גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל לאומי על המיזוג לבנק האמריקאי: "הבנו שבארה"ב אי-אפשר לצמוח כבנק בוטיק"

בשיחה עם גלובס מסבירים חנן פרידמן ומנכ"ל הבנק ואלי נשיונל בנק איירה רובינס מה עומד מאחורי המיזוג הגדול שמשקף ללאומי ארה"ב שווי של 1.2 מיליארד דולר ● פרידמן: "הצמיחה של הבנקים הישראלים בארה"ב הייתה הרבה יותר נמוכה מסקטור הבנקאות האמריקאי" • רובינס: "רצינו לייצר קשר לתעשיית הטכנולוגיה הישראלית"

חנן פרידמן, מנכ''ל לאומי / צילום: אורן דאי
חנן פרידמן, מנכ''ל לאומי / צילום: אורן דאי

650 עד 750 מיליון שקל, זהו הרווח שצפוי לרשום בנק לאומי כתוצאה מהסכם המיזוג של בנק לאומי ארצות-הברית עם ואלי נשיונל בנק (Valley National Bank). העסקה משקפת לבנק לאומי ארה"ב שווי של כ-1.2 מיליארד דולר, והיא תהפוך את הבנק הממוזג ל-29 בגודלו בארצות-הברית.

בשיחה משותפת מישראל ומארצות-הברית מסבירים שני המנכ"לים של הבנקים הממוזגים, חנן פרידמן מלאומי ואיירה רובינס המשמש כמנכ"ל ויו"ר ואלי נשיונל בנק, מה עומד מאחורי המיזוג ומה כל אחד מהם ישיג בעקבות חתימת ההסכם.

"ההיסטוריה מלמדת כי הבנקים הישראליים שפעלו בארצות-הברית אמנם יצרו היקף פעילות טוב, אבל הצמיחה שלהם הייתה הרבה יותר נמוכה מזו של תעשיית הבנקאות האמריקאית, וזה אומר המון. גילינו שאי-אפשר להיות בנק בוטיק בארצות-הברית ולצמוח", מסביר פרידמן.

"לפני שנתיים קיבלנו החלטה אסטרטגית שצריך להרחיב את הפעילות שלנו כדי להישאר רלוונטיים בארצות-הברית ולהעניק ללקוחות שלנו את השירות שמגיע להם על מנת שיוכלו להשיג את המטרות שלהם. שקלנו שתי אפשרויות - הנפקה (IPO) או מיזוג ובסוף העדפנו ללכת למיזוג. היו לנו מספר אפשרויות ומצאנו בנק מקצועי עם אנשים טובים, שמציג צמיחה גבוהה מאוד בשנים האחרונות. המיזוג יאפשר לנו להגדיל את הפעילות שלנו ובנוסף יאפשר לנו לקחת חלק בפעילות שהם מציעים ללקוחות הישראלים והלא ישראלים שלהם", מוסיף מנכ"ל לאומי.

תיק האשראי של ואלי נשיונל גדול פי יותר משישה

הפערים בין הבנקים בהיקף תיק האשראי מלמדים על ההבדלים בגודל ביניהם. בעוד ואלי נשיונל בנק מחזיק בתיק אשראי של 32 מיליארד דולר, נכון לסוף הרבעון השני של 2021, היקף תיק האשראי של לאומי ארה"ב עומד על 5 מיליארד דולר. היקף הנכסים של הבנק האמריקאי, טרום ביצוע העסקה, הינו כ-41 מיליארד דולר והרווח במחצית הראשונה של שנת 2021 הסתכם ב-230 מיליון דולר ולשנת 2020 בכ-378 מיליון דולר. "אנחנו קיימים כבר 100 שנה ומה שמייחד אותנו הוא שמעולם לא היה לנו רבעון הפסדי", מתגאה רובינס.

איירה רובינס, מנכ''ל ויו''ר ואלי נשיונל בנק / צילום: ואלי נשיונל בנק

"אנחנו נהנה מהצמיחה שלהם כי מעתה אנחנו חלק מהם ונוכל להפנות את הלקוחות הישראלים אליהם כדי שיקבלו שירות מאמריקאים שמכירים את השוק המקומי טוב מאוד", אומר פרידמן. "מהצד השני, הם יפנו לקוחות שלהם שרוצים לעשות עסקים בישראל אלינו, ואנחנו ניתן להם את השירות המצוין שאנחנו יודעים לתת. כך שמדובר ב-win-win לכל הצדדים ובעיקר ללקוחות שלנו, שמעתה יוכלו לקבל שירות מבנק הרבה יותר גדול עם שירותים רבים יותר. חברות ישראליות שיפנו אלינו יוכלו לקבל שירות מבנק עם שותפות של לאומי כך שהם ירגישו בבית וייהנו מהצעת ערך הרבה יותר רחבה", הוא מציין.

