גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האינפלציה, ענקית הנדל"ן הסינית והדלתא: הדילמות שיכריעו בקרוב לאן פני הכלכלה העולמית

קריסת חברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד לא צפויה להוביל למשבר פיננסי בסין, אך מאותתת על האטה בצמיחה ומסמנת את האתגרים של בייג'ינג ● וריאנט הדלתא עוצר את ההתאוששות העולמית מהקורונה ובארה"ב מנסים להתמודד עם צווארי בקבוק בלתי צפויים הפוגעים בצמיחה ● שלוש נקודות על הכיוון של הכלכלה העולמית בתקופה הקרובה

דריכות בבורסות בעולם. מסחר בבורסה בסיאול, אתמול / צילום: Associated Press, Ahn Young-joon
דריכות בבורסות בעולם. מסחר בבורסה בסיאול, אתמול / צילום: Associated Press, Ahn Young-joon

1. האם ענקית הנדל"ן הסינית אוורגרנד לקראת קריסה מהדהדת שתגרור אחריה גם את המערכת הפיננסית הסינית? נראה שהתשובה היא לא. זה לפחות הקונצנזוס שהחל להסתמן בקרב הפרשנים והאנליסטים לקראת סוף השבוע: אוורגרנד היא לא להמן ברדרז. לא צפוי לסין אירוע בסגנון בנק ההשקעות שקריסתו הביאה לפרוץ המשבר הפיננסי של 2008. השליטה של ממשלת סין במערכת הפיננסית היא כזאת, שיש ביכולתה למנוע מגלי ההדף להתפשט.

אבל גם בלי משבר פיננסי, הצרות של אוורגרנד יכולות לאותת על כך שהכלכלה הסינית בדרך להאטה. ויותר מכך: הן חושפות את הדילמה של המשטר בבייג'ינג: איך לאזן את הכלכלה בלי לרסק אותה.

כמו כל דבר בסין, גם המספרים שנכרכים באוורגרנד עצומים: ההתחייבויות שלה עומדות לפי הההערכות על 300 מיליארד דולר, היא עדיין צריכה לספק ללקוחות שלה 1.6 מיליון דירות, ויש לה 200 אלף עובדים. קריסה לא מבוקרת שלה תהיה אירוע מערכתי - וזו בדיוק הסיבה, לפחות לפי ההערכות, שבייג'ינג לא תיתן לאירוע כזה לקרות.

אוורגרנד ממחישה (באופן קיצוני) את מודל הצמיחה מתודלק האשראי של מגזר הנדל"ן בסין, שהוא אחד מקטרי הצמיחה של המשק, וגם מקור לסכנה. נשיא סין, שי ג'ינפינג, כבר הכריז ב-2017 שבתים נועדו לדיור, ולא לספקולציה, ובשנה שעברה הרגולטורים בסין הכריזו על מגבלות אשראי בתחום הנדל"ן - שהתגלגלו לצרות של אוורגנרד.

וכאן מסתתרת שורת דילמות שבפניה ניצבת סין, ושאותן תיאר השבוע פרופ' מייקל פטיס, מרצה למינהל עסקים באוניברסיטת פקינג, בנקאי השקעות בעברו, ואנליסט מוביל לכלכלה הסינית. בבסיסו של דבר, הזינוק הבלתי פוסק באשראי לנדל"ן נובע מהאמונה שהממשל יחלץ בסופו של דבר את המערכת (מה שנקרא, סיכון מוסרי), ונראה שזה גם מה שיקרה בצורה כזו או אחרת הפעם.

אבל גם אם מניחים בצד את הסכנה להדבקה פיננסית, או לקשיי המימון של חברות הנדל"ן, הבעיה האמיתית שהשלטון הסיני צריך להתמודד איתה, כך כתב פטיס השבוע, היא "הסתירה הבלתי אפשרית בין צמיחה מהירה של התוצר, לבין חוב יציב". הצמיחה מתודלקת האשראי היא מה שמאפשרת לממשלה בסין לעמוד ביעדי הצמיחה שלה, ו"עד שבייג'ינג תלמד לקבל צמיחה איטית בהרבה - אבל בריאה יותר - של התוצר, היא לא תצליח לייצב את הצמיחה בחוב".

