גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מפת האינטרסים של אמזון וגוגל בשוק הענן הישראלי ותהליך השיקום של אינטל

ישראל חווה תור זהב בבנייה של חוות שרתים חדשות בשטחה על ידי אינספור גורמים, בהן גם ענקיות הטכנולוגיה ● אינטל נמצאת באחת מתקופות השפל הגדולות שלה ולישראל יש תפקיד מרכזי בשיקום ● ומדוע נחתכו חברות האוטוטק בעשרות אחוזים? ● השבוע שהיה בהייטק 

מנכ''ל אינטל העולמית, פט גלסינגר / צילום: אינטל
מנכ''ל אינטל העולמית, פט גלסינגר / צילום: אינטל

כניסתן של ענקיות הטכנולוגיה הבינלאומיות, בהן אמזון, גוגל, מיקרוסופט ואורקל לשוק חוות השרתים בישראל האיצה את הצטרפותן של שחקניות חדשות לענף: חברות נדל"ן, תקשורת, קרנות פרייבט אקוויטי ואפילו ידוענים. אלא שהבהלה לזהב החדש והממוחשב הביאה עמה לא מעט אתגרים בתחום התכנון הסביבתי, התשתיות וביטחון המולדת.

בניית חוות השרתים של גוגל במרחב כפרי מיושב, כפי שהדבר קורה בבני ציון, הביאה כמה תושבים להתאגד בדרישה לדון בהשלכות הסביבתיות שלו; בניית חוות השרתים של אמזון מעל לפני הקרקע בשיטת "העתק הדבק" מעוררת תהיה על הסיכון הכרוך במתקפת טילים אפשרית.

ההקמה המאסיבית של מרכזי נתונים ברחבי הארץ דורשת זמינות של תשתיות תקשורת וחשמל מפותחות שלרוב אינן בנמצא ומחייבות לבנותם אך ורק באזורים מאוכלסים במרכז; גם לאחר שייבנו כל חוות השרתים, טוען מבקר המדינה כי הדרך למעבר הממשלתי למחשוב ענן עוד ארוכה וכי התחום אינו מנוהל באופן רציני והוא מפוזר, כצפוי, בין גורמי ממשלה רבים.

לקבלת סיכום השבוע במייל: הירשמו כאן

אינטל בתקופת שפל מהגדולות שידעה: היא איבדה את ההובלה בשוק השבבים למתחרות שעקפו אותה בתחומי המובייל והבינה המלאכותית ופיצחו את שיטות הייצור המתוחכמות שלה; היא סובלת מתחלופת מנכ"לים מתמשכת ומזליגת עובדים למתחרות; היא זוכה לביקורת על תרבות ארגונית מסוגרת; והמניה זוחלת מתחת למתחרות כמו אנבידיה ו-AMD למרות שאינטל מוכרת יותר מכל אחת מהן, צומחת באופן מרשים במכירותיה, ואף הודיעה על חלוקת דיבידנדים בקרוב.

לכאורה, הסניף הישראלי של אינטל משחק תפקיד מכריע בכל אחד מהתחומים אותם מחפשת החברה להוביל מכאן והלאה: מרכז הפיתוח בחיפה אמור להחזיר את אינטל לעמדת הובלה מחודשת בתחום המחשבים האישיים והשרתים; הבאנה לאבס מקיסריה, חברה עם אפס הכנסות, אמורה להעניק לאינטל יתרון ביחס לטכנולוגית הבינה המלאכותית של אנבידיה, שהיא אמנם לא הטובה בתחום, אך יש לה שליטה מוחלטת באקוסיסטם; ומובילאיי צפויה לתת לאינטל את היתרון היחסי שיש לה בתחום הפיתוח והייצור של שבבים לרכב - כיום אחת מתעשיות הטכנולוגיה הצומחות והחשובות - למרות הכנסות שנתיות של מיליארד דולר "בלבד".

האם כל זה יספיק לה כדי לחזור לימי גדולתה, למעמד שלו זכתה בסוף שנות התשעים ובתחילת שנות האלפיים?

וגם: השבוע שפייסבוק תרצה לשכוח, ירידת שווי נוספת לחברות הספאק, הסם הביולוגי שמאחורי ההתמכרות למסכים, והחוקרים שמגדירים מחדש את הבנייה באמצעות אורגניזמים חיים. זה היה השבוע בעמודי ההייטק והמדע של גלובס.