רובינס מוסיף מצדו כי בואלי רואים בשותפות החדשה מהלך שמהווה הזדמנות לצמיחה לטווח ארוך. "הגישה של בנק לאומי לגבי האופן שבו יש להתייחס ללקוח וכיצד להתייחס לעובדים ענתה על הדרישות שלנו וזה היה חשוב לנו, כי אנחנו מאמינים שאלו היסודות שיאפשרו צמיחה בארצות-הברית. המיזוג נותן לשני הצדדים הזדמנות להרחיב את סל המוצרים המוצע ללקוחות, הן למי שרוצה לפעול בישראל והן למי שרוצה להתחיל לעבוד בארה"ב. הבנקאות משתנה לגמרי. אם בעבר, באופן היסטורי, תעשייה הבנקאות הייתה תעשייה גאוגרפית שהתבססה על מיקומו של התאגיד, היום היכולת להעניק שירות ללקוח גם ממקומות אחרים בעולם מאוד התפתחה ואופי הלקוחות שונה לחלוטין ממה שהיה בעבר", מסביר יו"ר ומנכ"ל ואלי נשיונל בנק.

אם כך, מדוע חשוב לבנק לאומי לשמור על נוכחות מעבר לים ובעיקר בארצות-הברית?
פרידמן: "ישראל תלויה לחלוטין בכלכלה האמריקאית, בעיקר ענפי התעשייה שמהווים יותר מחצי מהכלכלה שלנו. לכן חשוב לבנקים הגדולים בישראל להרחיב את החשיפה לאשראי ואת הפעילות לכלכלה האמריקאית. בנוסף, חברות הייטק ישראליות רבות וגם וחברות מתעשיות נוספות מתחילות את דרכן הפיננסית בארה"ב, גם לפני אירופה למרות שאירופה קרובה יותר גאוגרפית לישראל, ולכן לאומי צריך להיות שם עבורן ולעזור להן לא רק בצעדים הראשונים אלא גם בצעדים המתקדמים יותר. המיזוג יאפשר לנו להיות שם עבורם לא רק בצעד הראשון, השני או השלישי, אלא גם לאחר מכן. הדרך הנכונה לעשות זאת מבחינה אסטרטגית היא להיות חלק מבנק גדול ולא להיות בעלים של בנק בוטיק עם כל ההגבלות שיש על בנק בוטיק בבואו לעשות עסקים".

אילו הגבלות?
פרידמן: "יש מגבלות למשל על היקפי העסקאות או נושאים רגולטוריים בגלל שאנחנו כפופים לרגולציה כפולה בישראל ובארה"ב. בסופו של יום לא היינו על אדמה שלנו וזה הביא אותנו למסקנה שעדיף לחבור לבנק ממוסד המתמחה בארצות-הברית ופועל שם שנים רבות, מאשר להיות בנק בוטיק זר".

המיזוג יאפשר לשני הבנקים להרחיב את הפריסה הגאוגרפית שלהם, כיוון שלאומי פועל נכון להיום בניו יורק, שיקגו, פלורידה וקליפורניה ואילו ואלי נשיונל בנק פועל בניו ג'רזי, ניו יורק, פלורידה ואלבמה.

אז משמעות המיזוג היא שאתם מתכוונים להישאר בארצות-הברית לשנים ארוכות?
פרידמן: "זו הכוונה שלנו".

מנכ"ל ואלי: "כבר התחייבנו לרבים מעובדי לאומי ארה"ב"

לאחר המיזוג יחזיק לאומי ב-14.2% מהבנק הממוזג ויהיה בעל המניות הגדול ביותר, אך לא בעל השליטה. כחלק מההסכם ימנה לאומי שני דירקטורים ומשקיף לדירקטוריון הבנק הממוזג. עם זאת, המנכ"ל לא יהיה נציג לאומי, כשמנכ"ל בנק לאומי ארה"ב, אבנר מנדלסון, צפוי לשמש סגן יו"ר הדירקטוריון בבנק הממוזג וחברי הנהלה ובעלי תפקידים בכירים ישמשו במגוון תפקידי מפתח בבנק הממוזג.

