה. לרוב זה קורה, מדי פעם זה לא. חלק מהסיפורים הכי גדולים שסופרו הם כאלה.

עם זאת, בהוליווד של השנים האחרונות, שם כל גיבור הוא מתחכם וציניקן, קשה לנפק משהו כל כך טהור וכן. אז תודה שיש את הודו, שמביאה את מה שהוא אחד מסרטי הספורט הטובים ביותר אי פעם: על אב עם היסטוריה של היאבקות שנאלץ לוותר רגע לפני שהגיע למדליה, ושמצפה להמשיך את המסורת עם בניו – אך מה לעשות שנולדו לו שתי בנות. אך לאחר שהוא רואה אותן נלחמות ברחוב, הוא מבין שהוא עדיין יכול להגשים את חלומו. ולכל מי שפוחד מסצינות ריקוד רומנטיות בנוסח הקולנוע ההודי - אל דאגה, זהו סרט ספורט לכל דבר ועניין. סרט מושלם על אבהות וספורט, שכל אחד יכול להיסחף לתוכו ובדרמה ובאקשן שיש בו.

טרילוגית שר הטבעות (יס VOD) – קלאסיקה שחובבי פנטזיה נשבעים בשמה: שלושה סרטים, שכל אחד מהם נמשך כמעט שלוש שעות (ובגרסה המורחבת אפילו יותר) להיט בינלאומי שריסק קופות, המם מבקרים ואף השווה שיא באוסקרים, כשהסרט האחרון זכה ב-11 מתוך 11 הקטגוריות שבהן היה מועמד.

ז'אנר הפנטזיה לא נשאר אותו הדבר מאז, וקפיצת המדרגה בכל הנוגע לאפקטים ויזואלים הורגשה בכל סרט הוליוודי גדול מאז. מיועד לכל המשפחה, ובמיוחד אם המשפחה קצת גיקית.

היו זמנים באמריקה (אמזון פריים וידיאו) – סרג'יו ליאונה ידוע יותר עבור המערבונים שעשה עם קליט איסטווד כמו "הטוב, הרע והמכוער", אבל למי שיפנה אחר צהריים וערב וישב לצפות ב"היו זמנים באמריקה" יגלה שגם עם גנגסטרים הבמאי ידע מה הוא עושה.

עם צוות שחקנים שכולל את רוברט דה נירו, ג'יימס וודס, ג'ו פשי וג'ניפר קונלי, הבמאי מספר את סיפורו של מאפיונר יהודי מילדות ועד זקנה. עם אלימות, הומור, שברון לב ובעיקר – תחושת אפיות של סיפור עצום ממדים.

לורנס איש ערב (יס VOD) – סרט שהוא במקביל הכי גדול מהחיים והכי קטן שאפשר. דיוקן של איש אחד על פני יבשת אחת ומלחמה עולם הראשונה, עם צילומי נוף ומדבר מרהיבים והופעה בלתי נשכחת של פיטר אוטול.

סרט מלחמה שמציג את הקרב על מזרח התיכון מהצד הבריטי, ומראה כיצד המלחמה יכולה לטלטל אדם מצד אחד לשני ולשנות את זהותו לחלוטין. קלאסיקה שכל חובב קולנוע ותרבות חייב לעצמו להשלים, שהמילה "אפוס" קטנה לידה.

ממליץ: יונתן צוריה

צרו איתנו קשר *5988