1. הענק המתעורר 

המנייה שזוחלת, תחלופת המנכ"לים המתמשכת וזליגת העובדים למתחרות מסמנת שענקית השבבים אינטל נמצאת באחת מתקופות השפל הגדולות שלה, למרות הקצב המהיר של הגידול בהכנסות וחלוקת הבונוסים והדיבידנדים. בשוק מייחסים את הירידה של החברה מעמדת הובלה לשורה של פספוסים בתחום המובייל והבינה המלאכותית ולתרבות ארגונית נוקשה. המנכ"ל החדש פט גלסינגר שאת מינויו מתארים בכירים בשוק כ"הברקה", שם במוקד את הפעילות הישראלית של אינטל בנסיון להחזיר אותה לימי גדולתה. "גלסינגר יהיה זה שיביא את אינטל להצלחה עצומה, או שהוא יהרוס אותה - לא יהיה כאן אמצע", אומר לגלובס בכיר לשעבר באינטל. ניתוח גלובס.

 2. השבוע שפייסבוק תרצה לשכוח 

זה לא היה השבוע שפייסבוק תבקש לנצור לנצח, אך הוא היה חשוב לשיח על השפעותיה של הרשת החברתית על החברה שבה אנו חיים. הוא החל בסדרת תחקירים מיוחדת של ה"וול סטריט ג'ורנל" המצביעים על שורת מחדלים ברשת החברתיות ונגמר בהודעת העזיבה של סמנכ"ל הטכנולוגיות בחברה. בתגובה לפרסומים, חשפה פייסבוק את מדיניות הפצת התוכן שלה ואילו המועצה המפקחת עליה הודיעה כי תבחן את "הנחות הסלבז" על פרסומים המפרים את תנאי הרשת החברתית.

 3. כך נראית מלחמת השרתים החדשה בישראל 

ענקיות טכנולוגיה בינלאומיות, קרנות פרייבט אקוויטי, חברות נדל"ן, חברות מערכות מידע ועומר אדם אחד. ישראל חווה תור זהב בבנייה של חוות שרתים חדשות בשטחה על ידי אינספור גורמים שרואים בשרתים ובצ'ילרים, מתקני הקירור הצמודים אליהם, את הזהב המודרני. מהי מפת האינטרסים של כל אחת מענקיות הטכנולוגיה - אמזון, גוגל, מיקרוסופט ואורקל, וכמה שנים יקח להן עד שיוכלו לארח באופן מלא חברות ישראליות בענן שכולו מקומי?

 4. מדוע נחתכו חברות האוטוטק בעשרות אחוזים? 

שלוש חברות ישראליות המפתחות טכנולוגיה לתעשיית הרכב - אוטונומו, REE ואינוויז - איבדו כמחצית משוויין מאז המיזוג ל-SPAC, והן לא היחידות. רק חברה אחת מבין עשר הישראליות שמוזגו בדרך זו הניבה למשקיעים תשואות חיוביות. בינתיים, איטורו המבקשת להתמזג עם חברת הספאק של בטסי כהן, דחתה את ההנפקה שלה לרבעון הבא.

5.  "היוניקורנים מחליפים את הבנקים ומשרדי עורכי הדין" 

בנקים אאוט, הייטק אין. הביקוש למשרדים במרכז תל אביב בשיא. יורם בלומנטל, מנכ"ל משותף באינטר ישראל - קושמן אנד וויקפילד, מספר איך גיוסי המיליארדים של הסטארט-אפים הישראלים תדלקו את שוק המשרדים התל אביבי. "מחירים של 140-150 שקל למ"ר חורגים מכל תחזית שהייתה אצלנו".

6. הכל על עדכון התוכנה הגדול של אפל

אפל שחררה את עדכון התוכנה השנתי הגדול הכולל מספר שינויים - אחד מהם הוא בשורה של ממש בתחום הפרטיות. מה השימוש ב-FaceTime שישמח כמה משתמשים, ומי לא יוכל לקבל את העדכון החדש? כל הפרטים והחידושים.