במיזוגים מסוג זה, ההיסטוריה מלמדת כי עובדים רבים נפלטים מהמערכת. לדברי רובינס, כבר נעשו שיחות עם חלק מהעובדים. "זו הזדמנות גדולה עבורנו. אנחנו לא יכולים לחכות על מנת להכיר את העובדים ולתמוך בהם וכבר התחייבנו לרבים מהם. צריך לזכור שיש הרבה הזדמנויות בתוך התהליך, כיוון שמדובר בעסק צומח כך שהעובדים יכולים לצמוח יחד איתו", מסביר רובינס.

חלק מההזדמנויות האלה מגיע מתחומים שבהם קיימת ללאומי ארה"ב מומחיות ייחודית לעומת הבנק האמריקאי, למשל בטק.

"החשיפה לעסקי הטכנולוגיה שמגיעים מישראל היא פנומנלית כאן. יש צמיחה גדולה מאוד של התחום וכולם מתחילים להבין את החשיבות של הבנה במגזר הטכנולוגי. יש הון רב בתעשייה הזו וחשוב לנו לייצר קשר לישראל בהיבט הזה, כשבמקביל, מבחינת המוצר הבנקאי שלנו חשוב שתהיה לנו הבנה בתחום כדי שנוכל להעניק שירות טוב בסגמנט הצומח הזה", אומר רובינס.

עוד כתבות

כספומט ביטקוין באל סלוודור / צילום: Reuters, JOSE CABEZAS

המחסומים נופלים ואפילו שומרי הסף בארה"ב משתכנעים: כל הסיבות לנסיקת הביטקוין

קרן סל ראשונה העוקבת אחר חוזים עתידיים למחיר הביטקוין צפויה להתחיל להיסחר בבורסת ניו יורק, לאחר שרשות ניירות ערך של ארה"ב לא הביעה התנגדות ● שער הביטקוין זינק מעל ל–60 אלף דולר ● המהלך יגביר את הלגיטימיות של המטבעות הדיגיטליים, ויקל על משקיעים להשיג חשיפה לתחום

עליבאבא. מתחרות חדשות נוגסות בנתח השוק שלה / צילום: Shutterstock, zhu difeng

עליבאבא מתמודדת עם איום חדש: קונים סינים מתוחכמים

חברת המסחר המקוון, שכבר היום נתונה לביקורת רגולטורית, מאבדת נתח שוק, כשלקוחות עוברים מחיפושי מוצרים ממוקדים לחוויית קנייה המאופיינת בשיטוט ואינטראקציה עם אנשים אחרים

עו''ד גיא אופיר / צילום: יח''צ

העו"ד שנלחם למיסוי התאגידים מגיב להסכם המיסוי ההיסטורי: "יבצעו תמרון משפטי כדי להקטין את נטל המס"

עו"ד גיא אופיר, שחתום על עשרות מאבקים משפטיים וציבוריים כנגד תאגידי האינטרנט ובראשם פייסבוק, מביט מהצד על רפורמת המס ההיסטורית וטוען: "עד אשר נראה גביית מס בפועל מוקדם לברך. קל לחלק הצהרות וקשה לבצע"

חנות בקניון בקניון K11 בהונג קונג. מייצגת את העקרונות הנדרשים להצלחה / צילום: תמיר בן שחר

עתיד המרכזים המסחריים נמצא בתשוקה שהם יצליחו לעורר בנו

בישראל יש יותר מ-500 מרכזי מסחר, ותוך חמש שנים צפויים להיבנות עוד כ-100 חדשים בשטח של כמיליון מ"ר ● התכלית שלהם תהיה שונה מזו שהכרנו: בילוי, פנאי, הסעדה - וגם מסחר ● הלקוח כבר לא יסתפק בחללים וקירות, אלא יחפש את החוויה הרגשית שתחבר אותו למותגים

שר האוצר אביגדור ליברמן בדיון בכנסת על חוק ההסדרים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

"אגף התקציבים חזק על חלשים וחלש על חזקים. אין בעיה בשיטה, אלא בשוטים"

בעוד שבועות ספורים חוק התקציב וחוק ההסדרים צפויים לעבור את אישור הכנסת ● השניים חייבים להיות מאושרים יחד, כדי שהתקציב יעבור והכנסת לא תפוזר. לכן חברי הכנסת נמצאים עם הגב לקיר ומרגישים מחויבים לאשרו ● אילו עוד בעיות טמונות בחוק, ולמה החשב הכללי באוצר לשעבר, פרופ' ירון זליכה, חושב שהוא היה צריך לשמש כדי להילחם במונופולים ● האזינו