יש מי שמשוכנע שההאטה בדרך. פרופ' קנת רוגוף מהרווארד, לשעבר הכלכלן הראשי של קרן המטבע הבינלאומית, הציע השבוע חישוב, לפיו מגזר הנדל"ן אחראי על לא פחות מ-29% (!) מהתוצר בסין - נתון שמתחרה באירלנד וספרד בתקופה שלפני המשבר הפיננסי. לפי רוגוף, "קשה לראות איך אפשר להימנע מאטה משמעותית בכלכלה הסינית, גם אם מכילים את בעיות הבנקאות".

2. אבל רוגוף מזכיר עוד סיבה, הרבה יותר מיידית, להאטה בכלכלה הסינית: "וריאנט הדלתא, שהרבה יותר מדבק". זו לא רק בעיה סינית כמובן. כבר יותר משנה וחצי למגפה, והקורונה עדיין איתנו.

בחלקים מסוימים של העולם, שלא נהנים מגישה נרחבת לחיסונים כמו במערב, הפגיעה של הדלתא מורגשת הרבה יותר.

הדלתא מככבת לא מעט גם בדוח הביניים של ה-OECD, שהתפרסם השבוע, וקובע ש"ההתאוששות ממשיכה, אבל המומנטום נחלש". בין היתר, כלכלני ה-OECD, ארגון הכלכלות המתקדמות, מסבירים שם שהדלתא עשויה לגרום גם לאפקט שרשרת כלכלי.

סגרים במדינות אסיה עשויים לשבש את שרשרת האספקה העולמית, ולהיות מתורגמים למחירי ייצוא גבוהים יותר - כלומר למחירים גבוהים יותר למדינות שמייבאות מהן. או במילים אחרות, לעוד אינפלציה.

ניתוח דומה, מפרספקטיבה אמריקאית, הציע השבוע יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול, שהסביר במסיבת עיתונאים שההתפשטות המחודשת של הקורונה בארה"ב האטה את ההתאוששות של אותם חלקים בכלכלה שחשופים במיוחד לווירוס. גם הגידול בהוצאות של משקי הבית האמריקאים נבלם. ומנגד, הסביר פאוול, עם ההתאוששות נוצרו צווארי בקבוק שלא מאפשרים להגדיל בקלות את ההיצע בכלכלה - מה שמביא לעליות מחירים.

ההשפעה של צווארי הבקבוק האלה, פאוול מודה, "הייתה גדולה ומתמשכת יותר מהצפויה". היא הובילה לגידול בתחזיות האינפלציה לשנה הנוכחית. זה אולי לא לגמרי מפתיע. פאוול הזכיר שכמו שסגירת הכלכלה בגלל הקורונה הייתה צעד חסר תקדים, ככה גם הפתיחה שלה.

ג'רום פאוול / צילום: Reuters, KEVIN LAMARQUE

ועדיין, לפי פאוול, עם החזרה לשגרה בעיות ההיצע יחלפו, והאינפלציה תחזור ליעד שהציב הבנק המרכזי. לפי התחזית של הפד, מ-4.2% השנה, האינפלציה צפויה ליפול ל-2.2% כבר בשנה הבאה. אלא שלא כולם קונים את הניתוח הזה. פרופ' לארי סאמרס, אולי המבקר הבולט ביותר של הפד כרגע, דיבר השבוע בראיון על צוואר בקבוק 'זמני', שאחריו מתגלה עוד צוואר בקבוק 'זמני', וכך הלאה והלאה.

3. הניתוח של פאוול, בכל מקרה, הוא לא רק ניתוח תיאורטי. הוא מסביר את כוונת הפד, עליה אותתו חברי 'ועדת השווקים הפתוחים' שקובעת את מדיניות הבנק המרכזי, להתחיל להקטין את תוכנית רכישות האג"ח שלהם כבר השנה, ולהתחיל להעלות את הריבית, אולי כבר בשנה הבאה. מה שנקרא, להתחיל 'להדק' את המדיניות המוניטרית.