7. חיידק הבנייה 

דמיינו בניינים שמשתנים בהתאם לתנאי הסביבה, חזיתות בתים שמזמינות אליהן חזירי בר וקיפודים ותקשורת שוטפת עם חיידקים באמצעים טכנולוגיים. חוקרים בתחום המתפתח של "מבנים חיים" מתכננים את הבית של העתיד, והוא יהיה מיועד לא רק לבני אדם. מגפת הקורונה, הם טוענים, רק הבהירה עד כמה השינוי הזה נחוץ.

8. מדינת הדופמין 

עלייה בשיעורי הדיכאון והחרדה במדינות עשירות כמו ארה"ב עשויה להיות תוצאה של התמכרות המוחות שלנו למוליך העצבי הקשור לתחושת העונג. מאמר מתוך ספרה של הפסיכיאטרית ד"ר אנה למקה, "מדינת הדופמין".

עוד כתבות

משה פדלון, ראש עיריית הרצליה / צילום: שלומי יוסף

"תחטפו תביעה": כך הגיב ראש העיר לבקשת "השולמנים" להיפגש איתו

שתי מתנדבות מטעם "השולמנים" ביקשו להיפגש עם ראש עיריית הרצליה משה פדלון, ובתגובה, פדלון איים עליהן בתביעה בסך מיליון שקל במזומן לכל אחת ● מעיריית הרצליה לא נמסרה התייחסות בנוגע לשיחת האיום, אולם נמסר כי "עיריית הרצליה תמשיך ותפעל ללא משוא-פנים על-מנת לשרת את האינטרס הציבורי"

עו''ד גיא אופיר / צילום: יח''צ

העו"ד שנלחם למיסוי התאגידים מגיב להסכם המיסוי ההיסטורי: "יבצעו תמרון משפטי כדי להקטין את נטל המס"

עו"ד גיא אופיר, שחתום על עשרות מאבקים משפטיים וציבוריים כנגד תאגידי האינטרנט ובראשם פייסבוק, מביט מהצד על רפורמת המס ההיסטורית וטוען: "עד אשר נראה גביית מס בפועל מוקדם לברך. קל לחלק הצהרות וקשה לבצע"

שקרים רבים מתפרסמים ברבים, ומוצגים כאמת / אילוסטרציה: Shutterstock

מלחמת חורמה: יש להוקיע אנשי ציבור שמשתמשים בפייק ניוז

השימוש בפייק ניוז הפך לנפוץ, וצריך להילחם בתופעה רווחת והרסנית זו • אם יידע מנהיג ציבור כי התקשורת תבדוק היטב כל אמירה עובדתית שלו ולא תהסס להוקיע אותו ברבים אם ייתפס בדבר שקר, תוך "ביושו" עקב כך, יש לקוות כי ייזהר מאוד בטרם ישקר

השופטת דהן קבעה כי נראה שאומד דעתו של האב לעת פטירתו היה, כי בנו יירש את רכושו ולא אחיו / אילוסטרציה: Shutterstock, New Africa

האב נישל את בנו מהירושה לפני 35 שנה; ביהמ"ש קבע שהצוואה בטלה

בפסק דין חריג קבע ביהמ"ש למשפחה כי מאחר שהצוואה נכתבה בעת שהאב לא היה בקשר עם בנו אולם בהמשך חודש הקשר, היא אינה משקפת את רצונו

סטודנטים זרים בטכניון / צילום: ארכיון המרכז הבינלאומי בטכניון

14 אלף משרות פנויות: כך תעבוד התוכנית של איילת שקד ואורית פרקש הכהן להבאת עובדים מחו"ל להייטק

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה ושרת הפנים מקדמות תוכנית שתקל על הבאת עובדים מחו"ל בניסיון להקל על מצוקת כוח האדם בהייטק הישראלי ● פרויקטור חדש יקדם מתן אשרות לעובדים זרים בענף בשלושה מסלולים: למומחים, לסטודנטים זרים הלומדים בישראל ולעובדי הייטק זכאי עלייה

יו''ר אקוואריוס גל פרידמן / צילום: רמי זרנגר

TPR תשקיע 20 מיליון דולר בחברה הבת של אקוואריוס מנועים ביפן

TPR, שחקנית משמעותית בתעשיית הרכב ביפן, רוכשת 20% ממניות אקוואריוס יפן בהשקעה שמשקפת לחברה שווי של 100 מיליון דולר ● החברות ישתפו פעולה בפיתוח ושיווק מוצרי אקוואריוס ביפן ● מניית אקוואריוס בת"א מגיבה בעלייה