נמכרת בפרמיה של 58% על מחיר השוק / צילום: Shutterstock, IgorGolovniov

חברת פלייטק, שהוקמה ע"י טדי שגיא, נמכרת תמורת 3.7 מיליארד דולר

הרוכשת, יצרנית מכונות מזל מאוסטרליה, רוכשת את החברה בפרמיה של 58% על מחירה בשוק ● שגיא, שהקים את החברה לפני יותר מ-20 שנה, מכר את יתרת החזקותיו בפלייטק לפני כשלוש שנים

בורסת וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

נעילה מעורבת בוול סטריט; טסלה קפצה ב-3.2% לקראת הדוחות

בורסות אירופה ננעלו בירידות קלות ● קולמקס שוקי הון: המלצת קנייה חזקה לבנק אוף אמריקה ● טסלה צפויה לפרסם דוחות ביום רביעי

ראש הממשלה נפתלי בנט / צילום: חיים צח-לע''מ

שישה דברים שבנט צריך להבין לפני שהוא יוצא לכנס האקלים של האו"ם

ראש הממשלה יצא בעוד כשבועיים לכנס השנתי של האו"ם בנושא שינויי האקלים ● בזמן שהוא יעמוד על במה אחת עם ביידן, מקרון וג'ונסון, בנט צריך לזכור כי השינוי שהבטיח עם הקמת הממשלה חייב לכלול גם שינוי גישה למשבר האקלים - שעד כה כללה בעיקר הבטחות ריקות ממשלות ישראל

מתקן הפקת נפט בערב הסעודית / צילום: Shutterstock

הימורים "מטורפים" על 200 דולר לחבית נפט פולשים לשוק האופציות

סוחרים מהמרים שהראלי בנפט גולמי אמריקאי לשיא של שבע שנים הוא רק ההתחלה, למרות שהתרחבות הכלכלה העולמית מאטה מעט

ראש מחלקת החדשות לשעבר בוואלה מיכל קליין  מעידה במשפט נתניהו / צילום: יוסי זמיר

ראש מערכת החדשות לשעבר בוואלה: כל הידיעות על משפחת נתניהו עברו אישור של אילן ישועה

מיכל קליין, לשעבר ראש מחלקת החדשות בוואלה, החלה להעיד במשפט נתניהו: "אילן ישועה אמר לי לא להעלות ידיעות על משפחת נתניהו מבלי לעבור אצלו קודם; הוא השתמש בביטויים כמו 'יסגרו לנו את הברז', 'אני על הגריל מולם'" ● עורך וואלה לשעבר אבירם אלעד, שעדותו הסתיימה היום: "אחת הסיבות שהתפטרתי הייתה ההתערבות הפוליטית שמלווה באג'נדה לגבי האתר"

גיורא סניפר, מנכ''ל וממייסדי החברה / צילום: יח''צ

אוטוטק בבורסה בת"א? קונטיניואל מבקשת להנפיק למרות ההפסדים והערת עסק חי

קונטיניואל, שמספקת שירותים מבוססי תוכנה (SaaS) למטרת ניתוח, ניטור וטיוב של תקשורת לתחבורה מתקדמת, הגישה טיוטת תשקיף לקראת הנפקה בת"א ● מבקשת לגייס כ-20 מיליון שקל ● נכון לסוף 2020 עמד הגירעון בהונה העצמי על 6.6 מיליון דולר

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר / צילום: יוסי זמיר

החלפת האג"ח המיועדות נדחתה בחצי שנה: תבחן העלאת הרף המובטח ל-5.15%

הצעת חוק חדשה שהוגשה לוועדת הכספים דוחה את החלת המנגנון מ-1 בינואר 2022 ל-1 ביולי, כששר האוצר יוכל לדחות אותה בחצי שנה נוספת ● אם החוק ישונה הטבת השלמת התשואה תהיה תקפה ל-15 שנה • על מנת לכלול בתשואה גם את דמי הניהול, יו"ר הוועדה קושניר ביקש לבחון הגדלת הרף המובטח