אלה החלטות שיורגשו הרחק מחוץ לארה"ב. שאר העולם מתיישר במידה רבה לפי החלטות הריבית של הפד, והפרשי הריבית בין ארה"ב לשאר העולם עשויים לגרום לבריחת כספי המשקיעים מהכלכלות המתפתחות. ב-2013, כשהפד ניסה להתחיל לחזור לשגרה אחרי המשבר הפיננסי, גלי ההדף טלטלו את הכלכלות האלה.

בינתיים, חשוב להדגיש, ההתאוששות הכלכלית העולמית מהקורונה ממשיכה בקצב מרשים. אבל אם בשלבים מוקדמים יותר של המגפה היה מי שדיבר על סגירה ופתיחה מחדש של הכלכלה, כאילו מדובר בצעד מכני פשוט, היום ברור שהתמונה מורכבת יותר - ובינתיים נוספו אליה עוד משתנים, כמו בועת הנדל"ן בסין, והניסיונות של בייג'ינג לאזן מחדש את הכלכלה. עבור מקבלי ההחלטות, זו מציאות של דילמות ואיזון סיכונים, ונראה שהיא תמשיך ללוות אותנו לא מעט זמן.

עוד כתבות

אפליקציית פייבוקס

מנכ"ל פייבוקס לכנסת: "מוכנים לכל סנקציה, לרבות הפסקת פעילות"

בעקבות הדיון הסוער בוועדת הכלכלה של הכנסת בסעיף שימנע מפייבוקס להפעיל מנוע להשוואת עלויות כיוון שבנק דיסקונט מחזיק ב-50% מהמיזם, התחייב מנכ"ל פייבוקס לקבל כל סנקציה שתוטל עליו אם יפעל שלא באובייקטיבות • אתמול אמר המפקח על הבנקים כי כשל השוק האמיתי נמצא במניעה מהבנקים השתתפות ברפורמה

חנות בקניון בקניון K11 בהונג קונג. מייצגת את העקרונות הנדרשים להצלחה / צילום: תמיר בן שחר

עתיד המרכזים המסחריים נמצא בתשוקה שהם יצליחו לעורר בנו

בישראל יש יותר מ-500 מרכזי מסחר, ותוך חמש שנים צפויים להיבנות עוד כ-100 חדשים בשטח של כמיליון מ"ר ● התכלית שלהם תהיה שונה מזו שהכרנו: בילוי, פנאי, הסעדה - וגם מסחר ● הלקוח כבר לא יסתפק בחללים וקירות, אלא יחפש את החוויה הרגשית שתחבר אותו למותגים

בניין הסוכנות היהודית בירושלים / צילום: בר - אל

לאחר "סערת שטרן": נדחו בחודש הבחירות לראשות הסוכנות היהודית

לאחר שהמועמד המוביל לתפקיד, שר המודיעין אלעזר שטרן, הודיע על פרישה מהמירוץ החליטו חברי הוועד המנהל לדחות את הבחירה ● כך לממשלה יהיה די זמין להציג מועמד משלה לתפקיד

בורסה לנ''ע ת''א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות בנעילה בת"א; אירודרום קפצה ב-12%, טוגדר ב-9.7%

מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.3%, ומדד ת"א 90 ירד ב-0.6% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.53 מיליארד שקל ● ירידות בולטות רשמו תורפז, ביומיט פוד, ביומיקס, ג'נסל וחנן מור

מטוסי אל על בנתב''ג / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

מחריפה המחלוקת בין הנהלת אל על לעובדים; הוועד: אין טעם לשיח בין הצדדים

יו"ר הוועד הרוחבי באל על לסמנכ"לית משאבי האנוש: "התנהלות ההנהלה והבעלים לוקה בחוסר תום-לב, אין טעם להמשך השיח" ● בשלב זה לא צפויים שיבושים בטיסות, אולם לא מן הנמנע כי שיבושים יהיו הצעד הבא שינקטו העובדים

ערן יעקב / צילום: רועי בית און

מנהל רשות המסים: "היכולת שלנו להגיע למי שמתחכם בקריפטו היא ברמה בינלאומית. אל תנסו אותנו"

בכנס לשכת יועצי המס באילת הבהיר מנהל רשות המסים ערן יעקב כי הגם שהתוכנית להחיל חובת דיווח על מחזיקי מטבעות וירטואליים נפלה מחוק ההסדרים, הרשות נמצאת בזירה הזו ותתפוס את מעלימי המס הפועלים בה ● עוד התייחס יעקב לדרישות הרשות להחזר מענקים מעסקים: "אלה שבחרו לקחת את המענקים לא עפ"י דין - גם אליהם נגיע"