פרויקט אורות חנן של קבוצת אלדד פרי ברחובות / צילום: איל יצהר

"הסיפור של קבוצות הרכישה חוזר בגלל שהמחירים עולים"

קבוצות הרכישה למגורים ספגו בשנים האחרונות כמה מהלומות בדמות קבוצות שקרסו ● עם זאת, רבים עדיין בוחרים בחלופה הזו נוכח מחירי הדיור הגואים, והצעת החוק שנועדה להסדיר את התחום אינה מתקדמת

עליבאבא. מתחרות חדשות נוגסות בנתח השוק שלה / צילום: Shutterstock, zhu difeng

עליבאבא מתמודדת עם איום חדש: קונים סינים מתוחכמים

חברת המסחר המקוון, שכבר היום נתונה לביקורת רגולטורית, מאבדת נתח שוק, כשלקוחות עוברים מחיפושי מוצרים ממוקדים לחוויית קנייה המאופיינת בשיטוט ואינטראקציה עם אנשים אחרים

מטוסי אל על בנתב''ג / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

מחריפה המחלוקת בין הנהלת אל על לעובדים; הוועד: אין טעם לשיח בין הצדדים

יו"ר הוועד הרוחבי באל על לסמנכ"לית משאבי האנוש: "התנהלות ההנהלה והבעלים לוקה בחוסר תום-לב, אין טעם להמשך השיח" ● בשלב זה לא צפויים שיבושים בטיסות, אולם לא מן הנמנע כי שיבושים יהיו הצעד הבא שינקטו העובדים

93% מהציבור סבורים שכליאה של בעלי חיים בכלוב צפוף היא התעללות / צילום: תמר מצפי

ענף הלול בדרך לשינוי? במשרד החקלאות מקדמים תקנות שיאסרו שימוש בלולי כלובים

ד"ר תמיר גושן, מנהל השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות, הודיע בדיון בכנסת כי המשרד מקדם תקנות לפיהן עד שנת 2027 יאסר שימוש בלולי כלובים בענף הלול ● רעות הורן, מנכ"לית אנימלס: "כליאת תרנגולות בכלובים היא אחת מצורות ההתעללות הכי קשות שיש, והיא מנוגדת לחוק צער בעלי חיים"

חיים כצמן בקניון של אטריום בוורשה / צילום: יח''צ-76

המחיר עלה: גזית גלוב תשלם 376 מיליון אירו לבעלי מניות המיעוט באטריום

העלתה ב-8.4% את מחיר הצעת הרכש לחברה הבת, המפעילה מרכזים מסחריים במזרח אירופה ● המחיר החדש משקף פרמיה של 23.9% ביחס למחיר מניית אטריום טרם הגשת ההצעה המקורית

 

פאנל אסטרטגיות אמון בעסקים בוועידת אמון וכלכלה של גלובס / צילום: איל יצהר

יו"ר הבנק הדיגיטלי: "אחד הכשלים בישראל - חוסר אמון בעסקים ובממשלה"

שוקי אורן השתתף בוועידת האמון והכלכלה של גלובס ואמר כי בהחלטות הממשלה יש לא פעם חוסר שקיפות, וכי תפקיד המנהיגות הוא לחנך את הציבור לאמון • עו"ד טלי הדרי, פרופימקס: "הסכם טוב הוא כזה שלא משתלם להפר אותו, ומאפשר להסיט משאבים מתביעות משפטיות להשקעה בהתייעלות"

שר התקשורת יועז הנדל. במשרד מביעים סיפוק ממספר מבקשי הרישיונות / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הציבו חיבורי תקשורת פיראטיים - ועשויים לקבל פרס מהמדינה

הצלחה זמנית במאבק במפעילי התקשורת הפיראטיים, לאחר שלמעלה מ-20 מהם פנו למשרד התקשורת והסדירו את פעילותם ● יינקטו צעדי אכיפה נגד כל מפעיל פיראטי שלא ילבין את פעילותו עד סוף החודש ● עכשיו, רגע המבחן של משרד התקשורת מתקרב: האם הוא יאכוף את פריסת הרשתות הלא חוקית?