קטרים וקרונות חשמליים. יורשו להיכנס למוסך? / צילום: רכבת ישראל

דרישה לתוספות שכר של אלפי שקלים והגנה מפיטורים: הקרב ברכבת חוזר, על חשבונכם

מזה תקופה שמתנהל מו"מ על תנאי העובדים ברכבת ישראל, על רקע פרויקט החישמול הגרנדיוזי שלה בעלות של מיליארדים ● לאור חוסר הסכמות, בין היתר על תוספות שכר, הורה הוועד לעכב עבודות הרצה והכנה ● בניסיון להחזיר את העובדים לעבודה ולנסות לעמוד בלוחות הזמנים, ההנהלה פנתה לבית הדין לעבודה

קביעת שווי לחברת סטארט־אפ התנתקה מהמציאות / אילוסטרציה: Shutterstock

כל מספר זוכה: קביעת שווי לחברת סטארט־אפ התנתקה מהמציאות

קרנות ענק מפוצצות בכסף שמוכנות להיות נדיבות בהערכות, חישוב שווי על סמך הכנסות חזויות עתידיות, וציפייה שהמומנטום החיובי בשווקים ימשיך עד אין קץ ● כך מגיעות חברות סטארט־אפ כמו Wiz וסניק לשווי אסטרונומי תוך זמן קצר

טכנולוגיה של חברת אנויז'ן / צילום: מצגת החברה

אנויז'ן סיימה פיתוח של צינור הזנה ייעודי לתינוקות ופגים - המניה טסה בת"א

אנויז'ן מדיקל, שעוסקת בתחום ההזנה התוך גופית, פיתחה צינורות הזנה בעלי קוטר של 2 מ"מ בלבד, והחלה בהכנות לניסוי קליני כחלק מהליך קבלת אישור ה-FDA להזנת תינוקות בארה"ב ● בצינור ההזנה משולב חיישן לניווט אלקטרומגנטי שממזער סיכונים בהכנסת צינור "עיוורת" ● המניה מזנקת 8%

מטוס אל על / צילום: דני שדה

בדרך למפץ בענף התעופה? אל על במגעים למיזוג עם ארקיע

אל על בהודעה לבורסה: "מגעים לעסקה אפשרית, לפיה תרכוש החברה את מניות ארקיע בתמורה להקצאת ניירות ערך של החברה לבעלי מניות ארקיע" ● הדיבור על מיזוג בין החברות הישראליות נמצא באוויר בשנת הקורונה כחלק מהמשימה שלהן לשרוד את המשבר

אלחנן רוזנהיים, מנכ''ל פרופימקס, ואלונה בר און, יו''ר גלובס, בוועידת האמון / צילום: איל יצהר

שומרים על האמון, ומה הקשר האקולוגי בין יין לקפה?

בכירי המשק השתתפו בוועידת האמון והכלכלה של גלובס ● כבר יצא לכם לשתות יין שעבר דישון בקומפוסט של קפסולות קפה? וגם: צה"ל רכש מאות מכשירי טייטו עבור אזרחים חולי קורונה ● אירועים ומינויים

חדר עבודה וירטואלי של פייסבוק / צילום: פייסבוק

פייסבוק מכריזה על תוכנית גיוס עובדים שאפתנית באירופה - וגם בתל אביב

פייסבוק הודיעה כי היא מתכננת "ליצור כ-10,000 הזדמנויות תעסוקתיות חדשות באיחוד האירופי במהלך חמש השנים הקרובו, ● במקביל, מרכז המחקר והפיתוח של פייסבוק בתל אביב ממשיך לגייס עובדים ל-250 משרות פתוחות

בניין הסוכנות היהודית בירושלים / צילום: בר - אל

לאחר "סערת שטרן": נדחו בחודש הבחירות לראשות הסוכנות היהודית

לאחר שהמועמד המוביל לתפקיד, שר המודיעין אלעזר שטרן, הודיע על פרישה מהמירוץ החליטו חברי הוועד המנהל לדחות את הבחירה ● כך לממשלה יהיה די זמין להציג מועמד משלה לתפקיד

משרדי פייסבוק בדבלין. רגולציה, אם תגיע, תהיה בגדר מעט מדי, מאוחר מדי / צילום: Shutterstock, Kryuchka Yaroslav

מפייסבוק ועד NSO: התאגידים מתחננים לרגולציה ולמדינות נגמר הכוח

ברחבי העולם קמה דרישה מצד חברות הטכנולוגיה להחלת רגולציה עליהן • תאגידי ענק כמו פייסבוק וגוגל מודעים לכוחם, והם מנהלים דיון נוקב עם פוליטיקאים וגופים ממשלתיים בכל מדינה ומדינה - הגיע הזמן להסדיר את התחום, ואולי אפילו להקים גוף בין מדינתי שייצג אותם