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

בשורה למשקיעי ברמלי: הוגש הסכם פשרה, מאות המשקיעים צפויים לקבל חלק מכספם בחזרה

6 שנים אחרי הוצאת צו הפירוק לחברת רוביקון: הוגש לבית המשפט המחוזי בת"א הסכם פשרה הפותר מחלוקת ארוכת-שנים בין שתי קבוצות משקיעים שמנעה את חלוקת הכספים עד כה ● אישור ההסכם תלוי באישור השופטת ● אם הוא יאושר, עשרות משקיעים יקבלו תשלום ראשון כבר בעוד שבועיים

השופטת דהן קבעה כי נראה שאומד דעתו של האב לעת פטירתו היה, כי בנו יירש את רכושו ולא אחיו / אילוסטרציה: Shutterstock, New Africa

האב נישל את בנו מהירושה לפני 35 שנה; ביהמ"ש קבע שהצוואה בטלה

בפסק דין חריג קבע ביהמ"ש למשפחה כי מאחר שהצוואה נכתבה בעת שהאב לא היה בקשר עם בנו אולם בהמשך חודש הקשר, היא אינה משקפת את רצונו

ראש הממשלה נפתלי בנט / צילום: חיים צח-לע''מ

שישה דברים שבנט צריך להבין לפני שהוא יוצא לכנס האקלים של האו"ם

ראש הממשלה יצא בעוד כשבועיים לכנס השנתי של האו"ם בנושא שינויי האקלים ● בזמן שהוא יעמוד על במה אחת עם ביידן, מקרון וג'ונסון, בנט צריך לזכור כי השינוי שהבטיח עם הקמת הממשלה חייב לכלול גם שינוי גישה למשבר האקלים - שעד כה כללה בעיקר הבטחות ריקות ממשלות ישראל

אלונה בר און בשיחה עם אסף שגיא, מנכ''ל טיקטוק ישראל, ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

מנכ"ל טיקטוק ישראל: "קו דק בין חופש ביטוי למניעת אלימות ופגיעה בקהילה. קשה לשרטט את הקו הזה"

מו"לית גלובס אלונה בר און ראיינה את אסף שגיא, מנכ"ל טיקטוק ישראל, בוועידת אמון וכלכלה של גלובס ● שגיא: "בתעשייה שלנו - אינטרנט לשחקני קצה - כל יום מקבלים את האמון מחדש מהמשתמשים. אם נשבור את האמון, סיכוי טוב שלא נהיה לא בטווח קצר ולא בטווח ארוך"

עו''ד גיא אופיר / צילום: יח''צ

העו"ד שנלחם למיסוי התאגידים מגיב להסכם המיסוי ההיסטורי: "יבצעו תמרון משפטי כדי להקטין את נטל המס"

עו"ד גיא אופיר, שחתום על עשרות מאבקים משפטיים וציבוריים כנגד תאגידי האינטרנט ובראשם פייסבוק, מביט מהצד על רפורמת המס ההיסטורית וטוען: "עד אשר נראה גביית מס בפועל מוקדם לברך. קל לחלק הצהרות וקשה לבצע"

כספומט ביטקוין באל סלוודור / צילום: Reuters, JOSE CABEZAS

המחסומים נופלים ואפילו שומרי הסף בארה"ב משתכנעים: כל הסיבות לנסיקת הביטקוין

קרן סל ראשונה העוקבת אחר חוזים עתידיים למחיר הביטקוין צפויה להתחיל להיסחר בבורסת ניו יורק, לאחר שרשות ניירות ערך של ארה"ב לא הביעה התנגדות ● שער הביטקוין זינק מעל ל–60 אלף דולר ● המהלך יגביר את הלגיטימיות של המטבעות הדיגיטליים, ויקל על משקיעים להשיג חשיפה לתחום