אפליקציית פייבוקס

מנכ"ל פייבוקס לכנסת: "מוכנים לכל סנקציה, לרבות הפסקת פעילות"

בעקבות הדיון הסוער בוועדת הכלכלה של הכנסת בסעיף שימנע מפייבוקס להפעיל מנוע להשוואת עלויות כיוון שבנק דיסקונט מחזיק ב-50% מהמיזם, התחייב מנכ"ל פייבוקס לקבל כל סנקציה שתוטל עליו אם יפעל שלא באובייקטיבות • אתמול אמר המפקח על הבנקים כי כשל השוק האמיתי נמצא במניעה מהבנקים השתתפות ברפורמה

התחנה המרכזית בתל אביב / צילום: Shutterstock

ממפגע סביבתי לפיל לבן? מה יקרה לתחנה המרכזית החדשה בתל אביב

עם חלוף השנים הפכה התחנה המרכזית החדשה למקום אפל, מפחיד ומזהם ● תושבי תל אביב נשמו לרווחה כששמעו שהאוטובוסים יפנו את התחנה שנת 2023, אבל אף אחד לא יודע מה הולך לקום במקומה, ולכל אחד מהשחקנים יש אינטרסים אחרים

ערן יעקב / צילום: רועי בית און

מנהל רשות המסים: "היכולת שלנו להגיע למי שמתחכם בקריפטו היא ברמה בינלאומית. אל תנסו אותנו"

בכנס לשכת יועצי המס באילת הבהיר מנהל רשות המסים ערן יעקב כי הגם שהתוכנית להחיל חובת דיווח על מחזיקי מטבעות וירטואליים נפלה מחוק ההסדרים, הרשות נמצאת בזירה הזו ותתפוס את מעלימי המס הפועלים בה ● עוד התייחס יעקב לדרישות הרשות להחזר מענקים מעסקים: "אלה שבחרו לקחת את המענקים לא עפ"י דין - גם אליהם נגיע"

נדל''ן במיסיסיפי / צילום: Shutterstock

חשבתם ששוק הדיור הישראלי בוער? בארה"ב המחירים זינקו השנה ב-20%

זינוק של 12% בשלושה חודשים: יותר מעשור עבר מאז שישראל ראתה עלייה כזו במחירי הדיור ● אבל כשמסתכלים על התמונה הגלובלית, בהינתן משבר הקורונה, המצב בארץ לא חריג במיוחד ● בינתיים, במקום פתרונות קונקרטיים, שרי הממשלה ממשיכים לתת פרשנויות שרק מוסיפות עוד שמן למדורה של שוק הנדל"ן

ראש הממשלה נפתלי בנט / צילום: חיים צח-לע''מ

שישה דברים שבנט צריך להבין לפני שהוא יוצא לכנס האקלים של האו"ם

ראש הממשלה יצא בעוד כשבועיים לכנס השנתי של האו"ם בנושא שינויי האקלים ● בזמן שהוא יעמוד על במה אחת עם ביידן, מקרון וג'ונסון, בנט צריך לזכור כי השינוי שהבטיח עם הקמת הממשלה חייב לכלול גם שינוי גישה למשבר האקלים - שעד כה כללה בעיקר הבטחות ריקות ממשלות ישראל

נמכרת בפרמיה של 58% על מחיר השוק / צילום: Shutterstock, IgorGolovniov

חברת פלייטק, שהוקמה ע"י טדי שגיא, נמכרת תמורת 3.7 מיליארד דולר

הרוכשת, יצרנית מכונות מזל מאוסטרליה, רוכשת את החברה בפרמיה של 58% על מחירה בשוק ● שגיא, שהקים את החברה לפני יותר מ-20 שנה, מכר את יתרת החזקותיו בפלייטק לפני כשלוש שנים

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר / צילום: יוסי זמיר

החלפת האג"ח המיועדות נדחתה בחצי שנה: תבחן העלאת הרף המובטח ל-5.15%

הצעת חוק חדשה שהוגשה לוועדת הכספים דוחה את החלת המנגנון מ-1 בינואר 2022 ל-1 ביולי, כששר האוצר יוכל לדחות אותה בחצי שנה נוספת ● אם החוק ישונה הטבת השלמת התשואה תהיה תקפה ל-15 שנה • על מנת לכלול בתשואה גם את דמי הניהול, יו"ר הוועדה קושניר ביקש לבחון הגדלת הרף המובטח