דודי עזרא / צילום: אביב חופי

נטו חושפת בוננזה של בשר בהכשר מהודר: מניב רווח של 52 מיליון שקל בשנה

רוכשת את חלק השותפה (50%) במיזם לשיווק עופות ובשר בהכשרים מהודרים תמורת 113 מיליון שקל ● המיזם מניב הכנסות של 690 מיליון שקל בשנה

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת

ליברמן במהלך דרמטי: מקדם חוק להוזלת העסקת עובדים זרים

השר הודיע כי הנחה את אנשי משרדו להביא הצעת חוק לביטול היטלים על עובדים זרים ● ההצעה אמורה להפחית בין 15-25% מעלות העסקתם

שר האוצר אביגדור ליברמן בדיון בכנסת על חוק ההסדרים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

"אגף התקציבים חזק על חלשים וחלש על חזקים. אין בעיה בשיטה, אלא בשוטים"

בעוד שבועות ספורים חוק התקציב וחוק ההסדרים צפויים לעבור את אישור הכנסת ● השניים חייבים להיות מאושרים יחד, כדי שהתקציב יעבור והכנסת לא תפוזר. לכן חברי הכנסת נמצאים עם הגב לקיר ומרגישים מחויבים לאשרו ● אילו עוד בעיות טמונות בחוק, ולמה החשב הכללי באוצר לשעבר, פרופ' ירון זליכה, חושב שהוא היה צריך לשמש כדי להילחם במונופולים ● האזינו

חדר עבודה וירטואלי של פייסבוק / צילום: פייסבוק

פייסבוק מכריזה על תוכנית גיוס עובדים שאפתנית באירופה - וגם בתל אביב

פייסבוק הודיעה כי היא מתכננת "ליצור כ-10,000 הזדמנויות תעסוקתיות חדשות באיחוד האירופי במהלך חמש השנים הקרובו, ● במקביל, מרכז המחקר והפיתוח של פייסבוק בתל אביב ממשיך לגייס עובדים ל-250 משרות פתוחות

טכנולוגיה של חברת אנויז'ן / צילום: מצגת החברה

אנויז'ן סיימה פיתוח של צינור הזנה ייעודי לתינוקות ופגים - המניה טסה בת"א

אנויז'ן מדיקל, שעוסקת בתחום ההזנה התוך גופית, פיתחה צינורות הזנה בעלי קוטר של 2 מ"מ בלבד, והחלה בהכנות לניסוי קליני כחלק מהליך קבלת אישור ה-FDA להזנת תינוקות בארה"ב ● בצינור ההזנה משולב חיישן לניווט אלקטרומגנטי שממזער סיכונים בהכנסת צינור "עיוורת" ● המניה מזנקת 8%

פקח חניה - רושם דו''ח / צילום: עינת לברון

בקרוב אתם תשלמו הרבה יותר על חניה. כל מה שאתם צריכים לדעת על רפורמת החניה העירונית

ביטול תקרת המחיר על חניה בכחול לבן והגבלת האזורים החינמיים לקרבה לאזור המגורים: ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה את רפורמת החניה העירונית ● השינוי יחול משנת 2024 והמניעים העיקריים הם הפחתת הפקקים וזיהום האוויר בערים הגדולות ● כמה זה יעלה לכם ולאן יגיע הכסף? גלובס עושה סדר

פאנל ''משבר אמון עמוק במוסדות המדינה'', ועידת האמון של גלובס / צילום: איל יצהר

"הפקידות בנויה על לא לומר את האמת לציבור"

בוועידת אמון וכלכלה של גלובס דנו בנושא של המחסור בשקיפות מצד אחד, ובקבלת החלטות איכותיות ומבוססות נתונים מצד שני ● עוד דנו בתרבות הארגונית הבעייתית במגזר הציבורי, עשיית מדיניות מבוססת ראיות בצורה מעוררת אמון ועל קבלת החלטות באמצעות נתונים

האוזניות החדשות של אפל - AirPods דור 4 / צילום: צילום מסך

הדור הבא של האיירפודס ומקבוק פרו נחשף: כל הפרטים מאירוע ההשקה של אפל

אירוע ההכרזה הווירטואלי של אפל התקיים הערב, תחת הכותרת "Unleashed" • אפל הכריזה על דגמי MacBook חדשים, חידושים באפל מיוזיק וגם - הדור הרביעי של AirPods